Katwijk tegen privatisering vissershavenbedrijf vaker in actie Wassenaar twijfelt tussen Leidse en Haagse regio Leiden wil Valkenburg helpen aan bouwlokatie Katwijkse brandweer Vijvers Van der Hoevenpark hebben nieuwe vis nodig LEIDEN CeidaeSowtatit DINSDAG 3 JULI 1984 PAGINI Inrichting overgangsgebied Koudenhoorn kost ruim een miljoen WARMOND De leden wel de raadscommissie financiën en economische aangelegenheden als de raadscommissie openbare werken gaan ermee akkoord dat 1.237.719.- beschikbaar wordt ge steld voor inrichting van het zoge naamde ..overgangsgebied" op het eiland Koudenhoorn. In het overgangsgebied zijn o.m. wandelpaden, moestuinen en die renweiden opgenomen. Over de details van de inrichting zullen de leden van de raadscommissie open bare werken later spreken. Gister avond ging het over het concept bestek. De meningen over de direc- tiekosten waren verdeeld: de heer Godijn noemde de post erg laag vreesde dat door bijvoorbeeld het langer duren van het werk er extra geld voor vrijgemaakt zal moeten worden. De heer Vreeken noemde de post directiekosten juist erg hoog en vroeg of daar niet wat op bezui nigd zou kunnen worden. De voor zitter noemde de post niet afwij kend van de normen en binnen het geraamde bedrag op de begroting. Op vragen van de heer Godijn deelde de heer Slingerland mee dat er waarschijnlijk begin september kan worden begonnen met het werk en dat dan in de tweede helft van 1985 de oplevering kan plaats vinden. Filmprojector voor Muzenhof LEIDERDORP Burge- meester M.A. van der Have neemt morgen een filmprojector in ontvangst die kon worden aange schaft door een gift van bierbrouwer Heineken. De projector zal in cultureel centrum De Muzenhof worden gebruikt voor de vertoning van kinder films. Om het 8000 gulden kostende apparaat in te wijden, mogen leerlingen van de basisschool De Hobbit naar de film ,,'t is Yogi de beer" komen kij ken. Brandje in speeltuin LEIDSCHENDAM Een volgens de politie vermoedelijk aangestoken brand heeft gisteravond een berghok van een kleuterschool aan de Prinsenhof in de as gelegd. De politie schat de schade op 10.000 15.000 gul den. De brandweer heeft het brandje ge blust. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. 't Poeltje viert derde lustrum LISSE Kleuterschool 't Poeltje aan de Frans Halsstraat in Lisse viert deze dagen het 15-jarig bestaan en wordt daarmee evenoud als de lagere Rembrandtschool. Voor de kleuters van 't Poeltje zijn allerlei feestelijkheden op touw gezet om de viering onvergetelijk te doen zijn. Zo is er woensdag een ballonnenwedstrijd samen met de Rembrandtschool. Draai- orgelmuziek zal voor extra vreugde zorgen. Donderdag gaat men naar de kinderboerderij in Nieuw Ven nep met een picknick en spelletjes. Een drukke dag dus die eindigt met een feestmarkt op het schoolplein. Op maandag 9 juli blijven alle kinderen tussen de middag op school. Niet om strafwerk te maken, maar om met z'n allen van die over heerlijke pannekoeken en poffertjes te snoepen. Op dinsdag 10 juli tenslotte wordt het lachen, gieren en brullen want dan komen de clowns Topi en Lopi naar de school en die zullen een ferme streep onder de viering van het derde lustrum zet ten. Inbraak in school Lisse LISSE Bij een inbraak in een school aan de Os- tadestraat in Lis se is afgelopen weekeinde voor 6.000 gulden aan electronische ap paratuur ont vreemd. De in brekers kwamen binnen door een raam te forceren. Uit de lagere school werd een videorecorder en geluidsappara tuur gestolen. Bezwaren stagnerei woningbouw aan Hoogmadeseweg LEIDERDORP De gemeente Leid dorp lijkt niet veel haast te maken r de realisering van woningbouwplanr aan de Hoogmadeseweg op het tern van het voormalige tuincentrum Bloemendaal. Volgens het huidige 1 stemmingsplan „Centrum" rust op grond nog steeds de bestemming tu centrum. Een bestemmingsplanwijzigi valt pas volgend jaar te verwachten. KATWIJK De brand die in juli van het vorig jaar het zwembad 'De Miereweide' volledig ver woestte heeft over 1983 gezorgd voor een record- schadebedrag. In het jaar verslag van de brandweer wordt de som van ruim 6.1 miljoen gulden bijna net zo hoog genoemd als het totaalbedrag over de periode '72-'82. Ook moest de brandweer in 1983 va ker uitrukken. Ten op zichte van 1982 moesten de Katwijkse spuitgasten ruim 25 procent vaker in actie komen. Er werd 94 maal uitgerukt voor blus werkzaamheden en 67 maal voor technische hulpverlening. Het is met name de technische hulpverlening die in 1983 een verhoging van het aantal ma len dat in actie moest worden gekomen, met zich mee heeft gebracht. Een en ander is on der meer toe te schrijven aan de najaarsstorm die eind no vember op één dag voor ne gentien verzoeken om hulp zorgde. De lichte toename in het aan tal malen dat de kazerne moest worden verlaten voor brandbestrijding (van 90 naar 94) is volledig te wijten aan het aantal storingen in auto matische brandmelders. Voor al de nieuwe installatie van het Zeehospitium zorgde nogal voor wat problemen, maar de kinderziektes zijn inmiddels onder de knie. Verheugend noemt de brandweer daarente gen dat het aantal uitrukkin gen ten gevolge van baldadig heid met zo'n 30% terugliep. Het aantal „echte" branden daalde in '83 met zo'n 20%. Net als de andere gemeentelij ke diensten heeft ook de brandweer in het afgelopen jaar een aantal bezuinigingen moeten doorvoeren. Dat ge beurde voor een totaalbedrag van ongeveer 35.000 gulden. Op een begroting van 1.147.710 miljoen lijkt dit te verwaarlo zen wanneer niet 90% van dit bedrag zou bestaan uit niet beïnvloedbare posten. Naast de bedragen die moesten wor den ingeleverd, stond verder een toename van de lasten Niettemin ziet brandweercom mandant P. den Hartog nog wel mogelijkheden om de kos ten van het apparaat nog ver der in te krimpen. Hij wijst in dit verband op een betere sa menwerking in de regio met betrekking tot de aanschaf en verdeling van bijzondere brandvoertuigen, het verdelen van de materialen die nu nog bij de BB in gebruik zijn en re gionale coördinatie van de aankopen van het overige brandweermateriaal. Tegelij kertijd uit Den Hartog echter zijn twijfels over de bereidheid die hiervoor in de regio zal zijn. Dit bleef er vorig jaar juli over van het overdekte zwembad „De Miereweide" FLORABAND OPENT EIGEN GEBOUW RIJNSBURG Wethouder J.C.J. van der Meij opent zaterdag om tien uur het clubgebouw van de „Flora band". Een jaar lang hebben alle le den van deze muzikale groep aan dit clubhuis aan de Waardlaan gewerkt. Het gebouw werd geheel in eigen be heer en eigen hand gerealiseerd. Za terdagmiddags is er van twee tot vijf uur uur Open Huis en kan iedere be langstellende komen kijken. Kleine behuizing noopte de Flora band naar andere oefenruimte om te zien, maar er was weinig te vinden. In overleg met het gemeentebestuur van Rijnsburg, werd een stuk grond naast het Oegstgeesterkanaal ge pacht, waarop maar liefst 36 auto's geparkeerd kunnen worden, naast het nu verrezen gebouw. In dit ge bouw is een grote en kleine oefen ruimte, een toiletgroep, hal, maga zijnruimte voor de Floraband en Jong Floraband en een keuken en bar. Boven zijn drie leslokaaltjes en opslagruimte met tevens een be stuurskamer. VOORSCHOTEN De vijvers in het Van der Hoe venpark in Voorscho ten moeten snel voorzien worden van nieuwe vis. Dat vindt de hengelsport- vereniging Voorschotense Visserij Belangen, die de vijvers van de gemeente als viswater heeft gepacht. Enige maanden geleden zijn de vijvers van het Van der Hoevenpark „op- gezegend". Met een groot net is alle vis even boven de oppervlakte gehaald, de zieke vissen werden er vervolgens uitgenomen en de gezonde vissen weer terug gezet. Jaap Teske, voorzitter van de hengelsportvereniging stelt dat er daarnaast ook nieuwe vis moet worden uitgezet. „Jaren lang is de vijver in het Van der Hoevenpark zwaar ver waarloosd. Er is wel hengel sport bedreven, maar de Leid- se Bond heeft nimmer nieuwe vis uitgezet. Daarnaast zijn stropers er de oorzaak van dat er gewoon veel te weinig ge varieerde vis in de vijver zit. Ik vind dat iedere hengel sportliefhebber daar wat voor over moet hebben". Wie in Voorschoten een hen gel wil gebruiken om een wit-i' visje of een snoek te vangen? moet in het bezit zijn van def gewone vergunning en tevens c lid zijn van de hengelsportver eniging. De hengelsportvereni- ging „Voorschotense Visserijr' Belangen" heeft te weinig le-c den om op dit moment aasgoed w aan te kunnen kopen. Daarom n is een actie op touw gezet Wie tien gulden overmaakt op gi-N rorekening 182507 ten name€ van Jaap Teske wordt automa- :e tisch lid. Van het geld worden onder meer de Voorschotense viswateren, waaronder het Van der Hoevenpark weer van vis voorzien. Jaap Teske heeft vorig jaarjg ook kans gezien om de grote vijver in het BerkhoutparkN van karpers te voorzien. Het gaat goed met deze karpers, ft die overdag worden gevoerd door de jonge Voorschotenaar- *s tjes. asre C Het openbare water in Voor-ïn schoten is momenteel gezond i j voor de vissen en de waterdie- F ren. Sinds de waterzuiverings- !g< installatie Allemansgeest zijn i c werk doet blijkt het totale wa-.n teroppervlak binnen de ge? mi meentegrenzen van Voorecho?. »t. ten weer te leven, te meerot daar Voorschoten op dit mo-.jn ment geen ernstige industriële ju vervuilers van het oppervlak? ar tewater meer heeft ,d; 5. ek COMMISSIE SCHUIFT KEUS VOOR ZICH UIT WASSENAAR Er zou één samenwerkingsgebied van zowel Haagse als Leidse regiogemeenten moeten komen. Dat is althans de mening van de Wassenaarse commissie algemene zaken, die hiermee hoopt een de finitieve keuze voor indeling van Wassenaar bij de Haagse of Leidse regio voor zich uit te kunnen schui- De commissie, bestaande uit de voorzitters van de raadsfrac ties, reageerde hiermee op de provinciale plannen om Wasse naar in te delen bij de in de regio Den Haag samenwerkende gemeenten. Die plannen zijn opgesteld in opdracht van het rijk, die dergelijke samenwerkingen nu wettelijk wil vastleg gen. Dat houdt in dat de gemeenten eigenlijk geen regelin gen mogen aangaan met gemeenten die buiten het gebied lig gen waarin ze zelf zijn ingedeeld. Wassenaar heeft voorlopig grote moeite met die indeling in een soort groot Den Haag. Uit alle gemeenschappelijke rege lingen waarvan de gemeente deel uitmaakt blijkt dat ze me rendeels gericht is op de regio Leiden. Van de tien gemeen schappelijke regelingen zijn er maar twee aangegaan met de Haagse regio. Indeling bij Den Haag is daarom minder van zelfsprekend als de provincie het nu doet voorkomen, zo staat in een raadsstuk van de gemeente te lezen. De fractieleiders kozen gisteren voor één groot samenwer kingsverband van zowel de Haagse als Leidse regio. „Het is een voorwaardelijke keuze, zodat we alle regelingen nog eens onder de loep kunnen nemen en uiteindelijk welbewust een keus kunnen maken", ^dus VVD-fractieleider Ch. Apt- root het gisteren. Aptroot wilde eigenlijk dat zowel een sa menwerking met Den Haag als met Leiden ambtelijk geheel zouden worden voorbereid, zodat het straks vastgestelde sa menwerkingsgebied meteen van start zou kunnen. In de tus sentijd zou de voorkeur voor samenwerking met zowel Den Haag als Leiden naar voren gebracht moeten worden. De commissie hoedde zich er voor al een keus te maken tus sen één van de twee regio's. CDA-fractieleider V. Wensveen liet, met het oog op de huidige samenwerking, een lichte college van Ben W van Wassenaar had aangegeven waar-I zijn voorkeur lag. Drs. Nieuwenhoven: „Ik kan hier nauwe- lijks mee uit de voeten. In de voorstellen van de provincie ri' wordt de mogelijkheid van een groot Haags-Leids gebied to- taal niet gegeven. Dat komt dus totaal niet ter sprake. Geeft Ijg u ons argumenten een keus te maken tussen Leiden en Den Haag, dat zou beter zijn", aldus Nieuwenhoven tot wethouder Barning. Wethouder Barning speelde de bal daarop terug naar de pro vincie. „Het is moeilijk om een keuze te maken. Echte argu menten worden door Gedeputeerde Staten niet aangevoerd, voorkeur voor indeling in de Leidse regio doorschemeren, .alleen dat „er een voorkeur is Wassenaar bij de Haagse regïb Zijn collega's van PvdA en D'66, J. Goulooze en drs. R. Nieu wenhoven. spraken daarentegen een persoonlijke voorkeur voor indeling bij Den Haag uit. J. Harting (Partij Wassenaar) en Ch. Aptroot (VVD) hielden hun voorkeur voor zich. Overigens hadden sommige raadsleden liever gezien dat het in te delen". Er staat ergens anders in het rapport dat „1 noordelijk deel van Wassenaar is gericht op Leiden". Dat is gebaseerd op een koopgedrag-onderzoek, wat hiermee totaal niets te maken heeft. De keus wordt nu aan ons gelaten.,. Voorlopig kiezen we voor zöwel Leiden als Den Haag'' PLAN VOOR OPRICHTING BV MET GEMEENTE VELSEN Dat werd duidelijk op de g teravond gehouden vergat ring van de raadscommis ruimtelijke ordening, vi keer en milieu. Wethouc A.H. Meerburg (CDA) deel op een vraag van een beu ner van het Essenpark heer P. van Heteren mee, c ter inzagelegging van een g wijzigd bestemmingspl eerst in de eerste helft v, 1985 kan worden tegemc gezien. Laatste hand aan „Zomerflora" In bloemenveiling „Flora" in Rijnsburg wordt vanaf vandaag de tentoonstelling „Zomerflora" gehouden. Gisteren werd de laatste hand aan de bloemen pracht gelegd. De tentoon stelling duurt tot en met 7 juli. VALKENBURG De gemeente Leiden wil Val kenburg behulpzaam zijn bij het zoeken naar een bouwlokatie voor het Rijndorp. Tijdens een ver gadering van de raads commissie ruimtelijke or dening lichtte de heer Halfwerk, een woord voerder van de gemeente Leiden de structuurschets fase 2 van de Leidse ag glomeratie toe. Burgemeester N. van 't Wout wees op het feit dat er voor Valkenburg in de toekomst weinig mogelijkheden liggen om woningen te bouwen. Valkenburg ligt tussen het vliegkamp en de Rijn. De Leidse agglomeratie wil zo veel mogelijk met Valken burg deze problemen onder ogen zien, aldus de heer Halfwerk. De raadscommis sie was unaniem van mening dat de aanleg van S4 een on zeker beeld geeft over welke mogelijkheden er zullen overblijven om in die omge ving woningen te kunnen bouwen. Voor de toekomst geeft 't Boonrak nog enige soelaas hoewel, aldus burgemeester Van 't Wout, de daarvoor be schikbare grond niet goed koop zal zijn. Bovendien merkte Van 't Wout op. dat Valkenburg zich heeft uitge sproken voor samenwerking met het SOB, al stond hij open voor een gesprek met Leiden. Voetbalvereniging „Valken '68" wil overgaan tot voor ziening van een spelershome voor hun selectie spelers, waarvoor de gemeente een procedure op artikel 19 moet starten. Veel begrip had me vrouw Van der Broek voor de ontplooiing van deze ver eniging, maar zij had wel be denkingen tegen het „doosje tegen doosje" plaatsen, dit in verband met het feit dat reeds eerder ook een jeugd honk op het sportcomplex is geplaatst. „Op deze manier gaan we meer naar de belan gen van de vereniging kijken dan naar de belangen van de ruimtelijke ordening", aldus de socialiste. Deze mening werd gedeeld door de VVD'er P. T. Mizee, die vond dat de gemeente moet oppassen voor al te veel bouwwerkjes rondom het ei genlijke clubgebouw. De raadscommissie betreurde dat er van de zijde van Val ken '68 te weinig voorlich ting was gegeven over de noodzaak van deze plannen. Uiteindelijk besloot men toch medewerking te verlenen en een gunstig advies uit te brengen aan het college van B en W. De raadscommissie bespr; gisteravond de zoveelste ve sie van de plannen die voi dit gebied, inmiddels omg doopt tot Wilgenpark, sede een reeks van jaren zijn on wikkeld. Echt enthousia bleek de raadscommissie ni te zijn over de plannen d door projectontwikkela; Primeb weer op tafel werde gelegd. De plannen voorzie in de bouw van 63 eengezini woningen en acht bungf lows. De fracties van PvdA e PPR bleven hun bezware houden, omdat sociale wc ningbouw niet in de planne voorkomt. Het raadslid A Wesseling (PvdA) betreurd het, dat het uitgangspunt vai de gemeenteraad dat de heil in premie- en woningwet bouw zou moeten wordei uitgevoerd was losgelaten Het CDA en VVD bleker daarentegen positief. Mei name het VVD-raadslid W Kruidenier vond dat hel langzamerhand tijd werd dat er eens een besluit werd ge nomen. Hij vroeg zich af of er intussen tegemoet geko men was aan de bezwaren van de bewoners van het Es senpark ten aanzien van de nokhoogte van de te bouwen woningen, waarvoor nog steeds negen meter werd aangehouden. Voordat tot bouwen kan worden overge gaan zal eerst nog een mi lieu-onderzoek worden ge houden. KATWIJK De gemeen te zal haar instemming betuigen met een plan van B en W van Velsen voor de toekomst van het Staats Vissershavenbedrijf in IJmuiden. Het plan omvat de oprichting van een overkoepelende Be- zits-BV waarin de eigen dommen van het haven bedrijf worden onderge bracht. Aandeelhouders van de BV zouden het be drijfsleven kunnen zijn en de gemeenten Velsen en Katwijk. Het plan van minister N. Smit-Kroes om het Staats Vissershavenbedrijf te priva tiseren heeft enige tijd gele den in Katwijk voor grote beroering gezorgd. Vrijwel de gehele vissersvloot van dit kustdorp kent IJmuiden als thuishaven en het voor nemen van de minister zou deze bedrijfstak de nodige schade kunnen toebrengen. Katwijk zit hiermee op één lijn met de gemeente Velsen, op wiens grondgebied de ha ven ligt, en dat nu een visie heeft ontwikkeld waarbij naast het bedrijfsleven ook de meest betrokken gemeen ten na het afstoten van het havenbedrijf door het rijk een vinger in de pap houden. De BV die hiervoor mogelijk wordt opgezet zou kunnen worden gesplitst in een stich ting visafslag, een beheers- BV voor infra-structurele werken (havens, wegen e.d.) en een dok- en hellingbe- drijf. Financiering denkt men rond te krijgen met de opbrengsten van haven- en kadegelden, afslagretributies, huren en erfpacht. De gemeente Katwijk zal overigens met betrekking tot de overname van het Staats Vissershavenbedrijf direct in contact treden met de minister. Na bestu dering van een ambtelijk rapport, dat op korte ter mijn wordt toegezonden, zal een delegatie het ge meentelijk standpunt bij mevrouw Smit-Kroes gaan toelichten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6