ert Oosterbosch: „Ik mag niet winnen lernard Hinault tot in le vezels gemotiveerd 3 TOURPRIJSVRAAG Op de losse tour CeidócSouoant ZATERDAG 30 JUNI 1984 PAGINA 9 9? ;esterbosch gaat onderuit, zijn illusies op de eerste gele trui zijn verstoord. PARIJS Het is niet te bewijzen dat Bert Ooster bosch de geweldige tijd van Bernard Hinault ver beterd zou hebben. De il lusie van de Nederlander ooit de eerste gele 'trui van de Tour de France aan te mogen trekken, spatte gisteren uiteen in de laatste bocht van de 5,4 kilometer lange proloog in het Parijse voorstadje Noisy-le-Sec. Fietsend met een snelheid van vijftig kilometer per uur gleden de wielen plotseling onder Oosterbosch vandaan en smakte hij languit tegen het wegdek. Weg overwinning, dag gele trui. Was Hinault met zijn tijd van 6 minuten en 39 seconden de sterkste van allen, of had hij het geluk dat Oosterbosch pech had? De rossige Braban der finishte met valpartij in een tijd van 7 minuten en 2 se conden. Zou hij slechts 23 se conden hebben gedaan over vallen, opstaan en weer op snelheid komen? Oosterbosch sprak zwaar ge desillusioneerd aan de eind streep: „Ik had goede benen. Het liep allemaal voortreffe lijk. Waardoor ik viel? Ik weet het echt niet, misschien lag er wat zand in de bocht. Natuur lijk heb ik risico's genomen. Om op zo'n korte afstand te kunnen winnen, moet je dat wel". Er rustte andermaal een vloek op de Tour-proloog van Bert Oosterbosch. Er was altijd wel iets, dat zijn greep naar de gele trui deed mislukken. In 1980 moest hij al in een vroeg sta dium over het parkoers in Frankfurt. Ploeggenoot Gerrie Knetemann mocht toen van Peter Post tussen de favorie ten starten. Oosterbosch trof, in tegenstelling tot Hinault, een drijfnat wegdek. Dat kost te hem zoveel snelheid dat hij met enkele seconden werd verslagen en als derde eindig de. In 1981 werd Oosterbosch overmand door twijfels en be sloot hij niet te starten. Een jaar later verscheen hij ziek aan de start en werd achtste. Vorig jaar was Oosterbosch de snelste tot zijn huidige ploeg genoot Eric Vanderaerden over de streep kwam. Vande raerden besloot pas aan de vooravond van de Tour zijn debuut te maken. „Ik geloof dat ik de proloog-tijdrit van de Tour niet mag winnen", zei Oosterbosch na zijn vierde mislukking. Voor Bernard Hinault verlo pen de Tour-prologen op rolle tjes. In Noisy-le-Sec won hij voor de vierde keer het voor spel. Hij was drie seconden sneller dan gele-truiverdedi- ger Laurent Fignon. Hij nam zo revanche voor het verloren Franse kampioenschap en de speldeprikken van Fignon. „Ik had aangekondigd voor de Tour in vorm te zijn", stelde Hinault. „Ik heb me aan mijn doen naar de gele trui. Hij Beste Nederlander werd, hoe ongelooflijk, voor de zoveelste keer in zijn veertien jaar be slaande Tour-loopbaan Joop Zoetemelk. Hij werd achtste op twaalf seconden van Hi nault. In december wordt Zoe temelk 38 jaar. „Ik vind dat ik het goed heb gedaan", zei hij opmerkelijk fris aan de eind streep. „Ik zit toch tussen een aantal specialisten". Zoetemelk zal geen gooi meer woord gehouden". Achter Hinault en Fignon kwam een aantal specialisten in de uitslag van de proloog. Het Engels-talige trio Alan Peiper, Phil Anderson en Sean Yates alsmede de Belg Jean- Luc Vandenbroucke hebben al veel bewezen op dit vlak. Dat had Gerrie Knetemann in het verleden ook. Hij kwam met de tiende plaats echter niet in het stuk voor. Knetemann was overigens als enige voorzien van een gesloten achterwiel op zijn futuristische fiets. Hij stel de na afloop teleurgesteld vast: „Het reed niet lekker. Ik wil echter niet mijn zwakke tijd op de fiets afschuiven. De be nen moeten het doen en die waren in deze proloog niet best". deed ook niet mee aan de mode van de aero-dynamische fietsen met dichte wielen, druppelhelmen en ossekopstu- ren. Ploeggenoot Jan Raas wist te vertellen dat niemand om een speciale uitrusting had gevraagd. „We hebben hier en daar wat stuurlinten verwij derd", grapte de Nederlandse kampioen. Zoetemelk is aan deze Tour begonnen om de dopingaffaire van vorig iaar uit te wissen. Het is een langdurende juridi sche kwestie geworden, waar pas over enige tijd de uitslag van komt. Vóór dat moment wil de oudste renner uit de ka ravaan op zijn fiets bewijzen, dat hij vorig jaar ten onrechte aan de schandpaal werd gena geld. /e Vi; LE SEC Een grijns plooide zijn toen Bernard Hi- op het podium Het leek alsof de van weleer waren ïkeerd. Hinault in 1, de illusie van de tng van het record icques Anquetil en Merckx werd, al- roor even, nieuw le- jeblazen. Zou hij de tog een vijfde keer n winnen? De me- non, die hem nog niet zo heel lang geleden uit de wind moest rijden. Een knecht die door een heel volk tot koning was uitgeroepen. In elke pedaaltred van de 29-jarige Breton zat gisteren een zeker percentage rancune, hij was tot in de vezels gemoti veerd. Tegen zijn gewoonte in reed hij al uren tevoren over het parkoers van de proloog, nu eens met de fiets, dan weer met de auto. Hij fixeerde de bochten, woog het vals plat voor de juiste versnelling, koos voor zijn conventionele fiets „viel" om tien minuten drong op en voor over vijf in de namiddag pre- rst sinds anderhalf ep het volk weer am. „Bernard, Ber in straalde, het was de de triomf na de vele ringen van de afgelo- cies in het startsein. Het was een parkoers, zo had hij hele maal ingeschat, voor mannen met macht en ervaring, die de ritmewisselingen het beste konden overleven. Het was winderig, nergens liep de fiets echt goed. Verraderlijk nden. Nergens kon hij scherpe bochten braken het en de anderen staan, tempo, hakten in op het mo de jaren 1978-1982, reel omdat de meeste renners lault alleen het scena- het idee kregen dat ze maar t peloton leek te dicte- matig vorderden. Ooit passeer- ie bergen en zelfs in de Gerrie Knetemann in zo'n tten werd hij thans Tour-proloog in Fleurance de 1 door een groepje 50 kilometer-grens, in het ach- dat voor zijn knie- terland van Parijs lag ditmaal de veters van zijn het tempo, de vooruitgang van i niet eens vast mocht de techniek ten spijt, bedui- Zelfs in de media in dend lager, n Franse land werd Hetgeen aangeeft dat de moei- Dpuianteit gepasseerd lijkheidsgraad van het par- koers in Noisy-le-Sec hoog lag. .blonde Laurent Fig- En die bleek in het voordeel van Hinault te werken. Hal verwege de 5,4 kilometer lan ge tijdrit had hij specialisten als Bert Oosterbosch, die in de laatste bocht onderuit ging, en Eric Vanderaerden, beiden als de grote favorieten voor de eerste gele trui gestart, reeds op ruime achterstand gereden. Zonder nog te verzwakken snelde de Breton naar de vier de (na 1980, 1981 en 1982) pro loogzege in zijn Tour-loop baan. Afgeschreven „Bernard, Bernard!". Het volk kreeg er maar niet genoeg van. Hier was een man opge staan, die men al had afge schreven. Hij zwaaide naar de mensen en was in die opge wonden menigte eigenlijk de eerste die zijn onverwachte succes in het perspectief van de werkelijkheid terugplaatste. „Dit is natuurlijk heel leuk, het is voor mij de mooiste dag van het jaar, maar meer mag er niet aan verbonden wor den". Hinault dacht ontegen zeggelijk aan de vijf aankoms ten op grote hoogte, die in de laatste week van de Tour wachten. In de korte proloog-tijdrit kwamen nog geen onover brugbare verschillen tot stand. De winst voor Bernard Hi nault houdt vooral in dat er weer wat meer overtuiging Bernard Hi nault in zijn eerste gele trui van deze Tour. Zullen er nog vele volgen of valt de Breton binnenkort toch weer door de mand? wordt opgeslagen in de ragfii- zijn waarop hij de pees over ne mechaniek die ons brein het hele peloton kan leggen, vormt. Hij groeit langzaam Woensdagavond zat Hinault maar zeker naar zijn vroegere nog ontspannen op de tribune niveau van onverstoorbaar- in het Pare des Princes, waar heid, zich koesterend in de elf voetballende landgenoten wetenschap dat er nog dagen de Europese titel pakten. „Ik heb daar veel inspiratie opgedaan", vertelde Bernard Hinault. „Ik was het bijna ver leerd, maar in de sport voor een breed forum zegevieren geeft toch een speciaal ge- voel". JEAN NELISSEN beraerden beëindigde de proloog-tijdrit met een teleurstellende zeventiende plaats. rsi WÏSCSW PM* ivt, J£ 6esr na- etMfeerye je Planchaert wil niet vliegen Helikopters moeten er tijdens de Tour de France aan te pas komen om de wielrenners tijdig in de hotels af te leveren. De hef schroef-vliegtuigen zijn noodzakelijk op zondag 15 juli op de Col la Ruchère-en-Chartreuse aan het einde van de zestiende etappe, een klimtijdrit. De coureurs worden daar met vier tegelijk ingeladen en door de lucht afgevoerd. Eén renner begon te gruwelen toen hij van dit uitstapje hoorde. De Belg Eddy Planckaert uit de ploeg van Peter Post heeft zo'n angst voor vliegen, dat hij niet meedoet. „Ik wacht liever een paar uur dan dat ik de lucht in ga". Andere dranghekken Het incident met Henk Lubberding en Michel Laurent, aan het einde van de zestiende etappe van vorig jaar, heeft er toe geleid dat de organisatoren andere dranghekken hebben laten maken. Lubberding en Laurent sprintten in Saint Etienne samen op de zege af. De Nederlander week van de rechte lijn af, waarna Laurent ten val kwam over de uitste kende poten, waar de dranghekken op rustten. De Frans man kreeg de etappezege toegewezen, maar moest een dag later wegens een gebroken pols de strijd staken. Een derge lijk ernstig ongeluk kan dit jaar niet opnieuw gebeuren. Ploegentijdrit gedevalueerd De voordelen van de ploegentijdrit zijn dit jaar zo klein ge worden, dat dit spectaculaire onderdeel net zo goed ge schrapt had kunnen worden. De overwinning in de 51 kilo meter lange rit van komende maandag tussen Louvroil en Valenciennes levert ten opzichte van de tweede ploeg hoog uit vijftien seconden winst op. Is het verschil in echte tijd minder dan vijftien tellen, dan wordt dat kleinere verschil doorberekend. De renners van de ploeg op de zeventiende en laatste plaats verliezen hooguit tweeëneenhalve minuut Nu weer op gewone fietsen Tour-directeur Felix Levitan heeft de revolutionaire fietsen, zoals die gistermiddag door vele renners werden gebruikt tijdens de proloog, verboden voor de gewone etappes. Ze mogen wel weer van stal worden gehaald in de individuele tijdritten en de ploegentijdrit. Voor de etappes met gegroe peerd vertrek zijn de fietsen met omgedraaid stuur en klei ner voorwiel te gevaarlijk. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 15.45 uur: Tour de France en TT Assen. Nederland 2, 22.45 uur: TT Assen. BBC 1, 11.55 uur: Grandstand (met Wimbledon). BBC 2, 14.55 uur Tennis Wimbledon. MORGEN Nederland 1, 16.00 uur Tour de France. MAANDAG Nederland 2, 15.00 uur Tour de France en tennis Wimble don. Joop Zoetemelk beste Nederlander PARIJS Joop Zoetemelk werd met een achtste plaats de beste Nederlander in de pro loog-tijdrit van de Tour de France in Noisy-le-Sec. De 38- jarige veteraan had een ach terstand van ruim twaalf se conden op winnaar Bernard Hinault. Gerrie Knetemann stelde, nota bene op een spe ciaal voor hem gebouwde fiets, teleur en moest genoegen ne men met een tiende plaats. Pe ter Winnen, één van de moge lijke kandidaten voor de eind zege, liep bijna een halve mi nuut achterstand op Hinault op- Voetbal De Westduitse kampioen VfB Stuttgart heeft de Belgische international Nico Claesen gecontracteerd. De 21-jarige aanvaller tekende voor twee jaar. sportuitslagen WIELRENNEN Tour de France Proloog: 1. Hinault (Fra, Crepel) 5.4 kilometer in 6.39.44; 2. Fignon (Fra. Guimard) 6.42,87; 3. Peiper (Aus, Berland) 6.48.09; 4. Anderson (Aus. Post) 6.48.20; 5. Yates (GBr. Berland) 6.49.46; 6. Vandenbroucke (Bel. The- venet) 6.50.47; 7. Roche (Ier, Theve- net) 6.51,20; 8. Zoetemelk (Ned. Go- defroot) 6.51,65; 9. Lemond (Vst, Gui mard) 6.51,74; 10. Knetemann (Ned, De Witte) 6.53.10; 11. Bondue (Fra. Thevenet) 6.53,63; 12. Andersen (Den. Danguillaume) 6.54.03; 13. So- mers (Bel. De Witte) 6.54.60; 14. Kelly (Ier. De Grlbaldy) 6.55.70; 15. Vlsenti- nl (Ita, Bolfava) 6.56,71; 16. Gorospe (Spa. Echevarri) 6.56,72; 17. Vande raerden (Bel, Post) 6.56,83; 18. Veld- scholten (Ned, Post) 6.58,15; 19. Lau rent (Fra. Danguillaume) 6.58.56; 20. Jules (Fra. Guimard) 6.58,68; 25. Ha- negraaf (Ned, Godefroot) 7.01; 27. Oosterbosch (Ned. Post) 7.02; 32. Raas (Ned. Godefroot) 7.03; 39. Kui per (Ned. Godefroot) 7.04,56; 40. Van der Poel (Ned, Godefroot) 7.04,77; 44. Lubberding (Ned, Post) 7.05; 50. Peeters (Bel, Godefroot) 7.06; 51. De Rooy (Ned. Post) 7.07,16; 53. Winnen (Ned, Post) 7.07,40; 76. Nulens (Bel, Post) 7.12; 84. Van Houwelingen (Ned. Godefroot) 7.13; 87. Wljnands (Ned, Godefroot) 7.15; 97. Planckaert (Bel. Post) 7.16; 107. Manders (Ned, Godefroot) 7.18; 111. De Keulenaar (Bel. Post) 7.20; 139. Van Vliet (Ned, Godefroot) 7.27; 170. en laatste Gre- clano (Spa, Echevarri) 7.49. Doe elke dag mee! In onze traditionele Tourprijsvraag zijn weer Iraaie prijzen te winnen. Aan het einde van de rit drie luxe uit gevoerde race- en sporttietsen, een twin tigtal reizen naar Parijs op zaterdag 21 en zon dag 22 juli naar de fi nish op de Champs Elysées en dagelijks als stimulans drie roy aal uitgevoerde bad handdoeken met het embleem van onze krant. VRAAG7 Welke etappe van de Tour de France 1983 won Henk Lub berding? Uw antwoord moet uiterlijk woensdag 4 juli in ons bezit zijn. Bij een juist antwoord heeft u een punt verdiend voor het algemeen klassement. Antwoord: Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: Tel.: Slagzin: REGLEMENT TOURPAUSVRAAG 1. De Inzondingen dienen per briefkaart te worden Ingezonden (frankerfng 50 cent). Zet In de linkerbovenhoek TOURPRUSVRAAG. 2. Per persoon Is slechts êén Inzending toegestaan. 3. Alle Inzendingen moeten uiterlijk op de datum, die vermeld staat Mj de vreag. In ons bezit zijn. Te laat binnengekomen antwoorden worden terzijde gelegd en zijn uiteraard ongeldig. 4. Let op de goede tenaamstelling. Dit Is belangrijk omdat dezelfde na«n m het prijsvraagklassement terug te vinden la. 5. In een aantal gevallen is er een extra prijs te verdienen In de vorm van een twee- daagse tnp naar de finish In Parijs voor twee personen op 21 en 22 juk. 6. Een Ieder, die een |ulst antwoord geeft, krijgt daarvoor het aantal punten dat bij de vraag staat vermeid bijgeschreven op het prijsvraag klassement dat de uitein delijke winnaar aanwijst De winnaar van de dagprijs wordt vastgesteld door be oordeling van de slagzin die u dient mee te zenden, waarin het woord TOUR In voorkomt. Adresseren aan: Leldse Courant Postbus 11, 2300 AA Lel den. Men mag de oplossingen ook in de bus doen: Apothe- kersdijk 34, Leiden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9