Politie; 120 km or> snelweg toestaan £cmïj6c (Boummt VS bereid tot gesprek over ruimtewapens Weg vrij voor RO/NDT-theater Plezier Politie stopt Joe Cocker Modder-racen Bisschoppen achten passieve euthanasie soms toelaatbaar Staatsuitvaart voor ambassadeur Tanzania Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: LJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Dinsdag 3 juli 1984, 75e jaargang no. 22927 Droog weer en wolkenvelde,, maar ook af en toe zoen. Mini ma rond 10, middagtempera- tuur rond 18 graden. Zwakke tot matige noordwestelijke Zon op 05.27, onder 22.02 uur. Scheveningen hoogwater 07.31 en 20.15 uur, laagwater 03.32 en 15.39 uur. „HET ONMOGELIJKE IS GEBEURD" DEN HAAG De weg voor de gezamenlijke huisves ting van het Residentie Orkest (RO) en het Nederlands Danstheater (NDT) in het Spuikwartier bij het Centraal Station in Den Haag is vrij. Met 32 stemmen vóór en 10 tegen, verwijderde de Haagse gemeenteraad gister avond het laatste grote obstakel. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond een einde gemaakt aan het optreden van popster Joe Coc ker tijdens het lustrumfeest van studentenvereniging Minerva in het Leidse Van der Werfpark. Reden voor het ingrijpen was de voortdurende geluidsoverlast van het studentenfeest. De studentenvereniging was vrijdagavond in het park in de binnenstad al begonnen met de viering van het 34e lustrum. Daartoe was het parkje omgetoverd in een feestterrein waar tot diep in de nacht vele arties ten optraden. De politie werd dagenlang overstelpt met klachten over geluidsoverlast, niet alleen van omwonenden maar uit de gehele stad en zelfs uit de randgemeenten. Gisteravond besloot burgemeester Goekoop in te grijpen en de oorspronkelijke vergun ning tot 01.00 uur met anderhalf uur te bekorten. Pag 3: Politie beëindigt Minervafeest Zweedse geheimen voor iedereen toegankelijk STOCKHOLM Wie wil weten welke bruggen in Zweden in geval van oorlog op geblazen zullen worden, waar zich militaire opslagplaatsen bevinden en hoeveel voer tuigen het leger tot zijn beschikking heeft, hoeft zich in de toekomst slechts tot de Zweedse databanken te wenden om al zijn informatie te verzamelen. De Zweedse re gering heeft onlangs besloten dat alle gege vens van de databanken vrij toegankelijk moeten zijn, ook voor buitenlanders. Vol gens de Zweedse militaire leiding kunnen uit de informatie van de verschillende da tabanken de stukjes van de Zweedse defen sie-puzzel worden samengevoegd. Volgens kranten in Zweden zouden „de ambassades in de rij staan" om overzichten te bemach tigen van de verschillende databanken. Strafvervolging tegen 71 „vredesactivisten" DEN HAAG Tegen 71 actievoerders die zijn gearresteerd bij de vliegbasis Woensdrecht en bij vernielingen in het VVD-kantoor in Amsterdam wordt een strafvervolging ingesteld. Dit heeft minis ter Korthals Altes van Justitie geant woord op schriftelijke vragen van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Het gaat daarbij om 33 mensen die in Woens drecht zijn aangehouden, omdat ze ver nielingen hadden aangericht en huisvre debreuk hadden gepleegd. De 38 actie voerders die werden gearresteerd bij het binnendringen van het Stikkejhuis in Amsterdam maakten een deel van de ad ministratie kwijt en namen de ledenlijst mee. Zij richtten ook voor tienduizenden guldens schade aan. MICHAEL JACKSON VERLIEST VAN LEIDERDORPS BEDRIJF DEN HAAG /LEIDERDORP Het Leider- dorpse bedrijf Monty Suikerwerken mag afbeel dingen van de popster Michael Jackson op de verpakking van kauwgum gebruiken. Dit heeft de Haagse rechtbank vanmorgen besloten. De Amerikaanse popster had via de Engelse snoepgoedfabrikant Topps in een kort geding geëist dat Monty geen plaatjes van Jackson op kauwgum mag drukken omdat de rechten al zijn verkocht aan een ander bedrijf. Als de pop ster toch op de verpakkingen terecht zou ko men, eiste Jackson een schadevergoeding van tien miljoen dollar. Het bedrijf heeft overigens nog nooit afbeeldingen van de popster bij kauw gum gebruikt en is ook helemaal niet van plan dit in de toekomst te gaan doen. De suikerwerk- fabrikant C.H.M. Mentink zegt in een eerste re actie: „Er is gelukkig nog gerechtigheid in ons land. We werden vals beschuldigd." Daarmee werd gelijk afgere kend met alle voorgaande plannen voor muziekzalen en danstheaters. Een gebeurtenis die op een aantal raadsleden grote indruk maakte, getuige uitspraken als „het onmogelij ke is gebeurd" (Gelderblom, D'66) en „de belangrijkste cul turele beslissing sinds de Tweede Wereldoorlog" (Hu- bert, VVD). Het RO en het NDT krijgen aan het Spui elk een eigen zaal met respectievelijk 1800 en 880 plaatsen. Wel moeten de beide gezelschappen gezamenlijk ge bruik maken van de entree en de foyer. In de plannen is ook de bouw van een hotel naast het RO/NDT-gebouw opgeno men. Aan de uitvoering hier van moet nog wel het een en ander gesleuteld worden. Zo hadden de fracties in de raads commissies al eerder blijk ge geven van grote bezwaren te gen het uiterlijk van dit hotel. Amnesty wil mensenrechten-zegel KOPENHAGEN Amnesty International heeft 180 landen over de gehele wereld ge vraagd in 1986 een speciale postzegel uit te geven, die ge wijd zal zijn aan de mensen rechten. De postzegel zou moe ten worden uitgegeven op 28 mei 1986, de dag dat Amnesty 25 jaar bestaat. Volgens de or ganisatie is zo'n zegel „een ide aal middel om de wereldwijde i verplichting over te1 brengen, dat men de mensenrechten moet naleven". BOETE OP NIET DRAGEN GORDEL IN DUITSLAND DEN HAAG Automobilisten moeten er in West- -Duitsland per 1 augustus rekening mee houden dat het niet dragen van de autogordel in alle gevallen resulteert in een boete van 45 gulden (40 mark). De Westduitse re gering heeft de politie de instructie gegeven hieraan streng de hand te houden. Onlangs is gebleken dat maar 58% van de automobilisten op de Duitse wegen de auto gordel aan heeft. Uit een recent onderzoek over ver keersongevallen met dodelijke afloop is gebleken dat in de helft van de gevallen de autogordel een redelijke kans biedt om er levend af te komen. Als iedere wegge bruiker de autogordel om heeft, kan het aantal dodelijke ongevallen in de Bondsrepubliek worden teruggebracht met 1800 tot 2000 per jaar. Vorig jaar kwamen er in West-Duitsland 11.715 mensen door een verkeersonge luk om het leven. DEN HAAG De lei ding van de rijkspolitie vindt dat de wettelijke snelheidsbeperking van 100 kilometer per uur op autosnelwegen moet worden verhoogd tot 120 kilometer per uur. De meeste Nederlan ders rijden op snelhe den 115 kilometer. In de Tweede Kamer is er steeds een meerderheid (CDA en PvdA) tegen verhoging van de maxi mumsnelheid geweest, vooral met het oog op de verkeersveiligheid. De WD was echter steeds van mening dat de regering geen regels moet stellen die niet worden nageleefd. Volgens kolonel J.J. Jorrits- ma, hoofd inspectie van de uitvoerende diensten van de rijkspolitie, wordt de snelheidsgrens van 100 kilo meter massaal overschre den. In het jaarverslag van de rijkspolitie over 1983 wordt gesteld dat de wegge bruiker niet gemotiveerd is om zich te houden aan de wettelijke snelheidsbeper king. Harder rijden dan 100 km wordt door de wegge bruiker niet als een overtre ding ervaren. Daarbij komt dat de kans dat hij gepakt wordt gering is. Als de overheid vindt dat per se moet worden vastge houden aan de 100 km-grens, moeten de snel heidscontroles worden geïn tensiveerd. Dat zal echter ten koste gaan van andere taken die verband houden met de veiligheid op de au tosnelwegen, aldus kolonel Jorritsma. Hij noemt het voor politieman demotive rend te moeten constateren dat het incidenteel optreden tegen weggebruikers die de snelheidsbeperking overtre den geen enkel effect sor teert. Met een verbeten gezicht zit Joan Birtwell achter het stuur van haar crossauto. Zij was in Augusta in de Amerikaanse staat Mai ne een van de deelnemers aan een wedstrijd in een npg steeds aan populariteit winnende tak van de autosport: het modder-ra cen. DEN HAAG De Nederlandse bisschoppen stellen zich op het standpunt dat directe euthanasie en hulp bij zelfdoding strafbaar moeten blijven. Bepaalde vormen van passieve euthanasie zijn voor de bisschoppen wel aanvaardbaar. Dit blijkt uit de schriftelijke bijdrage die de bisschoppen aan de Staatscommissie Euthanasie hebben gezonden. Deze commissie heeft vele instanties en organisaties om hun standpunt gevraagd. De bisschoppen vinden dat in de wet moet worden vastgelegd welke medische handelingen of het achterwege laten van medi sche handelingen niet als directe euthanasie zullen worden bes- couwd. Van doden op verzoek is volgens de bisschoppen geen srake als de arts op uitdrukkelijke wens van de patiënt een be handeling achterwege laat waardoor de patiënt komt te overlij den. Ook het staken van een zinloze behandeling die het sterven alleen maar vertraagt, of een pijnverlichtende behandeling die het stervensproces juist bespoedigt, moeten niet als doden op verzoek worden beschouwd. De bisschopen willen geen onderscheid maken tussen „doden op verzoek" en „doden in het belang van". In het laatste gaat het dan om pasgeboren kinderen, zwakzinnigen of demente bejaar den die hun wil niet kenbaar kunnen maken. „Wij moeten halt houden waar een handelen begint dat in alle eerlijkheid niet an ders dan doelbewust doden kan worden genoemd". Met het toelaten van directe euthanasie dreigen de grenzen steeds verder te worden verlegd, zo vrezen de bisschoppen. Het gevolg daarvan kan zijn dat de patiënten niet meer weten of de arts hun wil volgt of hun belang zoals hij dit ziet. De bisschoppen zijn ook tegen een verwijzingsplicht voor artsen die bezwaar hebben tegen directe euthanasie. Volgens de bis schoppen zou dit in strijd zijn met de gewetensvrijheid. Meer Nederlanders blijven dit jaar dichter bij huis tijdens de vakantie. Althans dat verwacht het toeristische bedrijfsleven. Dank zij onderzoeken weet men daar nu al, dat die toeristen echter niet van plan zijn ook meer uit te geven. Integendeel ze houden de knip op de beurs, zo wordt zelfs verwacht. Misschien valt dat nog wel mee, want het is toch positief, dat men zijn vakantie steeds meer in eigen vaderland wil doorbrengen. Zelfs gewoon in de vakantie thuisblijven kan heel plezierig zijn. En dat plezier kan nog worden verhoogd met het dagelijks actuele exemplaar van de Leidse Courant. "O De Leidse Courant wil ik best III. I l\l M dagen proberen. SU V li Gratis en geheel vrijblijvend r Naam: Adres: Uk Pcslcode/Plaats:A Teleloon: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: SI Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek j L om een pnxlabonnement wonden geweigerd. CL, (S mtT Ceidóc Souiarit Voorafgegaan door militairen en begeleid door personen uit de diplomatieke dienst rijdt een auto het stoffelijk overschot van ambassadeur Chale naar de uitvaartdienst. WASSENAAR In Wasse naar is vanmorgen, voor het eerst sinds twaalf jaar, een staatsuitvaartdienst gehou den. Onder begeleiding van een kleine vijfhonderd man troepen werd in de stromen de regen het stoffelijk over schot van de ambassadeur van Tanzania, Sebastian J. Chale, van zijn residentie aan de Groot Haesebroekse- weg overgebracht naar de rooms-katholieke kerk De Goede Herder aan de Stoep- laan. Ambassadeur Chale, die begin vorige week over leed, was deken van het corps diplomatique. De be grafenisstoet bestond üit vierentwintig man mare chaussee, de Marinierskapel met tamboers en pijpers, een vuurpeloton van acht man, en drie echelons van elk honderd man van Koninklij ke Marine, Koninklijke Landmacht en Koninklijke Luchtmacht. Na de uitvaart dienst ging de lijkwagen, be geleid door een ere-escorte motorrijders, naar Schiphol. Ambassadeur Chale is van daag in Tanzania begraven. Laatste „gokvragen"! LEIDEN Met de ant woorden 3 en 4 zijn de gokvragen uit onze Tour prijsvraag verdwenen. Het antwoord op vraag 3 („Op welke plaats eindigt de ploeg-Raas In de ploe gentijdrit?") is: de derde plaats. Velen hebben dit juist voorspeld. De reis naar Parijs gaat naar S. Vork uit Rijpwetering; de badhanddoeken gaan naar Gordon Verhagen uit Oegstgeest en Marijke van Schie uit Warmond. Het antwoord op vraag 4 („Op welke plaats staat Eric Vanderaerden in het algemeen klassement na de 4e etappe?") was iets lastiger. Veel deelnemers dachten dat Eric in de gele trui zou rondfietsen, maar tot nu toe moet hij genoegen nemen met de achtste plaats. De reis naar Parijs gaat naar Mevr. Zandbergen uit Zoeterwoude; de bad handdoeken gaan naar Loek van Ruiten uit Oegstgeest en Henk Koot uit Voorhout. Het antwoord op vraag 7 („Welke etappe won Henk Lubberding in de Tour de France 1983?") moet morgen in ons bezit zijn. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren het Ajmerikaanse aan bod herhaald om met de Sovjet-Unie over anti-sa tellietwapens in de ruimte te gaan praten. De woord voerder van het Witte Huis, Larry Speakes, ont kende dat de Verenigde Staten onaanvaardbare voorwaarden hebben ge steld aan het openen van onderhandelingen over anti-satelietwapens. Wel gaf hij toe, dat Washing ton een omvattender agenda voorstaat dan de Sovjet-Unie heeft voorge steld. Moskou had zondag het Ame rikaanse antwoord op het Rus sische voorstel om in septem ber onderhandelingen te be ginnen over ruimtewapens als „onbevredigend" van de hand gewezen. Volgens het Russi sche persbureau TASS wil de regering-Reagan alleen zulke onderhandelingen beginnen als tegelijkertijd wordt gespro ken over de middellange af standsraketten en de strategi sche kernwapens. De onder handelingen over deze wapens werden eind vorig jaar door Moskou afgebroken, nadat de eerste Amerikaanse kruisra ketten in Europa waren gesta tioneerd. Volgens Speakes vormt het voornemen van de Ameri kaanse regering om dergelijke besprekingen niet te beperken tot anti-satelietwapens „geen beletsel" voor de onderhande lingen over ruimtewapens. Hij zei te hopen dat de verklaring van TASS over de Russische afwijzing niet het officiële standpunt van de Sovjet-Unie vertegenwoordigde. „Hopelijk bereikt ons via diplomatieke kanalen een gedetailleerder antwoord", .aldus Speakes. De regering-Reagan werd vorige week vrijdag verrast door het Russische voorstel om nog voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen onderhan delingen te beginnen over de ruimtewapens. Een hervatting van de dialoog met Moskou zal Reagan hoogstwaarschijnlijk de nodige stemmen opleveren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1