ritse staalarbeiders weigeren te staken Bolivia eensgezind achter Siles Zuazo Franse communisten op zoek naar „eigen Berlinguer lui ven van Venetië lan de pil Jacht op zeehonden Afval Oostenrijkse kerncentrale naar China *A BUITENLAND fieidaeCouttcwl DINSDAG 3 JULI 1984 PAGINA 11 sraël ontkent rrestatie Carlos ÈL AVIV Een Israëlische rege- ngsfunctionaris heeft gisteren berich- i tegengesproken, als zou de Israëli- ie marine vorige week de internatio- kle terrorist Carlos gevangen hebben [nomen. Volgens deze berichten be- tnd Carlos zich boord van de Libane- veerboot, die vrijdag werd gedwon- kn naar Haifa te varen. Vijf van de bgen gevangenen passagiers van de berboot zullen waarschijnlijk vandaag orden overgedragen aan het Rode ruis. De overige vier blijven nog voor ndervraging in Israël. Het Rode Kruis keft bij de Israëlische regering gepre steerd tegen het feit, dat zij de vier kvangenen niet mag bezoeken. Oud-president Israël in Leningrad opgepakt TEL AVIV De Israëlische oud- -president, Efraim Katzir, is afgelo pen zondag in Leningrad opgepakt. Volgens de Israëlische radio werd Katzir gearresteerd, toen hij in Le ningrad een bijeenkomst bijwoonde van Sovjetactivisten, die pleiten voor emigratie van joden uit de Sovjet-Unie. Katzir zou ondertussen weer zijn vrijgelaten en vandaag wordt hij in Parijs verwacht. Katzir, president van Israël van 1973 tot 1978, bevond zich in Leningrad voor een wetenschappelijke confe rentie. Hij is als biochemicus ver bonden aan het wetenschappelijk instituut Weizman in Rehovot. De Koning bereid over unie met Aruba te praten DEN HAAG Minister de Koning van Antilliaanse zaken is bereid op nieuw onderhandelingen te beginnen over de vorm van het samenwerkings verband tussen Aruba en de overige vijf Nederlandse Antillen, dat tot stand moet komen wanneer Aruba in 1986 eenmaal de aparte status heeft gekre gen. Hiermee reageerde hij op de wei gering van de vijf Antilliaanse eilanden om een unie aan te gaan met Aruba, zoals vorig jaar is overeengekomen op de Ronde Tafelconferentie. De vijf be sloten het afgelopen weekeinde dat er opnieuw met Nederland en Aruba over deze kwestie moet worden onderhan deld. Christen-democraten leiden in Guatemala GUATEMALA-STAD De christen-democraten in Gua temala hebben, nadat ruim de helft van de stemmen na de verkiezingen van zondag ver gadering geteld waren, de lei ding. Zij kregen 17 procent, gevolgd door de centrum- -rechtse Unie van het Natio naal Centrum (UCN). De ul tra-rechtse MNL staat tot nu toe op 12 procent. De getelde stemmen verte genwoordigen een doorsnee van het gehele land en zijn een vermoedelijke indicatie van de einduitslag. Kelly overweegt vertrek uit Bondsdag BONN Petra Kelly, een van de oprich ters van de Westduitse Groenen, over weegt voortijdig haar zetel in de Bondsdag op te geven. Zij heeft de partij tien dagen bedenktijd gevraagd om zich over haar toekomst te beraden, zo maakte mevrouw Kelly gisteren bekend. Kelly's verklaring houdt verband met een besluit, dat de Beierse afdeling van de Groenen zondag nam. Op een bijeenkomst in Aschaffenburg werd een voorstel van Kelly afgewezen, dat inhield dat zij haar mandaat van vier jaar in de Bondsdag zou volmaken. De Groenen hebben iuist de regel dat bondsdagafgevaardigden na twee jaar opstappen. Voor Kelly betekent dat dat zij in maart 1985 moet opstappen. Eigen vlag voor Curacao WILLEMSTAD Met veel feestelijk vertoon is gisteren op Curasao voor het eerst de eigen Cura^aose vlag in top gegaan. Tegelijk met de vlag wer den ook het Cura^aose volkslied en het wapen van het eiland officieel in gewijd. De vlag van Curasao bestaat uit een donkerblauwe achtergrond met in de linkerbovenhoek twee vijf hoekige sterren, een grote en een kleinere. De grote ster symboliseert het eiland Curasao en de kleinere het eilandje Klein Curasao dat even voor de zuidkust ligt. Onderaan de vlag is over de hele breedte van de vlag een gele balk. De vijf hoeken van de ster ren symboliseren de Cura^aose bevol king die is samengesteld uit mensen uit alle vijf continenten. (Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN De staalar- er niet voor over. Bill Sirs, lei- eiders van Groot-Brit- der van de belangrijkste staal- innië hebben een dom- bond, verwacht dat de staken- er geplaatst op hoop van de mijnwerkers hun blokkade r A.L„r van de belangrijkste grootste staalfabrieken in Schotland en Wales nu nog zullen verscher pen. De politie bereidt zich ïijnwerkersbaas cargill op een algemene ;aking. Zij weigeren ge- oor te geven aan de wens daar voor op nieuwe bloedige an Scargill, om uit soli- botsingen met stakersposten. Mijnwerkersleider Scargill on- ,i derhandelt momenteel nog e kolenmijnen ook alle met dg transportarbeiders, in taalfabrieken plat te leg- de hoop dat zij wel een solida riteitsactie zullen beginnen. Een dergelijke staking zou niet alleen een einde maken aan )e bonden van de staalarbei- lers, die overigens wel partij het vervoer van cokes en ijzer- rekken voor de mijnwerkers, erts per vrachtwagen naar de ijn van oordeel dat een soli- staalfabrieken, maar ook aan ariteitsactie hun eigen leden het vervoer van olie naar de elektriciteitscentrales. Het is echter onwaarschijnlijk dat de vrachtwagenchauffeurs Scar gill een helpende hand zullen toesteken. De weigering van de staalar beiders om de stakende mijn werkers te steunen, is een har de klap voor Scargill. Afgelo pen week dacht deze militante vakbondsbaas nog dat hij goed op weg was om Groot-Brittan- nië compleet plat te leggen. Intussen loopt de schade als gevolg van de acties van de mijnwerkers steeds hoger op. De City van Londen vreest dat deze financiële strop hogere rentes, stijgende inflatie en een fors waardeverlies van het pond sterling zal veroorzaken. De staking van de mijnwer kers zal dus voor onbepaalde tijd voortgezet moeten worden. In sommige Britse regio's staan de stakende mijnwerkers ongunstig aangeschreven, om dat zij hun werkwillige colle ga's met allerlei middelen trachten te intimideren. Zelfs de vrouwen en kinderen van werkwilligen worden achter volgd. Woedende stakers gooi en ruiten stuk bij mijnwerkers die toch aan de slag gebleven zijn. Vooral in Noordoost-Engeland zorgen de mijnen nu zelf voor het transport van werkwilli gen. Zij worden vervoerd on der bescherming van de poli tie. De Britse autoriteiten ho pen, dat dit initiatief een mas sale terugkeer van werkwilli ge mijnwerkers zal bevorde- (Van onze correspondent Cees Manders) ?OME De Venetianen zijn 'ewaarschuwd: iedereen die u ondanks het verbod \og waagt om duivenvlees te ten, loopt grote kans tijdelijk nvruchtbaar te worden. De urgemeester heeft het de af- elopen week overal laten lanplakken. Ie duiven horen bij Venetië, oals de kanalen en de eiland- Met honderdduizenden Iestelen ze op daken, balkons, p deur- en raamlijsten, vooral de directe omgeving van iet San Marco plein. De San Marco is de belangrijkste broedplaats van de stad. oor de toeristen zijn de dui- •en een aardige attractie, want lergens blijken de beestjes zo i zo menslievend als op iet beroemde plein. Als de ■tadsduivenvoeder 's ochtens negen uur en 's middags >m twee uur de vogels hun roedsel komt brengen, verza nden zich duizenden toeris- en om dit spektakel te zien. Maar de duiven vormen ook :teeds meer een overlast. De tad moet jaarlijks enorme ommen gelds betalen om de ipenbare gebouwen van hun iitwerpselen te reinigen. Dm het duivenbestand in te omen hanteerde de gemeente het verleden twee midde len: de duiven werden afge- Ichoten door geoefende jagers 9f de duiven werden in grote vetten gevangen. Tegen dit be leid heeft de dierenbescher ming altijd bezwaren gehad. 0e gevangen duiven werden namelijk niet gedood en ver nietigd, zoals de bedoeling \vas, maar onderhands ver kocht aan restaurants, die het gebraden duivenvlees als ty- oisch lokale schotel op het menu zetten. Het gemeentebestuur van Ve netië heeft deze bezwaren en verdachtmakingen dit keer voor willen zijn. Sinds enkele weken wordt er nu in het voer dat de duiven traditioneel op kosten van de Venetiaanse ge meenschap wordt verstrekt, een middel gestopt dat hun voortplan tingsm ogelijkh eden aanzienlijk beperkt. De waarschuwing van de bur gemeester aan de burgerij geldt die ingezetenen die dui venvlees als een lekkernij be schouwen. Eten ze vlees van de duiven die aan de pil zijn, dan worden ook zij (tijdelijk) gesteriliseerd. Waaghals De Canadese waaghals Karei Soucek was giste ren de eerste man in 23 jaar, die zich in een olie vat van de Niagara-wa- tervallen naar beneden liet storten. Van alle acht mensen die zich ooit aan deze .stunt" hebben ge waagd, kwam Soucek er het beste vanaf. In het ziekenhuis werden zijn lichte verwondingen be handeld, waarna hij naar huis mocht. Op de bovenste foto ba lanceert het vat met Sou cek op de rand van de meer dan 50 meter hoge Hoefijzer-waterval, een van de drie Niagara-wa- tervallen. Op de tweede foto Soucek na de val, kort voordat hij aan boord van een boot vol ,,fans" wordt gevist. Op de onderste foto het ver trek van de waaghals per ambulance naar het zie kenhuis. BUITENHEER Amerikaanse legertop kiest voor Reagan NEW YORK Van de 297 ondervraagde Amerikaanse generaals en admiraals wenst 97 procent de herverkiezing van president Ronald Reagan. Dit is gebleken uit een opinie- -onderzoek van het weekblad Newsweek. Gevraagd naar hun sympathie voor de andere kandidaten voor het presi dentschap, antwoordde 25 pro cent van de hoge officieren de Democraat Gary Hart te ver kiezen boven zijn partijgeno ten Jackson en Mondale. Vol gens het onderzoek is 51 pro cent van de ondervraagde hoge militairen ervan over tuigd dat het risico van een kernoorlog de afgelopen vier jaar kleiner is geworden en 95 procent is van mening dat de defensie van de VS in die pe riode is versterkt. Gewapend met een stok opende deze man gisteren de jacht op zeehondjes in Canada. Ongeveer 22.000 zeehondjes zullen dit jaar op deze wijze worden gedood. LIBANEES VEILIGHEIDSPLAN MOET HEERSCHAPPIJ PRIVÉ- LEGERTJES BEËINDIGEN BEIROET De Militaire Raad onder leiding van de nieuwe opperbevelhebber van het Libanese leger, generaal Michel Aoun, heeft gisteren de laatste hand gelegd aan een veiligheidsplan dat een einde moet maken aan de heer schappij van de partij- en pri- ve-legertjes in Libanon. Het veiligheidsplan voorziet in de stationering van 9000 solda ten van het officiële leger in Beiroet op stellingen, die door de elkaar bestrijdende milities zijn ingenomen. Tegelijk met de stationering van het Liba nese leger moeten ae zware wapens van de milities van straat verdwijnen en worden opgeslagen. Het veiligheids plan zal, als alles volgens plan verloopt, morgen in werking treden. In Libanese regerings kringen is vernomen, dat de Raad de commandant van de Franse waarnemersmacht heeft gevraagd de bewaking op zich te nemen van de plaat sen in Beiroet waar de zware wapens van de diverse milities worden opgeslagen. Van Fran se zijde is op dit verzoek nog niet gereageerd. LA PAZ Bolivia lijkt na de ontvoering van president Hernan Siles Zuazo de onderlinge meningsverschillen terzijde te hebben geschoven en zich eensgezind achter de democratisch gekozen regering te hebben geschaard. De militante vakbonden, de za kenwereld en het leger betuigden gisteren hun steun aan Siles, die afgelopen zondag door zijn ontvoerders werd vrijgelaten toen bleek dat zij niet de verwachte bijstand van het leger kre gen. In La Paz zijn sinds de vrijlating van Zuazo meer dan 100 mili tairen, politiemannen en politici aangehouden. De zes ontvoer ders van Zuazo, die na diens vrijlating een goed heenkomen hadden geozcht in de Argentijnse ambassade, hebben zich giste ren aan de politie overgegeven, nadat de regering had beloofd dat zij een eerlijk proces zullen krijgen. Waarnemers in La Paz wijzen er op dat Siles Zuazo momenteel weliswaar wat meer ruimte heeft gekregen van, met name, de militante vakbond COB. Maar de enorme economische proble men van Bolivia lijken niet snel op te lossen. De prijzen in dit armste land van Zuid-Amerika zijn vorig jaar met 1.041 procent gestegen. Pogingen om deze superinflatie door middel van be zuinigingen af te remmen worden tegengegaan door de vakbon den. Bovendien heeft Bolivia een aanzienlijke buitenlandse schuld, waarover het nauwelijks de rente kan betalen. In mei werd een akkoord bereikt met de buitenlandse schuldeisers, waarin de aflossing van de schulden werd uitgesteld totdat het land er financieel beter voor staat. Een van de belangrijkste oorzaken van de inflatie is de sterke ontwaarding van de peso, die sinds oktober 1983 met 90 procent is gedevalueerd ten opzichte van de dollar. Bolivia is zeer gevoe lig voor devaluaties, omdat het vrijwel alle eindprodukten moet invoeren en de export van tin, olie, zilver en wolfraam weinig oplevert. Voor het presidentiële paleis in La Paz verzamelden zich gisteren tienduizenden Boliviaanse boeren en arbeiders om hun steun te betuigen aan president Siles Zuazo. PARIJS De Franse communisten zijn in op stand gekomen tegen de leiders van hun partij. Zij hebben te kennen gege ven dat zij af willen van het „democratisch centra lisme" (geen oppositie toe gestaan tegen een een maal genomen besluit) en de partij veranderd willen zien naar het model van het moderne Italiaanse (Euro)communisme. Deze verandering van opvat ting binnen de Franse Com munistische Partij is het ge volg van de vernederende ne derlaag die de partij geleden heeft tijdens de onlangs gehou den verkiezingen voor het Eu ropees Parlement. Bij deze verkiezingen wist de partij slechts elf procent van de stemmen te bemachtigen. In een rapport over de verkie zingen is door de partijleiding geprobeerd de schuld voor de Het centraal comité van de partij verklaarde echter meer te zien in een „werkelijke stap in de richting van een demo cratisering van de partijorga nisaties, om de democratische weg naar het socialisme te be vorderen". De officiële woordvoerder van het politbureau, Pierre Juc- quin, sprak openlijk over de mogelijkheid dat de partij het principe van het „democra tisch centralisme" los zou la ten. Jucquin wees hierbij op het succes van de Italiaanse communisten, die als Italië's grootste partij uit de verkie zingen tevoorschijn kwamen. Volgens hem bewees dit succes dat het in verval raken van het communisme in de Wes terse maatschappij beslist niet onafwendbaar hoeft te zijn. Met deze veelzeggende uit spraak gaf Jucquin in feite min of meer te kennen, dat de Franse communisten wel eens gepiuueeru ue scnuiu voor ae franse communisten wei eens nij x nederlaag bij de regerende so- een Franse Berlinguer zouden tijbij cialistische partij te leggen. Verder verklaarde men dat de regering zich niet had gehou den aan de belofte voor het vormen van een gezamenlijk verkiezingsfront. Gesugge reerd werd de regering te ver laten, omdat uit de verkiezin gen was gebleken dat de arbei ders vinden dat de partij bin nen de regering te weinig poli- tfeke invloed uit kan oefenen kunnen gebruiken. De pas ge storven leider van de Italiaan se communisten was ook in Frankrijk zeer populair en zijn dood viel precies in de tijd dat kritiek op partijleider Mar- chais in hevigheid toenam. Charles Fiterman, minister van verkeer, is waarschijnlijk het meesterbrein achter de in terne revolutie. Hij wordt door ve'iën gezien als de mogelijke opvolger van Marchais. Iro nisch genoeg heeft de minister zijn komeetachtige loopbaan juist aan Marchais te danken. Moderniseren Volgens zijn supporters wil Fi terman de partij door en door moderniseren. De recente ont wikkelingen binnen de partij hebben zijn positie als even tuele opvolger van Marchais zeker versterkt, hoewel hij tot voor kort nog als „te rechts" beschouwd werd. Marchais heeft weliswaar toe gegeven dat het principe van het democratisch centralisme „geperfectioneerd" moet wor den, maar dat hij er nog steeds volledig achter staat. Volgens Marchais zou het centraal co mité hem op iedere bijeen komst kunnen ontheffen van zijn functie, maar was dit nog door niemand voorgesteld. Toch staat het bijna vast dat hij voor of op de volgende par tijbijeenkomst te horen zal krijgen dat hij kan vertrek ken. Op de vraag of hij een voor stander was van een breuk met de regering antwoordde Marchais, dat het niet in de aard van zijn partij lag „om een zinkend schip te verla ten." Maar dit zei hij waar schijnlijk meer uit naam van het doorsnee partijlid, die wil da ff de partij in de regering blijft, dan uit eigen overtui ging. Het interne gerommel in de Communistische Partij heeft president Mitterand voor een delicaat probleem geplaatst, nu de leiders van de communis ten stilzwijgend te kennen hebben gegeven zijn regering af te wijzen. Het centraal co mité en de partijleden in het algemeen daarentegen willen dat de partij in de regering blijft. Mitterand, die deze zomer waarschijnlijk enige verande ringen in zijn regering aan zal brengen, had de laatste tijd zijn hoop gevestigd op de op komst van een nieuwe partij van het midden. Deze partij van linkse liberalen en ecolo gen zouden de communisten in zijn regering hebben kunnen vervangen. Bij de Europese verkiezingen wist deze partij echter niet het minimum van vijf procent te halen dat nodig is voor een zetel in Straats burg. De Sovjet-Unie, die er nog steeds van verdacht wordt de Franse communisten als ge volg van financiële ondersteu ning in haar macht te hebben, zal moeten beslissen of ze een nieuwe, naar Italiaans voor beeld opgezette partij kan ac cepteren, of dat ze Marchais koste wat kost zal blijven steu nen. WALTER SCHWARZ Copyright The Guardian PEKING Oostenrijk gaat splijtstof kopen van China. Dit is van officiële zijde in Peking vernomen. In ruil hiervoor zal kernval uit Oostenrijk in Chi na worden verwerkt en opge slagen. Als gevolg van deze overeenkofnst kan nu einde lijk de vijf jaar oude kerncen trale in Oostenrijk gaan draai en. Het probleem van de ver werking van het kernafval had het onmogelijkgemaakt, dat de kerncentrale in Oosten rijk in werking kon worden gesteld. Lambsdorff voor rechter gedaagd BONN De vorige week af getreden Westduitse minister van economische zaken, graaf Otto Lambsdorff, moet voor de rechter verschijnen. Hij wordt ervan beschuldigd van het ontvangen van 135.000 mark van het Flick-concern in ruil voor een belastingvoor deel van 450 miljoen mark. Het districtsgerechtshof in Bonn bepaalde gisteren, dat er voldoende reden voor verden king is om de zaak ontvanke lijk te verklaren. Wanneer het proces precies begint werd niet gezegd, maar volgens een bron zou dit niet voor het einde van h^t najaar zijn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11