Geen gesprek over ruimtewapens 698 Oogartsen bijgeschoold via satelliet- operatie Tweemaal geel BON LKreupele eend SOVJET-UNIE VINDT AMERIKAANS ANTWOORD ONBEVREDIGEND (oning Beatrix als reüniste Duitse auto-industrie langzaam weer op gang BIDEMKOOL EN RUNDERTARTAAR Uitslag Tourprijsvraag ^É£eicUe ©omcmt Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Lelden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 BankiAmro bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 1 21.02(uitsl.aut.betaling).kwartaalf 63,07, jaar f 240,46 W' Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Maandag 2 juli 1984,75e jaargang no. 22 l DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Opklaringen, maar in de nacht en ochtend nog plaatselijk een bui. Middagtemperatuur om streeks 16 graden. Matige noordwestenwind, langs de kust nu en dan krachtig. Na dinsdag meer zon. Zon op: 05.26, zon onder: 22.02; hoog water Schev.: 06.43 en 19.27; laag water: 02.47 en 14.58. JTRECHT De politie heeft dit veekeinde op de rijksweg Den Haag- Utrecht vlak bij Oudenrijn twee Fran- e jongens van 19 en 21 jaar in een zeer ijzondere „lelijke eend" aangehouden. )at in een bocht naar rechts het lin- erportier automatisch open ging was og het minste: de voetrem deed niets, e handrem een beetje en verder zat er een benzinetank in. De passagier had een stoel. Hij lag op een paar dekens p de grond met naast zich een plastic irrycan met benzine. De benzine werd oor een plastic leidinkje via het ver- rarmingskanaal naar de motor geleid, n Utrecht bleek later uit de bloed roef, dat de bestuurder onder invloed erkeerde. De auto is in beslag geno- Israël laat passagiers opgebrachte veerboot gaan TEL AVIV Israël heeft vandaag nog eens vijf passagiers vrijgelaten van de Libanese veerboot, die afgelopen zaterdag door Israëlische kanoneer- boten werd gedwongen naar Haifa te varen. Er worden nog vier mensen vastgehouden en verder ondervraagd omdat zij worden verdacht van vij andelijke activiteit tegen Israël, aldus een militai re woordvoerder. De veerboot met 63 passagiers en 21 bemanningsleden op weg naar Beiroet, werd eind vorige week onderschept. Na twaalf uur mocht het schip Haifa weer verlaten, met achter lating van de negen'opvarenden. De Libanese re gering noemt het incident „zeeroverij". Zeehonden jacht in Alaska open NEW YORK In weerwil van felle pro testen van Amerikaanse dierenbescher mers is op de Pribilof-eilanden ten westen van Alaska gisteren de jaarlijkse zeehon- denjacht begonnen. De bewoners van de kale rotseilanden, voor wie de zeehonden vellen de belangrijkste bron van inkom sten zijn, zullen naar schatting 22.000 die ren (drie tot vijf jaar oude mannetjes die er bij de onderlinge machtstrijd niet in zijn geslaagd een eigen „harem" te vero veren) doden. Volgens dierenbeschermers, die tevergeefs hebben geprobeerd de jacht door de rechter te laten verbieden, loopt de toch al bedreigde diersoort nu nog meer gevaar. MOTORSTUNTMAN BOTST: 1 DODE ASSEN Het TT-gewoel in Assen heeft zaterdag twee slachtoffers geëist. In het dorpje Witten, aan de rand van het TT-circuit, kwam 's avonds om half 11 de 21- jarige Westduitser E. Meyer om het leven nadat hij met zijn motor frontaal in botsing was gekomen met een an dere motorrijder. De laatste, de 23-jarige in Duitsland gelegerde Engelse korporaal, had even tevoren nog on der luid applaus van duizenden enthousiaste toeschou wers zijn motorstunts laten zien. Een ander dodelijk on geluk gebeurde zaterdag rond zeven uur bij Hoogeveen. De 20-jarige Westduitse A. Steimer, die als duopassagie- re achtej op 'n motor zat, verloor na een botsing met een andere motorrijder haar helm en overleed ter plaat se aan een schedelbasisfractuur. De politie in de regio Assen/Zwolle heeft wegens te hard rijden een groot aantal bekeuringen uitgedeeld aan motorrijders. Jenzine oedkoper OTTERDAM uper en normale enzine worden ïorgen als gevolg an de ontwikke- ngen op de inter- ationale markt :sp. 1,6 en 1,8 cent >edkoper. e gemiddelde prij- n worden dan 0,2 cent voor su- r (zelftank) per ter en 176,8 cent >or normale benzi- (zelftank). De ijzen van diesel i lpg blijven on- eranderd. \veetakt gaat met cent omlaag en imt gemiddeld op 9,8 cent per liter. WASHINGTON/MOS KOU De Amerikaanse regering heeft gisteren te leurgesteld gereageerd op de weigering van Moskou om de onderhandelingen over ruimtewapens en kernwapens met elkaar te verbinden. De Sovjet-Unie had eind vorige week het voorstel gedaan om in september met Washing ton te gaan onderhande len over anti-satellietwa pens in de ruimte. In prin cipe aanvaardde de rege- ring-Reagan dit voorstel, maar Washington bond er de voorwwarde aan dat tegelijkertijd zou worden gesproken over de vastge lopen INF- en START-on- derhandelingen (over de middellange- afstandsraketten en tfe strategische wapens. Het Kremlin kwalificeerde gisteren het Amerikaanse ant woord daarom als „volkomen onbevredigend". Volgens de Sovjet-Unie is Washington niet serieus, omdat de VS ook de kernwapens bij de onder handelingen willen betrekken en daarmee „voorwaarden vooraf" stellen. Westelijke di plomaten zeiden echter, dat Moskou kennelijk was verrast door de snelle Amerikaanse aanvaarding van zijn voorstel en daarom een argument zocht om de onderhandelingen niet door te laten gaan. Op het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verheelde men gisteren overigens niet dat Washington eveneens ver rast werd door de wijze waar op de Sovjet-Unie vorige week het voorstel deed voor onder handelingen over anti-satel lietwapens. De regering- Reagan zag zich onder een druk geplaatst. De publicatie van het voorstel via het Sov jetpersbureau TASS heeft vol gens berichten in Amerikaan se media de reactie van Was hington beïnvloed. Een afwijzing van het Russi sche voorstel zou Reagan in ternationaal kunnen schaden en hem stemmen kunnen kos ten tijdens de verkiezingen in novenber, zo concludeerde men in Washington. Daarom besloot de regering-Reagan meteen te reageren op het Russische voorstel. Pagina 7: Amerikaans-Rus sische onderhandelingen voorlopig van de baan ningin Beatrix was zaterdag aanwezig bij de officiële opening officiële programma maakte koningin Beatrix met enkele vrien- n het 34e lustrum van studentenvereniging Minerva in de Pie- dinnen van haar jaarclub „Agapantus" een wandeling door de fskerk. De koningin, die lid was van de Vereniging Vrouwelijke Leidse binnenstad. jdenten Leiden, was een van de reünisten. Na afloop van het Pagina 3: „Minerva vol goede moed naar het jaar 2000". FRANKFORT De Duitse autofabrieken zullen de komende dagen de produktie hervatten, nu in de meeste deelstaten een akkoord is bereikt voor het conflict in de Duitse metaalindu strie. De autofabrieken moesten de afgelopen weken hun poor ten sluiten, als gevolg van een gebrek aan onderdelen. Ook au tofabrieken in andere Europese landen, waaronder Nederland, moesten personeel tijdelijk naar huis sturen wegens gebrek aan onderdelen uit Duitsland. Deze bedrijven zullen de produktie de komende dagen eveneens hervatten. Door de stakingen is in de Duitse auto-industrie ongeveer een maand produktie verloren gegaan. De totale schade van de stakingen, die zeven weken hebben geduurd, wordt geraamd op ruim tien miljard gulden. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees yfr? in de aanbieding. Bloemkool, "1 per stuk liJU Rundertartaar, 500 g >&25 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hanegraaf elfde Nederlander in het geel DEN HAAG Jacques Ha negraaf is gisteren de elfde Nederlander geworden die ooit de gele trui aan heeft gehad. Drie jaar geleden was Gerrie Knetemann de laat ste Nederlandse „gele rij der". De Kneet droeg het kleinood in totaal zeven da gen. De andere Nederlandse dragers zijn: Joop Zoetemelk (22 stuks), Wout Wagtmans (13), Wim van Est (4), Gerrit Voorting (4), Jan Raas (3), Ab Geldermans (2), Jan Janssen (2), Gerben Kar stens (2) en Rini Wagtmans (1). Hanegraaf kon de trui voor het eerst in zijn leven aandoen omdat hij een aan tal bonificatiesprints had ge wonnen. Ploeggenoot Adri van der Poel bleef daardoor één seconde achter Hane graaf in het algemeen klas sement. In Mieke Havik heeft Nederland nu ook een twaalfde „gele rijd(st)er". Verder onder meer in sporttribune: Jongensdroom Hanegraaf wordt werkelijkheid Napels overschrijdt grenzen voetbalwaanzin Mamola weerstaat kamikaze-optreden teamgenoot Roche Freek van der Capellen districtskampioen Yvonne van Dorp scoort bijna maximaal Bereiken tweede ronde Wimbledon goed voor vertrouwen LEIDEN Dat Leo van Vliet in Saint-Denis, de aankomst plaats van de eerste etappe, als eerste Nederlander over de streep zou gaan, voor spelden heel wat deelnemers aan onze Tour-de-France- prijsvraag. De reis naar Pa rijs voor twee personen gaat naar B. Venema uit Leiden, de badhanddoeken naar Hans Jelierse uit Noordwijk en John van der Geest uit Sassenheim. Geen van de deelnemers voorspelde het goede ant woord op vraag 2: „Op vyel- ke plaats staat Jan Raas in het puntenklassement?". Jan Raas heeft immers nog helemaal geen punten ver diend voor/lit klassement. De oplossing van vraag 6 (Welke Nederlandse radio verslaggever maakte in de jaren vijftig het Tourgebeu- ren populair?) moet uiterlijk morgen in ons bezit zijn. (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk. I Keuze uil 100 «tuk*. Alkemadelaan 1 Roelofarandtv Telefoon 01713*2046*2073. El NISSAN MSTERDAM Een groot aantal Nederlandse oogartsen olgde afgelopen zaterdag in het Academisch Medisch Cen- j|um (AMC) in Amsterdam op een groot video-scherm een igoperatie die rechtstreeks per satelliet vanuit Milaan werd gezonden. Het unieke gebeuren werd gelijktijdig gadeger igen door in totaal duizend oogartsen die zich daarvoor trzameld hadden in zeven centra in Europa, 's Middags het de beurt aan Amsterdam. Aan de verzamelde Euro- medici liet Dr. Bos zien hoe men met de nieuwe YAG- ier binnen twee minuten het troebele vlies (staar) achter b kunstlens kan „wegexploderen". Een bijscholingscursus op hoog niveau", noemt de Amster damse oogchirurg dr. A. Breebaart de gebeurtenis. Hij had iet zijn collega dr. P. Bos in Amsterdam de leiding over de Amsterdamse groep kijkers. De operatie (het inzetten van *n kunstlens), die op meer dan 1.100 kilometer afstand door *n team van Amerikaanse, Zwitserse, Franse en Engelse iirurgen werd uitgevoerd, was volgens Breebaart op zich liet uniek. „Het was echter in Europa wel voor het eerst dat 'llega's in verschillende plaatsen niet alleen rechtstreeks de verrichtingen konden beoordelen, maar ook tussendoor tagen konden stellen aan de chirurgen" Wat Maurice Garin eenentachtig jaar geleden was, is Mieke Havik nu. We bedoelen de eerste gele trui in de Tour de France, maar dan nu die voor vrouwen. Die mocht gisteren door deze Nederlandse wielrenster worden aangetrokken. En daarmee reden vandaag twee Nederlanders in het geel in Frankrijk rond. Want door in een sprint acht seconden te verdienen, veroverde Jacques Hanegraaf even later ook de gele trui. En na twee van dergelijke successen kunt natuurlijk niet achterblijven. Verover een (proef-)abonnement op de Leidse Courant en u weet elke dag haarfijn wie de gele trui verder allemaal nog mag dragen. Parkpopfestival: grootste van Nederland De vierde editie van het Parkpopfestival trok gisteren een record aantal bezoekers naar het Haagse Zuiderpark. Met een toeloop van tussen de zestig- en zeventigduizend popliefhebbers is daar mee het gratis toegankelijke festijn uitgegroeid tot het grootste van. Nederland. De organisatoren het Algemeen Haags Comité (AHC) en Stichting d'Job waren dan ook uiterst tevreden. Op muzikaal gebied bood het festival voor elk wat wils, waardoor bij het grote podium onder een stralende hemel volop genoten kon worden van onder anderen Ian Dury The Music Students, The Cry met John Watts en The Sound. Op het kleinere vrouwenpo dium zorgden behalve de Ina Deter Band ook de Dolly Dots voor veel vertier. „We zijn een gezelligheidsbandje", liet Angela het publiek tijdens het concert weten. Met veel dansbare muziek maakte het zevental dat helemaal waar. FOTO CEES VERKERK I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Adres In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een vencek ,j (Soma/nt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1