Politie beëindigt Minervafeest ALLERLEI(DS) Fonteinen in Nieuwe Rijn Sloop urinoir bij viaduct niets op voor vrouwen 5URGEMEESTER GOEKOOP OVERSTAG NA FELLE KRITIEK Noordwijk Passage BV ziet af van nieuwbouw Stationsweg INA2 IDEN CeidócSouiant DINSDAG 3 JULI 1984 PAGINA 3 Hjolbert van ^^houder gerukt )IDEN Een 26-jarige idenaar is gistermorgen •wijl hij op de Langebrug indelde zijn colbertje kwijt raakt. Het jasje werd hem tween sch°uder gerukt door 'bestuurder van een passe- nog oe-ncje brommer. De man liep gevolg de Langebrug met zijn ïid varmd en het jasje over een en ge-iouder geslagen toen hij Spraké)tse^nS de brommer hoor- inval naderen- Voor hij het in gaten had, was hij het jasje jendeekt een aantal girobetaal- stude-arten, een dierenpaspoort 75 gulden kwijt. Minder subsidieverzoeken Anjerfonds dan verwacht LEIDEN Het aantal aanvragen voor een bijdrage uit het An jerfonds is het afgelopen jaar minder gestegen dan werd ver wacht. De groei was verwacht omdat het verenigingsleven het in '83 financieel steeds moeilijker kreeg door het bezuinigingsbe leid van de overheid. Dit blijkt uit het jaarverslag van het An jerfonds, afdeling Zuid-Holland. Het Anjerfonds Zuid-Holland ontving het vorig jaar 246 subsi dieverzoeken. Een aantal verzoeken werd afgewezen of paste niet in de doelstelling van het fonds, zodat uiteindelijk aan 175 projecten subsidie werd toegekend. Het bedrag dat hiervoor moest worden uitgetrokken, bedroeg 674.744 gulden. Het be schikbare budget was 675.702 gulden. In 1982 werden 210 aan vragen gehonoreerd en werd voor 792.400 gulden aan subsidies toegekend. In Zuid-Holland werden de meeste bijdragen toege kend aan muziekgezelschappen, culturele vorming, amateuris tisch theater en musea. Boodschappentas gestolen LEIDEN Van een 72- jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is gistermid dag terwijl zij op de bus zat te wachten haar bood schappentas gestolen. De vrouw zat in een bus hokje op het Stationsplein met de tas naast haar op het bankje. Een jongen en een meisje renden plotse ling het hokje binnen en de jongen greep de tas. In de tas zat een paar hon derd gulden en wat sleu tels. Loos alarm rond snackbar LEIDEN Bij buurtvereniging Maredorp, bewoners van de Haar lemmerstraat en omgeving en winkeliers is ten onrechte paniek ontstaan over de vestiging van een snackbar in het pand Haarlem merstraat 155. Men verkeerde in de veronderstelling dat deze snackbar/automatiek 24 uur per dag open zou gaan. Hiertegen werd in drie brieven aan de gemeenteraad geprotesteerd. Men vreesde vooral voor grote overlast van degenen die bij nacht en ontij een hartige hap komen halen. Burgemeester C. Goekoop zei gisteravond in een vergadering van de raadscommissie voor al gemene en bestuurlijke aangelegenheden dat deze vrees ongegrond is omdat de snackbar 's avonds om twaalf uur moet worden geslo ten. Ook de verkoop van snacks per automaat is na twaalven ver boden. Mevrouw P. Middendorp (PSP) greep deze kwestie aan om erop te wijzen dat de Haarlemmerstraat (een wandelpromenade), zeker sinds de vestiging van een videotheek, meer en meer op een auto baan gaat lijken. Mevrouw Middendorp wees op de mogelijkheid om de Haarlemmerstraat met slagbomen af te sluiten voor auto's. Eenzelfde suggestie werd onlangs door winkeliers van de Haarlem merstraat gedaan. De politie zal de zaak bekijken. :n vol- isseer^, - van voorpagina mdprf IDEN De politie jeft gisteravond om |Vart voor twaalf een nde gemaakt aan een len de)treden van Joe Cocker rd êe"> het feestterrein van Mi- ver-;rva in het Van der eestteferfpark. Met de organi ek Mi "toren was gisteravond aatste» afspraak gemaakt dat eel te. tot half twaalf muziek ocht worden gemaakt, aar tot verbazing van de werd die afspraak nagekomen. Vanmor- zou-jn deelde de politie mee, 2 mo-it men overweegt alsnog verbaal op te ma- itszinïn tegen Minerva. Mi- wer-orsPronkelijk had Minerva rum-!n muziekvergunning tot dein uur 's nachts, maar on- ?r druk van omwonenden l de PvdA ging burgmees ter C. Goekoop gisteravond in een emotionele vergade ring van de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden (ABA) overstag en verkortte hij de muziekvergunning met an derhalf uur. Volgens de PvdA had Goekoop de ver gunning al veel eerder moe ten intrekken en had de po litie moeten optreden tegen de geluidsoverlast. Deze par tij overweegt nu in de ko mende raadsvergadering een motie over de kwestie Mi nerva in te dienen. Goekoop gaf toe dat er fouten zijn ge maakt. Minerva heeft ter ere van het 34e lustrum het Van der Werfpark omgetoverd tot feestterrein. Van vrijdaga vond tot gisteravond werd er, vaak tot diep in de nacht, feest gevierd. Bij de politie kwamen vele tientallen klachten over geluidsoverlast binnen. In de nacht van za terdag op zondag waren er massale vechtpartijen en die zondagochtend was het pas rond half zes stil. Zelfs in Leiderdorp en op het Waar- deiland had men last van de herrie en ook gisteravond was de muziek tot in Leider dorp te horen. Burgemeester Goekoop zei gisteravond dat de gemeente met enige aarzeling vergun ning aan Minerva heeft ver leend. „Wij hebben ons niet gerealiseerd dat het geluid met de hedendaagse appara tuur zover zou doordringen". Een van de bewoners vroeg zich af waarom de gemeente „openbaar groen voor vijf dagen aan een stelletje idio ten heeft verhuurd". „Een stadsdeel is geterroriseerd. Ik heb een geïsoleerde woning, maar dat hielp niets. Daarbij hebben de studenten ook de zondagsrust verstoord", aldus een andere bewoonster. Zij verklaarde dat alle bewoners grote overlast ondervonden van de luide muziek. Er zou den zelfs mensen zijn ge weest die buiten de stad zijn gaan slapen om toch maar uitgerust op hun werk te kunnen verschijnen. Tijdens de vergadering waren twee omwonenden aanwezig. „Er had beter gisteren kun nen worden ingegrepen", vond mevrouw C. Snelders (PvdA). Zij was het niet eens met het feit dat er tot zes uur 's ochtends drank mocht wórden geschonken. Partij genoot W. van der Pluijm zei het kwalijk te vinden dat er niet op de klachten van om wonenden is gereageerd. „In de vergunning staat dat er geen glaswerk in het park mag worden gebruikt en dat er niets aan de bomen mag worden gehangen. Aan die regel heeft men zich niet ge houden", aldus Van der Pluijm. Hij zei dat de politie veel eerder had moeten in grijpen. „Daar was voldoen de reden toe". Plaatsvervangend commissa ris van politie H. Mostert verklaarde dat de politie had getracht de zaak zoveel mo gelijk te beheersen. „Binnen de mogelijkheden heben we gedaan wat we konden. Maar een stille borrel is alleen stil op papier". Goekoop zei dat hij de sa menhang tussen de klachten van zaterdag en zondag niet had gezien. „Dat is fout", gaf hij toe. De burgemeester gaf de verzekering dat er voor de laatste avond (gister avond) maatregelen waren getroffen om de overlast zo veel mogelijk te beperken. Maar tot ieders verrassing was een optreden van Joe Cocker gepland en deze zan ger staat er om bekend een flink geluidsvolume te pro duceren. (Elders in deze krant vindt men overigens een recensie over het optre den van gisteravond- red.). Onder druk van de twee be woners en de PvdA werd de vergadering geschorst en gingen Goekoop en Mostert met leden van Minerva rond de tafel zitten. Besloten werd de muziekvergunning in te korten van één uur tot half twaalf. „Dan gaat de stekker eruit", beloofde de burge meester. Hij zegde tevens toe dat de „kwestie Minerva" zal worden onderzocht en dat de bevindingen worden opgeno men in een evaluatierapport. Vanochtend om acht uur is begonnen met de grote schoonmaak van het Van der Werfpark. Goekoop heeft er alle vertrouwen in dat dat goed gebeurt. Morgen wor den, indien nodig, groenver- beteringen aangebracht en is de rust weergekeerd in het park. Cheech en Chong Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 heeft twee films met het hash rokende duo Cheech en Chong op het programma staan. Maandagavond 9 juli wordt Nice dreams" gedraaid waarin de twee heren als ijs venters snel rijk proberen te worden om in hun dage lijkse behoefte te kunnen voorzien. Vrijdag 13 en zater dag 14 juli wordt „TJp in smoke" gedraaid waarin het tweetal inspiratie zoekt voor hun rockband en uitein delijk een vrachtauto vol hash in handen krijgt. De films worden alle avonden twee maal gedraaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Surinaamse muziek Het Surinaamse orkest van Paul Day, treedt zondag vanaf drie uur op in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Dit optreden met Caraïbische en Latijns-Amerikaanse muziek zal ongeveer twee uur duren. De toegangsprijs tot het mu seum is drie gulden vijftig. Houders van een museumjaar kaart hebben gratis toegang. Ma tilo De stichting Meerburg houdt voor de scholieren deze zomer twee maal een week vol vakantie-activiteiten en het clubhuis Matilo aan de Zaanstraat. De eerste keer is dat van 16 tot en met 20 juli. Maandag wordt dan de kinderfilm 'Mary Poppins' vertoond (vanaf twee uur), dinsdag worden er in de grote zaal van het clubhuis spelletjes gedaan (vanaf twee uur), woensdag bezoekt men Jeugdland in het Rotterdamse Ahoy (vanaf kwart over negen), donderdag staat een bezoek aan zwembad de Does in Leiderdorp op de agenda (vanaf een uur) en vrijdag wil men naar het strand (vanaf tien uur). De activiteiten zijn speciaal bedoeld voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Bedevaart Vanuit Leiden en Noord wijk vertrekt maandag 16 juli een ééndagsbedevaart naar Maria's Genade-oord in de Belgi sche Ardennen: Banneux-Notre-Dame. Geestelijk leider van deze bedevaart is pastoor Bart Hoogeveen uit Den Haag. Deze bedevaart wordt speciaal gehouden op de feest dag van O.L.Vrouw van de berg Carmel (H. Scapulier). Aan alle deelnemers zal dan ook een scapulier medaille worden uitgereikt. Kosten voor deelname bedragen 70 gul den kinderen 40 gulden). Opgave: 071-893621/220146 of 01719-16706. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Sebas- tien zv. D. A. Kober en M. K. Lammers; Petrus Eduardus zv. E. J. van der Feen en E. C. P. Videier; Johanna Christina dv. P. T. H. J. van Hoek en H. Teske; Rassida dv. B. Srour en J. Boutouil; Maarten Martijn zv. H. J. van der Laan en M. van der Plas; Jacobus Johan nes zv. J. J. van Duijn en A. J. van der Plas; Marcus Hendrik zv. H. O. Galestien en C. van. Soelen; Everwijn Daniël Mat- thijs Frederik zv. J. F. Lam mers van Toorenburg en W. J. Dambrink; Rob zv. J. D. van Egmond en J. C. M. Haver kamp; Diana dv. W. van Rhee- nen en A. G. Hoogkamer; Ma- riska Jolanda Alida dv. S. Y. Corba; Arjan zv. J. P. Harte- veld en I. Brussee; Johan zv. C. J. van Weeren en B. J. G. H. Balendonck; Albertus zv. A. Keijzer en J. B. C. Boot; Jur- gen zv. T. P. M. Stokman en P. Verbeij; Brenda dv. C. Zand bergen en C. van Beusekom; Mustafa zv. Y. Nasla en F. Tannan. Overleden: P. Blansjaar, geb. 22-10-1911 man; E. M. Piwarz, geb. 18-1-1913 vrl. geh. gew. met S. Swanenburg; N. van Weizen, geb. 24-9-1886 man; J. Bosma, geb. 5-4-1950 man; F. D. Noest, geb. 18-10-1901 man; F. P. Hemerik, geb. 5-1-1918 man; H. van Veen, geb. 27-5- 1907 man; R. K. Reumerman, geb. 23-5-1929 man; M. G. van Brussel, geb. 4-7-11 vrl. echtg. van A. J. de Jong; A. Favier, geb. 25-10-1899 man. Gehuwd: J. C. Ros en M. A. Y. Pannebakker; K. W. H. Brum- mans en E. T. M. Spiekerman; M. Bekker en A. de la Rie; H. Kuik en J. K. de Bruijn; J. de Vast en J. J. A. Klein; F. Bruijning en E. Sternheim; R. van Rooijen en E. J. J. Burger hout; F. L. Haverkamp en A. M. C. Hilhorst; K. G. A. Burgij en C. Ossenkoppele; M. H. J. Martina en P. E. Wolfslag; J. A. H. Peltenburg en W. C. M. Rauhé; M. Kranenburg en M. van Kooten. eral zon emt_.EIDEN Het urinoir het Stationsplein moet gesloopt, vinden ven>urgemeester en wet- lagiouders. Dit kan een uiteerste aanzet geven tot de~iet creëren van een min- onveilige route voor !ten'rouwen- Niet iedereen I des het echter eens met dit injlan .van het college. De egenstanders wijzen ,d®?rop dat het afbreken e fan het vlak bij het Ples- nanviaduct gelegen uri- ïoir de situatie er niet veiliger op maakt. „Het Dlijft een donkere plek net bosjes", zei mevrouw van der Ham (D'66) ,n" gisteravond in een ver gadering van de raads commissie voor algeme ie en bestuurlijke aange legenheden (ABA). Ook =e"ie Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH) s niet gelukkig met de /oorgenomen sloop. Het 'h-jrinoir is een van de ont- moejingsplaatsen voor aomosexuele mannen. ier ip.De actiegroep „Vrouwen te- en?en sexueel geweld" vindt dat het urinoir moet wor den verwijderd. In de buurt srvan worden veel vrou- ïetwen lastig gevallen. Met de ra'"5loop wordt de situatie wat heiliger, zeggen de vrou wen. De actiegroep is overi gens ook van mening dat de pplitie regelmatig moet sur dat een donker depaadje moet worden wegge haald en dat het fietspad moet worden verlegd. In middels is de plek bij het h^iaduct beter verlicht. Vol- ■gens burgemeester en wet trekt het urinoir 's irfcvonds veel mannelijk pu- aibliek aan. De enige loop- of -fietsroute van het station Bitiaar het Morskwartier loopt langs het openbaar ijltoilet waar maar weinig so- uipiale controle heerst. pe heer R. Verplancke van ■Apenbare werken is fali- Bfjkant tegen het voorstel van srfB en W. Het urinoir is con- Stfuctief een van de betere 'openbare toiletten. Daarbij wordt in Leiden gestreefd naar handhaving of zelfs uitbreiding van de openba re toiletgelegenheden, aldus Verplancke. Hij vraagt zich af of sloop de zaak wel op lost. Het eigenlijke pro bleem ligt bij het viaduct en dat gaan we toch ook niet afbreken, aldus Verplanc ke. J. van der Male van de di rectie Emancipatiezaken schrijft in een reactie: „De tendens van dit voorstel is om alle mannen onder de werking van de jachtwet te plaatsen. Ik zou het betreu ren indien dit straatmeubi- lair als masculien monu ment zou moeten verdwij nen". De LWH is eveneens van mening dat het wegha len van alleen het urinoir niet bijdraagt tot het ge wenste resultaat. De Werk groep stelt voor om een be tere verlichting aan te brengen. Hoewel dit waar schijnlijk ook ten koste gaat van „De Baan" (ontmoe tingsplaats voor homosexu- ele mannen), aldus de LWH. Burgemeester Goekoop ver raste de leden van de com missie ABA gisteravond met de mededeling dat het college vindt dat sloop van het urinoir niet bijdraagt aan een veiliger situatie voor vrouwen. „Het heeft als urinoir geen functie om dat iedereen terecht kan in het NZH-gebouw", zei de burgemeester. Hij vond dat het urinoir meer als een symbool moet worden ge zien. Waarop mevrouw Van der Ham zei het onzin te vinden dat het urinoir moet worden gesloopt omdat het een symbool is. Mevrouw P. Middendorp (PSP) zag meer heil in het verleggen van het fietspad en ook de PvdA was ook al niet en thousiast over het idee om het openbare toilet te slo pen. „Het is beter om het hele veiligheidsprobleem aan te pakken", merkte mevrouw C. Snelders (PvdA) op. De commissie ABA nam geen beslissing over het urinoir. Morgen avond houden de leden van de raadscommissie ruimte lijke ordening zich met dit probleem bezig. De Nieuwe Rijn gezien vanaf de Stadhuistoren. De vier fonteinen worden geplaatst tussen de Karnemelkbrug (uiterst rechts op de foto) en de links (niet zichtbare) van de imposante overdekte Koornbrug gelegen Visbrug. Op de achtergrond de Hooglandse Kerk (Foto: Wim van Noort). LEIDEN De Nieuwe Rijn wordt binnen enkele weken bij wijze van proef opgesierd met vier fontei nen. De aanleg van de fonteinen wordt bekostigd door de gemeente, winke liers van de Nieuwe Rijn en winkeliers van de Bo termarkt. De winkeliers hebben de afgelopen maanden gebruikt om in samenwerking met de ge meente de realisatie van de fonteinen mogelijk te maken. Donderdag krijgt de gemeenteraadscommis sie financiën een voorstel op tafel om het benodigde geld beschikbaar te stel len. De winkeliers hebben de ge meente al een aantal maal ver zocht om in de Nieuwe Rijn WINKELIERS DRAGEN BU AAN VERFRAAIING BINNENSTAD fonteinen aan te leggen en het college van B en W schrijft in de informatieve nota bij de be groting voor 1984, dat de aan leg van fonteinen zoveel mo gelijk bevorderd dient te wor den. Daarmee kwam de aanleg van fonteinen niet voor het eerst ter sprake, want ook in de jaren daarvoor werd de mo gelijkheid van de aanleg van fonteinen in de binnenstad al geopperd. Fonteinen zouden het stadsbeeld moeten „verle vendigen". De fontein op de Vismarkt wordt als een wat magere voorziening op dit ge bied gezien. „Bij dit kunstwerk is meer sprake van bedruipen dan van spuiten", heet het in een ambtelijke nota. De bedoeling is dat er vier fonteinen komen in de Nieu we Rijn: één tussen de Visbrug en de Koornbrug, twee tussen de Koornbrug en de Bastiaans- brug en één tussen de Basti- aansbrug en de Karnemelks- brug. De kosten bedragen 10.000 gulden de winkeliers betalen daarvan 2.000 gulden. De fonteinen worden vijf a zes meter van de walkant van de Nieuwe Rijn geplaatst. Die plaats is gekozen na overleg met het rondvaartbedrijf Slin- gerlandt om te voorkomen dat de rondvaartboten worden ge hinderd. De fonteinen zullen alleen overdag functioneren en het water ongeveer drie a drieën eenhalve meter hoog spuiten. Lamp< ien De proef houdt in dat men de eerste weken wil gebruiken om te zien of de fonteinen vol doen. „Mogelijk dat na een paar weken de fonteinen zoda nig worden veranderd dat de straal wat breder of juist smal ler wordt. Dat hangt af van wat wij en wat de winkeliers ervan vinden", aldus een woordvoerder van de gemeen te. Als men het over de opstel ling eens is en deze definitief is, zullen er ook lampen wor den aangebracht om meer ac cent op de aanwezigheid van de fonteinen te leggen. Moch ten de fonteinen helemaal niet bevallen dan worden ze weer weggehaald. „We hebben sin gels genoeg om ze neer te zet ten", aldus de gemeentelijke woordvoerder. Het is overigens niet de eerste fontein, die in één van de grachten wordt aangelegd: in de Maresingel bij Molen de Valk is er al één. Ook in het Kooipark zal binnenkort een fontein worden aangelegd. LEIDEN Projectont wikkelaar Noordwijk Pas sage BV ziet af van zijn nieuwbouwplannen op de plaats van de panden aan de Stationsweg 23 en 25. Het pand nr. 25 is aan de gemeente te koop aange boden waarmee deze his torische bebouwing be houden kan worden. Met de verkoop is een einde gekomen aan een jaren lange juridische touwtrek kerij tussen de projectont wikkelaar en de gemeen te. De plannen van Noordwijk Passage BV dateren van be gin '82. Toen diende de pro jectontwikkelaar een plan in voor een ultra-modern ogend kantoorgebouw aan de Sta tionsweg en vroeg vergun ning aan voor de sloop van de twee bestaande histori sche panden. Vanaf dat mo ment heeft de gemeente er alles aan gedaan om nieuw bouw te verhinderen. De be staande panden werden vlie gensvlug op de monumen tenlijst geplaatst en met per soonlijke inzet van de voor malige wethouder van ruim telijke ordening C. Waal werd geen mogelijkheid on benut gelaten om de plannen van de projectontwikkelaar te frustreren. De gemeente trachtte de plannen project ontwikkelaar zo veel moge lijk te vertragen in de hoop dat deze hierdoor van zijn plannen af zou zien. Zo trof fen gemeentebestuur en pro jectontwikkelaar elkaar re gelmatig voor de commissie voor beroep- en bezwaar schriften en de Raad van State. Stapje voor stapje leek de ge meente deze touwtrekkerij te verliezen waarna onderhan delingen van start gingen om de beoogde nieuwbouw van Passage Noordwijk elders in de stad te verwezenlijken. Momenteel is niet duidelijk of de projectontwikkelaar dit ook daadwerkelijk van plan is. De nieuwbouw aan de Stationsweg heeft zij in ieder geval opgegeven. In het raadsvoorstel schrijven B en W „verheugd te zijn dat de projectontwikkelaar het stre ven naar nieuwbouw niet ten koste van alles heeft wil len doorzetten". Het pand aan de Stationsweg zal wanneer de gemeenteraad met de aankoop instemt, worden verhuurd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3