chloor m ;,Leids" drinkwater Groen licht op komst voor zelfbouwers Vinkeveld Fraaie stoeterij in Leimuiden Bewoners Narmstraat klagen over overlast bedrijven Surfrace op Noord Aa Hazerswoude bouwt aan Gerelaan IHazerswoudse varkenshouder $n beroep bij Raad van State „Gewoon de boel schoonmaken en opnieuw beginnen99 4.LLEEN FIJNPROEVERS MERKEN HET' =ni I Aanbod voor bibliotheek Alkemade -—^IDENhCetdóceoivumtZATERDAG 71UU19B4 PAGINA 3 Afscheid na 30 jaar Mevrouw T.W. Louwrier-Terluin heeft gistermid dag afscheid ge nomen van de kleuterschool „De Klimop" aan de Lorent- zkade. Mevrouw Louwrier was bijna dertig jaar aan de school, die deel uit maakt van de Lorentz basis school, verbon den. Zij heeft vrijwillig afscheid van de school genomen en voorkwam op deze manier dat een jongere leer kracht ontslagen moest worden. Haar collega's boden mevrouw Louwrier een fiets aan, na mens de ge meente verraste wethouder H. van Dongen haar met een presentje en schoolhoofd Fl- lemon overhan digde de schel dende kleuterjuf ook een fraai verpakt cadeau. LEIMUIDEN „Negen gouden karossen, gebouwd in 1800 in op dracht van keizerin Eugenie van Oosternijk staan aan de wieg van het ringsteken met paard en wagen, een Oud-Hollands schouwspel, waar van wij vanavond in Leimuiden mogen genieten". Dit, en vele andere wetenswaardigheden werden gisteravond door de heer Van Bronk- horst in leimuiden verteld aan de vele toeschouwers die zich hadden verzameld langs het parcours in de Dorpsstraat waar 26 aanspannin gen deelnamen aar een stoeterij in het kader van de Zomerfeesten 1984. De rode vlag werd vaak omhoog gestoken ten teken dat de ring was gemist. Er werden vier rondes verreden waarin acht ringen gesto ken konden worden. De diversiteit van de stoeterij zorgde voor een boeiend schouwspel. Van kleine Shetlanders en Hackneys tot aan Friese tuigpaarden toe liepen voor de wagonettes en tilbury's. De prijs voor het mooiste geheel is gewonnen door familie Uittenbogaard uit Alphen aan den Rijn met een antieke spider. De wisselbeker bij het ringsteken is gewonnen door familie Van de Geest uit Roelofarends- veen, rijdend in een dos-a-dos. Zij misten bijna geen ring. De eerste rpijs voor de bloemversiering is gewonnen door P. Hartveld uit Rijnsa- terwoude, die de concourswagen had verfraaid met veldbloemen. WETHOUDER DREIGT MET STAPPEN ALS BEZWAREN BLIJVEN NOORDWIJK Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land (GS) hebben laten doorschemeren dat ze binnen kort het licht op groen willen zetten voor de zes zelf bouwers in het Vinkeveld. Als er dan nog bezwaar wordt gemaakt tegen de bouwplannen, heeft wethou der J. Bedijn al aangekondigd het hogerop te gaan zoe ken. "Het is van de gekke dat de Stichting Zuidduinen dan doorzet en in een tijd van woningnood woning bouw belemmert. We zullen dan de fracties in de Tweede Kamer moeten gaan benaderen", aldus de wethouder. De plannen van de zes zelfbouwers zijn tot op heden opgehou den door bezwaren. De Stichting Zuidduinen, een groep bewo ners van de gelijknamige villawijk in Noordwijk, heeft namelijk de bezwaren tegen de bouwplannen zo ver doorgezet dat ze nu bij de Kroon zijn beland. Een uitspraak daarvan kan nog enige maanden op zich laten wachten. GS hebben nu officieus laten weten een „verklaring van geen bezwaar" voor de zelfbouwers te willen afgeven", ook al loopt de Kroonprocedure nog. Als die verklaring wordt afgegeven heeft iedereen dertig dagen de tijd de mogelijkheid daartegen via de wet AROB bezwaar te maken. De wethouder hoopt dat de Stichting Zuidduinen het niet zover door zal voeren. Overigens speelt bij de verdere voltooiing van het Vinkeveld, waar op den duur 1400 woningen zouden moeten verrijzen, nog steeds de kwestie van het advies van het ministerie van volks huisvesting waarin ongeveer 400 woningen aan de westelijke zij de van het plan worden (richting Zuidduinen) geschrapt. De achtergrond daarvan is dat „kostbare bollengrond" aan de wo ningbouw wordt opgeofferd. Bovendien stelt men van de zijde van het ministerie dat de gemeente Noordwijk het plan heeft veranderd door de huizen dichter op elkaar te bouwen. Daar door komen er 1400 woningen en dat daaruit concludeert men dat er dus minder grond nodig zou zijn. De gemeente heeft het plan echter noodzakelijkerwijs moeten „Verdichten", omdat de bouw is vertraagd en het plan anders te duur zou worden, ook al omdat de vrije sectormarkt is ingestort. De gemeente is van plan dat laatste op te vangen door aan de westelijke zijde van het Vinkeveld goedkope huur- en koopwoningen te bouwen. LEIDEN Bewoners van de Narmstraat hebben bij de gemeenteraad ge klaagd over de overlast van verschillende bedrij ven in hun buurt. De pro blemen zijn bij het ge meentebestuur niet onbe kend en al in het bestem mingsplan werd vastge legd dat een aantal bedrij ven in deze buurt onge wenst waren. De afdeling milieu is van plan naar aanleiding van de klach ten een onderzoek in te stellen. Aan de Narmstraat zitten een aantal kleine bedrijfjes die te- samen voor stank- en geluido- verlast zorgen. Eén van de be drijfjes, een plaatwerkerij en uitdeukerij, werd reeds door de gemeente gesommeerd zich aan de bepalingen van de hin derwetvergunning te houden en maatregelen te nemen om de overlast tegen te gaan. De zelfde klachten hebben de be woners geuit ten aanzien van een taxibedrijf: stank van olie en benzine, herrie van draai ende motoren en auto's die de doorgang blokkeren. Het be stemmingsplan maakt over dit bedrijf melding van het tekort aan stallingsruimte voor het huurautopark. Ook zijn er klachten over het uitgifte-de pót van de Volkskrant waar 's nachts om vier uur vracht wagens en brommers de nodi ge herrie maken. Tenslotte zijn er de regelmatige terugke rende klachten over de Koet- sotheek die vooral rond het sluitingsuur de nodige irritatie veroorzaken. De bewoners zeggen de politie reeds enkele malen van de herrie op de hoogte gesteld te hebben doch behoudens klachten over de Koetsotheek is hiervan bij de politie niets bekend. Het probleem in de Narm straat is dat weliswaar ge streefd wordt naar verplaat sing van bedrijven, maar dat de gemeente hier financieel niet aan mee werkt. Stadsver nieuwingsambtenaar R. van Gulick: „Over het algemeen wordt er naar gestreefd op de plaats van verplaatste bedrij ven woningen neer te zetten. In dat geval tracht de gemeen te de bedrijfspanden aan te ko pen. De Narmstraat met de hoge gevel van de bioscopen leent zich echter niet zo voor woningbouw. Daarom zal de gemeente ook niet tot aan koop overgaan. Het enige wat wij kunnen doen, is de onder nemers ruimte op een indus trieterrein aanbieden. Ma^r zoveel ruimte is daar ook niet". De bewoners van de Narm straat eisen dat de gemeente „aan de onduldbare situatie" een einde maakt. „Het leven in de Narmstraat is een hel", aldus de bewoners. in gewond bij JyJtploffing »^EN Bij een ontplof- bij Fasson aan de Lam- jchansweg is gisteren 53-jarige werknemer dat bedrijf gewond ge- t. Hij moest met brand- jen in het gezicht wor- ven -opgenomen in het St. ver %ethziekenhuis in Lei- orp. De man raakte ge- buiteij toen rond kwart voor Het ken lijm-mix door onbe- t belle oorzaak explodeerde. DaariPrandweer is er aan te gekomen om de brand en het bedrijf te blus- ZOETERMEER Op de recreatiepias Noord Aa, gelegen in het recreatiege bied ingeklemd tussen Zoetermeer en Zoeterwoude, wordt dit weekeinde een 24-uurs surfrace gehouden. Het is de bedoeling dat de deelnemers in team verband gedurende een etmaal het par cours varen. Wie de meeste rondjes heeft gemaakt is winnaar. Het is de derde maal dat deze marathon wordt afgelegd. Vorig jaar telde men 120 deelnemers. Er wordt in verschil lende klassen (ook recreatie) gevaren. Elk team bestaat uit twee, drie of vier personen. Inschrijven is zaterdagmor gen nog mogelijk tot twaalf uur. HAZERSWOUDE De commissie ruimtelijke ordening heeft ingestemd met de exploitatie overeenkomst met het aannemingsbedrijf Egbo. Deze overeenkomst haalde het vorige week tijdens de raadsvergadering niet. Het be treft de bouw van zestig woningen aan de Ge relaan. De raad kon geen beslissing nemen omdat men meende over onvoldoende informatie te be schikken. De grond aan de Gerelaan is name lijk zeer vochtig, waardoor bouwrijp maken problemen kan opleveren. De raadsleden wis ten toen echter niet dat de aannemer advies had gevraagd bij de Grontmij. De inhoud van dit advies heeft thans geleid tot een ander standpunt van de commissie. >cl IND 33. IAZERSWOUDE/DEN IAAG Een Hazerswoudse ^Jeehouder ging gistermiddag Jr jij de Raad van State in be- Upioep tegen een beslissing van ari|jn gemeente om de hinder wetvergunning voor zijn be- "Jrijf in te perken. De heer J.C. ofmits kan door deze beperking *n stal voor 25 varkens niet IS heer gebruiken. De gemeente Qpjesloot de eisen voor de hin- j jterwetvergunning te ver- pp^cherpen om stankoverlast 42lioor omwonenden van de Sta tionsweg in de wijk Rhynen- burch te beperken. De varkenshouder had in de regels voor de vergunning een bepaling gevonden waarin staat dat een eenmaal opgestel de hinderwetvergunning niet zwaarder mag worden ge maakt. „Ik vind het knap dat u dat heeft kunnen vinden", zei de staatsraad tegen de var kenshouder die verklaarde in de moeilijkheden te komen door de nieuwe voorwaarden van zijn uit '77 stammende ge meentelijke vergunning. Oud-wethouder S.J. Fransen verklaarde tegenover de staatsraad dat Smits aan stren gere regels is gebonden omdat hij van een varkensfokkerij naar een mesterij overgaat. „En dat heeft een zeer nega tieve invloed op de woonwom- geving. Het is dan ook niet on terecht dat de gemeente zulke eisen stelt", zo zei hij. De dichtstbijzijnde woningbouw ligt op een steenworp afstand van het bedrijf. VEEHOUDER AMMERLAAN NA TWEEDE GEVAL VARKENSPEST IN GEERPOLDER: STOMPWIJK „Ik kan nu wel met een chagrijnige kop naar mijn vrouw gaan ziten staren, maar het is na tuurlijk veel leuker om een tijdje naar Valkenburg op vakantie te gaan. Eer we terug zijn, is de boel weer op geruimd en gaan we gewoon opnieuw beginnen. Het is niet de eerste keer dat dit me overkomt". De heer P.M.M. Ammerlaan is er niet minder laconiek onder dat afgelopen week zijn veestapel van ruim 131 var kens, waaronder 35 fokzeugen, naar het destructiebe drijf is gebracht vanwege varkenspest. De Maria's hoeve, het tweede bedrijf waar binnen zes weken varkenspest werd geconstateerd, is gelegen aan de Bovenmeer- weg in de oude en rustieke Geerpolder in Stompwijk, op de grens met Zoetermeer. Al vanaf twee kilometer afstand wapperen de aanplakbiljetten met „Varkenspest. Besmet terrein", de bezoeker tegemoet. Het zal toch gauw zo'n vijf weken duren eer Ammerlaan weer met een nieuwe veestapel aan de slag kan. Zijn bedrijf moet enkele malen worden schoongemaakt en de veterinaire dienst komt een aantal malen controleren of er weer varkens kunnen wor den gefokt. „Varkenspest bezorgt het Rijk enkele miljoenen guldens schade per jaar. (In 1983 keerde het Rijk ruim 28 miljoen gulden uit aan schadeloosstellingen, red.) Zij moeten tenslotte de halve dagprijs voor een ziek dier betalen en de hele prijs voor elk gezond dier, dat ook moet worden vernietigd. De waarde van mijn varkens bedroeg tegen de 30.000 gulden. Maar hoeveel schade ik uitein delijk aan deze ziekte heb, is nog niet bij benadering tezeggen. Het, ligt er maar net aan hoe snel ik met de nieuwe fokzeugen terug ben op het oude peil", aldus Ammerlaan. Virusziekte Varkenspest is een besmettelijk virusziekte, die vooral in de grensgebieden met België en Duitsland voorkomt. In deze lan den zijn de voorzorgsmaatregelen en de eventuele nacontrole minder streng dan in Nederland. Hier kunnen varkens worden ingeënt, hoewel Ammerlaan dat niet had gedaan: „Nee, ik vond het niet nodig. Aan deze kant van Nederland is varkenspest een zeldzaamheid, dus waarom zou je die dieren dan vaker inspuiten met rommel dan nodig is". Precies twintig en tien jaar geleden raakte de Stompwijker zijn varkens ook al kwijt „maar" zo stelt hij vol vertrouwen „ik ben toen opnieuw begonnen en dat doe ik nu weer. Klagen kan altijd nog a is 2Üjks 123et bedrijf van de heer Ammerlaan aan de Bovenmeerweg in Stompwijk, dat voorlopig tot besmet 1for3bied is verklaard. Schoonmaak-actie van scholieren "Houdt Wou schoon" met dit motto op de hesjes die over de schouders waren gehangen hieleden 60 eerlingen van de drie basisscholen een bliksem actie in Rijnsaterwoude. In ruim een uur tijd zijn vrijdag middag dertig vuilniszakken gevuld met behulp van zelfver vaardigde papierprikkers. Per soneel van de gemeentelijke technische dienst verleende aassistentie en zorde ervoor dat alle rommel verdween in de vuilnisauto. Leerlingenen van de christelijk nationale school De Hoeksteen zagen na een jaar hun wens voor een schoon Rijnsaterwou de eindelijk vervuld. De nood zaak tot dit initiatief hebben zij vorig jaar al aangekaart aan het begin van een vergadering van de gemeenteraad. Nu hiel pen alle leerlingen van de hoogste klassen mee om zowel de dorpskern als de nieuw bouw te schonen van plastic, papier en ander afval. Met name de oevers van de Braaa- sem waren vervuild, consta teerde de schoonmaakploeg. Op de vraag of Rijnsaterwoude nu schoon is, was het sponta ne antwoord: „Ja, maar vast niet voor lang". ROELOFARENDSVEEN Projectontwikkelaar Pieter van Ruiten heeft de gemeente Roelofarendsveen een bijzon der aanbod gedaan. Hij biedt het al lang te koop staande pand aan het Noordeinde 127a aan als huisvesting voor de bi bliotheek. Dit 500 vierkante meter grote gebouw zou de ge meente voor 36.000 gulden per jaar kunnen huren of voor 360.000 gulden kunnen kopen. Een kapitaalslast die volgend Van Ruiten „beter past in het gemeentebudget dan de voor genomen uitgave van 1,2 mil joen gulden". Om zijn aanbod kracht bij te zetten heeft Van Ruiten dit aanbod via brieven aan B en W en de leden van de commis sie welzijn van Alkemade ge stuurd. Die commissie spreekt namelijk woensdag over de huisvesting van de biblio theek. In die brieven nocnjt Van Ruiten het betreffende pand „de ideale vestigings plaats voor de bibliotheek". Van Ruiten voegt daaraan toe dat het pand binnen enkele dagen gebruiksklaar te betrek ken is. „Wij denken u hiermee een passende aanbieding te hebben gedaan voor een snelle en bovenal voordelige oplos sing voor de ruimtenood der bibliotheek". Tl O' ng □DEN De Leidsche inwater Maatschappij )M) is gisterochtend in jracht van de Inspectie haSr de Volksgezondheid Pionnen met het toevoe- lj aJ van chloor aan het e^denkwater. In het water tdebn bacterie aangetrof- i die schadelijk zou rinen zijn voor de ksgezondheid. Het ttekioor moet deze bacterje -lliefcchadelijk maken. De -adi9M noemt het toevoe- 'erdi van het chloor een ne iDrzorgsmaatregel en 3e £t dat het water heel ge\ed drinkbaar blijft. „Al- - stan fijnproevers zullen merken", aldus ir. D. is van de LDM. Er sturdt één milligram Aanvfoor per liter water toe- ng,9Voegd. 1 (m? ELEfmei werd in Den Haag de lagm-terie aeromonas hydrophy- 120 in het water aangetroffen K sindsdien zit er chloor in f*. t Haagse drinkwater. De 'qq \lerie in het Leidse water te|jj|£t ook aermonas hydrophy- u. Af maar volgens ir. Mus mag LOO-jraan nog niet de conclusie ■x^irden verbonden dat het om B00, zelfde bacterie gaat. „Het ie npi een andere stam zijn", Katldt Mus. Hij zegt dat het Hogelijk is dat de bacterieën ir Wuifde zijn. De „Haagse" gppterie kan buikpijn en irri tatie van de slijmvliezen ver oorzaken. De bacterie in het Leidse wa ter werd door de Inspectie voor de Volksgezondheid on der meer gevonden in Voor schoten, waar de leidingen van de Haagse Duinwaterlei ding en de Leidsche duinwa termaatschappij met elkaar in verbinding staan. Zowel Den Haag als Leiden leveren water aan Voorschoten. De „Leidse" bacterie wordt momenteel on derzocht, het resultaat wordt volgende week verwacht. Zo wel de Inspectie als de LDM is met dit onderzoek bezig. Het chloor wordt in Katwijk, waar het pompstation van de LDM staat, in het water ge daan Per liter wordt een milli gram chloor toegevoegd. Mus noemt dit een lage concentra tie, waardoor het water goed drinkbaar blijft. „Deze hoe veelheid moet voldoende zijn om de bacterie te doden. Is dit toch niet het geval dan moet de concentratie worden bijge steld", zegt Mus. In Den Haag wordt dezelfde hoeveelheid chloor toegevoegd, men was er met een lagere concentratie (0,2 milligram) begonnen. Toen Den Haag de dosis chloor vervijfvoudigde, sprak men van een noodmaatregel. De LDM, die vijf jaar geleden ook een dergelijke maatregel moest nemen, wint het drink water door oppervlakte infil tratie in de duinen van Wasse naar en Katwijk en levert dit aan Leiden, Oegstgeest, War mond, Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg, Voorschoten, Val kenburg, Sassenheim, Lisse, de Rijnstreek en de rest van de Bollenstreek. Het gaat om 44.000 aansluitingen ..en ruim 123.000 consumenten die een hoeveelheid van 20 miljoen kubieke meter water per jaar afnemen. De land- en tuinbou wers hoeven zich volgens Mus geen zorgen te maken. Het ge chloreerde water is niet scha delijk voor de gewassen. Ook de vrees dat de leidingen door het chloor worden aangetast is volgens de ingenieur onge grond. De bezitters van een aquarium wordt aangeraden het water slechts te gebruiken nadat het een nacht in een emmer heeft gestaan danwel via een koolfUter gefiltreerd Hoe lang deze situatie gaat du ren is volledig onbekend. In Den Haag gaat men ervan uit dat het water tot in de herfst moet worden gechloreerd. De bacterie moet door het dalen van de temperatuur in de herfst langs natuurlijke wijze verdwijnen. Of de LDM, zoals in Den Haag, de leidingen gaat doorspuiten om het besmette water te verwijderen, is nog niet duidelijk. Hierover wordt volgende week meer bekend. Ir. Mus is niet bang dat de consument zich afkeert van het aangepaste drinkwater en massaal naar de winkel stapt om mineraalwater te kopen. „Zo erg is het niet, paniek is niet nodig want we hebben de situatie volledig in de hand".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3