TAFEL WïïïïTI Stevige inkomensaanpassing voor ambtenaren is onafwendbaar HS lezers >weer ACHTERGROND Ceidae6otng/nt Paus benadrukt orthodoxe huwelijksmoraal Yaticaan bezorgd over Nicaragua Wereldraad actief voor de Sacharovs Castro studeerde bij Karl Barth CeidoeSomci/rj Meeslepende enquête 1 PE TIJD deQjJbENE DONDERDAG 12 JULI 1984 PAG1 Elke huwelijkshandeling moet open staan voor het doorgeven van het leven. Geslachtsgemeenschap en voortplanting zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. Dit heeft paus Johannes Pau- lus II gisteren gezegd tijdens zijn wekelijkse algemene au diëntie op het Sint Pieters plein, waaraan meer dan 40.000 mensen deelnamen. De paus legde er de nadruk op, dat de encycliek Huma- nae Vitae van juli 1968, waarin paus Paulus VI zich keerde tegen het gebruik van voorbehoedmiddelen, nog al tijd geldig is. In de encycliek staan niet alleen ethische normen, zij biedt tegelijker tijd in overeenstemming met het natuurrrecht een funda ment voor het „zedelijk ge drag van man en vrouw in huwelijk en gezin", aldus de paus, die ruim een uur sprak over de encycliek. Al ver scheidene weken behandelt hij tijdens zijn algemene au diëntie het thema: „De men selijke liefde in het schep pingsplan van God". Enkele uren na de generale audiëntie is de paus per heli copter overgebracht naar zijn zomerverblijf in Castelgan- dolfo, dertig kilometer ten zuiden van Rome. Daar zal hij tot aan de vooravond van zijn volgende buitenlandse reis, die naar Canada van 9 tot 20 september, vakantie houden. Deze lange zomerva kantie zal slechts worden on derbroken voor de wekelijk se generale audiëentie op het St. Pietersplein (die in de zo mermaanden om tien uur 's- ochtends begint), en voor een eendaagse reis naar de stad Fano, aan de Adriatische Zee, begin augustus. Het tra ditionele zondagse Angelus gebed zal worden uitgespro ken op het dorpsplein van Castelgandolfo. De uitwijzing van de tien buitenlandse priesters uit Nicaragua begin deze week heeft paus Johannes Paulus II met verdriet en bezorgdheid, maar ook met een zekere ontstemming ver vuld. Tijdens zijn wekelijkse generale audiëntie sprak de paus gisteren van een „trieste en bijzonder ernstige zaak". Nicaragua zette maandag tien priesters van het bisdom Mana gua op het vliegtuig naar Costa Rica, omdat zij die dag in de hoofdstad zouden hebben deelgenomen aan een demonstratie ve optocht tegen de regering. Volgens de Vaticaanse krant Osservatore Romano had de optocht in kwestie een uiterst rustig verloop en een zeer vreedzaam karakter en was slechts bedoeld om te protesteren tegen de vervolging die de rege ring had ingesteld tegen hun „contra-revolutionaire" mede priester Luis Amado Pena. „Het is een zwaar verlies voor het bisdom Managua dat toch al niet voldoende priesters heeft voor zijn pastorale en liefda dige werk", aldus de paus. „Ik betreur hevig wat er gebeurd is en betuig mijn innige deelneming aan het lijden van die kerk die zich blijft uitspreken tegen het geweld en voor de dialoog en de verzoening". Johannes Paulus riep Maria aan om de geest van de „verantwoordelijke leiders te verlichten opdat zij terugkomen op dit besluit dat zo schadelijk is voor de kerk". In Managua heeft Sergio Ramirez, lid van de Sandinistische regering van Nicaragua, bij wijze van toelichting op de uitwij zing laten weten dat alleen prietsers die in dit land zijn gebo ren het recht hebben zich politiek te uiten en aan demonstra ties deel te nemen. Als buitenlandse priesters aan demonstra ties tegen het regeringsbeleid deelnemen, moet dat worden beschouwd als inmenging in de binnenlandse aangelegenhe- den van het land, zei Ramirez. De Nicaraguaanse regering heeft de krant van de oppositie verboden over de uitwijzing te publiceren. Aartsbisschop Mar Julius Ves- hud Cicek, het hoofd van het diocees Mid den-Europa en de Benelux van de Syrisch-or thodoxe kerk. Syrisch-orthodoxe kerk: feestdagen gelijkgeschakeld De bisschoppensynode van de Syrisch-orthodoxe kerk, die momenteel in Glane nabij Enschede wordt gehouden, heeft in beginsel besloten voor de christelijke feestdagen in het ver volg dezelfde data aan te houden als de andere christelijke kerken doen. Dit besluit moet nog worden bekrachtigd door de synode die in februari wordt gehouden in Damascus, zo heeft aartsbis schop Mar Julius Yeshud Cicek gisteren meegedeeld. De Sy risch-orthodoxe bisschoppen hebben voorts afgesproken dat ze voortaan om de paar jaar een synode in Nederland zullen houden. De thans lopende synode is in de geschiedenis van de Syrisch-orthodoxe kerk de eerste die in Europa plaats vindt. De bisschoppen zijn bijeen in het zondag door patriarch Mo- ran Mar Ignatius Zekka I gewijde klooster van Sint Ephrem de Syriër. Billy Graham naar Siberië De Amerikaanse evangelist Billy Graham zal in septem ber, wanneer hij voor de tweede maal naar de Sovjet unie reist, waarschijnlijk ook een bezoek brengen aan de Baptistengemeente in Novo sibirsk in Siberië. Het ligt in de bedoeling dat hij behalve Moskou drie an dere steden zal bezoeken, zo heeft ir. Alexei Bitskov, se cretaris-generaal van de Unie van Baptisten in de Sovjetunie, in Genève mee gedeeld. Ir. Bitskov woont in Genève de vergadering bij van het Centraal Comité (be stuur) van de Wereldraad van Kerken. Billy Graham baarde twee jaar geleden op zien als spreker op de vredes conferentie van wereldgods diensten te Moskou. „Er zijn in Moskou meer kerken open dan de meeste Amerikanen weten", zei de evangelist toen. BESPREKINGEN MET RUSSISCH-ORTHODOXE KERK De Wereldraad van Kerken en de Russisch-orthodoxe kerk zijn besprekingen be gonnen over de situatie van de Russische atoomgeleerde en dissident Andrej Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner. Formeel heeft de kerk niet gereageerd op de brief van 25 mei, waarin de Wereldraad zijn bezorgdheid uitsprak over de gezondheidstoestand van de Sacharovs. Maar in gesprekken die nog gaande zijn, wordt deze zaak behan deld. Dit heeft Ninan Koshy, di recteur Internationale Zaken van de Wereldraad, gisteren verklaard in Genève, waar het Centrale Comité van de Wereldraad vergadert. Kos hy had metropoliet Filaret van Minsk, hoofd van het bureau buitenland van de Russisch-Orthodoxe Kerk, laten weten, dat de Wereld raad „verscheidene verzoe ken" over de zaak had ont vangen. Volgens de laatste berichten wordt Sacharov „psychiatrisch" behandeld in een ziekenhuis in Gorki. De Russisich-orthodoxe kerk is er al vaker in geslaagd uit reisvisa los te krijgen voor dissidenten. Vorig jaar beves tigde protopresbyter Vitaly Borovoj, vertegenwoordiger van de Russisch-Orthodoxe Kerk bij de Wereldraad, dat zijn kerk een rol had ge speeld bij de toekenning van visa aan de leden van de Pinkstergemeente die bijna vijf jaar hadden doorgebracht in de kelder van de Ameri kaanse ambassade in Moskou. Eerder had de Wereldraad al melding gemaakt van de Russisch-Orthodoxe bemid deling in de zaak van de fa milies Vasjtsjenko en Tsjmy- chalov. (Vervolg van de voorpagina) Emilio Castro, de vierde se cretaris van de Wereldraad sinds de oprichting ervan in 1948, heeft gestudeeerd bij Karl Barth in Bazel. Hij is de eerste secretaris die afkom stig is uit Zuid-Amerika. Ge zien de achtergrond van Ca stro en zijn staat van dienst is het niet te verwachten dat het beleid van de Wereldraad grote veranderingen zal on dergaan. Tot eind vorig jaar was hij directeur van de afdeling voor wereldzending en evan gelisatie van de Wereldraad. In 1972 was hij in die functie Potter opgevolgd na diens benoeming tot secretaris-ge neraal van de Wereldraad. Voordien werkte Castro on der meer als predikant onder de mijnwerkers in de Bolivi aanse hoofstad La Paz en als docent aan het Doopsgezind Seminarie te Montevideo, Uruguay. Hij riskeerde toen zijn leven bij een bemidde lingspoging tussen de rege ring en de Tüpamaros, de (revolutionaire) beweging voor nationale bevrijding in Uruguay. Emilio Castro is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn voorganger Philip Potter verlaat de oecumenische be weging in de loop van dit jaar. Moeder Teresa in Canada De „missiezusters van de naastenliefde" van Moeder Teresa uit Calcutta hebben nu ook een vestiging in Ca nada. Naar aartsbisschop Adam Exner van Winnipeg bekend heeft gemaakt, gaat daar eind juli een tehuis open waar vier zusters zich zullen bekommeren om het lot van armen, behoeftigen en be jaarden uit Winnipeg. Bij de' congregatie van Moeder Te resa zijn thans zo'n 2000 zus ters aangesloten. Griekse vissoep met brood griesmeelpudding Voor twee personen hebt u nodig: 40 g rijst, 1 liter wa ter, 2 kippebouillontablet- ten, 200 g gefileerde vis (schol, schelvis, kabel jauw), 100 g worteltjes, 2 vleestomaten, 1 paprika, zout, 1 theelepel citroen sap,/selderij; 1 ei, 1 lepel ci troensap, 2 lepels bouillon; 2 lepels (olijf) olie, 1 lepel azijn of citroensap, zout, peper, peterselie; brood, soort en hoeveelheid naar smaak en behoefte; 5 dl melk, 45 g griesmeel, 35 g suiker, half pakje van illesuiker ca. 200 g rode bessen, suiker naar smaak. Was de rijst in een zeef tot er helder water af komt en laat hem uitlekken. Breng het water met de bouillontablet ten aan de kook, strooi er al roerende de rijst in en laat de soep zacht koken. Spoel de vis af met koud wter, strooi er zout op en druppel er citroensap over. Voeg na een kwartier plakjes wortel, kleingesneden ui en de vis aan de soep toe. Laat deze soep nog tien minuten zacht koken, schep er de gare vis uit en doe er de ontvelde en kleingesneden tomaten en de kleingesneden paprika in. Laat de soep zo nog vijf mi nuten koken. Klop het ei met citroensap los en voeg er druppelsgewijs hete bouillon (van de soep) aan toe. Zet de soeppan af, schep nog wat hete soep bij het eimengsel en roer het dan door de soep. Maak deze af met zout en fijngeknipte selderij en laat haar niet meer koken, want dan schift het ei. Geef de vis apart bij de soep, schenk er een sausje over dat gemaakt is van olie, azijn of citroensap, zout, peper en fijngeknipte peterselie. Strooi griesmeel met suiker in alle kokende melk en laat het mengsel vijf minuten zacht doorkoken. Voeg van het vuur de vanillesuiker toe. Doe de massa heet in een natgemaakte vorm en laat hem afkoelen. Keer de pud ding en garneer hem met rode bessen, die een uurtje met suiker weggezet zijn ge- weest- JEANNE I NAARMATE de parlementaire enquête naar de gan zaken bij RSV het einde nadert, wordt de betrokkenhei de leden van die commissie bij het onderzoek duidelijl ter. Dat is vooral merkbaar wanneer zij politici in het genbankje aan de tand voelen. In toenemende mate W1 ken de commissieleden zich niet tot het stellen van vr' over hoe de zaken in elkaar hebben gezeten, maar gat zich te buiten aan het geven van meningen en zelfs aar,] cussies over de vraag wie er nu gelijk heeft, de getuige cd betrokken commissielid. si Nu kan zo'n aanpak soms nuttig zijn om de betrokkei tuige wat meer aan het praten te krijgen. Een droog vfl en antwoordspel inspireert niet iedere getuige tot grote dedeelzaamheid. De commissieleden moeten echter we! passen, dat ze hun werkzaamheden binnen de commissi^ al te zeer verwarren met hun bezigheden daarbuiten. 1 met getuigen in discussie te gaan over de vraag wie h« het juiste eind heeft, zijn ze in feite bezig in het openba^ reeds nu conclusies op onderdelen te trekken en die ooi te dragen. Dat komt de evenwichtigheid van het onder niet ten goede en zal ook de eindconclusie niet geloofwa) ger maken. HeT was de vroegere president-directeur van RSV, Stilj die zich vorige week over deze handelwijze van de con^ sie beklaagde. Dat verwijt was toen echter minder opl plaats, want de commissieleden lieten zich vorige week niet zo gaan als deze week het geval was tegenover poll In het algemeen hebben de commissieleden zich tegenj ambtenaren en topmensen uit het bedrijfsleven terugl dender opgesteld, dan zodra ze collega-politici tegenover) in het getuigenbankje hadden. Een klacht van een vai gehoorde politici zou de afgelopen dagen dus meer opf plaats zijn geweest, dan de bezwaren die de RSV-direo kenbaar maakte. pi WANNEER commissieleden zich deze week soms wjl zeer lieten meeslepen door het verloop van de enquête, l pakte die gang van zaken niet eens zo zeer uit ten koste, de gehoorde politici, maar meer in het nadeel van de en( te-commissie. Die commissie heeft tot dusverre een effetr ve en geloofwaardige werkwijze aan de dag gelegd. Het' betreurenswaardig zijn indien daar afbreuk aan zou woi® @ÏhMI Brieven graag kort en duideluk aeschreven De i ■dactie behoudt ztch at recht voor ingezon- ^n stukken te bekorten Hand aan de ploeg Briefschrijver H. Rutges stelt dat Herman Verbeek de kerk heeft verruild voor een poli- FlSl&lRS Commercie en politiek staan centraal in de special die El- seviers Magazine wijdt aan de Olympische Spelen. In dat kader wordt de invloed ge schetst van multinational Coca Cola. Manager Gary Hite: „Coca Cola stopt voor zo'n 105 miljoen gulden in de Spelen; 36 miljoen aan het Los Angeles Comité, 39 mil joen aan tv-spots en 30 mil joen aan speciale promotie van de produkten". Hij is evenwel niet gelukkig met de bijnaam van deze Spelen, de Coca Cola Games. Want hij vreest dat als een Ameri kaan een Duitser verslaat, dit de verkoop van cola in Duits land wel eens nadelig zou kunnen beïnvloeden. Naast een interview met de Amerikaanse minister van defensie Weinberger ook aandacht voor de zuigkracht die het bedrijfsleven uitoe fent op de goed opgeleide ambtenaren. Secretaris Ge rard van Dalen, secretaris van de Centrale voor Middel bare en Hogere Ambtenaren daarover: „Een stevige aan passing van de inkomens voor met name het middel baar en hoger personeel is niet alleen onafwendbaar, maar ook noodzakelijk. Blijft een dergelijke maatregel uit, dan worden de verschillen tussen de hogere inkomens bij de overheid en die in het bedrijfsleven veel te groot. Dat leidt er ontegenzeggelijk toe, dat veel kwaliteit bij de overheid verloren zal gaan. De „trek" naar het bedrijfsle ven zal niet meer tegen te houden zijn. Dat is slecht en ook slecht Voor de democra tie". Een fraaie, gedegen recon structie van de ontvoering van de Nigeriaanse ex-minis ter Dikko, staat te lezen in de Haagse Post. En dat onder de intrigerende kop: Al een kist, krat of vat uit Londen gehad? Het omslagartikel van deze week gaat over Marcel van Dam, niet over zijn werk in de RSV-commissie (die Theo Loevendie in HP: „Je kan inderdaad zegaen dat ik een tweede leven begonnen ben". komt elders in deze HP aan böd), maar over zijn omstre den plan voor een vijfurige werkweek. Van Dam: „Eco nomische groei moeten we hebben, begrijp me goed, want anders vervalt de hele basis voor de samenleving. Maar economische groei kan het werkloosheidsprobleem niet oplossen. En dat is het nieuwe. Voor economen is dat inderdaad moeilijk te ac cepteren". Er was dan ook een socioloog voor nodig om dat te ontdekken, schrijft HP. Iedereen kent wel de irritatie als na het draaien van 008, in de hoorn slechts de bezettoon klinkt. Het draait (natuurlijk) weer om geld. Adjunct-direc teur Kist van de telefoon dienst Amsterdam: „Een tele foontje naar Inlichtingen kost eenvijftig. Dat haal je er nooit uit. We kunnen het niet zo maken dat je geen bezet- toon meer krijgt, dan wordt het voor ons onbetaalbaar en voor de klant ook". Veel muziek in deze Haagse Post: Fred van Doorn vraagt zich af op The man with the horn (bedoeld is Miles Davis) straks op het North Sea Jazz Festival in Den Haag weer voor verrassingen zal zorgen en Theo Loevendie zegt in een geschreven portret over zichzelf: „Je kan inderdaad zeggen dat ik een tweede le ven begonnen ben". Voorts in HP een belangwekkende discussie tussen de arts Ken ter, voorstander van vrijwil lige euthanasie, en het CDA- kamerlid Borgman, die tegen In De Tijd dit keer vooral veel analyses. De twee groot ste: Israël en Jesse Jackson. Hoofdredacteur Arie Kuiper reisde naar het land dat het steeds moeilijker krijgt om een burgeroorlog af te wen den. In het eerste van een se rie laat hij o.a. rabbijn Mosje Levinger aan het woord. Die zegt: „Als de niet-jood in ver zet komt tegen de joden, ver speelt hij zijn recht hier te mogen wonen". Over Jackson stelt De Tijd: hij is de eerste zwarte leider in de Amerikaanse geschie denis die de negers massaal heeft gebundeld. Als zodanig is hij een belangwekkende persoonlijkheid. Hij heeft iets wakker gemaakt dat al de cennia lang wakker moest worden: het zwarte politieke bewustzijn en het gevoel van waardigheid dat blank Ame rika de negers eeuwenlang heeft ontnomen. Maar zijn methodes hebben alom even veel weerstand opgeroepen als steun onder zijn volgelin gen. Voor de Democratische partij is het de vraag of het genezen van een sociaal eu vel zoveel schade waard is geweest. Een interessant interview ook met de protestantse theo loog Okke Jager over zijn op vallende boek over de dood. „De dood, zo maken ethici en theologen ons wijs, brengt meer ernst in het leven, meer selectiviteit, meer ver antwoordelijkheidsbesef. Waarom eigenlijk? Hoe we ten we bijvoorbeeld dat het de kortheid van het leven is die ons verantwoordelijk heidsbesef bijbrengt, als men nog nooit heeft uitgeprobeerd of een zo lang mogelijk leven John Kraaykamp in Vrij Ne derland over zijn Louis d'Or: „Ik laat hem op mijn doods kist timmeren...". onze toewijding aan het be staan niet veel meer ver groot? We zouden dan im mers steeds opnieuw kunnen trachten onze fouten zo veel mogelijk goed te maken. De diepe intuïtie bij miljoenen mensen dat er iets als reïn carnatie bestaat, kan niet he lemaal onzin zijn. Maar nee, er móet worden gestorven". Johnny Kraaykamp: „Ik heet van mezelf Jan Hendrik, het werd jarenlang Johnny. Nu ben ik met vier kinderen en 58 jaar geen Johnny meer ma'ar John". John Kraay kamp dus, in Vrij Neder land geïnterviewd door Bi- beb. Over zijn onderschei ding, de Louis d'Or: „Ik laat hem op m'n doodskist tim meren, of nee, ik wil hem in m'n handen. Kan nuttig zijn in het hiernamaals". Fraai interview met deze grote clown en dramaspeler (ligt dat zoveel uit elkaar?). Kommer Damen, luttele maanden geleden kandidaat voor overname van Wilton Fijenoord, zegt tegenover Ischa Meyer: „We hebben ons plan niet goed verkocht. Er was een budget voor 2.144 man, dat wilden wij vermin deren met 922, later met on geveer 500. Volgens mij heeft die afslanking inmiddels al plaatsgevonden. We wilden de sleepdienst overdoen aan Smit. We hebben het dus te eerlijk verkocht. Dus fout". Voorts in Vrij Nederland een analyse van de „kwestie Toorenaar", met gedegen na vorsingen en „aanhalingen" van reeksen artikelen en in terviews, die deze ex-com missaris van de Amsterdamse politie heeft gegeven en die over hem zijn verschenen. De aloude kreet „al een vat, kist of krat van de Phoenix gehad" leidt in Vrij Neder land tot een paar frasen, naar aanleiding van de (verhin derde) ontvoering van de Ni geriaanse diplomaat Dikko. En dan is er (onder meer nog) een enerverend verhaal van Barend en Van Dorp over de oorlog tussen de Ne derlandse ploegen in de Tour de France. Groene Amsterdammer een geëngageerd verhaal over de staking (inmiddels afgelopen) bij Philip Morris. Binnenin een beschouwing over de tweedracht binnen de PvdA over de sociaal-economische koers. Enige scepsis over de weldoenersrol van de over heid, zegt de Groene, zal de PvdA niet schaden. „In het verleden heeft men daar in derdaad wel eens al te blind geloofd in centralisme. Maar", zo citeert de Groene, „de PvdA loopt het risico te verbureaucratiseren, een soort BV Progressie-politiek te worden, inplaats van een inspirerend centrum voor maatschappijvernieuwing". „Ik wil een middenweg tus sen domme onderwerping en blinde haat", zegt de Pale stijnse schrijver en advocaat Okke Jager in De Tijd: „De diepe intuïtie bij miljoenen mensen dat er iets als reïn carnatie bestaat, kan niet helemaal onzin zijn. Maar nee, er móet worden gestor ven". Raja Shehadeh. In Israël luis tert iedereen naar de nieuws berichten. Of je nou in de bus of thuis zit, ieder gesprek stokt als de radio nieuws dienst er is. Politiek is vol gens de schrijver in Israël een obsessie. In Hervormd Nederland een verhaal over de ACLU, de Amerikaanse unie voor burgerlijke vrijheden. Juris ten van deze unie hielpen onlangs nazi's hun recht voor de rechter te verdedigen. Ju rist Allan Reitman: „Ja, mis schien zijn wij naïef in ons vertrouwen in de kracht van de ideeën en de grondwette lijke garantie van onze rech ten. Ik weet dat dat wordt gezegd. Maar het is een ver trouwen in de grondslag van onze samenleving. Ik heb een lijfspreuk het is geen ori ginele, maar wel een toepas selijke. Voltaire zei precies waar het op staat: ik ben het absoluut niet eens met wat je zegt, maar ik zal tot mijn dood je recht verdedigen om het te zeggen. Dat is nu de ACLU ten voeten uit". Ook nog een interview met een reisleider, de man die de stemming er blijkbaar in moet houden. „In Spanje is ergens een hotel met een zwembad waar ik regelmatig naar toe ga met de gasten. Dan zorg ik er altijd voor dat ik een beetje aan de rand van het bad loop met m'n kleren aan, want dan zijn er geheid een paar die het leuk vinden om je in het water te gooien. Dus daar doe ik dan maar aan mee". tieke partij. Briefschif* heeft Jezus echter al zo verruild voor een paus ensc curiale hiërarchie, en nog veel erger. Hij praat u( tradities, terwijl onze Heeu „Wie de hand aan de jr slaat en achterwaarts (naar tradities) is niet gesc voor het Koninkrijk G< Als Christus de grootste pl innam in het hart van briefschrijver, dan vloeide pen en mond niet voortdui over van paus, hiërarchie, hoorzaamheid en al zijn a re persoonlijke hobby's. strakjes, en dat is al voor mijn Heer zal staan kijkt Hij niet of ik de hoi— van briefschrijver wel doende heb beoefend, B naar het lichtje in mijn dat ik (God help me) tot laatste ademtocht branr hoop te houden, d. v, Fes_ DEN HA| Onstandvastig DE BILT (KNMI) - De* me lucht is nu naar Oost-ÏI ropa verdreven en de konis de dagen zullen we het {iri vrij koele Oceaanlucht motu\ doen. Vannacht trekt een in ringsgebied over ons landje met enkele buien gepaard, c gaan. Onweer is daarbij uitgesloten, maar zal dan n der hevig zijn dan we de ltd< ste dagen gehad hebben, al middagtemperatuur blijt tofcu het weekeinde rond de 18 |zt den schommelen. De winqn eerst zuidwest, maar draaitu leidelijk naar het westen- kan aan zee nu en dan kra" tig of hard zijn. In het Mid landse zeegebied blijft warm. De grens met de ko^ re lucht kan in de Alpen het noorden van Italië en J - goslavië nog wel eens aan'fi ding geven tot onweersbui#' Weersvooruitzichten voor iei Europese vakantielanden: Zuid-Scandinavië en de B^o se eilanden: ei wisselend bewolkt en enkai buien, middagtemperaU;n rond 19 graden. j.( Beneluxlanden: wisselend bewolkt en enkic; buien. MiddagtemperaMoi van 18 graden aan zee totai graden landinwaarts. Duitsland: wisselend bewolkt en enk' buien, vooral vrijdag. Middj temperatuur rond 21 gradei Frankrijk: perioden met zon en vrijt overal droog. Middagtempel tuur van 18 gr. in BretagneF ongeveer 23 in het zuiden K oosten en langs de Rivi[ rond 30 graden. Alpengebied: {er zonnig, warm en een lobe\ regen- of onweersbui. Midcfyot temperatuur van 22 gratfat aan de noordkant tot circalie graden aan de Zuid-Alpen, la! Lei Spanje, Portugal, Italië Ph Joegoslavische kust: He warm en zonnig behoudjve een lokale onweersbui er. nfli dagtemperatuur tussen 30 Ho 35 graden. *te Weerrapporlen wan gisterswond 20 uur "11 Sde >1

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2