flLLERLEIfDS) luid-West krijgt een compleet" clubhuis CR GELD VOOR PODIUMKUNSTEN VAN LAGERE OVERHEDEN NAAR RUK Rachel Roesink Will SoreI Degrees De majorettengroep Fourty For Degrees brengt van 22 tot en met 28 juli een bezoek aan het Engelse plaatsje Bridgwater. Tijdens dit bezoek wordt een aantal optre dens verzorgd. In verband met dit bezoek presenteert de groep zich op vrijdagavond 20 juli op het parkeer terrein van Zwembad de Vliet. De bijeenkomst begint om acht uur. Groenland De film „De vergeten Kust, een leefgemeenschap op Oost- Groenland" wordt zondagmiddag 22 juli gedraaid in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Deze film, die om drie uur begint, geeft een beeld van het leven en werken van de bewoners van Groenland, de In uit, in een kleine dorpsgemeenschap ergens aan de oost kust. De heer dr. G.D. van Wengen, hoofd van de educa tieve dienst van het museum houdt een korte inleiding. Kijkhuis De bekende film „De Lift" van Dick Maas draait vrij dag 27 en zaterdag 28 juli in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkooorsteeg 17. In deze thriller vertoont een lift vreemde kuren en begint zijn gebruikers op te eten. De voorstellingen beginnen op beide avonden om acht uur en om kwart over tien. Waaggebouw (1) Burgemeester C. Goekoop opent dinsdagavond 17 juli om acht uur een tentoonstelling van werken van Ra chel Roesink en Will Sorel in het Waaggebouw. De ex positie duurt tot 29 juli en is dagelijks geopend van tien tot zes uur en op donderdag bovendien tot negen uur. De Leidse Rachel Roesink genoot haar kunstzin nige opleiding aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Haar werk bestaat uit aquarellen, olieverf en li thograf iën. Centraal in haar werk staat de natuur, waarin de relatie tussen licht en beweging toonaange vend zijn voor haar kleurgebruik. Waaggebouw (2) De tweede exposant, Will Sorel, woont sinds 1964 te Lei den. Hij studeerde aan de kunstambachtschool en de Aca demie voor Schone Kunsten te Antwerpen. Zijn werk be wandelt het midden tussen het impressionisme en het ex pressionisme. Ook bij Sorel neemt de natuur een centrale plaats in zijn kunstwerken in. Zijn voorkeur gaat uit naar de pastel- en olieverftechniek. Zowel het werk van Roe sink als van Sorel bevindt zich in particuliere collecties. rrrDENSaidócQowuvnt VRIJDAG 13 JULI 1984 PAGINA 3 latroof %N Een 22-jarige «^aar is gisteravond «ks zeven uur op tdellaan door drie cnde jonge man- ell i elkaar geslagen i een jasje en een lonnee met 100 i beroofd. )or on,n liep op de Von- islagera en kreeg plotse- kn stiletto tegen de Vervol- Nederwerd hiS °P de naaré segooid en ge- X,Wsmgen. ondei Dodelijke aanrijding op Churchilllaan LEIDEN De 15-jarige Natalie Krapels uit Voorschoten is van morgen in alle vroegte in het AZL overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval dat gistermiddag plaats had op de Churchilllaan. Het meisje wilde op haar fiets vanaf de Kennedylaan de Chur chilllaan oversteken en volgens de politie reed ze daarbij door het rode licht. Een auto, die op de Churchilllaan in de richting van de Voorschoterweg reed en bestuurd werd door een 25-jari- ge inwoner van Schijndel, kon de fietsster niet meer ontwijken. Het meisje belandde op de motorkap en werd een paar meter meegesleurd. Zij werd met hoofd- en hersenletsel naar het AZL overgebracht. Volgens de politie reed de auto door het oranje- licht en had en snelheid van 70 kilometer per uur. Ook op de kruising van de Schipholweg en Rijnsburgerweg is gistermiddag een fietsster door een auto geschept. Een 38-jarige Leidse werd met een hersenschudding naar het AZL overge bracht. Op het moment van de aanrijding waren de verkeers lichten buiten werking. Inbrekers gepakt LEIDEN De politie heeft vanmorgen vroeg drie Hage naars aangehouden die hadden ingebroken in een coffeeshop aan de Wassenaarseweg. De mannen werden op heterdaad betrapt. Een 19-jarige en een 22-Hagenaar werden om half vijf ter plekke aangehouden, een 19-jarige Hagenaar om zes uur op het station in de trein naar Den Haag. De vierde in breker is nog spoorloos. Bij de arrestatie van de eerste 19-ja- rige vielen over en weer klap pen, nadat de man de politie bedreigde met een schroeve- draaier. Textielsupermarkt naar Geversstraat OEGSTGEEST Over de vestiging van de textielsupermarkt Macintosh in het pand aan de Geversstraat, waarin thans Gara ge Kamsteeg gevestigd is. heeft het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) een rapport uitgebracht. Het college van Oegstgeest heeft laten weten op twee voorwaar den mee te kunnen gaan met een vestiging. Het eerste punt is dat de textielmiddenstandsbelangen in Oegstgeest niet geschaad mogen worden en het tweede punt is dat in de nabijheid van het perceel in de parkeerbehoeften dient te worden voorzien. De be woners rond het pand Geversstraat mogen geen overlast onder vinden. Burgemeester Scheenstra deelde gisteravond mee, dat er overleg zal plaats hebben met gemeente, Kamsteeg en Macintosh (Su- per-conflex).. Het rapport wordt gepubliceerd samen met ant woord op de gestelde voorwaarden. Als dit antwoord positief uitpakt dan wordt de gemeenteraad een voorstel voorgelegd met betrekking tot wijziging van de bestemming ten aanzien van het pand Geversstraat 30. Voordien zal het in de diverse commissies worden behandeld. beOEN Het kabinet 1 akkoord met een al- ene korting van 56 eben gulden uit het Ge- nte- en Provincie- jkls. Dit geld wordt naar het mi- d^rie van WVC voor de idiëring van orkesten toneelgezelschappen. ,gpende kan per 1 janu- een eind worden aakt aan de zogeheten pelsubsidies. Tevens v£n zo een evenwichtig f>od en eén verant- ïgrde spreiding van de I iumkunsten beter nen worden verwe- lijkt dan in het be- flnde bestel, zo heeft vt ministerie van WVC d£ren meegedeeld. De beheerders van het Ge meente- en Provinciefonds hadden al met de voorgestelde overheveling ingestemd. Van de kant van het ministerie van Binnenlandse Zaken en met name de kleine gemeenten waren bezwaren tegen de overheveling aangevoerd, mede omdat deze ingreep te gengesteld is aan de nage streefde decentralisatie van beleid. De vrees dat aan de bezwaren tegemoet zou worden geko men, was voor de landelijke werkgroepen voor een nieuw toneelbestel en een nieuw or- kestenbestel aanleiding eerder deze week alarm te slaan. Zou het kabinet niet tot een alge mene korting besluiten, dan 'beschouwden de werkgroepen hun adviezen voor herstructu rering van de bestellen als niet uitgebracht. Met de wijziging van de subsi diëring gaat het Rijk de ver antwoordelijkheid krijgen voor de instandhouding van de podiumkunsten. De lagere overheden dragen die voor de accommodatie. Daarmee zijn de koppelsubsidies van de baan, waarbij tot nu toe de ene overheid zijn bijdrage laat af hangen van die van de andere. De regeling geldt niet voor de drie grote gemeenten Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Met hen sluit de overheid be stuursovereenkomsten af om gezamenlijk de voorzieningen in stand te houden. De bezwaren van de kleine ge meenten richtten zich tegen de algemene korting. Zij krijgen daardoor minder geld uit het Gemeente- en Povinciefonds voor hun eigen huishouding. De overgrote meerderheid be taalde ook niet voor de in standhouding van podiumkun sten. Dat deden wel de grote en grotere gemeenten, met name als ze de standplaats zijn van een orkest en/of toneelge zelschap. Hun totale bijdrage is de 56 miljoen gulden die nu wordt overgeheveld. De werkgroe pen voor de herstructurering gingen ervan uit dat door de overheveling de lasten gelijk matiger worden verdeeld over alle gemeenten. Wethouder Peters opent „zijn" eerste brug Wethouder J. Peters heeft gistermiddag de vernieuwde Bostelbrug officieel geopend. Het was „zijn" eerste brug. Na de officiële daad, hij onthulde een messing bordje met inscriptie in de leu ning van de brug, zei de wethouder dat hij het beleid van zijn voorganger C. Waal zal voortzetten en dat hij zoveel mogelijk bruggen nog hoopt te openen. Hij stelde dat renovatie van bruggen een belangrijke politieke prioriteit heeft en ook zal behouden. Of de vernieuwingen en renovaties ook In een zelfde tempo zullen voortgaan, wist de wethouder niet met zekerheid te zeggen: „We krijgen steeds minder geld om te besteden, maar het herstel en de verfraaiing van de stad blijft prioriteit t^iouden". Tijdens een ludiek boottochtje werd ook de onderkant van de Bostelbrug geïnspec- De werkzaamheden aan de Bostelbrug hebben ongeveer een half jaar geduurd en zo'n 7 ton ge kost. Bij de restauratie van de Bostelbrug is de hardstenen bovenbouw vervangen, zijn er nieuwe stoeptegels gelegd, de leuning is geverfd en de betoncontructie is gerestaureerd. De ornamenten aan de onderkant en zijkanten van de brug zijn opnieuw geslepen en ook zijn er lampen op de brug gekomen. De Bostelbrug dankt zijn naam aan het verhandelen van bostels op deze brug. Bostel is een afvalprodukt dat vrijkomt bij het brouwen van bier en wordt gebruikt als veevoer. De brua is nu teruggebracht in de stijl van de jaren twintig. ene gemeenschappelijke rege ling soms beter bij de Bollen streek en voor de andere rege ling weer beter bij Leiden. De raadsleden waren het niet eens met de keuze die de pro vincie op voorhand had ge maakt. Men concludeerde una niem, dat Warmond deelneemt aan meer gemeenschappelijke regelingen in de Bollenstreek dan binnen het gebied van het Overleg Leidse Agglomeratie. De raadsleden spraken zich dus duidelijk uit voor indeling van Warmond bij het samen werkingsgebied Bollenstreek. De realisering van het bestem mingsplan Ter Leede kwam weer een stukje dichterbij door middel van de aankoop van i< nog r) EN De club- en suizen in Zuid-West e °.Yi zich niet langer maken over hun >sting; Er zijn vol- u ,e financiële midde- ere. beschikbaar om de aan de a flh van de buurthui- a in te passen. Dat zegt :gie van de directie wijs in een reactie strijP brief, die vandaag de drie club- en zafruizen in Zuid-West hefet college van B en .n ref aan de commissie levefwijs is toegestuurd. V'e krie* spreken de club- urthuizen de Tam- S, de Klinker en het ,3venhuis hun ver- sPrijUing uit over de gang iken rond hun fusie en isvesting van de nieu- ociaal-culturele instel- nieiie uit die fusie moet oor an. De gemeente wil de jeldlub- en buurthuizen uit nel pgPunt van bezuinigin- ze jften fuseren en vervol- gezamenlijk onderbren gen het gebouw van de Antonuisschool genig Boshuizerlaan. (In de t nq De drie club- en buurthuizen in Zuid-West worden na hun fusie ondergebracht in dit gebouw: de Antoniusschool aan de Boshuizerlaan. Alleen het club- en buurthuis Westerkwartier is niet bij de fusie betrokken. school zijn momenteel de kosten. Daarvoor zou niet al- gulden beschikbaar. Meer leerlingen van de nog bou- leen de school aangepast zou niet kunnen, maar de wen lagere scholen in de Ste- kunnen worden, maar zou er buurthuizen konden zich vesnhof ondergebracht). Vol- ook een aparte grote zaal met dat bedrag niet vereni- gens de betrokken buurthui- naast de school opgetrokken gen. zen zou een noodzakelijk kunnen worden. De gemeen- verbouwing van de Antoni- te had voor die verbouwing Volgens de buurthuizen is usschool zo'n vijf ton gaan aanvankelijk maar 200.000 ongeveer vijf ton bittere noodzaak. Op de manier van de gemeente zou geen vol waardig buurthuis ontstaan, omdat óf de grote zaal ach terwege zou moeten blijven óf de interne verbouwing van de school. De buurthui zen wijzen er in de brief bo vendien op dat zo'n 60.000 gulden, die tot dusver strucr tureel voor het sociaal-cultu reel werk in Zuid-West wordt gebruikt, door de ge meente is bestemd voor de renovatie van het Volkshuis. Als oplossing van het conflict heeft de gemeente besloten voor het ontbrekende bedrag een beroep te doen op een aantal werkgelegenheidspo- tjes van de rijksoverheid. De gemeenteraad besloot afgelo pen maandag met het voor stel van het college akkoord te gaan om de mogelijkheden daartoe te onderzoeken. Vol gens Kagie is inmiddels ech ter gebleken, dat de gemeen te de aangevraagde subsidie krijgt. Zowel een interne verbouwing van de school en de bouw van een aparte gro te zaal zijn daardoor haal baar. „De brief van de club- en buurthuizen is dus een beetje overbodig", aldus Ka gie. Éscheepskanon uit 1820 listermiddag voor de •poort geplaatst. Het is edoeling dat er in Lei- totaal zes van dergelij- kanonnen zullen staan. ■indelijk moeten er twee bnnen in het Ankerpark ten, twee op het pleintje e °ien het Arsenaal en de *r "je Singel, één voor de Kanon voor Morspoort Zijlpoort en dus ook één voor dé Morspoort. De ka nonnen zijn bij baggerwerk- zaamheden in -een kanaal op Oost-Voorne met tiental len tegelijk naar boven ge haald en sommige hebben nog dienst gedaan als meerpaal. De gemeente Lei den heeft de dingen voor een prikkie kunnen kopen. De kanonnen zijn helemaal schoongemaakt en opnieuw in de verf gezet. De kanon nen zijn geplaatst op zoge naamde rolpaarden. Deze onderstellen zijn van azobè hout gemaakt en erg sterk. De aannemer die de be schoeiing langs de singels heeft vernieuwd en daar voor dit hout gebruikte, heeft de rolpaarden ver vaardigd. Acties tegen deelname OSL aan El Cid week LEIDEN Leden van de Leidse Studenten Bond (LSB), de Leidse Werkgroep Homo- sexualiteit, de PSP en het Ko- mité Leiden tegen Fascisme gaan zich beraden op acties te gen de deelname van het Oud Strijders Legioen (OSL) aan de informatiemarkt van de El Cidweek. De El Cidweek, die van 13 tot en met 17 augustus wordt gehouden, is bedoeld als introductieweek voor nieuwe studenten. De informatie markt wordt vrijdag 17 augus tus gehouden. Uitgangspunt voor de protestacties zijn aller lei publikaties van het OSL met een duidelijk racistisch karakter. Ook vorige jaren maakte het OSL deel uit van de informa tiemarkt en ook toen protes teerden diverse groeperingen tegen die aanwezigheid. Op een verzoek aan het college van bestuur van de universi teit om het OSL dit jaar de deelname te weigeren is niet ingegaan en daarom hebben de organisaties besloten zelf akties te ondernemen. Ook Leidse jeugd doet mee aan Tour de Frats LEIDEN Van de 65 kinderen, die zich voor dit jaar al hebben opgegeven voor de Tour de Frats, ko men er ongeveer 20 uit Leiden en omgeving. De Tour de Frats vertrekt over twee weken en be langstellenden kunnen zich nog aanmelden. De Tour de Frats lijkt een beetje op de Tour de France. Er is een algemeen klasse- mént, gele trui, ploegenklasse- ment, bezemwagen, bagagewa gen, tourmonteurs, tourdokter en verkeersbegeleider. De deelnemers moeten allen tus sen de 10 tot 14 jaar zijn. Er kunnen jongens en meisjes meedoen. De tour die tien da gen duurt 'en de plaatsen Dor drecht, Tilburg, Turnhout, He renthals, Lommei, Valkens- waard, Geldermalsen en Doorn aandoet, wordt afgelegd op gewone fietsen en met een gewone snelheid. Er wordt per dag ongeveer 60 kilometer af gelegd. 's Avonds krijgen de deelnemers een warme maal tijd en wordt er voor ontspan ning gezorgd. Zo wordt er een disco-avond gehouden en een film gedraaid, wordt er een speurtocht of een bowlinga vond gehouden. Met de Tour de Frats wordt zondagavond 22 .juli begonnen. Men moet dan verzamelen in Culemborg. De finish is tien dagen later op het Stadhuis plein van Hilversum. Op 29 juli wordt er een rustdag ge houden, waar ook de ouders van harte welkom zijn. Meer inlichtingen en opgave voor deze tour kan bij.de heer Lindenhoff aan de Sperwer horst 97 in Leiden, tel. 071- 212252 of bij ome Joop Ver- voorn, Van Hogendorpstraat 36 in Leiden tel. 071- 218182. Warmond wil niet met Leiden samenwerken WARMOND Warmond wil liever met de gemeenten in de Bollenstreek samenwerken dan met Leiden. Dit bleek gis teravond tijdens de laatste raadsvergadering voor het zo merreces. Deze vergadering met zestien agendapunten werd in een recordtempo afge werkt. In een rapport van GS over gemeentelijke samenwerkings verbanden was Warmond in gedeeld bij de Leidse regio. Tot nu toe nam Warmond deel aan zowel het Overleg Leidse Agglomeratie als aan het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek. De gemeente Warmond ligt eigenijk net tussen beide gebieden in en past voor de het laatste stukje grond ter plaatse. De Raadsleden toonden zich daar gelukkig mee en de heer Bonnet (CDA) adviseerde om snel rijkssubsidie voor de verwervingskosten aan te vra gen teneinde snel met de ex- ploitatieopzet te kunnen be ginnen. Loco-burgemeester Van Schagen werd met alge mene stemmen benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand zodat ook hij in voorkomende gevallen hu welijken kan voltrekken. Eer vol ontslag uit eenzelfde funk- tie werd verleend aan mevr. Verbeek-Kempenaar en de heer W.K. Heijl die al enige tijd niet meer aktief zijn als ambtenaar van de burgerlijke stand. In een brief van de Leidse Studenten Bond wordt inge gaan op het verleden van het Oud Strijders Legioen. Beden kelijke uitspraken van be stuursleden en leden van het OSL worden daarin geciteerd. Doel van de akties is het ka rakter van de OSL ter discus sie te stellen en tevens om druk uit te oefenen op de uni versiteit om te bewerkstelligen dat groepen met een dergelijk karakter in het vervolg geen gelegenheid krijgen deel te ne men aan de El-Cidweek.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3