Topdruk in bloembollenvak SCHRODER RUIMT OP Nieuwe bloemsoorten in de etalage IN EN OM DE KAS ly-—- GOLF VAN KLEINE CRIMINALITEIT IN NOORDWUK Bedrijven in problemen krijgen steun provincie LAND EN TUINBOUW fieidaa(3ou/m/ni MAANDAG 2 JULI 1984 PAGINA i TUINBOUWPERSONEEL (2 en SLOT) Zieke tuinders altijd wel te helpen maar bij grote drukte niet steeds De Bedrijfsverzorgingsdierist is in 1971 als stichting begonnen en ieder veilinglid kon er lid van worden. In 1975 werd het een vereniging, want vanwege overheidssubidies moest men lid zijn. Vanaf 1980 draait het als coöperatie met beperkte aansprakelijkheid. Het doel was aanvankelijk om een tuinder, die in het ziekenhuis lag, bij te springen. Nu kan het ook, als het personeel ziek is of op vakantie. Begonnen werd met twee werknemers, maar nu zijn het er 20 a 22. Secretaris Leen Middelburg verdeelde het werk, terwijl Frans Voskamp 's morgens als bureauman actief was en 's middags als assis tent werkverdeler optreedt. Vanaf 1981 is er subsidie voor va kantieregeling en cursus „vervangen" erbij gekomen. Frans Voskamp: „Soms kunnen we wel 50 werknemers heb ben, vooral in deze tijd. In de winter is het echter aanzienlijk rustiger. Zieke tuinders kunnen we altijd wel helpen, bij drukte echter niet steeds". Door de gasprijstoestanden ont staan er tegenwoordig weieens vaak spanningen bij de tuin ders. Aad Kouwenhoven treedt ook hier als voorzitter op en het bestuur telt 7 personen, afkomstig uit de HLOS's van het Westland. Aad Kouwenhoven: „De bedrijfsverzorging moet een sociale achtergrond hebben. Bij het ene bedrijf moet een verzorger inspringen om het bedrijf te leiden, bij een ander springt een broer of buurman weieens bij. Dat moet een be- drijfsverzorger verwerken. Hij is meer dan een normale tuin- bouwmedewerker. Soms doet hij geen werk, waarvoor hij is aangenomen. Het bedrijf moet goed beseffen op welke plaats een bedrijfsverzorger staat". Het personeelsverloop bij de bedrijfsverzorgingsdienst valt wel mee. Sommigen zitten er 6 a 7 jaar en een enkeling al 12 jaar. Enkelen van hen zijn vroeger zelf tuinder geweest. Ook krijgen zij voorlichting op het gebied van computer en sub straatteelt. Je krijgt namelijk weieens weinig kans om dit in de praktijk te leren. De werknemers, die er de laatste jaren bij kwamen, hebben als regel middelbare tuinbouwschool. Soms ook maakt een tuinder de bedrijfsverzorger wegwijs in een nieuwe teelt. Bij noodtoestanden wordt er weieens perso neel "geleend" met een dergelijke dienst in de Delftse regio. Er zijn nauwe contacten met deze collega-stichting, die voor namelijk de B-Driehoek van de Kring omvat. Dit zijn de 2 enige stichtingen in zijn soort in den lande. Financieel heeft men het echter weieens moeilijk, want nu loopt er bijvoor beeld een BTW-kwestie met het Ministerie van Financiën. Stichting Personeelsvoorziening in de tuinbouw, Dijkweg 66, Honselersdijk (tel. 01740-26172, 8.00-12.30 uur). Bedrijfsverzorgingsdienst, Dijkweg 66, Honselersdijk (tel. 01740-24306 8.00-12.30 uur). Commerciële bemiddeling wordt sinds een half jaar gedaan vanuit het Westland door Vedior Uitzendbureau voor de tuinbouw. Daarvóór gebeurde dit van uit filialen in den Haag en Delft. Voor de Kring vanuit Den Haag en Zoetermeer. Een woordvoerder hierover: "Het vol doet aan onze verwachtingen. Soms konden we zelfs aan de vraag niet voldoen. In het hele Westland breiden we onze contacten steeds uit. Er zijn twee vaste werknemers op ons kantoor in bloemenveiling „Westland" (tel. 01740-27446) in dienst. Het eerste artikel in deze serie stond op vrijdag 28 juni in „In en om de kas". Het is zo ver: in de bloembol lenteeltcentra grommen de rooimachines. Die slaan hun stalen bekken gulzig in de grond en geen bloembollen kweker die nu uitvoerig de tijd neemt om van gedachten te wisselen over de koeien en de kalveren. De komende weken moeten alle zeilen in de mast worden gespannen om de bollen op tijd uit de grond en gepeld te krijgen. De eerste leveranties hebben inmiddels ook al weer plaats gehad. De handelaren, de ex porteurs en de broeiers die er de voorkeur aan geven de bollen van de rode massatulp Apeldoorn zelf de vereiste behandeling te geven, heb ben hun cellen al weer vol liggen. Voor de vroege broei en dat wil zeggen dat men eind november of begin de cember bloeiende tulpen wil hebben - moet een vrij inge wikkelde temperatuurbehan- deling worden gegeven. En omdat het voor de vroegste bloei allemaal heel nauw luistert, geven de meesten die behandeling liever in ei gen huis. Goede oogst De oogst van de Darwinhy- briden, waartoe ook Apel doorn behoort, is zonder meer goed geworden met de gebruikelijke uischieters naar boven en naar beneden. De raap van de vroegbloeiende Kaufmanniana-tulpen is zelfs prima. Vooral de cultivar Gi useppe Verdi is uitstekend gegroeid. Als eerste gingen de bollen van de hyacinten uit de grond die voor prepa ratie zijn bestemd. Dat wil zeggen een temperatuurbe- handeling die deze bollen ge schikt maakt voor bloei in december. Nu is men bezig met.de tulpen, straks volgen de zgn. „kouwe hyacinten" en als laatste komen de nar cissen aan de beurt om ge rooid te worden. Nog even en dan gaan ook de veilingklokken weer draaien. De bollenprijzen lijken mo menteel toch wel wat onder druk te staan. Van heel wat soorten is de prijs de laatste week wel 1,- per 100 lager geworden. Een ramp is dat niet, want de noteringen wa ren wel wat al te stijf. Per slot van rekening moeten de exporteurs en de broeiers er ook nog aan kunnen verdie nen. Witte tulpen bloedduur De producenten van witte tulpen kunnen zich in de handen wrijven. Want die blijven op de bloembollen- beurs bloedduur. Zo wordt voor twaalven van Pax 24,- per 100 besteed en dezelfde maat van de nieuwe witte Si- lentia komt zelfs dicht tegen f 35,-. Trouwens: twaalven van Snow Star geeft men ook niet cadeau. Er zijn nog par tijen verkocht voor 27, per 100 en Inzeil, een witte mutant uit de rose Blenda, ligt in dezelfde koers, Als men nu een redelijk aantal leverbare bollen rooit, dan behoeft men bepaald niet op een sigaartje meer of minder te kijken! De violet getinte Don Qui- chotte is voor de broei in bin nen- en buitenland zeer ge vraagd. Geen wonder: het is een tulp die bovendien een lang vaasleven heeft. Voor de twaalven betaalt men mo menteel 20,per 100. De dubbele gele Monte Carlo what's in a name! behoort nu al jaren tot de best betaal de tulpen. Deze cultivar, die ook in Zweden heel populair is, vindt kopers voor 21, per 100. Twaalven van het stokoude rode Kersttulpje Brilliant Star gaan van de hand voor 23,per 100 en de twaalven van de eveneens heel bejaarde rode Couleur Cardinal komen op de koop briefjes voor 19, Veel gevraagd Duur blijven ook lilarose Met het rooien van tulpen op de kleigronden is ook een aanvang gemaakt. Gander en de apart getinte mutant Gander's Rhapsody. Twee tulpen die zeer vroeg gebroeid kunnen worden en in december al een zeer zwaar bos bloemen geven. Twaalven van Gander gana zelfs f 30,besteed. Voor el ven van deze laatste soort legt men 25,op tafel. Erg duur is de nieuwe rode Gar den Spot, die eveneens f 30,noteert. Het meer alledaagse broei-as- sortiment is voor wat redelij ker prijzen te koop. Twaal ven van Attila veranderen van eigenaar voor 14,en de rose Blenda doet J 1, per 100 méér. De lila Christ mas Marvel, ook in Amerika als pottulp zeer gewaardeerd, verandert van eigenaar voor f 15,en de rode, geel-ge- rande Etude, die alleen voor late broei bruikbaar is, wordt verkocht voor 14,per 100. Twaalven van Miijoran en Golden Mirjoran gaan van de hand voor f 12,en wie twaalven wil hebben van de purperen Negrita moet dar f 15,voor neertellen. De twaalven van de rode Apeldoorn staan momenteel op 8,en dat is wel eens hoger geweest. Golden Apel doorn ligt iets hoger. Als de prijzen zo blijven zult u van de tulpenkwekers stel lig geen klaagliederen gaan vernemen. Maar het seizoen is nog lang en de grote vraag blijft, hoeveel bollen de ex port in het buitenland heeft j verkocht. Wat dat laatste punt betreft laat men de kwekers zo lang mogelijk in het onzekere! In de bloemenwereld komen regelmatig geheel nieuwe soorten op de markt. Dat is nodig omdat door het toene men van het aantal verkoop punten (bloemenwinkels, kiosken, markten) de concur rentie tussen deze detaillisten toeneemt. De bloemenwin kels in Amsterdam, Berlijn, Parijs en New York willen graag iets nieuws in de etala ge zetten. Dat geeft cachet aan hun winkel en daar ko men de klanten op af. Bij deze concurrentie zijn de bloemenkwekers gebaat, want wanneer de winstmar ges van de winkelier of marktkoopman te hoog zijn heeft dat een zeer nadelige invloed op de omzet. De sprankelende vernieuwing van het Hollandse bloeme- naanbod stimuleert de ver koop. Tevens heeft deze toe vloed van nieuwtjes een gun stige invloed op de verkoop van traditionele bloemsoor ten! Het brengen van nieuwe soorten bloemen en planten is sterk afhankelijk van onze nationale instituten voor tuinbouwonderzoek. Nu men echter van overheidswege bezig is daarop sterk te bezui nigen komt de vernieuwing op de tocht te staan. Ook de veredelingsbedrijven staan onder economische druk. Fi nanciële problemen vormen bij de overheid en de verede lingsbedrijven een terugslag op de continuïteit van de vernieuwing. Stilstand dreigt en wat er dan gebeurt is ge makkelijk te raden. Vast roesten is meestal het begin van achteruitgang. Theorie en praktijk Maar de sierteeltsector heeft voor hetere vuren gestaan. Ondanks de beperkingen is er nog steeds nieuws. Weten schappers reizen de wereld af om nieuwe bloemen en plan ten te zoeken. Ook daarvan waren vorige week tijdens de open dagen op het Proefsta tion Aalsmeer voorbeelden te zien. Dit proefstation en het Instituut voor veredeling van Tuinbouwgewassen doen heel wat voor sortimentsver betering en vernieuwing. Door de kwekers wordt nog al eens geklaagd over de lan ge duur van het officiële on derzoek. Dit heeft zeker te maken met de omstandigheid dat bloemen en planten een seizoengebonden levensyclus hebben. Veranderingen in groei of bloeiwijze zijn slechts langzaam te constateren. De kwekers menen echter dat niet alles door de wetenschap behoeft uitgezocht te worden, omdat de „nieuwswaarde" van een produkt door jaren lang onderzoek, verloren- gaat. Zij willen graag een aantal hoofdeigenschappen van nieuwe teelten weten. „Geeft ons maar een hand vat", zeggen zij. „Wij zoeken de rest wel uit". Verdere ver edeling, vervroeging en ver lating regelen wij wel in de praktijk, want het onderzoek duurt te lang". De kwekers willen graag een primeur brengen en daaraan iets ex tra's verdienen. Zo gebeurt het, dat lopende wetenschap pelijke onderzoeken, door de praktijkkwekers ruimschoots worden achterhaald. Een andere vorm van ver nieuwing komt van de kwe kers zelf. Zij zoeken zelf nieuwe bloemen en planten, wanneer zij op vakantie zijn of gewoon langs de slootkant. Nou moet men daar niet al te romantisch over denken, maar er zijn op die manier al veel successen geboekt. Uit oude buitenplaatsen en uit boerentuintjes kwamen heel wat merkwaardige bloem soorten. Echte kwekers met ervaring en intuïtie werken daardoor van „onder" af aan de vernieuwing. Dat is een gelukkig verschijnsel, kwe ken leert men niet alleen uit een boekje. De „aanwas" van ons Vaderlandse zomerbloe- ménbestand (zowel van „bo ven" als van „beneden") kan men in geuren en kleuren zien op de tentoonstelling „Zomerflora" (3 tot en met 7 juli) in Veiling Flora te Rijns burg. Twee illegale Marokkanen in Noordwijk aangehouden NOORDWIJK De loontech- nische dienst van de Noord- wijkse recherche heeft afgelo pen vrijdag twee illegaal in ons land verblijvende Marok kanen aangehouden. De man nen, die woonden in Haarlem, werkten bij aan landbouwer aan het Langeveld. De twee zijn uitgeleverd aan de politie Haarlem die hen weer zal uit wijzen. Tegen de Noordwijkse werkgever is proces verbaal opgemaakt. Een steekproef van de dienst in de Noord wijkse horeca leverde geen aanhoudingen of bekeuringen op. Zware hersenschudding LEIDEN Een 54-jarige Leidse is vrijdagmiddag met een zware hersenschudding en een hechtwond naar het AZL overgebracht, nadat zij op de Burggravenlaan door een auto was aangereden. De vrouw reed op een fiets en boog plot seling links af de Van Brande- lerkade op. De auto, bestuurd door een 75-jarige Leidenaar, kon haar niet meer ontwijken. De vrouw had voorop de fiets een kind en achterop een kind, maar dezen werden niet gewond. NOORDWIJK Het begin van het vakantieseizoen ver oorzaakte in Noordwijk afgelo pen weekeinde een golf van kleine criminaliteit. Pogingen om de verzekering op te lich ten en inbraakjes waren de be langrijkste praktijken. Gistermiddag betrapten de be woners van een woning aan het Wantveld die in de tuin zaten, een 24-jarige Leidenaar die hun huis aan het doorzoe ken was. De dief ging er van door met geld en sieraden, maar werd door de zoon des huizes achterhaald. Zaterdagavond probeerden twee Katwijkers een 20-jarige Noordwijkse haar fiets te ont- fustelen door haar op straat met geweld te bedreigen. Voorbij rijdende automobilis ten aan de Zwarteweg staken geen vinger uit. Twee passe rende agenten konden wel in grijpen. Zij rekenden de twee in voor diefstal met geweld. Diezelfde dag werd bij de Noordwijkse Hema een 24-ja- rige Leidse aangehouden die voor honderd gulden aan goe deren had gestolen. De aan he roine verslaafde vrouw had met haar 1-jarige dochtertje bij diverse winkels gestolen. Een 20-jarige Amsterdammer deed zondag aangifte van dief stal van zijn Ford Capri aan het Langeveld. De auto werd in Noordwijkerhout terugge vonden. De man bekende ach teraf een ongeluk te hebben gehad met de wagen en hem in Noordwijkerhout te hebben achtergelaten. Wegens valse aangifte is de Amsterdammer aangehouden. Een 14-jarig jongetje uit Noordwijk bekende in korte tijd voor drieduizend gulden te hebben gestolen bij zijn buur man. Hij ging vaak „stripboe ken lenen", en deed dan een greep uit de portemonnee van de buurman. Het geld deelde hij met een één jaar oudere jongen. Het geld verdween voornamelijk in gokautoma ten. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM ANDERHALF MILJOEN GULDEN VOOR FINANCIëLE HULP DEN HAAG Bedrijven in Zuid-Holland wier voortbe staan wordt bedreigd door fi nanciële moeilijkheden kun nen, als ze aan bepaalde voor waarden voldoen, rekenen op financiële steun van de pro vincie. Het provinciaal bestuur wil volgend jaar een bedrag van anderhalf miljoen gulden uittrekken voor dergelijke steunaanvragen. Dit blijkt uit de nota „Provin ciale steunverlening aan indi viduele bedrijven". Bedrijven die voor provinciale steun in aanmerking willen komen moeten in een situatie verke ren waarbij een relatief groot aantal arbeidsplaatsen op het spel staat, zo blijkt uit de voor waarden die bij de instelling van het steunfonds worden ge steld. Verder moet ook de ge meente waarbinnen het bedrijf ligt bereid zijn mee te doe aan de reddingsoperatie, moeten de problemen van het bedrijf duidelijk van tijdelijke aard zijn en moet het bedrijf een goed onderbouwd onderne mingsplan tonen. De provincie bood eerder fi nanciële steun aan Verolme Elektra in Maassluis, een be drijf dat ten onder dreigde te gaan aan de problemen bij moedermaatschappij Rijn- Schelde/Verolme. De provin cie stelde zich garant voor een lening van anderhalf miljoen gulden. Verolme Elektra draait na een sterk ingekrom pen personeelsbestand nog steeds. Ook het Dierenpark Wassenaar kreeg financiële steun van de provincie, voor een bedrag van 1,8 miljoen gulden. De wijze van steunverlening van de provincie varieert van geval tot geval. In de nota zeg gen gedeputeerde staten een voorkeur te hebben voor het garant staan voor door het be drijf af te sluiten leningen. Dit om de normale geldschieters over te halen over te gaan tot het verstrekken van leningen. Andere mogelijkheden zijn di recte financiële steun, zoals bij het Dierenpark Wassenaar, en verstrekking van een lening aan het bedrijf in problemen. De bedrijven die steun willen hebben moeten daarvoor een verzoek indienen bij gedepu teerde staten. Voordat deze daadwerkelijk tot financiële hulp overgaan wordt eerst be keken of hulpverlening door anderen mogelijk is. Is dat niet het geval, en voldoet de aan vraag aan de voorwaarden, dan krijgen provinciale staten een voorstel tot de steunverle ning over te gaan. VEEMARKT LEIDEN (2-7) - Aanvoer: slachtvee 1025. stieren 120. schapen en lammeren 318. totaal 1464. Prij zen: extra kwaliteit dikbillen 9,00-13,60. stieren (resp. 1e en 2e kw.) 8,25-9,10 7,45-8,20. vaarzen (resp. 1e en 2e kw.) 7,50-8,70 6,40-7,45. koelen (resp. 1e, 2e en 3e kw.) 740-8,40 6,40-7,30 6,00-6,35. worstkoeien 5,25-6,30. schapen 180-225, per kg 5,00-7,00. lammeren 190-235, per kg 10,00-11.50. Stem ming (resp. handel en prijzen): slchtvee en stieren slecht - lager, schapen en lammeren vlot - gelijk Mishandelingen LEIDEN Een i Leiderdorp is in de nacht val zaterdag op zondag misharr deld door een groep van zé jongeren mishandeld. De ma reed op zijn fiets bij de Zijr poort. De jongens riepen hem iets tor over een gestolen fietsen ek zetten de achtervolging ie Eén van het zestal trok heip. op de Lage Rijndijk van zijji» fiets en de man werd geschojiV en geslagen. Ook de fiets werk' vernield. De politie kon evej? later in de Timorstraat een lju jarige Leidenaar aanhoudep wegens openlijke geweldpléi ging. Ook de andere vijf zijp bij de politie bekend. Een Leidenaar kreeg in nacht van zaterdag op zondét.- plotseling een vuistslag in hé. gelaat van een man toen W. door de Herenstraat liep. Ooi deze dader werd aangehouder Inbraak in café OEGSTGEEST Uit een cal aan de Dorpsstraat in Oegsf geest is vanmorgen voor enké le honderden guldens uit d kassa en fruitautomaat gesta len. De daders zijn binnengl komen door een toiletraampj aan de zijkant van het pand I forceren. De inbraak is vaiff morgen tussen twee uur Geen krant ontvangen Bli tussen 18.00 en 19.00 uur, .zL terdags tussen 14.00 en 15.& uur, telefoonnr.071-122248 el uw krant wordt nog dezelfd avond nabezorgd. Beurs ran Amsterdam Skit- beurs 29-6 Voor beurs 2-7 Atoid 117,80 178,50 Amro-bank 87,20 315,50 156,00 61,00 87,00 61,00 Boskalis Weslm Dordtsche petr Elsevler-NDU 29,70 138,80 137,50 83,50 83,00 FGH Gist Brocades Helneken Helneken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens KLM Kon. Olie Nedlloyd Gr. 52,50 138,80 129,50 118,00 96,30 50,80 158,40 150,50 211,70 112,50 138,00 52.50 128.50 117.20 50.90 158.00 150,20 211.70 112.70 138.00 Oce v. Grinten v. Ommeren Pakh. Hold, cert 238,00 28,10 57,20 28, lp Rodamco 46,80 61,50 138,30 46.90 Rollnco Unilever Ver.Bez.VNU Volker Stevin 57,90 198,50 251,70 151,00 26,90 80.00 I II 252.5(1 80.0Q

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6