Geboorte diepvriesbaby is geen griezelverhaal VAKANTIE? Moskou: aanbod ruimtewapens is nog van kracht Brits vliegtuig nog steeds vast in Nigeria NENLAND /BUITENLAND or alle rknemers ïmeenten £n niets in spoorten- ïtrale UW REISVERZEKERING LIGT BIJ ONS KLAAR. Slachtoffer eist straatverbod en schadevergoeding van aanrander Nieuw geding tegen uitlevering Kamer LONDEN ƒ295.- 'SIJTHOFE, PAGII^ CeidaeSourcwt ZATERDAG 7 JULI 1984 PAGINA 5 ier: duidelijkheid over acten met Suriname AAG De drie grote partijen in de Twee- |mer willen van minster Van den Broek ilandse zaken) opheldering over de contac- le afgelopen periode tussen Nederlandse en ,mse bewindslieden. In schriftelijke vragen de kamerleden Knol (PvdA), Aarts en Van DA) en Weisglas (VVD) onder meer weten jonderwerpen tijdens de contacten ter spra- geweest. Ook willen zij van Van den Broek op wiens initiatief het gesprek tussen hem Surinaamse ambtsgenoot Udenhout (tevens >r) in de Verenigde Staten tot stand is geko te vragenstellers verzoeken Van den Broek opheldering over zijn standpunt wanneer "iele hervatting van de Nederlandse ontwik ehulp aan de orde is geweest, alsmede louts reactie daarop. Vakantiegangers uit Turkije in konvooi door Bulgarije MUNCHEN Vakantie- gangers die met de auto uit Turkije komen en via Bulgarije terugkeren, mo gen in dat land alleen maar in konvooi rijden. Dat heeft de Westduitse automobielorganisatie ADAC bekendgemaakt. De Bulgaarse autoriteiten besloten tot deze maatre gel, die minstens tien da gen van kracht blijft, we gens gevallen van mond en klauwzeer in Turkije. Stakende Britse mijnwerkers weer slaags met politie LONDEN Op de tweede dag van de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de Britse mijnindustrie, is het gisteren weer tot een treffen gekomen tussen postende stakers en politie. Tien politiemannen en drie mijnwerkers raak ten gewond bij ongeregeldheden in Selby (Yorkshire), die ontstonden toen ongeveer 3.000 stakers probeerden bouwvakkers te gen te houden die het mijnbouwterrein op wilden. Volgens de politie gooiden stakers een busje met bouwvakkers omver en smeten zij eieren en andere voorwerpen naar de politie. De verwondingen, die agenten en stakers opliepen, waren in geen enkel geval ernstig. De bouwvakkers konden later onder begeleiding van de po litie alsnog aan het werk. VN-leider hekelt geringe vertrouwen tussen supermachten STOCKHOLM De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft op de in een impasse verkerende ontwapeningsconferentie in Stockholm gezegd dat het wederzijds ge brek aan vertrouwen tussen de super machten net „een nerveuze vinger aan de trekker" is. De conferentie in Stock holm moet het eens worden over ver schillende vertrouwenwekkende en vei ligheidsmaatregelen tussen Oost en West. Maar tot op heden is men het zelfs nog niet eens kunnen worden over een schema voor de echte onderhandelingen. Tornado ontploft tijdens vlucht HOLZKIRCHEN De piloot en co-pi loot van een West duits gevechtsvlieg tuig van het type Tornado zijn giste ren om het leven gekomen toen hun toestel op lage hoogte in de lucht ontplofte. Het onge luk vond plaats tij dens een oefening boven de Westduit se deelstaat Beieren. :h-Ho,1986 en guCICll td hai "nimmer begn ijk erdeir welijk et oi" eenz«' oefde »en fi (Van onze tragieflementaire redactie) i heltjfAAG Alle belasting- oevinngen krijgen in 1986 een nab'ahenummer (fiscaal >m der) ten behoeve van de ;chrikmatiseerde verwerking dr#gevens voor de loonbe- dd- 1° de ministerraad is 'uwigin besloten een wets- el daartoe uit te bren- e val van een fiscaal renfajgr moet grote besparin- h^aan opleveren. Geauto- shof';erde verwerking van n dfrnggegevens betekent de,lleen tijdwinst en minder deh, maar levert naar ver- '°lgeiting ook een besparing op '50 mensjaren. Het in te fiscaal nummer zal een ial nummer zijn, waaruit lirecte persoonsgegevens worden afgelezen. Hit betreft verschilt het fatienummer niet van huidige „Landijk Vast per", het nummer dat de ngdienst vermeldt op de en aanslagbiljetten hstenbelasting, premie- volksverzekeringen, fcgensbelasting en school- (Van onze ^rlementaire redactie) HAAG Provincies en inten maken zich onge- iver een plan van de re- j voor centralisatie van [gifte van paspoorten in Haag. Volgens hen wil linisterie van buitenland- jen een eigen paspoorten- vaniu opzetten, dat de taken iare0Vernemen van de pro- "^e griffies en de afdelin- Durgerlijke stand van de enten. Dit zou blijken uit ■vertrouwelijke nota van jnlandse zaken aan Bin- g^Mndse Zaken en aan de Élliissarissen van de konin- ■fgifte van paspoorten is ■en zaak van de burge- gters, die bevoegd zijn de Hnaliteit, identiteit en han- ■gsbekwaamheid van de jager vast te stellen. Gro- Sgemeenten doen dit zelf Teinere delegeren dat aan Jrovincies. Men verdenkt Inlandse Zaken er nu van de beoordeling van de |ragers aan zich te willen Jken. Dat zou gemeenten irovincies geld (leges) en Jidsplaatsen kunnen kosten burgers veel tijd. woordvoerster van Bui- mdse Zaken deelde desge- »d mee dat er nog niets is it. Maar volgens de plan- moet volgend jaar een oort nieuwe stijl worden .voerd. Tegelijk met de in- ing van het Europees pas- t zal het huidige boekje voorzien worden van een itstof pagina, waarop de >onsgegevens worden in- :t. Volgens de woord voer- is dat technisch zo'n inge- kelde zaak, dat het alleen ie fabrikant (Staatsdrukke- :kan geschieden. De invoe- van de kunstof pagina :t te maken met de fraude- *rijding; jaarlijks worden er -enden paspoorten verlo- verkocht of gestolen, ^frvan er velen vervolgens den vervalst. ONZEKERHEID OVER SCHADE AAN VRUCHT BLUFT VOORLOPIG BESTAAN ROTTERDAM Het is een koud kunstje om de geboorte van Nederlands eerste diepvriesbaby aan te grijpen voor een grie zelverhaal, net zoals dat enkele jaren geleden ge beurde rond vermeende experimenten met men selijke foetussen. Maar ongefundeerde uitspra ken wakkeren alleen maar de angst aan. En angst is nooit een goede raadgever, dus helemaal niet als het gaat om zo iets precairs als het men selijk bestaan en de oor sprong daarvan. Het la- baratorium is geen ver- blijflaats van een twin tigste eeuwse Franken stein de schepper van het gelijknamige, maar imaginaire monster al zijn er blijkbaar men sen die ons dat nog altijd willen doen geloven. De geboorte van de diep vriesbaby is dan ook hele maal niet eng, maar een overwinning van de weten schap op de natuur, via een methode die volledig te be heersen valt. Net zoals de ge boorte van de eerste reageer buisbaby dat was. Natuurlijk zijn er grenzen aan de ma nier waarop die Wetenschap de natuur in het ootje kan nemen en natuurlijk gelden voor de wetenschapper ethi sche normen, maar dat is een heel ander hoofdstuk. Er is ook niets bijzonders te zien aan het jochie, een wolk (uiteraard) met donker haar, waarop de ouders twaalf jaar hebben moeten wachten. Bij zijn „presentatie" in het Rot terdamse academisch zieken huis Dijkzigt was alleen de belangstelling wat groter dan gebruikelijk. Zo'n twintig fo tografen, het NOS-journaal zelfs; dat overkomt je als „ge wone" baby niet snel. Manipulatie De laatste medische experi menten die het daglicht niet konden verdragen dateren uit het Hitler-tijdperk, maar de herinnering daaraan schijnt nog altijd door te wer ken. Toch heeft prof. dr. G. Zeilmaker, als fysioloog ver bonden aan het medisch team dat aan de wieg stond van zowel de regeerbuisbaby als de diepvriesbaby. altijd beweerd dat genetische ma nipulatie van het DNA-mole- cuul absoluut moet worden uitgesloten. Met andere woorden: aan de menselijke structuur zoals die door de erfelijkheid is bepaald, wordt niet gesleuteld. Of nóg an ders gezegd: wij zouden er met z'n allen niet anders hebben uitgezien, geen ande re eigenschappen en kwali teiten hebben gehad als we een reageerbuisbaby of diep vriesbaby waren geweest. Zeilmaker vindt niet voor niets, dat er snel een wettelij ke regeling moet komen over de termijn waarop een men selijk embryo kan worden bewaard. „In principe is het namelijk onbeperkt houd baar, of in elk geval honderd jaar", zegt hij. „Ik denk, dat we daarom een embryo niet langer moeten bewaren dan dat de vrouw vruchtbaar is". Een embryo is in dit geval een met het menselijk oog niet waar te nemen mensen kind, dat ongeveer twee da gen oud is. Hormonen Door een kleine medische in greep (laproscopie) onder al gehele narcose wordt bij de vrouw een eitje uit de eier stok gehaald. Dat moet uiter aard een rijp eitje zijn, dus het tijdstip is afhankelijk van de» ovulatie van de vrouw en dat vereist een aantal onder zoeken vooraf. Bovendien kan het tijdstip van de eisprong enigszins worden beïnvloed door het toedienen van een geringe hoeveelheid hormonen. Door die hormo- men zullen vaak ook meer eitjes tegelijk gaan rijpen, waardoor tevens meerdere eitjes tegelijk opgezogen kun nen worden tijdens de opera tie. Enige uren later wordt het eitje bevrucht en daarna duurt het ongeveer 48 uur voordat men kan zien of de bevruchting is gelukt en het eitje zich gaat delen. Is-dat het geval, dan zijn er twee mogelijkheden. Het eitje, in middels embryo, wordt na twee twee dagen poliklinisch teruggezet; geheel pijnloos. Dan is er sprake van de rea geerbuismethode. De andere mogelijkheid is dat het eitje wordt ingevroren en bij een temperatuur van 196 graden Celsius onder nul wordt be waard en bij de volgende ovulatie van de vrouw, onge veer een maand later dus, kan worden teruggeplaatst. Dan is er sprake van de diep vriesmethode. Minder belastend In beide gevallen zal moeten worden afgewacht of er een zwangerschap ontstaat, want vanaf dat moment is het hele proces weer volledig natuur lijk. „De kans op een zwan gerschap is daarom nauwe lijks kleiner of groter dan in gevallen waarbij de man en vrouw normaal vruchtbaar zijn; tien tot twintig procent", alus gynaecoloog dr. A. Albe- da, ook lid van het medische team. „Het voordeel van de diepvriesmethode boven de reageerbuismethode is even wel dat het minder belastend is voor de vrouw. Het kan elke maand kan worden her haald, omdat je meerdere embryo's van hetzelfde ou derpaar hebt". In Rotterdam is er sprake ge weest van twee zestien-celli- ge embryo's. Het ontdooien dat onder kamertempera tuur gebeurt van één van beide mislukte, maar de an dere kon worden terugge plaatst in de baarmoeder. Daaruit groeide de tweede diepvriesbaby ter wereld en volgens Zeilmaker zal het ze ker niet de laatste zijn. „In Australië, waar de eerste diepvriesbaby werd geboren, zijn enkele zwangerschappen mislukt en ook 'onze' baby is nog een toevalstreffer. Maar net als bij de reageerbuisba by, waarvan woensdag in Rotterdam al weer de zeven de is geboren, voorzie ik toe komst voor deze methode. Zonder meer". Laatste kans Momenteel zijn er in Neder land geen vrouwen meer die via deze ingrepen zwanger zijn geraakt, maar er worden in het Dijkzigtziekenhuis wel embryo's bewaard van zeven a.s. moeders. Deze vrouwen zouden op geen en kele andere manier zwanger kunnen worden. Ook niet door middel van een operatie aan de eileiders, die volgens de medici nog altijd de voor keur verdient boven de rea geerbuis- of diepvriesmetho de. Niet omdat die laatste twee manieren gevaarlijk zouden zijn, maar omdat de kans om na een eileiderope ratie zwanger te raken groter is. Albeda: „Er zijn twee moge lijke risico's. Bij de laprosco pie bestaat er een kleine kans op een bloeding of een be schadiging van de darm, als die tenminste vergroeiingen vertoont. Via een operatie moet de schade dan direct worden hersteld. Bij de vrou wen die tot nu toe zijn be handeld, is dat echter nog nooit noodzakelijk geweest. Het andere risico waarover nog,wel wordt gesproken, be treft aangeboren afwijkingen van de baby. Tot nu toe zijn die nog niet vastgesteld en ook bij reageerbuisbevruch ting bij dieren is nog nimmer aangetoond dat er schade aan de vrucht ontstaat. Pas als er vele duizenden baby's via deze methode zijn geboren, is met zekerheid te zeggen ol deze methoden geheel veilig zijn". DICK HOFLAND ADVERTENTIE VROOMS DREESM ANN Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MEMELS jj| HffiTEECN miNMAV PAT ICMOeT Ner DAT vutcA/Rg MOSKOU Het Kremlin heeft gisteren verklaard dat het aanbod voor besprekingen over ruimtewapens nog van kracht is. Maar de Sovjet-Unie wil alleen met de VS onderhandelen, mits genoemd onderwerp het enige onderwerp van bespreking is. Washington aanvaardde vorige week het aanvankelij ke aanbod van de Sovjet-Unie voor de onderhandelin gen, maar zei dat het zich vrij voelt andere kwesties, waaronder de kernbewapening, ter sprake te brengen. De Sovjet-Unie stelt voor, zo werd gisteren herhaald, overeen stemming te bereiken over het verbieden en schrappen van een hele klasse wapens, waaronder zowel in de ruimte als op aarde gestationeerde anti-satellietraketten en andere wapens die be doeld zijn om doelen in de ruimte te treffen. Ook zou het be proeven van dergelijke systemen moeten worden opgeschort vanaf het ogenblik dat de onderhandelingen beginnen. De Ame rikaanse regering noemde de Russische mededeling „goed nieuws". Volgens Witte-Huiswoordvoerder Larry Speakes zul len de VS in september in Wenen zijn om de besprekingen te beginnen. AMSTERDAM De 28-jarige Amsterdammer R. tegen wie maandag tbr en achttien maanden cel geëist werd wegens het plegen van zes aanrandingen, moet verbo den worden zich bij één van zijn slachtoffers in de buurt te begeven. Verder moet R. als voorschot op een schadevergoeding van in totaal 5 ton alvast 5.000 gul den betalen aan de vrouw als smartegeld. Dit eist één van de slachtoffers in een kort geding dat gisteren diende voor de president van de Amsterdamse recht bank, mr. B.J. Asscher. R. is de man die begin dit jaar wegens cellentekort werd vrijge laten ondqnks het feit dat hij zes aanrandingen bekende. Hij is nog steeds vrij op voorwaarde dat hij zich niet in de onmiddellij ke omgeving van de woningen van zijn slachtoffers ophoudt. Die voorwaarde is echter te vaag, zo vindt de eiseres in het ge ding. Iedere dag laat zij haar hond uit in net Oosterpark in Amster dam waar ook R. met zijn Dobermanpincher placht te lopen. Met deze hond bedreigde R. vijf van de zes aangerande vrou wen. R. moet, aldus de vrouw, ook verboden worden in het be wuste park te komen. De schadevergoeding van 5 ton is volgens de vrouw en haar ad vocate, mr. G. van Driem, wel buitensporig hoog maar uit on derzoek naar seksueel geweld tegen vrouwen zou zijn gebleken dat dergelijke geweldsdelicten dermate diep ingrijpen in het le ven van het slachtoffer dat dit zijn weerslag heeft gedurende de rest van haar leven. R. kreeg van het blad Panorama 5.000 gul den voor een interview over de aanrandingen en zijn vrijlating en hij zou dit bedrag dus in ieder geval aan de eiseres kunnen uitbetalen, zo meent de vrouw. Volgens de advocaat van R., mr. Kist, heeft de man zich tot nu toe keurig gehouden aan de voorwaarden om op vrije voeten blijven en hebben zijn slachtoffers niets te vrezen. De hoge scha devergoeding en het ruime straat- en parkverbod vond Kist de in acht te nemen verhoudingen te buiten gaan. De rechter doet 12 juli uitspraak. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De Britse regering is er van overtuigd dat de Nigeriaanse autoriteiten en de ambassade in Londen betrokken zijn geweest bij de mislukte poging ex-mi nister Dikko te ontvoeren. De Nigeriaanse hoge com missaris in Groot-Brittannië, generaal Tony Hanna- niya, ontkende gisteren stellig elke betrokkenheid. Maar hij kon niet verklaren waarom diplomaten van zijn ambassade op het vliegveld Stansted aanwezig wa ren, toen daar de kist met de ontvoerde ex-minister ar riveerde. Dikko, een zwager van de in december door de militairen afge zette president Shagari, was in feite de tweede man in Nigeria. Hij zou zich de afgelopen jaren op grote schaal hebben verrijkt ten koste van de Nigeriaanse schatkist. De nieuwe machthebbers in Nigeria zijn een uitgebreide campagne begonnen om verduis terde overheidsgelden terug te vorderen. Vanuit Londen heeft Dikko gezworen een „heilige oorlog" tegen de militairen te zul len beginnen. Ondertussen houdt Nigeria's militaire bewind nog steeds een Boeing 747 van British Caledonian in Lagos aan de grond. De passagiers zijn vrijgelaten, maar de bemanning is naar een rege ringsgebouw in Lagos gebracht. „Zij mogen niet vertrekken, maar zij voor zover wij weten worden zij niet ondervraagd", zo verklaarde een Britse diplomaat in Lagos. DEN HAAG België mag de 41-jarige Nederlander Rienk Ka mer niet vóór dinsdag uitleveren aan de VS. Op die dag dient er in Brussel een kort geding dat uitlevering moet voorkomen. Volgens Kamers advocaat mr Oomen heeft de president van de Brusselse rechtbank gisteren in een spoedzitting bepaald dat de Belgische staat 250.000 gulden moet betalen als zij het kort ge ding niet afwacht. Volgende week zal de commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg zich uitspreken over de zaak, en ook is aan de Raad van State in België gevraagd de uitlevering te verbieden. ADVERTENTIE Met uw krant naar incl. bezoek aan de musical Evita. Londen, de bruisende wereldstad heeft een overvloed aan bezienswaardighe den. Oude tradities handhaven zich naast moderne attracties en maken deze wereldstad tot een aantrekkelijk reisdoel. Vrijdag 20 juli en vrijdag 10 augustus a.s. vertrekken we weer met een luxe touringcar voor een drie daagse trip naar de Engelse hoofdstad. Het verblijf aldaar is in het Queenshotel op basis van halfpension (diner, logies en Engels ontbijt). - Zaterdagmorgen is er gelegenheid in de londense City te winkelen, 's middags is er onder leiding van sprekende gids een sightseeingtour door Londen en wordt gelegenheid geboden tot een bezoek aan V.„ bey, de St. Pauls Cathedral en de Tower Zaterdagavond wordt in het Prince Edward Theater de bekende - k. L museum Madame Tussaud of de bekende markt Toeslag eenpersoonskamer 50.-. reisverzekering 6.- per persoon 5.- poliskosten. In de prijs zijn begrepen: de busreis heen en terug overtocht Zeebrugge-Dover/Dover-Calals kamer met douche en toilet op basis van halfpension 2x logies ontbijt en 2x diner) stadsgids sightseeingtour Londen entree Prince Edward Theater Niet inbegrepen de eventuele overige entrees en andere persoonlijke'uitgaven. Inlichtingen en boekingen telelo- nisch onder nummer 070-190882 (maandag t m vrijdag van 9-16 uur), ol persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Den Haag POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5