Chris Evert zet Mandlikova op haar plaats Marion Post dicht bij nederlaag TENNIS CIRCUIT IN EN OM DE KAS Prijs rode paprika's sterk opgelopen Veel animo voor bloembollengrond SPORT CatdóaQowuvnL VRIJDAG 6 JULI 1984 PAGINj FREEK VAN DER CAPELLEN HALVE FINALIST BU DE METSELAARS LEIDEN Tijdens het toer nooi van Forescate leek Nelle- ke Weijermans aan Marion Post de eerste C-nederlaag van hét seizoen te gaan toebren gen. Weijermans nam een 3-0 voorsprong in de eerste set, maar haar De Munnik-clubge- note herstelde zich goed en be reikte zo alsnog de halve fina le: 6-3, 3-6, 6-4. Twee andere kwartfinales gaven ook volop strijd te zien; Anne Klever ging een driesetter aan met Maryse Leunissen en besloot die winnend, ook Simone den Hollander werd pas na drie sets halve finaliste. Alleen Tiny van Velzen bereikte sim pel de laatste vier. De Zoeter- woudse klopte Annemarie van Gemund met 6-1, 6-1. Freek Tanis kwam bij de B- heren in de halve eindstrijd. De De Merenwijk speler bofte, dat Joost van Leeuwen zich terugtrok en Peter Bauw zijn opponent in de kwarteindstrijd was. Tanis kende geen pardon met de Katwijken 6-0, 6-3. Bub van der Zee speelde een prima partij tegen Robbert Jan van der Feen. De tennistrainer bij Forescate won met 6-2, 7-5. In de halve eindstrijd krijgt Van der Zee een zware kluif aan Geoffrey Diimpel, die snel en doeltreffend afrekende met Michael van der Berg 6-3, 6-0. Van de C-heren kwam alleen Rob van Marwijk in actie. De Leidenaar bracht met zijn te genstander L. Ancion meer tijd na afloop aan de bar door dan op de tennisbaan: 6-1, 6-0. Een categorie lager werd een hele serie achtste finales afge werkt. Sjaak Nieuwenburg plaatste zich bij de laatste acht; de Forescate speler is ook nog op de twee andere onderdelen in de strijd. Echt spannend was het overigens geen mo ment de acht kwalificatiewed strijden voor de kwartfinale. Geen der wedstrijden liep uit op een driesetter. Carla Doesburg bereikte bij de D-dames de halve eindstrijd. Na een verloren eerste set her stelde de Unicum-speelster zich goed tegen Silja Dubbe- laar: 2-6, 7-5, 6-2. Marijke Kra mer bereikte eveneens de hal ve eindstrijd. De Voorschoten- se won van V.van Ark: 6-1, 6- Sassenheim Het toernooi van Sassenheim zal het dit jaar zonder „echte" dames B-finale moeten doen. De „geplande" eindstrijd tus sen Henny Fehling en Inge van der Loo gaat de mist in nu Fehling zich wegens een achil lespeesblessure moest terug trekken. Door de opgave van Fehling kwam Carla Quak een ronde verder. Datzelfde gold voor Margo van den Oudenrijn. De Zwammerdamse klopte Liz Weare met 6-1, 7-5. Juliette Grimbergen schakelde Wil den Hollander uit: 6-4, 6-2. Juliette Grimbergen sr. haalde in een klasse lager de volgen de ronde niet. Eerste geplaat ste Eveline Krul won met 6-4, 6-4. Dirk van der Neut, tweede op het plaatsingsschema van het herenenkelspel D, werd over- LONDEN Terwijl het Centre Court nog nagnif- felde over de faux pas van Lady Diana, die in strijd met de Britse hof-ètiquet- te opstond in de Royal Box, toen de wat lager op de koninklijke ranglijst staande hertogin van Kent enigszins verlaat arriveer de, nam Chris Evert haar eigen maatregelen om Hana Mandlikova op haar nummer te zetten. En op een manier, die zelfs in Buckingham Palace volop instemming zou hebben kunnen vinden. Want daar, zo bleek uit een boodschap na Diana's misser- tje, had men zich wel wat ge ërgerd aan het optreden van de zwangere prinses. En de Britse rijksvoorlichtingsdient had beschaafd doch niet min der nadrukkelijk laten weten, dat de prinses van Wales, zoals Lady Diana officieel heet in de adellijke hiërarchie, toch wel iets hoger moest worden aangeslagen dan de hertogin van Kent. Buckingham Pala ce, dat zich met uitzondering van Diana nauwelijks interes seert voor tennis - kroonprins Charles zou de grasbanen van Wimbledon liever gebruiken voor een partijtje polo - heeft op Chris Everts wraakactie te gen Mandlikova, zoals mocht worden verwacht, met geen woord gereageerd. En toch was er gisteren sprake van een onderstreping van de rangor de, zij het slechts in het tennis- land der vrouwen, waarin Chris Evert immers zo lang had gegolden als de onge kroonde koningin. Weliswaar heeft de bijna dertigjarige Amerikaanse haar troon in middels al geruime tijd gele den moeten afstaan aan Marti na Navratilova, zij wenst er zelf absoluut geen genoegen mee te nemen lager te worden getaxeerd dan nummer twee. Bewijzen Toen er dan ook recentelijk stemmen opgingen, die sugge reerden dat Chris Evert zo langzamerhand aan het einde van haar latijn was, borrelde er in de geest van de ooit zo onaantastbare speelster uit Fort Lauderdale een plan op om nog eenmaal te bewijzen dat er met haar wel degelijk rekening diende te worden ge houden. En de uitlatingen van Hana Mandlikova, die wat te over moedig liet weten dat zij zich al in de finale van Wimbledon tegen Navratilova waande, waren de druppel die voor Evert de emmer deed overlo pen. Daags voor het optreden tegen de Tsjechoslowaakse liet Evert al iedereen, die het maar horen wilde, weten dat zij tot in haar vingertoppen ge laden was om Mandlikova een lesje te leren. „Ik weet dat ze gevaarlijk is en dat ze erg goed kan spelen. Maar zij is nog steeds iemand die ups en downs kent. Er is bovendien nog een groot ver schil tussen nummer twee en nummer drie", besloot Evert haar in keurige termen ver pakte terechtwijzing vooraf. Om die gisteren van een voortzetting te voorzien, die menigeen verbaasde, de beide speelsters niet in het minst. Zielig hoopje Chris Evert, die zich - zo bleek al gauw - nog steeds in een on geëvenaarde populariteit mag verheugen bij de Britse fans, haalde namelijk zó vernieti gend uit tegen Mandlikova, dat de laatste na afloop van de in 45 minuten met 6-1, 6-2 ver loren partij als een haas de baan verliet en zelfs niet het Chris Evert op en top gemotiveerd in actie tegen Hana Mandliko- karwei dat haar een ronde la ter tegen haar ex-landgenote Martina Navratilova had moe ten brengen, enigszins tè repa reren. Hana Mandlikova, die af en toe bijna wanhopige blikken naar Betty Stöve in de gasten- box had geworpen, moest de beker tot de laatste druppel leegdrinken. De 22-jarige Tsje choslowaakse, die in zeventien partijen slechts twee maal van Evert had gewonnen, werd door' haar ontketende oppo- nente tenslotte volledig gede classeerd. „Ik had me voorge nomen om alles op alles te zet ten om er een goede partij van te maken. En alles lukte bo vendien vandaag. Ja, dit was een van mijn beste partijen. En het bereiken van de finale (haar negende op Wimbledon; red.) geeft me ditmaal nog TENNIS Wimbledon Dames enkelspel (halve finales): Lloyd-Evert (VSt)-Mandllkova (Tsj) 6-1. 6-2; Navratilova (VSt)-Jordan (VSt) 6-3. 6-4. Heren dubbelspel (kwartfinales): Cash/McNamee (Aus)-Edmonson (Aus)/Stewart (VSt) 6-3. 3-6. 4-6, 7-5. 13-11. Halve finales: McEnroe/Fle ming (VSt)-S.Mayer/Taygan (VSt) 7-6 (7-4), 7-6 (10-8), 6-4; Cash/McNamee (Aus)-Doohan/Fancutt (Aus) 6-1, 3-6, 6-3, 6-7, 7-5. Gemengd dubbel (derde ronde): Curren (ZAf)/Temesvari (Hon)- Strode (VSt)/Fairbank (ZAf) 6-1, 7-6 (7-5); Gi- ammalva/Walsh (VSt)-StocktonZS- mith (VSt) 6-2, 6-1; Denton/Jordan (VSt)-Fillol (Chi)/Casale (VSt) 6-3, 6-7, .6-1; Stewart (VSt)/Sayers (Aus)-Dow- deswell (Aus)/lnoue (Jap) 4-6, 6-4, 6-2. Internationale kampioenschapen in Scheveningen Heren enkelspel (tweede ronde): Vunis (Arg)-Sakamoto (Jap) 4-6, 6-1, 6-3; Rittersbacher (Wdl)-Garcia (Vst) 7-6, 7-5; Piacentlle (Fra)-Christiaan Feenstra (Ned) 7-6, 6-3; Sanders (Vst)-Robert Jan Bierens (Ned) 7-6, 6- 2; Tom Nijssen (Ned)-Shiraishi (Jap) 5-7, 7-6, 6-4; Martins (Bra)-Michiel Zegveld (Ned) 1-6, 6-1, 6-1; Styslinger (VsthDepreter (Bel) 4-6, 6-2, 6-3; Va- sudevan (lnd)-Capineri (Ita) 4-6, 6-3, 7-6 (8-6). Dames enkelspel (eerste ronde): Karin Moos bye; Mariette Pakker-Sil- vanova (Tsj) 3-6, 6-1, 6-3; Margot v.d. Velden-Yolande Lembeck 6-3, 6-2; Nicole Jagerman-lngelise Driehuis 2- 6. 6-1, 6-4; Judith Warringa-Kilmeny Waterman 6-3, 6-4; Hanneke Raay- rnakers-Mariët Verbruggen 6-3, 7-6; Elly Appel-Els Veentjer 6-3, 6-1; Karin Bakkum-Birgit Pardoel 6-0, 6-4. geduld kon opbrengen om sa men met haar overwinnares het buiginkje naar de konink lijke loge te maken. Als een zielig hoopje mens spoedde de Tsjechoslowaakse zich vervol gens naar haar hotel, niet be reid om nog enig commentaar te geven op haar ontluisteren de ervaring. Waarbij coach Betty Stöve bijzonder veel moeite zal hebben om het ge schonden moreel van haar pu pil, die met zoveel zelfvertrou wen was begonnen aan het meer voldoening dan de voor gaande kerèn. Want naarmate je ouder wordt en de tijd die je nog kunt spelen korter is, waardeer je zo'n prestatie des te meer. Ik heb bewezen, dat diegenen die me al hadden af geschreven, ongelijk hebben gehad". En dat was misschien Chris Everts grootste voldoe ning. In deze vorm zou Chris Evert voor Martina Navratilova, die zich gisteren ontdeed van haar landgenote Cathy Jordan met 6-3, 6-4, een hele kluif kunnen zijn. Het is echter de vraag, of de oudste van het tweetal zich binnen drie dagen tweemaal zo kan opladen als ze gisteren deed tegen Mandlikova. FRANK WERKMAN tuigend de voet dwars gezet door OLTC'er Harteveld: 6-2, 6-1. De Metselaars Freek van der Capellen is op het toernooi van het Scheve- ningse De Metselaars op alle onderdelen nog in de strijd. Vooral in het enkelspel deed de Leiderdorper goede zaken door twee maal te winnen. Eerst zette hij de Zweed An derson aan de kant na een 3-6, 0-3 achterstand: 6-4, 6-3. Ver volgens was hij ook te sterk voor Rick Zandvliet: 6-4, 4-6, 6-1. Ook in het dubbelspel met Grimbergen kwam de Uni- cummer een ronde verder, ter wijl ook de mixed met Jacque line van Wijk in winst werd omgezet. Ivar de Jong was minder suc cesvol. De Alphenaar had te gen Marco Winter toch goede kansen toen hij na een verlo ren eerste set een 1-5 voor sprong nam. Winter kwam echter goed terug en beperkte de partij tot twee sets: 7-5, 7-5. Bob van Overbeeke heeft een partij met Martin Lasonder in het vooruitzicht na zijn over winning op de Zeeuw Hans Fehlius. Jacqueline van Wijk kwam in de B-kwartfinale door een zege op de Amerikaanse Fow ler; in A verloor de Voorscho- tense van Maaike Verbruggen. Ook Ingelise Driehuis strand de in de A-kwalifikatie; Nicole Jagerman klopte de Lissese met 2-6, 6-1, 6-4. Trigt 3-6, 7-5, 6-2, Ronald Blommen- daal -M. Appelo 6-2, 4-6, 7-6; Mareo Visser - Maarten Buijs 6-2, 6-4; Anton Wil van Zoelen - Martin Hoekstra 6- 1, 6-2. Leon van der Geest - Post 6-1, 6-2; Frans van der B Hubert Dankmeijer 6-2, 6-3; DEC: Madelijn Damen - J de l 6-2, 6-0; Liesbeth Hogervorst - got van den Haak 7-5, 6-3; Knott - Ans Vink 7-6, 6-3; Forescate: HED: S. Kapteijn - Visser 6-3, 6-0; Jelle Raap - Arj< Nooy 6-3, 6-4; Lue van Wijk - Bitter 6-4, 6-3; Sjaak Nieuwenbi H. Ruska 7-6, 6-0; Maarten Soels Huisman 6-4, 4-6, 6-2; Winand I gerda - Gert Jan Onvlee 6-4, 6- de Groot - F. Jespers 6-0, 7*5. Digna Ketelaar uitgeschakeld LONDEN De Apeldoornse Digna Ketelaar is in de achtste finales van het meisjes-enkel spel van Wimbledon uitge schakeld. Ze verloor met 0-6, 2-6 van de als derde geplaatste Zuidafrikaanse Renée Mentz. Van de geplaatste speelsters is de Zuidafrikaanse de hoogst genoteerde. De als eerste ge plaatste Amerikaanse Torres verloor met 1-6, 3-6 van haar landgenote Rehe, en Eva Krapl, die in de eerste ronde won van Simone Schilder, schakelde de als tweede ge plaatste Amerikaanse Brown uit met 10-8 in de derde set. In het meisjes dubbelspel ver loren Digna Ketelaar en Simo ne Schilder in de kwartfinales van de Japanse combinatie Li- da/Kijimuta: 4-6,6-4,1-6. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIi... THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Autoverkoop in VS loopt prima DETROIT De autofabl ken in de Verenigde Sté hebben in de eerste helft i 1984 4,25 miljoen personen to's verkocht en daarmee het beste verkoopresulj voor die periode behaald si 1979, toen er 4,38 miljoen de man werden gebracht, i wordt vooral toegeschrel aan de toeneming van koopkracht door de oplev van de economie. De <j grootste fabrieken - Gen< Motors, Ford en Chrysle; profiteerden het meest vanj opleving. American Moty vierde op de ranglijst en tendeels eigendom van nault, verkocht vijf proc minder personenauto's nT. 108 procent meer jeeps. Percelen bloembollengrond, met name van een a twee hecta re groot, waarop agrarisch gebouwd kan worden, liggen nog steeds goed in de markt. Aan de opleving van vorig jaar in de lente en de zomer is dit jaar voorlopig weer een eind geko men; er is een stabilisatie opgetreden. Afhankelijk van de grootte en de kwaliteit van de stukken grond variëren de prijzen momenteel van 150.000 en 190.000 gulden. Het wordt steeds moeilijker voor een jonge agrische ondernemer om een bedrijf op te zetten. Als hij niet uit een „bollen"-familie komt is het bijna onmogelijk geworden om nog „in de bollen te gaan". Door de bepalingen in bestemmingsplannen „Lande lijk Gebied" en het bestemmingsplan van de verschillende bollenstreekgemeenten is er een duidelijke halt toegeroepen aan nieuwe agrarische vestigingen. Hoezeer deze schaarste de prijzen bepaalt, blijkt uit een recent voorbeeld: een agrarische dienstwoning met ongeveer twee hectare grond ging voor bij na zes ton van de hand. Meestal is er toch uitsluitend sprake van dat zoons het bedrijf van hun vader overnemen, meestal tegen een agrarische waarde. Exporteurscursus bij bloemenveiling Op 30 augustus begint de exporteurscursus, die wordt opgezet door Bloemenveiling „Westland" in samenwerking met de Rabobank en de groenteveilingen. De cursussen worden tel kens gehouden op donderdagmiddagen van half twee tot kwart voor zes in de Bloemenveiling „Westland". In de expo- reurscusrus wordt vooral aandacht besteed aan de onderwer pen markteting, prijs, produkt, promotie, distributie en enkele algemene zaken. Een greep uit het cursusprogramma onder streept de gevarieerde opzet van deze cursus. Er wordt bij voorbeeld aandacht besteed aan de ontwikkeling van de mar- keting-gedachte en marktonderzoek. Ook de financiering van de onderneming, betalingsvoorwaarden, krediet en transport verzekeringen en de afzet via de supermarkten komen aan de orde. Verder leren de (toekomstige) exporteurs organiseren, leidinggeven en vele andere praktische zaken. Aspirant-deel nemers en geïnteresseerden kunnen zich wenden tot de afde ling Marketing van de Bloemenveiling „Westland" (tel. 01740-23333 toestel 253). Wie het eerst komt, het eerst maalt. Duur voorjaar voor groentenconsument De groenteprijzen waren in het afgelopen winterhalfjaar ab normaal hoog. Dat was volgens de afdeling marktonder zoek van het Produktschap voor Groenten en Fruit een ge volg van de extreem zware en langdurige regenval in Europa in het voorjaar van vorig jaar. De prijzen zijn inmiddels wel over hun hoogtepunt heen. Verse groente werd in het afgelo pen voorjaar door de Nederlandse consument overigens nau welijks meer gekocht dan in de winster. Toch werd er aan geld tien procent meer aan groenten besteed, terwijl men vier procent minder kocht. De doorsnee-prijs van groenten lag vijftien procent hoger dan van de winter. Die prijsstijging werd mede veroorzaakt door veranderingen in het gekochte assortiment. Er werden naar verhouding wat duurdere groen tesoorten, zoals spinazie, komkommers en sla gekocht en wat minder betrekkelijk goedkope zoals spruiten, uien en zuur kool. Dat de prijzen aanvankelijk sfegen en sedert eind maart dalen is volgens het produktschap des te opmerkelijker in aanmerking genomen, dat de wintergroenten per kilogram over het algemeen goedkoper plegen te zijn dan vooijaars- gi lenten. In de laatste week van juni waren de eerste voortekenen voor het oplopen van de prijs van de rode paprika's waar neembaar. De aanvoer liep toen namelijk weer terug. Deze ontwikkeling zette in de afgelopen week sterk door. Daarnaast was er spra ke van een uitstekende vraag. De concurrentie op de Westduitse markt bleef ste vig en veranderde nauwe lijks. De grootste concurren ten zijn op het ogenblik Spanje en de Canarische Ei landen, gevolgd door Italië en Turkije. Ondanks deze concurrentie liep de prijs voor de rode paprika's zeer sterk op. Op donderdag 5 juli werd er voor een kilo rood maar liefst 7,27 betaald. Dit betekende een prijsverschil van 2,81 per kilo in verge lijking met de eraan vooraf gaande week. In vergelijking met vorig seizoen lag de prijs f 1,75 per kilo hoger. De aan voer van rood blijft gelijk of wordt iets kleiner. Er wor den gelijke of iets lagere prij zen verwacht. Bij de groene sorteringen zette het prijsver- val onverminderd door. Een kilo groen bracht 2,35 op. Voor groen wordt er een ver der toenemend aanbod ver wacht, hierdoor zal de prijs- druk ongetwijfeld verder toe nemen. Tomaten Op de tomatenmarkt was er sprake van een gunstige prijsontwikkeling. In de loop van de week liepen de prij zen geleidelijk op. Voor de ronde tomaten werd er ge middeld 1,81 per kilo be taald. Dit was ruim twee dubbeltjes meer dan in de week ervoor. Ten opzichte van 1983 steekt de prijs on gunstig af, want toen werd er gemiddeld 2,22 per kilo be taald. Er was toen echter sprake van een zeer beperkt aanbod in die verslagweek, namelijk 15.500 ton. In de aanvoer van ronde tomaten wordt weinig verandering verwacht. Hetzelfde geldt voor de prijs. Bij de vleesto maten was er eveneens spra ke van een herstel. Dit was nog sterker dan bij de ronde tomaten. De gemiddelde prijs liep op naar 2,32 per kilo. De aanvoer schommelde rond 3 miljoen kilo per week. Deze prijs lijkt zich de ko mende week weer redelijk te kunnen handhaven. Met de komkommers liep het nog slechter dan in de week Het meeste zomerfruit, zoals aalbessen, is duur, omdat het nog nauwelijks zomer is geweest. ervoor. Nu moesten ook de zwaardere sorteringen het ontgelden. Voor de sorterin gen van 36 tot en met 76 va rieerde de prijzen van 24 tot 33 cent per stuk. Vorig jaar lag de prijs tussen 26 en 44 cent per stuk. De export naar West-Duitsland wordt gehin derd door de produktie van komkommers van eigen bo dem. In de aanvoer wordt er voor de komende week niet veel verandering verwacht. Verbetering van het prijspeil lijkt er dan ook nog niet in te zitten. De golvende beweging in de aanvoerlijn van auber gines beweegt weer opwaarts. Dit gaat meestal gepaard met dalende prijzen. Dit was de afgelopen week dan ook het geval. De gemiddelde prijs daalde met 1,25 per kilo en kwam op'/ 3,- terecht. Het aanbod wordt waarschijnlijk nog iets groter, zodat een verdere prijsdaling niet uit gesloten is. Voor snijbonen en sperciebonen was er nau welijks sprake van enige groei in de aanvoer. De prij zen veranderden daardoor niet veel. Voor snijbonen werd er 4,95 per kilo be taald, sperciebonen brachten 5,55 per kilo op. De aan voer van beide gewassen wordt groter, de prijzen da len geleidelijk. De prijsvor ming voor radijs verliep voor de derde achtereenvolgende week zeer slecht. Ook in de afgelopen week moest er bij een prijs van 24 cent per bos weer geld bijgelegd worden door de telers. De aanvoer is al een aantal weken indruk wekkend groot. Zo werden er in de laatste week van juni ruim 3,8 miljoen bosjes aan gevoerd tegen 2,4 miljoen in 1983. De aanvoer zal wat af nemen, daardoor lijkt er in de komende week enig prijs herstel mogelijk. Kassla wordt eveneens slecht be taald, namelijk 15 cent per krop. Voor het vollegrond- sprodukt werd er 21 cent be taald. Ook dit is geen prijs om over naar huis te schrij ven. Het totaalaanbod van sla wordt groter en de prijsdruk blijft bestaan. Vollegrondsgroenten Voor de meeste gewassen bleven de prijzen aardig ge handhaafd, voor enkele ge wassen was er sprake van een prijsdaling. Voor spits kool werd er 22 cent per kilo betaald, tegen 41 cent in de week ervoor. De belangstel ling voor dit gewas is matig en daar lijkt geen verbete ring in te komen. Bloemkool wordt in grote hoeveelheden aangevoerd, de prijsdruk nam verder toe. Er werden voor dit gewas lage prijzen betaald. De sortering „zes sen" kwam niet verder dan 93 cent per stuk. De kleinere maat „achten" bracht 76 cent per stuk op. Ook voor de ko mende week wordt er nog een ruim aanbod verwacht dat tegen lage prijzen ver kocht zal worden. Rettich, fa milie van de radijs, daalde naar 38 cent per stuk. Ook voor dit gewas is er sprake van een ruim aanbod, waar door er weinig ruimte voor prijsherstel is. De aanvoer van Chinese kool werd klei ner, er werd 45 cent per kilo betaald. Door het kleiner worden van de aanvoer wordt er voor de komende week op hogere prijzen gerekend. De aanvoer van bospeen verloopt vrij constant, de prijs bleef rond een gulden per bos schomme len. Hier komt geen verande ring in. Andijvie en spinazie veranderden ook niet veel van prijs. Ze brachten 59 en 56 cent per kilo op. Voor bei de gewassen zijn lagere prij zen niet uitgesloten. De ex plosie in de aanvoer van tuinbonen bleef nog uit, on danks een toch al flink toege nomen aanbod. Er was spra ke van een goede vraag, de prijs liep zelfs wat op. Ge middeld werd er 87 cent per kilo betaald. Voor de komen de week wordt er op aanmer kelijk lagere prijzen gere kend. Prei veranderde niet van prijs, de gemiddelde prijs lag op 1,93 per kilo. Een ruimer aanbod doet de prijs druk toenemen. Voor brocco li werd er 3,05 per kilo be taald. Dit is voor deze toch wel bijzondere groentesoort niet direct een hoge prijs. Het meeste zomerfruit is duur, dit is niet zo verwonderlijk, want het is zonder onverdrij- ven nog nauwelijks zomer geweest. Voor rode bessen werd er 2 gulden per doosje van 200 gram betaald. Fram bozen brachten zelfs 3,85n per doosje op. Tuin: goed alternatief om toch in de natuur te zijn Het groen dicht bij huis neemt een steeds belangrijker plaatst in de recreatie. Waar het geld voor uitstapjes minder wordt t geheel ontbreekt, biedt de tuin een goed alternatief om tochl de groene natuur te zijn. Dit heeft in de afgelopen jaren gelé tot een veel grotere aandacht van de tuinbezitter voor het stuï eigen grond voor of achter het huis. Menig amateur-tuinier bruikt dan ook een deel van zijn vakantie om de tuin een gr<f beurt te geven of ingrijpende veranderingen in het beplantinf plan uit te voeren. Dat kan ook in de zomer hoewel vrijwel f dereen denkt dat je alleen in voorjaar en herfst iets aan de tu kunt doen. Moderne teeltmethoden waarbij de planten in conti ners worden opgekweekt, hebben het echter mogelijk gemaa* dat het hele jaar door planten en bomen in de tuin geplant ku' nen worden. I Opknapbeurt in de zomer Er zijn nog een paar redenen om de tuin juist in de zomer ei^ opknapbeurt te geven. In de vakantieperiode stijgt het aantal i braken enorm. De kennelijke afwezigheid van de bewoners b tekent voor de inbrekers een prachtige kans. Door juist in vakantieperiode de tuin te laten opknappen wordt bereikt di het huis een bewoonde aanblik biedt. Elk hoveniersbedrijf zl voor de vakantie met de tuinbezitter willen doornemen welt werkzaamheden verricht moeten worden. Zelf de tuin een 02 knapbeurt geven in de vakantie is natuurlijk voordeliger. W daar plezier aan beleeft kan bovendien een stuk vakantieplezi uit zijn eigen tuin halen. Die tuin kan nog aantrekkelijker wcf den als er een vijver in wordt aangelegd. Mits de tuin groot gi noeg is natuurlijk. Een vijver in een tuin die daar wat afmetu gen betreft niet op berekend is wordt al gauw een sta in de we* Vijver: verrassend element 1 1 Een vijver brengt een verrassend element in de tuin. In en ror de vijver gebeurt altijd wat en er is dus altijd wel wat te bek; ken. Waterlelies met schitterende bloemen, vissen, kwakenf kikkers en salamanders, badende vogels aan de oever, mooie ii secten. Een stukje privé-natuur naast de deur. Het aanleggt. van een goede vijver vereist de nodige kennis. Zo dient een vij ver altijd zo groot mogelijk te zijn omdat een te klein wateroi pervlak al gauw dichtgegroeid is. Dat is jammer want juist h' spiegelende wateroppervlak in de tuin is een rustgevend elt ment. Ook de diepte van de vijver is heel belangrijk; op zij] minst zestig centimeter om te voorkomen dat in strenge winteF de vijver tot op de bodem bevriest. Ook blijft in hete zomers watertemperatuur meer constant wanneer de vijver voldoend diep is. Dat is belangrijk voor de vissen en andere in de vijvi1 levende dieren. Een vijver kan gemaakt worden van verschi lende materialen. In gebieden met een hoge grondwaterstand f het uitgraven van de vijver genoeg; er komt dan vanzelf wate in te staan. In de meeste delen van het land is dit echter nir mogelijk. Dan moeten we er juist voor zorgen dat het water u| de vijver niet in de grond wegtrekt. I Gratis folder te krijgen hi De meest in aanmerking komende materialen voor het mak# van een vijver zijn beton en het zogenaamde vijverfolie. Dat een zware kwaliteit kunststoffolie. Ook een kant- en klare vr verbak kan in de tuin geplaatst worden. Het nadeel daarvan dat vorm en grootte van de vijver niet aangepast kunnen wor den bij de omgeving van de tuin. Wie er over denkt een vijvÉ aan te leggen maar niet over kennis en informatie beschikt dff daarvoor nodig zijn. kar. geholpen worden door en folder ovfll vijvers die gratis te krijgen is bij het Hoveniers Informatie Cenj trum in Leiden. De folder heet „Water in de natuur - Natui|* naast de deur". Daar staat alles in wat u over vijvers wetejjc moet. Een telefoontje naar 071-314823 is genoeg.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14