Petruskoor en gloednieuw orgel tonen glansrijk wat ze waard zijn MEDIA VITA \mmm' Flitsende opening van verbouwd hotel Groenendijk Nieuwe cassette van popdichter Rik van Boeckel zeer afwisselend MINI-TRIATHLON IN ZOETERWOUDE ORGELRESTA URA TIE BEKROOND MET VOLBLOED LANGSPEELPLAA T Antipbona. Onzekerheid over besteding overschot REIDEN/REGIO EeidócSoiruwt VRIJDAG 6 JULI 1984 PAGINA 5 Dat het orgel van de St. Petruskerk in Leiden met een puik klinkend resultaat in '82 gerestau reerd en uitgebreid is, willen de onmiddellijk bij dit instrument be trokkenen best weten. Niet alleen het kerkbe stuur en de luistervinken uit de parochie en ver daarbuiten de zogehe ten Vrienden van de Pe trus zijn uitstekend te spreken over het ver nieuwde Pels-orgel, het zijn vooral de gebruikers die tevreden en trots zijn: organist-directeur Thijs Kramer uit Hilversum en leden van het dames- en herenkoor. Het ge mengd koor maakt van de zondagse eucharistie vieringen steeds weer luisterrijke gebeurtenis sen die boven op de koortribune door Kra mer worden geïnspi reerd. Waartoe het St. Petruskoor Leiden in staat is, mag gerust in veel bredere kring wor den uitgedragen. Hoe zou je dat beter kunnen doen dan door een gra- mofoonplaat, een elpee, te maken. Bovendien is de opbrengst van zo'n plaat dankbaar te ge bruiken ter versteviging van de restauratiekas. Immers, het intensief sleutelen aan een te her zien orgel kost handen vol geld, vereist daarom ook financiële offers. Vorige week, op de avond van de naamdag van St. Pe trus, belegde het „platenco- mité" in het Petruszaaltje een bijeenkomst met dirigent, koorleden, solisten en instru mentalisten en andere geno digden teneinde de door wrochte, in het voorjaar op genomen, elpee ten doop te houden inmiddels is de eerste persing uitverkocht en is het wachten op de volgen de. Wie de plaat al hoorde is enthousiast over de muzikale neerslag van hard werken en het vermogen van de saam- gebalde koren. Het „kindje" moest uiteraard een naam hebben en deze is een veel zeggende geworden: „Media vita", de aanhef van een an tifoon (in het liturgisch ge bruik een vers dat voor of na een psalm gezongen wordt), die de betrekkelijkheid van al ons menselijk zwoegen en doen aangeeft. „Media vita in morte sumus" te midden van het leven zijn wij in de dood... Een prachtig motto voor een gelovige kern die, „midden in het leven", door een gezamenlijke inspanning heeft bijgedragen aan cultu rele en religieuze schoonheid. Twee kanten luistergenot Twee kanten vol luisterge not, uitgebracht door „Canti lena" b.v., die in Zwanen burg, onder patronage van de vioolsleutel, aan de platen- weg timmert. Daar komen wij, na anderhalve minuut „in media vita" met het •lU.'LL' LL." «--* t—»- 3 Edia vira in morte fu- mus: quem Klflik ■AUiitCïJ.'V. - \I J.K SLY]PETR US KOOR IÊIDEN TH IJS KRAMER „In media vita": betrekkelijkheid op de hoes van de Petrus-elpee... mannenkoor: een beetje Schola Cantorum dus te hebben vertoefd, Don Loren zo Perosi tegen, de scharla ken koorleider der Sixtijnse Kapel, die in de eerste helft van deze eeuw met een stroom van missen, motetten, psalmen en oratoria schier ontelbare koren aan een uit gebreid, ijzersterk repertoire heeft geholpen. Altijd feeste lijk en trefzeker, deze Perosi, de „Konsalik" onder de La tijnse liturgische muziek- schrijvers, en steeds verze kerd van het „Nihil obstat" van zijn kerkelijke overhe den. Geen hoogvlieger, maar wel een veelschrijvende me lodische vakman. Van hem een „Credo" op kant 1. Van Maastrichtenaar Jean Nypels (82 jaar nu) werd een „Alleluia" opgenomen. De componist was op het avond je aanwezig en mocht een „fles" in ontvangst nemen. Een kort motet van Heinrich Schiitz, „Siehe, das ist Gottes Lamm" (gezongen onder or gelbegeleiding van Gé Bots, „zodat Thijs Kramer zijn handen vrij had om het koor in bedwang te houden"), ge volgd door een kostelijk item, waarmee deze Petrus-plaat furore kan maken: Psalm VIII, getoonzet door Poolse Duitser Kromolicki (gestor ven in 1962). Hierin valt op de sopraan Marleen Brester, met zuivere ondersteuning van een ingehouden koper kwartet en de aan manualen en trapwerk gebonden Gé Bots. Rust voor het koor in tussen; het kan gaan luiste ren, en dat blijft ook zo op kant 2. Daar wordt de show gestolen door een vokaal kwartet, instrumentaal bege leid door twee violisten Kra mer, Thijs (maar een andere Thijs dan Thijs de organist) en Aagje Kramer, met aan de piano Gerrit Hommerson. Deze show is een „snow", een sneeuw; „The Srtow" van Ed gar Elgar, de Engelse maker van Pomp and Circumstance (I en II), verder van een mu zikaal raadsel dat hij ver werkte in zijn Enigma-varia ties, en nog wat andere wer ken waarmee hij tachtig jaar geleden aan de Engelse mu ziek, samen met Vaughan Williams (de ene Sir, en soms ook zeur, na de andere) en Gustav Holst, een wederge boorte trachtte te geven. Dat is deze heren ten dele gelukt, door net nog het uiteindelijke staartje te pakken van Bri tannia die de golven beheers te. Sindsdien is de Engelse muziekliteratuur in een kal mer maar expressiever vaar water geraakt met Benjamin Britten, die veel meer gestal te, soms diffuus, heeft gege ven aan het Britse idioom. De Nederlandse, poëtisch uit stekend geslaagde, herdich ting van de tekst van Alice Elgar is van de hand van Leo van Leeuwen, broer van een van de leden van het Petrus- dameskoor. Orgelstem Daarna is de klank aan het Petrus-orgel, met als bedie naar Thijs Kramer. Hij weet als geen ander wat hij aan het nieuw leven ingeblazen instrument heeft. Kramer in terpreteert twee orgelwerken van Bach: Kommst du nun, Jesu, vom Himmel, en Wa- chet auf, ruft uns die Stim- me. Vanouds bekende hoog standjes van Johann Sebasti an. Onmiddellijk gevolgd door het niet stuk te krijgen Andante cantabile uit de 4e symfonie van de Parijse zin- nenbegoochelaar Ch. M. Wi- dor en diens onvergankelijke Toccata uit z'n vijfde symfo nie; in een heerlijk ritme van de gestaag doorgaande ex presse op weg naar het azu ren zuiden. Twee kanten St.Petruskoor en aanverwanten op de langspeelplaat. Een tien plus. Hulde aan volhouders: Thijs Kramer, de frenetieke pro motor van een zangrijke Pe trustoekomst, en zijn koren. Het verjongde orgel deed z'n geregistreerde best. Het is een geslaagd geheel gewor den, in groeven gevangen. En met de Hartebrugkerk er bij denk ik dan: Leiden is- niet de minste der steden waar Gods lof nog gezongen en gespeeld wordt. Ook al is het een beetje een gevoel van eigenwaarde, waar het soms op aan komt... ^AZERSWOUDE Bur gemeester J.W. van der i eMuijs opende gistermid- an dag het sterk verbouwde Hotel Groenendijk in het gelijknamige buurtschap »an de Hazerswoudse Rijndijk. Zijn entree was ;en tikkeltje ongebruike- ,ijk. Een Porsche van de Rijks Politiegroep Hazers- voude leverde de burge- iginjneester met luid gillende amesirenes af voor de deur 1 w</an het hotel. De officiële en> Openingshandeling, het ™®)penen van een cham- ,e{j ,)agnefles, ging de burge rmeester al net zo flitsend n. I»f. 5^Iet hotel-restaurant is voor °a^nkele tonnen op een gedegen iiviw manier verbouwd zonder het aanzien aan de Rijndijk te schaden. Voor Van der Sluijs reden om directeur C.J. van de Voort te prijzen voor zijn durf om in deze tijd te investe ren. „Ik ken genoeg horecabe drijven in ons land waar het met de kwaliteit en service slecht is gesteld omdat Zij niet tijdig vernieuwen", zei hij. De heropening valt samen met het 70-jarig bestaan van café Groenendijk. De gezusters Van Dam verkochten het kruidenierswinkeltje en café aan de Rijndijk 96 in 1914 aan de vader van de huidige direc teuren. Hij pakte de zaken voortvarend aan, want aan het café werd meteen een biljart- ruimte gebouwd. In '53 namen zijn zoons het bedrijf over. Drie jaar later gingen zij ook officieel kamers verhuren, het woord „hotel" kon aan de naam worden toegevoegd. De verbouwing die de afgelopen tijd zonder overlast voor de hotelgasten heeft plaatsgevon den, brengt het totale aantal kamers nu op ruim vijftig. Daarnaast is er aan de over kant van de Rijndijk nog een ruimte met vier kamers. Ook is de zaalruimte in het hotel vergroot en werd een ware bruidssuite ingericht waar het nieuwbakken echtpaar het bubblebad kan beproeven. Burgemeester Van der Sluijs prees vooral de manier waarop de ondernemers het gebouw brandveilig hebben gemaakt. „Al waren er nog wel wat kin derziektes. Daar weet de brandweercommandant over mee te praten. Hij werd enkele malen vroeg uit zijn bed ge haald". Die problemen zullen volgens de hoteliers snel over zijn. uuiSurgemeester Van der Sluijs drukt een van de directeuren van het verbouwde hotel de hand. OIL,EIDERDORP Hoe geven ler ve een bedrag van een half Ie niljoen gulden uit. De raads- kkfommissie financiën en eco- datlomische zaken wist gister- wond niet goed raad met de —beantwoording van deze irraag. Het ging om een mee valler ontstaan door hogere Dntvangsten in 1983. CDA- fractievoorzitter J. den Boeft x>ohad tijdens de afgelopen lenraadsvergadering er voor ge- da^leit, dat het bedrag zou wor dt den besteed aan urgente on derhoudswerkzaamheden die ?t tioor de bezuinigingen van trtle laatste jaren in de knel wjwaren gekomen. mï)e VVD voelde er weinig voor het bedrag zonder meer uit te geven. Men wilde we ten hoe het overschot heeft kunnen ontstaan. Nog niet bekend is of het om een inci dentele meevaller gaat of dat er meer structurele oorzaken aan ten grondslag liggen. Zo is de opbrengst aan onroe rend goed belasting hoger uitgevallen dan was ge raamd. Ook wethouder Bezemer (PvdA) stelde zich terughou dend op. Ook hij vond dat zonder een deugdelijke ana lyse moeilijk een standpunt kon worden bepaald. Wat hem betreft wordt niet het totale bedrag aan uitgesteld onderhoud in de sfeer van openbare werken besteed. Er zijn verlangens genoeg. Vol gens de nota kunst en cul tuur moet er ook het nodige aan achterstallig onderhoud worden gedaan. Als je de be dragen leest rijzen de haren je te bergen", aldus Bezemer. Op personeelsgebied vallen er ook nog achterstanden op gelopen door de bezuinigin gen weg te werken, zo hield Bezemer de commissie voor. Voor oppotten voelde hij niets. Hij zegde de raadscom missie toe de oorzaken van de financiële meevallers te onderzoeken en de commis sie voorstellen voor een nut tige besteding te doen. Geitenkeuring op Swetterhage ZOETERWOUDE De gei- tenfokvereniging „Eensge zindheid", afdeling Zoeter- woude, houdt morgen de jaar lijkse geitenkeuring op het ter rein van „Swetterhage". De keurmeesters beginnen om tien uur en naar verwachting zal rond de klok van half twee de prijsuitreiking achter de rug zijn. Er worden ongeveer 75 geiten verwacht, in leeftijd variërend van lammetjes van twee maanden tot volwassen geiten van zes jaar. Er wordt gekeurd in vier klas sen: wit stamboek, bont stam boek, zwart-bont stamboek en zogenaamde „Toggenburgers". De keurmeesters letten tijdens hun werk onder meer op de conditie van de dieren, de schoonheid, de vorm van de uier, de melkrijkheid, op de kwaliteit van de rug, de kop, of de hoeven zijn bijgewerkt enzovoorts. De geitenfokvere- niging telt zo'n veertig leden, afkomstig uit de gehele Rijn en Veenstreek. Naast de gei tenkeuring zijn er enkele at tracties: geitekaas, een draaior gel en demonstraties schapen scheren. Warm waterdag in Poelmeer OEGSTGEEST Het ge meentebestuur van Oegst- geest overweegt eens per week (op dinsdag) een „warmwaterdag" te houden in zwembad Poelmeer. Hier door worden de gebruiksmo gelijkheden van het zwem bad vergroot. Op die dag kunnen zwemuren worden ingesteld voor gehandicap ten, babys, aanstaande moe ders, bejaarden enzovoort. Aanvankelijk dacht men een extra pomp en verwarmings element te moeten plaatsen in het bad, maar dit is van wege de overcapaciteit van de huidige installatie niet no dig gebleken. Tegenover de hogere energiekosten staat het feit dat er geen investe ring hoeft te worden gedaan. Dit heeft tevens als voordeel dat er bij onvoldoende be langstelling zo weer afge stapt kan worden van de „warmwaterdag". Rik van Boeckel (midden) tijdens de presentatie van zijn nieuwe cassette „Hè hé wat moet dat". LEIDEN Popmuziek en poëzie, een combinatie die op het eerste gezicht wat vreemd aandoet. Toch heeft dit genre de laatste jaren bij popmuzieklief hebbers veel opgang ge maakt. Bij de meeste per sonen die op het gebied van de hedendaagse pop muziek een beetje thuis zijn zal dan ook wel een bel gaan rinkelen bij het horen van namen als John Cooper Clarke, Linton Kwesie Johnson of, wat de Nederlandse exponen ten betreft, Jules Deelder, Bart Chabot en Ton Leb bink. De afgelopen jaren bevolkten deze popdichters met grote re gelmaat de vaderlandse poppo dia om hun door live-muziek of tapes ondersteunde teksten op het publiek los te laten. In 1982 kon er aan het rijtje Ne derlandse popdichters een nieuwe naam toegevoegd wor den: die van Leidenaar Rik van Boeckel. In die tijd bege leidde hij zichzelf op eenvou dige wijze op conga's, maar in middels is Van Boeckel ook gebruik gaan maken van op tape vastgelegde muziek, mu ziek die speciaal voor de tek sten werd gecomponeerd. Afgelopen vrijdagavond pre senteerde Van Boeckel op het zoldercafé van het Leids Vrije- tijds Centrum zijn nieuwste cassette getiteld „Hé hé wat moet dat'een uitgave van het Leidse cassettelabel Kubus- kassette. Ondersteund door een speciaal voor deze avond samengestelde gelegenheids band bracht hij een aantal nummers die op deze cassette te vinden zijn. In tegenstelling tot de bijtende dynamiek die uit sommige van zijn teksten spreekt blijkt Van Boeckel tij dens een gesprek de rust zelve en legt hij uit hoe het allemaal begonnen is. „Gedichten schrijven doe ik al vrij lang en op een gegeven moment ben ik begonnen om die gedichten voor een publiek voor te gaan dragen. Ik bege leidde mezelf toen op conga's, maar vond dat op den duur toch te beperkt, vandaar dat ik gebruik ben gaan maken van muziek. Bovendien was ik zelf ook veel met muziek bezig dus het was niet meer dan een lo gische stap". De cassette bevat een tiental nummers die wat betreft in houd en sfeer zeer afwisselend zijn. Wat bij een aantal num mers opvalt is dat de muziek die bj de teksten is gecompo neerd op uitstekende wijze aansluit bij de sfeer van de tekst, zoals bij het nummer Strandscène, waar. de tokke lende viool zich volledig lijkt aan te passen bij de sfeer van de tekst, of net gedreven Bom- ba Yankee, waarbij de cyni sche tekst (over de politieke si tuatie in Midden-Amerika) on dersteund wordt door een dreigend synthesezergeluid. De muziek werd veelal ge schreven in samenwerking met de gitarist Vic van Tien hoven, maar er zijn ook bijdra gen van o.a. Mare Laman en Jan van der Plas, van de be kende Leids/Katwijkse groep Les Zazous op de cassette te horen. „De combinatie van muziek en gedichten is overi gens niet nieuw", zo licht Van Boeckel toe. „In de vijftiger ja ren had je de bekende jazz- dichters en zelfs Paul van Os- taayen maakte al gebruik van een combinatie van tekst en muziek". Ondanks het feit dat Van Boeckel politiek engagement in zijn teksten niet schuwt, ziet hij zichzelf niet als politiek popdichter: „Sommige teksten hebben inderdaad een politie ke inhoud, maar de tendens is altijd zeer satirisch, ik neem bepaalde politieke zaken op de korrel. Maar ik zou mezelf geen politiek popdichter wil len noemen. Mijn teksten gaan over veel verschillende onder werpen, in feite kan het over van alles gaan, over een va kantie-ervaring zoals in het nummer „Hé hé wat moet dat". De teksten ontstaan vaak heel associatief: soms draait er een soort filmpje door mijn hoofd en daar maak ik dan een tekst over". FRITS BRUINS ZOETERWOUDE Naar schatting vijftig per sonen zullen zondag 8 juli deelnemen aan een mini- triathlon in Zoeterwoude. De start is om tien uur na bij de eerste parkeerplaats in de Geerpolder. Inzet van de mini-triathlon is de „Don Bosco-wisseltro- fee". De organisatie van de mini- triathlon is in handen van de sportcommissie van de KPJ. De deelnemers zullen vanaf tien uur beginnen met 600 meter zwemmen. Dat moet gebeuren in het - onver warmde - water van de Noord Aa. Na het zwemmen moeten de deelnemers zich verkleden in de speciaal hiervoor neergezette tent. Vervolgens moet op de fiets een afstand van 15 kilometer worden afgelegd. De start daarvoor is in de Geerpolder. Het parcours gaat via Zuid- buurtseweg, Nieuweweg, Weipoortseweg, Weddepad, Broekweg, Gelderswoudse- weg, fietspad naar Palenstein en Aziëweg weer terug riaar de Geerpolder. Als die twee onderdelen zijn afgewerkt, wacht het laatste onderdeel: 4.500 meter hardlopen, ofwel de Geerpolder rond. De tijd voor iedere deelnemer gaat in op het moment dat hij/zij te water gaat en de stop watch wordt pas weer inge drukt op het moment dat de deelnemer over de finish komt na het hardlopen. Voor de drie best geklasseerde da mes en heren zijn er prijzen beschikbaar. Opgave voor de mini-triath- lon is mogelijk tot en met vandaag bij Peter Berg, Noord Aa 2a, telefoon 1609. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ7.50.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5