Combinatiebane] voor jongeren in de landbouw Verkeer wacht enorme drukte Verpakking Bus Amerikaanse toeristen bij Pompeï overvallen Postbesteller borg postin schuurtje op LANDBOUWSCHAP DIENT PLAN IN: hatcher: „Havenstakers irengen eigen baan in gevaar" TOUR DE FRANCE Tourhistorie goed bekend Gezondheidsraad: verminder risico van hartinfarct Oranje-herdenking in Nieuwe Kerk RSY betaalde 'onkosten' commissaris blindelings BON CeicUc 0ouoaiit Woensdag 11 juli 1984,75e jaargang no. 22934 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoü Pers. Apothekeredijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1.00. HET WEER Eerst enkele buien, overdag wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 13, middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Matige zuidwestelij ke wind. Zon op: 05.35, onder 2L56; hoog water Schev.: 03.11 en 15.44, laag water 11.23 en 23.50. Levende haas in brand gestoken JtATWIJK Een agent van 11 Katwijkse politie moest fannacht een haas met twee pistoolschoten doodschieten im het mishandelde dier uit Ijn lijden te verlossen. Een Cbekende had de haas rond Middernacht op een braak- jgend terrein met benzine 'ergoten en in brand gesto len. Een omwonende die Boor de doodskreten van het lier was gewekt, waar- Schuwde de politie. Zij kon ten niets anders doen dan |et dier zo snel mogelijk af- taken. NAPELS Drie gewapende bandieten hebben gisteren bij Pompeï een bus met Amerikaanse toeristen overvallen. On der bedreiging van pistolen dwongen zij de 44 inzittenden hun geld en kostbaarheden af te geven. Een man die zijn bezittingen niet snel genoeg afstond, werd in het been geschoten. Een andere toerist kreeg een klap met een pistool op het hoofd. Ongeveer tegelijkertijd deed zich op de snelweg van Como naar Milaan een soortgelijk incident voor. Een Zwitsers echtpaar werd onder bedreiging van een pistool beroofd van zijn geld, sierraden en foto-apparatuur. De auto van het echtpaar was tot stoppen gedwongen, na een een gevaarlijke inhaalmanoeuvre door twee jonge mannen. BRUSSEL Omdat een hulppostbode op zijn ge mak gesteld was moeten de Belgische Posterijen alsnog de duizenden brieven bezorgen die de man over een periode van acht jaar had opgestapeld in een schuurtje in zijn achtertuin. Half juni werd in het postdistrict Namen de 800 kilo achteroverge drukte post gevonden. Een onderzoek wees uit dat de briefbesteller zijn rondje nooit afmaakte en de post die hij overhield opsloeg in zijn schuurtje. De mensen voor wie de post bestemd was hebben nooit wat gemerkt en veel klachten kwamen er daarom niet. De ongeïnteresseerde besteller, die meestal in viel voor zieken of afwezigen, gaf wel voorrang aan kranten en aangetekende en expresbrieven. De 7.000 poststukken die men in goede staat bij hem aan trof, zullen alsnog, met de verontschuldigingen van de Posterijen op de envelop, bezorgd worden. Officier van justitie dol op lijfstraffen KARLSRUHE Het Westduitse Hooggerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren de veroordeling bevestigd van een officier van justitie, die jonge arrestanten een pak slaag placht te geven. Volgens het Hooggerechtshof had de officier van justitie minder ernstige aanklachten van 20 jongemannen in getrokken, nadat zij hadden inge stemd met een straf in de vorm van een pak slaag op hun blote achter werk. De officier van justitie, die de lijfstraffen persoonlijk had uitge voerd, is veroordeeld tot een jaar voorwaardelijk wegens het toebren gen van lichamelijk letsel. DEN HAAG Via zo genoemde „combinatie- banen" kunnen honder den werkloze jongeren in de agrarische sector aan werk worden ge holpen. Daarvoor is no dig dat de overheid een tijdelijke aanvullende bijdrage in het vooruit zicht stelt voor onder nemers die een werklo ze jongere voor een deel van de week in dienst nemen. Per arbeids plaats kost dat de over heid maar tien mille in het eerste jaar, aflopend naar zeven- en driedui zend gulden voor het tweede en derde jaar. Dit is de kern van het ba nenplan dat het Landbouw schap vanmiddag aan dc ministers De Koning (socia le zaken) en Braks (land bouw) hebben aangeboden. Voorzitter Schouten van het Landbouwschap hield de bewindslieden voor dat de overheidssubsidie gelijk is aan de besparing op de uit keringen. Met de combina- tiebanen wordt vooral ge mikt op de vele onderne mers, die nog geen werkne mers in dienst hebben en die meestal zeer lange werkdagen hebben. Een combinatiebaan houdt in dat het werk op verschil lende bedrijven wordt sa mengevoegd tot één volledi ge baan. Een ondernemer die een werkloze in dienst neemt op basis van een combinatiebaan moet een arbeidscontract sluiten van minstens één jaar, voor maximaal drie dagen per week. Het kabinet heeft voorts be sloten 350 miljoen gulden extra uit te trekken voor bestrijding van de jeugd werkloosheid. Het geld komt bij de 600 miljoen die al op de begroting staan. Het plan wordt vrijdag be sproken in de Stichting van de Arbeid, waar ook het re cente werkgelegenheidsplan van de industrie ter sprake komt. Daarvan maken be drijfsopleidingen voor jeug digen een belangrijk onder deel uit. Het CNV heeft ge vraagd vrijdag ook ruim aandacht te schenken aan de bestrijding van volwasse nenwerkloosheid. (Van onze correspondent Roger Simons) •NDEN De gisteren ge- leel onverwachts uitgebroken ivenstaking in Groot-Brit- nnië heeft geleid tot spoed- 'erleg in het Lagerhuis. Pre- lier Thatcher waarschuwde stakers met de onheilspel lende woorden, dat de haven staking dramatische economi se gevolgen zal hebben voor root-Britannië. Thatcher, die lijzonder fel was, zei dat de —Britse dokwerkers onmiddel- ^Jijk weer aan de slag zouden moeten gaan. „Door te staken h helpen zij de werkloosheids- (problemen van België, Neder land en West-Duitsland op te lossen en brengen zij hun ei gen banen in gevaar", aldus de Britse premier. Maar in de havens van Lon den, Liverpool en Cardiff lag het werk gisteren al geheel stil. De Londense containerha ven Tilbury en ook het contai nerdepot van Southampton la gen volledig plat. Container schepen met bestemming Til bury zetten onmiddellijk koers naar Antwerpen, Rotterdam of Hamburg. Verwacht wordt dat de staking zich uitbreidt naar de andere grote Britse havens. Een woordvoerder van de Rot terdamse Havendienst zei van ochtend, dat „er nog niets te merken was van de Britse sta king en dat de situatie in de haven van Rotterdam pormaal was". Het Britse Nationale Havenco- mitié riep op tot een nationale staking, nadat aannemers van buiten het werk wilden over nemen in de haven van Im- mingham aan de Britse oost kust. Havenarbeiders in Im- mingham weigerden scheeps ladingen te lossen uit solidari teit met de mijnwerkers, die al zeventien weken in staking zijn. Pagina 11: Havenstaking brengt Thatcher in het nauw LEIDEN Het antwoord op vraag 12 („Welke ren ners hebben de Tour de France drip keer achtereen gewonnen?") was Bobet, Anquetil en Merckx. Vele deelnemers aan onze Tour-de-France-prijsvraag meenden dat ook Bernard Hinault in dit rijtje thuis hoorde. Hinault won welis waar wel vier keer de Tour, maar niet achtereen. De reis naar Parijs gaat naar P. Wijfje uit Leiderdorp; de badhanddoeken gaan naar J. Paardekooper uit Zoe- terwoude en Ben Zoete melk uit Leiden. Het ant woord op vraag 15 („Hoe veel Nederlanders zijn er gestart in de 13e etap pe?") moet uiterlijk mor gen in ons bezit zijn. UTRECHT Volledige preventie van alle hart- en vaatziekten leidt gemiddeld tot een verlenging van de levensverwachting van dertigjarigen met ongeveer ze ven jaar. Voor alleen ischemische hartziekten (d.w.z. verstoorde bloedtoevoer naar het hart) is dat drie en een half jaar. Een commissie van de Gezondheidsraad heeft dat berekend in een advies waarin ze een groot aantal aanbevelingen doet die infarcten moeten voor komen. De sterfte aan ischemische hartziekten vertoont weliswaar enige daling, maar ze maakt toch jaarlijks nog een kwart van de totale sterfte uit. Bekend is, dat roken, een te hoge bloeddruk en een te hoog cholesterolgehalte in het bloed risicofactoren zijn. Ook overgewicht en een tekort aan lichaamsbeweging spelen een rol. De commissie adviseert onder meer, gezondheidsvoorlichting en -opvoeding op te nemen in het onderwijs, stop-met-roken cur sussen te stimuleren en voor levensmiddelen etiketten met voe dingswaarde in te voeren. Ook moeten in bedrijfskantines ge zondere voedingswaren worden aangeboden. Ook zou men min stens drie uur per week bezig moeten zijn met sport of sportieve recreatie. Lichamelijke oefening moet een belangrijke plaats hebben in het onderwijs. Preventie leidt niet altijd tot besparingen (bijvoorbeeld minder inkomsten aan tabaksaccijns). Maar volgens de Gezondheidsraad is dat geen reden om er niets aan te doen. Ze noemt de opspo ring van mensen met een verhoogd risico gewenst. Voorrang verdient volgens haar de opsporing van mensen met verhoogde bloeddruk. Verkeersdode in Wassenaar WASSENAAR De 52-jarige P.W.P. Laudi uit Geleen is vanmorgen bij een verkeers ongeval in Wassenaar om het leven gekomen. De man reed iets na half tien met zijn auto op de Rijksstraat weg richting Den Haag en bot ste ter hoogte van het bezines- tation door onbekende oorzaak tegen een boom langs de weg. De politie vermoedt dat de man onwel is geworden of een hartaanval heeft gehad, omdat hij totaal niet heeft geremd en met een snelheid van onge veer 100 kilometer per uur te gen de boom reed. Getuigen van het ongeval worden ver zocht zich te melden bij de af deling verkeer van de politie te Wassenaar, 01751-19244. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vandaag extra aandacht voor de in Rotterdam be gonnen Japan-manifesta tie in de krant van 6 pagina's, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. SCHOOLVAKANTIESIN WESTEN BEGINNEN DIT WEEKEINDE DEN HAAG De Neder- het zomerseizoen te wach- landse automobilist staat ten. Niet alleen op de na- het komende weekeinde tionale autowegen, maar vermoedelijk één van de ook in West-Duitsland, drukste weekeinden van België en Frankrijk moe ten vakantiegangers tij dens het komende week einde met filevorming re kening houden. De 14e juli (zaterdag) is in Frank rijk een nationale feestdag en in West-Duitsland be gint het aanstaande week einde de vakantie van on geveer twee miljoen inwo ners van de deelstaat Hes- Staande voor het witmarmeren grafmonument van prins Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk In Delft herdenken de koninklijke gasten de vierhonderd jaar geleden vermoorde vader des vaderlands. Op de eerste rij koningin Beatrix en prins Claus omgeven door van links af: prins Willem Alexander, prins Bernhard, prinses Juliana, koningin Fabiola en koning Boudewijn van België, groothertog Jan en groothertogin Josephine van Luxemburg, de heer Van Vollenhoven, prinses Margriet en prins Maurits. De plechtigheid werd opgeluisterd door toespraken van pre mier Lubbers, de Leidse geschiedenishoogleraar Schöffer en de Delftse burgemeester Gallas. Pagina 9: Willem van Oranje herdacht als tolerant vrijheidsdenker De politieverkeerscentrale en de ANWB verwachten door het begin van de schoolvakan ties in het westen een zeer druk verkeersbeeld op de Ne derlandse wegen. De uitschie ters zijn voorspeld voor vrij dag tussen 17.00 uur en 21.00 uur en zaterdag tussen 9.00 en 14.00 uur. Weggebruikers moe ten met vertraging rekening houden op de Al, Amsterda- m-Apeldoorn, tussen Baarn en Hoevelaken; A12, Den Haag- -Arnhem-Duitse grens, tussen Woerden en Maarsbergen, voor het knooppunt Velper- broek en voor de grensover gang Bergh; A67 Turnhout- -Venlo, voor de grensovergang Venlo; A76 Geleen-Heerlen, voor de grensovergang bij Heerlen; N50 Arnhem-Apel- doorn, in beide richtingen tus sen Woeste Hoeve en de A12; N59, de Zeelandroute, tussen Hellegatsplein en Zierikzee en op de autosnelwegen rond Breda en Eindhoven. Verder moeten automobilisten met be stemming Texel in Den Helder voor de veerboot met lange wachttijden rekening houden. Boeren brengen melk clandestien op de markt RIJSWIJK Verspreid over geheel Nederland blijken vee houders een deel van hun melkproduktie ver onder de pj-ijs aan opkopers over te doen om zodoende de super heffing te ontlopen. Dat heeft het Produktschap voor Zuivel gisteren bekendgemaakt. Volgens het produktschap is deze verkoop niet alleen ille gaal, maar haalt het bovendien niets uit, omdat ook op deze wijze verkochte melk aan de bepalingen van de superhef fing onderhevig is. De opko pers moeten volgens het pro ductschap hun melk ook er gens kwijt, en dan komt wel uit waar zij haar vandaan heb ben. Het is het produktschap be kend dat sommige boeren hun melk voor twee kwartjes per liter aan opkopers overdoen. Via het geijkte verkoopkanaal, de zuivelfabriek, ontvangen zij gemiddeld drie kwartjes. DEN HAAG Dr. J. De Pous, vice-president-com- missaris bij RSV, heeft de financiële bestuurder bij het concern, Van Rijn, in 1980 opgedragen de presi dent-commissaris De Vries ook onkosten te ver goeden zonder dat daar nota's van waren. De Pous, voorzitter van de SER, deed dit nadat Van Rijn weigerde nog langer de steeds, maar stijgende onkos- tennota's van De Vries te be talen. De Vries had al grote Brand vernietigt Chinees eten ALPHEN AAN DEN RIJN Een brandje heeft gisteren in een Chinees restaurant aan de Emmalaan voor 4000 gulden aan voedsel vernietigd. Het brandje ontstond doordat de eigenaar eën Mandarijn-eend aan het bakken was in een te vette oven. De vlam sloeg in oven, maar de eigenaar was zo bij de tijd om met een poeder blusser aan de gang te gaan. Toen de brandweer arriveerde bleek de brand al te zijn ge blust, maar ook alle etenswa ren in de keuken waren met een dun laagje poeder uit de blusser bedekt. voorschotten ontvangen, die Van Rijn eerst wilde terug zien. Dit is gisteren gebleken uit het verhoor van Van Rijn door de Enquêtecommissie. De voorschotten betroffen ondermeer een opknapbeurt van het schip van De Vries voor 150.000 gulden. Dit be drag werd na de opdracht van De Pous door Van Rijn met de onkostennota's van De Vries verrekend. Van Rijn onthulde dat er nog een bedrag van 238.000 gul den aan betalingen door RSV aan De Vries „zoek is". Voor dat geld zijn bij RSV geen nota's of contracten te vin den. Men is daarover nog in .gevecht met De Vries. De president-commissaris declareerde in totaal 1,7 mil joen gulden aan onkosten, meer dan de hele Raad van Bestuur bij elkaar. Hij werd bovendien voor elke verga dering per helicopter van en naar zijn jacht of zijn Schotse eiland gebracht. Pagina 10: RSV-topman ont dekte investeringen in ko- lengravers te laat. De geneesmiddelenindustrie gaat over twee jaar over tot het afleveren van medicijnen in standaardverpakking. Veel medicijnen worden bij de apotheek nu nog uitgeteld in potjes of doosjes. Er komen drie verschillende soorten verpakkingèn: een kennismakingsverpakking, een standaardverpakking voor een bepaalde periode en een verpakking voor een bepaalde kuur. En al weet iedereen, dat een krant zo zonder verpakking in de bus wordt gestopt is dat produkt een dag later nog slechts geschikt om als verpakking te dienen. Van welk ander produkt dan een krant kan dat worden i Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1