„Touwtrekken om patiënten is beschamende vertoning" Koopman gebruikt auto als moordwapen Leiderdorpse schoolhoofden willen godsdienstles kwijt CeidócSouafmt "Vw NOORDWIJK EN NOORDWIJKERHOUT VECHTEN OM SANCTA MARIA REGI0M0ÜR1NAAL Katwijkers botsen frontaal WOENSDAG 11IULI1984 PAGINA 7 de Jag warm water in Poelmeer u %GSTGEEST Eén dag in de week zal het water van het bgstgeester zwembad Poelmeer dertig graden zijn, geschikt dus wjr bejaarden gehandicapten, aanstaande moeders en baby's, tenminste als de gemeenteraad daar morgen mee instemt. B W stellen voor het bad voortaan bij wijze van experiment 'e£,ysdags door deze groepen te laten gebruiken. sportnota van januari dit jaar werd al aangekondigd dat B mogelijkheden zouden onderzoeken voor de extra verwar- 3 van het overdekte zwembad ten behoeve van gehandicap- Aanvankelijk werd daarbij gedacht aan het extra verwar en van het instructiebassin door middel van een extra pomp i verwarmingselement. Navraag leerde echter dat de bestaan- verwarmingsinstallatie van het zwembad een beperkte over- tpaeiteit heeft. Daardoor is het mogelijk het instructiebad en »t diepe bassin één dag in de week tot dertig graden te verwar- Ï;n. Op 7 mei is daarmee een proef gehouden die tot tevreden- id stemde. -h Voorwaardelijke straf voor verkrachting DEN HAAG/LISSE De 23-jarige jongen uit Lisse, die vorig jaar oktober in Noordwijk had geprobeerd een vrouw te ver krachten, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 144 da gen voorwaardelijke gevangenisstraf en voorwaardelijke t.b.r. met een proeftijd van twee jaar. De jongen had een vrouw willen verkrachten en haar dusdanig beetgegrepen dat zij nauwelijks nog adem kon halen. Daardoor werd de jongen ook poging tot doodslag ten laste gelegd. Tijdens de rechtzitting op 26 juni bleek dat de jongen problemen thuis had en erg met zichzelf overhoop lag. Zijn poging tot verkrachten zou een noodkreet om hulp zijn geweest. Op aandringen van de jongen zelf werd hij zeven maanden geleden opgenomen in een psy chiatrische inrichting. Door de behandeling daar, zou het al veel beter gaan met de Lissenaar. Zijn artsen stelden dat een gevangenisstraf veel afbreuk zou doen aan de vooruitgang die tot nog toe was geboekt. Spelersvereniging tweede golfclub Wassenaar WASSENAAR De stichting Openbaar Golf Wassenaar, die ij vert voor de totstandkoming van een tweede golfterrein in deze gemeente heeft een spelersvereniging opgericht. In totaal vijf honderd mensen kunnen lid worden van de „Wassenaarse golf club Rozenstein", daarna wordt naar een wachtlijst verwezen. Om lid te worden van de vereniging, die straks op het mogelijke negen holes tellende terrein nabij de gemeentelijk sporthal zal gaan sporten, moet een bedrag van duizend gulden worden be taald aan entreegeld. Dat staat los van verdere contributies. Of Wassenaar inderdaad een tweede golfterrein krijgt, hangt af van een door de gemeente te nemen principeverklaring over het wij zigen van het bestemmingsplan. Met de aanleg van het terrein zal een bedrag van twee miljoen gulden gemoeid zijn. Een kwart hiervan wordt middels de entreegelden bekostigd. Mocht de ge meente de plannen van de stichting openbaar golf Wassenaar dwarsbomen, dan volgt terugbetaling van de entreegelden. bereid gelden met :e°4SC te ruilen veesf ter 3N^nSTGEEST Er lijkt een jossing te komen voor de rtveldenproblematiek in estgeest. Die oplossing is ft name van belang vpor de Ltbal- en cricketvereniging (C die nu benard is gehuis- ;t op het terrein aan de Dui- ïvoordestraat. De korfbal- •eniging Fiks, die zich aan- ïkelijk fel tegen diverse orstellen kantte, heeft nu JÖens een algemene leden- ""^i-gadering besloten onder jorwaarden in te stemmen p een verhuizing van de ib naar de Duivenvoorde- 'aat waardoor ASC naar het Drtpark de Voscuyl kan ver- iizen. at idee, de veldenruil, werd trig maand al op tafel gelegd tor de sportraad. Die koos Hl als beste oplossing voor •t name ASC dat veel te rap gehuisvest is. De vereni ng met 20 teams moet het lig steeds doen met één speel- -?ld. Aanvankelijk werd ge acht aan de aanleg van een euw sportcomplex in de orsebelpolder, maar daarna isseerden nog vele mogelijke ïlossjngen de revue om uit te Dmen bij alweer de Morsebel. ?t grootste bezwaar van die lossing vormen de kosten: 5 tot 4,5 miljoen gulden. B en 1 stelden vervolgens in mei i een concept-veldennota een rondruil tussen de korfbal- erenigingen KNS en Fiks en e voetbal/crickervereniging ■SC voor. Kosten: 800.000 gul- ^«n. ASC zou naar de Voscuyl pérhuizen en de korfballers c' aar de Duivenvoordestraat. )p het huidge ASC-terrein is fiaats voor drie korf bal velden n een oefenveld. De twee iSC-kleedkamers worden dan erenoveerd, er worden er ier bijgebouwd en er is ruim- e voor de te verplaatsen hou- sn kantine van KNS. ASC rijgt daarvoor in ruil de korf- alvelden op de Voscuyl, ter- rijl het jeugdveld van collega- oetbalvereniging Oegstgeest fordt vergroot tot een bij veld. fok worden op de Voscuyl wee cricket-pitches aange- ïgd. )e algemene ledenvergade- ing heeft nu uitgewezen dat ïlle tegenstander Fiks bereid i mee te werken aan deze op ging mits de huisvesting en ccommodatie gelijkwaardig al zijn aan de huidige op de 'oscuyl. Verder mag de ruil oor de vereniging geen finan- iële gevolgen hebben. Een adere uitwerking over wat hder een gelijkwaardige ac- Dmmodatie wordt verstaan en 'at de kosten daarvan zijn, zal |9iks binnen drie weken aan e gemeente laten weten. uetser frontaal ip bromfietser ASSENHEIM Bij het Post- iaduct over de Haarlemmer- raatweg zijn gisteren een romfietser en een fietser op et fietspad frontaal op elkaar jbotst en gewond geraakt. De j-jarige fietser uit Warmond de 48-jarige inwoner uit Jssenheim moesten met res- Ictievelijk een gebroken "en en een gebroken sleutel ten worden opgenomen in k ziekenhuis. foorrangsfout: en gewonde WEIM Een 21-jari- inwoner van Noordwijker- Jout is gisteren met schedel- Itsel opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden na én aanrijding op het kruis lint Noord bij Sassenheim. De :f»an wilde met zijn auto recht door rijden vanuit de richting Noordwijkerhout, maar een |7-jarige inwoner uit War- aond verleende hem daarbij éen voorrang. Deze sloeg met Ijn auto komende op de Van fallandtlaan linksaf de Hoofd- op. De Warmonder wam met de schrik vrij. Las tussen spaken ILPHEN AAN DEN RIJN én 14-jarig meisje uit Alphen jan den Rijn is gistermiddag iewond geraakt toen zij viel "ioordat haar tas tussen de spa- ^ten terecht kwam. De tas hing H^an het fietsstuur. Het meisje met een hersenschudding en r®en gewonde pols opgenomen Mn het ziekenhuis Rijnoord. NOORDWIJK Het touwtrekken om ongeveer 160 patiënten van het psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria tussen de ge meenten Noordwijk en Noordwijkerhout is giste ren voortgezet bij de Raad van State. De sinds begin 1982 woedende strijd heeft als inzet ongeveer 65.000 gulden, want dat leveren die 160 bewoners een gemeente globaal op. „Het is eigenlijk een bescha mende vertoning dat twee ge meenten zo met elkaar over hoop liggen over de hoofden van de patiënten heen", merk te staatsraad Verdam gister morgen op. Aan de orde was het verzoek van B en W van Noordwijkerhout om het be sluit van de minister van Bin nenlandse Zaken van juli 1983 terug te draaien. De minister wees toen het beroep van Noordwijkerhout om de onge veer 160 patiënten alsnog per 1 januari 1983 over te laten schrijven van het bevolkings register van Noordwijk naar dat van Noordwijkerhout van de hand. Daartegen ging Noordwijkerhout gisteren in beroep bij de Raad van State. Deze doet 21 augustus uit spraak. Het gaat om de bewoners van de paviljoens De Hoge Wei en de Boekhorst C en D, die sinds februari en maart 1982 zijn verhuisd naar hun nieuw op geleverde onderkomens. Het probleem ontstond doordat die paviljoens op Noordwijker- houts grondgebied liggen, de rest van het psychiatrisch zie kenhuis ligt geografisch welis waar dicht bij Noordwijker hout maar op Noordwijks grondgebied. De bewoners van de betreffende nieuwbouw-pa- viljoens zijn formeel sinds de verhuizing dus Noordwijker- houters en net als iéder ander horen zij zich dan te laten in schrijven in het bevolkingre gister van die gemeente. De inschrijving liet echter op zich wachten en, mede omdat dat geld kostte (per inwoner krijgt een gemeente een be paald bedrag uit het Gemeen tefonds), leidde dit tot stappen van Noordwijkerhoutse zijde. Noordwijk reageerde niet snel genoeg naar de mening van de buurman en daarom werd de minister om een uitspraak ge vraagd en direct daarop volg den vragen van leden van de Tweede Kamer. Dat was in juli 1983 en minister K. Rier- kerk gaf toen te kennen dat de Sancta-bewoners door „vorm fouten" nog steeds Noordwij- kers warend. Die vormfouten hielden in dat Noordwijker hout de bewuste 160 bewoners niet schriftelijk had laten we ten van plan te zijn hen over te hevelen van het ene naar het andere bevolkingsregister. Noordwijkerhout had hen dus geen „voorkennis" gegeven, zoals dat heet in wettelijke ter men. Noordwijkerhouts mr. F. Winkel voerde gisteren nog maals aan dat men advies had gevraagd bij de inspectie over de gebruikelijke gang van za ken in dit soort kwesties en had die gevolgd door de direc tie van de Sancta van de voor genomen overschrijving op de hoogte te stellen. „Hetgeen ons echter het meest gegriefd heeft, is dat de minister ruim zeven maanden nodig heeft gehad om op onze beroep te reageren. De datum waarop de overschrijving had moeten plaatsvinden, 1 januari 1983, was toen allang verstreken. Bovendien zijn wij gegriefd omdat van meet af aan zon neklaar was dat die bewoners in Noordwijkerhout ingeschre ven zouden moeten worden". Vertraging De burgemeester uitte verder zijn boosheid over het feit dat het ministerie met twee maten zou meten: Wij moesten niet de directie, maar de bewoners persoonlijk benaderen, terwijl het ministerie zelf voor de ge gevens ook niet naar de pa tiënten maar alleen naar de directie is gestapt". Zijn colle ga-burgervader mr. J.M. Bon- nike van Noordwijk verweet hij geen „fair-play' te hebben gespeeld door in laaste instan tie ineens aan te voeren dat de patiënten niet tevoren waren ingelicht. „Dat wettelijke voorschrift past Noordwijk zelf ook niet toe". Burgemees ter Bonnike voerde daartegen aan dat er niet unfair, maar formeel is gehandeld. Volgens Noordwijks eerste man heeft Noordwijkerhout zelf de vertraging in de hand gewerkt. „Wij hebben ons in januari vorig jaar al bereid ge toond de inwoners over te schrijven. Toen wilde Noord wijkerhout niet meer. Die wil de toen de formele weg be wandelen. Dit is inderdaad een beschamende vertoning, maar niet over de hoofden van de patiënten heen. Die hebben er geen last van gehad", zo stelde hij tot slot. De Iglo De Peuterspeelzaal „De Iglo", in het gebouw op de Ijs baan aan de Lissese Rooversbroekdijk in de Poelpolder, gaat vanaf 13 juli tot 26 augustus met vakantie. Daarna begint het nieuwe seizoen met de mogelijkheid van op vang op de maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdag morgen van half negen tot kwart voor twaalf voor de kinderen van 2 jaar en op donderdag- en dinsdagmiddag van half twee tot half vier de kinderen vanaf ongeveer 3,5 jaar. In dat nieuwe seizoen is er ook_ weer ruimte voor het „uitbesteden" van kinderen. Geïnteresseerden kunnen terecht bij Roos Kusters, telefoon 10404 (Mes dagstraat 1). Orgelconcert (1) Gutither Kaunzinger. het Duiste orgelfenomeen, bespeelt vrijdagavond in het kader van de Internationale Orgelserie 1984 het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk. Hij brengt Widor's zesde orgelsymfo nie. Verders staan op het programma een eigen symfonie- improvisatie (allegro-adagio-scherzo-finale) en het Praeludi- um und Fuge in Es-dur van J.S. Bach. Toegangskaarten zijn uitsluitend op de avond zelf aan de kerk te koop voor/7,50, CJP'ers en Pas 65+ 6,00 en kinderen 4,00 Orgelconcert (2) Niet Feike Asma, die herstelt van een operatie, maar Herman van Vliet, organist in Woerden en Oudewater, bespeelt vrijdag het orgel van de Grote Kerk aan de Voorstraat in Noordwijk. Op het programma staan en kele psalmbewerkingen van de bekende organist Jan Zwart. Verder voert Van Vliet enkele werken uit van J.S. Bach, W.A. Mozart, W. Volckmar, L. Boëllmann, J.W. Kersbergenen Fr. Hidas. Aanvang 20.15 uur. Bankdirecteur De Rabo-bank in Valkenburg heeft een nieuwe kantoordi recteur. Het is de 31-jarige H.P. Rietveld, die per 1 juni is benoemd. Hij is geen onbekende in Valkenburg, omdat hij al sinds december 1983 de vorige directeur waarneemt. Deze vertrok na de fusiebesprekingen naar Leiderdorp. Het be stuur van de gefuseerde Rabobank Katwijk aan den Rijn- /Valkenburg is zeer verheugd over de benoeming. Lee Towers Neerlands populairste zanger, Lee Towers, treedt vrij dagavond op in Treslong in Hillegom. Hij brengt in le vende lijve bekende nummers als 'New York, New York'. My way'. 'lean see clearly now"en 'Frankie'. Het optreden is verbonden aan een diner. Per couvert be taalt men f 59,50. De zaal is geopend vanaf 18.00 uur. Om 19.30 uur vangt het diner aan. VERDACHTE TERRORISEERDE LEIDERDORPS WOONWAGENKAMP LEIDERDORP/DEN HAAG Vijftien maanden ge vangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen een 37-jarige koopman we gens zware mishandeling van een echtpaar uit het woonwagenkamp in Leiderdorp, op 11 april van dit jaar. Verder vroeg hij de verbeurdverklaring van ver- dachtes bijna nieuwe Mercedes. De slachtoffers eveneens bewoners van het woonwagenkamp raakten ernstig gewond, nadat verdachte 's middags in voile vaart met zijn limousine op hen was ingereden. „U hebt uw auto als een moordwapen gebruikt", aldus officier van justitie mr. Klein Breteler. De beklaagde was in razernij ontstoken toen de weg naar zijn tourcaravan door andere voertuigen bleek geblok keerd. Hij is al twee maal eerder voor geweldsdelicten veroor deeld. „Het is pertinent niet waar dat ik op ze ben ingereden", zei de koopman. „Hoe komt het dan dat het rechterbeen van die man er half bijhing?, vroeg rechtbankpresident mr. S.F. Kootte hem hierop. „Waarschijnlijk zijn ze, zonder dat ik het bemerkte, bij het achteruitrijden klemgeraakt. Anders zou ik het ook niet we ten", antwoordde deze. De officier zei dat de vrouw als een tol rond was gedraaid tussen verdachtes auto en een stacaravan. „Ze hoorde haar bekken kraken", vertelde de aanklager. „Ja maar eerst had ze mijn vrouw met een ijzeren opstapje op het hoofd geslagen. Ze had den ook de ruiten van mijn auto ingemept". De echtgenoot liep diverse botbreuken in zijn been op. Zijn spierweefsel werd zeer ernstig beschadigd. Een chirurg zal proberen er nieuwe spiertjes in te zetten. Het slachtoffer deed aan gewichtheffen en lange afstand lopen. Hij werd met zijn rechterbeen aan een tuinhek gespiest toen hij voor de naderende bumper wegvluchtte. „Bloedzuiger" Volgens de officier van justitie hebben bewoners verklaard dat de verdachte het kamp al jaren terroriseert. „Het is en echte bloedzuiger". De dag dat hij, aldus de officier, van woede explo deerde, had hij dansend op de kap van andermans auto vloekend en tierend op zijn borst getrommeld en zijn medebe woners toegeroepen: „Ik ben Gé, ik ben hier de baas". Daarna zou hij hen met gierende banden door het kamp hebben nage jaagd. De officier: „U staat er niet best meer aangeschreven. U kunt er maar beter niet meer heengaan. Als u hier zonder straf naar buiten zou gaan, zou de familie u wel pakken. Het beste was als, naast uw auto, ook uw rijbewijs voor minstens vijf jaar werd af genomen. Helaas kan dat alleen bij verkeerszaken De president zei zich te verbazen over het feit dat verdachte met een uitkering van de sociale dienst in een splinternieuwe Merce des van 50.000 gulden kon rondrijden. In zijn caravan zou bo vendien een bedrag van drie ton zijn aangetroffen. De koopman ontkende zoveel geld in huis te hebben gehad. Hij meende het mikpunt te zijn van veler jalouzie en last het mooiste plekje van het kamp heb". Uitspraak over veertien dagen. Gemeenten overvallen vliegkamp Het leek gisteren wel een over- gemeentebestuurders uit Was- val op het Marinevliegkamp senaar, Katwijk, Valkenburg en Valkenburg, zoveel vreemden Rijnsburg te zijn, 43 personen zwermden er rond. Het bleken sterk, die op verzoek van de vliegkamp-leiding op bezoek kwamen. De marine, wil op die manier de banden met de be stuurders van de omliggende gemeenten wat nauwer aanha len. De gasten werden ontvan gen door commandant Van der Tak en kregen vervolgens een lezing over de Orion-vliegtui- gen voorgeschoteld door over ste Varenkamp. Daarna moch ten de gasten een vliegtuig van binnen bekijken. LEIDERDORP Het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen in Leiderdorp dreigt te worden afgeschaft. Dit signaleerde het VVD- raadslid E.R. Klerks tij dens de gisteravond ge houden vergadering van de raadscommissie Onder wijs. De hoofden van de openbare lagere scholen trekken het nut van godsdienstonderwijs in twijfel. De vacature die is ont staan door het vertrek van de godsdienstonderwijzeres Carla v.d. Heuvel willen zij aangrij pen als een gelegenheid om een discussie waarover op gang te brengen. Zelf vinden zij dat de vacature niet ver vuld moet worden. De hoofd onderwijzers vinden het gods dienstonderwijs een ernstige inbreuk op het dagelijks les programma. In Leiderdorp werd het afgelopen schooljaar op de openbare lagere scholen negen uur godsdienstonderwijs gegeven. De betrokken hoof den geven er de voorkeur aan het godsdienstonderwijs zelf binnen het bestaande lespak ket te behandelen. Zij zijn een voorstander van een koppeling aan de vakken aardrijkskun de, geschiedenis of wereldo- riënterende lessen. Het VVD-raadslid had zo zijn twijfels over de opvatting en van de schoolhoofden en ver dacht hen ervan met een ver tragingsactie bezig te zijn. Met het komende schooljaar in zicht vond hij, dat de voorstel len van de schoolhoofden wel op een zeer laat tijdstip kwa men. Klerks kreeg op dit punt gelijk van wethouder J. Beze- mer (PvdA). Volgens de schoolhoofden is godsdienston derwijs straks op de openbare lagere scholen niet meer ver plicht als op 1 augustus 1985 de nieuwe wet op het basisonder wijs in werking treedt. Wet houder Bezemer distanciëerde zich duidelijk van deze opvat ting. Ter plekke las hij de des betreffende artikelen uit de oude en de nieuwe wet voor. „De wet op het basisonderwijs heeft bijna dezelfde tekst als de wet op het lager onderwijs. Er is niets of nauwelijks ver anderd", zo concludeerde hij. De godsdienstbegeleidingscom missie en de schoolraad voor het openbaar onderwijs moe ten het college van b. en w. adviseren over de herbezetting van de vacature voor een godsdienstonderwijskracht. Klerks twijfelde aan de loyale houding van de schoolhoofden wanneer in september een nieuwe godsdienstonderwijzer moet worden benoemd. „Zul len dë hoofden dat op energer- lei wijze proberen tegen te werken?", zo wilde hij van wethouder Bezemer weten. „Wij zijn gehouden de wet uit te voeren en dat zullen we doen ook", zo stelde hij Klerks gerust. KATWIJK Een 52-jarige man uit Katwijk kneusde zijn rib ben toen hij gisteravond op de Boulevard in zijn woonplaats frontaal op een tegenligger botste. De man was door onbekende oorzaak omstreeks elf uur op de verkeerde weghelft geraakt. Het slachtoffer is naar het Leidse Diaconessenhuis vervoerd. Een 36-jarige plaatsgenoot kon hem niet meer ontwijken. Hij liep door de klap een hoofdwond en een lichte hersenschudding op. Beide auto's werden totaal vernield. IN BOLLENSTREEK Geen rechercheur voor uitkerings fraude LISSE Het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek (SOB) zal op korte termijn niet overgaan tot het aan stellen van een sociaal re chercheur ten behoeve van de aangesloten ge meenten. SOB-voorzitter Bonnike zei gisteravond tijdens een vergadering van het algemeen bestuur dat op dit punt „de nodige terughoudendheid" wordt betracht. Hij deed zijn me dedeling nadat eerder al verschillende bestuursle den hadden aangegeven weinig te voelen voor een dergelijke opsporingsamb tenaar. De mogelijke aanstelling van een sociaal rechercheur die zich zou moeten gaan bezig houden met uitkeringsfraude was opgenomen in de nota „SOB, beleid in beweging" die in de bestuursvergadering be sproken werd. Al tijdens een onlangs gevoerd gesprek met de hoofden van de sociale diensten van de SOB-gemeen- ten bleek echter dat geen overeenstemming kon worden bereikt over dit punt, gister avond nog eens gevolgd door een afwijzende houding van de politiek. „Elke sociale dienst zal in de eerste plaats zelf met zijn cliënten in het reine moeten komen", aldus vcoorzitter Bonnike die eveneens niet stond te trappelen om het voorstel aan te nemen." Hij hield echter nog een slag om de arm. Er zijn gevallen denk baar waarin een sociaal re chercheur nuttig en nodig kan zijn." Mede naar aanleiding van dit onderdeel van de SOB-beleids- nota zei Bonnike nadrukkelijk dat de in de nota genoemde voornemens stuk voor stuk nog bij het algemeen bestuur op tafel komen. Hij nam hier mee de bezorgdheid van een aantal aanwezigen weg die meenden dat zij met het aan vaarden van de beleidsnota ook akkoord gingen met een verdere taakverzwaring van het samenwerkingsorgaan. „We komen met een prioritei tenlijst en een kostenplaatje", zo stelde Bonnike met name de Katwijkse vertegenwoordi ger J. G. van Paridon gerust.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7