TENNIS CIRCUIT Ton van den Berg verrast op 3000 metc TOMATEN: PEPERDUUR Carel de Bruyn slechts moeizaam langs Stephan Faas Martin Kemp snelste in Ronde van Honselersdi j] IN EN OM DE KAS binnen de perken Sportwereld Van oude en nieuwe glas tuinbouwgebieden Zomer: tuin ziet er meteen anders uit SPORT/LAND EN TUINBOUW £cidóe(2oivumt VRIJDAG 13 JULI 1984 PAGII LEIDEN Dekker-le raar Carel de Bruyn slaagde er gisteren slechts met veel moeite in zijn plaatsing als nummer vier in het HEB1 waar te ma ken. In Stephan Faas ont moette De Bruyn een ui terst taaie, over een sterke slice-backhand beschik kende tegenstander. De jeugdige Nieuw Vennep- speler eiste met 7-6 de eerste set voor zich op en bleef ook in het tweede deel kansrijk bij. Zo kans rijk zelfs, dat hij in die set een wedstrijdpunt vero verde. Door die mogelijk heid evenwel niet te be nutten, schonk Faas (die eerder René van der Wilk met 6-1, 7-5 had versla gen) De Bruyn de kans volledig in de wedstrijd terug te komen. De dit seizoen voor het eerst se rieus op de Leidse toer- nooibanen actieve De Bruyn profiteerde gretig. Pakte de tweede set in de tiebreak en bleek vervol gens in de beslissende ga mes van het derde part vaster dan Faas: 6-7, 7-6, 6-4. Van het Warmondse B-front verder weinig verrassende za ken. Bij de dames bleek Siets- ke Huiskamp te sterk voor Van der Weert (6-3, 6-0), won Tom Giberius eindelijk eens een driesetter (4-6. 6-3, 6-2 te gen Coen Dekker), was Glas tra beter dan Van der Geest (6-1, 6-4), klopte Kees Heems kerk Peter Bauw met 6-2, 6-2 en moest Marcel van Paridon in Mark Post zijn meerdere er kennen: 6-7, 6-3, 4-6. Mathijs Glastra, een dag eer der al te sterk voor de als zes de genoteerde Giberius, ver wees gisteren in het HECl op nieuw een geplaatste speler vroegtijdig naar de kant. Dit keer was Thomas Koemaris niet opgewassen tegen de spe ler van Forescate: 5-7, 3-6. Mare Nagelkerken bereikte de halve finale wel. Eric Snellen berg veroverde wel de tweede set, maar moest Nagelkerken vervolgens definitief laten gaan. 4-6, 6-4, 3-6. Bob Jan Dietrich verraste in deze cate gorie met een zwaar bevoch ten winstpartij op Hans Snik: 3-6, 6-4, 6-4. Jeanine Jtinger kende bij de C-dames een goe de dag. Stans Kwaaitaal (6-3, 6-1) en Irma van Seeters (6-3, 6-0) werden overtuigend ver slagen. Een goede dag die niet bleek te zijn weggelegd voor Thea de Gunst. Voor de vierde maal al weer stuitte De Gunst, dit keer met partner Kales, op de DDC-combinatie Roos La- court/Lieske van der Laan. Voor de vierde keer moest een nederlaag worden geaccep teerd: 6-7, 5-7. Bij de singelen- de D-heren waren de rollen waar het Nico Dofferhof en Pierre van Overloop betrof, wel duidelijk omgedraaid. Le verde de laatste confrontatie Van Overloop nog een ruime zege op, dit keer was Doffer hof met tweemaal 6-2 verre weg de sterkste. De Boekhorst Tineke van Noort kende tij dens het toernooi van De Boekhorst een minder succes volle dag. In het damesenkel spel C stuitte de als vierde ge plaatste Van Noort op een op permachtige Liesbeth Hooger- vorst (0-6, 3-6), terwijl ook de dubbel met Ineke van Parera verloren ging. De Groot en Vreeswijk haddden de eerste set nog problemen met het als tweede geplaatste Noord wij- kerhoutse koppel (5-7), maar liepen vervolgens alsnog flui tend naar de zege: tweemaal 6- 0. Van Parera maakte haar plaatsing (3) in de singlestrijd overigens wel waar. Margo van den Haak werd met 6-3, 7- 5 geklopt. Raakten de dubbe lende C-dames in Van Parera- /Van Noort al een hoog geno teerd koppel kwijt, ook de als eerste op de lijst gezette com binatie Saskia Endema en Ans Vink verloor gisteren. Kuijper en Winneke den Otter won nen in twee sets: 7-6, 6-3. Ma deion Verdegaal en Arthur Volten (eerstgeplaatst in het GDC) kenden één lastige set tegen Broers/Van der Linde, maar herstelden zich op tijd (6-7, 6-2, 6-3), terwijl getipte fi nalist in het HEC, Johan van der Lippe, Gusta Fernandez in de tweede set driftig zag te genspartelen: 6-0, 7-5. Zowel bij de singelende D-he- ren als D-dames bleef het gis teren rustig in het Noordwij- kerhoutse. R. Schouten ver sloeg J. de Mooy „volgens plan" (6-3, 6-3) en Vogelaar bleef C. Langelaan eveneens in twee sets de baas: 7-5, 6-2. Bij de dames klopte Lenie Aardtman Patricia Kroon (6-4, 6-2) en had Colinda Voskuil drie sets nodig tegen Gerrie Wariperdam (6-2, 4-6, 6-1) voordat de verwachte zege een feit was. Bij de damesdubbels werd het schema daarentegen wel knap in de war gestuurd. Gedoodverfde DDD-winnares- sen Jennifer Hawkyard en Shirley Hughes kregen met tweemaal 4-5 klop van Kralt- /Wiederholt en Lygea en Lies- CcitLc Qowiant beth Voorham werden door Van der Plas/West wijk afge serveerd: 1-6, 4-6. Zevenhoven Nadat geplaatste spelers Wil Klein (2) en Jacco Schoonen- wolf (3) al eerder vroegtijdig uit het toernooi van Zevenho ven waren geslagen, werd gis teren ook de papieren lijstaan voerder in het herenenkelspel D, B. van der Bosch, met een verrassende nederlaag gecon fronteerd. Lodewijk Otto moest Van der Bosch in de eerste set nog voor laten gaan (6-7), maar zette de partij ver volgens volledig naar zijn hand. Met Otto plaatste ook David Hamme zich bij de laat ste vier. Peter de Jong bood slechts in het tweede deel te genstand van betekenis: 6-0, 6- 4. Bij de dames in het enkelspel D eveneens twee halve finalis- tes. Marie Louise Goedhart be hoefde daar overigens geen zweetdruppel voor te laten; te genstandster Roobeek gaf een walk-over. Waar Alice Vink in het DED35+ eveneens via een w.o. de halve finale be reikte, speelden A. van Zwie- ten en Marleen Vink wel de gelijk voor die plek in de hal ve eindstrijd. Na een kleine drie uur spelen mocht Van Zwieten zich winnares noe men: 6-3, 5-7, 7-6. Het herendubbelspel D is de favoriete combinatie Scholte- /Hehewerth kwijt. Peter Wie- ricx en Marco Beukman gun den de nummer een alleen de tweede set: 6-0, 5-7, 6-1. Ook de dubbelende D dames zullen het de laatste dagen van het toernooi zonder het eerst ge plaatste koppel doen. Laan en Buis stonden met 6-4, 5-1 over tuigend op winst, maar gaven de wedstrijd tegen Pieterse en Zevenhoven vervolgens om vakantieredenen op. Kees Jan Schuilenburg is als enige Leidse tennisser nog ac tief in het hoofdtoernooi van de open Nederlandse jeugd kampioenschappen. Schuilen burg overleefde tegen de En gelse nummer één, Jonathan Entract, twee matchpoints in de tweede set en schreef uit eindelijk de alles beslissende tiebreak in het laatste gedeelte met 7-3 op zijn naam: 3-6, 7-5, 7-6. Plaatste Schuilenburg zich derhalve voor de halve eind strijd, Jan Siemerink, Michael van der Berg en Margot van Overloop „overleefden" de kwartfinales niet. Siemerink speelde een tempo te hoog te gen de Griek Joanms Kaboko- glou en verloor onnodig ruim (4-6, 2-6): Van der Berg kwam een zwakke start (0-4) tegen Michiel Ebeling Koning niet te boven (tweemaal 3-6) en Van Overloop speelde een sterke tweede, maar een mindere derde set tegen Mirjam van Roer: 2-6, 6-2, 2-6. Met Richard Oskam (in de derde ronde van het troost- toernooi kansloos tegen de Ni- geriaan Ulrich Nganga) dub belde Jan Siemerink zich wel een ronde verder. Jeffrey Ver- paaien en Fernon Didier, een combinatie van de Nederland se tennisschool, werden met 6- 7, 6-3, 6-2 geklopt. Freek Tanis tenslotte, kwam niet verder dan de derde ronde van de verliezers. Drent Rick Blom was met 2-6, 7-5, 6-3 te sterk. GERT-JAN ONVLEE Sneek verstevigt leiderspositie LANGWEER Schipper Jan van Akker van het Sneeker skutsje heeft zijn koppositie bij het skutsjesylen gisteren kun nen versterken door op de Langeweerder Wielen ander maal te winnen. Hij nam al meteen na de start zeer specta culair de leiding. Tweede werd Heerenveen met schipper Tjit- te Brouwer. In het algemeen klassement leidt Sneek (9.8 punten) stevig voor Heeren veen (20.9). Nog 1743 wandelaars op laatste dag van vierdaagse APELDOORN In alle vroegte zijn vrijdagmorgen 1743 wandelaars van start ge gaan voor de laatste dag van de 31e Vierdaagse van Apel doorn. De derde dag telde vijf uitvallers en vrijdagochtend verschenen negen deelnemers niet aan de start waardoor het totaal aantal uitvallers op 36 kwam. De vierde en laatste dag voert de lopers over heide en bos naar Ugchelen. Via Kootwijk worden de eersten tegen de klok van een in Apeldoorn verwacht. Volleybal Het Nederlandse damesteam heeft gisteren tij dens het sterk bezette interna tionale toernooi in Varna in vijf sets verlorën van Honga rije: 15-13, 6-15, 4-15, 15-4 en 1-15. Wielrennen Fred Rompel- berg heeft in Hilversum een stayerswedstrijd voor profs ge wonnen. Debutant Cees Priem eindigde als tweede na de twee manches. Wielrennen De wielerploeg van Jacques de Goede gaat in ieder geval volgend jaar door. Dé Goede hoopt volgend jaar met 15 renners de weg op te gaan. Zeilen De Westduitser Ro land Gabler is na vijf races al verzekerd van de open Neder- landse zeiltitel in de Laser klasse. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De nationale speerwerptop en de regio nale middenafstandstop streden gisteren om de publieksprijs. Bij het speerwerpen kwamen Marcel Buunk en Rob ter Horst (beiden AAC Am sterdam) tot beste jaar- prestaties terwijl de mid- denafstanders voor ver rassingen zorgden. In het topgeweld bij de speer- werpers (Marcel Buunk kwam tot 73.58 meter en Rob ter Horst tot 72.74) hadden de Leidse vertegenwoordigers weinig in te brengen. René Zorge (A) kwam evenwel tot de goede afstand van 57.10 meter, ver voor Theo Brusche (B) die tot 41.62 meter kwam. Zorge,die ook bij het discus werpen voorin te vinden was met zijn 37.60 meter, zorgde bij het kogelslingeren voor een nieuw Gouds juniorenrecord van 36.96 meter. Bij de heren stelde Peter van Noort (S) te leur door slechts 54.72 meter te slingeren. Hij won uiteraard wel, maar dat laat slechts zien op welke eenzame hoogte deze Lissenaar bezig is. AAV trai ner Wim Schoenmaker kwam nog tot 39,22 meter. Op de 800 meter verraste niet Paul Grimbergen (S) met 1.54.3 minuut, maar wel Theo Haverkamp (A) met 1.54.9, Gert Jan Faas (S) met 1.55.9 en Henk van de Oever (B) met 1.56.2. Vorig jaar moesten zo wel Faas als Van de Oever (beiden junior) nog genoegen nemen met tijden van ruim boven de twee minuten. Van de Oever illustreerde dit door na 400 meter (57 seconden) de kop van zijn seniorenserie over te nemen en die niet meer af te staan. 800 Meter loper Ton van den Berg (B) zorgde weliswaar niet voor de beste tijd van de avond op de 3000 meter, maar was wel het meest opvallend bezig. In de derde serie ging hij niet al te hard van start met het idee zijn record (9.11.0 minuten) te verbeteren en en passent onder de negen minu ten te duiken. Halverwege merkte hij dat „het ging" en verhoogde zijn tempo om uit eindelijk in 8.41.6 minuten te finishen. In eerdere series had Jan Verloop zijn record van 8.22 naar 8.21.5 minuten ge bracht, was Kees van Klink erg dicht bij zijn recoi 8.28.7 minuten en kwa student Huub Pragt t goede 8.24.6 minuten Laan (NSL) was niet te over zijn tijd van 8.36.7 ten. Rob van Schootc kwam in de tweede se 8.50.5 minuten, een tijc later Henk Ravensber| Kees van Manen (Bc nog onder doken met 8.' 8.48.2 minuten. Rob KI man (B) was de laatste nale atleet die onder de uitkwam met 8.52.5 min Op de korte nummers i de Hans Waterham goede 400 meter tijd vi seconden en waren er tijden voor de dames van Loon (H), Thea Kc hoven (B) en Brigitta I (H) op de 200 meter va 27,7 en 27,8 seconden. 3000 meter voor damt Marian van Klink veru over Willy Don, maa toch ook niet voor de en sen meestrijden. Vooi Klink werd een goede minuten genoteerd, voo 10.52.9 minuten. Bij het springen won Charles d» (A) met 1.95 meter. HONSELERSDIJK Martin Kemp heeft zich gisteravond de snelste ge toond in de Ronde van Honselersdijk. De ama teurwielrenner versloeg in de eindsprint zijn me devluchter Jan van Wijk. In de 22e Ronde van Hon selersdijk waagden Michel Meère en Chris Koppert zich aan de eerste ont snapping. Het tweetal werd al rap inge haald door Harry de Boer en Leen Janszen. Die vier ren ners moesten halverwege de koers het peloton weer in hun nabijheid dulden. Ongeveer dertig kilometer voor de eind streep gingen Martin Kemp, Jan van Wijk, Leo Beusichem, Jan Hogervorst en Jos'Gevers er vandoor. Dit vijftal was voor de overigen, waartoe de aanvankelijk ijverige De Boer inmiddels niet meer behoorde, onbereikbaar géworden. In de slotfase bleken Kemp er Wijk de sterksten. Bijna j tijdig gingen ze over de j maar de rechter van aanl zag Kemp toch net iets de eindstreep passeren. De uitslag van de Rond Honserlersdijk is: 1. 1 Kemp, 2. Jan van Wijk, 1 Beusichem, 4. Jan Hoger 5. Jos Gevers, 6. Adrie K 7. Gerrit Ratterman, 8. Janszen, 9. Henk van M 10. Ton Vrolijk. De glastuinbouw is een oud en eerbiedwaardig beroep ge worden. Via de groententeelt in de historische platte bak ken met „eenruiters", de druivenserre's en de houten ro- zenkassen uit het begin van deze eeuw, zijn grote gebieden al lang geleden volgebouwd met kassen. Reeds vroeg in deze eeuw zocht de tuinbouwsector de vooruitgang in deze richting. Men stopte met de teelt van grove produkten zo als kool en bonen. Met behulp van deze glazen kassen ging men zich speciali seren om bepaalde produkten zo vroeg mogelijk op de vei ling te brengen. Dat brengen naar de veiling ging in de jaren 1940 nog over water met kleine vaartuigen en daar door ontstond een dicht net van sloten en vaarten. Deze gebieden zijn nu geheel verouderd en voor moderne be drijfsvoering zeer onrendabel. De aanwezigheid van vaar water is slechts een van de problemen. Waar het water is gedempt zijn de wegen veel te smal geworden. Deze wa-. terlopen langs de bedrijven hebben het ontstaan van lange en smalle percelen in de hand gewerkt en het zal duidelijk zijn dat lange smalle kassen zeer onvoordelig te verwar men zijn. De buitengevels kosten veel gas terwijl de be drijfsvoering in de kassen uitermate moeilijk is. Deze oude kerngebieden zijn hard toe aan een grondige reconstructie. Maar in de praktijk blijkt dit veel moeilijker dan het verkavelen van weide op landbouwgronden. De glastuinders hebben opstanden en zelfs woningen op hun grond. Het vernieuwen van oude bedrijven in die gebie den is echter bijna niet mogelijk wanneer ook niet alle bu ren meedoen. De overheid heeft wel plannen om subsidies te verstrek ken maar de problemen zijn dermate complex, dat sommi ge reconstructieplannen al jaren oucj zijn en niet meer vol doen aan acutele wensen. Toch gaat het om grote gebie den. In het Westland is reconstructie aangevraagd voor 1900 ha. waarvan 300 ha. zeer urgent zijn. Rond Aalsmeer zijn bijna 600 ha. aan een reconstructie toe en in Roelofa- rendsveen 275 ha. Het is werkelijk geen peuleschil om in deze gebieden de kwekers vrijwillig op één lijn te krijgen en velen wonen ook nog bij hun bedrijf. Door de economische moeilijkheden krijgt de bijstand van het Ministerie niet de prioriteit die wenselijk is. Ook het ontsluiten van nieuwe tuinbouwgebieden staat op een laag pitje. Het is begrijpelijk dat een geheel ontsloten tuinbouwge bied met alles er op en er aan, zoals het gebied Klooster- schuur in Rijnsburg, nu begint te lopen. De grondprijzen werden door de Rabobank bijgesteld en er is nu bijna 5 ha. glas in aanbouw voor verschillende kwekers. Enkelen be gonnen al te planten. Met nog een half dozijn kwekers meestal door woningbouw of anderszins, verdreven zijn de verkoopsonderhandelingen in een beslissend stadium. In Kloosterschuur zijn wegen en „nutsbedrijven" voor de deur aanwezig. Voor het oppervlaktewater is een geschei den aan- en afvoer en de grond is goed. Een grondprijs van ong. 20,- per vierkante meter is voor een dergelijk glasgebied zeker aantrekkelijk en Veiling Flora is dichtbij, evenals winkels en.het strand! Dat een marktsituatie snel kan veranderen is in de afge lopen week op de tomaten- markt weer eens duidelijk gebleken. De verwachtingen voor de afgelopen week wa ren matig optimistisch. In werkelijkheid trok de prijs in een kort tijdsbestek sterk aan. Bij de ronde tomaten kwam de prijs voor de sorte ring A-export op 2,91 per kilo uit. Deze prijs ligt bijna 1 gulden boven de gemiddelde prijs van vorig jaar. Bij de vleestomaten liep de prijs zelfs op naar 3,49 per kilo. Het verschil met vorig sei zoen bedroeg hier zelfs/ 1,75 per kilo. De belangrijkste oorzaken voor deze gunstige ontwikkeling zijn: het klei ner geworden aanbod en een constant gebleven vraag. De buitenlandse afnemers na men meer tomaten af als ver wacht. Door het wisselvallige weer stagneert de oogst van natuurtomaten. De handel kan hier weinig van op aan en er wordt teruggevallen op een markt waar men die ze kerheid wel heeft. Uit het statistisch bericht van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat de gemid delde prijs voor de ro'nde to maten in de periode van ja nuari tot en met mei uitkomt op 3,02 per kilo. Deze prijs steekt gunstig af bij die van beide voorgaande seizoenen. In 1983 lag de prijs op 2,58 en in 1982 werd er 2,65 per kilo betaald. Dit zelfde beeld treft men bij de vleestomaten ook aan. In 1984 ligt de prijs op 3,23 en in 1983' werd er f 2,84 betaald, 1982 laat een middenprijs van 2,96 per kilo zien. Voor de komende week wordt er op een gelijk blijvend aanbod gerekend. De vraag blijft door het wis selvallige weer moeilijk te peilen, maar de kans is groot dat er ook in de komende week hoge prijzen betaald zullen worden. KOMKOMMERS Op de komkommermarkt bleef alles nagenoeg ongewij zigd, slechte prijzen en door draai. De prijzen liepen met een tot enkele centen per stuk op, maar dit kon geen verbetering genoemd wor den. De gemiddelde prijs lag voor de verschillende ge wichtssorteringen tussen 25 en 50 cent per stuk. De vraag naar dit gewas is nog steeds zeer matig. Het weer is een belangrijke remmende factor voor de prijsvorming. Een te rugblik in het seizoen laat zien dat de resultaten niet meevallen. In de periode van januari tot en met mei komt de middenprijs op 68 cent per stuk uit. Vorig jaar was dit 67 cent en het jaar daarvoor 69 cent. Als de gestegen kosten hier naast gezet worden, dan is dit een niet zo gunstige ontwikkeling. Voor de ko mende week wordt er op een gelijk aanbod gerekend en de prijs lijkt niet te veranderen. Op de paprikamarkt zette de ontwikkeling van de vooraf gaande week door. De vraag naar het teruglopende aan bod van rood hield goed stand. Hiervoor kwam er weer een uitstekende mid denprijs uit de bus. Voor een kilo rood werd er gemiddeld f 7,30 betaald. Er komt wel weer langzaam een golf van rode paprika's aan waardoor de prijs in de komende week waarschijnlijk lager uit zal vallen. Bij de groene papri ka's groeide het aanbod ver der, waardoor de prijsdaling niet tot staan kwam. Voor een kilo groen werd er ge middeld 1.80 betaald. Het aanbod van groen blijft ruim en er wordt daarom weinig verandering van prijs ver wacht. De groep in de aan voer van aubergines kwam ook in de afgelopen week niet tot stilstand. De prijzen daalden vrij sterk, gemiddeld werd er 2,60 per kilo be taald. De prijs lag in 1983 of f 1,81. In de periode van januari tot en met mei komt de midden prijs voor dit gewas op 3,85 per kilo uit. Dit is drie dub beltjes minder als vorig sei zoen. Het aanbod zal de ko mende week verder toene men er moet daarom op lage re prijzen gerekend worden. De prijs voor radijs liep de afgelopen week, na een aan tal zeer slechte weken, op naar 47 cent per bos. De aan voer neemt nog steeds af, maar is toch altijd nog aan merkelijk groter als vorig seizoen, er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. De resultaten voor de radij stelers steken ongunstig af bij die van voorgaande jaren. Over de eerste 5 maanden van dit jaar komt de midden prijs op 64'cent per bos uit. Hiermee is de opgaande lijn van voorgaande jaren duide lijk doorbroken. In 1983 lag de prijs op 72 cent en in 1982 werd er 69 cent per bos be taald. Het ziet er niet naar uit dat de aanvoer van kassnij- bonen nog veel groter zal worden. Er werd f 4,15 per kilo betaald, voor de komen de weekwordt er op hogere prijzen gerekend. Het zelfde geldt voor sperziebonen, die f 3,75 per kilo opbrachten. De vraag naar postelein nam wat toe, de prijs liep op naar 63 cent per kilo. De belang stelling voor paksoi nam af en de gemiddelde prijs daalde naar 42 cent per kilo. VOLLEGRONDS- GROENTEN GOEDKOOP De prijsontwikkeling voor veel vollegrondsgroenten verliep niet bepaald gunstig in de afgelopen week. Voor de meeste gewassen is er sprake van een ruim aanbod en voor veel gewassen wordt er slechts een paar dubbeltjes per kilo betaald. Voor andij- j het sorteren en verpakken van vie veranderde er weinig, een kilo bracht 35 cent op. De komende week verandert er niet veel. Spinazie bracht 34 cent per kilo op, voor dit gewas geldt hetzelfde als voor andijvie. Chinese kool werd goedkoper, de midden prijs kwam op 32 cent per kilo uit. Hogere prijzen zitten er, gezien het ruime aanbod nog niet in. De aanvoer van spitskool is vrij groot, de prijs van 19 cent per kilo is rond uit slecht. Er wordt voor dit gewas weinig verbetering verwacht. Voor bloemkool lagen de prijzen ook erg laag. Voor de „zessen" werd er 80 cent per stuk betaald en de „achten" brachten slechts 57 cent per stuk op. Bloemkool blijft ook de komende week nog goedkoop. Ijsbergsla no teerde 39 cent per stuk. Tuin bonen brachten 52 cent per kilo op. De aanvoer wordt kleiner maar dit betekent voor dit gewas niet dat de prijzen op zullen lopen. Lage re prijzen zijn niet uitgeslo ten. Met de sla-prijzen bleef het slecht gesteld, glassla bracht 14 cent per stuk op en natuursla 23 cent. Ook in de komende week wordt er geen verbetering verwacht. Boskroten en bo suien noteerden beiden slechts een kwartje per bos. Bleekselderij werd twee dub beltjes'per kilo goedkoper en werd voor 60 cent verhan deld. Voor prei daalde de prijs naar 1,55 per kilo, deze daling zet de komende week door. Al met al prijzen die het de consument moge lijk maken om voor gering bedragen een gevarieerd weekmenu samen te stellen. - „.v.,.. Na wekenlang aanhoudende ellende en treurnis in de tuin er dan eindelijk toch nog van gekomen; de zomer lijkt aang ken te zijn. Meteen zag de tuin er anders uit. In de afdeling waar de kr staan geurde de kervel en de lavas als nog nimmer dit jas der invloed van de warme zon. De tijmstruikjes die al vreugdeloos knopjes hadden gev barstten in bloeien uit en rond de fijne paarse bloemetjes nu een komen en gaan van bijen en hommels die nectar melen en dik onder het stuifmeel verder vliegen. Een voo: tige aanraking van de struikjes brengt een wolk van ki parfum in de lucht. De salie is groener dan ooit en het bonenkruid rekt zich v< gend en geurend naar de zon. Ook in de afdeling waar bessen en aardbeien met verl. hebben uitgekeken naar zonnewarmte begint leven te k( De lichtgroene aardbeien krijgen rozige wangetjes, de t bessen beginnen ook te kleuren en de zwarte bessenstri verspreiden hun exotische aroma. Een teken dat de bessei dit jaar weer uitstekend gaan smaken. Nog twee weken w en er valt te oogsten. De bloementuin maakt goede sief- met bedden vol mal' zachtrose, afgewisseld door statig oprijzende en zachtjes wind wiegende toortsen van de campanula. Veel eenja brengen met hun felle kleurtjes de zomerse accenten lang gazon. Jasmijn, lupinen, wederik, valeriaan, sedum en de wenmantal hebben zich onder invloed van de zon gehaa tonen nu hoe mooi ze zijn. De knoppen van het prachtige hertshooi kleuren al geel, n( kele dagen zon en ook dat stukje van de tuin is weer o; mooist. Zeker nu de zomer zo lang op zich heeft laten wachten z meeste tuinen op hun fraaist als de eigenaars op vakanti< Veel tuinbezitters missen het hoogtepunt van de bloei. Mc paar trucjes kan bij veel plantensoorten de bloei wat uitgi worden. Om te onthouden voor volgend jaar al vast een daarvan. Planten die te snel groeien en waarvan verwacht kan w< dat ze daarom eerder in bloei geraken dan u wel wen vindt, kunnen getopt worden. Daardoor dwingt u hem ni uitlopers te maken. Dat kost tijd en dus zal de plant late: bloem vormen. Een bijkomend voordeel is dat de plant blijft en wat meer volume krijgt. Wanneer u slechts een deel van de stengels topt bereikt u d ongetopte stengels wel op de normale tijd bloeien en de ge enkele weken later. Op die manier duurt de totale bloei vj plant langer. Eenzelfde truc kan uitgehaald worden met eei ge bloemen. Door de uitgebloeide bloemen weg te nemen de bloeitijd verlengd. Ook in de natuur gelden wetten en een heel belangrijke i een plant bloeit om zaad te vormen voor het volgende sei Als dat zaad gevormd is sterven de meeste planten af of b nen aan een rustperiode. Door nu te voorkomen dat zich zaad kan vormen dwingt plant door te gaan met bloeien. Voor veel vaste planten wa der rozen, geldt hetzelfde. Mensen die geraniums en fuel kweken passen dit handigheidje al jaren lang toe. Ook petu afrikaantjes, viooltjes, campanula's en vele andere planter gevoelig voor deze truc. Het is maar weinig werk en de tui er wekenlang aardiger uitzien als u de moeite ervoor over 1 Nu er wat warmte is gekomen na een wekenlange kouc vochtige periode is de kans groot dat verschillende plagen slaan. Er is een grote hoeveelheid van de meest uiteenlop insecten waargenomen. Die kunnen hun slag slaan tijdel weken dat de tuin er als gevolg van uw vakantie buitens onbewaakt bij ligt. Het is dus verstandig alvorens te vertrel de tuin grondig te inspecteren en maatregelen te nemen al nodig mocht zijn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12