Mamola weerstaat kamikaze-optreden teamgenoot Roche Nijboer niet in interland RTTRIBUNE Sportwereld Regen weerhoudt Streuer en Schnieders van grotere daden Hockeydames superieur, heren zoeken evenwicht LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JULI 1984 PAGINA 13 udoka's derde i landenstrijd PILBRONN De Nederlandse Joploeg is tijdens een vierlan- nwedstrijd in Heilbronn als fde geëindigd. West-Duitsland >n ongeslagen, Oostenrijk werd eede. - Nederlandse ploeg trad in de irkste samenstelling aan. Door- t Peter Snijders verhinderd i is, werd de formatie begeleid or Chris de Korte, die na de ympische Spelen het bewind i n Snijders zal overnemen. Ne- rland zegevierde met 5-3 over vitserland. Nederlagen werden leden tegen West-Duitsland •6) en Oostenrijk (3-4). Van de Kruk wil doping onderzoek bij krachtsporters UTRECHT Tijdens ae algemene ledenvergade ring van de Koninklijke Nederlandse Krachts portbond in Utrecht is zaterdag de veelvoudige Nederlandse kampioen gewichtheffen Piet van de Kruk tot voorzitter gekozen. Van de Kruk, die al meer dan tien jaar zitting had in het bestuur waarvan de laatste tijd als vice-voorzitter, volgt Jan Nieuwenhuyzen Kruseman op die vice-voor zitter wordt. In zijn eerste toespraak bepleitte Van de Kruk het instellen van preventief dopingonderzoek bij de beoefenaren van een krachtsport. De nieuwe voorzitter kondigde aan fondsen te willen werven die de bond in staat moeten stellen moderne appa ratuur aan te schaffen. Van de Kruk denkt daar bij in de eerste plaats aan controles op het gebruik van spierversterkende middelen. Schaakzege Sovjet-Unie LONDEN Het schaakteam van de Sovjet-Unie heeft de tweekamp over vier ronden tegen de „Rest van de Wereld" met 21-19 gewonnen. Na be ëindiging van de afge broken partijen wonnen de Russen de tweede ronde met 6-4, de derde met 5,5-4,5 en in de vierde en laatste ronde werd de stand 4,5-5,5 voor de wereldselectie. De Nederlander Tim man verloor zijn slot- partij tegen Kasparov. Van Lith ongeslagen SAMARKAND Karen van Lith heeft in het damtoernooi in Samarkand, in het Aziatische Zuiden van de Sovjetunie, een voortreffelijke prestatie gele verd. De nummer twee van Ne derland bleef in het dertien ron den tellende toernooi ongesla gen, behaalde zeventien punten en eindigde in het sterke veld als eerste buitenlandse deelneemster op de vijfde plaats. De eindover winning ging naar de Russin Aleksandra Brogoenova. Dr. Vadim Bajramov uit de Sov jet-Unie is dit weekeinde for meel benoemd tot voorzitter van de werelddambond, de FMJD, als opvolger van de Nederlander Wim Jurg. Seniorenrecord Edwin Jongejans KEULEN Edwin Jongejans heeft gisteren tijdens schoon- springwedstrijden voor junio ren in Monnheim bij Keulen het nationale seniorenrecord verbeterd. Hij verzamelde in elf sprongen 647.30 punten en bleef daarmee exact veertien punten boven het oude record, dat hij tijdens de jongste natio nale kampioenschappen op 633.30 punten bracht. Bij de meisjes zegevierde Petra Smits. De achtlandenwedstrijd werd zowel bij jongens als bij de meisjes door Nederland ge wonnen. Slecht begin softbalploeg LOS ANGELES De nationale damessoft- balploeg is het voor-Olympisch toernooi om de Women's International Cup op zeer te leurstellende wijze begonnen. Op rij wer den drie nederlagen geleden: tegen de Ver enigde Staten (0-6), Japan (2-5) en Porto Rico (0-3). Het team dat jarenlang onder de leiding van coach Nol Houtkamp behoorde tot de defensief beste ploegen van de wereld, faal de in alle opzichten. De nederlaag tegen ex- -wereldkampioen Amerika lag in de lijn der verwachtingen, maar de nasmaak was bitter. Werpster Els Koks, die haar rentree maakte, kreeg geen enkele steun van haar veldspeelsters. Reeds na eén slagbeurt was de strijd beslist. Tegen Japan bleek de ver moeidheid van de reis nog niet uit de be nen, waarbij de zeer hoge temperatuur een extra belasting bleek. Van der Velden wint in Zweden STOCKHOLM Cees van der Velden heeft door een zege in Stock holm de leiding geno men in het wereld kampioenschap formu le 1 voor speedboten. Van der Velden won gisteren voor het twee de opeenvolgende jaar de Grote Prijs van Zweden. Door die overwinning passeerde hij de Italiaan Molinari in de algemene rang schikking. Molinari werd in Stockholm vierde. ROOSENDAAL Gerard lijboer zal niet deelnemen jan de 25 kilometer interland wedstrijd, die op 7 juli in het twitseréfe Solothurn wordt ge- louden. Aan de wedstrijd irordt deelgenomen door atle- bn uit Zwitserland, Frankrijk, talië, West-Duitsland en Ne- lerland. De overige twee deel- lemers in Los Angeles, Cor ^ambregts en Cor Vriend, zul- en wel van de partij zijn in lolothurn. Zij worden verge eld door Leon Wijers, Max tan Wersch, Jacques Valentin in Henk Mentink. Üor Lambregts won zaterdag n Roosendaal nog een halve narathon. De Limburger liep Ie ruim 21 kilometer in 1 uur, 1 minuten en 29 seconden. Hij iad aan de eindstreep vijf se- londen voorspong op Gerard fJijboer. Peter Rusman werd Jerde. Vriend finishte als 38e op ruim tien minuten van de winnaar. Bij de dames was Carla Beurkens de snelste. Zij bleef de Belgische Marie Loui se Deurbrouck 28 seconden voor, 1.12.24 tegen 1.12.52. Tijdens de traditionele wed strijden om de Vriendschaps beker, waaraan een Zuidne derlandse ploeg deelnam, heeft de sprinter Peter van der Heijden zowel de 100 als de 200 meter gewonnen. De at leet van PSV uit Eindhoven, die vorig week in Sittard een nationale sprinttitel greep, no teerde 10,67 en 21,50 seconden. De derde Nederlandse zege kwam op naam van Wim Cools. Cools, lid van THOR uit Roosendaal, liep 47,92. De ploegenwedstrijd werd gewon nen door Rijnland, voor Lu xemburg en Zuid-Nederland. BAANTITELS VOOR PETER PIETERS ALKMAAR 10,81 seconden. Peter Pieters Peter Pieters behaalde zater- heeft zaterdag op de ver- Net als vorig jaar werd Ab dagavond ook de tweede na- hieuwde baan van Alkmaar Harren tweede. Pieters reed tionale titel, in de klasse- jijn kampioenschap op de kilo- de duizend meter in 1 minuut mentswedstrijd. olhockey De Nederlandse folhockeyjunioren zijn tijdens het Europees kampioenschap ils zesde van de acht landen {eëindigd. Spanje werd win- laar. iVaterpolo winnaar geworden van het zeslandentoernooi in Duisburg. Voetbal Het internationale voetbaltoernooi om de „Beker van de Grote Muur" in Peking is gëëindigd in een overwin ning voor de Westduitse vere niging Waldhof, dat in de fina le het nationale elftal van Chi- Hongarije is na met 1-0 versloeg. Wielrennen De Nederland se wielrenner Armand van Muiken heeft gisteren een koers voor amateurs in Brussel over 107 kilometer gewonnen. Tweede werd Peter Harings. Hockey De Westduitse hoc keyteams hebben dit weekein de oefenwedstrijden tegen Bel- ASSEN Dolgraag hadden Egbert Streuer en Bernard Schnieders de Grote Prijs van Assen in de zijspanklasse wil len winnen. Op het eigen cir cuit van Assen waren ze nog nooit met veel roem overladen en het moest er maar eens van komen. Streuer en Schnieders hadden bovendien de laatste weken niet stilgezeten en het aantal pk's van hun zijspan nog eens opgevoerd. Kortom, ze waren klaar voor de strijd tegen met name de Zwitserse combinatie Rolf Biland-Kurt Waltisperg. Streuer en Schnie ders gingen het gevecht inder daad aan, tot de dertiende van de zestien ronden. Toen begon het licht te regenen. Streuer kwam toen tot de conclusie, dat het nemen van onnodige risico's zinloos was. Hij liet Bi- land en Waltisperg gaan en stelde zich tevreden met de tweede plaats. Tot zijn spijt weliswaar, maar Streuer liet zich niet verleiden om zijn uitstekende uitzichten op de wereldtitel in de waag schaal te stellen voor het dag succes. Vooral niet, nadat Streuer en Schnieders konden constateren, dat hun voor naamste belagers in de strijd om het wereldkampioenschap, de Fransen Alain Michel en Jean-Marc Fresc al in de eer ste ronde naast de baan te recht kwamen. Dat alles na een aanvaring met de Zwitsers Hans Hügli en Andreas Schütz. De tweede plaats voor Streuer was nu ruim voldoen de om uit te lopen op de con currentie. Naaste belagers zijn nu de Westduitsers Werner Schwarzel en Andreas Huber. De voorsprong van Streuer (52 punten) op Schwarzel (38 pun ten) bedraagt veertien punten. Met nog drie GP's voor de boeg luidt uitkijken èn uitrij den nu het devies van Streuer en Schnieders. Het succes van Streuer en Schnieders verbloemde enigs zins de mindere prestaties van de andere Nederlanders. Van Drie en Van Dis kwamen he lemaal niet aan de start. Van Kempen en De Haas zaten er in de beginfase goed bij. Zij koersten op een zesde plaats, maar hun hoop vervloog, toen ze in de vijfde ronde met pech naar de kant moesten. fieto streeft KOPLOPER LAWSON LACHENDE DERDE IN HALVE- LITERKLASSE ieerde Tim Steens is afgehaakt en ausputzer Van der Have te horen kreeg dat zijn opofferin gen in het voorseizoen voor niets waren geweest, weinig keus. Hij probeert zijn basis- ploeg (met Ron Steens), zeker nu de langzaam van een hielo- peratie herstellende Ties Krui- ze nog niet inzetbaar is. keer op keer uit in de hoop dat de zo gewenste homogeniteit ein delijk wordt gevonden. Zeker gisteren in Amstelveen is ge bleken, dat dit nog lang niet het geval is. Dames: Nederland-Engeland 2-1 (2-0) in Maastricht: 10. Eysvogcl 1-0, 12. Van Doorn 2-0, 51. Brown 2-1. Scheids rechters: Aichinger/Farke (WD1). Toeschouwers: 2500. Nederland-Engeland 4-1 (3-1) in Am stelveen: 7. Ohr 1-0, 12. Eysvogel 2-0, 28. Le Poole (sc) 3-0, 34. Dixon (sc) 3-1. 69. Le Poole (sc) 4-1 Scheids rechters: Aichinger/Farke (WDl). Toeschouwers: 3000. Nederland - Groot-Brittannie 3-0 (1-0) in Maastricht: 21. Bouwman 1-0. 48. Bouwman 2-0, 59. Bouwman 3-0. Scheidsrechters: Steller en Sprengler (WDl) Toeschouwers: 2500. Nederland - Groot-Brittannie H (0-0) in Amstelveen: 43. Kerley 0-1. 64. Van Asbcck (strafbal) 1-1 Scheidsrechters: Stelter en Sprengcr (WDl). Toeschouwer^ 3000 Toch een ererondje van Boet van Duimen, maar dan wel achter op de motorfiets van Ron Punt. Een handblessure van den Boet maakte deelnemen onmogelijk. Hagenaar Pajic vierde in Assen ASSEN Het sneller bijtanken door Roger Marshall kostte Joey Dunlop zijn tweede overwinning in de race voor de For mule I. Na Mick Grant werd de Hagenaar Mile Pajic verrassend vierde. De 28-jarige Pajic: „Ik had die fabrieksmannen nog niet eerder ontmoet, omdat de races voor de Formule I vaak op een straten- circuit worden verreden. Het ligt echter wel in de bedoeling dat ik bij de race in Zolder in België weer aan de start sta. Ik heb goede hoop, dat ik mijn prestatie kan evenaren. Dit gebeuren in Assen blijft natuurlijk iets, wat moeilijk te vergelijken valt. Het was eigenlijk een resultaat, waarvan ik alleen maar kon dro men". In de 80cc-klasse eindigde de Nederlander Hans Spaan fraai als tweede achter Martinez. er fijntjes op, dat een driecy- linder een ander type is dan een viercylinder. Na enig be raad stelde de jury Agostini in het gelijk. Spencer moest zijn driecylinder in het renners- kwartier achterlaten. Met voor hem catastrofale gevolgen. Maar ook een onvergeeflijk nonchalant optreden van een toch zeer professionele renstal als Honda, die normaal gespro ken de halve literklasse in zijn greep heeft. Eén trainings rondje op de driecylinderma- chine was voldoende geweest om door de keuring te komen. Een nalatigheid die dan ook zwaar werd afgestraft. Druk De overige coureurs van Hon da konden nog zo hun best doen om Lawson zover moge lijk van de eerste plaats te houden, erg veel succes had dat niet. Ron Haslam, Ray mond Roche en Randy Mamo- la namen Lawson weliswaar in de tang, maar deze bezweek niet onder de druk. Hij liet zijn hoofd niet op hol brengen en zag tot zijn genoegen dat halverwege de koers Haslam moest afhaken. Lawson wijdde al zijn aandacht vervolgens aan Roche en Mamola, maar schrok uiteindelijk toch terug voor het stuntwerk van vooral Roche en stelde zich tevreden met een derde plaats. „Het kan vrijwel niet anders of Eddy wordt de nieuwe we reldkampioen. Of hij moet verschrikkelijk veel pech krij gen", verklaarde Mamola. Daarna trok hij zich terug om zijn overwinning op gepaste wijze te vieren. Na het wegvallen van Boet van Duimen door een hand- blessure was de inbreng van de Nederlanders naar ver wachting zeer bescheiden. Henk de Vries eindigde op de zeventiende plaats. Maarten Duyzers kwam als 22ste en voorlaatste binnen. Zij bereik ten in ieder geval nog meer dan Rob Punt en Henk van der Mark, die machinepech kregen en afstapten. AREND WILTING Roderlk Bouwman scoorde zaterdag drie keer tegen Groot-Brittannië, maar mist deze kans. gië gewonnen. De dames won nen met 6-1 en 4-0. De West duitse heren bereikten scores van 3-1 en 5-0. Dc hockeyhe- ren van de Sovjet-Unie heb ben het drielandentocrnooi in Moskou gewonnen. Zweefvliegen Bij de Euro pese titelstrijd zweefvliegen in Vinon, Frankrijk, bezet de Limburger Gerrit Kurstjens de positie van beste Nederlander. In de 15-meterklasse bezet Kees Musters uit Alphen aan den Rijn de zevende plaats. Autosport De Belgische formule-l-coureur Thierry Boutscn heeft gisteren de 200-kilometerrace van de No- risring gewonnen. Handboogschietcn De Ne derlandse handboogploeg heeft zaterdag in Goirle een wed strijd tegen België met 2-1 ge wonnen. Het jeugd-en dames team was te sterk voor de zui derburen. De Nederlandse he ren verloren echter van hun Belgische tegenstanders. MAASTRICHT/AMSTEL VEEN Gijs van Heu- men, coach van de natio nale hockeydames, heeft het gemakkelijker dan zijn vader Wim, die de na tionale hockeyheren on der zijn hoede heeft. Dit is in het afgelopen weekein de wel duidelijk gewor den tijdens de oefenwed strijden in het kader van de voorbereidingen voor de Olympische Spelen in Los Angeles. De Nederlandse dames won nen van Engeland in Maas tricht met 2-1 en gisteren in Amstelveen met 4-1. De heren bouwden in Limburg dank zij Bouwman (drie treffers) een ruime marge op (3-0), maar moesten een dag later tevre den zijn met 1-1. Beide keren traden de dames aan met experimentele opstel lingen om enkele speelsters op andere plaatsen uit te probe ren voor het geval nummer één op die stek weg mocht val len. Bij de heren heeft Wim van Heumen. nu de gebles- eeft inês gostini voorbii ung c J oen een 5SEN Op de erelijst van sta- 154-jarige TT is de Spanjaard een ngel Nieto de vermaarde Ita- de- ian Giacomo Agostini voor- als jgestreefd. Nieto boekte za- Jor- rdag in de 125cc-race zijn het jftiende zege op het circuit in Drenthe, zes keer in de ac- Icc en negenmaal in de I25cc. een gostini, tegenwoordig team- anager bij Yamaha, won tus- de n 1968 en 1976 veertien keer in TT (acht zeges in de 350cc, ug- s bij de halve-liters). Agosti- teit blijft voorlopig wel de suc- •svolste coureur aller tijden. e Italiaan won vijftien we- VV 'ldkampioenschappen en 122 rote Prijzen. Nieto is op weg lie- tar zijn dertiende wereldtitel of- boekte in Assen de 88e op rand-Prixzege uit zijn loop- jle- I an. ing SSEN Uitgeput, hevig incj anspirerend en kwaad er- wam Randy Mamola de >ek ts in nadat hij de halve Se- terklasse van de 54ste n*~ T in Assen had gewon- d| ?n. Mamola moest letter- (k tot op het bot gaan om overwinning veilig te or- ellen. De laarzen totaal ize apot gesleten door het ?le contact met het as- ilt, de tenen onder het bloed. En dat alles door een teamgenoot. Want de als tweede eindigende Raymond Roche ging op het circuit van Assen als een dol geworden cowboy tekeer. Uiteindelijk moest Roche toch zijn meerdere erkennen in Mamola. Eddie Lawson wilde aanvan kelijk wel als lachende derde met de buit gaan strijken, maar hij schrok op het laatste moment toch terug voor de kamikaze-achtige acties van Roche en Mamola. Een derde plaats was voor hem toch al pure winst, omdat zijn grote rivaal in de strijd om de we reldtitel, Freddy Spencer, al in de derde ronde was uitgeval len met machinepech. Hoewel Lawson uiteindelijk winnaar op punten was, snelde hij na afloop foeterend door het rennerskwartier. Woest hij was hij op Raymond Roche: „Wat hij doet is gekkenwerk". Ook de uiteindelijke winnaar en teamgenoot van Roche, Randy Mamola, was niet erg te spreken: „Wat Raymond af en toe deed, dat grenst toch aan het ongelooflijke. Neem nou die laatste bocht. Ik remde pas op het allerlaatste moment. Het kon beslist niet later. An ders was ik eruit geschoten. En wat gebeurt er? Schiet die gek mij toch voorbij. Uiteinde lijk kon hij het ook niet hou den". ïddie Lawson (4), Raymond Roche (11) en Randy Mamola tijdens hun spannende race in de 500-cc klasse van de TT van Assen. Voor het overige was Mamola alleen maar blij. Aan het begin van het seizoen werd hij door Honda ingehuurd om Freddy Spencer naar Lawson te stu ren. Het leverde hem twee tweede plaatsen en drie derde plaatsen op. Want voor Spen cer moest uiteraard ruim baan gemaakt worden. Toen in As sen Spencer al in de derde ronde uitviel, kon Mamola zijn gang gaan. En met de dagprijs was Mamola uiteindelijk erg blij: „Als je dan bovendien nog ziet in wat voor een wedstrijd. Zo'n spannende en moeilijke wedstrijd heb ik in jaren niet gereden. Ik moest werkelijk tot op de bodem van mijn kun nen gaan". Protest De dagprijs was dus voor Ma mola, maar de grootste winst behaalde coureur van Yamaha Eddie Lawson. Met zijn derde plaats liep hij verder uit op Freddy Spencer, die al in de derde ronde uitviel door een afgebroken aansluiting van een bougiekabel. Hij probeerde het nog wel even, maar zocht na de vierde ronde definitief de pits op. Daarmee kwamen de bange voorgevoelens van Honda uit. Vrijdag brak daar ineens de hel los, toen Lawson in de allerlaatste trainingsron de een supertijd reed. Niet al leen dat was verontrustend, maar veel meer nog het func tioneren van Spencers machi ne. De vier-cylinder liep niet naar wens. Dat werd al enigs zins duidelijk toen Spencer uiteindelijk maar de vijfde trainingstijd reed. Bij Honda rook men onraad. Er werden onmiddellijk maatregelen ge nomen. De driecylinder, waar mee Spencer het afgelopen jaar wereldkampioen was ge worden, werd van stal ge haald. Dit ontlokte meteen bij Yamaha een protest. Teamma nager Giacomo Agostini wees de wedstrijdjury op een regle ment volgens welk de machi ne waarop de coureur de wed strijd rijdt, van hetzelfde merk en type moet zijn als waarmee hij zich heeft gekwalificeerd. Het merk klopte wel, maar Agostini wees de wedstrijdjury

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13