Enquêtecommissie schakelt justitie in voor truc met vakantietoeslag bij RSY Medisch tuchtcollege buigt zich over („nalatigheid" van chelatie-arts Onderzoek in Twente naar giftige dioxine Reparatiewerven kunnen niet verder inkrimpen Society- huwelijk Vredeskamp Havelte vrijwillig ontruimd Jonge tijger van circus overleden; nog drie jongen bij zogende hond Korter werken bij Polygram ■INNENLAND CcidócOowianl MAANDAG 2IULI1984 PAGINA 5 J akantieverkeer »as laat op gang RIEBERGEN De vakantiedruk- op de Nederlandse wegen is zater- g nogal meegevallen. Het verkeer vam laat op gang en heeft nergens t grote problemen geleid, aldus de •rkeersdienst van de rijkspolitie in riebergen. In totaal stond er voor kilometer aan files. Daarvan wa tt er enkele in de omgeving van >sen, waar de TT weer veel bezoe- :rs trok. Andere knelpunten waren A-2 bij Eindhoven, de omgeving in Breda, tussen Apeldoorn en rnhem en de Benelux- en Maas- nnel in Rotterdam waar werk- amheden werden verricht De achttijd in Den Helder voor de .ot naar Texel was zaterdagmorgen vijf uur. Kind te vondeling leggen blijft strafbaar DEN HAAG Mensen die een kind te vondeling leggen blijven strafbaar. Minister Korthals Altes van justitie heeft zijn wets ontwerp, dat onder bepaalde omstandighe den strafbaarheid uitsloot ingetrokken. Er zou geen straf worden opgelegd als er spra ke was van hevige gemoedstoestand, het kind direct na de geboorte te vondeling zou worden gelegd en er geen gevaar voor het kind zou zijn. De intrekking van het wets ontwerp is een gevolg van de opvatting van de meerderheid van de Tweede Kamer, dat het overbodig is. Maar al blijft het te vonde ling leggen van een baby strafbaar, het openbaar ministerie zal zeer terughoudend zijn met het instellen van een strafvervol ging, zo is officieel meegedeeld. In feite wordt ook nu al strafvervolging bijna nooit ingesteld. Lessen Frans op de camping UTRECHT Nederlanders die hun vakantie doorbrengen op campings in de Ardèche en de Dordogne krijgen ook dit jaar de mogelijkheid, gratis Franse lessen te volgen. De operatie „Frans op de cam ping" wordt georganiseerd door de Culturele Dienst van de Franse Ambassade en door de Alliance Francaise des Pays-Bas. Dit jaar geven zes tien vrijwilligers van 9 tot en met 31 juli lessen op acht kam peerterreinen in de Dordogne. Tien andere vrijwilligers ver zorgen cursussen op vier cam pings in de Ardèche. Orthodontist verdacht van oplichting HOORN De politie van Hoorn heeft tegen de orthodontist E.L.M. uit die plaats proces-verbaal opgemaakt we gens valsheid in geschrifte. Hij wordt ervan verdacht het ziekenfonds West- -Friesland voor 600.000 gulden te heb ben opgelicht met onjuiste declaraties. Bij het plaatsen van beugels berekende M. vanaf 1981 meestal de vergoeding van omstreeks 4.500 gulden voor vaste apparatuur, terwijl hij vaak uitneemba- re beugels met een vergoeding tussen 1.500 en 2.000 gulden plaatste. M. be weert zich te hebben vergist in de de claratievoorschriften van het zieken fonds. Met het ziekenfonds is hij over eengekomen om te beginnen een half miljoen gulden terug te betalen. Op de Waal ter hoogte van het Gelderse Haatten heeft een aanva ring tussen drie Duitse schepen zaterdagochtend nogal wat stan koverlast tot ge volg gehad. Twee van de bij de aanvaring be trokken schepen waren tankers, geladen met gas- olie. Bij de aan varing ontston den lekken in de tankers, waar door 300 ton olie in het water te recht kwam. Aanvaring DTTERDAM De 5 V-enquêtecommissie 1 het Openbaar Ministe- s formeel op de hoogte ellen van mogelijk door leden van de Raad van estuur van RSV gepleeg- strafbare feiten. at gebeurt na afloop van de irde verhoorronde (medio li). In 1981 en 1982 had de lad van Bestuur van RSV n truc met de betaling van kantiegeld uitgehaald. Uit de verhoren is gebleken, dat in die tijd de wettelijke be palingen voor aftopping van het vakantiegeld voor de RSV-topmensen zijn omzeild door extra compenserende vergoedingen. De voorzitter van de enquête commissie, drs. C. van Dijk, heeft het voornemen van de commissie zaterdag bevestigd. Justitie is door de enquêtecom missie officieus al in een eer der stadium op de hoogte ge bracht. Volgens de commissievoorzit ter is het overduidelijk dat de extra compenserende betalin gen bedoeld waren om de af topping van de prijscompensa tie goed te maken. Voormalig president-commis saris dr. J. de Vries van RSV achtte de gevonden constructie „naar zijn gevoel" niet in strijd met de af toppings wet. Volgens De Vries was het geld (35.000 gulden) een compensatie voor het ongemak van het veel van huis zijn. „Om dat ook wat aantrekkelij ker en gemakkelijker te ma ken", aldus De Vries toen. Er was echter ook een RSV'er die deze compensatie genoot, on danks dat hij juist niet veel van huis was. „Gelijke monni ken, gelijke kappen", zei De Vries, toen de commissie hem daarop wees. RSV viel toch al niet op door een consequent arbeidsvoor waardenbeleid. Terwijl van wege financiële perikelen de werknemers verzocht werd af stand te doen van een deel van een bonusregeling, verhoog den de leden van de Raad van Bestuur hun eigen salarissen zeer fors. In Naarden is zaterdag een zoon van de voormalige Franse president Giscard d'Estaing in het huwelijk ge treden met Ina Sickinghe, een dochter van VMF-Stork topman jhr. mr. F. Sicking he. Op de foto poseert het bruidspaar met hun ouders op het bordes van het stad huis. Van links naar rechts: mevrouw Sickinghe, Giscard d'Estaing, het bruidspaar Ina en Henry, mevrouw Gis card d'Estaing en jhr. Sic kinghe. Het echtpaar gaat in Montparnasse wonen. 7VC schroeft jbsidies terug £N HAAG Het ministerie in welzijn, volksgezondheid cultuur vermindert in 1985 t subsidies aan landelijke or- fnisaties en adviesraden met i totaal 12 miljoen gulden, jinister Brinkman schrijft in jn brief aan de Tweede Ka- j |er, dat hij er de voorkeur in geeft in 1985 de „werk- Er" (zowel particuliere in- ingen als gemeentelijke en 'inciale instanties) te ont- en. Gemiddeld gaan de lan- èlijke organisaties, die dezer pgen een brief van de minis- Ir in de bus krijgen, er ten \zichte van het begrotingsbe- ag over 1984 met ruim zeven pcent op achteruit. (bngens bekennen nsteken brand 'RDRECHT Twee jon- is, de 18-jarige H.R.D. en de •jarige R.D.J., uit Dordrecht t ebben zaterdag bekend die lorgen brand te hebben ge- t licht in een tapijten- en gor dijnen winkel in hun woon- Jc laats. Zij werden aangehou- 3! en op aanwijzingen van ge- u ligen. Het duo heeft het slot .(L\ an de winkel, een pand met 31 j ier verdiepingen, met een be- 'ujfcnschaar opengeknipt en ver- am olgens binnen gordijnen in i.U rand gestoken. Als motief "oor hun daad gaven zij „bal- j ladigheid" op, aldus de politie. jC }e winkel in het centrum van ;5 'fe stad werd volledig in de as 3 jelegd. De schade wordt voor- .ji' bpig geraamd op twee miljoen -a Mlden. Oud-mlnlster S. Mansholt (links) bracht gisteren een bezoek aan de aclevoerende vrouwen. HAVELTE Bijna dertig vrouwen hebben gistermiddag in Havelte een vredeskamp opgezet dat later op de dag vrijwillig werd ontruimd. Dat gebeurde op last van Haveltes loco-burgemeester P. Tiddens. De vrouwen kozen voor een kamp bij Havelte omdat vol gens hen op de plaatselijke mi litaire basis kernkoppen opge slagen liggen. De loco-burgemeester gelastte de vrouwen op grond van de plaatselijke kampeerverorde- ning hun van hout, dekens en plastic opgetrokken tenten af te breken. Even over 10 uur gisteravond besloten de vrou wen gevolg te geven aan die eis. Inmiddels hebben de vrou wen wel een advocate in de arm genomen om te onderzoe ken of de plaatselijke kam- peerverordening ook voor hun permanente kamp geldt. De vrouwen hebben de nacht doorgebracht in de open lucht. Dat viel niet onder de kam- peerverordenig. ZUTPHEN Eén van de vier jonge tijgertjes, die vorige week bij het (mo menteel door oost-Neder land toerende) circus Cor- ty Althoff werden gebo ren, is zaterdagmorgen in Zutphen overleden. Het diertje leed aan een dar montsteking. De vier jonge tijgers werden vorige week geboren, toen het circus in Hengelo (O) stond. Het nest werd echter door de moeder, die geen melk had, verstoten. Door de circusmen sen werd toen koortsachtig ge zocht naar een zogende hond, die de moederrol zou kunnen overnemen. Die werd tenslotte gevonden bij de politie van Osnabrück, waar circus Al thoff zijn winterstalling heeft De hond, een Duitse herder, Frank Torrez, een Nederlan der die circus Corty Althoff tijdens de toernee door ons land begeleidt: „Het is jammer, maar we hadden er al een beetje rekening mee gehou den. Het diertje was de zwak ste uit het nest. In de vrije na tuur zou het ook zeker zijn doodgegaan". De drie overgebleven jonge tij gers maken het overigens zeer goed. Ze zijn samen met hun stiefmoeder ondergebracht in de caravan van roofdieren- dompteur Yan Gruss, die ove rigens van directeur Althoff al een nieuw interieur toegezegd heeft gekregen. De tijgertjes, hoewel nog maar een week oud, weten zich namelijk al duchtig te weren met tanden en nageltjes en de totale af braak van de caravan is al in gezet. UTRECHT De vakbon den hebben met Poly gram Nederland BV, de platenmaatschappij die voor 50 procent in handen is van Philips, een ak koord bereikt over het in vullen van de arbeidstijd verkorting. Daarvoor heb ben de 1.000 werknemers van Polygram de afgelo pen twee jaar hun prijs compensatie ingeleverd. Het akkoord houdt in, dat de 40-urige werkweek zal worden verkort tot gemiddeld 38 uur via 26 halve of 13 hele vrije dagen. Hoeveel extra banen dit zal opleveren, is volgens bestuurder W. Brand van de Industriebond FNV nog niet te zeggen. Wel zei hij dat er in de directe productiefuncties een uitbreiding van het aantal ba nen nodig zal zijn. Bij Philips zelf is overigens nog steeds geen akkoord over arbeidstijd verkorting bereikt. ZWOLLE Heeft de Ermelose internist dr. J. Reuchlin het vertrouwen in de medische stand on dermijnd Is hij nalatig geweest bij de behande ling van mevrouw Van Haasteren uit Harder wijk, die op 3 mei van het vorig jaar in Zwolle overleed tijdens het toe passen van de chelatie- therapie? Over die vra gen zal het medisch tuchtcollege in Zwolle zich de komende weken buigen en in openbare zitting bekendmaken wat men ervan vindt. Die uitspraak is zaterdag 18 augustus. In het gebouw van de Zwolse rechtbank werd zaterdag morgen breedvoerig gepraat over de klacht die de inspec teur voor de volksgezondheid in Overijssel, dr. T. Land heer, tegen dr. Reuchlin bij het medisch tuchtcollege heeft ingediend. Over de chelatietherapie zelf werd nauwelijks gesproken. Op landelijk niveau wordt daarover nog uitvoerig gedi- cussieerd, o.m. binnen de ge zondheidsraad en in de vaste kamercommissie voor ge zondheidszorg. Mevrouw Van Haasteren meldde zich bij de chelatie- kliniek in Zwolle, nadat ze van een familielid in Ameri ka had gehoord dat met die therapie zulke goede resulta ten waren bereikt. Voor de Harderwijker vrouw reden te proberen haar problemen (ze was zwaar suikerpatiënte en had hartklachten, waar schijnlijk als gevolg van aderverkalking) door middel van chelatietherapie te ver minderen. Tijdens de gesprekken vooraf liet ze Reuchlin weten, het op prijs te stellen dat hij haar huisarts niet op de hoogte stelde. Iets dat normaal ge sproken wèl gebeurde in de kliniek. Reuchlin onderzocht haar uitvoerig, maakte elek trocardiogrammen en liet la boratoriumonderzoek doen en begon vervolgens met de behandeling. Op 3 mei vorig jaar, nadat zij al twee behan delingen had gehad, werd mevrouw Van Haasteren, toen ze aan een infuus lag, onwel. Ze werd van de kli niek overgebracht naar het ziekenhuis De Wezernlan- den, maar overleed direct na aankomst. In het sectierap- port werd melding gemaakt van een stil hartinfarct, dat mevrouw Van Haasteren op de morgen van 3 mei kreeg. Ze praatte daar met niemand over. Ook niet met Reuchlin. Verder werd duidelijk dat zich overvulling van het ade renstelsel heeft voorgedaan. Die overvulling zou te ma ken kunnen hebben met de infuusvloeistof die ze kreeg toegediend. Maar een duide lijke relatie tussen de dood en de chelatietherapie kan niet worden gevonden. Voor het medisch tuchtcolle ge en dr. Landheer aanlei ding diep in te gaan op de manier waarop Reuchlin de patiënten controleerde en de omgeving waarin de chelatie therapie werd toegepast. Met name dr. J. Boevé, plv. lid geneeskundige van het tucht college, probeerde de Erme lose internist nalatigheid in medisch handelen aan te wrijven. Reuchlin en zijn raadsman mr. L.C. Wessel- dijk wezen alle kritiek van de hand. „Ik heb naar beste weten als arts gehandeld. De toestand van de patiënte blijkt achteraf nog slechter te zijn geweest dan dat ik zelf geconstateerd had", aldus dr. Reuchlin in zijn slotwoord. Op de vraag van dr. Bouvé of dr. Reuchlin op dezelfde wij ze zou willen werken in een dergelijke kliniek antwoord de de aangeklaagde internist met „in principe wel". Overheidsbanen ook voor vreemdelingen DEN HAAG De mogelijk heden voor niet-Nederlanders voor een baan bij de rijksover heid, worden verruimd. De wet van 1858, waarin staat dat voor functies bij het Rijk het Nederlanderschap is vereist, wordt ingetrokken. Daarmee staat iedere functie, behoudens bij wet te stellen beperkingen, voor vreemdelingen open. Dit is terug te vinden in een con cept-wetsontwerp dat minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken voor overleg aan de centrales van overheidsperso neel heeft gestuurd. In de her ziene Grondwet staat alleen nog maar dat alle Nederlan ders op gelijke voet in openba re dienst benoembaar zijn. De beperking ten aanzien van vreemdelingen is daarbij be wust achterwege gelaten. DELFT De meeste gro te scheepsreparatiewerven kunnen, na de nu lopende afbouwplannen, niet nóg verder worden ingekrom pen. Dat zou economisch onverantwoord zijn. Dit heeft de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters (Cebosine) zaterdag mee gedeeld. Verdeling van werk is in deze sector niet mogelijk. Er be staan verder geen kenmerken de verschillen tussen de wer ven onderling wat betreft technieken, know-how en fa ciliteiten. Dit staat in de studie „Be schrijving zeescheepsreparatie in Nederland" die door de werven is opgesteld. Dit zijn onder andere ADM, Boele, Van der Giessen-De Noord, De Schelde, Verolme Botlek en Wilton-Fijenoord. Alle werven zijn min of meer concurrent van elkaar, door dat potentiële klanten hun ei gen werfvoorkeur laten gel den. Op grond van het aanbod in Nederlandse havens en werk dat elders bemachtigd kan worden, zijn de reparatiewer ven tot de conclusie gekomen dat er voldoende aanbod te krijgen moet zijn. 'RIEMELS ftlW swodnmceoeA J IkOMTViCER eews k Uteeftew. HENGELO De hoofd inspectie voor de volksge zondheid en milieuhygië ne heeft het rijksinstituut voor de volksgezondheid en milieuhygiëne op dracht gegeven na te gaan of het zeer giftige en vrij wel niet afbreekbare dioxine voorkomt in de metfhch vervuilde grond in Twente. Men gaat groenten die in tuinen worden verbouwd onder zoeken. Aanleiding voor het onder zoek is het sluiten door de Westduitse autoriteiten van de Hamburgse lindaanfabriek Boerhinger, omdat bij het pro- duktieproces van dit bedrijf dioxine vrijkwam. De insec- tendodende stof lindaan werd indertijd ook in Hengelo ge maakt door Stork Chemie. Toen dit bedrijf zijn poorten sloot bleef er een grote hoe veelheid hch (hexachloorcy- clohexaan) op het fabrieks complex. Akzo, dat het terrein van Stork Chemie overnam, heeft de hch-berg laten afvoe ren naar speciale depots. Maar ook is er hch in de Twentse bodem terechtgekomen, vooral in de periode dat Stork Che mie nog in bedrijf was. Dit ge beurde in een tijd dat men veronderstelde dat hch geen schade voor milieu en volksge zondheid kon opleveren. In Twente is men nu bevreesd dat zich in de hch-stortingen dioxine bevindt Dit ontstaat bij het omzetten van hch-ver- bindingen tot trichloorben- zeen, grondstof voor onkruid- verdelgingsmiddelen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5