£eicUe 6oma/nt (Z Veel tuinders korten gasrekening met 10 net Thatcher steeds meer mikpunt van kritiek Vierdaagse Vier miljoen mensen dupe van kleine criminaliteit ionn reageert el op Russiche "erdachtmaking BON: MEER INFORMATIE LANGS SNELWEGEN \G12Jl Vrijdag 13 juli 1984,75e jaargang no. 229o DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleint]es f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Ir*» HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur circa dertien graden. Middag- temperatuur ongeveer achttien graden. Vrij krachtige zuid westelijke wind. Zon op: 05.37, onder. 21.54; hoog water Schev.: 04.27 en 17.00; laag water: 12.39. •83 istig gewond '81 (HOVEN De voetballer Pleun Strik '79 iit Eindhoven is de afgelopen nacht in '81 /oonplaats bij een verkeersongeval ern- 'fln >ewon<^ geraakt. Omstreeks half vier 80 hij op een rotonde rechtdoor en botste '79 een muur. De oud-international is met '82 jg beenletsel en inwendige kneuzingen n ziekenhuis opgenomen. De oorzaak 80 het ongeluk in onbekend. Volgens de '82 Ie is er in ieder geval geen sprake van '81 ^olgebruik. Het afgelopen seizoen bij FC ■70 zette ^frik een Punt achter zijn voet- 79 opbaan. Hij voetbalde eerder vele jaren '81 £V en NEC. '84 1 DEN HAAG Langs de Nederlandse autosnelwe gen zal binnenkort meer informatie worden gege ven. Toeristische attracties zullen beter worden aan geduid en er komen op parkeerplaatsen speciale pa nelen met verwijzingen naar wetenswaardigheden in de regio. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) heeft dat laten weten in antwoord op vra gen van de VVD. Waar daartoe om verkeersrede- nen aanleiding is, zullen bij afritten drie in plaats van twee plaatsnamen op de borden worden ver meld. Automobilisten blijken namelijk meer infor matie te kunnen verwerken dan hun tot nog toe wordt aangeboden. Verder zal in overleg met pro vincies en bedrijfsleven worden bezien of de aan duiding van wegrestaurants kan worden verbeterd. Minister Smit wil de bestaande regels daartoe, die directe reclame moeten voorkomen, soepeler toepas- „Madurodam" op Taiwan Voor de liefhebbers van miniatuursteden, die uitgekeken zijn op Madurodam en Miniatuur-Walcheren, is er een nieuwe mogelijkheid, in Lungtan op Taiwan, het zijn 66 atracties op een terrein van dertig hecateran. met de bopuw aren tien jaar werk gemoeid. De miniatuurstad (inclusief vliegveld) is uitgevoerd op een schaal van 1 25. iekker op '821 '80 si w"na '81 1 X "tje in bank 'EN Door een foutje rider Ie plaatselijke Rabobank lelijk 37-jarige Emmenaar 'in drie weken tijd tien- 'nd gulden kunnen ver- DO eren Tot zijn grote ver lig ontdekte de man bij- in maand geleden dat op rekening bij de Rabo- een bedrag van tien- fnd gulden was bijge- iven. Hij maakte geen ét h&ng van deze foutieve PVA/i \jn8' maar haastte zich CW,J< de bank om het geld op "Hllllllleme/j. Toen deze week 9ut werd ontdekt kon de enaar niet aan het ver- voldoen om het geld te- te storten. Bij zijn aan- ling door de Emmer po- verklaarde de man dat Jekker op stap" was ge it en daarbij al het geld ior gejaagd had. ONDERHANDELINGEN NIEUW GASCONTÉACT BEGONNEN: i 's-GRAVENZANDE Een groot aantal glastuin ders heeft gehoor gegeven aan de oproep van de drie regionale tuinbouworga nisaties om tien procent op hun gasrekening te korten uit protest tegen de hun inziens te hoge gas- prijs. De onderhandelin gen over een nieuw gas- contract tussen het Land bouwschap en de gasleve ranciers zijn vandaag offi cieel begonnen. Bij het Haags gemeentelijk gasbedrijf, dat aan ongeveer 2.300 bedrijven in het West- land gas levert, zijn duizend rekeningen binnengekomen, waarop tien procent is inge houden. Bij het Energiebedrijf Delfland, dat vooral aan be drijven ten oosten van Delft levert, hadden tot eind vorige week 176 van de ongeveer 600 tuinbouwbedrijven eigen machtig hun rekening gekort. Volgens een woordvoerder kan dat nog oplopen. Dat geldt ook voor het Energiebedrijf Rijnland (Leiden) waar van de ongeveer 1200 tuinders vele tientallen een tiende gedeelte niet betalen. De drie Zuidhollandse tuin bouworganisaties (Christelijke en Katholieke Boeren- en Tuindersbond en Koninklijk Nederlands Landbouw Comi té) hebben de tuinders overi gens vandaag opgeroepen de tien procent alsnog te betalen, wanneer het betreffende gas bedrijf met afsluiting dreigt. Op de volgende rekening zou dan weer tien procent moeten worden ingehouden. In een brief aan de tuinders, schrijven de drie organisaties (HLO's) door te gaan met de actie, ondanks dat de onder handelingen zijn begonnen tussen het Landbouwschap, de Vegin en de Gasunie over een nieuw gascontract. Het huidige contract loopt 1 oktober af. In de glastuinbouw wordt al ruim een jaar gestreden voor verla ging van de gasprijs per kubie ke meter (nu ruim 46 cent), maar vooral het Landbouw schap had liever gezien dat de tuinders de actie staakten, om dat zij deze te voorbarig vin den. Pag. 7: Tuinders strijden te gen (te) hoge gasprijzen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vier miljoen mensen zijn vorig jaar het slachtoffer geworden van de zogeheten kleine criminaliteit. Dat is af te leiden uit een on derzoek van het Centraal Planbureau onder circa elfduizend personen naar hun ervaringen met een zestiental misdrijven. Jongeren werden veel meer getroffen dan ouderen, met name de leef tijdsgroep tussen 20 en 24 jaar. Van deze groep kreeg bijna de helft te maken met dit soort crimi naliteit. Dat risico is bijna drie keer zo hoog als dat voor personen van 65 jaar en ouder. Onder kleine criminaliteit wordt onder meer ver staan het stelen van fietsen (vorig jaar ca. 900.000), diefstal uit personenauto's, inbraak in woonhuizen (190.000), portemoneediefstal, be schadiging van auto en overige vernielingen. Bij al dit soort misdrijven was sprake van een stij ging. Opvallend was dat het aantal seksuele handtastelijkheden binnenshuis daalde (van 1,5 naar 1,1 procent), evenals het aantal bedreigingen binnenshuis (2,7 naar 2,4 procent). Ook kfregen veel minder mensen te maken met een aanrij ding, waarbij de veroorzaker doorreed zonder zich bekend te maken (van 2,4 naar 1,8 procent). MARLENE DIETRICH LOOPT KANS UIT SJIEKE FLAT TE WORDEN GEZET PARIJS De vroegere filmactrice en chansonnière Marlène Dietrich wordt bedreigd met uitzetting uit haar luxe-appartement aan de sjieke Avenue Mon taigne in Parijs, omdat zij de eigenaars volgens hun zeggen voor de rechter, 130.000 frank achterstallige onderhoudskosten schuldig is. Zij zou onder meer geen nieuw pak willen betalen voor de geüniformeer de portier van het appartementenhuis en ook niet voorbeen fotokopieerapparaat voor het secretariaat, dat openstaat voor de huurders. De rechter zal pas op 11 oktober uitspraak doen, zodat de ongeveer 80-jari- ge Dietrich althans voor de rest van de zomer in haar appartement a 2000 gulden per maand blijven wonen. er! SKOU BONN Het inte besluit van de jjteuropese Unie .U), het samenwer- jïYg^sorgaan voor defensie .ing J de Westeuropese lan- er, i, om een aantal beper- ijzeiuen op de Westduitse oovc Produktie op te hef- 9. heeft gisteren geleid s'emieen diplomatieke aan- ibaarng tussen de Sovjet- 'b2% en West-Duitsland. '°kou maakte bekend rfiet de Bondsrepubliek i.-. ten memorandum heeft aarschuwd geen voor- te halen uit dit be- fEU besloot eind vorige WTtid de beperkingen op te ia GBn die na de Tweede We- 9aorlog aan de Westduitse itrekfcnproduktie waren opge- e" inzake de produktie van "^slopende "arden DEN Vijf loslopende den hebben de politie Mbiacht handen vol werk be id. De paarden liepen tus- 25fie nieuwe woningen in de iLOlenshof. Met hulp van de he, naar had de politie een uur werk om de dieren r in hun weiland te krij- en 15.00 uur, telefoonnr.071- 18 en uw krant wordt nog dezelf- rond nabezorgd. bommenwerpers en conventio nele geleideraketten. Zij wa ren toen bedoeld mogelijk nieuw opkomend militarisme in de kiem te smoren. De Westduitse regering reageerde meteen fel. Zij verklaarde de verwijten van de Sovjet-Unie te beschouwen als een „onaan vaardbare inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van de Bondsrepubliek Duitsland en de aangelegenhe den van de Europese bondge noten in de Westeuropese Unie". „Het is niet de taak van de Sovjet-regering om toe te zien op de naleving en inter pretatie van verdragen geslo ten door de Westeuropese bondgenoten om hun veilig heid te waarborgen". De Westduitse regering wijst erop dat zij herhaaldelijk heeft verklaard niet van plan te zijn strategische wapens te produ ceren. Het besluit van de WEU verandert daar niets aan. Ook wijst Bonn er op dat het zich altijd strikt heeft ge houden aan de door West- -Duitsland ondertekende nie- t-aanvals- en niet-verspréi- dingsverdragen, terwijl Mos kou gestaag verder is gegaan met de uitbreiding van zijn nucleaire arsenaal. De Bonds republiek heeft steeds vastge houden aan zijn politiek van echte ontspanning, aldus Bonns antwoord. In het Sov jet-memorandum wordt ge steld dat het besluit van de WEU is genomen op verzoek van West-Duitsland. Een stap die „in directe tegenspraak is met (West-Duitslands) ver klaarde steun aan de zaak van de militaire detente, aldus een woordvoerder. De VS hebben de beschuldiging van de Sov jet-Unie dat de besluiten van de WEU een schending bete kenen van de overeenkomsten tussen de geallieerden verwor pen. „Rook gordijn" boven Los Angeles Naarmate de ope ning van de Olym pische Zomerspe len op 28 juli in Los Angeles na derbij komt, stij gen de tempera turen in de stad neemt de beruch te smog onheil spellend toe. De combinatie van rook, mist en uit laatgassen dat de stad regelmatig onder een stin kend, bruinachtig gordijn legt, heeft LA in de loop der jaren het etiket opgedrukt van smog-hoofdstad van de wereld en vele experts heb ben de wijsheid in twijfel getrokken de Spelen juist in die tijd van het jaar te houden, als de verontreini ging traditioneel haar grootste piek bereikt. ADVERTENTIE .OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 «tuks. Alkemadelaan 1 Roolofar«nd$vtm Telaleon 01713-2866-2073. Reisjes naar Parijs enthousiast ontvangen LEIDEN Al heel wat prijswinnaars die op 21 en 22 juli naar Parijs gaan hebben enthousiast gerea geerd op hun uitverkiezing. Het antwoord op vraag 14 („Welke ploeg won het ploegenklassement in 1983") was de ploeg-Post. De reis naar Parijs gaat naar L. A. Senne uit Zoe- terwoude en de badhand doeken naar Sjaak van Schie uit Leiden en Frans Berg uit Zoeterwoude. Het antwoord op vraag 18 moet morgen in ons bezit zijn. Eigen partij verwijt premier veel vergissingen LONDEN De Britse ha venarbeiders zijn er in twee dagen tijd in ge slaagd de regering-That- cher behoorlijk in het nauw te drijven, iets wat de mijnwerkers met hun nu al vier maanden du rende staking tevergeefs hebben geprobeerd. Van uit haar eigen Conserva tieve Partij wordt That cher verweten dat ze het contact met de achterban heeft verloren en de laat ste tijd een groeiend aan tal politieke vergissingen heeft gemaakt. Thatcher zelf verweet de stakers gisteren de oorzaak te zijn van de abrupte daling van het pond sterling en het inzakken van de Britse beurskoersen. Francis Pym, de voormalig minister van buitenlandse zaken die vorig jaar door Thatcher werd ontslagen, is door medestanders van pre mier al beschuldigd van het smeden van complotten om haar als partijleider te laten vervangen. Pym wees de be schuldigingen verontwaar digd van de hand. Op dezelfde dag dat de ren testanden voor de tweede keer binnen vijf dagen wer den verhoogd (tot 12%) zei minister van financiën Law- son overigens dat er „op geen enkele manier sprake is van een crisis". Die woorden ontlokten louter hoongelach aan de socialistische opposi ties. Inmiddels is het afhandelen van vracht in vrijwel alle be langrijke havens gestaakt en de vakbondsleiding probeert de staking nog verder uit te breiden. Het luxe passagiers schip Queen Elizabeth II, dat met 1500 passagiers uit New York onderweg is naar Sout hampton, zal moeten uitwij ken naar het Franse Cher bourg. De passagiers zullen per vliegtuig naar Engeland worden gebracht. Onze nationale Nijmeegse Vierdaagse, die van 17 juli tot en met 20 juli wordt gelopen, wordt steeds internationalen Want niet alleen uit Australië, Canada, Cyprus, de Verenigde Staten, Haïti, Indonesië, Israël, Turkije, Uruguay, Nieuw-Zeeland, Tsjechoslowakije en Polen komen de wandelaars naar dit evenement, maar nu zelfs ook uit Vietnam en Korea. Of ze nu met zijn allen verder of langer lopen dan de bezorgers van de Leidse Courant dagelijks voor u doen is niet bekend. Maar dat die de stukken eraf lopen is zeker. Om u niet achter te laten lopen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend anl, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «2*£eidócSouamit l

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1