ANWB-hulp voor toerist in geestelijke nood (i vakantie cadeau om de ie Opel Rekord le vieren. Het Motorhuis B.V. Ccldócgotufmt IN BUITENLANDSE ZIEKENHUIZEN VAN VERWENNERIJ GEEN SPRAKE hebben velen opmerkelijke extra acces- ansoïres. Bovendien hebben wij enkele buiten- riekansjes in prijs voor u: direktiewagens met i Ernaar heel weinig kilomeiers op de klok, die iptweggaan tegen verrassende prijzen. Trouwens, u heeft al een Opel Rekord 2000S in 4-deurs uitvoering voor f 27.851,- in clusief BTW. af fabriek. 29Reiswlnkelsln het land. Niet alleen voor studen ten. Goedkope vluchten naar waar ook ter wereld, bussen, boten en treinen, stedentrips, expedi ties, Nederland sportief,etc. Hoge inmilwaarde verzekerd. Ondanks deze unie ke aktie, handhaven wij onze hoge inruil- prijzen. u kunt elk merk bij ons inruilen. Als u plannen heeft voor een nieu we Opel Rekord en wilt profiteren van ons vakantie-aanbod, kom dan nu met uw VW, Citroën, Opel, Ford, Datsun, Peugeot, Renault, Talbot, Tbyota, Mitsubishi of ander bekend merk. U krijgt er een uitstekende prijs voor bij aankoop van 'n nieuwe Opel Rekord uit voorraad. Pak deze unieke kans en ga gratis op vakantie! NA VIJFTIG JAAR HEEFT M'N TROUWE SPIJKER HET DAN EINDELIJK OPGEGEVEN. MORGEN MAAR 'NS IN DEIfMNT tfdJKEN. DINSDAG 3 JULI 1984 PAGINA 9 tERSFOORT Natje, *>gje, zonnetje wat een mens in zijn va- ïtie nog meer? Als alle •wachtingen uitkomen, it de pret geen gren- i, maar de praktijk rt anders. Of het weer ilecht, of de muskieten in tekeer, of de plek igt niet, of... vul het Ije zelf maar in. Er ift niet zo heel veel te >euren of de vakantie anceert op een wanke- basis. Komt daar nog l ongeluk bij, zodat de t moet worden ver- ld voor het ziekenhuis, kan de paniek hard slaan. Het slachtoffer ïft nog maar één ge- dite: „Ik wil hier weg". chirurg KJ.J. Waldeck, rkzaam in het Haagse Rode uisziekenhuis, heeft daar [rip voor. Zijn stelling is dat risten in geestelijke nood i zo of soms erger ge- pdicapt kunnen zijn als va- ptiegangers, die een zware ipwonding hebben opgelopen ;daarom vlug terug moeten, j heeft er kortgeleden zijn tefschrift aan gewijd, zoals destijds gemeld hebben, t de cijfers blijkt dat meer i de helft van de patiënten de ANWB hadden kunnen chakelen, zelf in staat zijn veest hun boontjes te dop- n. Is hun ellende tegen de itergrond van miljoenen ge- •tende toeristen groot ge- eg om de hulpverlening met el geld en energie nog ver- r uit te bouwen? Waldeck: ok hulpverlening is een )dukt Ik meen dat je er ortdurend alles aan moet en om de kwaliteit daarvan hoog mogelijk op te voeren. ik ben een perfectionist 'x is geen standaardmaat k geval dat zich aandient Det apart worden beoor- eld. Voorbeeld: als een toe- ït in pakweg Griekenland ior een ongeluk in het zie- jnhuis belandt kan hij een eks onaangename ervarin- _jn meemaken. De strikt me- sche behandeling is in de fees te gevallen wel goed. het om gaat is de alge- |ene verzorging. Om maar te noemen: als Jan Toerist de wc moet, moet hij dat kunnen maken. Dat soms niet Waar de com- stokt, ligt de isolatie le loer. Daar gaat het om". is vervelend, maar toch ook nog zoiets als iedereen kan zich snel Mensen die van zijn emotioneel wat anders. Hoe vaak niet dat juist in de va- verborgen problemen tot uitbarsting komen? is een verkeerde opmer- ing genoeg om iemand volko- len uit balans te drukken, iet moet dan niet zo moeilijk jn je in te denken wat er al- maal kan gebeuren als een terist in een ziekenhuis te- _*cht komt en daar volkomen reemde toestanden aantreft rvMwu>aiiMYiu«.m vei iuh riaiifwijn. ui net vervuig ook oeaoeio Dij geestelijke nood. Waar gebeurt dat vaak? „Met name ut de Zuid(oos- t)europese landen kwamen de klachten. In het ene zieken huis werden verbanden niet gewisseld of patiënten hele maal niet gewassen, in het an dere kreeg een patiënt zelfs het beddegoed van de buur man. Familieleden wasten on der primitieve omstandighe den zelf de patënt en zorgden zelf voor schone lakens. In sommige gevallen werden de sanitaire voorzieningen onbe schrijflijk genoemd. In de war me landen levert ook het eten nogal eens problemen op, of de wijze waarop het wordt opge diend. Het is voorgekomen dat het met de handen werd opge schept. Niet zelden moest men zelf voor eten en drinken zor gen, ook al was men bedlege rig. Ook infusen werden niet gewisseld. Een patiënt formu leerde zijn verklaring als volgt: „De artsen leegden de urineflessen en een badmees ter dompelde eenmaal in de week de bedlegerige patiënten in het bad". Hoe snel hangt een stress-pa tiënt aan de lijn? „Binnen vierentwintig uur. En het eerste wat hij roept is dit: „Ik wil zo snel mogelijk te rug". De paniek-opvangers van de Alarmcentrale van de ANWB hebben veel incasse ringsvermogen in huis, want de klagers bakken zelden zoe te broodjes. Ze willen dit en ei sen dat. En als het antwoord van de ANWB niet direct in het straatje van het slachtoffer past, volgt niet zelden een uit barsting van woede. Of zij daarop zijn ingespeeld? Nee, aan angst, gekoppeld aan agressie, wen je niet. En heb je wel een vel van beton gekre gen, zodat elke dringende klacht doorkomt als onbedui dend gepiep, dan ben je niet meer geschikt voor je taak. Je komt onder spanning te staan. Niet erg; daardoor komen hul pacties snel en efficiënt tot stand. Zelfs ernstige stress is te verdragen. Je moet alleen le ren ermee om te gaan. Die kunst proberen wij de patiën ten ook bij te brengen". Uw verhaal daarover lijkt nogal tegenstrijdig. Aan de ene kant wordt een pleidooi ge houden voor snelle hulpverle ning aan toeristen in psychi sche nood, aan de andere kant worden klagers nog dieper in hun nood gedrukt als ze te ho ren krijgen dat ze niet meteen geholpen kunnen worden. vondellaan 80,2332 AH Leiden. Tel.: 071-769313. „Wij kunnen niet anders. Stel dat iemand in het ziekenhuis wordt opgenomen onder ver denking van een hartinfarct. Iedere dokter heeft minstens drie dagen nodig om met ze kerheid een uitspraak te kun nen doen. Als er iets aan de hand is dan bedoel ik een hartinfarct zonder complica ties dan moet de patiënt minstens veertien dagen in het ziekenhuis blijven, voordat hij per KLM naar huis kan wor den gebracht. En dat is heel vlug. De IATA is veel stren ger: geen vervoer van zo'n pa tiënt binnen zes weken. Wij moeten het slachtoffer dus twee weken zien zoet te hou den. Dat is een geweldige op gave, die het uiterste van je geduld vraagt. Als een patiënt door blijft drammen, kan het wel eens voorkomen dat we behoorlijk uit de slof schie ten". Bezoek van familie en kennis sen lijkt in zo'n situatie zeer belangrijk. „Enorm. Het vormt vaak een belangrijke schakel met de buitenwereld. Vooral als het verblijf langer gaat duren dan twee weken het tijdstip waarop de Alarmcentrale om hulp wordt verzocht blijkt versterking van de relatie met de familie en kennissenkring zeer noodzakelijk. De bezoek- mogelijkheden in de buiten landse ziekenhuizen worden over het algemeen zeer ge roemd, maar wel wordt ver wacht dat de bezoekers de handen flink uit de mouwen steken. Vooral in de Zuideuro- pese landen wordt actieve be trokkenheid van de familie verwacht in de verpleging en verzorging van de patiënt. Het nare is alleen dat toeristen dat niet voldoende door hebben, omdat ze uitgaan van de ver wennerij in de Nederlandse ziekenhuizen. En dat geeft weer aanleiding tot veel ge mopper". U hebt al eens beweerd dat wij in Nederland met de verzor ging dezelfde kant opgaan. „Dat is juist. Ik wijs in dit ver band op de verschuiving van klinische naar poliklinische zorg. Daarop wordt allerwege zeer de nadruk gelegd. Dat be tekent in feite een verminde ring van de patiëntenzorg in het ziekenhuis door hem na de medische behandeling meteen naar huis te sturen. Een be kend voorbeeld is de lies breuk. Vroeger moest de pa tiënt minstens voor zeven da gen het ziekenhuis in. Nu moet de zorg na de operatie thuis worden gegeven". Interessant uit het oogpunt van kostenbeheersing, maar het betekent nog geen door braak in de hulpverlening in het ziekenhuis. Zal ook daar „Ik slilit dat helemaal niet uit. Ik weet dat hier in het Rode Kruis-ziekenhuis over dat on derwerp veel is gediscussieerd. Het is mij niet bekend wat het standpunt op dit moment is". „Dat komt wel voor. Ook dat je achteraf moet constateren dat het terughalen van het slachtoffer niet zo nodig was geweest. Maar in de regel wordt een juiste beslissing ge nomen. Zeker is dit: patiënten die langer dan twee weken in een buitenlands ziekenhuis verblijven zonder uitzicht op een spoedig ontslag, moeten worden gerepatrieerd. Hoe no dig het is dat ook verzekeraars zich anders gaan opstellen, blijkt wel uit het feit dat slechts drie procent van de hulpvragers op grond van me dische noodzaak naar huis moet; de rest valt onder het hoofdstuk stress. Nu gaat het er maar om of wij Nederlan ders stress zo bedreigend vin den dat we ons daartegen via een goede verzekering willen afschermen. In dat geval gaat de premie omhoog. Niets aan te doen, alles heeft zijn prijs. Wat we ook doen, laten we in elk geval de juiste afweging maken. Dus niet de zaak ver troebelen met gekreun over de toch al zo dure gezondheids zorg. Dat is een heel ander verhaal. Het is zoiets als appels met peren vergelijken". taald moeten worden. Ja, het komt voor dat mensen zich niet verzekerd hebben. In die gevallen komen wij toch te hulp, maar dan wel onder het voorbehoud dat vóóraf wordt betaald. Daarin zijn we kei hard. Niemand hoeft te probe ren met citaten uit zijn smoes- jesboek de betaling naar later datum te verschuiven. Daar trappen wij niet in. De ANWB heeft te veel leergeld betaald. Het zou ook volstrekt onbillijk zijn jegens degenen die wel hun vakantie goed hebben voorbereid. Inderdaad, er kunnen zich dramatische toestanden voor doen. Soms moet een extra hy potheek op het huis worden genomen om de vervoerskos ten naar huis te kunnen op brengen. De prijzen zijn be paald aan de pittige kant. Een vliegtuig inzetten om een pa tiënt in Zuid-Frankrijk op te halen kost vijftienduizend gul den". Wat doet een toerist, die in moeilijkheden komt, in de re gel verkeerd? „Hij heeft de neiging de ellen de veel zwarter af te schilde ren dan de realiteit rechtvaar digt. Met andere woorden: hij denkt te gauw dat zijn ziel en zaligheid aan een zijden draad je hangt op het moment dat hij de Alarmcentrale inseint. Daarom is het zo moeilijk om hem via de telefoon tot een normaal gesprek te brengen. Om op uw vraag terug te ko men: een toerist in problemen moet leren om een paar keer per dag tot tien te tellen, zich periodiek af te vragen of hij zich niet onredelijk opstelt Een heleboel mensen gaan he laas direct door het lint. Eén tegenslag en „ze zien het niet meer zitten", zoals dat heet". Werkt u daar zelf niet aan mee door het hulpaanbod van de ANWB nog meer te verfij nen? Eerst de toerist verwen nen door hem te doen geloven dat ook psychisch ongemak wordt verholpen en tegelijker tijd verbaasd zijn over het ont stellende gemak waarmee me nigeen hulp eist. bleem bewust. Daarom streeft de ANWB intensief naar een goed evenwicht in de service verlening. Wij willen niemand in de kou laten staan en te vens voorkomen dat mensen verleren zichzelf te helpen. Daarom moet je telkens op nieuw afwegen. Kijk, ik heb met mijn onderzoek alleen willen aantonen dat tot nog toe te weinig op het ontrege lende effect van stress is gelet Daaraan moet veel meer zorg worden besteed. Op de vraag of de gegeven hulp goed ge noeg is, moet ik ontkennend antwoorden. Er wordt bijstand verleend vanuit een gevoels matige betrokkenheid. Dat blijkt lang niet altijd voldoen de. Er zijn toeristen, die na een ongeluk psychisch zo in de knoop zitten, dat er deskundi gen bij moeten komen. Daar om pleit ik voor een aanvul lend onderzoek door psycholo gen. U ziet, er is nog een hoop te doen". U bent in uw proefschrift niet zo geweldig te spreken over de hulpverlening per ambulance. Wat is er mis? „Ik ga er niet diep op in. Doe ik ook niet in dit gesprek. Dan gouden we zoveel overhoop halen dat we aan nog eens an derhalf uur niet genoeg heb ben. Ik wil er wel dit van zeg gen: de ambulance-hulp ver toont op tal van punten tekor ten. Zou die dienst goed fucn- tioneren, dan zouden twaalf tot twintig procent méér pa tiënten levend het ziekenhuis bereiken. Maar ja dan komt altijd weer dezelfde vraag bo ven drijven: vinden we met z'n allen dat zo belangrijk dat we voor de extra kosten willen opdraaien. De ambulance- hulpverlening heeft altijd m'n aandacht gehad. Ik heb me zo verdiept in die materie, dat ik ook kan vertellen hoe het an ders kan. Maar het is vechten tegen de bierkaai. Heel triest, want naar mijn vaste overtui ging zou het allemaal zoveel beter kunnen, zonder ver meerdering van kosten op ter mijn. Integendeel, de vijfen dertig miljoen die voor de sa nering op tafel moeten komen, worden vele malen terugver diend, omdat een perfecte am bulance-hulp resulteert in een minder intensieve behande ling van patiënten. Dat drukt de kosten enorm". JOS BOUTEN Hoe is het nu geregeld? „De reisverzekering dekt de repatriëringskosten, mits aan strenge voorwaarden wordt voldaan. Daarnaast is er ook nog een internationale reis- en kredietbrief van de ANWB, omdat er buiten het vervoer nog een hoop andere dingen zijn, die geregeld en dus be-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9