ZATERDAG 14 JUIi ,,We staan met de rug tegen de muur te knokken!" Deze uitspraak van commissaris J. Blaauw van de Rotterdamse gemeentepolitie is typerend voor de manier waarop in ons land de hele drugsproblematiek uit de hand is gelopen. Het vreedzame hasjvuurtje i6 een uitslaande heroïnebrand geworden, waarbij het nieuwste gevaar, cocaïne, zo mogelijk nog explosievere vormen dreigt aan te nemen. In Rotterdam, Amsterdam en Den Haag kunnen talloze grote zaken en dan gaat het om duizenden kilo's hasj en tientallen kilo's heroïne en cocaïne niet worden aangepakt. Hierdoor verliest de politie slag op slag in haar strijd tegen de grote internationale organisaties. „Zelfs echt keiharde zaken met heel duidelijke aanwijzingen niet zomaar vage tips kunnen we niet aanpakken", verzucht hoofdinspecteur B. de Koningh, chef narcotica in Amsterdam, „of als we een grootscheeps onderzoek al gestart zijn, moeten we dat halverwege beëindigen omdat de overuren op zijn. Dat doet je recherchehart pijn". In Den Haag, waar hoofdinspecteur L. Scheers de scepter zwaait over de narcoticabrigade, moeten de rechercheurs weken- soms zelfs maandenlang vakantie nemen om hun overuren te compenseren. De drie narcoticachefs zijn heel duidelijk in het opsommen van de oorzaken hoe het in ons land zo ver heeft kunnen komen dat er tientallen doden vallen, dat handelaren vrijwel vrij spel hebben, dat hele buurten onleefbaar zijn geworden, dat er elke dag alleen al in Amsterdam honderden auto's worden opengebroken en dat de grootste misdadigers nog steeds op vrije voeten rondlopen. Corry Vis sprak met hen. Hoofdinspecteur L. Scheers, de Haagse narcoticachef, met een beel waarin heroïne werd gevonden tussen soft- en harddrugs terecht, in tegenstelling tot Blaauw. „Drugs zijn drugs", meent deze, „onder zoek heeft uitgewezen dat alle he- roïneverslaafden met hasj begon nen zijn. De opbrengst van hasj is bovendien crimineel kapitaal in de zakken van profiteurs". Geen van de narcoticachefs streeft nog naar een oplossing van het pro bleem, omdat ze hun handen al vol hebben aan een redelijke beheers baarheid. In Den Haag en Rotter dam wordt al jarenlang gewerkt aan zowel de groothandel als het lokale gebeuren op straat. Amster dam gaat dit voorbeeld nu ook vol gen. „Als we toentertijd niet aan de straathandel begonnen waren", zo zegt de Haagse narcoticachef Scheers, „was de rotzooi nu veel er ger geweest!" Het oppakken van straathandelaren en het sluiten van horecagelegenheden waar in ver dovende middelen gehandeld werd, bracht in menige Haagse wijk rust.' Momenteel is er nog een andere maatregel in voorbereiding. „Niet zo'n leuke maatregel", realiseert Scheers zich terdege, „maar de ge meenteraad heeft hem goedge keurd en het voorstel ligt nu bij Gedeputeerde Staten". Het gaat hierbij om een wetsartikel dat de politie toestaat ook particuliere wo ningen waar gehandeld Wordt te verbieden voor derden of zelfs te sluiten. In Amsterdam en Rotter dam wordt deze maatregel al in de praktijk toegepast en ook de stad Groningen schijnt hier een variant op te hebben. Uitslaande brand AMSTERDAM DEN HAAG- ROTTERDAM „Het probleem rond de verdovende middelen is vanaf het begin zwaar onderschat", is de besliste mening van commis saris Blaauw van de Rotterdamse gemeentepolitie. „Iedereen zei dat het hier in Nederland zo'n vaart niet zou lopen. Daar waren wij Ne derlanders veel te nuchter voor. En dus wordt ons land nu overspoeld met drugs". In Amsterdam leverde een inventarisatie van niet-aange- pakte zaken in de maanden april en mei zulke onthutsende cijfers op dat hoofdinspecteur De Koningh die niet durft te noemen. „Het is afgrijselijk", zegt hij verbijsterd, „te meer als je weet dat je aan het hoofd staat van nog steeds goed ge motiveerde professionele recher cheurs". De narcoticaploegen moeten terug vechten met verouderde appara tuur, te weinig mankracht en ge brek aan middelen. Het enthousias me slinkt omdat de politiek zich steeds toleranter tegenover verdo vende middelen opstelt. Ondanks grote druk van de narcoticachefs en pogingen van justitie om door te dringen op het ministerie vinden ze daar geen gehoor voor hun smeek bede om meer mogelijkheden. Inte gendeel, het overwerk werd dras tisch ingekrompen en celgebrek maakt dat justitie bekende hande laren moet laten lopen. Heroïne- koeriersters worden teruggestuurd naar het land van herkomst, omdat vrouwen helemaal niet te huisves ten zijn. Een te laconieke houding die de in ternationale samenwerking waar de narcoticabrigade het van móeten hebben beslist geen goed doet. „Het steeds weer nee moeten verkopen, bevordert die broodnodige samenwerking ook be slist niet", aldus De Koningh, „we zien nauwelijks kans de uitsteken de informatie van onze liaisonoffi- cers in het buiteland om te zetten in zaken. Terwijl hiervoor juist veel geld is uitgetrokken". De bottleneck tussen politie en jus titie frustreert het narcoticawerk in de hoofdstad nog het meest. De Ko ningh' „Van de aangepakte zaken. toch al grondig geselecteerd uit iiet overstelpende aanbod, verdwijnt er bij justitie bij gebrek aan cellen een groot aantal zonder vervolging in het archief". Drugsofficier Dat is in Den Haag anders. Volgens hoofdinspecteur Scheers wordt al les wat zijn afdeling aandraagt ook door justitie behandeld. „Dat komt ook", legt Scheers uit, „omdat wij hier te makep hebben met een vas te drugsofficier, die ons door en door kent en weet met welke pro blemen wij hier te kampen heb ben". Dat blijkt dan ook duidelijk uit de straffen die er in Den Haag worden uitgedeeld. Hoewel de situatie over het alge meen in de Residentie wat gunsti ger is dan in Amsterdam en Rotter dam kampen alle drie de steden met het voldongen feit dat ze het meeste werk moeten laten liggen. Simpelweg omdat er geen mensen en mogelijkheden genoeg zijn. Zelfs de pas opgerichte lokale units van de Amsterdamse narcotica worste len nu al met een gebrek aan mid delen. Terwijl de tegenstander de beschikking heeft over de nieuwste computers en communicatie-appa- ratuur, snelle auto's en wijdvertak te organisaties. Brandkastkrakers, tasjesdieven, in brekers en roofovervallers gaan over op de drugshandel omdat daar het grote geld te verdienen is. De tolerante houding ten opzichte van hasj en marihuana heeft mogelijk gemaakt dat tal van criminelen een soort financieel imperium hebben opgebouwd, waarmee ze zich ver volgens in de heroïnehandel heb ben gestort. De hele handel concen treert zich in de hoofdstad. Vanuit het hele land komen handelaren naar Amsterdam om verdovende middelen te kopen. Want er is bijna geen plaats meer in Nederland waar geen verslaafden zijn. Om een idee tè geven van de be dragen die hiermee gemoeid zijn, rekent De Koningh voor wat er wekelijks in Amsterdam bij elkaar gestolen moet worden om 8000 ver slaafden van hun gram heroïne per dag te kunnen voorzien. Heroïne kost gemiddeld zo'n 200 gulden per gram en dus hebben de verslaafden samen per week ruim elf miljoen nodig. Maar voor alle spullen die ze met de zogenoemde „kleine crimi naliteit" bij elkaar vergaren, krij gen ze van de helers maar maxi maal twintig procent. Dat brengt het totaalbedrag van wat er alleen al in de hoofdstad werkelijk gesto len en geroofd wordt op meer dan vijftig miljoen gulden, een onge looflijk bedrag! Terecht zegt commissaris Blaauw dan ook: „Die enorme criminaliteit eromheen waar de burger de dupe van wordt, maakt dat mensen ten einde raad zijn. Het gaat hier om gewetenloze profiteurs die zich een Slag in de rondte verdienen 'aan de ellende van anderen. Daar moet je keihard tegen optreden, want ze brengen de volksgezondheid onbe rekenbare schade toe". Bijna vijf jaar geleden schreef deze commissaris in het Algemeen Poli tieblad al de volgende zinsnede: we mogen niet de fout maken die in de Verenigde Staten is gemaakt, na melijk pas dan tot de tegenaanval overgaan wanneer we tot de ont dekking zijn gekomen, dat de te genstander al zo veel terreinwinst heeft gebpekt dat hij nauwelijks meer terug te dringen is". Toch is het drugsprobleem een tragedie ge worden waarbij de hele samenle ving betrokken is geraakt. Transitofunctie „We hebben een duidelijke transi tofunctie in hard-drugs gekregen", zegt De Koningh, „we krijgen steeds vaker te maken met heel be kende dealers die honderden, soms zelfs duizenden kilo's hasj hebben. In december hadden we nog ie mand met zesduizend kilo, dat soort verdachten. Natuurlijk zou je die handel nog wel willen bestrij den, maar dan moet je wel de mo gelijkheden hebben. Van elke der tig zaken die op mijn bureau ko- Met het kiezen voor de aanpak van hard-drugs en dan nog met name de grote internationale syndicaten, kregen grote hasjdealers de kans snel rijk te worden. „Een heel lu cratieve handel'', benadrukt de Amsterdamse narcoticachef nog eens. Toch vindt zowel De Ko ningh als Scheers het onderscheid Het grootste probleem bij de aan pak van drugs is dat de politie al tijd een paar passen achterloopt bij de ontwikkelingen. De situatie ver schilt ook van stad tot stad. Den Haag met zijn 2000 verslaafden heeft veel te maken met handela ren die elkaar doodschieten. Rot terdam met 3000 verslaafden con stateert een fors toenemend cocaï negebruik. Amsterdam met 8000 verslaafden telt al meer dan dertig heroïnedoden en het is pas begin zomer. Het vreedzame hasj-vuurtje is overgeslagen in een uitslaande hard-drugsbrand. Vooral het Commissaris B. de Koningh van de Rotterdamse gemeente politie: „Financieel imperium van misdadigers zou ten goede moeten komen aan de staat". schrikbarend toenemende gebruik in alle lagen van de bevol king verontrust de narcoticachefs. Met name de Surinaamse verslaaf den vluchten in het levensgevaar lijke cocaïne-basen, het opsnuiven van een mengsel cocaïne en zuive ringszout. Sommigen doen dit meer dan drie dagen achter elkaar, waardoor ze uitermate agressief worden. Hét middel werkt psy chisch sterk verslavend en is fnui- 'kend voor het lichaam. Daarbij wordt de drugshandel nog gevaar lijker omdat de Zuidamerikaanse maffia zich ook hier daarmee be zighoudt. Een aantal recente cocaï nezaken toont dit duidelijk aan. Blaauw: „Er is een groot verschil met de heroïnegebruikers-scène. Cocaïne bergt agressie in zich. Dat is heel verontrustend bij grootscha lig gebruik, denk maar aan het verkeer". De ontwikkelingen hebben de drie grootste korpsen van ons land ge noodzaakt tot een andere aanpak. Ze richten zich niet meer op het aantal kilo's dat ze kunnen pakken, maar op de organisaties erachter. Of zoals Scheers het verwoordt: .Liever tien verdachten met één ons, dan één verdachte met een kilo". In alle drie de steden Wordt fewerkt met undercover-agenten. !en methode die lange tijd werd afgewezen door de beleidsmakers. „Die zijn vaak te politiek bezig", vindt Scheers, „er is een groot ver schil tussen de ideeën van beleids makers en die van praktijkmen sen". Blaauw heeft hier ook zo zijn gedachten over. „De politici moe ten eens wakker worden", zegt hij ronduit, „maar kennelijk is er poli tiek geen eer aan te behalen. Ze zitten op de voorste lijn als het erom gaat de politie te bekritiseren, maar niemand is ooit aan het front geweest. Terwijl ze langzamerhand zouden moeten inzien dat we zo niet door kunnen gaan. We verlie zen slag op slag": De drie narcotica chefs zijn als praktijkmensen ook tegen gratis verstrekking van he roïne, ook zo'n stokpaardje van be leidsmakers. Hoofdschuddend zegt Scheers: „Terwijl uit allerlei onder zoeken is gebleken dat drie kwart van alle verslaafden voorheen al crimineel was!" Dezelfde conclusie wordt getrokken door De Koningh en Blaauw. „Ik heb zelfs als para depaardje", vult De Koningh aan, „criminelen zodanig aan te pakken dat alles wat ze hebben opgebouwd uit de winst op hard- en softdrugs, gokhuizen en sexsauna's verbeurd wordt verklaard en ten goede komt aan de staat. In Amerika werkt zo'n systeem al sinds een jaar. Daar heeft een speciale afdeling van de Drugs Enforcement Agency bijna haar totale budget op die terugverdiend". n( Zuigkracht Inmiddels vertonen de drie t ste narcotica-afdelingen van- land hetzelfde trieste beel|a kunnen de zaak niet aan. De- gettefing kost tienduizenden ik ren per jaar en dat heeft beL stelligd dat niet alleen het ei|a siasme van de rechercheurs tja de is, maar dat ook het lan9«e mijnwerk (de enige manier cL ternationale organisaties te len) een behoorlijke deuk Het laten lopen van internatt( misdadigers heeft een ongelot zuigkracht op het buitenland.L grenzen zijn te open en de paL te laag. Uit de hele wereld lL narcoticafunctionarissen naaiti, sterdam om te leren van de pt men. Hoe kan deze valkui^ worden gedempt? I( Blaauw: „Door een gezamenli ternationaal politiek en econoÊj optreden. Door een keiharde^ pak in combinatie met dwangL afkicken. Want de handel bjj! bij de gratie van de vraag, wt de sociale omstandigheden iL land de voedingsbodem voL We zijn veel te tolerant. ZeL huizen van bewaring zijn zo lL een mandje". L Verruiming van de bevoegde om panden binnen te trederk goede wettelijke regeling vocl dercover-operaties, meer cof op de plekken waar de verdofc middelen ons land binnenkL betere afspraken met ander|( den, verbanning van buiten# criminelen maar vooral meerK sen en meer preventie. Dat L wensenpakket van de praktij^ sen. „Het schijnt allemaal^ steeds niet te kunnen", venL De Koningh, „we lopen nog L risico's als we vuurwapengevi ke panden binnengaan of inC ren in een drugsorganisatie. lang hebben we de zaak hierf ten bestrijden met een hanr mensen. Pas nu het probleeit amper te overzien is, moget uitbreiden". Toch zijn De Kol»1 en Blaauw niet somber over dl komst. „Op den duur gaan oorlog winnen", menen bC, „want er komt een keer een i|j bij politici door de grote probE; die we nog krijgen en door ifo keer van dé bevolking die ik stand zal komen tegen de on(0 bare overlast. Dan krijgen mogelijkheden en de middelaj vijand nummer één te bestri# CORRt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14