Nederland „weet niets" van geheim overleg met Bouterse y Op weg naar LA Justitie zoekt strafbare feiten in RSV-affaire Strop voor winkeliers door het slechte weer Onverbeterlijk BON: Weer woonwijk op gifgrond J00 Miljoen ;xtra voor verk jongeren TOUR* DE I Hippies op leeftijd herdenken Woodstock Rogers wil nieuwe chemische wapens 3 JULI 1 £eicUe 6oma/nt Uilgave Westerpere. behorende lol Sijlholl Peis. Apolhekersdnk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. Iel.071 -122244. Giro 10X03 Bank Amro-bank N V. Leiden. Direcleur hooldredacleur I I.HalIewas. Chef redacteur: WimBuiiteweg Advertenties:(exd.S%BTW) I0.59permm. kleinl|esl 0,41 permm.Abonnementen:(incl.5%BTW)permaand 121.02(uitsl.aul.belaling).kwartaal 163,07.jaar 1240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Woensdag 4 juli 1984,75e jaargang no. 22928 HET WEER Droog en zonnige perioden Vannacht rond 11 graden, morgenmiddag omstreeks 19 graden. Zwakke tot matige noordwestenwind. Zon op: 05.27; onder 22.01. Schev. hoog water 8.21 en 21.05; laag water 4.17 en 16.26 uur. ïx- vliegtuigkaper erste passagier p nieuwe lijn ONDEN Functionarissen van Ameri- in Airlines zullen de eerste passagier Dor de nieuwe lijndienst Harrisburg- bnnsylvania waarschijnlijk niet gauw ïrgeten. De passagier, Ron Rearick, eek namelijk jaren geleden een vliegtuig ïkaapt te hebben. Nadat Rearick als eer- e passagier de felicitaties in ontvangst ad genomen, onthulde hij drie jaar in de avangenis te hebben gezeten omdat hij )72 een vliegtuig had gekaapt. Hij wilde jermee een concurrerende vliegtuig- laatschappij een miljoen dollar af persen, >aar werd door de politie onschadelijk fcmaakt. Rearick noemt zichzelf nu een herboren christen". Brinkman schuift IKON naar Hilversum 5 DEN HAAG/HILVERSUM Minister Brinkman van wvc heeft bepaald dat de Interkerkelijke Om roep Nederland (IKON) vanaf 1 oktober de radio programma's via Hilversum 5 moet uitzenden. Het IKON acht de verhuizing een regelrechte ramp. De maatregel geldt ook voor de door de KRO ver zorgde zendtijd van de Rooms-Katholieke kerk, van de kleinere protestantse kerken en van het Huma nistisch Verbond. De Raad van Kerken heeft in een eerste reactie al laten weten dit „een zeer ongelukkige zaak" te vin den, omdat de „stem van de kerken" dan niet meer te beluisteren is via de gewone, op het publiek ge richte zenders. De IKON bezint zich momenteel op juridische stappen. Pag.6: IKON: een regelrechte ramp IN ZUID-HOLLAND ROTTERDAM Opnieuw blijkt in een plaats langs de Hol landse IJssel in Zuid-Holland een woonwijk te zijn gebouwd op zwaar verontreinigde grond. Uit onderzoek is gebleken dat 22 huizen aan de IJssellaan in Krimpen aan den IJssel VA jaar ge leden zijn gebouwd op een plaats waar in de jaren vijftig en zes tig op grote schaal industrieel afval is gestort. In de grond onder de huizen zijn tot op een diepte van vier meter olieresten en gechloreerde koolwaterstoffen gevonden. De bewonersvereni ging van de IJssellaan denkt dat de huizen zijn gebouwd op de zelfde gifgrond, waarop in de jaren zestig in Gouderak de Zel- lingwijk verrees. Er valt nog niet te zeggen of de grond waarop de 22 huizen zijn gebouwd, gevaar oplevert voor de volksge zondheid. Evenmin kan nu al worden vastgesteld of de bodem van het wijkje moet worden gesaneerd en of er huizen moeten worden afgebroken, zoals in Lekkerkerk en Gouderak het geval is geweest. De vrouw van de kruidenier (links) met de drie organisatoren van het hulpcomité Bestolen kruidenier na dorpshulp uit de problemen BURUM De ruim 600 inwoners van het Friese Burum hebben ongeveer 6000 gul den ingezameld voor een bestolen kruide nier in hun dorp. Met dat geld is hij in staat zijn pas begonnen zaak voort te zet- ten- De kruidenier, M. van Houten, kreeg a|.anderhalve week geleden bezoek van drie dieven, die de hele weekomzet van bijna 10.000 gulden meenamen. De bevolking, die in de gaten kreeg dat het voortbestaan van de kruidenierszaak door de diefstal op de tocht kwam te staan, zette van de ene op de andere dag een grote collecte op touw. Ook leveranciers zijn Van Houten inmiddels te hulp geschoten. Zo kreeg hij van een zuivelfabriek het aanbod gedu rende een week vla te mogen verkopen zonder te hoeven betalen. /an onze parlementaire re dactie) •EN HAAG Het Kabinet raat vandaag over voorstellen m 800 miljoen voor de bestrij- ng van de jeugdwerkloos- :id uit te trekken. Van dat rag staat 600 miljoen al r dit doel op de begroting, resterende 200 miljoen is :n extraatje, waartegen mi- ister Ruding (Financiën) zich |iet verzet. Hij heeft wel de iorwaarde dat er elders op de .'groting meer wordt bezui- igd, maar het is twijfelachtig f zijn collega's daarmee ak- oord gaan. lak voor het zomerreces erd het Kabinet vorige week og eens door een grote meer- erheid in de Kamer gemaand leer werk te maken van de estrijding van de werkloos- eid onder jongeren. Deze po- tieke druk heeft de beslissing m 200 miljoen extra ter be- :hikking te stellen versneld, verigens is bestrijding van de erkloosheid onder jongeren oor het Kabinet op den duur en lucratieve zaak. Veel jon- eren zijn aangewezen op een ijstandsuitkering die voor 90 rocent door het Rijk moet /orden betaald. Deze uitke- ingen dreigen de pan uit te ijzen en een deel van de fi- Iianciele meevallers van het ijk te gaan opslokken. )oor met wat extra geld meer ingeren aan een baan te hel len, zal het aantal bijstands- itkeringen gaan dalen en dit robleem minder knellend orden. Bovendien wordt de chatkist gespekt omdat er neer belastingen binnenko- nen van een inkomen dan 'an een bijstandsuitkering. Iet ziet er intussen naar uit lat er op Volksgezondheid neer zal worden bezuinigd lan staatssecretaris Van der iteijden lief is. Minister Ru ling heeft van Van der Reij- len 400 miljoen extra geëist tm wat te doen aan de oplo- >ende achterstand in de bezui- ïigingen op de volksgezond- ïeid. Het ziet er naar uit dat (/an der Reijden gedwongen cal worden met minstens de lelft van dit bedrag akkoord e gaan. Die 200 miljoen moet dan vooral van de ziekenhui- ;en komen. Deelnemers Tourprijsvraag zetten door LEIDEN Veel deelne mers aan onze Tourprijs vraag hebben de gegevens van voorgaande jaren van zolder gehaald en gaan vrolijk verder met de prijs vraag. Anderen laten het afweten omdat zij wat moeite hebben met de slagzin. Maar laat u door die slagzin niet ontmoedi gen. Die moet nu eenmaal in het spel gebracht wor den, meer niet. Het antwoord op vraag 5 („Op hoeveel minuten en seconden eindigde in 1983 Peter Winnen In het eind klassement?") is: 4 min. en 9 sec. De drie badhand doeken gaan naar Matthe Klein uit Ter Aar, W. Ver mij uit Roelofarendsveen en Nico Straathof uit Oude Wetering. De oplossing van vraag 8 („Hoeveel keer won Leo van Vliet een etappe in de Tour de France tot en met de zesde etappe van dit jaar?") moet morgen in ons bezit zijn. De Olympische medailles voor de winnaars van het goud, zilver en brons. Boven de voorzijde, onder de achterkant. Voor het eerst na 16 jaar wordt weer het in 1928 (Am sterdam) door de Italiaan Guiseppe Cassiolo gemaakte ontwerp gehan teerd. PARAMARIBO Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken weet niets van geheim overleg op hoog niveau tussen Nederland en Suri name over de mogelijkhe den voor het hervatten van de ontwikkelings hulp. Op een persconfe rentie in Paramaribo had de Surinaamse legerleider Desi Bouterse gisteren verklaard, dat er de laat ste tijd „topgesprekken" tussen beide landen zijn gevoerd. De Surinaamse legerleider trad overigens niet in details over die on derhandelingen. Volgens Bouterse zijn de ge sprekken buiten de publiciteit gehouden, om de kans op suc ces te vergroten. Hij voegde er aan toe dat „op korte termijn op ambtenarenniveau duidelij ke afspraken tussen beide lan den zullen worden gemaakt". Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse "zaken verklaarde desgevraagd, dat ook het mi nisterie zeer benieuwd is, wat Bouterse met deze uitlatingen bedoelt. Zoals bekend besloot Nederland de ontwikkelings hulp aan Suriname te staken, na de moord op vijftien critici van het bewind-Bouterse in december 1982. Op de persconferentie ging Bouterse ook in op de relatie tussen Suriname en Nicaragua, „landen die een gemeenschap pelijke vijand hebben". Welke die vijand is, zei hij echter niet. Bouterse zei verder dat hij aanwezig zal zijn op de vijf de verjaardag van de Nicara guaanse revolutie omdat „het Surinaamse volk zijn verbon denheid met het broedervolk in dat land wil benadrukken". De legerleider zei ook nog dat hij overwogen had Suriname, dat met grote economische problemen kampt, een lening aan te laten gaan bij het IMF. Maar van die lening heeft Su riname, aldus Bouterse, inmid dels afgezien. De eerste Neder landse deelnemers aan de Olympische Spelen van Los Angeles zijn giste ren vanaf Schiphol vertrokken. Alle le den van de roei- ploeg stapten in het vliegtuig, om eerst in de Vere nigde Staten nog een trainingsstage van drie weken af te wikkelen. Linda. Cornet (rechts zit tend) heeft alvast de Nederlandse klompen aange trokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN KAAG De Haagse hoofdofficier van justitie, mr. R.J.C. graaf Van Randwijck, zal nog deze week een gesprek hebben met de voorzitter Van Dijk van de RSV-kamer- commissie over mogelijke gepleegde strafbare feiten in de affaire. Het gesprek zal een oriënterend ka rakter hebben. De hoofd officier heeft na overleg met minister Korthals Al- tes (Jusitie) het initiatief tot het gesprek genomen. Er is nog geen sprake van strafvervolging. Tijdens het gesprek zal de aan gifte van de Haagse advocaat Schwanebeck tegen oud-mi nister Nelissen wegens veron derstelde meineed voor de Ka mercommissie aan de orde ko men. Nelissen gaf aanvanke lijk onjuiste informatie over zijn kennis van verliezen bij Verolme's fusiepartner Rijn- Schelde. Later herriep hij deze verklaring. Verder zal gespro ken worden over de mogelijke ontduiking van de wettelijke aftopping van de vakantietoe slag in 1981 en 1982 door de top van RSV. De leden van de Raad van Bestuur van het concern gaven zichzelf in ruil daarvoor een ruime onkosten vergoeding. De vroegere regeringswaame- mer bij RSV, Molkenboer, heeft inmiddels schriftelijk aan de Enquêtecommissie la ten weten uitlatingen over een Algerijnse order voor de vroe gere RSV-onderneming Ma chinefabriek Breda in te trek ken. Molkenboer laat weten over de order onvoldoende te zijn geïnformeerd en alleen te hebben vermoed dat op de or der verlies werd geleden. Pag.10: EZ wilde in 1980 al van RSV af DELFT De Nederlandse winkeliers, vooral die in de con- fectiebranche, stevenen af op een verloren zomerseizoen. Dat blijkt uit een steekproef die het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) onder zijn leden heeft uitge voerd. Uit de gegevens van het KNOV blijkt tevens dat de verkoop van zaken als tuinmeubelen, barbeques en parasol len beneden het niveau van andere jaren blijft. Als gevolg van het slechte weer blijft veel van het zomertextiel in de winkels liggen. „Vooral in de damesconfectie gaat het bijzon der slecht. Die is bijzonder gevoelig voor de weersomstandig heden", zegt KNOV-woordvoerder W. van der Maas. Terwijl onder normale omstandigheden de uitverkoop pas veel later begint, zijn volgens Van der Maas veel winkeliers nu al be gonnen met afprijzen van artikelen. „Veel zaken zitten met een grote kledingcollectie die ze maar niet kwijtraken. Ze willen er met kortingen die variëren van tien tot vijftig pro cent voor zorgen dat ze binnenkort voor de wintercollectie genoeg middelen hebben". LIKELY Hippies op leeftijd stromen dezer dagen uit heel Amerika naar de bergen in het noorden van Californië om, vijf tien jaar na het historische muziekfestival van Woodstock een reünie te houden in een tijdelijke tentenstad. Het drie dagen du rende festival dat in augustus 1969 werd gehouden, werd het symbool van het hippie-idealisme. Sinds die tijd spreekt men wel van de „Woodstock-generatie". 400.000 mensen bezochten het festival waar artiesten zoals Jimi Hendrix, Santana, The Who, Joe Cocker en Crosby, Stills, Nash Young optraden. De reünie draagt de naam „Rainbow Family gathering for World Peace" en ze vindt plaats in een wei van 24 kilometer lang en 8 kilometer breed in een afgelegen bos. Aan het begin van de week waren al ongeveer 13.000 deelne mers gearriveerd, velen gekleed in veelkleurige gewaden van de jaren zestig en marihuana rokende. Voor het begin van het festival, vandaag, worden nog eens zeker zoveel mensen ver wacht. Volgens de plaatselijke sheriff, Raymond Sweet, hebben zich tot nu toe alleen problemen voorgedaan in het stadje Alturas, waar winkeliers aangifte hebben gedaan van diefstal en het bellen aan de winkel op onchristelijke uren. De mensen die het feest meemaken zijn volgens Sweet „van alle leeftijden, in alle maten en in alle vormen" en velen hebben kinderen bij zich. Veel van de aanwezigen zijn inmiddels diep in de dertig of begin veertig, maar er is er een die zichzelf "Hairy Man" noemt en zegt dat hij 60 is. Hij is ook veteraan van het Korps Mariniers uit de tweede wereldoorlog. LONDEN De *NAVO-lan- den moeten een nieuwe hoe veelheid chemische wapens aanmaken. Deze wapens zul len het antwoord moeten zijn op de dreiging van een chemi sche aanval door de Sovjet unie. Dit zegt generaal Rogers, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Euro pa, in een vandaag gepubli ceerd interview met het Britse blad Jane's Defence Weekly. „We moeten klaar zijn om te kunnen terugslaan in het ge val van een chemische aanval. Ons materieel aan lanceermid- delen en koppen is verou derd", aldus Rogers. De NA- VO-commandant wees er ver der op, dat de kloof tussen de NAVO en het Warschau-Pact op het punt van de conventio nele bewapening groter is ge worden. In Pontoise in Frankrijk is een 84-jarige man voor de eenendertigste keer in zijn leven veroordeeld wegens oplichting. Hij kreeg nu vijftien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf voor het proberen te verkopen van schatkistpapieren, die weer gestolen waren bij een 83-jarige. De onverbeterlijke Fransman zegt er niets mee te hebben verdiend. „Wat me spijt is dat ik me heb laten inpakken", zei de man tegen de rechter. Hij heeft het aan zijn leeftijd en zijn merkwaardig verleden te danken, dat hij zelfs de kolommen van de Leidse Courant haalt. Het dagblad, dat alert is op merkwaardige feiten. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop «onder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. om een prxxlotxmnemenl worden gewegerd «S^CcidócSoutont 't

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1