Langs Omwegen Mien Rijnsburgers sprookje komt in reliëf voor alle kinderen der wet Tennis/squashcomplex bij Bollenbad is bijna klaar BOLLENBAD WIL DRIEWEEKSE TRIATHLON QeidóaQowumt Vergissing ZEEFDRUK ALS UITKOMST VOOR HET BRAILLESCHRIFT DINSDAG 3 JULI 1984 PAGINA 5 Op mijn umwcjjcn door stad on land kom ik graag monson togon. 'tl kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. De man had zijn bekeu ring keurig betaald en toch bleef justitie hem be stoken met acceptgiro kaarten. Om de zaak uit de wereld te helpen, belde hij de griffie en stuurde hij een kopie van het bewijs dat hij de bon had betaald naar de Leidse politie. Als antwoord hierop ontving de man een dagvaarding. Of hij maar zo vriendelijk wilde zijn om voor het kantongerecht te verschij nen. De computer van jus titie is kennelijk uitgerust met zeer hardnekkige chips. Gisterochtend stond de man tegenover rechter Groenendijk en die gaf toe dat er een administratieve fout was gemaakt. Officier van justitie Van Ek erken de de vergissing ook en daarmee was de kous af. Niet echter voor het slachtoffer dat helemaal uit Nijkerk naar Leiden was gereisd. „Ik eis een verontschuldiging van het openbaar ministerie", zei hij. Van Ek en Groenen dijk, die beledigd keken, vonden dat een absurde eis. „Laten we de zaak niet op de spits drijven", sprak Groenendijk op verzoe nende toon om de man vervolgens te overbluffen met een hoogst opmerke lijke benadering van de zaak. „Wanneer u geen ongelukken had gemaakt, dan had u ook geen be keuring gekregen. De hele machinerie had dan niet in beweging hoeven te ko men en dan waren er geen fouten gemaakt", rede neerde een serieuze Groe nendijk. Met andere woor den: de Nijkerker kreeg en passant de schuld voor het veroorzaken van een administratieve fout in de schoenen geschoven. De arme man was niet bij machte daarop iets te zeg gen. Toen hij zich om draaide drukte zijn gezicht verbijstering en ongeloof uit. Snel Ze zijn bij het kantonge recht wel wat gewend op het gebied van snelheidso vertredingen, maar van de prestatie van een Rijns-» burger werd wel degelijk opgekeken. Niet vreemd natuurlijk, want de man had op op Rijksweg 44 (bij Sassenheim) 200 kilometer per uur gereden. „Ik had haast", gaf de man het un derstatement van het jaar. Het zat zo. De Rijnsburger, die een bloemengroothan del drijft, kwam op een maandagochtend uit Aals meer waar hij een compu terprinter had opgehaald. De printer was nodig voor het maken van compute ruitdraaien. De uitdraaien waren weer nodig voor twee chauffeurs die bloe men naar Duitsland moes ten rijden, maar die eerst op hun baas en de printer moesten wachten. „In ie dere auto zat voor 20.000 gulden handel", ver woordde de man het prin cipe „tijd is geld". Kanton rechter Groenendijk waS echt boos op de Rijnsbur ger. „Als het maar om geld gaat, lapt u alle wetten aan uw laars", fulmineerde hij. „Nou, alle wetten niet", merkte de Rijnsburger la coniek op. „U brengt men sen in levensgevaar", liet Groenendijk nog weten. Ook nu was de bloemen handelaar, die een respec tabel strafblad heeft waar het snelheidsovertredin gen betreft, niet onder de indruk. „Dat valt wel mee", suste hij de rechter. De officier vroeg of de man zijn auto nodig had voor zijn werk. Dat bleek het geval te zijn. „Dan eis ik 500 gulden boete en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, voor waardelijk, met een proef tijd van twee jaar. En als extraatje gedurende een half jaar niet rijden op za terdagen, zondagen en feestdagen", zei de officier. „Dat is zwaar", reageerde de Rijnsburger kalm. „Op zondagmiddag heb ik mijn auto nodig om chauffeurs naar de Duitse grens te brengen". Dat bracht Groenendijk ertoe om één wijziging in de eis aan te brengen. „Ik volg de offi cier, maar op zondagen mag u tot drie uur 's mid dags niet rijden", liet de rechter zich van zijn ge makkelijke kant zien. KEES VAN HERPEN De techniek en Mien hebben voor een uitzon derlijke publikatie ge zorgd. De eerste factor werd aangezwengeld door Nieuw-Venneper Daan van Roekei. Van Roekei vond, kloek en moedig, de veel kosten besparende „Raised Type" verhoogde druk uit. Dat is brail leschrift in zeefdruk. Een trouvaille, overge nomen door de Gemeen telijke Dienst Sociale Werkplaats Leiden, die, na enig gemanoeuvreer, Mien in de arm nam. De altijd en onvermoeibaar creatief bezig zijnde, de ook wel door verdriet gelouterde Mien Rijns burger schreef en illus treerde aan de Meren- wijkse Sparrenrode een kindersprookje dat nu door de Sociale Werk plaats in zeefdruk voor blinde kinderen „lees baar" wordt gemaakt. Het wordt ook een kleurrijk voorleesboek dat voor iedereen han teerbaar is: groten en kinderen met normaal gezichtsvermogen kun nen het verhaal van Mi chael de Kunstkabouter lezen in „gewoon" schrift, de slechter zien den treffen de tekst in groot letterschrift aan en de blinden hoeven ook geen letter en tekening in braille „verhoogd" tot 0,3 mm. te missen. Begin november worden de eerste duizend exem plaren vol verwachting in de handel gebracht. Mien Rijnsburger is be daard opgetogen. Ze is al in twee blindeninstituten (in Zeist en bij Londen) ge weest en heeft daar geest driftige reacties opgevan gen: „Het buitenland heeft veel interesse voor het boek, dat zijn weg wel zal vinden". Mien schreef al eerder. Onder andere het boek over haar gezin met alle wel en wee. Daar zijn inmiddels 1700 exemplaren van verkocht. Een „boek over kunst" is in de maak. En nu dit sprookjesboek. „Drie maanden geleden was het manuscript klaar. Er was eigenlijk voor mij geen aanleiding om zo'n kinderboek te schrijven, maar ik schudde al eens eerder weemoedig het hoofd als ik programma's voor kinderen op de teevee zag. Dan denk ik weieens: hoe halen ze daar nu in he melsnaam een echt sprookje uit dat voor kinderen be vattelijk is? Zo kwam ik op Michael (spreek uit Maikel, T.P.) terecht. Een goeie kennis van mij vroeg toen: zou je voor blinde kinderen iets kunnen doen?" Makkelijk herkenbaar Zo ontstond het denkbeeld van het eerste sprookjes boek voor blinde kinderen: „Allemaal licht; geen zware boeken meer, van die grote dikke kartonnen, zal ik maar zeggen. In normaal boekformaat, A4. De teke ningen sterk omlijnd en in reliëf, de kussentjes hè. In de oude brailledruk zou je op een gepreegde tekening drie kabouters naast elkaar niet kunnen voelen. De blinde zou maar één kabou ter voelen, en als in het verhaal er drie zouden zijn, zou die ene voelbare kabou ter voor het geestesoog driemaal genomen moeten worden". Het is een soort exegese: je voelt er maar één, doch het zijn er drie. Maar in zeefdruk is die on- volkomendheid opgelost: eventueel drie kabouters Mien Rijnsburger met haar sprookjesboek in zeefdrukbraille. hand in hand, en zo worden ze ook afgezeefdrukt. Teke ningen in verhoogd reliëf; als drempeltjes voor kabou ters, dieren en kinderen die geen drempelvrees kennen. Mien Rijnsburger: „Met de linkerhand lezen de blinde kinderen of de optisch ge handicapte ouderen het verhaal in braille (om de twee, drie regels verschijnt voor adderen het normaal- en grootletterschrift), en met de rechterhand voelen, „zien", zij de sterk omlijnde tekeningen". „Michael de Kunstkabou ter" vertoont autobiografi sche trekjes. Mien weet daar wel raad mee. „Het zijn mensen en kinderen die in mijn bestaan een rol spelen. Nu als kabouter. Wie mij kent en het boek leest, zou kunnen weten waar het om gaat". Per soonlijke trekjes bij de ka bouters, derhalve. Manne tjes en vrouwtjes, omgeven door de dieren van het woud. En veel kunst, na tuurlijk. Kunstkabouter. Mien vergiste zich heel even door „tuinkabouter" te zeggen. Maar dat kwam doordat achter bij haar in de tuin een sculptuur in houten stronk op bewer king staat te wachten. Ver der distancieert Mien zich van de lager gewaardeerde tuinkabouter. Het sprookje van Michael zal nog door drie afleverin gen worden gevolgd. Het worden allemaal voorlees verhaaltjes van drie tot tien minuten. Begrijpbaar be schreven handelingen der kabouters, verweven met de hebbelijkheden en on hebbelijkheden van dieren. In het kort is het plot als volgt: Er is een vogel die bij kabouters en dieren een brief rondbrengt aangaande een groot bosfeest dat op komst is. Dat brengt alom opschudding teweeg. Het is gedaan met de rust, want iedereen gaat zich oefenen voor die te gekke happe ning. Het is eigenlijk een familieaangelegenheid rond Michael die als kunstkabou ter schildert, en zijn zusje Debora dat erg graag zingt maar niet steeds de juiste toon kan vatten. Er komt een moment, dat Debora schor is en geen enkele waarde aan een noot meer kan geven. Zij trekt dan thee van bloemetjes en de zaak is weer in orde. Enfin, een konijn slaat de maat daarbij. Het zijn fragmen ten, met glimwormpjes en dansende mieren die door Mien zijn uitgenodigd om zich voor te bereiden op het grote feest op de open plek in het tot dan toe stille bos. Het grote feest Daar is ook de oma van Mi chael sapienti sat een oma-kabouter die aan kunst doet, schildert dus. En er zijn olijkerds, maar ook luie dieren en kabouters. Je zou ze zo allemaal in de Meren- wijk kunnen situeren. En in kleur afgedrukt. Mien heeft ze ontworpen en Mien heeft er een wijze glimlach en geduld voor over. Allen zijn op weg naar „het vrese lijk grote feest". In Zeist, op Bartimeus, is het verhaal ai voorgelezen en, zegt Mien, „de kinderen waren er wèg van". Nabij Londen heeft men zich meer bekommerd om de mogelijkheden van deze zeefdrukbraille, en die zijn er zeer zeker. Ook in Frankrijk schijnt mevrouw Rijnsburger zich al georiën teerd te hebben. Mien in Frankrijk; met het boek in haar bagage. Daar zal dan een vertaler voor gevonden moeten worden. Of ging het alleen om het principe van het braille in zeefdruk? Im mers, deze techniek is stuk ken goedkoper dan de be proefde methode via zink- cliché's. Een boek als Mi chael de Kunstkabouter gaat straks 20 gulden kos ten. Een brailleboek vol gens het principe van de preging kost vijftigmaal zo veel. Men noemt dit „enig prijsverschil". -Zo werkte Mien Rijnsburger mee aan een primeur die opzienba rend genoemd mag worden. Ze zegt nu zelf: „Gek hè; het heeft mezelf ook goed gedaan, dit sprookjeswerk". Nader overleg over bouwplan Oude Trambaan LEIDSCHENDAM Er zal nader overleg plaats vinden over het bouwplan van de Beleggingsmaat schappij Van der Heem te Voorburg aan de J. S. Bachlaan hoek Oude Trambaan te Leidschen- dam. Dit hebben B en W de gemeenteraad van Leidschendam gisteren toegezegd nadat de over grote meerderheid van de raad zijn ongenoegen had uitgesproken over de gang van zaken met betrekking tot de voorgenomen bouw van een autoshowroom en werkplaats. Het beroepschrift van Van der Heem werd overigens onge grond verklaard. De bezwaren van de raad golden zoals eer der gemeld voornamelijk het feit dat de gemeente de grond wel aan een Leidschendams bedrijf gevestigd aan de Dam- laan had willen verkopen, ter wijl nu werd aangevoerd dat een dergelijk bedrijf ter plaat se ongewenst is. Het Leid- schendamse bedrijf had afge haakt omdat de grondprijs te hoog werd geacht. Mevrouw K. P. Bregman-Lug- tigheid (CDA) zei dat het col lege veel te ver was gegaan met de onderhandelingen met Van der Heem en dat al direct duidelijk had moeten worden gemaakt dat voor het Leid- schendamse bedrijf een uitzon dering zou worden gemaakt om de Damlaan van een we gens milieuomstandigheden ongewenst bedrijf te verlossen. Het bezwaarschrift van Van der Heem werd verworpen omdat de bebouwingsgrenzen zijn overschreden. Wethouder mevrouw J.J. van Nievelt-Volmuller zei dat op nieuw met Van der Heem zal worden overlegd „hoewel we niet staan te trappelen om ter plaatse een garagebedrijf te vestigen". NOORDWIJK De aan leg van een gecombineerd tennis/ squash-complex naast het Noordwijkse Bollenbad is in vergevor derd stadium. Halverwege de maand augustus kun nen de vijf all-wheater tennisbanen in gebruik worden genomen. De squashbanen worden iets later aangelegd. Met de realisering van dit totaal is een investering van een De tennisbanen in aanleg. half miljoen gulden ge- de wegenbouw bezig- aangelegd. Overigens be moeid. De aanleg en ex- houdt. Zijn zoon is echter staan er bij het zwembad- ploitatie zijn in handen tennisleraar en om deze bestuur ook plannen voor van de heer P.F. Hulsche- een kleine duw te geven, de aanleg van een oefen- bos, die zich normaal in wordt het tenniscomplex veld voor golf en een whirlpool. De grond blijft in eigendom van het Bollenbad, maar voor de rest worden tennis- en squashbanen totaal onaf hankelijk beheerd. Er komt een aparte ingang, een apar te bescheiden kantine en er wordt voorlopig ook nog geen verbinding met het zwembad gemaakt. Het Bol lenbad is blij de grond, die al jaren onrendabel lag, te kun nen gebruiken en zo de ex ploitatietekorten van het zwembad nog verder te kun nen terugdringen. De ge meente prest de Raad van Bestuur al jaren de tekorten te verminderen en jaarlijks krijgt het bad 30.000 gulden minder subsidie. Met ener giebesparing (zonnepanelen en een warmte-terugwinsys- teem), isolatie en een mini mum aan personeel is er al veel gedaan om de tekorten in te perken. Toch is dat niet genoeg en daarom is gekozen voor de tennis- en squashba nen. „We willen er een totaal sportcentrum van maken, met binnen- en buitenbaden, sauna, solaria, de waterglij baan en nu deze voorzienin gen", aldus woordvoerder A. Bos. De tennisbanen worden aan gelegd met een materiaal dat snel water doorlaat, zodat de banen zomer en winter be speelbaar zijn. Bovendien is onder de banen een draina ge-systeem aangebracht Rond 15 augustus hoopt men de banen in gebruik te kun nen nemen. Daarna start de bouw van de drie overdekte squasbanen en de kantine. Het is overigens niet dat op de tennisbanen een vereni ging wordt gevormd. De ba nen zijn juist bestemd voor recreatietennisers die een jaar-of seizoensabonnement kunnen nemen. Ter gelegen heid van de opening wordt een kennismakingsabonne ment van 85 gulden, geldig tot en met maart 1985, uitge geven. Overigens zal een be perkt aantal kaarten worden uitgegeven zodat men de ba nen niet overboekt raken. Op de banen zal het ook mo gelijk zijn tennisles te krij gen. NOORDWIJK Het bestuu. van het Noordwijkse Bollen bad wil een primeur in Neder land realiseren met de invoe ring van een soort drieweekse triathlon. Het idee is dat de zwem-, politiefiets- en wandel vierdaagse achter elkaar wor den geplakt. Op die manier kunnen ook „gewone" mensen een soort triathlon afwerken. Behalve de politiefietsvier- daagse, ten bate van Boven Volta, die uiteraard bij het po litiebureau begint, starten alle evenementen dan bij het Bol lenbad. Overigens start de po- litiefietsvierdaagse ten bate van Boven Volta Vanavond tussen zes uur en half acht bij het politiebureau. Er kan vier avonden steeds over 20 of 40 kilometer worden gereden. „De triathlon is veel te zwaar voor gewone mensen. Dat is iets voor echte sporters met een ijzersterke conditie en een goede training", aldus Arno Bos, van de p.r.-commissie van het zwembad. Het is de bedoe ling de drie vierdaagsen vol gend jaar al achter elkaar te laten plaatsvinden. Er worden gecombineerde inschrijfformu lieren gemaakt, hoewel men ook aan elke vierdaagse apart kan meedoen. Als een en an der kan worden gerealiseerd kunnen sportievelingen vier keer zes kilometer wandelen, vier keer 40 kilometer fietsen en vier keer 500 meter zwem men. Een gewone triathlon, die dus op een dag moet wor den afgewerkt, bestaat uit 180 kilometer wielrennen, 5 kilo meter zwemmen en 42 kilome ter en 192 meter (marathon) hardlopen. In de wijde regio worden ook halve of mini-tri- athlons afgewerkt, maar ook daarvoor moet men over een goede lichaamsconditie be schikken. In. Noordwijk wordt zaterdag een mini-triathlon afgewerkt: acht kilometer hardlopen, 40 kilometer fietsen en 500 meter zwemmen en dat binnen een bepaalde tijdslimiet. Dat is de opdracht die de ruim 120 deel nemers zaterdag moeten vol brengen. Zij starten om acht uur 's morgens bij het Bollen bad een de Nieuwe Zeeweg. Alle wisselingen tussen de verschillende onderdelen vin den ook in dat bad plaats. Gemeenten moeten kleine kernen riolering geven DEN HAAG Gemeenten die al jaren hebben nagelaten bepaalde delen van hun grondgebied aan te sluiten op het rioleringsnet, kunnen fi nancieel aansprakelijk worden gesteld voor de extra kosten die gemaakt moeten worden om het oppervlaktewater schoon te houden. Dit blijkt uit de voorstellen in het concept Waterkwaliteitsplan Zuid-Hol land, waarin voorstellen wor den gedaan tot het „schonen" van vervuilde binnenwateren. Volgens de nota is het onmo gelijk elk perceel aan te slui ten op het rioolstelsel. Gebie den met meer dan 20 30 wo ningen per kilometer lintbe bouwing of kernen met meer dan 150 vervuilingseenheden moeten echter wel riolering hebben. Overigens bestaat het voor schrift voor elke kern een rio leringsplan te hebben al lan ger, maar geven de gemeenten hier nauwelijks gevolg aan. In het waterkwaliteitsplan staat verder dat aan het tegengaan van lozingen van zeer veront reinigde stoffen de alerhoogste prioriteit moet worden gege ven. Het concept-plan zal be gin september ter inzage wor den gelegd bij gemeenten en waterschappen. Er zullen daarna tevens informatie bijeenkomsten worden gehou den, met de mogelijkheid tot inspraak. Pas in april zal het plan definitief door Provincia le Staten worden vastgesteld. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT Mn INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5