Vrijwillige verzekering in 1985 afgeschaft finals 4 havenstaking Ingeland ireidt zich uit Akkoord over aanbeveling aanpak jeugdwerkloosheid Tour en radio BON Invordering gasnota tuinders uitgesteld De Hollywood-vrouwen van Jackie Collins VS: politiek geweld in Salvador afgenomen A '£cidócSoutant ZeicUe Qowtant Zaterdag 14 juli 1984,75e jaargang no. 22937 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Si|thoff Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 BankiAmro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: fexcl.5% BTW) f 0,59 pier mm, kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02(uitsl.aut.betaling),kwartaalf 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 1900 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Loss, HET WEER Toenemende bewolking en vooral in de middag en avond regen. Middagtemperatuur on- 'geveer 18 graden. Matige tot, aan de kust, nu en dan krach tige wind. Zon op: 05.38; onder: 21.53. Schev. hoog water: 5.02 en 17,40; laag water; 1.08 en 13.14 Explosie in Parijse metro In Parijs zijn gisteren ne gentien mensen gewond geraakt toen een passa gier van de Metro bij het binnenlopen van de trein van het station Place de la Concorde per ongeluk een fles salpeterzuur van vijf liter liet vallen. Een reizig ster werd zeer ernstig ge wond en met een speciale afscherming per heli kopter naar een zieken huis overgebracht. Brand weerlieden en verplegers spoten naderhand grote hoeveelheden water om het gif te verdunnen. Overeenstemming over hoofdlijnen begroting DEN HAAG Het kabinet heeft vannacht stemming bereikt over de hoofdlijnen van de begroting voor volgend jaar, maar de definitieve invulling zal pas plaatsvinden in de tweede helft van augustus. Het kabi net wil namelijk bepaalde onderdelen van de besluit vorming eerst grondig laten doorrekenen. Het pakket dat aan doorrekening onderhevig is bedraagt „een paar miljard gulden", aldus premier Lubbers. Het betreft hier vooral het pakket lastenverlichting voor het be drijfsleven en de extra uitgaven die het kabinet wil doen bij de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Be sloten is in grote lijnen vast te houden aan de omvang van de bezuinigspakketten die al eerder waren afge sproken. Dat betekent dat er volgend jaar 2,7 miljard bezuinigd wordt op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, eveneens 2,7 miljard op de sociale zeker heid, 2,9 miljard op de uitgaven van de departementen en 1,3 miljard gulden op de volksgezondheid. Dief uitgekleed MBABANE Mandia Gule moest gisteren voor een tra ditionele rechtbank in Swa ziland verschijnen. Hij had kleren gestolen van Walter Mdluli. De rechtbank ver oordeelde Gule tot zes maanden gevangenisstraf of een boete van 60 Lilangeni (ongeveer 125 gulden). Maar toen Mdluli de rechtbank er verontwaardigd op wees dat de dief zijn overhemd, broek en laarzen aan had, bepaalde de rechter ook dat Gule het gestolene onmiddellijk terug moest geven. In zijn onder goed verliet Gule de rechts zaal. DEN HAAG De invorderingsaktie die het ge meentelijk gasbedrijf van Den Haag maandag zou beginnen bij glastuinders in het Westland is uit gesteld tot donderdag. Dit heeft een woordvoer der van de gemeente Den Haag gisteren meege deeld. Veel tuinders betalen op advies van de drie landbouworganisaties uit protest tegen de hun in ziens te hoge gasprijs tien procent van hun reke ning niet. Na overleg met de gemeente besloten de organisaties per brief hun leden te adviseren door te gaan met de aktie en slechts bij dreigende afsluiting het achterstallige bedrag te voldoen. De gemeente besloot met de invorderingsaktie te wachten op de uitslag van het overleg dat de landbouworganisaties woensdag met het Land bouwschap hebben over de betalingsstaking. tsom voor •m^agd kleine)? '«-50% [®ParHAAG LOS UTILES - De docurF rechter in en. Amerikaanse Los Angeles H gisteren de ^Jjcht voor f®1 Kamer ver- "van vijf mil- É>t twee en een biljoen dollar, iNTJEK volgens zijn -llandse advo- "°or kir A. Oomen Z1IV6T i miljoen nog aarlepiveel te veel- 371-1: is zo schatrij- pjectontwikke- die van om- EBOOljjke zwendel ..KMRiroerend goed ïpkmri verdacht, zou bac%ieer dan een rT1acle'Vniljoen dollar djr 4 kunnen ga- nr. (5^'a een zakelij- x3 tijatie zou even- - exc een miljoen zijn op te ^en. aldus Oo- De advocaat n,rml de vrijlating :ijn cliënt vol- week per- Angeles. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft gisteren beslo ten, in 1985 het stelsel van ziektekostenverzekering op een aantal onderdelen te wijzigen. De beoogde wijzigingen, die overigens al eerder waren aange kondigd, staan nog slechts in grote lijnen vast. Voor de gedetailleerde uitwer king van de plannen wacht het kabinet nog ad viezen af van de Zieken fondsraad en de SER. Het is de bedoeling dat vol gend jaar de vrijwillige zie kenfondsverzekering geheel wordt afgeschaft. De thans vrijwillig verzekerden die le ven van een uitkering zullen in de verplichte ziekenfonds verzekering worden opgeno men. Zij behouden echter hun huidige rechten. In de uitke ring aan deze verzekerden zal rekening worden gehouden met de te betalen premie voor de verplichte verzekering. De vrijwillig verzekerde amb tenaren en zelfstandigen wor den geacht, een particuliere ziektekostenverzekering te ne men. Voor zelfstandigen met een laag inkomen, die gecon fronteerd worden met het wegvallen van hun premiere ductie, zullen compenserende maatregelen worden genomen. De thans vrijwillig verzekerde bejaarden, die ook premiere ductie genieten, zullen worden opgenomen in de bejaarden- verzekering. Zij houden de zelfde rechten en ook hun te betalen premie zal geen wijzi ging ondergaan. De bejaardenverzekering zoals die nog nog functioneert zal op den duur worden afgeschaft. Vanaf volgend jaar zal nie mand meer tot de bejaarden- verzekering kunnen toetre den, behalve dan de voor noemde groep vrijwillig verze kerde bejaarden. Voor dege nen die volgend jaar nog on der de bejaardenverzekering vallen verandert er niets: wie bij het bereiken van de 65-jari- ge leeftijd verplicht verzekerd is, blijft verplicht verzêkerd en wie op die leeftijd particulier verzekerd is blijft dat ook. De premies en het verstrekkin genpakket blijven gelijk. De particuliere ziektekosten verzekeringen zullen zoveel mogelijk gelijke prijzen moe ten gaan hanteren. Daartoe zal elke ziekteverzekeringsmaat schappij een evenwichtige leeftijdsopbouw van de verze kerden moeten hebben Dit wordt bereikt door onderling verzekerden uit te wisselen, hetgeen bijvoorbeeld betekent dat maatschappijen met veel oudere verzekerden (die over het algemeen meer kosten meebrengen) een aantal oude ren „overhevelt" naar een particuliere verzekeraar met veel jonge verzekerden. Onge- keerd geldt dan uiteraard het zelfde. Pagina 5: Ziekenfondsen vinden overheveling verze kerden verwerpelijk. (Van onze correspondent Roger Simons) ÜÜÜÏ^DEN De langdurige onderhandelingen van gis- mH, die tot doel hadden een einde te maken aan de >e havenstaking, zijn mislukt. De leider van de ha- itakers, John Connolly, zei dat momenteel geen w gesprek op de agenda staat. eff^venarbeiders heb8en besloten hun actie uit te breiden. Se- ölcmiddernacht ligt nu ook Felixstowe, op de Engelse oostkust, dig plat. Felixstowe is de belangrijkste containerhaven van iland. Van Felixstowe varen Britse veerboten op Rotterdam voore^ru^e' Meer ^an zestig ander vrachthavens liggen al plat !fl !0" d werlvf >5 oei maandagmorgen wordt voor de eerste maal in de geschie de Kanaalhaven Dover plat gelegd. De Britse havenarbei- verklaarden geen rekening meer te kunnen houden met Jeristische verkeer dat momenteel bijzonder druk is. In alle Ilse Kanaalhavens wordt sinds vrijdag te middernacht het erenverkeer per vrachtwagen geblokkeerd door Britse zee- n Zij protesteren tegen het voornemen van premier That- de rederij Sealink UK te privatiseren. na 5: Export groente en fruit stilgelegd Dg 13 Nederlanders de strijd ïr llDEN Tot en met de fhtste etappe waren er >g 13 Nederlanders in de rijd. Dit was voor de ïelnemers dus gewoon Imen tellen en insturen. 5 reis naar Parijs gaat »ar Pieter Olyerhoek uit Delofarendsveen en de ïdhanddoeken naar Jaap DU uit Lisse en Leo van ïeuwen uit Leiden. De itwoorden op de vragen en 20 moeten maandag l ons bezit zijn. fit vele telefoontjes van Ie rs blijkt dat we vraag 8 pnieuw moeten rectifice- )n. Leo van Vliet won fch slechts één etappe, te stand wordt uiteraard ederom aangepast. DEN HAAG De centra le werkgevers- en werk nemersorganisaties heb ben gisteren in Den Haag overeenstemming bereikt over aanbevelingen aan CAO-partijen ter bestrij ding van de jeugdwerk loosheid. Bij de jongeren organisaties van FNV en CNV zijn de aanbevelin gen niet in goede aarde gevallen. Met de overheid moet nog ge sproken worden over het weg nemen van een aantal wettelij ke belemmeringen en over een financiële bijdrage van het Rijk. Dat deelden de voorzit ters van het overlegorgaan van werkgevers en werkne mers Kok en Van Veen mee na afloop van het afrondend beraad over een massale aan pak van de jeugdwerkloosheid, waardoor alle schoolverlaters en nog eens twintigduizend langdurig werkloze jongeren aan de slag moeten worden ge holpen. Zo'n 180.000 van de 250.000 schoolverlaters vinden binnen een jaar een baan, zo dat het om een totale extra in spanning van 90.000 banen of leerlingplaatsen gaat. De over heid wordt gevraagd hiervan een evenredig deel voor reke ning te nemen. De Stichting van de Arbeid geeft de volgende mogelijkhe den aan om de jongeren op te vangen; Versterking en uitbreiding van het leerlingwezen, zodat een verdubbeling ten opzichte van 1982 ontstaat en die is af gestemd op het Kort Middel baar Beroepsonderwijs. Opleiding via bedrijfs- of be- drijfstakscholen. Praktijk- en leermogelijkhe den voor jongeren die niet of nog niet kunnen instromen in het leerlingwezen. De jongerenorganisaties van FNV en CNV zijn ontevreden over de aanbevelingen die werkgevers en werknemers zijn overeengekomen. De aan bevelingen blijven heel vaag en algemeen, waar het gaat om essentiële knelpunten als het loon dat jongeren gaan ontvangen die bij de bedrijven worden geplaatst. De deur staat hiermee wijd open voor een ingrijpende verslechtering van de rechtspositie van jonge ren, aldus beide organisaties. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. North Sea Jazz start sterk Zangeres Cleo Laine start te de negende versie van Paul Ackets North Sea Jazzfestival ijzersterk. Met een juweel van een con cert, onder meer gesteund op de sax door - in haar eigen woorden - „mijn be geleider, mijn arrangeur, mijn huiscomponist en o ja, hij is nog iets., mijn man". Johnhy Dankworth. Het werd het begin van een feest van herkenning en ontdekking, dat naar schatting elfduizend man binnen het Haagse Congresgebouw bracht. Irak zet waterlinie op tegen Iraans offensief BASRA Iraakse troepen hebben het geheim van de oe roude Nederlandse waterlinie ontdekt. Aan het zuidelijk front bij de stad Basra is door moedwillige overstroming niet alleen het waterpeil in de moerassen drastisch verhoogd maar zijn zelfs hele stukken woestijn onder water gezet. Al deze voorzorgsmaatregelen zijR genomen om het hoofd te kunnen bieden aan het lang verwachte Iraanse offensief, aldus de Iraakse brigade-gene raal Ismail Ibrahim. Irak heeft gemeld dat zijn luchtmacht gisteren twee grote doelen op zee heeft getroffen in de buurt van het Iraanse olie-eiland Kharg. Tot nu toe waren steeds grote olietank schepen het mikpunt, maar Noorse schepen die zich in de buurt van het olie-eiland Kharg bevinden, hebben na de Iraakse melding doorgegeven dat er van militaire activiteit in het gebied geen sprake is geweest. Jackie Collins, het jongere zusje van het Grote Kreng uit Dynasty, Joan Collins, woont met alleen in Hollywood, ze heeft het decadente wereldje om haar heen ook aardig door de mangel gehaald in haar laatste boek „Hollywood wives". „Hollywood-vrouwen zijn een speciaal soort vrou wen", zegt Jackie, de vrouwelijke Harold Robbins, tegen onze verslaggever Bert Jansma. „Ze willen absoluut per fect zijn, de perfecte auto bezitten, de perfecte make-up hebben. Als er maar iets mis zit met hun lichaam, rennen ze naar de plastisch chirurg". Haar boeken zitten vol met stevig taalgebruik, „met uitdrukkingen die ik hir niet zou durven roepen. Maar zo praten mensen. Luister naar ie mand uit de filmwereld, en het is om het andere woord een krachtterm". Zelf gebruikt Jackie Collins er het hele gesprek niet een. VERDER IN FINALE: Politici laten narcotica- chefs in de kou staan. Radio Tour de France goed geoliede machine. Skütsjesilen is het mooist vóór de wedstrijd. In polderwateren zit nog zeelt. Walter Mondale toont eindelijk onverschrokkenheid van de Noorman. Medische rubriek: ruilhart voor een uiterst select gezel schap. Liechtenstein: vorstendom tussen republieken. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat de regering van El Salvador van president Duarte „indrukwekkende vooruitgang" boekt in haar strijd tegen de doods eskaders en bij de hervor ming van de landbouw. Wel blijft El Salvador groeien de Amerikaanse militaire hulp nodig hebben tegen de linkse guerrilleros, zo. meldde Was hington in zijn halfjaarlijkse rapportage over de toestand in El Salvador. President Duarte zei gisteren dat er sinds zijn ambtsaan vaarding een eind is gekomen aan machtsmisbruik van de kant van de autoriteiten. Du arte reageerde op een eerder openbaar gemaakt kerkelijk rapport waarin staat dat het land nog steeds wordt geterro riseerd door de doodseskaders. In de eerste maand van Duar- tes presidentschap kwamen 123 personen bij militaire schermutselingen om, terwijl elf man door doodseskaders werden omgebracht, aldus het kerkelijk rapport dat twijfel uit aan de capaciteit van Duar te om het misbruik van gezag te beteugelen. VS wijzen abortus als geboorteregeling af WASHINGTON De VS dragen niet langer bij in inter nationale programma's voor abortus en gedwongen sterili sering als middelen tot geboor teregeling en regeling van be volkingsgrootte. De Ameri kaanse regering vindt deze maatregelen „stuitend" en naar haar oordeel niet getui gen van „respect voor mense lijk leven". Dit is vrijdag ver nomen uit officiële bron in Washington. Deze zienswijze zal Washington ook uitdragen op de komende internationale conferentie over het bevol kingsvraagstuk in Mexico die op 6 augustus begint. De totale Amerikaanse bijdrage voor in ternationale programma's ter beheersing van geboortecijfers bedraagt in 1984 ruim 750 mil joen gulden. Als er ooit naar de radio wordt geluisterd dan is het wel in de dagen van de Tour de France. Velen steramen dan ook in deze woelige tijden af op het populaire programma Radio Tour de France. Ook de Leidse Courant vandaag in de bijlage Finale. Een echte concurrent van de krant is de radio natuurlijk nooit. Want dagelijks liggen de huisgenoten overal op de loer bij de brievenbus, teneinde het eerst de Leidse Courant uit de bus te kunnen halen. Om met hun eigen ogen te lezen of het waar is, wat ze via de radio dachten te horen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envel Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1