TAFEL Tamme verkiezingsstrijd in Israël speelt Arbeiderspartij in de kaart Emilio Castro vrijwel zeker aan het roer bij de Wereldraad „Wereldraad van Kerken moet gematigd beleid voeren" BITÏÏ71 I: brieven lezers >weer zeepost ACHTERGROND Ccicbc Sournnt WOENSDAG 11 JULI 1984 PAGllf] De benoeming van de theo loog Emilio Castro (57^ uit Uruguay tot secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken zal morgen een ha merstuk worden. Deze ver wachting sprak gisteren in Genève mr. G. Ch. Kok uit. een van de drie Nederlandse leden in het Centraal Comité (bestuur) van de Wereldraad. Mr. Kok deed zijn medede ling na afloop van een drie uur durende vergadering van het Centraal Comité, een bij eenkomst waarin Castro als de enige kandidaat werd voorgesteld voor de opvol ging van dr. Philip Potter. De definitieve beslissing werd uitgesteld omdat een aantal leden er niet op had gerekend dat de benoeming in één zitting zou worden af gehandeld. Anderen wilden de tijd hebben om te bidden opdat de beste kandidaat ge kozen zou worden. Tijdens de bijeenkomst in Genève. die achter gesloten deuren plaatsvond, zijn geen andere namen dan die van Castro genoemd. Ook zijn er geen inhoudelijke bezwaren tegen zijn voordracht inge bracht. Castro was tot 1 janu ari directeur van de afdeling van de Wereldraad voor Zen ding en Wereldevangelisatie. Daarvoor heeft hij in ver schillende functies in Latijns- -Amerika gewerkt. De benoemingscommissie had met 11 tegen 10 stemmen de voorkeur aan de metho distentheoloog uit Uruguay gegeven boven de Noorda merikaan dr. Arie Brouwer, die sinds een jaar adjunct-se cretaris-generaal van de We reldraad is. Brouwer trok zich daarna terug om te voor komen dat er een onver kwikkelijke strijd binnen de Wereldraad zou ontstaan. Voor hij bij de Wereldraad de op een na hoogste functie kreeg, was Brouwer secreta ris van de hervormde kerk in Amerika. Oecumenische beweging uit de rode cijfers De Wereldraad van Ker ken heeft met moeite de financiële problemen van de jaren '70 doorstaan. Enerzijds door de aanmer kelijk hogere koers van de dollar, de muntsoort waar in de meeste contributies worden betaald, en ander zijds door drastisch te be zuinigen is de oecumeni sche beweging net aan uit de rode cijfers gekomen. Het budget over vorig jaar bedroeg ruim 42 miljoen gulden. Ter vergelijking: de inkomsten van de orga nisatie van Billy Graham bedroegen in 1983 het drievoudige. Vaticaanse sterrenwacht toch niet naar VS Het blijkt toch niet de bedoe ling te zijn de sterrenwacht van het Vaticaan naar een andere plaats over te bren gen. Het desbetreffende be richt in de Osservatore Ro mano, waarvan wij gisteren melding maakten, berust op een misverstand, zo is giste ren namens het Vaticaan verklaard door pater Romeo Panciroli. Wel zal een klein deel van de sterrenkundige en astrofysische onderzoekin gen voortaan worden ver richt in Tucson, in de Ameri kaanse staat Arizona. Humanistisch Verbond vecht besluit Kiesraad aan Het Humanistisch Verbond heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen de beslissing van de Kiesraad, de Humanistische Partij als politieke partij te registreren. Deze partij heeft niets met het Humanistisch Verbond te maken. Volgens het Verbond is nu al grote verwarring ontstaan bij de levensbeschouwelijke acti viteiten van het Humanis tisch Verbond in gevangenis sen, ziekenhuizen, bejaarden huizen, scholen en in de krijgsmacht. Die verwarring wordt nog groter, aldus het Verbond, als de Humanisti sche Partij als politieke partij zendtijd zou krijgen. Het Hu manistisch Verbond is im mers ook zendgemachtigde. In zijn beroepschrift wijst het Humanistisch Verbond op eerdere beslissingen, waarbij onder meer een Veronicapar- tij, een SER-partij en een Te genpartij niet als politieke partijen werden geregis treerd. HERVORMDE SECRETARIS-GENERAAL DR. R.J. MOOI: Dr. R.J. Mooi, secretaris- -generaal van de Neder landse Hervormde Kerk, meent dat de Wereld raad van Kerken een ge- qaatigd beleid moet voe ren. Tijdens de vergade ring van het Centraal Comité van de Wereld raad in Genève legde Mooi er gisteren grote nadruk op, dat de af stand tussen de Wereld raad en de lidkerken niet te groot mag wor den. ,,Het beleid mpet voor de lidkerken accep tabel zijn", aldus Mooi. Hij schaarde zich met deze woorden achter de voorzitter van het Centraal Comité, de Westduitser H.J. Held, die maandag bij de opening van de vergadering woorden van soortgelijke strekking had gesproken. „De Wereldraad is een wereldraad van kér ken, niet van christenen", al dus Mooi. „De band met de kerken moet goed in het oog worden gehouden". De scheidende secretaris-ge neraal van de Wereldraad, dr. Philip Potter, diende Mooi van repliek. Hij wees er op, dat de Wereldraad niet alleen een gemeenschap van kerken is, maar ook een in strument van God dat de kerken uitdaagt verder te gaan op de weg naar eenheid in kerk en samenleving. Hij was het volstrekt niet eens met Mooi en Held, dat de Wereldraad niet verder mag gaan dan waar het beleid voor de kerken aanvaard baar is. „Wij krijgen van God onze opdrachten. De kern vraag is, of we gehoorzaam aan het evangelie zijn", zo verklaarde Potter. Het probleem van de com municatie tussen de Wereld raad en de ruim 300 lidker ken is volgens Potter niet in de eerste plaats een technisch probleem; het gaat niet zo zeer om de vraag of de ker ken te'weten kunnen komen, wat er in de oecumenische beweging gaande is. Het pro bleem is vooral, of de kerken eigenlijk wel willen weten wat er gebeurt, zo stelde Pot ter. Mooi ondersteunde het plei dooi van Held, dat de We reldraad de achtergronden van zijn politieke activiteit moet bestuderen. Zo'n studie zou volgens hem niet mogen blijven steken bij theoreti sche vragen. .Het gaat om concrete daden ter bevorde ring van de gerechtigheid in de wereld, zo zei Mooi. De evangelische bisschop' uit de DDR Johannes Hempel, één van de zeven presidenten van de Wereldraad, had wei nig behoefte aan zo'n studie. „Wij weten maar al te goed, wat gerechtigheid is, maar de overgang van theorie naar praktijk kost ons moeite", zo meende Hempel. Over de aard van de oecume nische gemeenschap ontstond nog een debat tussen de Rus- sisch-orthodoxe metropoliet Filaret van Minsk en voorzit ter Held. Filaret, hoofd van het bureau buitenland van zijn kerk, zag in de Wereld raad 1 een gemeenschap van kerken die elkaar vrij laten in de verkondiging van hun eigen leerstellingen. Hij maakte deze opmerking naar aanleiding van de theologi- Oecumenische bedevaart in Schotland In Schotland is voor het eerst in de geschiedenis een oecu menische bedevaart gehou den. De driedaagse bedevaart bracht de deelnemers naar het eiland Iona, vanwaar de H. Columbanus in de zesde eeuw met zijn twaalf gezellen de evangelisatie van Schot land en Noord-Engeland be gon. Tijdens de bedevaart hebben de deelnemers, vertegen woordigers van de verschil lende christelijke kerken in Schotland, intensief gespro ken over hun verlangen naar kerkelijke eenheid. De aarts bisschop van Glasgow, Tho mas Winning, leidde de rooms-katholieke delegatie. Besloten is de leiding der christelijke Kerken van Schotland te wijzen op hun plicht tot oecumenisch sa menwerken. Dr. R.J. Mooi: Wereld raad moet zijn band met de kerken goed in het oog houden. sche overeenstemming over doop, avondmaal (eucharis tie) en ambt, die op dit mo ment ook in de Russisch-or- thodoxe Kerk wordt bestu deerd. Daarin wordt van de kerken vérgaande instem ming met eikaars theologi sche opvattingen gevraagd. In zijn antwoord aan Filaret wees Held er op, dat de We reldraad geen vrije Raad van kerken is. „Het lidmaatschap van de Wereldraad heeft zijn verplichtingen", zo verklaar de Held. Volgens hem heb ben de leden van het Cen traal Comité een dubbele verantwoordingsplicht: te genover hun kerk, maar ook tegenover de Algemene Ver gadering van de Wereldraad, die in grote lijnen de koers uitzet. Omelet met ham, tuinbonensalade en gebakken aardappelen vanille-rijstevla Voor twee personen hebt u nodig: 2 eieren, 2 lepels wa ter, peper, 50 g schouder- ham, 15 g margarine, peter selie; 1,5 kg tuinbonen, zout, 2 le pels azijn, zout, peper, sui ker, 1 lepel olie, bieslook, 1 tomaat; 0,5 1 kg aardappelen, zout, olie, 15 g margarine; 0,5 1 melk, 25 g rijst, 12 g custard, 30 g suiker. Klop de eieren los met water en peper, zonder dat ze gaan schuimen. Voeg de kleinge sneden ham toe. Laaide margarine smelten in de koekepan, schenk er het ei mengsel bij, schuif met een .vork het stollende ei naar het midden en stop daarmee als er nog net voldoende vloeibaar ei in de pan is om een ronde omelet te laten ontstaan. Bak de omelet steeds op een tamelijk klein vuur. Klap de gestolde, bo venop nog vochtige omelet dubbel bij het uit de pan la ten glijden. Garneer met pe terselie. Dop de tuinbonen, was ze en kook ze gaar in weinig water met zout in circa een kwar tier. Laat de tuinbonen koud worden. Meng een-sausje van azijn, zout, peper, suiker en olie en schep er de uitgelekte tuinbonen en fijngeknipte bieslook door. Garneer de sa lade met tomaat. Neem gekookte ep afgekoel de aardappelen, 'snijd ze in tamelijk stevige plakken en bak die in hete olie met mar garine bruin. Spoel de rijst in een zeef af tot er helder wa ter af komt en laat hem uit lekken.' Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roerende de rijst in en laat hem in een half uur zacht koken gaar worden. Bind de rijstepap bij met cus tard, die met suiker en iets koude melk is gemengd. Voeg van het vuur de overi ge koude melk toe en laat de vla koud worden. JEANNE JERUZALEM De campagne voor de parle mentsverkiezingen in Is raël zou omstreeks deze tijd op volle toeren moe ten draaien. Maar om de een of andere reden is de verkiezingsstrijd ergens halverwege de aanloop blijven steken. De debat ten zijn minder fel dan verwacht. De politici lij ken nu al dodelijk ver moeid. Aan het belang van de ver kiezingen kan het niet lig gen. Alle 26 deelnemende partijen zijn het erover eens dat de uitslag van de stem ming van groot belang is voor de toekomst van Israël. Een nieuwe Israëlische rege ring zal immers antwoorden moeten bedenken op vragen als: hoe lang moet het leger nog in Libanon blijven? Wat moet er gebeuren met de be zette gebieden en de inwo ners daarvan, en: hoe vinden we een uitweg uit de econo mische moeilijkheden? Het voornaamste debat speelt zich af tussen de beide grote politieke blokken: de natio nalistische Likoed van pre mier Shamir en de socialisti sche Arbeiderspartij van Shi mon Peres. Het rustige karakter van de verkiezingsstrijd werkt tot nu toe in het voordeel van de socialisten. Zij herinneren zich nog maar al te goed hoe hun aanvankelijke voor sprong in de opiniepeilingen voor de verkiezingen van 1981 als sneeuw voor de zon verdween, toen Likoed alle remmen losgooide. De toen malige minister van finan ciën, Joram Aridor, verlaag de de invoerbelasting, waar door de prijzen van luxe goe deren ineens drastisch naar beneden gingen. Premier Menachem Begin gaf op dracht een in aanbouw zijnde nucleaire reactor in Irak te bombarderen. En de recla mecampagne op de televisie werd in handen gegeven van Gideon Gadot, die er een doorslaand succes van maak te. Geen illusies Maar de Likoed-leiding van nu maakt zich geen illusies. En dat is aan de campagne te Premier Shamir (links) heeft gisteren tijdens het verkiezingsde bat voor de Israëlische televisie oppositieleider Peres aange boden een coalitie te vormen met de Arbeiders-Partij. merken. Het keerpunt in 1981 kwam tien weken voor de verkiezingsdatum. Maar nu, twee weken voor de 23e juli, vertonen de opiniepei lingen nog steeds hetzelfde, voor Likoed rampzalige beeld. Volgens het jongste onderzoek krijgt de Arbei derspartij 44 procent van de stemmen, tegen 28 procent voor de partij van Shamir. De verkwistende Aridor heeft vorig jaar het veld moeten ruimen voor de voor zichtiger Cohen-Orgad. En dat bétekent dat de speciale verkiezingseconomie dit jaar bescheiden van omvang is. Maar vooral betreurt de cam pagneleiding het vertrek van de populaire Menachem Be gin, tegen wiens emotionele overtuigingskracht Peres het in 1977 en in 1981 moest af leggen. Zijn opvolger Shamir heeft, sinds hij het premier schap aanvaardde, steeds ge zegd dat hij graag bereid is de leiding weer in handen te geven van Begin, zodra deze dat wil. En dat is tekenend voor het in meer dan één op zicht bescheiden formaat van de huidige premier. Hij lijkt er nog steeds op te hopen dat Begin nog één keer voor het voetlicht zal treden om de verkiezingen voor Likoed te redden. Maar iedereen weet dat de periode-Begin voor goed is afgesloten. De Arbeiderspartij wekt graag de indruk dat alleen zij de deskundigheid en het pro fessionalisme kan leveren, dat nodig is voor het bestu ren van het land. En de ge schiedenis van de Likoed-re- geringen lijkt de socialisten gelijk te geven. Daarbij moet overigens niet worden verge ten dat Israël vanaf de vesti ging in 1948 tot 1977 is gere geerd door sociaal-democra ten. Dat moedigt de deskun digen van andere politieke signatuur niet direct aan om zich actief te tonen in de He- roet, de belangrijkste partij in het Likoed-blok. In de regering die in 1977 aantrad was Menachem Be gin de sterke man. Zijn mi nister van buitenlandse za ken, Mosje Dajan, kwam niet uit de Heroet-partij. Minister van defensie, Ezer Wei- zmann wel, maar hij verliet de partij halverwege de rit. De rest van het kabinet be stond uit zwakke ministers, die het ambt voornamelijk met hun partijtrouw hadden verdiend. Matigende invloed Dat de nieuwe Likoed-rege- ring in de eerste jaren het buitenlands beleid van de so ciaal-democraten in grote lij nen voortzette, was het ge volg van de matigende in vloed van Dajan, Weizmann en vice-premier Jigal Jadin (van de inmiddels opgeheven DASH-partij). Maar toen na de ondertekening van het verdrag van Camp David de vrede met Egypte een feit was, werd duidelijk dat Be- gin niet van plan was serieus te onderhandelen over Pale stijnse autonomie. Het kabinet dat in 1981 tot stand kwam werd veel meer dan het vorige gekenmerkt door vertegenwoordigers van de Heroet. De DASH-partij keerde er niet in terug en Dajan en Weizmann waren al eerder opgestapt. Op bui tenlandse zaken en defensie verschenen vertrouwelingen van Begin, Shamir en de op portunistische havik Ariël Sharon.' Het ministerie van financiën bleef in handen van Joram Aridor, eveneens Heroet, die met zijn gulle verkiezingseconomie de gunst van het volk had we ten te winnen. Toen begon pas goed de pe riode die de Arbeiderspartij nu in alle toonaarden om schrijft als rampzalig. En in derdaad moeten de tekst schrijvers voor de Likoed- campagne de resultaten van het beleid van de afgelopen jaren als een niet geringe handicap bij hun werk erva ren. Het Israëlische leger is hopeloos verstrikt geraakt in Zuid-Libanon, het vredespro ces van Camp David zit muurvast en de economische toestand geeft alleen aanlei ding tot pessimisme. Minister Arens van defensie, de opvolger van de over zijn eigen avonturisme gestrui kelde Sharon, wil dat het le ger in Libanon blijft tot er voldoende veiligheidsgaran ties zijn voor het noorden van Israël. Komen die garan ties er niet, dan kan de bezet ting nog heel lang duren. Nederzettingen Voor wat betreft de westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook heeft Likoed meer dan duidelijk gemaakt dat er geen sprake kan zijn van het opgeven van gebied. Onder handelingen met Jordanië zijn daardoor zinloos. Het huidige nederzettingenbeleid zal door een nieuwe Likoed- regering krachtig worden voorgezet. Shamir in een re cent interview: „Ik zal nooit instemmen met een bevrie zing of stopzetting van het nederzettingenbeleid, zelfs niet terwille van onderhan delingen. Dat zou namelijk grote politieke gevolgen heb ben. Het zou lijken alsof we de westelijke oever opga ven". Ook de socialisten beschou wen de Jordaan overigens als Israëls oostgrens. Maar er is een verschil in mentaliteit, waarbij in de socialistische opvatting ruimte is voor een compromis-oplossing en in de Likoed-visie niet. Het leeuwedeel van de kri tiek die de Likoed-partij deze weken over zich krijgt uitge stort betreft haar economi sche beleid, maar beter de af wezigheid daarvan. Toen Li koed in 1977 de regering overnam beliep de inflatie een kleine 40 procent. Zeven jaar'en vier ministers van fi nanciën verder is dat percen tage meer dan vertienvou digd. De schuld aan het bui tenland bedraagt nu 75 mil jard gulden. Dat is 16.500 gul den per hoofd van de bevol king; een wereldrecord. Leningen en giften van de Verenigde Staten houden Is raël economisch op de been. Maar er zijn tekenen dat Washington, altijd een soepe le schuldeiser, er genoeg van begint te krijgen de gaten in de Israëlische begroting te dichten. De Amerikanen hebben de regering-Shamir te verstaan gegeven dat er in Israël diepgaand bezuinigd dient te worden. Dat die boodschap is overgekomen, is echter aan niets te merken. Het is te verwachten dat Washington aan een nieuwe regering in Jeruzalem op nieuw zijn verlangen ken baar zal maken, wellicht in krachtiger bewoordingen. Sommige politici in Israël hebben het onbehaaglijke ge voel dat de Amerikaanse re gering haar machtspositie zal gaan uitbuiten op politiek ge bied. Grof gezegd: Ameri kaanse dollars in ruil voor Is raëlische bereidheid om over Amerikaanse vredesplannen te praten. Maar al te graag zou Israël economisch onaf hankelijk worden, of in ieder geval minder afhankelijk. Maar onder de Likoed-rege- ringen is het lot van Israël alleen maar steeds nauwer verbonden aan de goedgeefs heid van de Amerikanen. Een radicale koerswijziging zou grote offers vragen van de bevolking. De werkne mers zijn er in de afgelopen jaren niet al te zeer op ach teruit gegaan, doordat hun salaris via een ingewikkeld indexeringssysteem omhoog gaat met de kosten van le vensonderhoud. Geen van de grote partijen durft openlijk te zeggen dat dat loslaten van dat systeem een van de voor waarden is voor een verla ging van de inflatie. Even min durven politici het pu bliek te vertellen dat bestrij ding van de inflatie een toe name betekent van de werk loosheid, die in Israël kunst matig laag wordt gehouden. AD BLOEMENDAL 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Homosexualiteit (2) In de pennevrucht van J.F.J. Jansen te Leidschendam ko men twee onjuistheden voor. Hij beweert namelijk dat het niet is aan te nemen dat „de auteur van de bijbelteksten (inzake afwijzing homosexueel gedrag) op de hoogte was van het feit, dat er in zijn tijd men sen waren met een homose xueel gerichte geaardheid". Dit kan zeker niet van St. Paulus gezegd worden. In zijn artikel „Homofilie. Een .evan gelische' visie?" (Kath. Stem men, sept. 1977, bl. 497 e.v.) weerlegt Prof. Dr. J.P.M. van der Ploeg O.P. de bewering, als zou de apostel Paulus geen weet hebben gehad van een mogelijke ingeboren aandrang tot homosexualiteit, als volgt: „Door dit zonder énige zweem van bewijs als een vanzelf sprekende zaak te beweren, toont men zelfs geen elemen tair begrip te hebben van het Griekse milieu waarin de apostel der heidenen leefde en werkte. De homosexualiteit was daar wijd verbreid en werd er door velen, zo niet door de meesten, als een nor male uiting van sexualiteit be schouwd. Voor wie nadacht was zij natuurlijk wel een pro bleem, want men besefte dat de geslachtelijke differentiatie er in de natuur omwille van de voortplanting is, die bij de homosexuelen is uitgesloten. Om er toch een verklaring van te geven laat Plato in zijn Symposion („Gastmaal") door Aristophanes, een der twaalf deelnemers, vertellen dat de oppergod Zeus oorspronkelijk een dubbele man, een dubbele vrouw (telkens één wezen, maar met het dubbele aantal ledematen van nu) en een man-vrouw had geschapen (Symp., XIV). Deze wezens sneed hij daarna in tweeën (XV), maar ieder der delen zoekt ook nu nog het andere waarmee hij eens één geheel heeft uitgemaakt (XIV). Dit is een mythologische verklaring van het bestaan van de op het zelfde en op het andere ge slacht gerichte sexuele aan- trekkeingskracht. De Grieken kenden dit onderscheid dus wel degelijk en St. Paulus is op dit punt beslist niet onnozel geweest. Toch is zijn veroorde ling fel, absoluut en algemeen. Dominee en priester hebben er zich aan te houden, willen zij aan de Bijbel trouw blijven". Deze laatste zin is tevens een inleidend antwoord op de tweède vergissing van brief schrijver, die een vreemd on derscheid maakt tussen uit spraken van de Kerk inzake geloof en „normuitspraken van de christelijke zedenleer". Christus heeft aan Zijn Kerk niet alleen de door Hem geo penbaarde geloofswaarheden toevertrouwd, maar ook de handhaving van de geboden die uit dit geloof voortvloeien. Hij heeft daarvoor uitdrukke lijk de H. Geest beloofd en ge geven. Als rooms-katholiek weet men (of behoort men te weten) dat men zich te houden heeft aan de uitspraken van de Kerk en het hoogste kerkelij ke gezag (Paus en de onder Zijn gezag werkende Curie, Bisschoppen, in vereniging met de Paus) op gebied van geloof én zeden. Nog tamelijk recent heeft de Congregatie voor de Geloofsleer te Rome een duidelijke uitspraak ge daan, waarbij het stellen van homosexuele handelingen als zondig werd afgewezen. Voor iedere katholiek behoort dit zonder meer normgevend te zijn. J.A.A. Leechburch Auwers VOORBURG. ,Misdienaressen Volgens een bericht in de ru briek „Kerk en Wereld" ver- icht het Vaticaan een ernstige studie of naast misdienaars ook misdienaressen een plaats moeten krijgen in de ere dienst. Het gevestigde gebruik zou dit niet toelaten. Ongelofe lijk dat dit gebeurt in een tijd waarin het kerkbezoek steeds minder wordt, de betrokken heid van veel gelovigen bij de Kerk tot soms het nulpunt is gedaald, de jeugd voor een be langrijk deel de Kerk de rug toe heeft gekeerd en het aan tal priesterroepingen te ver waarlozen is. Dat men zich nu druk gaat maken en er een speciale studie aan gaat wij den, of meisjes als misdienaars bij de Eucharistievieringen mogen worden betrokken. Ik weet, dat volwassen vrouwen reeds bij de Kerk worden ge discrimineerd, maar dat dit zich nu ook al gaat uitstrekken tot meisies die net van de ba sisschool komen, geeft wel te denken over de mentaliteit van topfiguren, die het in Rome voor het zeggen hebben. Ik „kerk" gelukkig in een pa rochie, waar het al heel lang gebruikelijk is. dat meisjes als misdienaars bij de Misviering optreden. N. Kroon, RIJSWIJK. Demokratische diktatuur ligt nu al (ver) onder de°' hoewel het CNV aan mini 75% vasthoudt. Er ging n|d> lijk weer 3% af, opdat heir; binet in stand blijft! Ein#e heeft ook de Eerste Ki deze korting van 3% op tfn se uitkeringen goedgekeu'oi slaafse navolging van- Tweede Kamer, zoals tev bekokstoofd. Die fiateringe geruisloos, waarvan *r krant melding maakte, beei dens de Staatscourant fa; mee werd bovenal ji WAO'ers de nekslag Un bracht. Voor deze stunts! vervielen al per 1.1.80 dit (hard nodige) toeslagen" daarna liepen de uitkerir weer enige keren hard ve terug, nu ook weer per 11 Hierdoor noemde Lubbers'- laatst geschokt. Lieve en ke man toch. We zullen 1.1.85 doorgaan, meldde Kabinet, want alsdan wil i vooral de WAO'ers verdei slachten. Graaf Jantje oj Vijverberg wijst onthutst i de harde staatssekretarisf Graaf, wiens hardheid ii 'bekende wandelgangen heel Christelijk wordt roemd. Onder het wakend van Lubbers en zijn hand gers, wordt het graf van uitkeringsgerechtigden ge ven, mede van de premies de werkenden. Als de werl mers harder gaan werket eventueel daardoor ook beidsongeschikt worden, t zij dus grafwaarts, tot heilE! de werkgevers. De over^r vindt het puur Christelijk^, de bezuinigingen eenzijdig uitkeringsgerechtigden f fen, daar in de Bijbel staaP1 men een hemd moet we|a ven, als men er twee hgs Welnu, de overheid piktir< woon dat tweede hemd.jjJ overheidspersonen helr minstens 10 hemden en ven dus niets weg te schenjr zelfs niet bij drie stuks. Jajai handelen volgens de leiee Straks zullen De Graaf k€ minister De Koning en vernuftige Duisenberg, Ruding en Van Veen eindte eens hun „behoeften" bijig rijken en andere welgestelai moeten gaan halen, opdat ei huidige Kabinet niet spo^j zelf in zijn laatste hemd st Maar de minstbedeelden Ir gen weer hun eenmalige jl' kering, een zogenaamde «a; terhulp. Wat onbeholpen iv( mokratisch! Wl DEN"HA^j' -ja Wisselend j® bewolkt ;°j DE BILT (KNMI) OokV1 de regen- en onweersbui komt een eind. Donderru staat het weer in een gie] deel van West-Europa ocju invloed van drukstijgingen f zich van de Golf van Bisr naar onze omgeving uitbïe den. De komende nacht tr men nog enkele regen- of)p weersbuien voor, maar oi>ri dag is het wisselend en blijft het in het algemu droog. De temperatuur kt. echter niet hoger dan circa1^ graden. Er staat daarbij (n< matige zuidwesten wind, po warmte is naar het oosten,e ruggedrongen. In Oost-Dui- land en Midden-Europa 1 de temperatuur nog tot 30 den stijgen. Ook in de lan4a rond de Middellandse lal blijft het warm. [ei Weerrapporten v Doelen Eelde Barcelona Klagenfurt Kopenhagen "Ie 28 13 2® 22 ie -jaa 22 13 0... 33 19 Oi ;lie 13 OfU onbew. 16 Casablanca zw.bew. Las Palmas zw.bew. Beiroet n.ontv. Tel Aviv onbew. 30 14 06« 33 16 Oja Met de volgende schepen kan IE] post worden verzonden. De dattj.i waarop de correspondentie uit* ter post moet zijn bezorgd, staat r r ter de naam van het schip vermeet Argentinië ms „Corrientes II" 16)g( Australië ms „Australian Endeav«fee] 16 juli; Brazilië ms „Cap san MarTi( 16 juli; Canada wekelijkse afvaart;^ donesië ms „Bavaria" 17 juli; I* ms „Talia" 16 juli; Japan ms „City Edenburgh" 20 juli. Ver. Staten i Amerika ms „Atlantic Star" 16 (vj Zuid-Afrika (Rep) nis „Trar ftn

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2