Vakantie met 'n traan aan n en kust] Waarheen? Kunnen strandgenoegens in België een alternatief bieden aan landgenoten, die zich geen vliegreis naar exotische gewesten (meer) kunnen veroorlo ven of gewoon zuinig aan willen doen met hun benzine? Velen tobben met de vraag of zij zich niet doodgewoon thuis zullen voelen in dit nabije buitenland, waar een boulevard zeedijk wordt ge noemd en de depressies even talrijk zijn als bij ons. Zonder wuivende palmen aan de vloedlijn zal het nog wel lukken, maar is het wel zo leuk een pen sion te betrekken aan de Kustlaan of je tent op slaan aan de Vlinderweg? Wie hier in zijn eigen taal een portie mosselen met frites bestelt wordt prompt bediend, terwijl het toch zijn bekoring kan hebben niet te worden verstaan en jachtig te bla deren in de „Hoe zeg ik het in het Italiaans- /Spaans/Grieks" boekjes voor vakantiegangers. vrolijke parasols en badcabinea, deftigheid niet ontzegd kan worden, Belgische voor koning Nieuwpoort, waar hij hoog te paard zit gedenk teken, dat bewijst aan gesneuvelde Toch heeft België voor iemand die in de vakantie opwindende avontu ren wil beleven verschillende ijzers in het vuur. Intussen verkeert de Belgische kust in een hevige twee strijd. Elk van de ongeveer twintig badplaatsen doet pogingen zich daaraan te ontworstelen. Terwijl de een zich aanbevolen houdt voor ge zinnen met een wat smallere beurs laat de ander zich vól welbehagen een mondain en snobistisch oord noemen, waar nog iets leeft van de noblesse uit vroeger jaren. Knok- ke-Heist bijvoorbeeld lost het pro bleem op met vier badzones, die al lemaal hun eigen standing hebben. Dertigduizend inwoners blikken er 's winters versuft terug op een zo merseizoen met 250.000 gasten en drie miljoen overnachtingen. Cij fers om gek van te worden voor ie mand die een stil en gerust leven wil leiden, maar de heer Em. De- sutter, schepen voor het toerisme en parlementslid, is er best tegen opgewassen. „Er wonen ten andere veertienhonderd van uw landgeno- ten permanent in onze stad", voegt hij er fijntjes aan toe, „dus moet het er wel goed toeven zijn". Knokke-Heist is een van de drie gemeenten in Vlaanderen met een mild fiscaal klimaat, omdat er geen „persoonsbelasting" wordt gehe ven, een aanslag die elders mini maal zes procent van het inkomen bedraagt en kan oplopen tot veer tien. Nu de francs maar vijf en een halve cent per stuk kosten kunnen ook Nederlandse badgasten hier re latief goedkoop profiteren van alles wat zon, zand en zee te bieden heb ben. Een kuststrook van nog geen ze ventig kilometer omvat zowel het Albertstrand met de duurste nacht clubs als dozijnen walmende frites tenten. Het Zout mag zich nog al tijd beroemen op een distinctie zon der weerga, dank zij de witte villa wijk, waarin de huizen elke twee jaar gesausd moeten worden. De doorgaans schatrijke bewoners houden zich keurig aan dit bevel, zodat hun landhuizen overal het vele groen verlevendigen met de kleur der onschuld. W inkeltoerisme Ook in België dient men soms aan voorschriften te gehoorzamen, zij het dat zij vaak pas worden uitge vaardigd als het te laat is. Maar nog altijd is het een land van ongeken de mogelijkheden. Het winkeltoe- risme bereikt er hoogtepunten als bij ons alle deuren allang op slot zitten. Of het nu zaterdag is of zon dag, bijna overal aan de kust rinke len de kassa's gewoon door. Week- endgasten komen soms speciaal naar Knokke om zich te verbazen over de uitzinnige weelde van het assortiment aan de Lippenslaan en de Dumortierlaan, waar zelfs de grote modekoningen uit Parijs hun „bijhuizen" hebben. Wat er te koop is aan juwelen zowel als delicates sen, fruit, enzovoort, uit alle we relddelen, grenst aan het ongelofe lijke. Met één winkel per vijftien inwo ners steekt Knokke het toch ook rijk gesorteerde Oostende naar de kroon. Alles is mogelijk in dit wa terwonderland, dat zelfs voor een inwoner van Pieterburen in het ui terste noorden van ons land op één dag per snorfiets bereikbaar is. Hoe ze er ook komen, steeds meer Ne derlanders krijgen er de smaak van te pakken. Er is voor hen uitgere kend, dat de strandvlakte maxi maal 1800 hectare omvat en op zijn minst 260 tijdens de uiterste stan den op de getijdetafel. Het komt er op neer, dat er voldoende zand ligt om deze kust een van de mooiste De Belgische kust, verrassend an ders zowel tijdens een dagbezoek als voor een langer verblijf, heeft voor de zomer van 1984 een lange agenda van manifestaties, tentoon stellingen, enzovoort. Een bezoek waard zijn: De tentoonstelling „Albert en Elisabeth"; foto's en notities uit de koninklijke agenda, uit de periode 1914-1918, toen dit paar aan de kust verbleef. Een klein maar onthul lend exposé in het raadhuis van De Panne tot 29 juli. Daarna te zien in Ieperen. Wereldkartoenale in de „Hu morhal" Laguna Beach te Duinber gen bij Knokke. De nadruk valt dit jaar op Japan met 23 deelnemers en 105 inzendingen. Totaal 1000 cartoons, enzovoort, uit Oost en West, veel politieke prenten. Tot 9 september. Brugge, zelf al één grote open luchttentoonstelling, exposeert tot 30 september portretten, enzovoort, van de Brugse schilder Pieter Pourbus in het Memlingmuseum. De uit Gouda afkomstige schilder portretteerde tot aan zijn dood in 1584 tal van burgers uit Brugge. Veurne: de beroemde boetpro cessie trekt dit jaar uit op de laatste zondag van juli, de 29e dus, om 15.30 uur. Wie aan de penitentie wil deelnemen door gebukt te gaan onder een houten kruis van 25 kg (dat van de Christusfiguur is dub bel zo zwaar) kan zich wenden tot Z.E.H. directeur van de Sodaliteit, P. Benoitlaan 36, Veurne. De Dienst voor Toerisme reserveert zitplaatsen, ook op tribunes. Delvaux, de 86-jarige surrealist staat op het toppunt van zijn roem. Het groene dorpje St. Idesbald (Koksijde) toont zijn werken in het Paul-Delvauxmuseum, Kabouter- weg 42. Het wordt beheerd door zijn neef. In dit rijk der dromen kan men dagelijks terecht van 10.30 tot 17.30 uur. Een onvergete lijke ervaring. Wie Delvaux beter wil leren kennen moet ook naar Veurne, waar hij woont (als ere burger) en op het punt staat een nieuw huis te betrekken. In het raadhuis aldaar, in de casino's en op tal van andere plaatsen hangen schilderijen van deze nestor onder de surrealisten. Oostende: het als museum inge richte huis van een andere beroem de schilder, James Ensor, en diens graf kunnen in deze stad bezichtigd worden. Veel bezienswaardige ker ken, zee-aquarium, schilderachtige vissershaven. Jabbeke: voor geïnteresseerden in de schilderkunst als contrast een reisje naar deze plaats, waar de grote Vlaamse expressionist Per- meke heeft gewoond en gewerkt. Zijn huis is als museum ingericht. Koksijde: een interessant visse rijmuseum met veel uitstallingen in de open lucht en een vissersher- berg. Elke vrijdagavond garnalen eten en bier drinken. In hetzelfde dorp het nationaal orgelmuseum, uniek voor België, met 200 mecha nische muziekinstrumenten. Zeebrugge: interessante exposi tie en een zeer boeiende film over de nieuwe zeehaven, die.-nu. zo goed als klaar is, in het grote havenge- 0 Informatie: Het is ook de uitge verij Elsevier niet ontgaan, dat veel landgenoten voor hun vakantie De beroemde garnalenviseert van Ooatduinkerke te paard. voor badgasten te mogen noemen in gans Europa. Ook het meubilair overtreft de ver wachtingen. Een weergaloze toeris tische infrastructuur, heeft er een paradijs van gemaakt voor mensen, die aan elke gril willen toegeven. Daar is een hoge prijs voor betaald. Een tot voor kort volslagen onbe teugelde bouwdrift heeft al zoveel platgewalst, dat De Panne en Kok sijde niet uitgejubeld komen over alles wat daar gespaard is gebleven aan „duinpatrimonium" en andere terreinen, waar de natuur nog vrij spel heeft. Met zo'n 1500 hectaren in tótaal is dat wel bekeken. Aan de andere kant bezit men nog Het Zwin, een onvolprezen paradijs voor West- en Zeeuws-Vlaanderen met een vogelreservaat van inter nationale allure. „Het Vissersdorp" Toch wordt er nog altijd beton ge stort. Datzelfde De Panne laat rus tig toe, dat, acht hectaren duinge bied in bezit wordt genomen door particulieren, die er dertig villa's van zo'n vijf miljoen francs per stuk laten bouwen. Vanuit een con ciërgewoning bewaken en regisse ren computers „Het Vissersdorp". Zodra een eigenaar meldt dat hij een weekendje komt relaxen, opent de elektronische huisknecht zijn ederlanders kijken hun ogen uit in het bizarre paradijs, waar alle „zonnekloppers" tezamen 30 mil- {'oen overnachtingen op hun naam >rengen, zestig procent van het to taal in België. Zij treffen er aan de kust een hele vloot zeilwagens aan. Ook het reusachtige aantal „auto- trapfietsen", meestal vierpersoons en ook wel omschreven als „billen- cars" is kenmerkend voor de recre atie aan deze kust. De welvaart heeft er geleid tot een ongekende „cultuurschok". De zee dijken zijn beroemd en berucht ge worden om hun onafzienbare reek sen appartementsgebouwen. Zij vormen een bijna gesloten front en worden hier en daar zelfs over schaduwd door wolkenkrabbers, zoals in Middelkerke en Oostende. Wat in ons land bijna nergens mo gelijk is heeft men hier overal in de aanbieding: kamers met zeezicht en deuren die rechtstreeks toegang geven tot boulevards en stranden. Deze residentiés met hun tiendui zenden kamers scheiden zee en land als een slechts af en toe onder broken muur, door veel Belgen omschreven als de nieuwe „Atlan- tikwal". Veel landgenoten dwalen er rond als in een spookslot, zodra zij po gingen doen hier onderdak te krij gen. Honderden agentschappen en eigenaren zijn bij de verhuur be trokken en regelen hun zaakjes naar eigen inzicht. Het ene huur contract kan dus aanzienlijk ver schillen van het andere. Voorbe zichtiging en een proefbewoning zijn gewenst, te meer omdat de in terieurs een eindeloze variatie te Hier is het allemaal begonnen met het Belgische koningshuis. Het monument voor Leopold op de plaats waar hij in 1831 voet op Belgische bodem zette. zien geven. Achter een arduinen pui met kozijnen van aluminium kan men een koel sofisticated inte rieur aantreffen, maar elders ook kamers, die nog in de jaren dertig zijn gemeubileerd. De VVV's ver schaffen wel lijsten met adressen maar bemoeien zich verder niet met de transacties. Toch is het de moeite waard eens te informeren naar de vaak zeer redelijke prijzen. De nazomer leent zich uitstekend voor een proefbewoning in het weekeinde. Het feit dat maar zo'n dertien pro cent van de overnachtingen in ho tels wordt doorgebracht getuigt ook van een grote ommekeer. In Knok ke-Heist zijn wel 13.000 apparte menten en villa's te huur, maar „La Reserve" is er het enige hotel. Het aantal campings is sterk toege nomen. Deuren open Schaduwen van de dingen die voorbij zijn gegaan, verre echo's uit het Europa van vóór de Eerste We reldoorlog, beïnvloeden nog zwak maar onmiskenbaar het toerisme aan de kust. Een grafelijke villa met 20 kamers is vertimmerd voor mensen, die per nacht 2700 tot 4300 francs willen betalen voor eén tweepersoonskamer met ontbijt. De creditkaart opent deuren, die vroe ger gesloten bleven voor wie het ontbrak aan standing en relaties in hogere kringen. Zelfs de koninklijke villa in Oos tende is toegankelijk voor de nieu we rijken. Boven een „fitness ruimte" uit de 19e eeuw met de ge weldige kuip, waarin één van de Leopolds afdaalde voor zijn medici nale baden, is een klein aantal lu xueuze hotelkamers ingericht. Mul tinationals houden er hun topcon ferenties. Zijn het daar nog uitslui tend hoge functionarissen die 's konings domein hebben vero verd, een villa nabij Het Zwin, waar de koninklijke familie dik wijls verbleef, behoort nu toe aan gans het volk als doodgewoon café- restaurant. Wie nu tot de betere standen be hoort, luistert in het casino niet meer naar Enrico Caruso, maar be taalt 2500 francs voor „De Grote Nacht Van Het Zoute" met Sacha Distel en balletgroepen, alsmede een gastronomisch banket. Het aantal minigolf-terreinen is echter een veelvoud geworden van de glooiende domeinen, waar beter ge situeerden hun balletjes van hole naar hole slaan. Het verleden leeft ook nog voort op de Wellingtonbaan te Oostende, waar reeds in 1864 de eerste paar den draafden en op reservaten, waar de bourgeoisie zich heeft ver schanst. Invloedrijke families heb ben in de vorige eeuw de badplaat sen tot ontwikkeling gebracht en daar schatten aan verdiend, alvo rens de landhonger massaal om zich heen greep. Zij behoren nog altijd tot de elite van de Belgische kust. Maar wie er het geld voor heeft gaat, net als zij, in Damme eten-bij Pierre Fontey- ne. Boven diens restaurant „De Bruegel" schitteren twee Michelin- sterren. Het tiengangen-diner „Ontdekking en Symbool van de Culinaire Kunst" kost er 2700 francs, exclusief de wijn. Er worden aanzienlijk meer porties mosselen-frites verkocht voor 200 tot 250 francs aan de meer „volkse" stranden, maar zelfs daar zien de strandcabines met hun mooie na den en spaakwielen er uit als op schilderijen van impressionisten uit vroeger jaren. Jachthavens als die in Nieuwspoort met 2500 lig plaatsen straks de grootste van Eu ropa boezemen de vissers ontzag in, maar zij laten zich niet verdrij ven. Deze bevolkingsgroep levert een onschatbare bijdrage aan het toerisme, door gewoon de netten uit te werpen en tradities in stand te houden. Duizenden toeristen worden ge boeid door folkloristische toestan den waaronder opmerkelijk veel zeewijdingen, stoeten, de verering van koninginnen als „Mieke Gar naal", huldebetuigingen aan de IJs- landvissers van weleer en krans- leggingen. De omgekomen en nim mer teruggevonden vissers spelen een grote rol in deze ceremonieën. Het vissersmuseum in Koksijde omvat nabij een symbolisch wrak een erepark vol zerken, met 352 namen van deze ongelukkigen. Oostduinkerke roept aan alle stran den uit, dat hier de laatste garna- lenvissers hoog te paard zitten en met België in zee gaan. In die t Reiskompassen zijn daarorrpas deeltjes aan dit land gewijd;ttw onder het komt als geroejfa „De Belgische kust" door t a. van Remoortere. Een handigchïl je vol informatie, prijs 1(& k andere twee beschrijven „Kuèr den in België" en „De Kei*ili; Kleurenfoto's, kaartjes, enzqtrii en een handig plastic hoesje |n, gen de gebruikswaarde var Sp! 128 pagina 's tellende 7-aüioö^itai 19' Informatie, documentatie, j voort, over kust en achterlag ee te verkrijgen bij het Belgisckk keersbureau, Leidseplein 5,chc sterdam. Telefoon 020-251251aal Irijl ■■■■■■■■■■Be idu< ar vermeldt hun werktijden ten (var ve van horden „cameraliauté Waarschijnlijk krijgen deze I m< gers in hun oliepakken vah 1; meentewege een subsidie stopt. Intussen serveren de rr F rants hun zeebanket in een gifts* variatie wellicht dan waar oog n wereld, compleet met schotel hi „Kabeljauw in zijn hemdje'pok wel bekend onder de naam pg tersmuiltje". ]t b De vissers en hun koningshuiiva; altijd hecht verbonden gewetver lief en leed. Een zekere mela^rkr lie was kenmerkend voor diecht. houding. Ouderen denken jet weemoed terug aan de vorsteen hier hun zomerresidenties hak en die tal van andere gekroie hoofden naar deze kust lokteiiirul der wie zelfs een pootjebadendaro] ningin Victoria. jchi In De Panne wordt grond in rk ve gehouden voor de koninlAn zomervilla van Boudewijn eri biola, maar de bouw laat al Bi jaar op zich wachten. Veel bej< autochtonen leven nog mehv schijngestalten van overleden-^ sten en vorstinnen. Zeg mij 4 de koning is, waar is hij geble Dat., liedje van verlangen is^x persoonsgebonden. Het ver v2 ook bij dat reusachtige monui in De Panne waar alles begoL is toen de eerste koning, Leop^f dus, hier op 17 juli 1831 voet land zette. Bloemen en kaarsen decorereiO witmarmeren praalgraf van gade, Louise Marie, in de Petri»—» Pauluskerk te Oosteinde. VoU voorbij! Zoals overal in het law de beeltenis van koningin A bedekt met een rouwfloers. L naam is gegeven aan een mus^ kapellen, straten en pleinen, i. leeft ook echt voort in de hi van haar volk, als een van de nige historische personages, men waarlijk lief had. Een blik op de villa waar de i guitige dan tragische prins t verblijf placht te houden, t. voor een kortstondige glimf. Maar dan herinnert men ziel het Koning-Albertmonumentj Nieuwpoort weer diens noodld misstap in het gebergte van dë dennen, anno 1934. Hoezeer het kustvolk nog in de is van dit verdriet van België, ïj uit het drukke bezoek aan een toonstelling in De Panne. Daar in het vijftigste jaar na zijn dooi kiekjes te zien, waarop Albert hoofdfiguur is. Ze zijn in het d gebied gemaakt tussen 1914 en I door koningin Elisabeth en nu gegeven voor deze expositie, men met notities uit het dagi van de koning. De omvangrijk! talogus verenigt woord en beel' een ontroerend document, heri» rend aan vier zwarte jaren iij geschiedenis van België. LEO J. LEEU*

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14