Raad Voorhout wil wachten met winkels in Oosthout CDA verwerpt plan voor speelzaal op terrein ASC Leiderdorp verslikt zich in kosten cultuurbeleid REGI0U0UR1NAAL Duinrell heeft het weer aan de stok met gemeente Onduidelijkheid over verbouwing Willibrordschool Hagenaars maakten Noordwijk onveilig •LEIDEN CiidaeSou/iant VRIJDAG 13 JULI 1984 PAGINA^— WASSENAAR Het recreatiepark Duinrell heeft voor de tweede maal in zeer korte tijd onenigheid met de gemeen te. Nadat recentelijk de gemeente liet we ten voor 1985 een oplossing voor de par keeroverlast in het dorp te willen zien, beschuldigt men Duinrell-eigenaar graaf Van Zuylen van Nijevelt thans van ille gaal bouwen. Vlak bij de onlangs geopen de rodelbaan staat een veredelde bouw keet. Daarnaast zijn hekken en loopbrug gen over en naast de rodelbaan geplaatst. Volgens het college zijn de bouwsels onge wenst en zonder verguning opgetrokken. De bouwkeet, die in gebruik is als contro leruimte voor de rodelbaan en als opslag plaats voor de sleetjes, moet binnen een maand verdwenen zijn. Voor de hekken en bruggen dient Van Zuylen alsnog een bouwvergunning aan te vragen. „Als hij dat gebouwtje niet laat weghalen, dan staan ons andere wegen open dat te doen", zegt de voorlichter van de gemeen te Wassenaar. Politiedwang lijkt ondanks deze ferme uitspraak echter niet op til. Volgens een woordvoerster van pretpark Duinrell is de graaf „nog in onderhande ling met de gemeente. Voor die bruggetjes en hekken vragen wij een vergunning aan. Wat betreft die keet, die heeft vier wielen, dus we kunnen het ook nog ver rijden". Duinrell is niet alleen recreatiepark maar ook een forse camping met plaats voor meer dan tienduizend kampeerders. Daar naast is dit jaar, mede door de invloed van het Tikibad en de kersverse rodelbaan, de aanloop van dagjesmensen veel groter dan verwacht. Dat levert grote parkeerproble men op, ook al weer doordat de gemeente vorig jaar besloot de Berkhei autovrij te maken. De oplossing hiervoor, zo vindt Wassenaar, moet door Duinrell zelf wor den aangedragen. „Wij kunnen de huidige situatie natuurlijk niet onmiddellijk wijzi gen. In september, na het seizoen gaan we over het parkeren praten en zoeken we een oplossing voor de toename van de dagrecreatie", zegt de woordvoerster van het Wassenaarse Pretpark hierover, eraan toevoegend dat winkeliers uit het cen trum van het dorp in de zomer „veel pro fijt" hebben van de toeristen. Op Duinrell zelf werken in het seizoen overigens meer dan tweehonderd mensen. Oegstgeest steunt project in Makeni OEGSTGEEST Na een lange voorgeschiedenis ging gister avond de gemeenteraad van Oegstgeest akkoord met het verle nen van steun aan de ontwikkelingsprojekt in Makeni in het Afrikaanse land Sierra Leone. Dit projekt werd voorgedragen door de commissie ontwikkelingssamenwerking die daarvoor in kontakt trad met de organisatie CEBEMO. Nu de raad van Oegstgeest zijn instemming heeft betuigd wordt de werkgroep ontwikkelingssamenwerking opgeheven en ver vangen door een werkgroep „acties". De gemeente wil op een basis van 1 op 1 medefinancieren. Als een actie in Oegtgeest bij voorbeeld 5000 gulden opbrengt verdubbelt de gemeente dit be drag. Van CDA-zijde werd de suggestie ingebracht om de ver houding 1:2 te maken. En eventueel uit te gaan van een basisbe drag. Maar dit laatste, zo meende de heer Moonen (VVD), zou de verhouding kunnen verstoren. Van Eisen merkte op dat het projekt met z'n allen dient te worden aangevat en dat het geen politiek karakter mag hebben „Wij moeten er met z'n allen voor staan". Behalve de instelling van de actiegroep zal een comité van aanbeveling worden opgericht. Kunstuitleen de kise Het streven van de vereniging Het Oude Raadhuis /jiL Warmond is erop gericht de bezoekers op allerlei ma-,g nieren kennis te laten maken met kunst. Daarom heeft\\ere men vanaf vanavond tot en met 26 juli een expositie we van de Kunstuitleen in Leiden binnen de muren. Te n ni zien is een deel van de voor uitleen beschikbare collec- n o tie. Verschillende stijlen en kunstenaars met wereld-p naam, onder wie Appel, Jan Cremer, Corneille en Kee% van Bohemen, zullen vertegenwoordigd zijn. Het Oude^om Raadhuis is geopend op dinsdag van 19.00 tot 21.00, niss woensdag van 10.00 tot 12.00 en 14.00 tot 16.00, donder-#rd< dag van 14.00 tot 16.00, zaterdag van 11.00 tot 16.00 en^m zondag van 14.00 tot 16.00 uur. cht, sg; VOORHOUT De meer derheid van de gemeente raad van Voorhout is het niet eens met het college om snel te beginnen met de bouw van een winkel centrum in de nieuw bouwwijk Oosthout. De meeste raadsleden volgen daarmee de bezwaren van de ondernemers uit het dorp. Dit bleek gister avond tijdens een zeer druk bezocht raadsverga dering. Alleen de PPR- fractie liet weten, bij monde van mevrouw Ada Wijling-Schellingerhout, zich geheel achter het voorstel van het college te scharen. Aanvankelijk lag er een plan op tafel dat de bouw inhield van een buurtcentrum waarin een supermarkt, drie winkels en ruimte voor enkele am bachtelijke of dienstverlende bedrijfjes. De bedoeling was het winkelcentrum eind 1985 klaar te hebben. Maar tijdens een uitgebreide discussie over dit onderwerp in een gecombi neerde vergadering van ruim telijke ordening en financiën bleek, dat men in grote lijnen niet eens was met de plannen van het gemeentebestuur, die een versnelde procedure wilde toepassen. Wethouder dr. D.J.W. IJdo zegde toen toe het voorstel te wijzigen en de bouw van een deel van het centrum, namelijk de drie am bachtelijke bedrijfjes, niet mee te nemen in de procedure die snel bouwen mogelijk moest maken. Zo afgeslankt kwam het voor stel dus gisteravond ter tafel, maar nog steeds kon het in de ogen van de Voorhoutse raads leden geen genade vinden. Het snelle bouwen bleek een on overkomelijk punt voor de meeste raadsleden. CDA-frac- tievoorzitter P. Verdegaal vroeg zich af of er op zo'n kor te termijn wel voldoende draagkracht zou zijn om het totale winkelbestand uit te breiden. „Waar zullen de win keliers hun omzet vandaan moeten halen, terwijl Voor hout al kampt met overbewin- keling", was de vraag die de CDA-voorman het college stel de. Zijn fractie pleitte dan ook voor temporisering en stelde voor de bouw van het winkel centrum uit te stellen tot aan het einde van de tweede fase van het tweede deelplan van Oosthout als er 800-900 wonin gen gereed zullen zijn. Ook vond de heer Verdegaal dat er voor de huidige bewoners reeds een voorziening aanwe zig was in de vorm van de Dagmarkt. Mr. W. Meyer, fractievoorzit ter van de VVD zei dat voor zijn partij het globaal bestem mingsplan nog steeds het uit gangspunt was waarin ook staat dat er winkelvoorzienin gen moeten komen. „Zeker als het plan straks klaar is en er ongeveer 4 a 5 duizend inwo ners meer zullen zijn, maar nu is het plan vervroegd en zo de opzet nu is vinden wij het té grootschalig en té prematuur", aldus de VVD'er. Vanuit de partij Gemeentebelangen kwam nog een ander geluid. Fractievoorzitter J. Warmen- hoven vond namelijk dat het college maar met een heel nieuw plan moest komen met de Dagmarkt aan de Oosthout- laan met later een keten van winkels naar de Herenstraat toe. „Dan wordt de barière van de spoorbaan ook ver zacht", was zijn mening. In zijn antwoord zei wethou der IJdo, dat dit laatste niet mogelijk was omdat er dan te veel huizen en bedrijven zou den moeten worden gesloopt en dat veel te veel zou kosten. Wat betreft het tijdstip van de bouw vond de wethouder dat de mensen die in Oosthout wo nen recht hebben op een goe de winkelvoorziening. Toch kreeg het college de raad niet aan haar zijde en tot slot werd besloten het voorstel aan te houden. DEN HAAG/LEIDEN Officier van justitie Klein Breteler heeft tegen de 20-jarige Hagenaar René 18 maanden gevangenis straf geëist. De man was betrokken bij een groot aantal inbraken in onder meer Noordwijk. Hij werkte daarbij samen met zijn 20-jarige stadgenoot Ronald. Omdat Ronald geen strafblad had, vroeg Klein Breteler voor hem geen gevangenisstraf. Ro nald moet nu 200 uur dienstverlening opknap pen. Dit tot grote woede van zijn vriend. René, die vond dat er met twee maten werd geme ten. Rechtbankpresident Koot te wees hem er echter op dat hij in drie proeftijden loopt. Het tweetal werd drie inbra ken ten laste gelegd. Op 20 april van dit jaar in een siga renwinkel in Noordwijk, op 8 mei in een sigarenwinkel in Katwijk en een inbraak in Den Haag, waarbij geld en een videorecorder werden gesto len. Ronald drong zelfs de wo ning van zijn moeder aan de Boekerslootlaan in Noordwijk binnen en nam haar sieraden mee. Voorts werd nog een se rie inbraken in Noordwijk ge pleegd waarbij voor duizenden guldens aan tabakswaren wer den gestolen. René pochte tegen de Noord- wijkse politie dat hij wel 150 had gepleegd, maar gisteren kwam hij op die uitspraak te rug. Zowel René als Ronald hadden het geld nodig om te kunnen uitgaan en verder wil de René, die ruzie met zijn fa milie had, een auto kopen om zo indruk op zijn familie te maken. Klein Breteler vond dat Ronald nog een laatste kans verdiende om buiten de gevangenis te blijven. „Maar eigenlijk verdient hij een paar maanden gevangenisstraf". Met René had de officier geen medelijden. De rechtbank doet 24 juli uit spraak. LEIDERDORP Wan neer alle plannen die in de discussie-nota Kunst en Cultuurbeleid staan vermeld tot uitvoering moeten worden gebracht, gaat dit de gemeente Lei derdorp heel wat geld kosten. Dit gegeven is de commissie Sport en Wel zijn gisteravond opgebro ken. Volgens de lang ver wachte nota die een in- ventarisr.ie geeft van wat er zich op het gebied van kunst en cultuur afspeelt in Leiderdorp moet er 140.000 gulden extra op tafel komen om alle acti viteiten te financiëren. Welke aspecten zijn het be langrijkste: de financiële of de beleidsmatige. In de discussie daarover stonden de fractie voorzitter van de VVD mevr. C. Huigen-van Boven en haar partijgenoot wethouder me vrouw I. Gehner lijnrecht te genover elkaar. „Hoeveel geld wil de raad voor een kunst- en cultuurbeleid uittrekken?", zo wilde mevrouw Huigen eerst weten. Ook het CDA-raadslid P. v.d. Kwaak was benieuwd naar de financiële ruimte. Wethouder Gehner was er daarentegen een uitgesproken voorstander van eerst over de uitgangspunten van het kunst en cultuurbeleid te praten los van eventuele financiële con sequenties. „Wat is kunst en cultuur en waar hechten we waarde aan. Wat het gaat kosten, kunnen we pas aan het eind van de discussie vaststellen", aldus mevr. Gehner. Zij kreeg slechts steun van het progres sieve deel van de commissie. De heer Meiman, burgercom missielid voor de PvdA nam het standpunt van de meer derheid van de commissie van VVD en CDA om eerst de fi nanciële aspecten te bekijken hoog op. „Ik zie dat als be knotting van de bewegings vrijheid van de commissie. Ik zal mij er over beraden of ik nog wel als commissielid daar aan wil deelnemen", aldus het teleurgestelde commissielid. Ook het raadslid mevr. Mieke Olierhoek zag het nut van een discussie niet meer in. Teleurstelling was er ook bij de aanwezigen op de publieke tribune. Interventies van met name Wik Horn, voorzitter van de Jazzclub „De Wagen schuur" en muziekleraar Piet Kunst mochten niet baten. Zij wezen op de taak die de com missie naar hun mening had uit te voeren. „De commissie moet over beleid praten en de financiële aspecten aan de commissie financiën over la ten", was hun standpunt. De commissie krijgt in ieder geval een kans, zij het in informeel verband, het goed te maken. De secretaris van de Kunst kring Bep Mul Leiderdorp kondigde aan dat er op 10 sep tember in de Hollandsche Tuyn een zogenaamd artistiek café zal worden gehouden waarin de discussienota Kunst en Cultuur centraal zal staan. VOORSCHOTEN De inte gratie van lager- en kleuteron derwijs in de basisschool dient kostendekkend te zijn ten op zichte van de rijksvergoeding. Dat was gisteravond de me ning van de gehele commissie welzijn. Verschil van mening ontstond tussen enerzijds PvdA, VVD en D'66 en ander zijds het CDA over de wijze waarop dit berekend dient te worden. Indien nodig mag van het CDA de rijksbijdrage wel overschreden worden. J. Visser (PvdA) stelde nadrukke lijk dat het niets uitmaakt of het een school voor bijzonder of voor openbaar onderwijs betreft. In dit geval betreft het de R.K. Willi brordschool in de wijk Boschgeest. Volgens berekening van de ge meente gaat de integratie en de doordoor noodzakelijke verbouwing een bedrag vergen van rond 800.000. De rijksvergoeding is ech ter slechts ƒ341.000. Tijdens de dis cussie kwam naar voren dat meteen meegenomen wordt achterstallig onderhoud en gewone voorzienin gen, die anders ook nodig waren.' Na overleg met afgevaardigden van het schoolbestuur blijken de werke lijke bouwkosten ongeveer 600.000 te bedragen. PvdA, VVD, D'66 vreesden, volgens wethouder L. Marselis (CDA) terecht, dat Voor schoten gaat opdraaien voor de gro te tekorten, want er komen nog meer scholen die omgevormd moe ten worden. De chef van de afde ling onderwij betoogde, dat Voor schoten gewend is om goede scholen neer te zetten, die zo degelijk zijn dat in de toekomst minder onder houd nodig is. Omdat tal van vragen onbeant woord bleven, zal volgende week tijdens een extra vergadering een specificatie gegeven worden. Deze zaak kan niet wachten omdat an ders het tijdschema in de war raakt. De school moet februari volgend jaar gereed zijn. Volgende week zal ook een nadere discussie plaats hebben over het provinciaal woonwagenplan. In dat plan krijgt Voorschoten de opdracht om een vierde woonwagenkampje op te zetten. Daarover is de commis sie het niet eens. Bekend is dat woonwagenbewoners niet naar klei ne kampjes willen. Twee plaatsen voor kampjes van ieder 3 wagens staan nu al meer dan een jaar te wachten op de eerste bewoners. Waarschijnlijk zal Voorschoten be zwaren indienen tegen het provinci ale plan. De toewijzing van wooneenheden voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens in Noord-Hofland is goed verlopen. In totaal zijn 77 jongeren geholpen. Drs. Valkenburg (CDA) maakte zich wel zorgen over de vele weigeringen. Van de 119 kandidaten hebben maar liefst 48 de woning geweigerd. 24 uur surfen Restaurant De Bonte Koe op Kaag-eiland houdt dit week end een 24 uurs surf-race op de Kaag. De hoofdprijs is tweeduizend gulden. Deelname voor een team van twee mensen kost 25 gulden. Inschrijven is mogelijk door te bel len naar 02524-5115. Jeugdrecrea tie De stichting Jeugdrecreatie Sassenheim heeft de ko mende maanden veel op stapel staan. Het begint maandag met een bingo-avond in de speeltuin van S.V. Beatrix van 19.00 tot 20.30 uur. Deelname is gratis. De speeltuin D.V.V. houdt zijn activiteiten op 4 augustusY van 10.30 tot 12.00 uur voor de jeugd van 8 tot en met 12kd jaar. Verder is de eerstvolgende creatieve ochtend InL het Velthuys aan de Parklaan van 9.00 tot 12.00 uur isiv,p 2i Juli. |M Avondwandelvierdaagse De tiende Voorhoutse Avond-Wandel-Vierdaagse gaatBV maandagavond van start. Net als de voorgaande jaren zijn\ er vier routes uitgezet in lengte vanriërend van 7 tot 10 kilometer. De start is bij het jeugdcentrum De Spelewey\T elke avond tussen zeven uur en half acht. Iedereen krijgt J een routebeschrijving en na het volbrengen van de vier daagse een medaille. Donderdagavond worden de volhou dersdoor de muziekvereniging St. Cecilia ingehaald van af Garage Schoonoord, via de Herenstraat en de Boek horstlaan. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden en voor kinderen tot en met 13 jaar drie gulden. Glasmozaïeken In het centrum De Schakel in Leidsenhage zijn tot SfL. augustus glasmozaïeken te zien van mevrouw W. van Eyk-Putters. Mevrouw Van Eyk die de laatste twaalf 0 jaar al meer dan honderd werkstukken heeft vervaar- digd, houdt zich ook bezig met het maken van glazen t klokken. De Leidschendamse Schakel is op maandag en donderdag open van twee tot vier uur en de overige dagen van twaalf tot vier uur. Boegsprietlopen Buurtvereniging „de Weipoort" houdt zondag haar leden een wedstrijd boegsprietlopen. Het ceerwerk over de balk heeft plaats nabij de van de familie Van der Salm aan de Noord Aa. schrijving voor de leden is mogelijk vanaf half 12 om kwart over twaalf zullen de eerste deelnemers poging wagen „droog aan de overkant" te komen, koud weer worden roeiwedstrijden gehouden. Als tra attraktie wordt tijdens de pauze zo rond de klok van twee uur een demonstratie gegeven met grafisch bestuurde modelboten. Hiervoor komen van de Leidse Modelbotenvereniging naar de Aa. OEGSTGEEST Fractie voorzitter P. van Veen van het CDA verzette zich gisteravond tegen het voorstel om aan het Rijn lands Lyceum de gehele Mariaschool te verhuren en de peuterspeelzaal die daar in twee lokalen ge huisvest is over te bren gen naar een gebouwtje op het ASC-terrein. Dit gebouwtje zou dan later dienst kunnen doen als kantine van de korfbal vereniging KNS als ASC van veld ruilt met deze vereniging en de korfbal vereniging „Fiks". Deze veldenruil wordt voorge steld in de zogenaamde veldennota die tot doel heeft ASC meer ruimte te geven. Deze nota is echter nog niet door de gemeen teraad behandeld, maar wel in de sportraad ge weest. Van Veen noemde het een kreupel voorstel: „Omdat het van ongelooflijke naïviteit ge tuigd als je niet ziet dat het aan de veldennota gekoppeld is. Het gaat bovendien mank omdat het op gespannen voet staat met zorgvuldig bestuur lijk overleg". Van Veen had ook bezwaren tegen de uit drukking „budgettair neu traal". „Onze fractie vindt het jammer dat u niet wilt beslui ten het gebouwtje ergens an ders neer te zetten dan nu en verder is het verstandiger te wachten tot de veldennota is uitgewerkt". Wethouder Kohlbeck stelde dat men vanwege het doorvoe ren van bezuinigingen gehou- Het lijken wel een modern soort kijkkastjes, die vitrines die sinds kort op de Koningin Astrid- en Koningin Wilhelmina- boulevard in Noordwijk zijn geplaatst. Erin is een opsomming te vinden van de evenementen die de lopende week in Noordwijk worden gehouden. De kijkkastjes zijn op initiatief van de Evenementen commissie Noordwijk geplaatst, twee op de drukste boulevard, degene die genoemd is naar koningin Wilhemina, en één op dé Koningin Astrid- boulevard. Tiende keer vakantiespelen van Jeugdraad Voorhout VOORHOUT De Stichting Jeugdraad Voorhout gaat mor gen voor de tiende keer van start met de jaarlijkse vakan tie-evenementen die zullen ge houden worden tot en met za terdag 25 augustus. De, laatste dag worden de festiviteiten af gesloten met een Groot Super Pretpark. Morgen worden de vakantiespelen om twee uur geopend in het jeugdcentrum De Spelewey aan de Boek horstlaan. Hans Versnel komt daar dan met zijn Kinder- Lach-Show. Maandagavond start verder onder meer de Avond-wandelvierdaagse op het programma. Andere „grote" evenementen zijn bijvoorbeeld het busreisje op woensdag 18 juli naar de veiling in Broek op Langedijk, de oudste groenteveiling van Europa. De kinderen kunnen daar meedoen aan een vei- lingspel, gratis een stukje fruit veilen. Verder staan een speurtocht door het museum en als er tijd over is een be zoekje aan een kinderboerderij op stapel. Meegaan met dit reisje kost drie gulden vijftig ende kinderen moeten zelf brood meenemen. Donderdag 19 juli wordt de komische film „Hoe ouder, hoe gekker" ver toond vanaf in De Spelewey. De film gaat over een oudere vrouw die uit uit haar huis wordt gezet omdat de bank h«t terrein nodig heeft. Ze gaat op een oude motorfiets het land door verkleed als een hippie en beroofd zo enkele banken om geld voor haar kinderen bij elkaar te brengen. De poli tie zit steeds op het verkeerde spoor. Deze film is voor wat oudere kinderen en met Ne derlandse ondertiteling. Toerclub De Tol uit Leidschendam organiseert fietstocht naar de omgeving van de Braassemermeer. nemers kunnen zich tussen half tien en tien uur laten schrijven aan „Ons Tolhuis" aan de Horre te dam. Voor wie de afstand te groot vindt, is een tocht dertig kilometer uitgezet waarvoor op dezelfde tijd worden ingeschreven. Iedereen kan meerijden, ook den. hief uit het voorstel geschrapt kunnen worden. Schorsii van de raadszitting van het gevolg. Nadat B. W. beraadslaagd hadden, gi wethouder Kohlbeck de rantie dat geen enkele vari; onbespreekbaar of moeilij: bespreekbaar zal worden, z< deze in de veldennota naar ren komt. Het voorstel van V en W. werd dus niet gewijzigd De VVD ging met de garantf» van de wethouder akkoord met het voorstel dat met 11 t^; gen 4 stemmen werd aangenr men. Het CDA was tegen. Fietstocht den is de uiterste creativiteit te betonen om iets te bereiken. „Het voorstel voor de verhuur van lokalen aan het Rijnlands Lyceum en de plaatsing van het gebouwtje voor de peuter speelzaal op het ASC terrein heeft niets met de veldenruil te maken, maar er is in het achterhoofd een hoekje dat er rekening mee houdt", gaf Kohlbeck toe. Mevrouw Hajo- nides (VVD) en onder meer het PPR-raadslid Van Eisen vroegen of de opmerking, dat het gebouwtje eventueel een sportbestemming zou krijgen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6