WALTER MOND AT,F, nalë toont eindelijk onverschrokkenheid van de Noorman ^uHq Ruilhart voor ën uiterst f select ezelschap speler in het rugby-achtige Ameri can Football. De gebroken lijn van zijn neus draagt hij vandaag de dag nog als trofee voor zijn onver schrokkenheid destijds in het per soonlijke duel. Al heel vroeg ook diende de politiek zich aan als are na voor de geldingsdrang die wei nigen in de onopvallende Fritz ver moedden. Al tijdens de jaren van de Tweede Wereldoorlog vertelde hij zijn mede-scholieren op de highschool dat hij wellicht nog onder de indruk van zijn barre- voetse bezoek aan Washington senator wilde worden. Behalve onderwijs was politiek iets verhevens in Mondales milieu. Na de oorlog zou de armoede in Ame rika moeten worden uitgeroeid en de wereld omgevormd tot een oord van vrede en welvaart. Met een diep doorvoeld sociaal bewustzijn als bagage, begon Walter Mondale eigenlijk al aan een zorgvuldig uit gestippelde politieke carrière toen hij als 20-jarige naar de universiteit van Minneapolis ging om er rech ten te studeren. Als student sloot hij zich aan bij de plaatselijke „De mocratische Boeren- en Arbeiders partij" van Minnesota, die toen werd geleid door Hubert Hum phrey. De latere Amerikaanse pre- sidentskantidaat Humphrey (die in 1968 van Richard Nixon verloor) werd de grote inspirator van Mon dale. Gelijke burgerrechten voor negers, meer sociale voorzieningen, onderwijs voor de armen, ontwape ning en steun voor een nieuwe joodse staat Israël, dat waren de idealen. Tegelijk echter speelde zich in pro gressief Amerika een bittere ver kettering af tussen communistisch geïnspireerde Rusland-bewonde raars en gematigde sociaal-demo craten die kapitaal en arbeid wil den verzoenen. Mondale koos met Humphrey voor de laatste stro ming. De eerste zou al spoedig tij dens de koude oorlogsjaren in de VS geestelijk worden uitgeroeid. Walter studeerde in 1956 af en werd als beschermeling van Hum phrey die inmiddels senator in Washington was geworden in 1960 minister van justitie in de re gering van de deelstaat Minnesota. Hij maakte zich daar geliefd met een aantal anti-discriminatie-maat- regelen. In 1964 stootte Mondale door naar de nationale politiek. Of eigenlijk gebeurde er wat nog vaak zou ge beuren in zijn loopbaan: iemand anders zorgde voor Mondales door stoot. Humphrey werd vice-presi dent onder Lyndon Johnson en zorgde ervoor dat Mondale op Humphrey's senaatszetel kwam. Schaamteloos Als senator verwierf Mondale alge heel respect als onvermoeibaar voorvechter voor werknemersbe- langen en rassenintegratie. Tevens echter ergerden sommigen zich aan zijn eeuwige bereidheid tot een vergelijk. Nooit stak hij eens zijn nek uit, altijd wilde hij eerst zeker zijn van de haalbaarheid van de voorstellen waarachter hij zich op stelde. Toen Walter Mondale in 1967 een blindedarmoperatie moest ondergaan, zei een collega-senator: „Ik hoop dat ze een beetje durf in zijn donder stoppen, voor ze hem weer dichtnaaien". Toen de Vietnam-oorlog de politie ke oevers in de VS sluipenderwijs verder uiteenduwde, was het de haast dwangneurotische bruggen bouwer Mondale die in het watei viel toen hij te laat naar de over kant reikte. Jarenlang was hij, uit loyaliteit met zijn beschermheer Humphrey, de Amerikaanse oor logsmachine in Vietnam zoals opgebouwd door Democraat John son en voortgezet door Republikein Nixon blijven steunen. Pas in 1969 kwam Mondale tot het inzicht dat hij een slechte kaart had ge speeld. „Dit is de zwaarste vergis sing geweest in mijn hele carrière", verklaarde hij. En men hoorde hem denken: de enige vergissing op mijn weg naar het Amerikaanse presidentschap Die Witte-Huisambitie werd offi cieel toen hij zich in 1972 kandidaat stelde voor de presidentsverkiezin gen van 1976. Liefst vier lange ja ren kenmerkend voor zijn angst voor politieke risico's dacht Mondale te kunnen uittrekken voor zijn campagne. Halverwege, in 1974, werd het doorkruisen van het reusachtige land, op zoek naar kiezers, hem te veel. „Ik ben niet taai genoeg voor zo'n verkiezings campagne. Ik moet soms een nacht slapen. Ik heb ontdekt dat ik om president te worden niet het over weldigende verlangen heb, dat no dig is om zo'n stembusstrijd vol te houden", verklaarde Walter „Fritz" Mondale. Jimmy Carter koos hem in 1976 als running-mate" (kandiaat vice- president). Opnieuw had de voor zichtige domineeszoon niet zelf zijn nieuwe functie hoeven te bevech ten, maar was hij er door een ander in getild. Mondale was een loyaal vice-president, die dank zij twaalf jaar senaatswerk grote deskundig heid en ervaring inbracht. Maar ook als 's lands tweede man was hij niet degene die beslissingen aan droeg, maar de man die altijd waarschuwde voor de consequen ties van beslissingen die anderen moesten nemen. „Fritz was schaamteloos politiek", zegt een van Carters stafleden uit die tijd. Op twee punten kwam het tot een botsing tussen Carter en Mondale. Mondale verzette zich tegen Car ters plan voor 200 MX-tienkoppige intercontinentale kernraketten en hij was samen met de Ameri kaanse boeren tegen Carters graanembargo jegens de Russen die Afghanistan waren binnengeval len. Ook dat was typisch Mondale: als het ging om een keus tussen een buitenlands en een binnenlands po litiek belang, dan koos hij voor het binnenlandse. Als senator had hij al vaak tegen verhoging van hulp aan ontwikkelingslanden gestemd, indien die ten koste ging van socia le uitgaven in de VS. En vandaag de dag steunt hij verouderde Ame rikaanse industrieën met protectie- maatregelen tegen Japanse en Eu ropese concurrentie. De in 1980 herkiesbare Carter- Mondale-tandem had nog maar net zijn vernietigende nederlaag te gen Ronald Reagan geleden of Walter Mondale maakte duidelijk dat hij de logische Democratische kandidaat voor 1984 was. Weer koos hij angstvallig voor de zekere methode. Met het vele geld dat hij verdiende als advocaat en met spreekbeurten, heeft hij vanaf begin 1981 systematisch zijn ban den verstevigd "met talloze Demo Af en toe trekt Mondale zich een tijdje terug op zijn geboortegrond om te vissen. „Waarom ik vis? Omdat dat goedkoper is dan een psyciater". cratische bolwerken in het land: De AFL-CIO-vakcentrale, de onder wijsbonden, de feministen, de ne gerleiders, de milieugroeperingen, de vredesbeweging. Tussendoor trok (en trekt) hij zich nu en dan een weekeinde terug op zijn geboortegrond. Hij gaat er vis sen, urenlang in volstrekte een zaamheid. 's Winters loopt hij het onherbergzame Lake Heron op en hakt een gat in het ijs om zijn dob ber in neer te laten. „Waarom ik vis? Omdat dat goedkoper is dan een psychiater", zegt hij, een inge wikkelde en worstelende ziel sug gererend. Met oude bekenden van de streek zingt hij nog graag al dan niet religieuze liederen bij een huisorgel. Het harmonie-model ge trouw is hij verzot op koorzang. Naar de kerk gaat hij echter niet vaak meer. Walter Mondale is, hoe sociaal be wogen ook. een behoudend man. Toen hij zich in februari vorig jaar officieel presidentskandidaat stelde, pleitte hij in zijn speech voor hech tere gezinsbanden, meer discipline en strengere straffen voor misdadi gers. Hij is wars van uiterlijkheden, getuige bijvoorbeeld zijn stijve haardracht met lijnrechte schei ding, die sedert zijn studententijd alle moderevoluties heeft over leefd. Het gezin Mondale met vrouw Joan, drie kinderen in hun twinti ger jaren, een hond en twee poe zen straalt behalve degelijkheid niet veel uit. Fritz drinkt per dag één whisky met water en rookt drie dikke sigaren. Maar cameralie- den krijgen zelden de kans hem met die genotmiddelen te betrap pen. Hij wil de kandidaat van de eenvoudigen zijn. „Met mij krijgen jullie een vriend in het Witte Huis", is een van zijn geliefde be loften aan arbeiders, werklozen en ouden van dagen, temidden van wie hij zich zichtbaar op zijn ge mak voelt. „Hij is een stil water met diepe gronden", zegt Roy Spense, Monda les advertentiespecialist, ofwel „imago-bouwer". De presidents kandidaat heeft ook een medisch probleem. Hij neigt al jarenlang naar te hoge bloeddruk en gooit daartegen soms een pilletje in zijn keelgat. Wie echter heeft 'gadegeslagen tot wat voor onmenselijk «zware voor verkiezingscampagne hij ditmaal wel in staat was. en hoe hij de de moraliserende successen van Gary Hart heeft doarstaan, moet vaststel len dat Mondale tot een lichamelijk en geestelijk onwaarschijnlijk taai schepsel is uitgegroeid. „In 1974 was ik nog niet toe aan het presi dentschap, maar nu ben ik er klaar voor. Ik kan Reagan verslaan, want ik weet waar ik over praat, als ik het heb over rechtvaardig heid en over de grootste opdracht van onze tijd, de wapenbeheer sing", zegt Walter Mondale. Einde lijk toont hij de onverschrokken heid van de Noorman. Rond het jaar 1000 reeds vele eeuwen voor Columbus hebben de Vi kingen volgens een nooit bevestig de theorie de kust van Noord-Ame- rika verkend. Het moest bijna dui zend jaar later worden vooraleer hun zoon Fritz zich aan de verove ring van die nieuwe wereld zou gaan wagen. MARC DE KONINCK ZATERDAG 14 JULI 1984 die man, die zo graag naast >mknop wil slapen? Er is ivijfel meer mogelijk. Niet (ackson, niet Gary Hart, Walter Mondale zal door de |jke conventie (landelijk s) van de Democratische (15 tot en met 19 juli) h verkozen tot jie-kandidaat voor het kaanse presidentschap. De peilingen geven hem ünog weinig kans tegen zijn Jikeinse tegenstander j Reagan. Maar het jee landschap in de VS kan erandereri. De wereld moet (i toch rekening houden f mogelijkheid dat de jkaanse burgers bij de Izingen van 6'november a.s. t Mondale aanstellen in het Igste ambt op aarde. Wie is m die gedurende de pen maanden tijdens de ?rkiezingen in vijftig jkaanse deelstaten meer gters heeft gerei.sd dan »nder mens ter wereld ook? >il er zo hartstochtelijk jn het Witte Huis wonen en ide atoomknóp slapen? Wie liter Mondale? iINGTON Walter Monda- een Noor. Zijn overgrootou- imigreerden in 1856 uit het llundal aan de Sogne Fjord in legen naar Amerika. Monda- jen Engelse verbastering van al, het voorouderlijke dorp in iige en verlaten Scandinavië. ig dat in die tijd. De immi- ;n waren het Engels niet er. Ze moesten zeggen hoe en waar ze vandaan kwa- De Amerikaanse ambtenaar - wat naam en wat plaats was ireef zo ongeveer de klank op - j hoorde. De Mondales kwa- erecht in de noordelijke deel- - Minnesota waar zich veel Jinavische immigranten '■ri 1 -r Het is een dun bevolkt plat ouwgebied, waar de lange rs uit het nabije Canada ein- duren en verschrikkelijk te- dergexunnen gaan. Walter Mondale jewf tot zijn achttiende jaar in siler verschillende dorpen. Het eeiite, Elmore, had 950 inwoners. iemales vader was methodistisch Zijn moeder was muzi- een £n verdiende wat bij met het ïos oü van piano- eq orgelles. Wal- vérd geboren in 1928, kort VcttrvViat de grote economische de- Ee oiie begon. Behalve de armoede •lkslieite de zwaarmoedige Scandina- it er e sfeer op de jeugd van Wal- ir vaidie Fritz genoemd werd en ;rond,aag in de omgang nog altijd zo het v ng vafas een wereld van noeste ka- duidrs en gesloten gezinnen, zelf- vaanline en het bedwingen van Een romanschrijver uit ïales geboorteland zegt: „De er vaën uiten er geen emoties, geen lusiasme, geen verdriet. Er is mij,! altijd\jde- angst voor senti- het bn". Velen in Amerika menen is gegn dat anno 1984 het lachen Ivt Walter Mondale nog altijd een le vaceerde gelaatsbeweging is: la- n, aangeleerd en niet de spiegel 5 dooipontane blijdschap, van (eine Fritz was tien jaar toen 1, wabor het eerst in Washington et. Eel. Dominee Mondale had het op zijn wrakke vrachtwagen- iet zoladen voor een uitstapje naar ooie wfdstad. De mogelijk toekom- ojpresident van de Verenigde volgsi herinnert zich dat hij toen alspdat het geld voor schoenen op blote voeten in de e sarpidingen meeliep door het Ca- orderi en het Witte Huis wndales hadden het naar ver- vajng nog goed. „Mijn vriendjes absoluut niets. Sedert mijn e schi is armoede altijd iets schok- het b voor mij gebleven. Het e walkbeeld achtervolgt me tot op ig van vandaag", zegt Walter lOTSlale nu op 56-jarige leeftijd. En rbraak er een was voor de verplicht intro- n, haj^r'tz een van de weinige uit- v Jeppen. Op de middelbare wjl werd hij een fanatieke half- ia ook in rust het bloed niet meer rond kan krijgen. Als dan medicij nen niet meer helpen is de medi sche wetenschap uitgedokterd. Er rest nog een drastische oplossing, u raadt het al: harttransplantatie. De operatie zelf is vreemd genoeg het minst moeilijke deel van de in greep. Pas daarna wordt het echt spannend. Dat komt door het af- weerapparaat van het lichaam. Normaal houdt het zich zeer nuttig bezig met het afmaken van vreem de binnendringers als bacteriën en virussen. Maar voor het afweerap- paraat is het ruilhart ook een vreemde binnendringer dat net zo lang bestreden moet worden totdat afstoting volgt. Dat plaatst de behandelende artsen voor een eigenaardig dilemma. Met afweer onderdrukkende stoffen is het mogelijk om de afweerreacties tegen te gaan. Tegelijkertijd zet je dan de deur wagenwijd open voor bacteriën en virussen. Het is als het varen tussen twee klippen door. Ontwijk je de afstotingsklip dan dreig je op de klip van de dodelijke longontsteking te lopen en anders om. De eerste harttransplantaties van zo'n 17 jaar geleden mislukten allemaal om deze reden. De opera ties slaagden steeds wonderwel, maar de patiënten zelf stierven kort daarop door het afstoten van het ruilhart of door een longontste king. Tegenwoordig zijn de overlevings kansen (80 procent na twee jaar, 50 tot 60 procent na vijf jaar) aanmer kelijk beter. Dit om twee redenen: de bestrijding van de afstootreactie heeft men veel beter in de hand, en twee: de patiënten worden uiterst streng geselecteerd. Al voor de ope ratie begint de behandeling met het afweer onderdrukkende ciclospori- ne, het laatste snufje op dit gebied. Na de operatie komt de patient een paar dagen in de intensive-care-af- deling en daarna wordt hij een week of zes geïsoleerd verpleegd. Na ontslag blijft hij onder zeer in tensieve controle, want het afweer- apparaat geeft de strijd tegen het vreemde ruilhart nooit op. Complicaties Ondanks nieuwe technieken (hart- spier-biopsie, telling van afweercel- len in het bloed) om een afstotings reactie al vroeg op het spoor te ko men. zijn complicaties niet te ver mijden. Iedere patient maakt eerste jaar een beginnende afsto tingsreactie mee, of anders wel een levensgevaarlijke longontsteking. De behandeling van deze complica ties is zo drastisch dat alleen de sterksten dat kunnen overleven. Vandaar dat er uiterst streng wordt geselecteerd. De kandidaat mag niet ouder zijn dan 50 jaar, geen di abetes (suikerziekte) hebben, geen actieve infectie onder de leden hebben, zijn longvaten moeten goed zijn en bovendien moet hij psychisch tamelijk sterk in de schoenen staan. Het merendeel van de mogelijke kandidaten 90 pro cent komt daarom niet in aan merking voor een ruilhart. Wat mag je van een ruilhart ver wachten? Over de overlevingskan sen heb ik het al gehad. Maar is er ook een normaal Teven mee moge lijk? Als alles redelijk goed is, dan werkt het hart in rust zoals elk an der hart. Maar omdat het niet is aangesloten op de normale zenuw voorziening van het hart, vertoont het bij inspanning een afwijkende reactie. Behalve door de afstotings reactie wordt het nieuwe hart ook bedreigd door een in jaren toene mende vernauwing, van de krans slagaderen. Vandaar dat patiënten na een harttransplantatie ook bloedverdunnende middelen moe ten slikken, op dieet moeten en veel aan lichaamsbeweging moeten doen. Daarmee kan het aantal ver nauwingen in de kransslagaderen van 100 procent na vijf jaar, terug gebracht worden tot de helft Ondertussen geeft het afweerappa- raat van het lichaam zijn strijd te gen het ruilhart niet op. Dat maakt vooral in het eerste jaar intensief polibezoek (gemiddeld 35 keer) en gemiddeld twee weken ziekenhuis opname noodzakelijk. Dat wordt later wel wat minder, maar de pa tiënt moet steeds vrij zware medi cijnen blijven slikken en verdacht zijn op het minste teken van on raad. Een graadje verhoging is al reden om acuut de dokter te alar meren. U begrijpt het al. Een ruilhart haal je niet zo maar even bij de medi sche supermarkt. Het is een aller laatste redmiddel om bij een heel kleine groep patiënten een zekere dood te keren. Daarna houden de zorgen niet op. Uit een Amerikaans onderzoek blijkt dat 70 procent van hen in staat is zijn oude werk weer Op te vatten Een bewonderens waardige prestatie r* Het moest er eens van komen: Nederland heeft zijn eerste ruilhart. Toch sprak Piet van Overveld, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging van „een mijlpaal voor de hartchirurgie in Nederland", en dat is best wel te begrijpen. Een harttransplantatie is een nee-heb-je-ja-kun-je-krijgen- operatie voor mensen die anders hooguit enkele maanden te leven hebben. Wat is het geval? Ongeveer 70 keer per minuut, 24 uur per dag pompt het hart bloed door het lichaam. De kransslagade ren leveren daarvoor de brandstof. Komt daar een vuiltje in, dan ha pert het hart met angina pectoris tot gevolg. Door om de vernauwde ader een omweggetje te maken kan de hartchirurg daar soms wat aan doen. Dat is dan de befaamde by- pass-operatie. Maar bij ruilhartkandidaten is de hartspierpomp zelf stuk door afta keling van de hartspier of door verregaande dichtslibbing van de kransslagaderen. Het hart wordt dan zo zwak dat het op den duur Bij alle ontstane opwinding zou je vergeten dat niet zo vreselijk veel mensen bij een ruilhart baat kunnen hebben. Voor 500 tot 800 mensen per jaar is een harttransplantatie het laatste redmiddel. Maar van hen zou nog geen 10 procent 50 tot 75 mannen of vrouwen door de strenge voorselectie komen. Als die allemaal een ruilhart zouden krijgen is zeker weten doet men dit niet na vijf jaar de helft nog in leven. J. Paalman Velen zien in het lachen van Walter Mondale nog altijd een geforceerde gelaatsbeweging: later aangeleerd en niet de spiegel van spontane blijdschap. Wie heeft gadegeslagen hoe hij de demoraliserende successen van Gary Hart heeft doorstaan, moet vaststellen, dat Mondale tot een lichamelijk en geestelijk onwaarschijnlijk taai schepsel is uitgegroeid.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17