„Geen platen -van Michael ^Jackson meer in mijn huis" CDA Sassenheim pleit voor ontzien van sport bij bezuinigingen KLEIDEN Noordwijk krijgt lokale omroep Sassenheim wil met Noordwijkerhout en Noordwijk front vormen )PLUCHTTNG BIJ BEDRIJF -^ïA OVERWINNING OP POPSTER Zomerfloia 84officieel open Ccidae (Somant WOENSDAG 4 JULI 1984 PAGINA 7 n rote inbraak opgelost I Bodem voormalige gasfabriek Lisse snel onderzocht eten^ n dui. g a an we'^flNSBURG/VALKENBURG In samen* HaarJr^in8 met gemeentepolitie van Hoorn vaneft de rijksPolitie Rijnsburg de grote inbraak len-Be^0St 'n ^et veekeinde van 11 op 12 fe- h jiari werd gepleegd in de Kwantumhallen in dkenburg. Hierbij werd 100.000,buitge lakt. dit bedrag weiden diverse goederen oa- eemd. Half juni deed de gemeentepolitie vjn K>rn huiszoeking bj een 20-jarige inwoner «it ze plaats en daar kwam men goederen tegïn, ontvreemd waien bij de Valkenbuigse ivantumhallen. Lei-' onderzoek door de rijkspolitie Rijnskirg ■nstig'nden drie inwoners uit Hoorn in de leeftijd ones-n 20 en 23 jaar worden aangehoudei. Zij mankenden en zijn inniddels voorgeleid a*n de treinf*cier van justitie ii Den Haag. Van di buit pas-n 100.000,ble«k nog 3000,ozer te i oog.n- man kan LISSE De ontwikkelingen rond de sanering van vergiftigde gronden zijn in een dusdanig versneld stadium ge raakt, dat het verder onderzoeken van de grond waarop voorheen de gasfa briek van Lisse stond, spoedig plaats gaat vinden. Uit de vele aanmeldingen van verontreinigde locaties is door de provincie een lijst opgesteld van gron den die nog dit jaar aan een nader on derzoek zullen worden onderworpen. Op die lijst komen voornamelijk terrei nen voor waarop of in nabijheid waar van zich huizen bevinden. Ook het ter rein van de gemeentelijke dienst Open bare Werken in Lisse behoort daarbij. Direct volgend op dat onderzoek zal (indien dat nodig is) volgend jaar een saneringsonderzoek worden gehouden, waarna in 1986 eventueel de grond op geruimd of schoongemaakt gaat wor den. De kosten van onderzoek en reiniging zullen aanmerkelijk goedkoper uitval len dan aanvankelijk werd gedacht. Eerst was geraamd dat voor de locatie in Lisse ruim een kwart miljoen gulden nodig zou zijn. Nu worden de kosten voor het onderzoek geraamd op 110.000 gulden. Overigens ook nog een heel be drag, dat door Lisse zelf moet worden betaald. Op grond van die te maken kosten legt het college de raad van Lis- se voor het desbetreffende krediet be schikbaar te stellen en het nadere on derzoek te laten verrichten. NOORDWIJK Diverse verenigingen in Noordwijk willen meewerken aan een lokale radio-omroep in de bloemenbad- plaats. Gisteravond werd hierover in ,,De Kuip" een infor matiebijeenkomst gehouden door de Vereniging Initiatief Groep Radio Omroep Noordwijk (VIGRON). Het punt dat steeds weer naar voren kwam was de „repre sentativiteit" van de omroep, dat wil zeggen dat alle lagen en groeperingen vertegenwoordigd moeten zijn in het beleidsor gaan van de omroep. De initiatiefnemers, F.C.G. v.d. Klugt en E.C. Petrovics, deelden gisteravond mee dat het de bedoeling is om binnen kort een experimentele radiouitzending te verzorgen. Deze zal plaatsvinden tijdens de Boven-Voltamarkt op 22 septem ber. Het adres van de VIGRON is: Postbus 225, 2200 AE Noordwijk, Tel. 01719-18249. TEGEN GELDVERSLINDENDE STREEKMUZIEKSCHOOL jEIDERDORP De thriller" die Miihael ackson in petto hadvcor iet kleine Leiderdorpse ledrijfje Monty tle?k lechts een luchtbel. Ge»n lansende zombies gisté*- niddag toen de uitspraik 'an de Haagse rechtbaik lekend werd. Wel e»n les champagne. „Dair vas ik wel aan toe, wait fen eis van tien miljoei julden gaat niet in je koi- ve kleren zitten". De eei- ite felicitaties en bosset >loemen bij suikerwaren fabriek Monty aan de Vai ie Valk Bouwmanwej [tomen binnen bij de op zeluchte directeur Cee: ylentink. De directeur van het bedrijf lat zich specialiseert in afbeel- lingen van beroemde mensen tecombineerd met een stukje lauwgom, kreeg enkele we ien geleden de schrik van zijn even toen hem een dagvaar- iing werd uitgereikt. Het was iet Engelse kauwgombedrijf Topps ter ore gekomen dat de Leiderdorper afbeeldingen van Michael Jackson in de vorm van kauwgompakjes op de markt wilde brengen. Om dat de Engelse fabrikanten de rechten heeft van artikelen van de popster, werd besloten het bedrijf Monty alvast een flinke rekening te presente ren. De Haagse rechtbank boog zich afgelopen week over deze zaak. De president be sloot gisteren de eis van Mi chael Jackson af te wijzen. „Uit cieze hele zaak kan ik al leen maar concluderen dat ze hebben geprobeerd me in de val te lokken. Eerst kreeg ik een telex van een zakenrelatie uit Beiroet. Hij vroeg of ik af beeldingen uit kon brengen van Michael Jackson. Ik ant woordde dat dat waarschijnlijk wel mogelijk was, je bent ten slotte ondernemer. Daar hoort een beetje bluf bij. Terwijl ik de aanvraag bij Jackson had ingediend of de rechten voor Nederland te koop waren, liep Topps met de telexen naar de, rechter. Dat is duidelijk met opzet gebeurd. Later hoorde ik ook van de man uit Beiroet dat hij van Topps instructies had gekregen om aan mij plaatjes van Jackson te vragen". Wat Mentink het meest ver baast, is dat de multinational Topps bovenop de nek van dwerg Monty is gesprongen. „In de zestien jaar dat ik in deze handel zit, heb ik nog nooit zoiets absurds meege maakt. Topps is geen echte concurrent voor ons, daar zijn we veel te klein voor. Eigen lijk zou ik vereerd moeten zijn met de belangstelling van zo'n reus van een bedrijf". Monty aan de Leiderdorpse Van de Valk Boumanweg werd in '46 opgericht. Neder land was toen net verslaafd geraakt aan de door Ameri kaanse soldaten meegebrachte kauwgom. De broer van Cees Mentink begon met de import van kauwgom. Hij koos voor de naam Monty, naar de En gelse veldmaarschalk Montgo mery. Toen Nederland over spoeld werd met het nieuwe snoepgoed, specialiseerde Monty zich meer op de afbeel dingen in een papieren zakje met een stukje kauwgom. Vooral de afbeeldingen van voetballers in de jaren zestig waren een groot succes. „We zijn sinds die tijd bezig met het volgen van de trends. Die worden tegenwoordig hele maal bepaald door de televisie. Bijvoorbeeld voor het A-team Een foto van de Amerikaanse popster kan de Leiderdorpse ondernemer slechts nog met een min zame glimlach in zijn handen houden. hadden we tijdig de rechten opgekocht. Dat liep verschrik kelijk goed. Aan de andere kant hadden we vorig jaar ne gen maal gegokt op iets dat uiteindelijk een flop werd", waarmee Cees Mentink met een de grote risico's van zijn bedrijfstak aangeeft. „Als kin deren eenmaal iets niet leuk vinden, dan kopen ze niets. Dan zitten wij met een enorme voorraad", aldus Mentink met een extra dikke sigaar in zijn mond die hij ter gelegenheid van de overwinning op de popster heeft aangestoken. Omdat het bedrijf draait op thuiswerkers (zo'n 300 gezin nen, vooral in het zuiden van het land), kunnen tegenslagen gemakkelijk worden ver werkt. Aan vast personeel heeft het bedrijf inclusief de directeur maar drie mensen in „In het Midden-Oosten heb ik nu een grandioos succes met plaatjes van Indiase filmster ren. Ik liep laatst in een stad in Zuid-Jemen over straat waar je tot je knieën in de fel roze zakjes van ons bedrijf liep". Zoals reeds eerder ge schreven is Mentink niet vies van een beetje bluf. „Maar voor hetzelfde geld mis lukt zo'n operatie in een ver land. Het blijft een onderne ming voor mensen met een sterk hart". Het bedrijf heeft inmiddels ook al de rechten opgekocht van de serie die na de laatste aflevering van het A-team startte, de Knigt-Ri- der. „Waar ik naar uitkijk is de datum 26 oktober. Dan be gint het A-team weer. Een hele nieuwe serie plaatjes ligt klaar. Dat wordt een groot succes". Afbeeldingen van Michael Jackson, al dan niet in kauw gum verpakt, hoeven we van Monty in ieder geval niet te verwachten. „Die heb ik afge zworen", zegt hij vastberaden. „Zelfs m'n kinderen mogen geen plaat van Michael Jack son meer draaien". SASSENHEIM Wethouder mevrouw W. Maris gaat con tact opnemen met de gemeen ten Noordwijk en Noordwij kerhout om samen één front te vormen tegen de Streekmu- ziekschool Bloembollenstreek. Dat zegde zij op verzoek van verschillende raadsleden gis teravond toe tijdens een verga dering van de gemeenteraad. Op'de agenda stond de begro ting 1985 van de streekmu- ziekschool. Vorig week uitte de raadscommissie financiën daarop al forse kritiek. Toen werd voorgesteld het dagelijks bestuur nog tot 1 november de kans te geven met een bijge stelde begroting te komen. De gemeenteraad van Noordwijk besloot vorige week dinsdag ook de school nog één kans te geven en Noordwijkerhout stelde afgelopen donderdag als absolute voorwaarde voor het blijven meedoen aan de mu ziekschool dat het algemeen vormend muziekonderwijs op alle basisscholen, en niet al leen op de Prinsenhofschool zoals nu het geval is, per 1 ja nuari 1985 wordt gerealiseerd. Anders zal ook deze gemeente volgend jaar besluiten tot uit treden en blijven alleen Lisse, Voorhout en Warmond over om de kosten van de streek- muziekschool te dragen. De Noordwijkse gemeenteraad wil dat de streekmuziekschool het beleid zodanig omgooit dat van het geld dat Noordwijk bijdraagt (260.000 gulden) op de lagere scholen een jaar lang klassikaal algemeen vormend muziekonderwijs wordt gege ven met eventueel de moge lijkheid eraan gekoppeld nog een jaar oriënterende instru- mentles. Wordt daar niet mee ingestemd, dan treedt Noord wijk uit de gemeenschappelij ke regeling. Nu heeft ook Sassenheim be sloten dat er maatregelen moe ten komen. Worden die niet getroffen, dan besluit men vol gend jaar tot uittreden. De ge meenteraad stelde gisteravond „onder protest, gezien de gro ve overschrijding van het bud get (50.000 gulden)" de jaarre kening over 1983 vast en be sloot bezwaar aan te tekenen tegen de begroting voor 1985. Dit omdat totaal niet tegemoet is gekomen aan de wens van drastische bezuinigingen die vorig jaar al is geuit. Bij die eis worden ook suggesties gedaan. Onder aanvoering van VVD- woordvoerder G.C.C. Ciggaar schaarde de raad zich achter voorstellen als dat het perso neel zich maar in de eigen tijd moet bijscholen, dat elke ge meente zelf maar de huisves tingskosten van de school bin nen haar grenzen rechtstreeks bij de school moet innen zodat andere niet mee hoeven te be talen aan „exorbitante stijgin gen" in sommige gemeenten (Lisse, Noordwijk) en als laat ste punt dat de lesgelden om hoog moeten (eigen bijdragen ouders naar rato van het inko men). „De maat is vol", stelde Ciggaar, „de school blijft maar te optimistisch in de raming van het leerlingenaantal waar door de tekorten met de jaren oplopen. Ik ben erg boos over deze gang van zaken. Het is van de gekke terwijl er zoveel bezuinigd moet worden op de sociaal-culturele en sportsec tor, waarbij we praten over ge meentelijke bijdragen van 100 tot 200 gulden per persoon, we hier ineens worden geconfron teerd met boem: 800 gulden per leerling. We praten hier over al jaren en dragen allerlei suggesties aan, maar die wor den gewoon genegeerd. Daar ben ik pisnijdig over. Het is feitelijk geld weggooien", maaide Cigaar de andere frac ties het gras voor de voeten weg. Progressief Sassenheim (PS) en het CDA deelden die boosheid volledig en mevrouw J. Roos (PS) verwees nog naar het feit dat haar fractie vorig jaar bij de behandeling van de begroting van de muziekschool al heeft geëist dat er iets ver andert. CDA-woordvoerder J.C.J.M. Karremans stelde tot slot nog een maximale tijds duur voor deelname aan de muziekschool voor: twee jaar algemene muzikale vorming, een jaar verkenning van in strumenten en maximaal twee jaar instrumentale vorming. Wethouder Maris toonde zich verheugd over de unanieme steun van de raad. „Dat is een steun in de rug voor de verga dering van het algemeen be- umuieei iicju geopeno. RIJNSBURG De voorzitter van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde, tevens secretaris van het Marketingteam Bloemen drs. J. B. M. Rotteveel heeft -gistermiddag de zomerbloe- mententoonstelling „Zomerflo- <ra '84" geopend. In zijn ope ningsspeech merkte de heer Rotteveel op, dat de zomer bloemen een groeisector bij juitstek was. „In 1984 kunnen we spreken van een areaaluitbreiding van 9 terwijl de aanvoer van ^potplanten constant is", aldus -Rotteveel. Voor 72 miljoen werd er vorig jaar aan zomer- bloemen voor de veilingklok gebracht, terwijl de export waarde 120 miljoen was. In 1984 zal de veilwaarde onge veer 90 miljoen bedragen. De zomerbloemen zijn in korte tijd groot geworden en dit komt doordat eigen aanvoer en import elkaar hebben gesti muleerd. Belangrijk noemde het brede assortiment, de rede lijke prijs, de kwaliteit, de prompte levering en goede promotionele begeleiding. De heer Hemmes wees na de openingsspeech van de heer Rotteveel nog eens op het werk van de leerlingen van de tuinbouwschool, die ook in deze tentoonstelling waren ge mengd en zo ervaring opde den. Hij wilde andere organi satoren opwekken vooral de jeugd bij het inrichten van tentoonstellingen en corso's te betrekken, zodat jongeren praktijkervaring op kunnen doen. In de gehele expositie zijn beelden terug te vinden van de internationaal bekende beeldhouwer Nic Jonk. Leo Strengers is de ontwerper van al het moois, terwijl Herman v.d. Berg de hoofdarrangeur is met medewerkers Albert de Ruiter en André Mulder. Het geheel ziet er fraai en ver zorgd uit en is tot en met za terdag 7 juli open. De tentoon stelling is van tien uur 's mor gens tot acht uur 's avonds te bezichtigen. GEMEENTERAAD STEMT IN MET MEERJARENBEGROTING SASSENHEIM „De ge meente moet een beleid voeren tot instandhouding van al wat er door zelf werkzaamheid is bereikt in de sport en wat voorziet in de behoeftes van de sa menleving". Met dit vuri ge pleidooi vroeg het CDA-raadslid J. Dreef gisteravond om het zoveel mogelijk ontzien van de sportverenigingen bij ver dergaande bezuinigingen. Aanleiding daartoe was de meerjarenbegroting 1985- 1989 die de gemeenteraad gisteravond goedkeurde. Daaruit blijkt dat volgend jaar bijvoorbeeld de on- roerend-goedbelasting (OGB) niet hoeft te wor den verhoogd, maar daar na zijn maatregelen nodig om de oplopende tekorten van de gemeente te dek ken. Die tekorten lopen op van bij na twee ton in 1986 tot ruim 1.2 miljoen gulden in 1989. Oorzaken daarvan zijn onder meer de door de provincie op gelegde saneringsonderzoeken voor de plaatsen waar de bo dem is vervuild, de aanschaf van een computer voor auto matisering van de gemeentelij ke administratie en de aan schaf van een hefbrug voor gemeentewerken. Hiermee is kele meevallers een overschot van 820.000 gulden tegenover. De heer Dreef stelde voor een onderzoek te doen naar de aanleg van kunststofvelden, waardoor deze intensiever kunnen worden gebruikt en de kosten beter kunnen wor den gedekt. Overigens stelde hij wel dat het CDA voorstan der is van het zo laag mogelijk houden van de lasten voor de burgers, hetgeen burgemeester A.J. Kret de opmerking ont lokte: „Wij kunnen volgend iaar volstaan met het niet ver hogen van de OGB, dat merkt de burger net zo goed als de gemeentelijke bezuiniging op sociaal-cultureel werk en de sport. Het is een politieke keu ze of u zegt: De OGB volgend jaar met vijf procent omhoog en de subsidies aan de vereni gingen onaangeroerd laten of dat u zegt: de OGB gelijk hou den en een versterkte toepas sing van het profijtbeginsel (de gebruiker betaalt)". Mevrouw C. Kuijsten (Pro gressief Sassenheim) stelde nog dat de vertraging bij het verkopen van industriegrond van het terrein Jagtlustkade een zware wissel op de begro ting trekt. „Ik verwacht een actief, alert beleid". VVD- woordvoerder drs. J.B.M. Rot teveel merkte tot slot op dat „Sassenheim het aardig voor elkaar heeft", omdat de grote investeringen als het winke- lerf, verkeerscirculatieplan en Parklaan-reconstructie nu voor elkaar zijn. „We krijgen nu dus een gematigder ont wikkeling". Het reconstructieplan voor het tweede deel van de Parklaan, van de Menneweg tot en met de kruising met de Kerklaan, is met complimenten door de raad goedgekeurd. Met name was er lof over de grote mate van inspraakmogelijkheden van de bevolking en het resul taat dat voor de meeste be trokkenen bevredigend is. Na delig vindt mevrouw Kuijsten echter dat de bus bij de halte ter hoogte van het benzinesta tion op de rijbaan moet stop pen. Burgemeester Kret merk te nog op dat het plan 150.000 gulden duurder is uitgevallen, „dat is de prijs voor het com promis". Een laatste punt van discussie vormde nog de aanschaf van een computer voor de gemeen telijke administratie. Die kost 460.000 gulden. Daarvan is ruim 50.000 gulden uit de re serves en voor de meerjaren begroting blijft er bijna 410.000 gulden over. De raadsfracties drongen alle met klem aan op bescherming van de privacy van de burgers. Men vreest dat derden gemakkelijk aan ver trouwelijke gegevens kunnen komen. Volgens wethouder P. Westerbeek zal dat allemaal zo'n vaart niet lopen omdat de gegevens per gemeentelijke af deling „vergrendeld" worden zodat men altijd maar een deel van de persoonsgegevens kan opvragen en bovendien krij gen slechts enkele mensen een sleutel en een wachtwoord voor de computer. Leiderdorp worstelt met ventvergunningen LEIDERDORP Burge- meester en wethouders van Leiderdorp weten niet goed raad met de afgifte van vent vergunningen. Meermalen heeft het college van B en W te maken gehad met boze ver tegenwoordigers van de ambu lante handel die hun pogingen hun waren aan de man te brengen zagen gedwarsboomd. Het college is nu in een juri disch steekspel gewikkeld met de eigen gemeentelijke com missie Beroeps- en Bezwaar schriften. Deze commissie stel de onlangs de Leidse „soepko ning" Bodrij in het gelijk. De weigering van het college aan Bodrij een ventvergunning te verlenen kan niet in standblij- ven zo vond de commissie. De gemeenteraad moet over deze zaak nog een uitspraak doen. Gisteravond kwam vishande laar Polanen zijn beklag bij de commissie doen. Het college vindt dat er al genoeg stand plaatsen zijn waar vis wordt verkocht en wil daarom niets van een ventvergunning aan Polanen weten. De voorzitter van de commissie mr. B. K. Olivier, die zich voortdurend als „heer Olivier" voorstelt, trok de rechtsgrond waarop het college een ventvergun ning weigert in twijfel. Het ar tikel in de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV) waarop het college de weig ringen baseert, is niet deugde lijk in de ogen van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Dit artikel beoogt een evenwichtige brancheverde ling tot stand te brengen. De vertegenwoordiger van het college van B en W, de ge meente-ambtenaar W. van Winterswijk, betoogde gister avond dat het college de uit spraak van de commissie naast zich neer zal leggen. Hij kon digde aan dat het college van plan is de raad een voorstel te doen de APV te wijzigen. Van Winterswijk hield een nogal overdreven verhaal over vechtende patatboeren en bloemenverkopers en verkeer- sonveilige situaties door het neerzetten van veel ventwa- gens wanneer het restructieve vergunningbeleid van de ge meente zou worden losgelaten. De nieuwe bepaling die het college voor ogen staat moet volgens Van Winterswijk de openbare orde en de verkeers-- veiligheid bevorderen. Vishandelaar Polanen vond het allemaal maar niets. „Er zijn in Leiderdorp helemaal geen venters in de visbranche. Ik begrijp niet waarom venten met vis in Leiderdorp wel ge vaarlijk zou zijn en in andere gemeenten niet. Ik vind het standpunt van de gemeente cru en ver gezocht. Zo wordt me iedere kans ontnomen om iets te ondernemen. Ik zit toch al in het verdomhoekje omdat men liever met Spakenburgse en Katwijkse vishandelaren te doen heeft", aldus een veron gelijkte Polanen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7