Mitterrand haalt bakzeil Israëliërs tonen groeiend begrip voor de Palestijnen" Londen wijst twee Nigeriaans diplomaten uit Italië nog steeds in de ban van vrijmetselaarsschandaal ONDERWIJSWET WORDT HERZIEN Verwoesting na onweer in Beierei ZWITSERLAND 'SIJTHOFE VRIJDAG 13 JULI 1984 PAGIft BUITENLAND £oidóc6owuvnt Voor- en tegenstanders Syrië slaags in Tripoli BEIROET Bij felle gevechten in de Noordlibanese havenstad Tripoli tussen de christelijke militie van de Libanese oud-president Franjieh en twee pro-Syrische groeperingen zijn gisteren zeker tien mensen omgeko men en ruim dertig mensen raakten gewond. De Syrische president Assad heeft gisteren zijn speciale afgezant Khoeli naar Tripoli gestuurd om in overleg met Franjieh de geschillen bij te leg gen. In Tripoli is het afgelopen jaar al herhaaldelijk tot gevechten gekomen tussen voor- en tegenstanders van de Syrische militaire aanwezigheid in Libanon. Kelly weigert parlementszetel op te geven BONN Petra Kelly, fractielid van de Westduitse Groenen in de Bondsdag, heeft besloten haar functie niet te laten rouleren vol gens het unieke systeem dat haar partij daarvoor heeft. De Groenen willen elk twee jaar nieuwe afgevaardigden sturen naar de Bondsdag. Kelle zei echter de resterende twee jaar nog nodig te hebben om haar politieke doelstel lingen te bereiken. Maar zij heeft al wel laten weten zich niet kandidaat te zullen stellen bij de algemene verkiezingen van 1987. Moskou levert Koeweit wapens MANAMA De Soviet-Unie gaat Koeweit wapens leveren ter waarde van enkele miljoenen dol lars. De regering van Koeweit hoopt hiermee dat Iran zal afzien van verdere aanvallen op zijn olietankers in de Golf. De Koeweiste minister van defen sie. sjeik Salem al-Sabah, heeft in Moskou verklaard dat de Russi sche wapenleverantie geen mili tair samenwerkingsverband tus sen Koeweit en de Sovjet-Unie in houdt. Het is de eerste keer dat Koeweit Russische wapens ont vangt. Russische soldaat vlucht naar westen HANOVER Een 20-jari- ge soldaat uit de Sovjet- Unie is erin geslaagd onge deerd de zwaar bewaakte grens tussen Oost- en West-Duitsland over te vluchten. De soldaat, een onderofficier, is ongewa pend, maar wel in uniform de grens naar Nedersaksen overgestoken. De politie gaf echter geen nadere de tails en het is niet duide lijk of de militair politiek asiel in West-Duitsland heeft gevraagd. NASA combineert twee missies met ruimteveer WASHINGTON Het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA wil twee ruimteveermissies uitvoeren in één vlucht. Dit gebeurt om de ach terstand in te halen die is ontstaan doordat de eerste vlucht van het tweede veer, .Discovery', eind juni niet doorging. Een datum voor de vlucht is nog niet bepaald, daar eerst de techni sche problemen nog moeten worden opgelost. Het besluit betekent wel, dat de oorspronkelijk voor 29 augustus voorziene vlucht voor onbe paalde tijd is uitgesteld, tot teleurstelling van de vijfkoppige bemanning die deze zou uitvoeren. Eind mei ging de eerste vlucht van de Discove ry als gevolg van technische problemen twee maal achtereen op het laatste moment niet door. Toen moest NASA twee vluchten die dit jaar zouden plaatsvinden naar '85 verschuiven en eerder was een zuiver militaire missie we gens problemen met een rakettrap geschrapt. PARIJS De Franse pre sident Mitterrand heeft gisteravond in een rede voor de televisie voorge steld de grondwet te wijzi gen waardoor het moge lijk wordt over bepaalde belangrijke kwesties volksraadplegingen te houden. Mitterrand maak te verder duidelijk dat de wet over het bijzonder on derwijs, waar vorige maand meer dan een mil joen Fransen tegen te hoop heeft gelopen, ver anderd wordt. De grondwetswijzigingen zul len nog volgende week aan het parlement worden voorge legd. De senaat, waar de oppo sitie de meerderheid heeft, had vorige week gevraagd om een volksraadpleging over het wetsontwerp over het bijzon der onderwijs, dat reeds door de Nationale Vergadering is geloodst, maar in de senaat op fel verzet stuit. De aankondiging van Mitter rand werd door de oppositie een „overwinning" genoemd. Sommige politieke waarne mers zien er echter een ver bluffende tegenaanval in. „Dit is iets waar wij al lang om vra gen. De plotselinge omme zwaai van de president lijkt in alles op een politieke manoeu vre", aldus Bernard Pons, de secretaris-generaal van de op positiepartij RPR. Mitterrand speelt de bal nu terug naar de helft van de rechtse oppositie, die altijd al op een referendum heeft aangedrongen over de onderwijskwestie. Volgens de oppositie zou pas bij een echt referendum blijken hoeveel prestige de president heeft verspeeld (Volgens recente opiniepeilingen staat nog maar dertig procent van de kiezers achter Mitterrand) en dat het door de Nationale Vergadering aanvaarde wetsvoorstel niet wordt gesteund door een meerderheid van de bevol king. De oppositiepartijen zijn nu in een positie gekomen dat ze zich ofwel moeten scharen achter een voorstel van de door hen bestreden president President Mitterrand tijdens zijn onverwachts aangekondigde rede voor de televisie. of mensen die tegen de school hervormingen zijn van hun laatste kans moeten beroven hun bezwaren duidelijk te ma ken. Juist de tegenstanders vèn de onderwijshervormin gen zijn door de oppositie de laatste maanden op de been gebracht als demonstranten te gen het regeringsbeleid. Bevrijdingsraad besprak invasie met huurling DEN HAAG Twee leden van de Raad voor de Bevrij ding van Suriname, G. Tjon Akiet en M. Nasrullah, hebben begin dit jaar verscheidene malen gesprekken gevoerd met een Amerikaanse huurlin genleider over plannen voor een invasie in Suriname. De huurlingenleider werd in maart van dit jaar bekend als de militaire instructeur „Dr. John", toen een groep Surina- mers, onder wie Tjon Akiet, na een door hem geleide mili taire training uit Frans Guya na werd uitgewezen. Deze „Dr. John" heeft nu in het jongste nummer van het Ame rikaanse maandblad Soldier of Fortunes (oplage 200.000 stuks) een uitvoerig artikel geschre ven over zijn gesprekken met de Bevrijdingsraadsleden Tjon Akiet en Nasrullah. Tjon Akiet gaf na zijn uitwijzing overigens toe dat „Dr. John" aan de Surinamers militaire instructies gaf en dat hij con tacten met hem had gehad. o LONDEN Groot-Brittannië zal twee Nigeriaanse diplon^ uitwijzen in verband met de ontvoering van de Nigeriaanse^ tieke balling en oud-minister Umaro Dikko. De Britse mii)t van buitenlandse zaken, Geoffrey Howe, verklaarde in hetjj lëment dat het onderzoek van de politie bewijzen heeft opT verd, die erop wijzen dat leden van de Nigeriaanse ambassaj Londen bij de affaire betrokken waren. Nigeria heeft gis^ op de uitwijzing van twee Nigeriaanse diplomaten door Lo|' gereageerd door twee Britse diplomaten in Lagos te gelj| binnen zeven dagen het land te verlaten. Onder de uitgewezen Britse diplomaten bevindt zich eve. niet de Britse ambassadeur, Hamilton Whyte. Dit ofschoo Britse regering had verklaard dat zijn Nigeriaanse ambtgi- niet meer in Londen hoeft terug te keren nadat hij naar was vertrokken voor overleg met het militaire bewind o' affaire-Dikko. MUNCHEN Grote delen van het zuiden van- Bondsrepubliek Duitsland zijn vannacht door eeni gekend hevig noodweer getroffen. Ten minste) mensen raakten gewond en volgens de Rode Kruis) Beieren zijn drie mensen direct of indirect door noodweer omgekomen. De schade loopt in de miljoenen. Enkele vliegtuigen op vliegveld van München raakten door hagelstenen, volgeni tuigen af en toe zo groot als tennisballen, zodanig beschadig! zij niet konden opstijgen. Een aantal binnenlandse vlucht! uitgevallen. Het verkeer in München raakte als gevolg val gelukken, overstromingen en kapotte verkeerslichten ontwricht. Pietro Longo (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De regeerbaarheid van Italië is weer voor enkele weken (of dagen) verzekerd, dankzij de opofferingsgezind heid van een van de ministers, die van begrotingszaken, Pie tro Longo. Longo (49) was lid van de vrijmetselaarsloge P-2, io heeft een onafhankelijke parlementscommissie vorige week vastgesteld. Longo ont kent echt lid van die als staats gevaarlijk ontmaskerde loge geweest te zijn, maar is giste ren toch maar afgetreden „om het voortbestaan van de rege- ring-Craxi niet langer op het spel te zetten". Anders was een motie van wantrouwen te gen hem ingediend. De beruchte ledenlijst van de P-2 werd in 1981 al ontdekt, en Longo die daarop voor kwam, had vorig jaar dus nooit minister mogen worden. Maar, zo zegt men in Rome, vorig jaar was de parlementai re commissie nog met haar werk bezig, en voorafgaande aan het vonnis gaat elke ver dachte in principe nog vrij uit. Met zijn aftreden nu redt Lon go de regering-Craxi (voorlo pig) en ondertussen ook zijn eigen positie. Want aangezien de ex-minister de eer aan zich zelf houdt, kan hij tenminste nog leider blijven van de klei ne maar uiterst invloedrijke Sociaal-Democratische Partij, en als zodanig zijn aandeel blijven leveren aan het beleid van de regering. Ook gemeten naar de maatsta ven van de wat emotionelere Italiaanse politiek heeft Longo zich ten opzichte van de P-2 onbegrijpelijk naïef gedragen. De loge P-2 (Propaganda-2) geleid door de beroepsintri gant Licio Gelli was al sinds 1971 onder de dekmantel van de vrijmetselarij bezig alle be langrijke sectoren van het Ita liaanse leven in haar macht te krijgen, de politiek, de indus trie, de vakbonden, de weten schap en de strijdkrachten. De daarbij gehanteerde middelen waren corruptie, intimidatie en geweld. Maar Pietro Longo, veelbelovend jong politicus op het Italiaanse toneel, wist daar helemaal niets van. Vrienden vonden dat de P-2 best iets voor hem was, en arrangeer den voor hem een sollicitatie gesprek met de leider van de P-2 Licio Gelli. De reconstruc tie: 'Op donderdag 30 oktober 1980 om negen uur 's ochtends begonnen de personen die in gewijd wilden worden in de loge P-2 te defileren voor Li cio Gelli, gezeten achter een schrijfbureau in suite no 127 van hotel Excelsior aan de Via Veneto in Rome. De ceremo nie van de eedaflegging duur de 30 tot 45 minuten, waarna de meeste nieuwe leden op het bureau van grootmeester Gelli een cheque deponeerden voor de inwijding en de jaarcontri butie. Wanneer een half jaar later het schandaal losbarst en Lon go's naam op de ledenlijst van de P-2 wordt ontdekt samen met die van mede-politici, ge neraals, industriëlen enz, ont kent Longo met veel misbaar ooit ingewijd te zijn in de loge. Wel geeft hij toe Gelli die dag ontmoet te hebben: dat was de grootste blunder in mijn leven. Hij zegt dat slechts nieuwsgie righeid hem ertoe gedreven heeft zijn opwachting bij Gelli te maken. Longo's lidmaat schapskaart van de P-2 wordt later gevonden in de villa van Gelli. Zie je wel, zegt Longo dan, ik ben niet echt lid van de P-2 geweest, want dan zou ik zelf die lidmaatschapskaart in bezit moeten hebben gehad, en niet Gelli. Longo heeft lid- maatschapsno. 2223 en blijkt daar 100.000 lire voor te heb ben betaald. Onder druk van deze feiten geeft Longo ver volgens toe lid van de P-2 ge weest te zijn, maar dan alleen van de vrijmetselaarsloge, niet van de misdadige organisatie, die zich van dezelfde aandui ding bediende. Hij zegt door Gelli gruwelijk bij de neus te zijn genomen, en te zijn mis bruikt. Van Gelli is inmiddels bekend dat hij in de tijd dat hij Longo cum suis aan zijn zegekar bond, bezig was met allerlei staatsondermijnende activitei ten, variërend van aanslagen op treinen tot staatsgrepen. Longo wist daar niets v£n, daaraan wordt niet getwijfeld. Maar mag iemand die zich niet beter op de hoogte stelt van de werkelijke aard van de occulte vereniging waarbij hij aanslui ting zoekt, minister worden of een andere verantwoordelijke post bekleden? Longo werd minister voor begrotingszaken, een van de belangrijkste por tefeuilles in de Italiaanse rege ring, en is nog steeds partijlei der. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM li'lll ft Ha tam ai "J J\te pikton!/ m J li. tint onstrtat m4ftfn_.fr* f iMii nurjtm I Het echtpaar j< Khasscontacten j Israëliërs is een J hoopvolle ontwikkeling". DEN HAAG „Palestij- nen in vluchtelingenkam pen kennen de Israëliër alleen als iemand die hen onderdrukt. Dit beeld is niet volledig. Daarom zijn contacten met Israëlische burgers van grote waarde, omdat dit leidt tot een bredere kijk op de Israë liërs. Bij de Israëliërs, met wie wij in contact staan, nam ik aanvankelijk eveneens een eenzijdige beeldvorming waar. Wij werden door hen gezien als mensen zonder cultuur en zonder verleden, die hier eigenlijk niet thuis horen. Maar mijn ervaring is dat als deze Israëliërs eenmaal meer over onze positie als onderdrukte burgers te horen kregen, zij veel meer over ons wil den weten. Geleidelijk stellen zij zich dan open voor onze problemen". Mevrouw Mary Khass vertelt geestdriftig over de contacten tussen Palestijnen en Israë liërs, die volgens haar „elk jaar beter worden". Mary Khass is Palestijnse en woont in de Gazastrook, waar zij en kele educatieve en medische projecten leidt. Op uitnodiging van de Nederlandse Organisa tie voor Ontwikkeliassamen- werking, NOVIB, brengt zij samen met haar man, Moham med, hoofdredacteur van het Palestijnse weekblad Al-Sho- rouk (De Zonsopgang) mo menteel een bezoek brengt aan ons land. Het echtpaar Khass probeert in ons land om begrip te kweken voor de moeilijke omstandigheden, waaronder Palestijnen in de Gazastrook moeten leven. Zij hebben on der andere gesproken met ver tegenwoordigers van de ICCO, de protestantse tegenhanger van de NOVIB. Deze ontwik kelingsorganisatie heeft hen al financiële steun toegezegd om de projecten in de Gaza-strook te kunnen blijven uitvoeren. De NOVIB steunt al enkele ja ren een medisch project in de Gazastrook. Dichtbevolkt De Gazastrook, waar ongeveer 500.000 Palestijnen leven, heeft een oppervlakte van slechts zo'n 360 vierkante kilo meter en behoort tot één van de dichtsbevolkte gebieden op de wereld. Veruit de meeste Palestijnen in de óaza-strook hebben de weinig benijdens waardige status van vluchte ling en zijn ondergebracht in één van de negen verpauperde vluchtelingenkampen. Mevrouw Khass vertelt hoe de regering-Begin, die de in 1967 veroverde Palestijnse gebieden als Israëlisch territorium be schouwd, in 1980 heeft gepro beerd om alle ontwikkelings projecten in de Gaza-strook stop te zetten. „Sindsdien wer ken wij onder bescherming van de ÜNRWA, de VN-orga- nisatie die de belangen van Palestijnse vluchtelingen be hartigt", zo legt zij uit. Met nadruk zegt zij dat de door haar geleide projecten niet op zichzelf staan, maar ge zien moeten worden in het brede kader van bewustwor ding. „Na 36 jaar zijn wij, Pa- ADVERTENTIE 8 dagen met Uw krant naar Aan de zonzijde van de imposante RIGI. beschut tegen het noorden en open naar het zuiden - en daardoor overvloedig voorzien van een prachtige zuidelijke flora (met o.a. fraaie vijgebomen) ligt aan het VIERWOUDSTEDENMEER het rus tieke plaatsje GERSAU. waar we verblijven. Reeds sinds 1850 bekend bij toeristen en meerdere jaren als vakantieoord verkozen door o.a. de comoonist Brahms. Hef programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen. een volle dagtocht door het imposante Berneroberland en Grindelwald met een bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vierwoudstedenmeer met bezoek aan diverse bekende toeristenoorden waaronder Interlaken. Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten. gelegenheid tot winkelen en een bezoek aan o.a. het grootste automuseum van Zwitserland. Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wan delingen te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. Het verblijf Is gedurende 6 volle dagen in het centraal gelegen hotel llge of in hotel Mimosa. Het laatstgenoemde is de .nieuwgebouwde moderne dependance vao hotel llge en ligt op enkele minuten loopafstand van het hoofdgebouw. Hotel llge is vanzelfsprekend voor alle gasten toegankelijk en heeft een heerlijk dakterras met geriefelijke ligstoelen en zitjes. Alle gasten dineren In hotel llge terwi|l het ontbijt geserveerd wordt in het hotel waar men de kamer heeft. De twee persoonskamers hebben douche en toilet. Bij de eenpersoonskamers is een douche, en direct naast de kamerdeur een toilet. De prijs voor deze mooie m CC A vakantietrip bedraagt slechts T OOU«" per persoon op basis van halfpension logies, ontbijt en diner) en een 2-persoonskamer met doucne en toilet, als boven. Toeslag voor een 1-persoonskamer 75.- Inbeoreoen alle vervoer incl. excursies per luxe tourinocar alsmede het afscheidsdiner in Nederland. Gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5 - poliskosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van de relssom 6.- pollskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/ra vrijdag van 9-16 uur), of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 lestijnen, tot afhankelijke mensen gemaakt. Het is daar om bijzonder moeilijk om op eigen benen te staan. Het on derwijs, dat hier gegeven wordt, draagt weinig bij tot zelfstandigheid, omdat de Is raëlische autoriteiten zoveel mogelijk onze Palestijnse iden titeit wil uitschakelen. Zo krij gen Palestijnse kinderen op scholen meer te horen over de geschiedenis van Egypte, dan over hun eigen verleden. Pale stijnse literatuur is verboden". Mary Khass: „Om deze lacune in het onderwijs enigszins op te vullen, bestaat er een edu catie-project voor kinderen van vijf en zes jaar. Dit project biedt jaarlijks ruimte aan on geveer 1.700 Palestijnse kinde ren, die vanaf hun zesde jaar lager onderwijs gaan volgen". „Maar niet alleen het onder wijs is uiterst gebrekkig, ook de medische omstandigheden in de Gaza-strook zijn zeer slecht. Vijf jaar geleden voerde de regering-Begin een soort maandelijkse „belasting" in voor gezondheidszorg. Van dit geld zien echter vrijwel niets terug. Er is een chronisch te kort aan medicijnen en de vele tienduizenden bewoners van vijf vluchtelingenkampen heb ben de beschikking over slechts één kleine medische kliniek. Daarom hebben wij ook een medisch project opge richt, dat met name bestemd is vrouwen en hen onder andere leert hoe zij in de gezondheids zorg preventief te werk kun nen gaan". Voor een Palestijnse journalist is het vrijwel onmogelijk om te werken onder Israëlische bezetting, zo blijkt uit de woorden van Mohammed Khass. Wel mag hij een week blad uitgeven, maar de cen suur legt hem vergaande be perkingen op. Mohammed Khass: „Sinds ik enkele kelen heb geschreven ovt slechte leefomstandlghedt de Gaza-strook, wordt ik de Israëlische autorit scherp in de gaten gehoi Als ik de Gaza-strook wil laten, heb ik speciaal pasj dig, dat mij vaak niet wordt verstrekt. Het feit c nu in Nederland zit, maf klein wonder heten". „Vanwege mijn journalis activiteiten weigeren de I lische autoriteiten onze die in het buitenland w toestemming te geven on thuis te bezoeken". „Da moeten wij straks, als wi_ derland verlaten, eerst Kairo om daar onze zoo kleinkind te ontmoeten' voegt mevrouw Khass er riteerd aan toe. Ondanks alle tegenwerk van de Israëlische autori blijft het echtpaar Khass mistisch over hun toekon putten zij veel hoop uit d( tacten met Israëlische bu „Geregeld wordt ik uit digd om bijeenkomsten wonen in Israël. In kibo of tijdens vergaderingen de Vrede-Nu beweging I ik dan een spreekbeurt leidt soms tot bijzonder tionele reacties en dan nog eens hoe groot de tussen Israëliër en Palest Maar geleidelijk ontdel toch een groeiend begrip der deze Israëliërs voor problemen. Met hen kal openlijk over politieke z worden gesproken. Een 1 volle ontwikkeling, omd< raëliërs en Palestijnen vreedzaam naast elkaar z moeten leven". RICK KER:

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8