Bolivia overleeft „Cocaïne-coup" Hoe maakt je een „cadeau" van 188 zeemijlen te gelde? Britse rovers leven in luxe in Spanje Sacharovs verkeren in goede gezondheid Overige Antillen willen Aruba kwijt -BUITENLAND CiidaeSomatii MAANDAG 2 JULI 1984 PAGINA 7 Moskou moet meer graan importeren MOSKOU Met een verwachte produktie van omstreeks 180 miljoen ton blijft de graanoogst in de Sovjet-Unie dit jaar ver onder de doelstel ling van 240 miljoen ton, zodat de het land ge dwongen zal zijn meer graan te importeren dan was voorzien. Het is voor het zesde achtereen volgende jaar dat de Sovjet-Unie kampt met een te lage graanoogst. Sinds de recordoogst van 235 miljoen ton in 1978 is de produktie steeds achtergebleven bij de doelstelling. De slechte verwachtingen voor dit jaar zijn groten deels te verklaren uit langdurige droogte in het noorden van de Kaukasus. Er is in dat gebied onlangs weliswaar weer een flinke hoeveelheid regen gevallen, maar dat heeft volgens diplo maten in Moskou slechts voorkomen dat de oogst rampzalig zou zijn geworden. Eindelijk stemrecht voor vrouwen in Liechtenstein VADUZ Met een kleine meerder heid hebben de mannen in Liechten stein besloten de vrouwen in hun vorstendom voortaan stemrecht te geven. In een referendum sprak 51,3 procent van de mannelijke stemge rechtigden zich uit voor stemrecht voor vrouwen. In aantallen uitge drukt bedroeg het verschil tussen voor- en tegenstemmers maar 119. Prins Frans Josef II, die deze zomer zijn dagelijkse werkzaamheden aan zijn zoon Adam overdraagt maar nog wel in naam staatshoofd blijft, noem de de uitslag van het referendum „een prachtig afscheidscadeau". MEXICAANSE VN-AMBASSADEUR: IMF en Wereldbank moeten beleid wijzigen MEXICO/BUENOS AIRES De Mexicaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Munoz Ledo, heeft aangedrongen op een fundamentele wijziging van de „spelregels" ten aanzien van de hoge schulden van Derde Wereldlanden. Munoz Ledo wil een algehele herziening van de werkzaamheden van het Internationaal Monetair Fonds en van de We reldbank. In een interview met het Amerikaanse weekblad Newsweek zei hij, dat de „economische orde van na de Tweede Wereldoorlog sinds het midden van de jaren zestig niet meer heeft gewerkt". „De interna tionale instellingen, die zijn opgericht met het voornaamste doel de handel te stimuleren en ontwikkeling te financieren, hebben hun capa citeiten verminderd", aldus Munoz Ledo. Eind vorige week heeft Ar gentinië met de buitenlandse banken een regeling getroffen voor de betaling van 350 miljoen dollar aan achterstallige rente. Howe polst Kremlin over bezoek Thatcher MOSKOU De Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Ge offrey Howe, is gisteren in Mos kou aangekomen voor bespre kingen met de Russische lei ding. Howe ziet zijn bezoek als het begin van een lang proces van verbetering van het begrip tussen Londen en Moskou, dat ook de banden tussen Oost en West in het algemeen ten goede zou kunnen komen. Howe ver wachtte geen concrete resulta ten van zijn besprekingen. Een van de gespreksonderwerpen is overigens waarschijnlijk een be zoek van premier Thatcher aan Moskou. Onderhandelingen VS-Rusland voorlopig van de baan geen onderhandelingen zullen plaatsvinden tussen de Sovjet unie en de Verenigde Staten over de anti-satellietwapens in de ruimte, verwachten westelijke diplomaten in Moskou dat in elk geval voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen geen nieuwe vredesinitiatieven van Moskou zullen komen. „Met hun afwijzing van het Amerikaanse .ja" op hun voorstel zijn zij volledig door de mand gegaan', aldus één van de diplo maten. Hij zei het zelfs onwaarschijnlijk te achten, dat Moskou positief zou hebben gereageerd zelfs als de Amerikaanse presi dent Reagan niet de wens zou hebben geuit tot eventuele koppe ling van onderhandelingen met die over Euro- en strategische kernwapens. Moskou brak deze onderhandelingen in november af. nadat een begin was gemaakt met de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernwapens in Europa. De Sovjet-UNie liet toen weten weer aan de onderhandelingstafel in Genève te gaan zit ten, als deze kernwapens worden teruggehaald. LA PAZ Cocaïne-han- delaren en militairen die nauw bij de cocaïne-han- del betrokken zijn, heb ben waarschijnlijk de hand gehad in de ontvoe ring van de Boliviaanse president Hernan Siles Zuazo. De 71-jarige presi dent werd afgelopen za terdag uit zijn huis in de hoofdstad La Paz ont voerd. Gisteren, toen bleek dat de ontvoering niet had geleid tot de ver wachte staatsgreep en het leger achter de burgerre gering bleef staan, werd Zuazo vrijgelaten. Direct na de vrijlating van de president werden in het hele land tientallen arrestaties uit gevoerd. Onder de arrestanten is een aantal hoge militairen. Sommige van de militairen die bij de ontvoering betrokken waren, hebben hun toevlucht gezocht in de ambassades van Venezuela en Argentinië in La Paz. Onder hen bevindt zich luitenant-kolonel German Li nares, hoofd van de in de VS opgeleide anti-cocaine brigade. Zij zouden van de regering een vrijgeleide hebben gekregen om het land te verlaten. Waar heen is vooralsnog onduidelijk. Siles Zuazo, de eerste vrijelijk gekozen president van Bolivia sinds 19 jaar, werd zaterdag morgen ontvoerd door een groep van 60 geüniformeerde politiemannen, die de schild wachten bij het presidentiële paleis hadden overmeesterd. Kort na de ontvoering ver klaarde de opperbevelhebber van de strijdkrachten, gene raal Alfredo Villaroel, dat hij zich volledig van de „mis daad" distantieerde en het le ger achter de democratische regering stond. Toen de presi dent na ruim tien uur werd vrijgelaten, werd hij door mi nisters en hoge officieren naar het presidentiële paleis in het centrum van La Paz gebracht. Later werd bekend dat hij tij dens zijn ontvoering een rib- fractuur heeft opgelopen. De artsen hebben Zuazo enkele dagen rust voorgeschreven. President Hernan Siles Zuazo Gedurende de ontvoering bleef het rustig in de hoofd stad en was er geen sprake van gewelddadigheid. Siles Zuazo werd in 1980 tot president gekozen. Een mili taire staatsgreep verhinderde dat hij werd beëdigd. Dat ge beurde pas in oktober 1982, toen de militairen waren ge confronteerd met grote econo mische moeilijkheden en on rust onder de georganiseerde mijnwerkers. Zij erkenden noodgedwongen de verkie zingsuitslag van oktober 1980 en stonden Siles Zuazo toe uit ballingschap terug te keren en het presidentschap op zich te nemen. De president is van meet af aan, voor zover dat mogelijk was, krachtig opgetreden te gen de cocaïne-industrie, die voor miljarden dollars aan verdovende middelen via Co lombia en het Caribisch gebied naar de VS exporteert. Dui zenden burgers en militairen verdienen aan deze handel. Zo waren de leiders van de mili taire coup in 1980 zeer nauw bij de drugshandel betrokken. De afgelopen maanden deden in Bolivia overigens al talrijke geruchten de ronde over een ophanden zijnde coup. Bolivia is het armste land van Zuid- Amerika en kampt met een ongekende economische crisis. De militante vakbonden eisen van de regering wijzigingen op sociaal en economisch gebied. De regering zegt dat daar geen geld voor is, wat voortdurend leidt tot stakingen, die 's lands economie nog verder ont wrichten. Jackson leidt vredesmars naar Mexico i TIJUANA Dominee Jesse I Jackson, die nog steeds kandi daat is voor de Democratische „kandidatuur voor de presi dentsverkiezingen, heeft giste ren een vredesmars naar Mexico geleid. Jackson zei dat „Er daagt een oorlog aan de de mars, waaraan ongeveer horizon", aldus Jackson. „Wij 2.000 mensen deelnamen, een moeten de oorlogseconomie in onderdeel was van „een mo- Midden-Amerika aan banden reel offensief" tegen oorlog en leggen. Het geld dat wordt ge rechtvaardigheid. bruikt om mijnen te leggen in de havens van Nicaragua en het bombarderen van El Sal vador moet worden gebruikt voor voedsel, onderwijs en huisvesting". Iei Britse mensenrechtenbeweging: LONDEN In een brief van "een uitermate betrouw bare bron" in Moskou staat voor het eerst een defini tief teken dat de Russische dissidente natuurkundige Andrei Sacharov een hongerstaking heeft opgegeven. Tevens verkeren Sacharov en zijn vrouw Jelena Bon her in goede gezondheid. Dit heeft de Britse mensen rechtenbeweging Keston College afgelopen weekeinde meegedeeld. De brief van 12 juni is gestuurd aan een Russische dissidente balling in München en volgens het Keston College staat erin dat Jelena Bonner is gezien in Gorki bij het boodschappen doen. Het echtpaar Sacharov is naar deze Russische stad verbannen. In de brief staat verder dat mevrouw Sacharov elke dag naar een broodwinkel gaat, aldus een woordvoerster van Keston College. In de brief staat niets over Sacharov zelf. Het Keston College gaat er min of meer vanuit dat ook hij het goed maakt. In krin gen van de Democratrische partij gaat het gerucht, dat Jesse Jackson binnenkort naar Moskou zal gaan. Jackson zou daar on der meer duidelijkheid willen verkrijgen over de toestand van de Sacharovs. -f WILLEMSTAD De vijf Bf- Antilliaanse eilanden Cu- ragao, Bonaire, St. Maar- a ten, St. Eustatius en Saba Ifd. willen het huidige onder- linge staatsverband voort- -4 zetten, wanneer Aruba U per 1 januari 1986 zijn J7 aparte status binnen het «T Koninkrijk heeft gekre gen. Zij weigeren echter te komen tot een unie met Aruba. Een en ander betekent dat de afspraak die hierover is ge- jnaakt tijdens de Ronde Tafel Conferentie, van vorig jaar in Den Haag niet wordt uitge voerd. Dit zijn de belangrijkste beslissingen die de vijf eilan den afgelopen weekeinde heb ben genomen tijdens hun topo- verleg op St. Maarten. Hierbij speelt vooral het gebrek aan vertrouwen in Aruba een rol. De vijf eilanden hebben de centrale Antilliaanse regering uitgenodigd op de meest korte termijn onderhandelingen te openen met de alle eilanden van de Antillen en Nederland over een samenwerkingsver band tussen de vijf en Aruba van een andere soort dan een Hevige gevechten in Beiroet BEIROET Tijdens hevige gevechten in en rond de Liba nese hoofdstad Beiroet zijn af gelopen nacht zeker 12 doden en 37 gewonden gevallen. De gevechten braken om onver klaarbare redenen uit, nadat gisteren ook de rechts-christe- lijke militie had ingestemd met een regeringsplan, dat voorziet in een herstel van de orde in Libanon. Volgens dit plan moeten woensdag militairen van het Libanese leger de stellingen overnemen in Beiroet van de elkaar bestrijdende milities. Eerder al hadden de progres sieve en moslimmilites inge stemd met het vredesplan. De meeste slachtoffers door de ge vechten vielen in West-Bei- roet, van wie velen door sluip schutters en granaten. Paus en Mauroy oneens over onderwijshervorming VATICAANSTAD De Franse premier Mauroy heeft zaterdag tijdens een gesprek met paus Johannes Paulus de eis van de Franse roomskatho- lieke kerk van de hand gewe zen om opnieuw te gaan on derhandelen over de hervor ming van het onderwijssys teem. Dit meldde gisteren het persbureau van het Vaticaan. Het feit dat het persbureau van het vaticaan melding maakte over het gesprek tus sen de paus en Mauroy, duidt op grote verschillen van in zicht tussen beiden. Vorige week zondag demonstreerde ruim een miljoen mensen in Parijs tegen de onderwijsher vormingen. RUITENHEER Wolkbreuk in New York Het verkeer in New York zat dit weekeinde volkomen in de knoop, huizen stonden onder water en in enkele delen van de stad viel de stroom uit. Dit alles was het gevolg van hevi ge regenval. Het internationale vliegveld „Kennedy" moest vanwege de wateroverlast en kele uren gesloten worden. Op de foto een van de viaducten, waar automobilisten in het wa ter bleven steken. Von Weizsacker president De nieuwe Westduitse president, Richard von Weizsacker, is gis teren tijdens een gezamenlijke zitting van de Bondsdag en de Bondsraad beëdigd. De 64-jarige christen-democraat Von Weiz- sëeker, die ai jaren het respect geniet van zijn politieke tegen standers, is de opvolger van partijgenoot Karl Carstens (69). Ri chard von Weizsëcker Is de zesde president van de Bondsrepu bliek. Hij heeft slechts beperkte bevoegdheden. LONDEN Vijf mannen, die de grootste roof heb ben gepleegd in de Britse geschiedenis, leven in luxe aan de Spaanse Middellandse zeekust onder de ogen van de politie. Maar omdat er geen uitleve ringsverdrag bestaat tussen Spanje en Groot-Brit- tannië kan de politie niets tegen het vijftal onder nemen, aldus gisteren de Sunday Times. Volgens het blad zijn de vijf mannen, allen afkomstig uit Londen em omgeving, de overvallers die zich in november vorig jaar uit de voeten maakten met 6.800 goudstaven ter waarde van ruim 100 miljoen gulden, gestolen uit een spe- ciae opslagplaats in de buurt van het vliegveld Heathrow. Volgens de krant zouden de vijf enkele maanden eerder ook deel hebben uitgemaakt van een groep van veertien over vallers, die het kantoor van een veiligheidsdienst bekend als Fort Knox overvielen en er met 30 miljoen gulden vandoor gingen. De vijf mannen zijn opgespoord in het exclusieve deel van de Costa del Sol rond Marbella, waar zij in luxe huizen wo nen. In hun woningen hebben zij veiligheidsinstallaties aan gebracht, waaronder een gesloten televisie-circuit, om iedere indringer bij voorbaat te kunnen ontdekken. De Spaanse po litie weet overigens precies wie die mannen zijn. „wij weten wat zij doen en waar zij zijn. Zij staan onder voortdurend toezicht", aldus een Spaanse commissaris in de Sunday Ti mes. De eerste berichten over de verdachten verschenen in het Spaanse blad El Tiempo. De Britse politie is woedend over de onthullingen. Nu is namelijk de kans verkeken dat de verdachten ooit naar een ander land gaan. Als het land van hun bestemming een uitleveringsverdrag met Groot-Brit- tannië zou hebben gehad, had men de verdachten daar wel aan kunnen houden. Irak beschiet opnieuw schepen in de Golf SEOUL Irak heeft gisteren opnieuw aanvallen uitgevoerd op schepen in de buurt van het Iraanse olie-eiland Kharg en de Iraanse haven Bandar- Khomeini. Eén van de getrof fen schepen zou een Zuidkore- aans schip zijn. De nieuwe Iraakse aanvallen kwamen een dag, nadat de Iraanse leider Khomeini zich in een rede had uitgesproken voor voortzetting van de oor log tegen Irak. De rede, die met spanning tegemoet gezien werd en samenviel met het einde van de vastenmaand Ra madan, zou erop kunnen dui den dat de felle voorstanders van de oorlog in Teheran de interne machtsstrijd hebben gewonnen. Bij diverse Iraanse leiders, onder meer president Khamenei, was enkele maan den geleden twijfel gerezen over de mogelijkheid van een militaire overwinning op Irak. Het Nederlandse bergingsbe drijf Smit-Internationale is er in de nacht van zaterdag op zondag in geslaagd de brand te blussen aan boord van de on der Liberiaanse vlag varende Zwitserse tanker Tiburan. Volgens een woordvoerder van Smit-Internationale wordt het schip, dat afgelopen woensdag ten zuiden van het olielaadstation Kharg in brand werd geschoten door een Iraakse raket, door vijf sleep boten naar Bahrein gesleept Volgens de woordvoerder kon de brand op het achterschip van de Tiburan worden ge blust na een massale „schui- maanval", die bijna een dag duurde. FAO-CONFERENTIE OVER DE VISSERIJ: (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Hoe moeten we visserij aanpakken nu we als gevolg van het nieuwe zeerecht de beschikking hebben gekregen over 200 mijlen kustwater? Hoe vangen we die vis, en hoe kunnen we die vis een be langrijke bijdrage laten leveren aan de oplossing van onze economische en sociale problemen? Om te proberen op dit soort vra gen een antwoord te vin den, zijn dezer dagen de vertegenwoordigers van alle landen ter wereld in Rome bijeen. De FAO, de voedsel- en land bouworganisatie van de Vere nigde Naties die haar hoofd kwartier in Rome heeft, orga niseert voor de eerste keer een wereldconferentie speciaal' ge wijd aan de visserij. De be hoefte aan deze conferentie was groot, nadat de internatio nale zeerecht-conferentie van 1982 alle kuststaten in de we reld een „exclusieve economi sche zone" van 200 zeemijlen cadeau had gedaan. Op deze conferentie gaat het vooral om de kustlijnen van de arme lan den in de Derde Wereld, die na 1982 opeens 188 zeemijlen rijker werden en niet precies weten hoe ze die plotseling verworven rijkdom te gelde kunnen maken. Ze zijn niet in staat om met behulp van al die kustwateren boordevol vis hun economische behoefte te bevredigen. Ze hebben niet de kennis, niet de organisatie, niet het geld en zelfs niet de netten om vis te vangen. Daar entegen, aldus vertegenwoor digers uit de Derde Wereld, heeft „het instellen van deze visserijzone de rijke visserij- landen juist bijzonder veel voordeel opgeleverd. Want zij hebben wel de kennis, de er varing en het kapitaal De grote visserij-naties zijn (in volgorde van grootte) Japan, de Sovjet-Unie, China, de Ver enigde Staten, Chili, Peru en Noorwegen. Nederland speelt in dat gezelschap een onderge schikte rol. Maar toch was Ne derland een van de weinige landen die op deze conferentie concrete hulp hebben toege zegd. Met een bedrag van 450.000 dollar per jaar wil Ne derland een aantal kleinschali ge visserijprojecten die de FAO gaat opzetten geheel voor zijn rekening nemen. Het gaat hier om een project waarin de kustlanden van Oost-Afrika en de eilanden in het zuidwes ten van de Indische Oceaan zullen profiteren. Nederland komt naar dit soort conferenties nooit met lege handen, hetgeen van de ande re rijke landen niet altijd ge zegd kan worden. Volgens de Nederlandse delegatieleider Van der Meer is „Nederland er voor zoveel mogelijk prakti sche en theoretische kennis over te dragen Op dit terrein van de visserij hebben we juist veel research gedaan. We heb ben veel ervaring met onder zoek van de visstand, we we ten veel van visserijmanage- ment af. Al dit soort zaken willen we overdragen". De FAO-actieprogramma's voorzien ook in een betere re geling van de internationale handel in vis- en visprodukten en in het opzetten van regio nale markten daarvoor. Grote aandacht krijgt op deze visse rijconferentie ook de promotie van de visvangst als middel te gen de honger in de wereld. Het wereldvoedselprobleem is niet alleen een kwestie van landbouw, ook van visvangst.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7