TAFEL Verkiezing Emilio Castro valt goed Geraldine Ferraro: „Mondale koos mij omdat ik vrouw ben" Vaticaans document tegen Volkskerk op komst kerk wereld NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL WERELDRAAD: „VOORRANG VOOR DE ONDERDRUKTEN" Nicaragua wil akkoord met r.k. kerk Siberië contra Slochteren Jackson tevreden met vrouw als „running mate" >iA/ee r ACHTERGROND CaidócOowumt De verkiezing van Emilio Castro tot secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken is alom met grote instemming ontvan gen. Kerkleiders uit Oost en West hebben zich in commentaren in de me dia lovend over de nieu we topman van de We reldraad uitgelaten. Uit het Vaticaan ontving de 57-jarige uit Uruguay afkom stige methodistenpredikant een telegram dat was onderte kend door Johannes kardi naal Willebrands, president van het Vaticaanse secretari aat voor de eenheid onder de christenen. Door het katholie ke Romeinse persbureau ge vraagd om een reactie, ver wees kardinaal Willebrands naar de verklaring die de We reldraad en het Vaticaan vo rige maand na het bezoek van de paus aan het hoofdkantoor van de Wereldraad in Genève hebben uitgegeven. Daarin beloven beide te blijven stre ven naar eenheid. „Ik ben er zeker van dat Emilio Castro op grond van deze verklaring de samenwerking met onze Kerk op haar waarde zal schatten", aldus Willebrands. Emilio Castro is gisteren door het Centrale Comité van de Wereldraad gekozen met 126 stemmen vóór, 17 tegen en 5 onthoudingen. Direct na het bekend worden van de uitslag hield de opvolger van dr. Pot ter een toespraak waarin hij zei: "Onder de bekwame lei ding van Philip Potter is de Wereldraad het symbool van hoop geworden voor de on derdrukten in de gehele we reld Die koers wil ik voort zetten". Bij de ingang van het gebouw van de Wereldraad werden Castro en zijn echtgenote gis teren verwelkomd door de Westduitse voorzitter van de oecumenische beweging, dr. H.J. Held. en door dr. Arie Brouwer uit de Verenigde Staten, adjunct-secretris gene raal en de belangrijkste tegen kandidaat van Castro. Tijdens een persconferentie die later op de dag volgde maakte de nieuwe secretaris generaal duidelijk dat hij een betere verstandhouding met de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) nastreeft. Door de enorme weerstand van de EKD tegen het We reldraad-programma tot be strijding van het racisme wa ren de betrekkingen van deze kerk met de West-Indiër Pot ter, die zelf onder het racisme geleden heeft, aanzienlijk verkoeld. Castro waarschuw de wel voor een goedkope vrede tussen de EKD en de Wereldraad. "De gehoorzaam heid aan het evangelie zal nog wel eens moeilijkheden ge ven", zo voorspelde hij. Gevraagd om een commen taar zei dr. R.J. Mooi, secreta ris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk gis teren: „Mijn reactie is positief. Castro kent de Wereldraad, waar hij elf jaar heeft ge werkt, en zorgt daarmee voor de continuïteit. Verder staat hij open voor de belangrijke wereld van de evangelische christenen, hoewel hij daartoe niet helemaal gerekend kan worden. Ten slotte komt hij uit de Derde Wereld, te weten Latijns-Amerika, waar bin nen zowel de rooms-katholie- ke als de protestantse kerken veel in beweging is. Ik ver wacht geen ingrijpende wijzi gingen in vergelijking met de koers van de Wereldraad on der Potter". Ds. W.R. van der Zee, secreta ris van de Raad van Kerken in Nederland, acht het van belang dat Castro ruime erva ring als predikant heeft. Daarom is het te verwachten dat hij in zijn werk bij de We reldraad oog zal hebben voor de situatie van de plaatselijke gemeenten. Het is Van der Zee nog niet duidelijk, of Ca stro de „Rome-vriendelijke" secretaris-generaal is waar de Raad van Kerken in Neder land om heeft gevraagd. „Hij heeft veel affiniteit met de rooms-katholieke bevrijdings theologie. Maar gezien de moeilijkheden tussen het Va ticaan en de Latijnsameri- kaanse bevrijdingstheologen is dat nog geen bewijs dat onze wens in vervulling gaat", aldus Van der Zee. De nieuwe secretaris-generaal kan ook op de krachtige steun van de Amerikaanse kerken rekenen, aldus mevrouw dr. Janice Love van de invloed rijke verenigde methodisten- kerk. Mevrouw Love is lid van het uitvoerend comité (dagelijks bestuur) van de Wereldraad. Zij zei opgelucht te zijn, dat een moeilijk proces tot een einde was gekomen. Daarmee doelde zij op de weerstand, die er, overigens niet alleerfcbij de Oosteurope- se gedelegeerden, bestond te- Emilio Castro: affiniteit met de Latijnsamerikaanse bevrij dingstheologie. gen de Amerikaan dr. Arie Brouwer als topman van de Wereldraad. Dr. Brouwer trok zijn kandidatuur in, na dat was gebleken, dat de Rus- sisch-orthod jxe Kerk hem geen steun vilde of kon ver lenen. Metropoliet Filaret van Minsk, als hoofd van het bu reau buitenland de op een na belangrijkste leider van de Russisch-Orthodoxe Kerk, sprak dan ook zijn tevreden heid uit over de verkiezing van Castro. Vaticaanse functionarissen veroordeeld tot 7 jaar cel Een rechtbank in Milaan heeft gisteren directeur Luigi Men- nini van het Instituut voor Re ligieuze Werken (de bank van het Vaticaan) veroordeeld tot zeven jaar celstraf. Mennini's voorganger Massimo Spada kreeg zes jaar cel. De straffen werden de leken- functionarissen opgelegd we gens faillisementsfraude in verband met de instorting in 1974 van de Banca Privata Fi- nanziaria van Michele Sindo- na. Achttien andere verdach ten in deze affaire werden te gelijkertijd veroordeeld en wel tot straffen die variëren van twee tot twaalf jaar. Mennini en Spada waren lid van de raad van bestuur van de Ban ca Privata. De bank van het Vaticaan had aandelen in deze bank. De affaire houdt ver band met de ondergang van Banco Ambrosiano, als gevolg waarvan het Vaticaan kort ge leden 250 miljoen dollar moest uitkeren aan schuldeisers. Het Vaticaan gaat in septem ber een officieel document uitgeven, dat tot doel heeft de aanhangers van de Volks kerk en de bevrijdingstheolo gie aan banden te leggen. Tot de verspreiding van het do cument, dat inmiddels door' Paus Johannes Paulus II heet te zijn goedgekeurd, zou zijn besloten omdat eerdere raad gevingen en adviezen in de wind zijn geslagen. Dit verze kerde woensdag op een pers conferentie te Sao Paolo de Braziliaanse curiekardinaal Agnelo Rossi. De 70-jarige kardinaal ver klaarde dat het document orde op zaken gaat stellen en „zekere sectoren van de be vrijdingstheologie, die de Marxistische analyse gebrui ken" veroordeelt. Volgens hem is „de voorkeursoptie voor de armen niet exclusief en mag niet worden gesteld, dat de armen strijd voeren tegen de rijken". Hij veroordeelde de „revolu tionaire methodes die de klassenstrijd stimuleren", omdat die zijns inziens in strijd zijn met de rooms-ka tholieke doctrine, die de overtuigingskracht als me thode gebruikt. Kardinaal Rossi, die al meer dan twaalf jaar leidende functies bekleedt bij het Va ticaan, zei dat de paus niet de volledige bevrijdingstheolo gie veroordeelt: „Het docu ment erkent andere waarden van deze theologie. Haar as piraties zijn correct. De Kerk moet altijd de zwakken en onderdrukten verdedigen om te komén tot sociale recht vaardigheid. Maar het nega tieve element is de marxisti sche analyse. De aanhangers zeggen dat zij de ideologie niet overnemen, maar dit ge beurt automatisch als conse quentie van het revolutionai re proces". Zonder Nicaragua met name te noemen ging de kardinaal uitvoerig in op de vooral daar wijdverspreide Volks kerk. die. in tegenstelling tot de meeste bisschoppen, de Sandinistische revolutie steunt. „De Kerk wil de klas senstrijd niet stimuleren. De Volkskerk denkt in de toe komst tot een ideale organi satie van de wereld te kun nen komen. Dat is een my the", vindt de kardinaal. „Een paradijs omsingel je niet met prikkeldraad. De Kerk, als moeder en lerares, waarschuwt dat deze weg niet goed is en dat men zich niet onschuldig moet laten gebruiken mee te helpen het communisme in praktijk te brengen", aldus kardinaal Rossi. ARAFAT BIJ WERELDRAAD PLO-leider Yasser Arafat heeft tijdens zijn verblijf in Genève, waar hij eerder deze week VN-secretaris Perez de Cuellar ontmoette, een ge sprek gehad met stafleden van de Wereldraad van Ker ken. In het gesprek sprak Arafat zijn dankbaarheid uit voor de steun van de Wereld raad voor de Palestijnen, vooral tijdens de Israëlische invasie in Libanon zo heeft de Wereldraad laten weten. Het Sandinistische juntalid Sergio Ramirez heeft gisteren ver klaard dat Nicaragua waarschijnlijk een akkoord met de rooms-katholieke kerk kan sluiten ter vermindering van de spanningen tussen regering en kerk. De spanningen bereikten afgelopen maandag een hoogtepunt toen Nicaragua tien buitenlandse priesters dwong het land te verlaten. De priesters hadden deelgenomen aan een protest mars waarmee ze solidariteit betuigden met hun collega Luis Amado Pena die ervan wordt beschuldigd dat hij wapens en explosieven heeft gesmokkeld naar de rebellen. Paus Johannes Paulus II noemde de uitwijzing „pijnlijk en bijzonder ernstig". Sergio Ramirez ging gisteren niet in op de details van het ak koord dat hem voor ogen staat. De eerste aanval van Soyusgaz, de Russische staatsga schappij, op de niet geringe voordelen die voor oqn voortvloeien uit de gasbel in Slochteren, is afgeslagem wel hun pijpleiding naar West-Europa nog niet eens kin trachten de Russen nu al met een agressieve verkoel» niek Europese klanten af te snoepen van de Nedeii1* Gasunie. Willen de Russen in West-Europa ook maar t bieke meter aardgas aan de man brengen, dan zullen stuk onder de Nederlandse prijs moeten gaan, onder- omdat de Gasunie in technisch opzicht het gas beter afw naar keuze in hoeveelheden van miljoenen kubieke f tot het allerkleinste snufje. die lagere prijs heeft Soyusgaz danook geboden aan waar de Gasunie bij de verlenging van het lopende co op niet geringe moeilijkheden stuitte, toen bleek dat d< sen vijftien procent onder de Nederlandse prijs zater toestemming van minister Van Aardenne van Econon Zaken heeft de Gasunie vervolgens België een prijski gegeven. Die zal ongetwijfeld minder dan vijftien pi bedragen, gezien de bijkomende voordelen die de levei van Nederlands aardgas biedt. De zaak is echter nog ij kannen en kruiken, want het voordelige aanbod geldt s voor drie maanden. E ZELFS als het nieuwe contract met België binnenkor zal zijn gesloten, betekent dit voor de Gasunie nog nk eind van de moeilijkheden, want ook andere landen in Europa Frankrijk, West-Duitsland en Italië zullefS een voordelig Russisch aanbod achter de hand lagere p'e gaan bedingen. Ook al omdat de Nederlandse regering langs heeft besloten de gasexport op te voeren, is dat ej1 lijke schadepost voor de Nederlandse economie. Dat T slechte kant aan deze zaak. kr v VOOR de Nederlandse consument brengt de stille strijf1 sen Siberië en Slochteren echter wellicht het voordee zich mee, dat ook de binnenlandse prijzen wat züllen zaf1 of in elk geval niet zullen stijgen. Vergeleken met hele tenland betaalt de kleine verbruiker in ons land een re) lage prijs, maar gas is danook een van de eerste leve^ hoeften. Toch is voor velen de huidige prijs, hoe redelij ook mag zijn, slechts met moeite op te brengen. De Vt ging van Gasbedrijven In Nederland (Vegin), die wat vering betreft uiteraard afhankelijk is van de Ga^ dringt er niet voor niets al enige tijd op aan de gasprij^i te verhogen. is TERECHT heeft de Vegiq geconstateerd dat nu nieiii meer om het feit heen kan, dat er geen vaste prijs voor ai gas bestaat en dat die prijs niet noodzakelijk gekoppeld|u zijn aan huisbrandolie. Het Tweede-Kamerlid Tommei wil van minister Van Aardenne weten op welke wijze dft( derlandse verbruiker gaat profiteren van de dalende pi*e waartegen ons aardgas kennelijk kan worden geleverd^ antwoord zou op z'n minst moeten zijn, dat de voorgente verhoging varr de gasprijs voor de kleine consument ni|_ de baan is. Ovenschotel met kaas en tomaten eiers en beiers vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 0,5 1 kg aardappelen, 350 g rijpe tomaten, peper, basilicum, ketjap, 100 g kaas in plakjes, 2 flinke uien, 50 g geraspte kaas, peterselie 250 g (onrijpe) kruisbes sen, 2 eieren, 50 g suiker, kaneel. Kook de aardappelen gaar met zout, giet ze af en laat ze afkoelen. Snijd de gewassen tomaten in vieren en kook ze in weinig water tot moes, in circa tien minuten. Zeef de tomaten en breng de moes pittig op smaak met zout, pe per, basilicum en ketjap. Vet een ovenschotel dik in en leg er de in plakken ge sneden aardappelen in. Leg daarop de plakjes kaas. Snijd de uien in dunne snippers en leg die op de kaas. Schenk de tomatenmoes over de hele schotel en strooi er de ge raspte kaas over. Zet de schaal ongeveer een half uur in een oven, die op 5 of 200 staat. Deze schotel kan ook daags tevoren worden voorbereid; vul hem dan met afgekoelde ingrediënten, bewaar hem in de koelkast en reken voor het opwarmen èn hetjcrijgen van een korstje ongeveer drie kwartier in een oven die op 4 of 175 staat. Garneer de schotel met fijngeknipte pe terselie. Eiers en beiers is een nage recht uit Zeeland. Was de kruisbessen en ontdoe ze van kroontjes en steeltjes. Snijd harde kruisbessen één keer door. Kook de bessen met weinig water tot moes in tien tot vijftien minuten. Klop in tussen de eieren met de sui ker schuimig. Wrijf de kruis bessen door een (plastic) zeef en meng de hete moes luch tig door het eimengsel. Voeg eventueel meer suiker toe en laat het gerechtje koud wor den. Gebruik wat kaneel als garnering. JEANNE (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Ge raldine Ferraro, Monda- le's „running mate" (kan didaat vice-president) is het bijna perfecte model van een succesvolle Ame rikaanse vrouw anno 1984. Ze is eerzuchtig en gewiekst, trouw aan het feminisme, dol op samen werking met mannen. Verder is ze een knappe blonde Italiaanse met groene ogen en supers lank van het rennen van de ene belangrijke bijeen komst naar de andere. Geraldine Gerry voor haar vrienden Ferraro is niet door Mondale uitgekozen om dat ze zijn best denkbare as sistent in het Witte Huis zou zijn, maar om bij de verkie zingen van 6 november aan-, staande extra stemmen van vrouwen te trekken en zo misschien toch Reagan te ver slaan. Ferraro is de eerste om dat toe te geven. „Ik weet verdomd goed dat ik op Mon- dale's lijstje sta alleen omdat ik een vrouw ben. Maar dat kan me niets schelen. Het gaat erom de verkiezingen te winnen", zei ze twee weken geleden, na afloop van haar „sollicitatiegesprek" met Mondale. Ze bracht er Mondale, die eer der had gezegd dat hij uit was op „iemand die mij als presi dent het beste kan helpen en die eventueel zelf president van de Verenigde Staten kan zijn", mee in verlegenheid. Maar Ferraro wist dat ze zich de ontboezeming kon veroor loven omdat ze zelf net zo min als welke politicus dan ook het opportunisme schuwt. Geraldine Ferraro weet ook dat hoe ver de emancipatie in de VS ook moge zijn gevor derd een werkende vrouw nog altijd wordt beoordeeld naar de mate waarin ze haar baan weet te combineren met haar gezin. Welnu, ze heeft beide levens op een formida bele manier weten te vereni gen en dat wil ze de wereld ook graag laten horen. Ze is nog altijd verliefd op echtge noot John Saccaro, die onroe rend goed makelaar is op Manhattan. „Ik bel hem vijf tot zes keer per dag op", zegt ze. Haar twee dochters van 17 en 22 wonen nog thuis in New York City, waarheen ook de uithuizig studerende zoon van 24 in de weekends gtaag te rugkeert. John Saccaro op zijn beurt is de ideale man van een geë mancipeerde vrouw. Hij zegt: „Mensen noemen mij soms plagenderwijs meneer Ferra ro. Gerry wordt daar altijd erg boos om. Maar ik krijg er een kick van". Edith Bunker Geraldine Ferraro 'behield haar meisjesnaam toen ze in 1960 trouwde. Ze deed dat als eerbewijs aan haar moeder, die als naaister was gaan wer ken om in de studiekosten van haar dochter te kunnen bijdragen. „Ze is trots op mij en daarom wil ik net zo heten als zij". Walter Mondale's running mate en mogelijk de eerste vrouwelijke vice-president in de Amerikaanse geschiedenis, is 48 jaar. Ze werd geboren in 1935 in Newburgh in de deel staat New York. Haar ouders waren Italiaanse immigran ten, die in Amerika een goed lopend café-restaurant begon nen. Geraldine was naast drie broers het enige meisje. Haar sprookjeswereld stortte ineen toen ze acht jaar was en haar vader aan een hartaan val overleed. De zaak moest van de hand worden gedaan en het gezin verarmde. Moge lijk is toen reeds haar vastbe radenheid ontkiemd om te heroveren wat ze was verlo ren: Geluk, succes en wel vaart. Na de middelbare school werd ze onderwijzeres in de New Yorkse wijk Queens, een stadsdeel waar veel etnische minderheden en arme conser vatieve blanken wonen. Queens is de wijk waar de tv- -serie 'All in the Family' met Archie Bunker zich afspeelde en Geraldine is door plaag geesten die haar te verzoen- lijk jegens de mannenwereld vinden wel eens de Edith Bunker van de Democratische Partij genoemd. In de avonduren studeerde Ferraro rechten, hetgeen haar NEW YORK De eerste reacties op de voorgestelde kandidatuur van Geraldine Fer raro als „running mate" van Walter Mondale zijn positief. Jesse Jackson, de zwarte domi nee die campagne heeft gevoerd voor de be noeming van presidentskandidaat van de De mocratische Partij, heeft de keuze van Mon dale „een plus" genoemd. Ook vooraanstaan de feministen hebben de keuze geloofd. Jackson zei dat „een vrouw als running mate bepaalde voordelen heeft". De voormalige Amerikaanse Democartische afgevaardigde. Abzug, zei in een interview dat de keuze van een vrouw als kandidaat voor het vice-presi- dentschap „een geheel nieuwe stap is in de Amerikaanse geschiedenis". In het Italiaanse dorpje Alvignano, dat even ten noorden van napels ligt, is eveneens enthousiast gerea geerd. Mevrouw Ferraro, die van Italiaanse afkomst, heeft nog steeds familie in dit dorp wonen. Geraldine is in 1980 voor het laatst in Alvignano geweest, toen zij deeluitmaakte van een Congres-delegatie die toezicht moest houden op de Amerikaanse hulpverlening na de aarbeving in november van dat jaar. mecje dankzij enkele invloed rijke Italiaanse familieleden een baan op een advocaten kantoor opleverde. Vervol gens kreeg ze op het bureau van de officier van Justitie in het Queens-arrondissement de verantwoordelijkheid voor verkrachtings- en kindermis handelingszaken. Geraldine Ferraro heeft zich altijd veel met politiek bezig gehouden. „Ik werd als kind reeds gefascineerd door,politi- ci. Ze leken zo ontzettend be langrijk", vertelde ze kort ge leden. Nadat ze zich als lid van de Democratische Partij had gemeld en in haar justi tieel werk veel nuttige con tacten had gelegd, deed Fer raro in 1978 een eerste en meteen succesvolle poging om voor haar district in het Ame rikaanse Huis van Afgevaar digden te worden gekozen. Daarin is ze inmiddels voor de tweede keer gekozen.- Jongensachtig Geraldine Ferraro heeft zich in het Congres laten gelden als een keihard werkende volksvertegenwoordiger, ac tief in de vaste commissies voor de begroting en voor openbare werken en verkeer. „Ze komt niet naar een verga dering om haar eigen wil door te drijven, maar om te bekij ken wat er haalbaar is en om vrede te sluiten tussen oppo nenten", zegt een van haar collega's in de begrotingscom missie. Partijgenoot Bob Edgar zegt met een stem waarin bewon dering doorklinkt: „Gerry is gevaarlijk. Ze vraagt je altijd om advies, maar' met de be doeling om je voor haar kar te spannen". Ferraro was en is een van de drijvende krachten achter een serie van 12 wetsontwerpen voor „gelijke economische rechten voor de vrouw". Bij verschillende gelegenheden heeft ze gestemd voor „vrij heid van de vrouw om te kie zen voor abortus", een gevoe lig onderwerp in haar politie ke achterban in Queens en in haar eigen Italiaanse omge ving. „Ik stem voor abortus vrijheid, maar ik weiger spee ches af te steken tijdens pro-abortusdemonstraties", zegt Ferraro, die rooms-ka- tholiek is en elke zondag naar de kerk gaat. Het echtpaar Zaccaro is bijzonder ingenomen met het -besluit van Mondale om Geraldine Ferraro uit te kiezen als „running mate". In het begin van haar politie ke loopbaan noemde Geraldi ne zich graag „conservatief democraat met een kleine c". Toen ze voldoende vertrou wen genoot van de kiezers in Queens, heeft ze dat etiket verscheurd en nu aarzelt ze niet zich „liberal" (het Ameri kaans voor vooruitstrevend) te noemen. Dat imago ver sterkt ze soms met een spij kerbroek die haar even chi que staat als dure mode en met een jongensachtig taalge bruik. Voor velen is ze 'verrukkelijk in de omgang' en dat heeft haar komeetachtige opkomst in de Democratische Partij ze ker bevorderd. Enkele maan den geleden bracht ze het tot voorzitter van de commissie die inmiddels het partijpro gramma voor de komende presidentsverkiezingen heeft geschreven. Ferraro's politieke gematigd heid, zo niet conservatisme, blijkt uit haar opvattingen in zake buitenlandse politiek, een terrein waarop ze zich nog maar sinds kort is gaan bekwamen middels reizen naar Azië, het Midden-Oosten en Midden-Amerika. Deze week nog verklaarde ze in een toespraak in Californië dat de Democratische Partij „pal moet staan tegen de ti rannie van de Sovjet-Unie, die het volk van Polen wurgt, de dorpen in Afghanistan uit moordt en in eigen land de gelovigen vervolgt". Wel vindt ze dat de ontwapenings gesprekken met Móskou moe ten worden hervat. Na een bezoek aan Israël zei ze dat „Israël gek zou zijn als het de bezette Golan-hoogte zou te ruggeven aan Syrië". Maar Ferraro's ambitie maakt haar tevens flexibel. „Zeg maar gerust onbetrouwbaar. Ze past haar opvattingen aan aan het gezelschap waarvoor ze ze moet uitspreken", zegt een van haar politieke tegen standers in het Congres. Inmiddels is het Ferraro fi nancieel naar den vleze ge gaan. Ook dankzij het zakelijk succes van haar man woont het echtpaar nu in Forest Hills, een dure oase in Queens, met elegante Tudor- -huizen. Gerry en John heb ben een weekend-huisje op Long Island en verder nog een vakantiewoning op de Maagdeneilanden. Mondale's mederwerkers hebben intus sen haar privé-boekhouding en belastingaangiften gecon troleerd en vlekkeloos bevon den. Hetgeen Amerikaanse journalisten er niet van zal weerhouden zelf op onder zoek te gaan in het bijna al te perfecte succesverhaal dat Geraldine Ferraro heet. Koel weekeinde k ■ir DE BILT Er stroomt Ui oceaanlucht naar ons le Eerst afkomstig uit de ojg ving van Ierland, maar i|e loop van zondag en maai geleidelijk uit noorde|| streken. Dat betekent ons|| vastig weer. Zaterdag trel|| vendien een storingsg^p over met veel bewolking en toe regen. Zondag za| weer af en toe zon zijn, |- is ook de buienkans gcooff temperatuur blijft de eeif mende dagen 4 a 5 gradei** neden het gemiddelde deze tijd. Vooral maa£ wordt er nogal veel windL wacht. De computervoorl ling laat pas na maandag^ rustiger weerbeeld zienl wat minder lage tempel ren. Weersvooruitzichten voor Europese vakantielanden:; Zuid-Scandinavië: wisselend bewolkt en en buien. Middagtempen achttien tot eenentwintig den. Denemarken: half tot zwaar bewolkt er rioden met regen. Middag peratuur circa achttien gn Britse eilanden: wisselend bewolkt en af ei j buien. Middagtempera j van vijftien graden in Sc land tot twintig graden in> Zuidoost Engeland. Benelux, Noordduitsl Noord-Frankrijk: wisselend bewolkt en af et regen of buien. Middagtei ratuur ongeveer achttien den. Zuid-Duitsland: eerst zonnig, later meer beC king en af en toe regen. 1 dagtemperatuur dalend e circa tweeëntwintig gradeL rond negentien graden. Midden-, Zuid-Frankrijkk overwegend zonnig, temp^ tuur vijfentwintig tot d<v graden. j Spanje, Portugal: zonnig en droog, middagP peratuur dertig tot vijfendi graden. i p Alpenlanden: zonnige perioden maar v£ in de middag en avond r op onweer. Middagtemtf1 tuur rónd vijfentwintig M den. ,r [i Italië, Joegoslavië: r zonnig en warm, maar in noorden kans op een onwe bui. Middagtemperatuur d£ tot vijfendertig graden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2