garnaal lijkt op de weg terug indel klaagt nog ondanks hoge prijzen op afslag 295.- 595.- 650.- >5 695.- KNOV wil ontheffing minimumjeugdloon Industrie wil standaardverpakking voor geneesmiddelen Willem van Oranje herdacht als tolerant vrijheidsdenker Tarkovski blijft in het Westen dagpuzzel Extra premie laagste inkomens bij koop premie-A-woning ^TNENLAND £eidóc6cvuacmt WOENSDAG 11 JULI 1984 PAGINA 9 I tie gaat naar uje om te leren RECHT Om een beter in- e krijgen in de gewoonten en standigheden van de Turkse ing maakt een delegatie van rdtse gemeentepolitie in sep- een studiereis door Turkije, jdrecht wonen ongeveer 2700 i, van wie de meesten uit stre- Midden-Turkije komen. De dan ook voornamelijk op die •n gericht. De acht leden tel- lelegatie bestaat uit agenten Vreemdelingendienst en wij- en uit de wijken waar veel wonen. De reis in Turkije per bus gemaakt en er wordt mogelijk bij mensen thuis ïht. Werkloosheid bij schoolverlaters valt mee DEN HAAG Het aantal werkloze school verlaters is in de vorige maand aanzienlijk minder fors gestegen dan in de zomer ge bruikelijk is. Als gevolg daarvan is het werkloosheidscijfer, gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden, met 14.200 gedaald. Het ab solute, ongecorrigeerde aantal werklozen steeg echter nog met 8700 tot 815.900. Door de schoolverlaters die zich in juni op de ar beidsmarkt aandienen, is in deze maand een stijging van de werkloosheid gebruikelijk. De toename is doorgaans echter veel groter dan de 8700 ingeschrevenen die er nu bij zijn gekomen. In hoeverre de onverwacht meevallende ontwikkeling een blijvende zaak zal zijn, is volgens het ministerie van Sociale Zaken nog niet voorspellen. Justitie onderzoekt verkoop nazilectuur ARNHEM/VELP Justitie in Arnhem heeft een onder zoek ingesteld naar mogelijk strafbare activiteiten van de weduwe van NSB-voorman Rost van Tonningen in Velp. Dat is gebeurd naar aanlei ding van een klacht, dat me vrouw Rost van Tonningen betrokken is bij de handel in verboden nazilectuur. In haar Velpse villa zou een verzend huis voor dergelijke lectuur zijn gevestigd. Omdat het on derzoek zich nog in een zeer pril stadium bevindt, wilde de officier van justitie mr. P. Ti- deman vanmorgen geen nade re mededelingen doen. Sint Jan in '85 op zomerzegel DEN HAAG Een zegel van de vernieuwde Sint-Jansbasi liek in Den Bosch is een van de vier aan kerkgebouwen ge wijde zomerzegels die in 1985 verschijnen. In het postzegel programma voor volgend jaar worden ook genoemd twee toeristische zegels (Geuldal en Hoge Veluwe) die in februari verschijnen, drie zegels ter herdenking van 40 jaar bevrij ding in mei, drie zegels in juli waaronder een gewijd aan het 100-jarige Rijksmuseum en twee zegels gewijd- aan be dreigde dieren (walvis en zee hond) in september. Man bekent moord op 11-jarig meisje NIEUW-BEIJERLAND De 30-jarige J.K. de R. uit het Zuidhollandse Nieuw- -Beijerland heeft gisteren bekend de 11-jarige Da nielle van der Hoeven uit Nieuw-Beijerland om het leven te hebben gebracht. Het motief voor zijn daad staat nog niet vast. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd giste ren in een sloot in Oud- -Beijerland gevonden, na dat het meisje maandag avond rond acht uur door de ouders als vermist was opgegeven. Ziekenhuizen zijn woedend over extra bezuinigingen DEN HAAG De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) is woe dend over de extra bezuiniging van 200 miljoen, die staatssecre taris Van der Reijden (Volksge zondheid) volgend jaar in de ge zondheidszorg wil doorvoeren. Dat bedrag moet grotendeels door de ziekenhuizen worden opgebracht. In een brief aan het kabinet stelt het NZR-bestuur dat die maatregel een inbreuk betekent op eerder gemaakte afspraken met Van der Reijden. De gevolgen voor de werkgele genheid. in de vorm van ge dwongen ontslagen, zullen aan zienlijk zijn. Natuurgenezer spant weer geding aan ERMELO De Ermelose natuurgenezer A. Lodewijkx heeft een kort geding aan gespannen tegen de inspecteur van de volksgezondheid in Gelderland. Lode wijkx wil dat de inspecteur, dr. C. Huis man, zich onthoudt van negatieve uitla tingen over zijn persoon, eerder al geda ne uitlatingen herroept en daarvoor zijn excuses aanbiedt. Het geding dient vol gende week donderdag voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag. Lo dewijkx raakte in opspraak, nadat hij als natuurgenezer een suikerpatiënt had ge adviseerd te stoppen met het gebruik van insuline. Het leven van de patiënt kon kort daarna slechts door een opera tie worden gered. Onlangs verloor Lode wijkx een kort geding tegen de specialist die deze ingreep had uitgevoerd. HAAG Hoewel asleep van de Shi- -affaire van zes den geleden zich duidelijk doet voe- •lijkt de handel in Hen zich te herstel- ;,In negen van de luiszaken wordt weer garnalen verkocht, lit lezen wij af dat Hollandse garnaal imomenteel fantas- fjherstelt", zegt drs. 1 Langstraat, alge- j secretaris van het liktschap voor Vis- jsprodukten. Spijzen op de afslag zijn oit zo hoog geweest, ken dat de vraag naar |en fors is. Per slot van j kan een kilo onge- Jgarnalen, waar gepeld Jeer dan drie ons van ■jft, geen twintig gul- pbrengen als er geen I is. Het wantrouwen Nederlandse consu- I jegens de garnaal J derhalve af", consta- ftangstraat. lalf jaar geleden ont- In Nederland grote op- ling toen veertien be overleden nadat ze jen hadden gegeten. Buden besmet zijn ge net de Shigella Flexi- fccterie. Onderzoeken, Jerbod op thuispellen, agname van partijen; as aan de orde van de dag. Het wantrouwen bij het publiek is niet op z'n plaats, vindt Langstraat, „want het verband tussen de garnaal en de ziekte- en overlijdensge- vallen is bacteriologisch nooit aangetoond." Wijting Dat de omzetten in de garna- lenbranche het laatste half jaar erg laag waren, komt volgens Langstraat niet zo zeer door het gebrek aan kooplust bij het publiek, maar door het geringe aan bod op de markt. „In de vangstgebieden heeft zich een explosieve groei van het aantal wijtings voorgedaan. Die vis eet voornamelijk gar nalen, waardoor de vangsten tegenvielen en dus ook de omzetten. De echte stijging van het aanbod verwachten we tegen september. We zul len dan niet aarzelen een promotiecampagne te begin nen ten behoeve van de con sumptie van garnalen. Daar wachten we nu nog even mee, want we willen de men sen niet lekker maken met iets dat nog nauwelijks te be talen is", aldus Langstraat Intussen klagen de garnalen- handelaren zelf nog steen en been. Het bekendste slachtof fer van de affaire is het be drijf van Volendammer Mooijer, Crevettes BV. Het bedrijf werd er begin dit jaar van verdacht een partij be smette garnalen op de markt te hebben gebracht. De rechtbank liet een partij gar nalen van 24 ton vernietigen, waarvoor Crevettes overi gens nog steeds geen schade vergoeding heeft ontvangen. Nu wil de Nederlandse Mid- denstandsbank geen krediet meer geven, reden voor Mooijer om het dezer dagen bij een andere bank te probe ren. Door de perikelen rond het bedrijf de NMB nam vorige maand de bedrijfswa gens in beslag is het werk bijna stil komen te liggen en kwameir zes van de negen werknemers op straat te staan. Sombere geluiden Sombere geluiden ook uit het noorden van Groningen. „Het wantrouwen van de consument jegens de garnaal neemt af". „Wij vechten onze kleine doodsstrijd uit", zegt direk- teur Van der "Ploeg van Hei- ploeg b.v. in Zoutkamp (139 werknemers). „Als gevolg van de hele affaire van begin dit jaar waren we eigenlijk van plan negentien man te ontslaan, maar daar heeft het arbeidsbureau in Delfzijl een stokje voor gestoken. Die zag de bui nog wel overdrijven. De mensen houden we nu aan het werk met het afsnij den van vissekoppen. Een zeer verliesgevende bezig heid. We zitten zeer in onze maag met de verminderde aanvoer. We doen in ieder geval op dit moment geen in vesteringen meer. We plegen roofbouw op dit bedrijf en eten het in feite in opdracht van het arbeidsbureau in kleine stukjes op". Toch lijkt het niet meer zo slecht te gaan als tijdens en vlak na de affaire. Van der Ploeg kan zich gedeeltelijk vinden in het optimisme van produktschapsecretaris Lang straat. „Het ziet er inderdaad naar uit dat de garnalen- mankt zich licht herstelt. Maar of het ooit op het ni veau van voor januari komt, waag ik te betwijfelen", aldus Van der Ploeg. Ook bij garnalengroothandel Van Belzen in Arnemuiden (tien werknemers) is de ver koop van Hollandse garnalen weer aangetrokken. Direk- teur J. van Belzen: „Na de affaire viel in januari de vraag flink terug. Maar het buitenland trok zich weinig aan van de shigella-zaak en bleef Hollandse Noordzeegar- nalen kopen. Door de tegen vallende vangsten werden ze erg duur, waardoor de goed kopere Oosterse garnaal, die hier ten onrechte Noorse gar naal wordt genoemd, on danks de slechte publiciteit toch weer in trek raakte. Zo viel de schade bij ons nogal mee. Ik denk dat de slechtste tijd in september, als het sei zoen weer begint, grotendeels achter de rug is". ARJEN VAN DER SAR SEN LONDEN j^k 10 augustus a.s. vccursies en musical 4GEN LECHTAL, TENRIJK |ek 13 en 27 augustus excursies 3-passen- $Bodensee en Liech- 3ENWALES |ik 13 en 27 augustus xcursiesgeb. huisSha- "vre. Watervallen De- fflridge Powys Castle en as dinner". SEN WENEN, IERWALD ik 24 en 31 augustus xcursies Kaïserappar- •ten. Prater. Donau- Schönbrunn. Grin- ivent. operettebezoek SEN BUDAPEST |k 18 augustus a.s. Wenen, fok- 'ingen en boekingen 90832maandag t/m W van 9 tot 16 uur of 'fnlijk in onze stadsves- Cpuistraat 71/hoek JJTHOFF PERS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiii (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Vereen voudiging van het ontsla grecht, met name voor jongeren en mogelijkhe den om ontheffing te krij gen van het wettelijk mi nimumloon zijn volgens het Koninklijk Necfer- lands Ondernemers Ver bond (KNOV) nodig om bij te dragen aan de be strijding van de werkloos heid onder jongeren. Het KNOV houdt voor beide maatregelen een pleidooi in een gisteren gepresenteerde nota over de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Het midden- en kleinbedrijf is met zijn 2 miljoen werknemers goed voor 80 procent van de deelnemers aan het leerlin genstelsel. Daardoor is zuiver leren en werken niet altijd even goed van elkaar te on derscheiden en in zo'n situatie kan het gewenst zijn onthef fing te krijgen van het wette lijk voorgeschreven minimum (jeugd)loon, vindt het KNOV. Ook een soepeler ontslagbeleid zou de jongeren kunnen die nen: werkgever» zouden eer der bereid zijn jongeren een baan te geven als zij over de mogelijkheid beschikken hen die niet voldoen zonder al te veel problemen weer af te la ten vloeien, zo is de redene ring. De nota van het KNOV maakt ook een inventarisatie van wat er in het midden- en kleinbe drijf de laatste tijd aan jeugd werkplannen is ontwikkeld. In totaal zijn deze goed voor 25.000 arbeidsplaatsen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii UTRECHT Geneesmiddelen zullen vanaf 1986 aan de patiënten worden afgeleverd in een industriële standaardverpakking. Dit heeft de Nederlandse Associ atie van de Farmaceutische Industrie (Nefarma) giste ren meegedeeld. Binnenkort zal hierover met artsen en apothekers worden overlegd. Op het ogenblik worden veel medicijnen nog in de apotheek uit geteld en dan verpakt in potjes of doosjes. Overschakeling op een door de industrie vervaardigde standaardverpakking kan volgens Nefarma sterk kostenbesparend werken. De industrie denkt aan drie soorten verpakking: een kleine ken- nismakingsverpakking (om te kunnen nagaan of de patiënt goed op een geneesmiddel reageert), een standaardverpakking afge stemd op een periode (bijvoorbeeld een maand), en een verpak king voor de duur van een kuur (bijvoorbeeld bij antibiotica). Apothekers, artsen en ziekenfondsen reageerden'inmiddels wei nig enthousiast op de mededeling van Nefarma. Met name het aspect van de kostenbesparing wordt in twijfel getrokken. Zo bestaat onder-meer de vrees dat de industrie te veel pillen in de standaardverpakking doet. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ABP steekt half miljard in onderhoud huurhuizen DEN HAAG Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft besloten de ko mende twee jaar meer dan een half miljard gulden te lenen aan het waarborgfonds waar uit het onderhoud van na-oor- logse huurhuizen tnoet worden betaald. Dat is de uitkomst van de onderhandelingen tussen de Nationale Woningraad (NWR) en het ABP, die een half jaar hebben geduurd. Omdat per 1 januari van dit jaar de Rijksle ningen wegvielen voor het on derhoud van deze huizen, moet het geld worden gevon den op de kapitaalmarkt. Be leggers die bereid zijn geld voor dit doel te lenen, dienen dat te storten in een waarborg fonds. Nu het ABP dat heeft gedaan, verwacht de Woning raad dat nog meer beleggers (pensioenfondsen, verzeke ringsmaatschappijen en ban ken) zullen volgen. Prins Bernhard, prinses Juliana en premier Lubbers bekijken het programma van de herdenkings plechtigheid in de Delftse Nieuwe Kerk. DELFT De herden kingsbijeenkomst van de vierhonderdste sterfdag van Willem van Oranje, gisteren in de Nieuwe Kerk in Delft, is verlopen zoals gepland: stijlvol, met alle genodigde (koninklij ke) gasten aanwezig, met muziek en spel en natuur lijk niet in de laatste plaats met de nodige lof tuitingen aan prins Wil lem, die in 1584 door drie schoten in de borst om het leven kwam. Bij binnenkomst overhandig den vijf zeeverkenners .bloe men aan de koninklijke gas ten, die vervolgens door een erehaag van Leiderdorpse schoolkinderen in 16e eeuwse klederdracht, richting mauso leum wandelden. Het marme ren mausoleum, tussen 1616 en 1623 gebouwd door Hendrik de Keijzer en diens zoon Pie- ter, is onlangs geheel gereno veerd. De vier bronzen beel den symboliseren de vier fun damenten waar volgens Wil lem van Oranje een maat schappij op gebaseerd moet zijn: geloof, kracht, recht en vrijheid. Willem van Oranje hield, zo betoogde de Leidse hoogleraar in de vaderlandse geschiedenis dr. I. Schöffer, het liefst het midden tussen alle geloven, hoewel hij aanvankelijk een plichtsgetrouw katholiek was, vervolgens lutheraan en daar na gematigd calvinist. Hij con cludeerde dat Oranje ons nu nog veel heeft te zeggen „door zijn moedige en openlijke ver werping van godsdienstvervol gingen en zijn steeds meer verdiepende idee van gewe tensvrijheid". Het aandachtige gehoor kon zich tussen de lezingen door ontspannen tijdens "het orgel spel door Jan J. van den Berg. de koorzangen door Die Delft- sche Sanghers en de geuzenlie deren. uitgevoerd door het Utrechtse muziekgezelschap Camerata Trajectina. Later in de Rolzaal op het Bin nenhof overhandigde minister Ruding van financiën het ko ninklijke bezoek een aantal speciale herdenkingsmunten. terwijl minister Smit-Kroes hetzelfde deed met de nieuwe Willem-van-Oranjepostzegel van zeventig cent. Premier Lubbers nodigde hen vervol gens op een diner in de Rid derzaal. I MILAAN De vooraan staande Russische filmre gisseur Andrei Tarkovski heeft besloten in het Wes ten te blijven omdat hij in de Sovjetunie niet meer de vrijheid heeft om te werken. Hij heeft echter nog geen asiel gevraagd. Tarkovski zei dit gisteren tij dens een persconferentie in Milaan. Bleek en gespannen beschuldigde de regisseur de Sovjet-autoriteiten ervan hem tot deze beslissing, die hij een „persoonlijke tragedie" noem de, te hebben gedwongen. De 52-jarige Tarkovski, die de afgelopen anderhalf jaar met zijn vrouw Larissa in Italië en Zweden verbleef, zei de Sovje t-autoriteiten herhaaldelijk om toestemming te hebben ge vraagd drie jaar voor zijn werk in het buitenland mogen te verblijven. Hij heeft hier over zelfs brieven geschreven aan de vorige Sovjet-leider Joeri Andropov en aan presi dent Konstantin Tsjernenko. Deze bleven echter onbeant woord. Meer dan een jaar gele den vroeg hij de autoriteiten bovendien tevergeefs zijn 13-jarige zoon Andrei en zijn schoonmoeder een visum te geven om naar Italië te reizen. Naar eigen zeggen is Tarkovs ki door het hoofd van het Sov jet-filminstituut van de lijst van filmmakers geschrapt. „Voor de Sovjet-autoriteiten besta ik gewoon niet", zei hij later. Hij zou naar huis terug keren als hij toestemming kreeg om daar te werken. „Maar ik ben zwaar beledigd en ik voel me alsof zij op mijn ziel hebben gespuugd. Dat maakt het heel moeilijk deze ervaring te vergeten", zo voeg de hij eraan toe. Het besluit van de regisseur afstand te nemen van het Sov jet-staatsburgerschap werd maandag bekendgemaakt door de Italiaanse katholieke orga nisatie „Movimente Popolare", die actief is op het gebied van de mensenrechten. De organi satie meldde dat Tarkovski asiel had gevraagd in de Vere nigde Staten. De regisseur ont kende dit maar zei dat het een van de vele mogelijkheden was die hij aan het bestuderen was. „Als ik naar de Sovjet unie terugga word ik werk loos", zei de artiest. Ondanks de bekendheid die hij met zijn films (Roeblojov en Nostalg- hia) in het buitenland ver wierf, wordt zijn werk in de Sovjetunie maar in beperkte mate op het witte doek ver toond. In 24 jaar mocht hij slechts zes films maken. „Ik heb 18 jaar zonder werk geze ten". De regisseur zei verder nog zich niet met politiek bezig te houden. „Ik beschouw mezelf niet als een dissident, ik ben een artiest die alleen wenst te werken". Luchtverontreiniging aanzienlijk gedaald DEN HAAG Sinds 1980 is de luchtverontreiniging door zwaveldioxyde, een van de be langrijkste veroorzakers van de zure regen, met 30 procent gedaald. Dit blijkt uit metin gen van het Nationaal Meetnet voor Luchtverontreiniging van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne in Bilthoven. Het instituut schrijft de daling toe aan de zachte winters van de afgelopen jaren en de voor de verspreiding van de lucht verontreiniging gunstige weersomstandigheden. Daar naast stoten de grote vuur haarden, zowel in Nederland als in het buitenland de laatste jaren steeds minder zwavel dioxyde uit door gebruik te maken van zwavelarme brandstof, het „schone" aard gas en rookgasreiniging. TRAPPUZZEL In elk vak|e dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 sportploeg; 2 aan iets vastzittend; 3 aangeboren geschiktheid; 4 infectieziekte; 5 op geen enkele plaats; 6 zoetwatervis; 7 eerste lid in samenstellingen betref fende de wind; 8 aardbeienmandje. HELS r«C0fS! vflTHEfl UI13EVKEfaJl DEN HAAG Staatsse cretaris Brokx van Volks huisvesting wil mensen met een laag inkomen dit jaar een extra premie ge ven bij aankoop van een premie-A-woning. Het gaat om een eenmalig be lastingvrij bedrag van 2000 gulden voor mensen die minder verdienen dan 32.500 gulden per jaar. Brokx zei dat gisteravond in het NOS-journaal. De extra premie is zijn enige tegemoetkoming aan de Ka mer, die er twee weken gele den op heeft aangedrongen alle inkomensgrenzen, waar onder dien voor een premie koopwoning in aanmerking kan komen, te verhogen met 10.000 gulden. Dè staatssecre taris is daartoe niet bereid, omdat het voorstel volgens hem te veel geld gaat kosten. Hij wil niet verder gaan dan de toezegging dat de inko mensgrens voor de goedkoop ste premiewoningen zal wor den opgetrokken van 42.000' tot 50.000 gulden. Hij weigert dan ook de moties van VVD en PvdA, waarin op verder gaande verruiming van de in komensgrenzen wordt aange drongen, en die door de Ka mer is aanvaard, uit te voeren. Dit jaar moeten volgens het woningbouwprogramma onge veer 30.000 premiehuizen in aanbouw worden genomen. Het gaat om flats of eengezins woningen die niet meer dan 140.000 gulden mogen kosten. De kamer vreest dat dat aantal niet zal worden gehaald als de subsidieregels voor deze hui zen niet verder worden ver soepeld.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9