West-Engeland gebukt onder grote droogte Gewone Romeinen zoeken verkoeling in een fontein se premier zal handen vol ïbben aan EG-voorzitterschap „HEMELSLUIZEN ZITTEN VASTGEROEST" Iran valt Japanse olietanker aan in Golf Nigeria: „Niets met ontvoering te maken" Libanese Leger voert gestaag vredesplan uit 'SIJTHOFEs —ITENLAND CcidaeCougq/nl 21 (Van onze correspondent Aad Jongbloed) l] ^SEL Hoewel de Franse president Mitterrand tijdens zijn halfjaarlijkse voor- ïchap van de Europese Gemeenschap erin geslaagd is het lastige struikelblok gle Britse bijdrage althans voor enkele jaren op te ruimen, wil dat nog niet in dat zijn opvolger, de Ier Fitzgerald, tot het einde van het jaar duimen kan 25 draaien. Rothschild contra Rothschild PARIJS De parfum fabrikant Hel mut Rothschild uit Düsseldorf moet het befaamde Franse bankiers- en wijnhuis Rothschild een schadever goeding van 11 frank betalen, omdat hij een parfum onder eigen naam in Frankrijk had verkocht. In de toe komst mag Helmut Rothschild, die niet aan de Franse baronnen verwant is, zijn produkten in Frankrijk alleen nog verkopen onder de aanduiding „Helmut Rothschild Düsseldorf". De advocaat van de Duitse Rothschild was uitermate tevreden over het von nis, aangezien de Franse Rothschilds een schadevergoeding van 4,2 miljoen frank hadden geëist. Molotov weer tot partij toegelaten MOSKOU Vjatsjeslav Molo tov, die tweemaal Sovjet-mi nister van buitenlandse was, is onlangs weer tot de Commu nistische Partij. De oude Stali nist kreeg zijn lidmaatschaps kaart terug als cadeau voor zijn verjaardag. Hij werd op 9 maart 94 jaar. Molotov, die een rol speelde in de revolutie van 1917, viel in ongenade na in 1957 een mis lukte poging gedaan te hebben om de toenmalige partijleider Nikita Chroesjtsjov uit het Centrale Comité te wippen. Dat kostte hem zijn politieke loopbaan. Akkoord in Westduitse grafische industrie DÜSSELDORF Werkge- vers en werknemers in de gra fische industrie in West-Duits- land hebben vannacht over eenstemming bereikt over een nieuwe cao. De delegaties van de werkgeversbond en van de vakbond Druk en Papier zul len het akkoord ter goedkeu ring voorleggen aan de bond sorganen. Bijzonderheden over het akkoord zullen pas in de loop van de dag bekend wor den gemaakt. Over de nieuwe arbeidsovereenkomst voor de 165.000 grafische werknemers is 12 weken onderhandeld. Brit wil trouwen met schoonmoeder LONDEN De 29-jarige Britse vrachtwagen chauffeur, Alan Monk, heeft de eerste hindernis gewonnen in een juridische procedure, die hem uiteindelijk in staat moet stellen om te trouwen met zijn 49-jarige schoonmoeder. Monk, vader van twee kinderen, is sinds april vorig jaar geschei den. Het Hogerhuis heeft hem toestemming ver leend om bij het parlement een verzoek in te die nen een uitzondering te maken op de wet uit de 16e eeuw, die een huwelijk met schoonfamilie verbiedt. Monk en zijn twee kinderen wonen sinds de scheiding bij de schoonmoeder. Het voor genomen huwelijk heeft de goedkeuring van de kinderen, van Alans ex-vrouw en van de Kerk van Engeland. Ilen de Ieren heel hard n werken om te zorgen .11e barricades geslecht ^!n, die een eventuele toe- van Spanje en Portu- r 1 januari 1986 onmoge- maken. Ook zal de JStelling van de Europese eur» bfissie, het dagelijks be- 4-07 os van de EG, de nodige ►men gaan opleveren. In lo'oo 17e' 1985 moet deze Com- zijn samengesteld. 7.8o betreding van Spanje en •nonb iS»3* is geen gemakkelijke ,ie. Want de onderhande- lo.oo 8$ daarover vinden juist °.oo to in een periode, waarin 5,'oo i7Dof tussen de noordelijke ooo 2gMelijke lidstaten van de iteeds duidelijker zicht- 550 !jwordt' voornamelijk op i.oo lofbed van de landbouw, i.'oo isn de landbouw draait het wd de toetreding van 28je en Portugal enigszins io45e^oos verlopen, 4ijnerkwaardige doet zich ■80e jlijk voor dat in Portugal, .'so io£t vergelijking met de rest ,'oo 23^e EG ongeveer de status een ontwikkelingsland 36, de landbouwprijzen aan- oo i2$k hoger l»ggen dan el- oo 3oo Niet dat de kleine, vaak 40 33 boeren daar wijzer van oo 343en- De escudo's blijven so 122S aan de strijkstok han- 70 74^'i de grootgrondbezitters )o 6i| de tussenhandel. De prij- w i26,an de landbouw zullen in iaf«gal dus naar beneden •o 42en, omdat de EG er geen 10 119efte aan heeft de land- •produkten duurder te »n. Hoewel het de meeste pese burgers een echte zal zijn, is het meest actu- robleem voor de Ieren het 220,èn naar een voorzitter Iff'je Europese Commissie en 232!«ellen doen over het aan- jijden, dat daar déél van zal 26>ken. 26,i 14z°-tfusver leverden de grote 38,'pn altijd twee commissa- 5!ti? en de kleine lidstaten i33^en. Volgens dat schema 1124^1 toetreding van Spanje 103x1 Portugal (1) de Commis- 9,? leden tellen. Het gevaar 120 J331 dan dat de Europese 18;itaissie een veel te log li- i6ion wordt. 45.5 ';ns de EG-top in Fontai- ;au heeft Fitzgerald de i^^^cht gegeven voor het s van deze maand te ko- met een door alle lidsta- ■^^te accepteren kandidaat siot het voorzitterschap. Een o|l{fate kwestie, want elk der 3ten vindt met uitzon- |8.30jg van Luxemburg, dat de 96,'9ote periode Thorn leverde 96.'2<kt het nu wel eens aan de syjt is. De Denen hebben al 99,'8oofficiëele kandidaat in de |9-®jj)on van vice-premier 97,'eostophersen, de Nederlan- 9630zu^en z*ch n'et oobetuigd 96,30» als het erom gaat An- 95.30>sen op de stoel te krijgen fl^oje Belgen brengen de hui- 95.00 vice-voorzitter Davignon 94.00 Britten menen recht te 96 oo>en °P een beloning, om- 95.70 zij mede hebben bijgedra- 95.70 aan de oplossing van het 95.40 'leem van de Britse terug- 98.80 ;n uit de EG-kas. Dus ook Britse regering staat erop een voorzitter te leveren. 93.50 91,20 zal echter niemand verba- 9i.io als Fitzgerald de huidige ase minister van buiten- Ise zaken en ex-lid van de 40 OP636 Commissie, Claude ysson, zal voordragen als .rzitter van de Europese imissie. Deze voordracht een goede kans van slagen i^ben, omdat de overige lid- ^™sn heel goed beseffen, dat I EG-top van Fontainebleau succes was geworden, kzij de persoonlijke in- 'Sjifrg van president Mitter- (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Britse weer kundigen hebben gisteren met een flinke optimisme voor Wales en West-Enge land een regenachtig weekend voorspeld. Dat was slecht nieuws voor de vele binnen- en buiten landse toeristen in die aantrekkelijke regio's, maar een goede tijding voor de vijf miljoen inwo ners ervan. Dez£ mensen gaan namelijk gebukt on der het grootste tekort aan regenval sedert 90 jaar. De waterreservoirs staan praktisch leeg. Er is een alge meen sproeiverbod afgekon digd, dat zeker nog tot eind augustus van kracht zal blij ven. Overtredingen worden bestraft met boetes van maxi mum 400 pond. De is niet gewoon een zomer- droogte. Ook de afgelopen winter en lente heeft het in Wales en West-Engeland bijna niet geregend en er viel ook al weinig sneeuw. Om de reservoirs opnieuw te kunnen vullen, zal het een volle maand dag en nacht moeten stortregenen. Een der gelijke zondvloed wordt even wel de eerste weken en maan den niet verwacht. „De he melsluizen lijken wel vastge roest", zei een woordvoerder van de drinkwatervoorziening. „Wij hebben dagelijks bijna 700 miljoen liter nodig. Tenzij het een heel natte zomer wordt, zullen geregeld grote hoeveelheden water naar onze streken gepompt moeten wor den". In Oost-Engeland is de situatie heel wat gunstiger. De reservoirs van Groot-Londen bijvoorbeeld zijn goed gevuld. Miss met heimwee Voor Miss Sri Lanka (rechts op de foto) is de Miss Universe-ver- kiezing in Florida totaal anders gelopen dan zij tevoren gedacht had. De eerste dagen vermaakte zij zich nog wel, bijvoorbeeld tijdens een rijtoer met Miss Peru door de stad. Maar gisteren keerde zij plotseling naar huis terug. „Heimwee", was de verkla ring van de verbaasde organisatoren, die nog nooit een Miss met heimwee hadden meegemaakt. ABOE DHABI Een door Ja pan gecharterde olietanker is gistermiddag vanuit de lucht aangevallen, toen deze op weg was naar de Straat van Hor- moez. In scheepvaartkringen is vernomen dat Iran de aan val op de 270.000 ton metende supertanker „Primrose" h'ad uitgevoerd. De Primrose vaart onder Liberiaanse vlag. Het Nederlandse bergingsbedrijf „Smit Tak" heeft aangeboden deskundigen te sturen om twee niet-ontplofte bommen aan boord van de tanker on schadelijk te maken. De aanval vond plaats ten oos ten van de Golfstaat Qatar, zo meldde het persbureau Gulf News Agency (GNA). Noch Iran noch Irak maakten mel ding van het incident. Kort nadat de tanker olie had gela den in de Saoedische haven Ras Tannoerah bestookten ge vechtsbommenwerpers het schip. Een van de projectielen zou in de machinekamer te recht zijn gekomen. Geen van de 26 Japanse bemanningsle den liep verwondingen op, al dus GNA. Volgens diplomaten zou de aanval een onderdeel kunnen zijn van de Iraanse politiek om ervoor te zorgen dat de Arabi sche Golfstaten hun pro-I- raakse politiek opgeven. Dit i'aar zijn er al meer dan 40 tan- cers in de Golf aangevallen. De meeste aanvallen zijn ech ter uitgevoerd door de Iraakse luchtmacht. EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM r h wet dit ik unitr [les m.Suskt'Jiirvtl'tiI (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Vijfendertig graden is het nu in Rome en dat is zelfs voor Romeinse doen nogal heet. Voor de jeugd zit er niets anders op dan het koele nat van fonteinen en vijvers in de parken op te zoeken. Deze „baden" zijn daar niet op ingesteld, maar vindt maar eens iets anders in deze stad. Want zwemgelegenheid is er weliswaar voldoende, maar alleen de bevoorrechten in Rome, de rijke „particulieren" en de toeristen, kunnen daar gebruik van maken. De ge wone man moet naar zee. Als dat niet kan, neemt hij maar een duik in de fontein. De overheid zal dat een zorg zijn. Dat er in Italië iets vreemds aan de hand is in de relatie tussen overheid en burgers blijkt op elk terrein waar bei den elkaar ontmoeten. Sociale zaken, economie, gezond heidszorg, transport, en zelfs justitie functioneren het best als ze gebaseerd zijn op particulier initiatief. De overheid hier heeft gewoon heel weinig voor de burgers over en de burgers op hun beurt wantrouwen de overheid hevig. Het gevolg daarvan is onder meer dat de bewoners van een stad als Rome elke dag weer moeten constateren dat de pu blieke voorzieningen minimaal zijn en van geringe kwali teit. De hoge temperatuur van de laatste dagen reikt het voor beeld van de openbare zwemgelegenheid aan. Nederlan ders die gewend zijn aan het sportfondsenbad, zoeken hier tevergeefs naar gelijkwaardige zweminrichtingen. Rome, een stad van drie miljoen inwoners, heeft drie openbare zwembaden en die zijn ofwel dicht ofwel staan op het punt te sluiten. Van zwemmen komt dus praktisch niets terecht. Nee, Romeinen die een rustig baantje willen trekken zijn geheel aangewezen op de particuliere sector en de meeste inwoners kunnen zich dat niet zomaar veroorloven. Parti culier is goed in Italië, maar duur. „Behoort u tot het per soneel van een ambassade?", vraagt de administrateur van een fraai zwembad, temidden van onberispelijk groen. Als dat niet zo blijkt te zijn, kijkt hij bedenkelijk. „Maar u kunt toch wel een briefje van de ambassade bemachtigen, waar in staat wat u hier doet?" Daarna noemt hij de entreeprijs: lidmaatschap van de club plus inschrijfgeld bedragen sa men twee miljoen lire per jaar (zo'n 1850 gulden). Een andere „gezelligheidsvereniging", de Romeinse kano club, maakt het helemaal gortig: 9.500 gulden inschrijfgeld plus een maandbetaling van 185 gulden. Rome heeft 200 van dit soort „kringen", clubs of sportverenigingen, die na tuurlijk kunnen vragen wat ze willen. Normaal is hun prijs tussen de twaalf en dertig gulden per keer, maar dan moet ie meestal nog geïntroduceerd of begeleid worden door een lid van de vereniging. Vervolgens zijn er nog de grote ho tels en de huizen- met-zwembad, vooral aan de rand van de stad. Hotel Hilton vraagt nog een schappelijke prijs voor een zomerabonnement: bijna 1000 gulden. Rome heeft nog een paar uitstekende zwembaden, van wedstrijdformaat zelfs, maar die zijn eigendom van het Ita liaans Olympisch Comité, een particuliere vereniging dus. Die aan de Foro Italico (waar onlangs de Europese zwem- kampioenschappen zijn gehouden) ligt de hele dag te glin steren in de zon, buiten bereik van het publiek. „Wij zijn nooit open voor het publiek", zegt de administrateur. In het binnenbad, eveneens van zeer grote afmetingen, traint Italië de hele dag zijn toekomstige kampioenen. De gemeente blijkt ook totaal niet wakker te liggen van het zwemprobleem in het hete seizoen. „We hebben toch de zee?", zeggen ze op het gemeentehuis. Allemaal gaan we „al mare". Maar dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan, en ook hier gëldt het particuliere initiatief. De zee ligt op meer dan 30 kilometer van de stad en het openbaar ver voer daarheen is bijna nooit betrouwbaar. Meestal is de ei gen auto het enige vervoermiddel en op warme dagen staat er soms een file van Rome tot aan zee. En dan het strand. Dat is niet te vergelijken met Kijkduin of Noordwijk. De „Romeinse" stranden zijn voor 80 pro cent verpacht aan particuliere ondernemingen. Huur je geen strandstoel dan wordt je vriendelijk maar dringend verzocht op te hoepelen naar het „publieke" strand, dat ui teraard veel smeriger en veel voller is dan het particuliere. Overigens wordt het publiek op drukke dagen ontraden of verboden zich in zee te begeven, wegens verregaande ver vuiling van het water- Voor de Romeinse jeugd, die deze tijd tussen het einde van het schooljaar en het begin van de vakantie van hun ou ders in de stad moeten doden, blijft er niets anders op dan een duik in de fontein in de Villa Borghese. De politie heeft nog geen instructies gehad in te grijpen. Reageerbuis-paard Na de reageerbuis-baby nu ook een reageerbuis-paard. Het veulen Tarot weet van niets, maar het paard dat hij als zijn moeder beschouwt, is slechts een surrogaat-moeder. Tarot is namelijk het resultaat van een geslaagde poging van Britse wetenschappers om het embryo van een Przewalski- paard bij een ander paard in te planten, in een poging het bestand aan Przewalski-paarden op peil te houden. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De Nigeriaanse regering ontkende gister avond, dat zij iets met de mis lukte.kidnapping van dr. Dik- ko te maken heeft gehad. Maar de Britten geloven daar niets van. Bovendien waren op het vliegveld personeelsleden van de Nigeriaanse ambassade aanwezig. Tijdens een spoeddebat in het Lagerhuis eisten verscheidene parlementsleden dat de rege ring optreedt om paal en perk te stellen aan het misbruiken van de diplomatieke privile ges. De Britten zijn, na de af faire rond de Libische ambas sade in Londen in mei, op dit punt zeer gevoelig. Het is ove rigens nog onduidelijk hoe de menselijke vracht is ontdekt in de kratten met „diplomatie ke bagage", want krachtens de conventie van Wenen mag di plomatieke bagage niet door zocht worden. De betrekkingen tussen Lon den en Lagos waren de laatste tijd aanmerkelijk bekoeld. Vo rige maand wekte de ont vangst van de Zuidafrikaanse premier Botha de woede van Lagos. BEIROET De uitwerking door het Libanese leger van het vredesplan voor Beiroet is haar derde ingegaan. Als alles vol gens plan verloopt, dan zal vandaag de internationale luchtha ven van Beiroet weer worden opengesteld. Tevens zal de haven van de Libanese hoofdstad, die al vijf maanden gesloten is, weer worden geopend. Het Libanese leger heeft gisteren met behulp van grote bulldo zers barricaden langs de Groene Lijn, de scheidslijn tussen Oost en West-Beiroet, opgeruimd. Tegelijkertijd zijn mijnen langs deze demarcatielijn onschadelijk gemaakt. Gisteren was het de tweede dag van een tot nu toe succesvolle operatie om de con trole in de verdeelde Libanese hoofdstad over te nemen van de elkaar bestrijdende milities. Woensdag hadden de strijdgroepen van de diverse partijen hunz ware wapens al ingeleverd. Hun stellingen zijn ingenomen door 9.000 militairen van het Libanese leger. Maandag moet de af tocht van alle milities zijn voltooid. Ondanks de successen van het Libanese leger, heerst er in bei- roet een gespannen hoop of het vredesplan inderdaad een einde gaat maken aan de nu al 9 jaar durende burgeroorlog. Nabih Berri, leider van de sji'iten en tevens minister van justitie, zei dat een „definitieve overwinning" pas zal zijn bereikt, indien de christelijke legereenheden in West-Beiroet zullen patrouille ren en islamitische troepen het christelijk oostelijk deel van de stad zijn binnengegaan. Berri zei dat dit zeer gevoelige onder deel van het vredesplan misschien binnen vijftien dagen kan zijn uitgevoerd. Terwijl in Beiroet gestaag vordering wordt ge maakt met het herstel van de orde, is de afgelopen dagen in de Noordlibanese havenstad Tripoli weer gevochten tussen pro- en anti-Syrische groeperingen. Daarbij zouden al zeker 35 doden zijn gevallen. Christendemocraten winnen verkiezingen Guatemala GUATEMALA De Christendemocratische Partij is bij de ver kiezingen voor een grondwetgevende vergadering in Guatemala de grootste partij geworden. De Christendemocraten behaalden 21,20 procent van de stemmen. Op de tweede plaats kwam de centrumrechtse Unie van het Nationale Centrum (UCN) met 17,93 procent, gevolgd door de samenwerkende Nationale Be vrijdingsbeweging. ADVERTENTIE 10 dagen met Uw krant naar OOSTENRIJK - TIROL vertrek maandag 30julia.s. 39vaB In het noordwesten van Tirol ligt het prachtige zestig kilometer lange LECHTAL. Hier vindt de rivier de Lech in sierlijke bochten een weg door de bijna ongerepte'natuur. Vanuit de gast vrije dorpen in het dal kan men heerlijke wandelingen ondernemen door bergweiden en dennenbossen langs watervallen en bergbeekjes. U verblijft dichtbij het karakteristieke plaatsje HOLZGAU waar de beschilderde gevels van de huizen en het kunstige houtsnijwerk u zullen boeien. Er zijn schilderingen bij uit de 18e en 19e eeuw. een periode waarin de welgestelde handelaren uit dit plaatsje hun huizen uitbundig verfraaiden. Tijdens uw verblijf in het Lechtal zullen middag- en dagtochten worden ondernomen. Zoals o.m. naar Lech, de hoofdplaats van het Tannenberggebied waar onze koninklijke familie de wintervakanties door brengt. Eveneens dagtochten naar de Bodensee en naar het vorstendom Liechtenstein en een indruk wekkende passentocht. Ons verblijfshotel is TANNENHOF een geheel nieuw herbouwd vriendelijk familiehotel met vele mogelijk heden, Voor de gasten is er een leeszaal, een zaal voor geweerschieten, biljart, tafeltennis, t.v. en een lig- weide. In de eetzaal wordt 's ochtends het ontbijtbuffet geserveerd en 's avonds het diner. De heen- en terugreis worden in twee dagen met overnachting gemaakt. De prijs voor deze zeer fraaie vakantietrip bedraagt slechts J O 9 5 per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension. Inclusief de ex cursies en het afscheidsdiner op de terugreis. Toeslag eenpersoonskamer 60.- per persoon. Gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71/hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 VRIJDAG 6 JULI 1984 PAGINA 13

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13