Napels overschrijdt grenzen van de voetbalwaanzin Met Mieke Havik glorieert ook het feminisme SPOHI I HIBUIME Twaalf buitenlanders voor 85 miljoen gulden LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JULI 1984 PAGINA 15 Heel Napels liep uit om de komst van Maradona te vieren. „Napels heeft altijd behoefte gehad aan een idool waarmee het zijn plagen kan verhullen", zei schrijver Campagnole over de waanzin van de laatste dagen. vervreemding van de mensen geleid. Maradona is de laatste in azijn gedrenkte spons die je aan de gefolterde toewerpt om hem op te laten houden met gillen". Echte drama's Een andere dissident, de sena tor Valenzi, heeft de politici van Napels ervan beschuldigd met het voetbal onder één hoedje te spelen. „Achter de schermen zijn politici aan het werk die alles doen om te voorkomen dat men zijn neus steekt in de echte drama's van deze stad". Maradona zal genoemde over wegingen waarschijnlijk een zorg zijn. Als hij binnenkort naar Napels komt, staan er en kele villa's, voorzien van alle gemakken, voor hem en zijn gevolg van 24 man klaar, en dan begint hij 1 miljard en 300.000 lire per jaar te verdie nen (2,5 miljoen gulden) als basisloon. Dat riante bedrag kan hij gemakkelijk verdubbe len met premies en inkomsten uit reclame. Maradona heeft verklaard dat hij er altijd van heeft ge droomd om voor Napoli te gaan voetballen, en om terug te keren naar het gebied Cam- panie waar de wieg van zijn Met de transfer van Maradona voor een recordbedrag in de Europese geschiedenis, kwam het door Italiaanse clubs in de twaalf buitenlandse sterren geïnvesteerde bedrag voor deze zomer op 85 miljoen gulden. De door Inter Milan ge kochte Karl-Heinz Rummenigge, van Bayern Miinchen, stond lange tijd aan de kop van de ranglijst met recordbe dragen. De Westduitse spits kostte Internazionale 14,5 mil joen gulden, inclusief BTW. De derde man op de lijst is de Braziliaan Socrates, de aanvoerder van het nationale elftal. Fiorentina betaalde voor zijn diensten 9,7 miljoen gulden. Ten opzichte van de bedragen voor de balkunstenaars uit Zuid-Amerika steken de transfersommen voor Europese spelers als Hans-Peter Briegel (4,5 miljoen) en Preben Elk- jaer-Larsen (4 miljoen), die beide voor Hellas Verona gaan spelen, wat schril af. De Zweed Lars Larsson, voor 1,8 mil joen naar Atalanta, wordt zelfs als een koopje beschouwd. De twaalf buitenlanders, die deze zomer door Italiaanse clubs zijn aangetrokken, zijn: Diego Maradona (Napoli), Karl-Heinz Rummenigge (Inter Milan), Socrates (Fiorenti na), Junior (Torino), Graeme Souness (Sampdoria Genua), Ray Wilkins, Mark Hateley (beiden AC Milan), Hans-Peter Briegel, Preben Elkjaer-Larsen (beiden Hellas Verona), Dan Corneliusson (Como), Lars Larsson en Glen Strom- berg (beiden Atalanta Bergamo). grootouders heeft gestaan. Want geld is niet de belang rijkste reden van zijn komst, zegt hij. Voor Napels, dat zich voorbereidt op een groots wel kom, is het in elk te hopen dat Maradona nu beter gaat voet ballen dan hij de afgelopen ja ren voor Barcelona heeft ge daan. MW wil overdekt en op kunstgras spelen MAASTRICHT Het bestuui van MVV wil een onderzoek laten instellen naar de mening van „mannelijk" Nederland over het voornemen van de eredivisieclub in de toekomst zijn thuiswedstrijden op een overdekt kunstgrasveld te spe len. Hiertoe heeft het bestuur een marktonderzoekbureau in de arm genomen, dat ruim duizend mannen uit het hele land zal enqueteren. Het on derzoek moet binnen zes we ken voltooid zijn. Het bestuur van de Maas trichtse promovendus heeft kortgeleden de KNVB langs onofficiële weg toestemming gevraagd om bij wijze van ex periment het komend seizoen de thuiswedstrijden in een nieuw te bouwen overdekt sta dion te mogen houden op een kunstgrasveld, dat exact de zelfde eigenschappen bezit als natuurlijk gras. Volgens voor zitter Leon Melchior biedt het experiment een tweetal voor delen. De sterk verbeterde ac commodatie zal mogelijk een halt toeroepen aan het teruglo pende bezoekersaantal en de verhoging van het comfort in een overdekt stadion zal terug dringing van de criminaliteit tot gevolg hebben. De uitkomst van de landelijke steekproef zou volgens MVV als richtlijn voor het bestuur betaald voetbal moeten die nen. De KNVB heeft MVV of ficieus geantwoord, dat het op grond van de UEFA-regle- menten geen toestemming voor het experiment kan ge ven. Desondanks zal MVV de enquete houden. Aan de hand van de uitslag van het onder zoek zal een officieel verzoek bij de KNVB worden inge diend. Bij een negatief ant woord uit Zeist wil MVV de kwestie op de agenda van de algemene vergadering laten plaatsen. In het Europese voetbal wor den alleen in Moskou bij wijze van hoge uitzondering (ex treem lage temperaturen) competitiewedstrijden ge- 1 speeld in een overdekt stadion met kunstgras. In Engeland speelt Queens Park Rangers zijn thuiswedstrijden eveneens op kunstgras, maar de Lon- dense club had het veld al ge reed voordat de bond toestem ming werd gevraagd. Protes ten van de tegenstanders wer den opgelost door met de be zoekers de afspraak te maken, dat zij steeds tevoren een volle dag op het kunstgras mogen trainen. Nu Queens Park Ran gers zich geplaatst heeft voor het UEFA-bekertoernooi, kwam het in aanvaring met de reglementen van de Europese Voetbal Unie, die een Londens verzoek om dispensatie van de hand wees. Queens Park Ran gers zal nu voor zijn thuiswed strijden in het Europese voet bal uitwijken naar het terrein van Arsenal. Sportprijsvragen DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto 26: 3 - 10 - 17 - 26 - 36 - 39 Reservegetal: 35. Supertrio: 1. nr. 10 Vito del Sol, 2. nr. 14 Walido Bestevear, 3. nr. 2 Weisbuch du Bois. Uitbetaling: 239,10 Belgische lotto: 5 - 7 - 21 - 32 - 34 - 40. Het bijkomende nummer is 17. Westduitse lotto: 4 - 6 - 10 - 22 - 30 - 43. Reservergetal: 26. Spiel 77': 0 6 8 0 3 2 0. NEDERLANDSE BEHEERST EERSTE TOUR VOOR VROUWEN PARIJS Met de gele trui die Mieke Havik na twee etappen en evenzo- vele ritzeges in de eerste Ronde van Frankrijk voor vrouwen om de schouders heeft, glorieert ook het fe minisme. Betere propa ganda had de voorvecht ster van het Nederlandse vrouwen-wielrennen niet kunnen bedenken. "Het kon inderdaad niet mooi er", glunderde ze na de felicitatie van Edwige Avice, de Franse sportmi- nister. Zo vonden twee strijdsters voor rechten en belangen van de vrouw in de sport elkaar in Saint- -Denis bij Parijs op een historisch moment. "Ik was wel geobsedeerd door de mogelijkheid geschiedenis te schrijven", vertelde Mieke Havik. "Het feminisme had er natuurlijk mee te maken. maar dat is zo'n beladen woord. Ik heb ook attent ge koerst uit sportief oogpunt. Ik wielren om prestaties te boe ken". De eerste Tour de Femme be tekende een doorbraak. Orga nisator Felix Levitan kondig de zaterdag aan er volgend jaar weer een te organiseren, ook al viel de eerste deels in het water doordat verschillen de ploegen op het laatste mo ment bedankten en het pelo ton slechts uit 36 vrouwen be staat. Havik had haar kunnen op de fiets en haar ideeën over vrou wen in de wielersport het liefst uitgedragen op de Olym pische Spelen in Los Angeles, waar vrouwen eveneens voor het eerst mogen meefietsen. Ze viel echter net buiten het trio dat Nederland afvaardigt. "Vanaf dat moment heb ik me helemaal op de Tour de Fran ce geconcentreerd", zegt ze. Als er één in elk geval de eer ste etappe (historische) etappe wilde winnen, was het Mieke Havik wel. Zij koerste zeer at tent, gooide er zelfs een solo tegenaan en zat in de slotfase in de goede ontsnapping met de Amerikaanse Mary Nanne- -Martin. In de laatste kilome ter kwam Petra de Bruin nog flink opzetten uit het peloton, maar Mieke Havik had reser ves over en sprintte voluit door, nadat ze Mary Nanne- -Martin had gelost. De vier overige Nederlandse dames verhoogden de feest vreugde door zich in de sprint van het peloton bij de eerste acht te klasseren. Rita Timpers werd vijfde, Connie Meyer zesde, Heieen Hage zevende en Hanneke Lieverse achtste. Alsof het nodig was aan te to nen dat Nederland meer wiel- rensters heeft dan Mieke Ha vik en Petra de Bruin. De overmacht van Havik werd echter ook gisteren, in de tweede etappe, nog eens be vestigd met een nieuwe ritze- ge. En om te bevestigen dat deze Tour de Femme tot nu toe meer een Tour d'Hollande is, werd Connie Meijer tweede. Mieke Havik wint de tweede etappe op dezelfde manier als een dag eerder de eerste rit: onbedreigd. Van kilometer tot kilometer PARIJS In Bondy starten, bij stralend weer, 170 renners voor de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk over 148,5 kilometer naar Saint-Denis. 19 km: Solo van Peeters. 23 km: Peeters eerste op Cóte Coubron (4e categorie). Vin- cendeau in achtervolging. 36 km: Val in peloton met Grezet en Delgado. 43 km: Eerste bonificatie-tussensprint: 1. Peeters (12 secon den tijdsvergoeding), 2. Vincendeau (8), 3. Hanegraaf (4). 48 km: Peeters eerste op Cóte Cagny (4e cat). 62 km: Tweede bonificatie-tussensprint: 1. Peeters, 2. Vin cendeau, 3. Hanegraaf. 69 km: Peeters eerste op Cóte de Rosny (4e cat). 75 km: Vincendeau staakt achtervolging. 84 km: Derde bonificatie-tussensprint: 1. Peeters, 2. Wij- nands, 3. Tonon. 131 km: Peeters ingelopen. 138 km: Vierde bonificatie-tussensprint: 1. Hanegraaf, 2. Garde, 3. Van der Poel. 148,5 km: Hoste wint in massasprint eerste etappe voor Rault en Peiper. Peeters wordt door bonificaties nieuwe lei der in algemeen klassement. In Bobigny bij Parijs starten zondag bij zon en wind 170 ren ners voor de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk over 249 km naar Louvroil. 9 km: eerste bonificatie-tussensprint: 1. Lemond (12 secon den), 2. Planckaert (8), 3. Peiper (4). 51 km: tweede bonificatie-tussensprint: 1. Hanegraaf, 2. Van der Poel, 3. Matthijs. 70 km: kopgroep met De Rooy, Van der Poel, Rault, Van Houwelingen, Vandenbroucke, Jourdan, Clere en Gauthier. 90 km: voorsprong kopgroep 1.10. 100 km: Van der Poel wint in Soissons vliegende etappe voor Vandenbroucke en Gauthier. Bonificaties respectieve lijk 30, 20 en 10 seconden. 101 km. kopgroep ingelopen door peloton. 121 km: doorkomst op de Cóte de Vaily (vierde categorie): 1. Gaigne, 2. Peeters, 3. Demierre. 137 km: doorkomst op de Cóte de Monthenault (4e) 1. Pee ters, 2. Van Vliet, 3. Jerome Simon. 149 km: doorkomst op de Cóte Laon (3e): 1. Pascal Simon, 2. Leali, 3. Peeters, 4. Maier. 190 km: derde bonificatie-tussensprint: 1. Vanderaerden, 2. Yates, 3. Fignon. 235 km: vierde bonificatie-tussensprint: 1. Anderson, 2. Ha negraaf, 3. Lemond. 241 km: solo van Jules mislukt. 247 km: aanval van Marc Madiot met Rogiers, Roche en An dersen. 249 km: Mare Madiot wint tweede etappe voor Andersen en Roche. Hanegraaf neemt gele trui van Peeters over. Trilogie voor Jos Schipper in Kruiningen KRUININGEN De Ronde van Kruinin gen is het recht van Jos Schip per. Zaterdag won de hoog blonde, in Zee land wonende professional het criterium van Kruiningen voor de derde keer. Schipper zat twaalf kilo meter voor het einde van de winderige om loop met ani mator Johan van der Velde in de goede ontsnapping. Het tweetal bouwde een voorsprong op van meer dan een minuut, maar moest in de finale veel van de winst teruggeven. Sprintend was hij sneller dan zijn compag- WALVIS BRENGT JACHT TOT ZINKEN NEWPORT Bij de trans-Atlantischs solo-zeilrace van het Engelse Plymouth naar het Amerikaanse Newport is het 8,8 meter lange jacht van de Nederlander Henk van de Weg geramd door een walvis en tot zinken gebracht. Op 240 kilometer van de kust van Cape Cod werd de 43- jarige architect uit Middelburg uit zijn slaap opgeschrikt. gen, maar meer dan wat kledingstukken, twee flesjes bier en een Edammer kaas kon hij niet meer redden. Vervolgens werd hij gesignaleerd door een helikopter van de kustwacht en uit de kalme oceaan opgepikt. Jesper Olsen goedgekeurd MANCHESTER Jes per Olsen is door de medische staf van Man chester United goedge keurd. Na het onder zoek tekende de Deen een contract voor drie jaar bij de Engelse lea gue-club, waar hij bin nenkort met de training kan beginnen. Met zijn overgang van Ajax naar Manchester United was in totaal 3,7 miljoen gul den gemoeid. Feyenoord wil Deen Bertelsen DEN HAAG Feyenoord is in onder handeling met Jens-Jörg Bertelsen. De 32-jarige middenvelder, die met Dene marken furore maakte tijdens het afge lopen Europees kampioenschap, speel de de laatste twee seizoenen in de Bel gische competitie bij het onlangs failliet verklaarde Seraing. De 48-voudige in ternational hoopt eén dezer dagen met de Rotterdamse club tot overeenstem ming te komen over een tweejarig con tract. Kees Zwamborn (onder meer ex- RVC en ex-Ajax) tekende voor één jaar bij het naar de eredivisie teruggekeerde NAC. Chris Riemens (PEC Zwolle) heeft het betaald voetbal de rug toege keerd. ENGELAND WIL EK VOETBAL STRATFORD-ON-AVON De Engel se voetbalbond wil een poging doen de eindronde van het Europees kampioen schap voetbal in 1988 binnen de gren zen te halen. Secretaris-generaal van de Engelse voetbalbond Ted Croker verklaarde zaterdag in Stratford-on-A- von, dat het tijd wordt dat Engeland weer eens een belangrijk toernooi orga niseert. „Sedert de eindronde van WK in 1966 hebben wij geen grote toernooi en meer gehuisvest. Het eindtoernooi van het Europese kampioenschap heb ben wij nimmer georganiseerd. Nu wil len wij dat in 1988 doen". Naast Enge land zijn West-Duitsland en Nederland kandidaat voor de EK-eindronde in '88. Oostenrijk saneert twaalf ploegen weg WENEN Met ingang van het nieuwe seizoen wordt het aantal verenigingen in de hoogste twee voetbalafdelin gen van Oostenrijk terugge bracht tot twaalf. Het betekent dat in de eerste divisie vier en in de tweede divisie elf ploe gen degraderen. De Oosten rijkse voetbalbond besloot za terdag tot deze maatregel na dat een eerdere uitbreiding van het aantal teams van tien naar zestien clubs per afdeling geen succes was gebleken. Geen amnestie gestrafte Belgen BRUSSEL Het dagelijks bestuur van de Belgische voetbalbond heeft de am nestie-aanvraag van de in het omkoopschandaal be trokken clubs Standard Luik en Waterschei afge wezen. Voorzitter Louis Wouters deelde in Brussel op de algemene jaarverga dering de afgevaardigden mee, dat bond alle verdere aanvragen in die richtinng zal verwerpen. Op de woorden van de voorzitter volgde geen reactie uit de zaal. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het bericht dat Maradona toch naar Na pels komt, was voor dui zenden inwoners van de stad aanleiding om in hun auto's toeterend naar het centrum rijden. Napels beleefde daardoor weer zo'n nacht als toen Italië wereldkampioen werd, met een vreugdegehuil en .uitzinnigheid die noorde lingen zelfs nauwelijk kunnen beschrijven. Wekenlang had Napels in de hoogste spanning geleefd, waarbij de berichten uit Bar celona voor tienduizenden Na- politanen beslisten over hoop of vrees, over vertrouwen in de toekomst of totale moede loosheid. Tientallen supporters zijn de hele week vastgete- kend geweest aan de hekken van het clubgebouw, met bij zich een bord voorzien van ikonen van hun held. Tiendui zenden affiches en andere af beeldingen verschenen op straten en wegen. Napoli werd overspoeld door t-shirts en an dere kledingstukken met daar op onuitwasbaar aangebracht de beeltenis van de Argentijn se voetballer uit Spanje. Tij dens de veertig dagen van on derhandelingen tussen Napoli en Barcelona leverde de bur gerlijke stand in de miljoenen stad maar liefst 110 vaders op, <lie voor hun pasgeboren zoon de voornamen Diego Armando hadden bedacht. Bij de Euro pese verkiezingen vulden ruim tweeduizend Napolitanen pp hun stembiljet de naam Ma radona in. Napels was en is Maradona-gek. Nu hij komt, zal dat alleen nog maar erger worden. Van verschillende kanten is er echter op gewezen dat de voet balwaanzin van de Napolita nen de grenzen van het rede lijke en het betamelijke heeft overschreden. De stad is prak tisch gesproken failliet en het salaris van de plaatselijke ambtenaren onzeker. Over twee j weken zullen zelfs alle bussen van het provinciaal vervoerbedrijf niet meer rij den, omdat er dan geen geld meer zal zijn voor de dieselo lie. De leider van de radicalen, Panella, heeft in de gemeente raad van Napels gevraagd of het wel verantwoord is dat Napoli zoveel geld voor Mara dona betaalt terwijl de club dit jaar niet eens in staat is geble ken de stadionhuur van enke le miljoenen guldens aan de gemeente te voldoen. Zwarte markt De officiële aanschafprijs van Maradona bedraagt 7,5 miljoen dollar, maar aangenomen wordt dat er onder de tafel nog het een en ander is bijge komen. Hoe het ook zij, Napels heeft niet zo heel veel proble men bij het zoeken naar geld schieters en investeerders. De miljarden lires zijn vlot bin nengekomen. Voetbal, zwarte markt en misdaad zijn de eni ge ondernemingen die in het Napolitaanse nog (lijken te) floreren. In Napels wordt er niet aangetwijfeld dat het geld voor Maradona er binnen niet al te lange tijd weer uit zal ko men. Een supporter van Napo li, hoe arm, hoe werkloos ook, is altijd bereid en in staat een plaats in het stadion te kopen om zijn afgod te kunnen vere ren. De Napolitaanse schrijver Compagnone zegt: „Napels heeft altijd behoefte gehad aan een idool waarmee het zijn plagen kan verhullen. Maar de laatste weken zijn echt schan dalig geweest. Door het ont breken van sociale en culture le structuren heeft die .sportie ve mythologie tot een totale Maradona kijkt nog wat afwezig, maar de belangstelling van de pers toont al dat zijn recordtransfer naar Napoli alsnog rond is gekomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12