,Ik ben ffien straat- chrijf ster fiekló® Soutont ACKIE COLLINS ZATEEDAG 14 JULI 1984 TJE IMING' '50 m2 jfshal, literaar gen: Dat boek had ik in m'n lun- chuur kunnen schrijven. Nou zijn die lunchuurtjes tamelijk lang, een uur of vier. Want dat hoort ook bij Hollywood-vrouwen: Lunchen in Ma Maison, de Bistro Garden, en daar met elkaar kankeren op hun echtgenoten, de chauffeurs en de Mexicaanse dienstmeisjes, en pra ten over de jurk van vierhonderd, vijfhonderd dollar die ze op de vol gende party zullen dragen". Uiterlijk Wat „in" is in Hollywood veran dert met het jaar. Vorig jaar kreeg ik van de journaliste-schrijfster Alexandra Penney in New York een lijstje van die „inne" dingen, die je beslist moest weten van Hol lywood. Dat je, als je ook maar iets .wilde voorstellen, je boodschappen moest doen in het supersjieke Ro deo Drive, waar Giorgio en Gucci en alle modegroten hun winkels hebben. Dat je in het Beverly Hills Hotel aan de rand van het zwem bad moest zijn om te horen welke „filmdeals" er gemaakt worden. Maar dat ik wel moest oppassen, want die informatie zou in de loop van de maand wel eens verouderd kunnen zijn. En dat de dames schoenen van Maud Frizon dragen. En tassen van Louis Vuitton. En dat ze hun nagels bij Jessica laten doen, en hun haar bij Jose Eber. En ja hoor, we nemen in Hollywood de astrologe Shelley von Strunkel mee uit, die er haar beroep van maakt De Sterren de waarheid en niets dan de waarheid uit de gelijknami ge hemellichamen te voorspellen, en ook zij weet ons met precieze nauwkeurigheid daar te brengen waar het zich allemaal afspeelt. In Ma Maison, waar zelfs het taartje schandalig duur is, of bij café Trumps waar achter al die gewoon uitziende mensen toch heel wat be langrijke trendsetters moeten schuilen. De cliché's van een stad die om het uiterlijk draait. Dikke producent Jackie Collins: „Er waren critici die zeiden: „O ja, Hollywood Wi ves, de Polo Lounge, Ma Maison. Absolute cliché's!" Maar Hollywood is cliché. Als je over Hollywood schrijft, móet je 't daarover hebben. En over die dikke producent en dat sterretje met de bekende attribu ten. Want ze bestéén". Jackie Collins woont met haar man en drie dochters in Beverly Hills, het Wassenaar van Hollywood, aan een zijstraat van Sunset Boulevard. De wijk Hollywood zelf is vergane glorie. Wie iets voorstelt woont in de heuvels verderop, Beverly Hills of in het superdure Bel Air, een wijk met een eigen poort en een ei gen politiemachtje. Jackie Collins is getrouwd met Oscar Lerman, een laconiek Amerikaans zakenman, mede-eigenaar van de Londense nachtclub voor rijkere, oudere „swingers". Hij bemoeit zich niet met het gesprek, gaat ergens in de tuin bij het zwembad zitten en komt alleen even een flitsfotootje maken voor het familie-album. „Ik zou nooit zo'n boek geschreven kunnen hebben als ik zelf niet zo'n stevige gezinsrelatie had. Mijn man en ik hebben allebei onze carrières en we zitten wat dat betreft niet in eikaars vaarwater. Hij vindt m'n succes prachtig, maar hij zorgt dat hij zelf niet op foto's komt, want hij heeft geen enkele zin om als Me neer Collins door het leven te gaan". Hun fraaie huis, dat er van buiten tamelijk gesloten uitziet, is rijk maar leefbaar ingericht. Veel wit, veel licht en aan de wanden Jongere zus van Joan (Alexis) maakt een best seller tekeningen, schilderijen van tijgers, panters en cheetahs. Een hobby van Jackie. Zelf heeft ze een truitje aan met pantervlekken, geel en zwart, dat zeker niet van een van de duurste modehuizen van Rodeo Drive lijkt te komen. „Ik ben gek op panters en cheetahs" zegt ze. Beverly Hills Hoe leef je nu in „Hollywood" te midden van die dames waar je net over geschreven hebt in een boek dat door de kritiek overigëns als „vulgair" is betiteld. Jackie Collins: „Ik speel 't spelletje mee, of ik doe een stap terug en ik kijk er naar. Weet je, ik ben hier niet gekomen omdat ik iets van Hollywood wilde. Ik hoefde geen actrice of zangeres te worden. Ik schrijf boeken en daarvoor zit ik hier op de goeie plek. Ik schrijf over de Great Ame rican Dream. Over al die mooie jongens en die knappe meisjes, waar Amerika vol van zit, die het willen maken. Die van hun laatste geld de bus naar Californië nemen. Die vervuld zijn van die honger naar succes. Want om succes draait alles hier. Voorin m'n boek staat een motto van literair schrijver Gore Vidal: „Niemand kan zich veroorloven te falen binnen vijf ki lometer van het Beverly Hills Ho tel". Wie hier succesvol is woont in de buurt van dat hotel, of in een flat in de heuvels van Beverly Hills, heeft een Beverly Hills post codenummer en kinderen die op de Beverly Hills school gaan". En zijzelf? Speelt Jackie Collins een rol in haar boek? „Nee" zegt ze heel definitief „nee. Als je een goe de „storyteller", een verteller, bent, dan schrijf je niet over jezelf. Dan schrijf je over anderen. Ik heb nu negen boeken geschreven en ik zal er nog een heleboel schrijven, want ik heb stof genoeg. Maar over me zelf schrijven? Misschien als ik 99 ben. Ik wil verhalen vertellen, ik wil de verbeelding van mensen in werking zetten. En ik wil zelf mee genomen worden in m'n verhalen. Want dat vind ik het heerlijke van schrijven: je gaat zitten, met pen en een schoolschrift en je hebt de macht over de figuren die je be dacht hebt. Of misschien hebben zij wel macht over jou". weinig zorgen te maken. Ze ver koopt niet alleen miljoenen exem plaren over de hele wereld, ze weet sinds kort dat er een dollarbedrag van zes cijfere (niet nader bekend gemaakt, maar het gaat om een re cordbedrag) door tv-producent Aa ron Spelling overgemaakt gaat worden voor de rechten van „Hol lywood wives". Het moet een mini serie van vijf uur worden. En er moeten volgend jaar nog vijf afle veringen volgen. Een soort Dallas. Jackie Collins verkneukelt zich er nu al over wie haar rollen gaan spelen. Eerst vraagt heel Holly wood zich af wie wie is in haar boek, en een half jaar later vragen ze zich af wie wie gaat spélen. Een cynische zaak. Jackie Collins: „Ik hoop op Burt Reynolds, maar die doet nauwelijks televisie. In mijn boeken zit veel humor, een beetje bijtende humor, want ik steek m'n mening niet onder stoelen of ban ken, ook privé niet. En volgens mij heeft Reynolds die humor. Ik zag 'm laatst in een show van Dom De- Luise. „Hé Burt" zegt DeLuise, „ik dacht dat jij veel meer haar had?' „Heb ik ook", zegt Burt. „Thuis". Een man die zo'n grapje over zich zelf kan maken, kan nooit slecht zijn". Geshockeerd „Schrijven is alles voor me" zegt Jackie Collins. Ze maakt zich niet druk over een nieuwe beweging in Amerika, die zich teweer stelt te gen de almaar groeiende rol van sex in het geschrijf van mensen als Harold Robbins, Judith Krantz en Rosemary Rodgers. „Nou, bij dat lijstje mag je mij dan waarschijnlijk ook wel zetten. Ik ben de eerste die ze aanvallen. Maar zo bent maak ik het echt niet. Het komt alleen om dat ik een vrouw ben en omdat ik er niet slecht uit zie. Ze zien een foto van me en dan zijn ze geshoc keerd. In mijn boeken genieten vrouwen meer. En dat is nieuw. M'n boeken zitten wel vol met ste vig taalgebruik, met uitdrukkingen die ik hier niet zou durven roepen. Maar zo préten mensen. Luister naar iemand uit de filmwereld, en het is óm het andere woord een .krachtterm". Zelf gebruikt Jackie Collins er het hele gesprek niet één. Maar haar boeken zorgen voor rode oortjes, haar openhartigheid daarin provo ceert. Wat dat betreft lijkt ze op zus Joan, die zich in een interview en in haar boek „Past Imperfect" zeer openlijk - en intelligent - uitliet over haar leven, haar huwelijken en haar verhoudingen. „O nee hoor" lacht Jackie Collins. „Bij Joan is het allemaal „real life". Waar gebeurd. Ik gebruik alleen maar m'n verbeelding. „Er wordt me vaak gevraagd of Joan geen rol zal spelen in „Holly wood Wives". Waarom zou ze? Ze heeft één keer de hoofdrol gespeeld in een film naar een boek van mij, „The Stud". Haar carrière zat toen in een dal en ze had het al vaak over die rol gehad. Mijn man heeft toen het geld bij elkaar gebracht en we hebben er een familie-produk- tie van gemaakt. Die rol is eigenlijk het prototype voor de rol van Alexis in ..Dynasty" geweest. En dat is het beste wat ik voor haar heb kunnen doen". In haar auto biografie „Past Imperfect" schrijft zuster Joan dan ook als het over „The Stud" gaat: „Thank you, Jac kie". Gangsterdochter Jackie Collins is bezig met een boek met wéér een vrouw in een ongebrukkelijke hoofdrol, „Luc ky". Het is een vervolg op haar boek „Chances" (De peetdochter) en het is het verhaal van een gang sterdochter, die het imperium van haar vader overneemt. „M'n favo riete boek", zegt Jackie. „Die Luc ky is geboren in de zestiger jaren en ze is even sterk als welke man dan ook. Ik heb zoveel brieven van over de hele wereld gekregen over haar, dat ik nu dat vervolg maak. Ze is meer dan levensgroot gete kend. En waarom niet. Ik bedoel, ga naar de film en je ziet Charles Bronson, Clint Eastwood. Oók meer dan levensgrote figuren. Bronson schiet toch ook mensen neer uit wraak en blijft de goede held? Mijn Lucky schiet ook ie mand uit wraak dood omdat die haar broer vermoord heeft. Ik wilj dat de mensen dat ook van een vrouw accepteren. Misschien over drijf ik 't. Maar ik wil-vrouwen ook rolmodellen geven als ze mijn boe ken lezen. Net zulke helden als mannen altijd gehad hebben. Na tuurlijk krijgen vrouwen wel meer te zeggen. Maar dat betekent het zelfde als „de bladeren gaan van de bomen vallen". Ze moéten meer macht hebben. Hier in Hollywood is 't nog miniem. Weet je hoe pro ducers over vrouwen praten? „Die en die voor die rol? Ga weg, die heeft 't gehad, die is al over de vijf entwintig". Dat soort praat. Maar ik denk dat ze het publiek onder schatten. Dat wil toch ook een ou dere Robert Redford zien en een oudere Clint Eastwood. Waarom geen actrices als Glenda Jackson of Faye Dunaway. Vrouwen die intel ligentie uitstralen. Gelukkig heeft Shirley MacLaine nu de Oscar ge wonnen voor „Terms of Endear ment".. Prachtig, prachtig. Als ik met mijn boeken in dat soort eman cipatie kan bijdragen, graag". De echte feministen blijken in Amerika trouwens niet zo bar veel op te hebben met Jackie Collins. Daarvoor zitten haar boeken te veel in de richting van de „pulp"- literatuur en is ze inderdaad te veel een vrouwelijke Harold Robbins. Maar privé ziet ze er zo zachtaardig uit dat haar woorden voortdurend haar gezichtsuitdruk king logenstraffen. Ze vindt het ge sprek „lovely" en als het over dé werkelijke waarden in haar levert gaat, komt ze met een aardig, maai! nogal door-de-weeks antwoord; „Mijn gezin. Je kinderen een goed gevoel voor waarden meegeven) juist als je in een stad als Los Ange-t les woont. Je kan nog zo succesvol zijn, nog zoveel geld verdienen! maar je gezin blijft de basis van al-j les". Jawel, ik weet het zeker. Niet dat u van mij ook maar één van haar boeken hoeft te lezen, maar Jackie Collins blijft aardig. Door haar zou je zelfs benieuwd raken naar ,de Ware Aard van zus Joan van „Dy nasty". Zou Alexis dan toch niet zo'n kreng zijn? BERT JANSSA „Dat wilde ik sinds m'n dertiende al. Ik was gek op Mickey Spillane, en op m'n zestiende kon ik een exacte „namaak-Spillane" schrij ven. Ik ben toen in Engeland van school gegaan, ik was een „school- drop-out", en wilde schrijven, jour nalist worden. M'n vader, een En gelse theateragent, zei: „Hoe kan dat nou, je hebt* geen enkele oplei ding". Het heeft heel lang geduurd voor ik begonnen ben. Ik ben Scott Fitzgerald gaan lezen en Harold Robbins. Ik was gek op Ameri kaanse literatuur. Engelse litera tuur vond ik ontzettend depressief wat de vrouwenfiguren erin be treft. Als ik zou gaan schrijven, wilde ik over Echte Vrouwen schrijven. Vrouwen die net zo goed waren als mannen. Ook sexueel, want dat kom.je in boeken nauwe lijks tegen. En als een manlijke schrijver een zogenaamde „libera ted woman", een bevrijde vrouw, opvoert, dan is dat een vrouw die met iedereen naar bed gaat die ze tegenkomt. Mijn idee van een be vrijde vrouw is een vrouw die slaapt met de man die zij wil. Op een dag kom ik op een feestje en daar loopt een vrouw, die rondkijkt en zucht: „The world is full of mar ried men". De wereld is vol ge trouwde mannen. Op dat moment wist ik 't: Dét moest de titel van mijn boek worden. Ik wilde schrij ven over de dubbelheid in verhou dingen, de ontrouwheid van de man ten opzichte van vrouwen. Dat was zestien jaar geleden en dat boek is verfilmd, met Carroll Ba ker en Tony Franciosa. Negen boe ken en drie films later geloof ik dat ik nog steeds aan het begin sta. Elk boek wordt beter. Ik ben een schrijver zonder opleiding. Een straatschrijfster. Ik gebruik geen moeilijke woorden, in mijn boeken staan geen grote beschrijvende pas sages. Ik word gelezen door men sen die normaal niet met een boek in een hoek gaan zitten". Mini-serie Wat de kritiek ook over haar boe ken zegt, Jackie Collins hoeft zich Schri,YWOOD/LOS ANGE- iftunu- Jackie Collins is een leen. Niet omdat ze het le zusje is van het Grote uit „Dynasty", Joan is. Niet omdat ze toeval- |k mooi is (mooier zelfs, kmaar dat ligt aan mij). ^Iniet omdat ze haar pen ■waaiert als een kerel („Ha- WËm Robbins verbleekt bij ■Hf roept haar uitgever ver- ■Vd), maar omdat ze mid- Hollywood woont en iecadente, met een saus dollars glanzend gemaak- PENSlfre*d van Hollywood aar- 09-49joor de mangel heeft ge- L Haar laatste boek heet ywood wives", en het lag pud in de winkels of een an chauffeurs en diens- jes hadden zich er in op lagen. f* van de Dames van 'wood al van meester ge- ;t. „Om te zien of ze er ^in stonden" lacht Jackie Mlis. „Maar ze staan er niet Mftmt het is fictie. Goed, ik MMiran alles van bestaande 3n gebruikt, maar één ^^lde figuur herkennen, is het een tijdje lang een wat 5 sport geweest tussen de vood-dames om de echtgeno- in naburige filmproducenten p ontdekken, die filmprodu- lers, ptelf misschien wel en vooral Kent Pdere manlijke ster op z'n re- lie zich zorgen maakt om zijn lie, z'n terugwijkende haarlijn overal en altijd maar moet |en als er dames in de buurt dijn precies Hollywood-vrou- J Jackie? „Hollywood-vrouwen h» I ?n speciaal soort vrouwen, dat ontbiftn - °Pstaat 'en roePl ..O. .„uschuwelijk, een gebroken na- (YTOIrun is stuk- Ze willen ab- d .^perfect zijn, de perfecte auto en, de perfecte make-up heb- Als er maar iets mis zit met lichaam, rennen ze naar de NEjich chirurg. Ze staan op met dos_ jdachte: hoeveel kan ik van- CHA'u'tSeven- Meestal zijn ze ge- jeimejd met een beroemde of een LE Mfjke man en hopen, via hem, 3r_ ene Koningin van Hollywood te Q0n^n. Ze horen de hele dag dat eesd(fitastisch zijn, maar vrienden iqjii [n ze niet. Kortgeleden is er to'n veelbesproken scheiding Bst. De vrouw blijft alleen r en roept vertwijfeld: „Waar gggggjn'n vrienden, iedereen hield Wan me? Ik werd voortdurend nodigd voor allerlei feestjes, annu zitten ze allemaal bij m'n riSS Fk heb tijdenlang allerlei tele- jjes gehad van mensen die (en: Jackie, is die hoofdfiguur Tony Curtis? Of Burt Rey- i? Sommige vrouwen waren «ww^it kwaad op me. Hier in Hol- Hwd wordt een programma op- ^^nen dat heet „Entertainment J»ht". De presentator vroeg de D"js in de zaal rechtstreeks: Bent 'Hollywood Wife'? „Hoe Uö4 u!" riepen de dames. „Dat ïhrikkelijke boek? Alstublieft!" h'sten eerst niet zo best hoe ze Jten reageren. Kwaad blijven, Be juist aardig vinden. Maar het boek een succes werd, en ze niet meer om me heen. lunch ik met vrouwen hier, /itsette fluisterend vragen: „Heb je bandrecorder bij je?" En die, k even van tafel ben, stiekem iki-a'n tasje kijken of dat tóch het il niet is. En je hebt er die zeg- Echte Vrouwen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13