^ïog anderhalve v eek chloor in eids drinkwater IE, ALLERLEI(DS) Protesten Stevenshof tegen flatgebouw maken geen kans Zonnepanelen op binnenstadsschool Leidse Pilgrims h er da ch t in Pieterskerk RENTE 53/4% llEUWKUKITUIS KRUGT GESTALTE Politieke scholings cursus voor vrouwen Opstoppingen 3DEN QeidóaGowuvnt DONDERDAG 12IUU 1984 PAGINA 3 chtbank oordeelt over slaan politie I De rechter zal uit- gestuurd en werd kwaad. Hij WE |k moeten doen over de vroeg toestemming om te bellen en Ipartij tussen een Leidse be- deed dat beneden in de hal. Het _»r van het politiebureau en werd een lang gesprek en binnen- le agenten van dit bureau. De komende gesprekken werden er van justitie die reeds een daardoor geblokkeerd. Herhaalde rzoek instelde naar de gang verzoeken van agenten om het ge- zaken rond' de vechtpartij sprek te beëindigen werden door dit zo besloten. De vechtpar- de man genegeerd. Het gesprek mheiijtston(j volgens de versie van werd uiteindelijk door ingrijpen delijlpiitie op 21 september vorig van een agent beëindigd. De man het $oen een Leidenaar naar het wilde een klacht indienen en wei- ate b*u kwam om aangifte te doen gerde het bureau te verlaten. Na an vren verkeersongeval in de ge- een vordering om te verdwijnen ite Akersloot. De politiebe- werd de man beetgepakt en naar 'r verwees de man door naar de deur gevoerd. De man raakte fs aar,iitie van de gemeente Akers- daarbij over zijn toeren en er ont- ïige oomdat daar het ongeval had stond een vechtpartij. Van enkele sgevonden. De man voelde agenten heeft de man daarbij klap- van het kastje naar de muur pen gehad. POLITIE OP WACHT BU TROUWZAAL Ontsnapte zwendelaar na trouwpartij weer opgepakt LEIDEN Een 5O-jarige Amsterdammer joen. Hij moest zijn straf tot juni '85 uitzit die begin juni na een drie-daagse strafonder- ten. Vorige maand kreeg hij drie dagen breking niet terugkeerde in zijn cel in de ge- strafonderbreking, maar keerde niet meer vangenis van Veenhuizen, is gisteren door terug. Op 15 juni stapte hij het Leidse stad- de Leidse politie opgepakt nadat hij in het huis binnen om aangifte te doen van zijn stadhuis was getrouwd. De man kreeg na de voorgenomen huwelijk met een 44-jarige huwelijksplechtigheid in de trouwzaal nog Leidse. De politie kwam daarachter en liet enige tijd de gelegenheid om samen met zijn weten de man te zullen aanhouden. Enkele kersverse echtgenote het huwelijk enige dagen geleden nam de Amsterdammer con- luister bij te zetten. Volgens afspraak ver- tact met de politie op en kondigde aan dat liet de Amsterdammer na een uurtje de we hij zijn (vijfde) huwelijk toch doorgang ning van zijn ega om zich aan de wachtende wilde laten vinden. Afgesproken werd dat politie over te geven. de man zich na het feestelijke gebeuren bij de politie zou melden hetgeen gistermiddag De Amsterdammer was tot anderhalf jaar geschiedde. De bruidegom wacht momenteel veroordeeld voor mishandeling, bedreiging in een Leidse politiecel op vervoer naar en oplichtingen tot een bedrag van 4.5 mil- Veenhuizen. Dertig kilometer in Maredijk en Vreewijk LEIDEN Wethou- der J. Peters van ver keer zal volgende week vrijdag de eerste zogenaamde 30/km zóneborden in Leiden onthullen. De borden komen in de wijken Vreewijk en Maredijk. Het verbod om harder te rijden dan dertig ki lometer per uur moet de verkeersveiligheid bevorderen en de leef baarheid van de wij ken vergroten. okki ►og grol r wi nissii ten. rie ht enba* ie ooi inden ofwaï ^CTERIE TOCH AANGETROFFEN zegt ir. D. Mus van de Leidsche Duinwatermaat- iEN Laboranten de Haagse Duinwa- eiding zijn er gisteren schappij (LDM). jeslaagd de aanwezig- I van een bacterie in s waLeidse drinkwater aan ^'pnen. Deze bacterie is identiek aan de bac- die in het water van De bacterie wordt nu verder onderzocht door het Rijksin stituut voor de Volksgezond heid en in afwachting van de resultaten blijft de LDM Haagse Duinwaterlei- chloor aan het drinkwater is aangetroffen. Het toevoegen. Volgens ir. Mus echter om een bijzon- zal dit onderzoek zeker an- klein verschil. Beide derhalve week in beslag ne- ;erieën zijn zeer nabije men- In het drinkwater in [schrfe I zo lilie van elkaar. Welke is enschijnselen de „Leidse" n «kerie kan veroorzaken caathnir niet bekend. Dit h>L Den Haag werd de bacterie Aeromonas Hydrophila ge vonden. Deze kan buikpijn of irritatie van de slijmvlie zen veroorzaken. Overigens is er nog maar nauwelijks door de burgerij gereageerd op de aanwezig heid van chloor in het water. Ook de grootafnemers heb ben er geen fyoblemen mee. Bierbrouwerij Heineken zegt geen hinder van het chloor en de bacterie te ondervin den. Heineken is een van de grootste afnemers van de LDM. Op de brouwerij in Zoeterwoude wordt het wa ter gezuiverd door mem braanfiltratie. Bij dit proces wordt het chloor uit het wa ter gehaald. Ook de bacterie komt niet het brouwwater terecht. de F ranJ s°hets van het nieuwe Kijkhuis. S De tost-IDEN Het nieuwe Kijk- kon® van Leidenaar Jan Boer iet (int gestalte te krijgen. Het mooiwe filmhuis, dat deel moet ;en ïi uitmaken van een bouw- andk waar ook woningen in iardi opgenomen, moet niet al- bij n De Camp opfleuren in n komt in het al jaren ga de kde gat tussen de Boerhaa- ien. alen en het „opgeknapte" jt tofcuwenkerkplein maar 18 a Haarlemmerstraat weer een stapje dichterbij komt. Het huidige Kijkhuis is gehuisvest aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 en dat pand maakt deel uit van de bebouwing die C&A voor de nieuwbouw wil slo pen. De architect Hans Koppers heeft een ontwerp voor het nieuwe Kijkhuis gemaakt en zijn plannen werden gister avond aan de commissie ruim telijke ordening voorgelegd. Net zoals de Westandcommis- sie bleek de commissie ruimte lijke ordening geen moeite te hebbèn met het plan van Kop pers. De lokatie voor het nieuwe Kijkhuis is tot stand gekomen na veel heen en weer gepraat tussen Jan Boer en de ge meente. Aanvankelijk was het de bedoeling dat naast het be staande Kijkhuis een tweede zaal zou komen, maar de ge meente hield dat plan af. Daardoor zou een monument aangetast worden en ook de fi nanciën speelden een rol. Met de bouw van het nieuwe Kijk huis wordt als alles meezit nog dit jaar begonnen. Het nieuwe Kijkhuis zal over twee zalen beschikken. Filmhuis LVC In het kader van het Cinemascoop-festival draait volgende week donderdag de Japanse film „Intentions of murder" van Shohei Imamura in het Filmhuis van het Leids Vrije- tijds Centrum. De film gaat over een verhouding tussen een jonge vrouw en een man, die haar in een vlaag van passie verkracht heeft. Haar echtgenoot komt er achter en wordt erg jaloers. Dit leidt tot een verrassend einde. Aan vang 20.00 uur, en 22.15 uur. Kijkhuis De film „De vierde man" van Paul Verhoeven met in de hoofdrollen Jeroen Krabbé en Rene Soutendijk wordt maandag 22 juli in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 gedraaid. De film is gemaakt naar het gelijknamige boek van Gerard Reve en gaat over een schrijver die zijn noodlot tegemoet gaat wan neer hij bij een jonge vrouw mag overnachten. Aan vang 20.00 en 22.15 uur. LEIDEN Welke argu menten bewoners van de Stevenshof ook bedach ten, hun protesten tegen het plan van de gemeente om in de Stevenshof een flatgebouw van zes ver diepingen hoog te bou wen, werd door de com missie ruimtelijke orde- Aan woningen met twee of ning gisteravond resoluut hamers zou geen behoefte en eendrachtig van tafel geveegd. bestaan, is één van de argu menten. „Kijk maar naar de flats in de Merenwijk. Die Het gaat om een flatgebouw staan leeg en er is daar alleen met totaal 46 woningen van maar ellende", kreeg de com- twee of drie kamers. Vooral de missie gisteravond van één bewoners van het stukje van van de bewoners te horen. De de Stevenshof dat onder de flats zouden maar ergens bij de protest aangetekend tegen het wees erop dat er in Leiden voornemen van de gemeente veel meer flats zijn dan de de Merenwijk zijn in de flats daarentegen gezinnen onder gebracht. Het flatgebouw zou volgens de bewoners ook veel te hoog worden met negatieve gevol gen voor de lichtinval in hun eigen woningen. De bewoners zou nooit zijn verteld dat er een flat bij hun woningen in de buurt zou komen, de waar de van hun woningen zou da len, de parkeerdruk zou veel te veel toenemen en „ik betaal veel meer dan 1.000 gulden ningen kwamen gisteravond en dat het in de Stevenshof erfpacht per jaar", ter tafel om de omvang van de om flats gaat voor een- en ontevredenheid aan te tonen. tweepersoonshuishoudens. In over de Stevenshof, dat een paar jaar geleden door de ge meente werd uitgegeven, waaruit zou blijken dat er al leen laagbouw in de nieuwe wijk neergezet zou worden. Van meer dan drie of vier bouwlagen zou geen sprake zijn. In dat krantje bleek te staan, dat in de Stevenshof voor het grootste deel laag bouw zou komen. Wat hoog bouw betreft zou dat „over het algemeen", blijven bij drie of vier bouwlagen, aldus het krantje. Eén flatgebouw met op het hoogste punt zes bouw lagen is dus zeker niet in strijd LEIDEN De Stichting Leidse Vrouwenraad start in septem ber een politieke scholingscursus voor vrouwen. Doel van de cursus is om meer inzicht te krijgen irl de politieke verhoudin gen in ons land en in het functioneren van de landelijke, pro vinciale en plaatselijke overheden. Voor de cursus moet men kranten lezen, artikelen uitknippen, luisteren naar actuele tele visie en radio programma's en verder wordt er ingegaan op vra gen van cursisten. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten, die men s ochtends van 09.30 tot 11.30 uur of s avonds van 20.00 tot 22.00 uur kan vol gen. De data van de bijeenkomsten zijn 25 september, 2, 9, 16 en 23 oktober en worden gehouden in het pand Caeciliastraat 18 in Leiden. De kosten voor deze cursus bedragen 15 gulden. pen aanpDEN Discriminatie butfanwege een bepaalde le- jor jensbeschouwing is niet n: ?ts van de laatste jaren, e B^ok in de zeventiende euw had men er al last enJ#an. Dat ondervonden de 'Engelse Pilgrims, een roep gelovigen die zich fscheidden van de Ang- enkicaanse kerk, omdat ze ïratnonden dat deze kerk vér tot'an het oorspronkelijk deaal was afgedwaald. Coning James I vreesde enljat deze Puriteinse sepe- liddjatisten het gezag van de adeiatie zouden ondergraven in liet velen in het ge- rang zetten. Reden voor le Puriteinen om de wijk nemen naar toleranter fen lorden, tivil Dok in de Nederlanden was lien in opstand gekomen te len de nationale kerk. In de lokleven noordelijke provinciën iddpond men voor het behoud >ra<tan de Calvinistische gods- rcalienst de strijd aan tegen het en. Katholieke staatsgezag, verte genwoordigd door koning lië Philips II. Het is dan ook niet verbazing- judivekkend dat de Engelse nvluchtelingen in 1606 naar 30 Holland vertrokken. In Am- iterdam wachtte hen echter „„.minder gastvrijheid dan ze ••"gehoopt hadden. De rijke handelsstad Leiden was hen logunstiger gezind. In de lake nindustrie was volop werk zo- s dat vele pilgrims meteen aan ®de slag konden. Het stadsbe stuur bood hen woonruimte it* rond de Pieterskerk en ook een gelegenheid om hun gods dienst uit te oefenen. Circa tien jaar hebben deze Engelse Puriteinen in Leiden vertoefd totdat een gedeelte de oversteek naar de Nieuwe Wereld waagde om daar een nieuw leven op te bouwen. Deze Leidse jaren waren aan leiding om een tentoonstelling te organiseren die in de pas sende omgeving van de Pie terskerk deze maand te be zichtigen is. Als boeren en handwerkslie den van oorsprong lag het voor de hand dat de Engelsen ook in hun gastland op deze manier aan de kost zouden komen. Naast de belangrijke textiel-industrie verschafte ook de pijptabak de immi granten werk. Het laatste was een noviteit die in Holland gretig aftrek vond. Voor de Pilgrims zelf was roken een genotmiddel dat alleen door de week gebruikt mocht wor den. „Plezier op zondag" werd niet gewaardeerd, het werd zelfs even erg bevonden als wanneer „een vader de hals van zijn kind af zou snij den". Matigheid en zelfdisci pline waren deugden die bij de Puriteinen hoog in het vaandel stonden geschreven. Vrouwen en kinderen dien den zich in gehoorzaamheid en onderworpenheid tegen over vader en echtgenoot op te stellen. Geen wonder dat het Leidse stadsbestuur, zo blijkt uit de gemeentelijke ge schriften, niets dan lof had over het gedrag van hun gas ten. In die tien jaar belandde geen Pilgrim in het gevang wegens onoirbaar gedrag. Daarentegen vreesden de Pil- Een deel van de aantrekkelijke tentoonstelling. grims dat „velen onder de kinderen, beïnvloed door de grote losbandigheid van de Hollandse jongelui, op het slechte pad gebracht zouden worden. Vrees dat het oude ideaal uit het oog verloren zou worden door een te grote assimilatie met de Leidse bevolking deed uiteindelijk een groep van 50 Pilgrims besluiten samen met de geloofsgenoten uit het va derland de oversteek naar Amerika te wagen. Het bleek een beslissing die maar de helft overleefde. Het spannende avonturiers- verhaal van de lotgevallen van deze Pelgrims is iets dat de leerlingen van de Rein- wardtacademie uitstekend in beeld hebben gebracht. De cors, maquettes, tekeningen en foto's, geen zee is deze spe cialisten in het exposeren te hoog gegaan. Ook de Engelse toerist kan hier genieten: de teksten van de tentoonstelling zijn in twee talen gesteld. FLORA STIEMER LEIDEN De energie voorziening van de nieu we binnenstadsschool aan De Vliet wordt mogelijk gedeeltelijke verzorgd via zonnepanelen. Momenteel wordt onderzocht of een en ander technisch en fi nancieel haalbaar is. Als de zonnepanelen er ko men dan zou daarmee aan een wens van veel docen ten van de openbare ba sisschool kunnen worden voldaan: warm water in de lokalen. Als de zonne panelen niet door gaan, worden de lokalen alleen voorzien van koud water. De kosten van een meer gebruikelijke warmwater voorziening zouden in dat geval te hoog worden. De architect van het bouwplan van de nieuwe school (kosten totaal twee miljoen gulden) presenteerde gisteravond zijn ideeen aan de commissie ruim telijke ordening en verkeer en de commissie onderwijs. De commissies bleken geen enke le moeite te hebben met het uiterlijk van de toekomstige school. Inmiddels hebben ook de welstandscommissie en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg zich met het uiterlijk van het gebouw kunnen ver enigen. Gehandicapten De discussie in de commissie concentreerde zich gister avond op de vraag of de school nu wel of niet toegankelijk ge maakt zou moeten worden voor gehandicapten door er een lift in te construeren. De lift zou de vier verdiepingen met elkaar moeten verbinden. Volgens het bouwplan zou de lift er niet moeten komen en de beschikbare financiën spe len daarbij de belangrijkste rol. Het ministerie van onder wijs is niet van plan die lift, die meer dan een ton zou gaan kosten, te betalen en ook het college van B en W zegt er geen geld voor te hebben. Daarbij speelt ook een rol dat in het geval er wel een lift wordt gebouwd, de school niet meer aan de precieze ministe riële normen wat betreft de to tale oppervlakte voldoet. Aan passen aan die normen zou niet eenvoudig zijn. Twee vrouwen verkracht LEIDEN Twee vrouwen hebben de afgelopen dagen aangifte gedaan van ver krachting. Een 20-jarige Leidse meldde zich vannacht bij de politie nadat zij even tevoren in het Katoenpark zou zijn verkracht. Inmiddels zijn twee verdachten (50 en 31 jaar) door de politie aan gehouden. Een 16-jarige Zoe- terwoudse deed gisteren aan gifte van het feit dat zij za terdag op klaarlichte dag op de Langebrug was verkracht door een man van ongeveer 40 jaar. - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. NUTSSPAARBANK DE DICHT BU HUISBANK. leidse spaarbank Rond het verkeersknooppunt Korevaarstraat/Levendaal ontstonden de afgelopen dagen lange files nu daar het wegdek op verschillende plaatsen opengebroken is. Rondom het terrein voor de Sandersgarage wordt een nieuwe riolering aangelegd. De Korevaarstraat is hier door slechts voor het verkeer stad-in berijdbaar. Het overige verkeer wordt langs de Garenmarkt de stad uit geleid. Ook aan de St. Jorissteeg barst het van de aktiviteiten. Hier worden nieuwe busbanen aangelegd waardoor deze weg slechts één verkeersstroom kan verwerken. De werkzaamheden worden voor de bouwvak-vakantie afgerond. In maart volgend jaar wordt begonnen met de Jan van Houtkade-Zoeterwoudse Singel-Lammeschansweg. Tot juni volgend jaar wordt nog gewerkt aan de Hoge Rijn dijk. zijn met eerdere beloften van de gemeente, luidde de conclu sie van de commissie dan ook. Wethouders J. Peters wees erop dat de bouw van de flat al in het bestemmingsplan is geregeld. Ook de zontoetre- ding zou nauwelijks achteruit gaan al gaf Peters toe. dat in de Stevenshof vrij dicht op el kaar wordt gebouwd. Dat wordt gedaan om alle algeme ne kosten over zoveel mogelijk woningen uit te smeren en zo de huren te drukken. Parkeren zou ook geen pro bleem worden, kregen de be woners verder te horen. Met name het VVD-raadslid M. Zonnevylle maakte zich gisteravond kwaad over het ontbreken van voorzieningen voor gehandicapten in de school en ook PPR /PSP vroe gen wethouder J. Peters voor die voorzieningen te zorgen. „Zeggen dat de gehandicapten maar naar een andere school moeten, waar geen verdiepin gen zijn, kan je als gemeente niet maken. Het is een open bare school en de school is be doeld voor de hele binnen stad". Als er geen lift zou ko men, dan zou volgens Zonne vylle het hele plan van de ar chitect maar terzijde gelegd moeten worden en een nieuw plan getekend moeten worden. Wethouder Peters wees erop, dat bouwen van de lift tot een precedent zou kunnen leiden en de gemeente ook verplicht zou zijn dergelijke voorzienin gen met alle financiële gevol gen, voortaan ook in niet- openbare scholen te treffen. Uiteindelijk werd de commis sie het eens over het voorstel van de wethouder dat nog eens precies bekeken zou wor den wat de gevolgen zouden zijn als er toch een lift in de school komt en in hoeverre de gemeente dat zelf kan betalen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3