Ita de Kei jzer: ter maakt het eter dan ik ff et einde van de lood-om- theorie oud-ijzer- „Nacht van de lange messen" maakte eind aan zelfstandige SA Politiek Partij Parlement LHARTPATIËNT MAG OVER MAAND AL NAAR HUIS COALITIE MET VVD PAST IN POLITIEK KLIMAAT" VIJFTIG JAAR GELEDEN UTENHEER i ^FINLAND/BUITENLANDQzid&iQowiaidzaterdag 30 iunii984 pagina 7 t/ 58 5J IRDAM De ruil- ■*iënt Ger de Keijzer Sl0(ida mag, als alles be«aat, al binnen een 29-0 naar huis. „We 1 op vier weken, ^jeuvve hart werkt 23 aldus De Keijzers' 'pog dr. M. Simoons, 160I er geen afsto- 850/-schijnselen zijn jï|teerd". 244] was gistermiddag op ssiconferentie in het zie- 5liDijkzigt in het gezel lin Rita de Keijzer, de IJJan de 40-jarige Gou- die zaterdag een 277jart kreeg. „Mijn man i04o;ch als herboren, hij i°35iet beter dan ik", aldus 41opnnen echtgenote, die 3,it heeft moeten door- 107/ 108,1 241,iz n hartje gisteren zien 2®N'' zo vertrouwt Rita de 343de pers toe, „ik hoop 225.! straks weer gewoon 304I leven, ik ben hele maal niet ongerust, ik heb er het volste vertrouwen in dat hij er weer bovenop komt. Mijn man had geen keus, en wij zijn natuurlijk erg blij dat het zo gegaan is". Het politieke geharrewar over de betaling van de harttrans plantatie (kosten: minstens een ton) hoeft de familie De Keij zer zich niet aan te trekken. Die kosten worden immers door de bij de transplantatie betrokken ziekenhuizen in Leiden en Rotterdam betaald. Rita de Keijzer over het poli tieke gekrakeel: „Het gaat heel goed met mijn man, en verder vind ik het onbelangrijk. Wij willen ons niet met de heren in Den Haag bemoeien". Het klinkt een beetje bitter en dat is heel begrijpelijk en mis schien ook wel terecht. Als Ger de Keijzer over vier weken thuiskomt (dat is overi gens eerder dan de meeste an dere patiënten die een hart transplantatie ondergaan heb ben) vangt Rita haar man op: „Ik kan het wel aan. Gezellig weer saampjes. Ger verveelt Rita de Keij zer: „Ik hoop dat we straks weer gewoon kunnen leven, ik heb er het volste vertrou wen in dat hij er weer bo venop komt". zich nu al, hij heeft daar niks te doen". Dat de hartpatiënt zo snel al weer naar huis mag is nog niet zeker. De cardioloog Simoons stelde gisteren nogmaals, dat de grootste problemen nog moeten komen. Dat slaat dan onder andere op het infectie gevaar. En het afstotingsge vaar is ook nog steeds niet ge weken. „De hele behandeling is erg belastend voor de patiënt", al dus Simoons, „maar hij heeft de eerste fase goed doorstaan". (tiënt Ger de Keijzer in de ruimte in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam. De Keijzer ligt nu geïsoleerd in een kamer waar overdruk is. Iedereen komt via een sluis binnen, na desinfectering en het aantrekken van steriele kleding. Ger de Keijzer heeft vrijdag morgen voor het eerst sinds de operatie vast voedsel in de vorm van twee bruine boter hammen gegeten. En sinds woensdag mag hij ook af en toe even uit bed om een stukje te lopen. De 40-jarige hartpatiënt kreeg zijn eerst hartaanval een jaar terug. Rond pasen van dit jaar ging hij volgens vrouw Rita sterk achteruit. Even voor de pinksterdagen is hij voor on derzoek naar het ziekenhuis in Brussel geweest, waar de ope ratie eerst zou'plaatsvinden. Het was volgens het medisch team zaterdag, toen bekend werd dat er een donorhart be schikbaar Was, echter te ris kant om De Keijzer weer naar Brussel te vervoeren. Daarom heeft de operatie in Rotterdam plaatsgevonden. Nadat er een donorhart be schikbaar was gekomen, ging alles overigens razendsnel in z'n werk. Ger de Keijzer moest zaterdagochtend om half elf direct naar het Rotter damse ziekenhuis komen. Om twee uur werd het donorhart door de artsen van Dijkzigt en het Academisch Ziekenhuis in Leiden goedgekeurd. Om drie uur lag Ger de Keij zer op de operatietafel. En na een vier uur durende operatie had hij zijn nieuwe hart. De eerste in Nederland uitgevoer de harttransplantatie was een feit. MARTIN VOORN BONN Vandaag is het precies vijftig jaar gele den, dat Adolf Hitler met zijn getrouwen in de "nacht van de lange mes sen" een definitief eind maakte aan het concurre rende fascistische macht scentrum in het Duitse Rijk: de SA (Sturmabtei- lung) van Ernst Röhm. Met de uitschakeling van de SA was de weg vrijge maakt voor de vestiging van de totale dictatuur. De arrestatie en vervolgens de dood van Röhm en zijn be langrijkste medestanders ging gepaard met een terreurgolf, die twee dagen lang woedde in het hele land. De liquidatie van 85 SA-leden en hun echte of vermeende sympathisanten in de bloedige nachten van 30 juni en 1 juli 1934 geldt nog steeds als een klassiek voor beeld van een collectieve poli tieke moord. Toch had Hitier lang geaar zeld voor hij besloot tot de vernietiging van zijn oude strijdmakker, met wiens hulp hij het jaar tevoren Rijkskan selier was geworden. Vooral op aandringen van zijn naaste medewerkers Hermann Gö- ring, Heinrich Himmler en Joseph Goebbels besloot Hit- Ier uiteindelijk tot actie over te gaan. Zij hielden hem voor dat Röhm in samenwerking met Frankrijk een putsch voorbereidde. In werkelijk heid moest Röhm uit de weg geruimd, omdat de vier mil joen bruinhemden van de SA-knokploegen, die al jaren een ongekende straatterreur bedreven, een bedreiging voor het machtsmonopolie van de NSDAP-leiding waren geworden. De SA was in 1921 in Mün- chen opgericht voor de be scherming van de NSDAP- -bijeenkomsten en het bestrij den van tegenstanders, met name socialisten en commu nisten. De leden bestonden vooral uit oud-strijders uit de Eerste Wereldoorlog en ieug- dige werklozen. Vooral na 1929 groeide de SA uit tot een echte staat in de staat, com pleet met eigen gevangenis sen. De SA-knokploegen maakten een genadeloze jacht op communisten, sociaal-de mocraten, vakbondskader en joden. Toen de SA met de li quidatie, arrestatie en intimi datie van grote groepen te genstanders van het natio- naal-socialisme haar diensten had bewezen, achtte de NSDAP-top de tijd rijp om deze concurrerent onschade lijk te maken. Ambities Röhms ambities waren in de vroege zomer van 1934 aan merkelijk gestegen. Hij wilde dat zijn SA werd omgevormd tot een militie. Zelf wilde hij benoemd worden tot minister van oorlog en tot bevelhebber van de Reichswehr. Die eisen versterkten Hitiers onzeker heid, want hij had zijn machtspositie nog niet defini tief geconsolideerd. De oude Rijkspresident, maarschalk Hindenburg, het laatste bas tion van de Duitse democra tie, was nog op zijn post. Hij zou later dat jaar overlijden. Hitier sprak Röhm voor het laatst op 10 juni 1934. Bij het aanbreken van de 30ste juni begon de "operatie kolibri" tegen de verraders. Op die dag bevond Röhm zich met zijn kameraden in het fami lie-pension "Hanslbauer" in het kuur-oord Bad-Wiessen bij Milnchen. Ze hadden een groot deel van de nacht door gebracht met drinken. In de vroege ochtend stopten drie auto's op de binnenplaats van het pension. Hitier sprong met het pistool in de vuist uit de eerste auto, gevolgd door Rudolf Hess, Goebbels, poli- tie-agenten en SS-soldaten. Voor de ogen van de ver schrikte herbergier stormden ze de trap op naar de slaapka mers van de SA-voormannen. Hitier liet op de deur van Röhm bonzen, die na enkele minuten opendeed, nog half verdwaasd na de woelige nacht met zijn merendeels homsexuele vrienden. De ho- mosexuele inslag van de SA- -top was een van de motieven waarmee de moordpartij ge rechtvaardigd werd. "Röhm, verrader, schande van ons vaderland, jouw uur heeft gestagen", riep Hitier Kapitein Röhm, geheel rechts. Hitier en generaal Ludendorff (links). hem toe. De SA-leider en alle andere pensiongasten werden vervolgens geboeid in de kel der van de herberg gedreven. Kort daarop werden ze afge voerd naar de gevangenis van Stadelheim in München of naar het concentratiekamp Dachau. Tijdens de twee vol gende dagen werden Röhm en zijn kameraden allen zon der proces doodgeschoten, ter wijl de SS intussen in het hele land bijna 90 SA-voormannen of sympathisanten uitroeide. Met deze liquidatie van de SA-top werd ook het leger te vreden gesteld: zelfstandige operaties van paramilitaire corpsen vielen slecht bij de traditionele legerleiding. De SA werd ingelijfd in het le ger, waardoor Hitier kon zijn greep op de Reichswehr ver sterken. Met de uitschakeling van deze potentiële rivaal was voor Hitier een belangrijk ob stakel op de weg naar het Duizendjarig Rijk uit de weg geruimd. .'soHAAG Dezer da- ooinoet mr. Dries van °j}jcommissaris van de 9fl|gin in Noord-Bra- 12; een paar keer moei- ^had hebben met slik- 3oDat kan moeilijk an- 00 toen hij een inter- onder ogen kreeg BoRuud L., zoals hij de lojge minister-president placht aan te duiden. 50 lol als voorzitter van ^DA-VVD-coalitie niet 5°ï)e Vries speculeren 10 samenwerking met ISvdA. Wat dient dat? gat enige toevoeging ode waarde van onze Sicratie? Ik geloof het .,Het leidt tot onzuive- Tuaties, politieke spel- J, toestanden, rare ikfn", aldus Lubbers in i|olksrant. soogen van Van Agt zullen ^[tspraken zo ongeveer de van de eeuw geweest 2?Want wie was het, die het omgekeerde be- >sle, toen de vorige CDA- jofcoalitie de verkiezingen igïht kreeg? Juist ja, Ruud joers. Als CDA-fractielei- IjBokkeerde hij consequent npoging van minister-pre- Van Agt om het kabi- ileid tot inzet van de isstrijd te maken. Nee, dat kon absoluut niet, meende Lubbers toen. Het CDA stelde het eigen program centraal en besliste pas na de verkiezingen met wie er geregeerd zou wor den. Het kwam zelfs zover, dat Van Agt in het openbaar een knieval moest maken voor Het Program (dat grotendeels door Lubbers was geschreven). Toen pas nadat hij zich dus in beginsel bereid verklaard had tot een kabinet met de PvdA mocht de premier als lijsttrekker de affiches op. En wat overkomt Bert de Vries, als hij in de stijl van zijn voorganger de mogelijkheid oppert van een samenwerking met de socialisten? Onmiddel lijk worden hem vanuit het to rentje van Algemene Zaken éen paar klinkende oorvijgen toegediend. Mond houden, De Vries! En niemand in het CDA, die ook maar een vinger uitsteekt ten behoeve van De Vries. In het Christen Demo cratisch Appèl deelt er kenne lijk maar één de lakens uit. Windhaan? Voor VVD-leider Ed Nijpels was dat aanleiding om in een interview (zie elders in deze krant) zijn collega De Vries te betitelen als de „sous-chef", die door de echte „chef" te recht was gewezen. Er zitten ook minder leuke kanten aan een baan in. de Haagse poli tiek. Het bovenstaande zou licht de indruk kunnen wekken dat de huidige premier een toren haan is, die met alle winden meedraait. Dat gevoel zou nog sterker kunnen worden, bij het lezen van een vraagge sprek van Lubbers met het partijblad CD-Actueel. Daarin noemt hij de samenwerking van christen-democraten en li beralen „niet alleen een gege ven maar ook passend in het politieke klimaat". Het heeft dus niet zozeer met zijn eigen overtuiging te maken of Lub bers een PvdA-pet dan wel een VVD-hoed opzet, denkt men dan. Het klinkt niet aardig, maar voor een deel is dat wel waar. Een goed politicus houdt reke ning met de geest van de tijd en die is anders dan van 1973 tot 1982. In die jaren was de PvdA voor zeer velen een na tuurlijke regeringspartij. Het kabinet-Van Agt-Wiegel, ont staan na een reusachtige stem busoverwinning van de PvdA, werd heel lang gezien als een soort illegaal intermezzo van de sociaal-democratische re geermacht. Dries van Agt leef de vooral de eerste jaren van zijn premierschap in de slag schaduw van Joop De Grote. Hij zelf wist dat als geen an der, wat bijvoorbeeld bleek uit een opmerking na het debat over de regeringsverklaring. De nieuwe premier vertelde hoe vreemd hij het gevonden had om in „Zijn" stoel achter de regeringstafel te hebben ge zeten. In die context was het niet vreemd dat Lubbers toen iet wat links van het midden ope reerde in het CDA. Op die ma nier, met de wind van de pu bliciteit in de rug, kon hij uit groeien tot een zelfstandige politieke persoonlijkheid. Maar toen dat karwei geklaard was, stelde hij zichzelf andere prioriteiten. De eerste was: hoe word ik de vanzelfsprekende opvolger van Van Agt? Daar voor was nodig dat hij zijn linksigheid afzwoer en met zijn volle gewicht zou gaan werken aan een herstel van het verbond met (toen nog) Wiegel. Immers, alleen op die voorwaarde wilde Van Agt te rugtreden. Het complete échec van het CDA-PvdA-D'66-ka- binet, hetgeen in de christen democratische fractie een felle stemming anti-Den Uyl had veroorzaakt, maakte dat Lub bers zijn „tournure" tamelijk geruisloos kon maken. Het enige echt pijnlijke voor hem was dat hij als onderhandelaar „neen" moest zeggen tegen voorstellen van PvdA-infor- mateur Van Kemenade, die hij zelf geschreven zou kunnen hebben. Leien dakje Maar voor het overige liep al les als van een leien dakje. Met het vertrek van Hans de Boer (burgemeester) en Jan van Houwelingcn (staatssecre taris) schrompelde de linker vleugel van de CDA-fractie in tot een onbetekenende factor. £UBtia?S££rNI)pniS dat de regering volgend jaar een aantal ogcnsfhijnlijk on verenigbare dingen kan ver enigen. De tarieven van belas tingen én sociale premies gaan omlaag, waardoor de bruto lo nen bevroren kunnen blijven (ten behoeve van de bedrijfs Zelfs de ex-communicatie van Scholten en Dijkman veroor zaakte achteraf gezien nauwelijks meer dan een rim pel in fractie en partij. Het CDA was voluit bereid zijn nieuwe lejder te volgen in zijn nieuwe koers, die overigens slechts een intensivering, zij het een zeer forse, betekende van Bestek '81 van Van Agt. En ook daarbij kreeg Lubbers, die zichzelf ooit betiteld heeft als zondagskind, de wind in de rug. De wereldeconomie begon zich te herstellen, waardoor het steeds gemakkelijker werd orde op zaken te stellen in de BV Nederland. Zo komt het change a winning team", heet dat in de sportwereld. Maar tenminste zo belangrijk is dat de overgrote meerderheid van de CDA-achterban, zo blijkt uit elke enquête, een nieuwe partnerruil absoluut niet zou waarderen. Dat heeft te ma ken met het feit dat zo langza merhand alle linksachtige groeperingen, die in KVP en ARP aanwezig waren, elders onderdak hebben gezocht. Zie het ontstaan van PPR, EVP en de Basisbeweging voor Vrede en Solidariteit (Scholten-Dijk man) en zie de groei van de PvdA. De CDA-aanhang van nu voelt zich verwant met de VVD, behalve als het gaat om kruisraketten, abortus en me diabeleid. Maar omdat de libe ralen per se in de regering willen blijven, leiden ook die zaken niet gauw tot een crisis, alle lawaai van Nijpels ten spijt. Telt men alles bij elkaar op, dan blijkt dat Lubbers niet an ders kon dan een eind maken aan de lood-om-oud-ijzertheo- rie, die de christen-democra ten sinds Romme als het sum mum van strategisch denken hebben beschouwd. Zou hij dat achterwege hebben gelaten, dan zou de discussie in de frac tie over coalitievorming weer op hebben kunnen laaien, met als enig resultaat dat het CDA bij verkiezingen weer flink zou verliezen aan de VVD. winsten en verdergaande ar beidstijdverkorting). én het be grotingstekort wordt verder verkleind! Tegen die achtergrond wordt het al een stuk begrijpelijker dat Lubbers niets voelt voor een andere coalitie. „Never „Eenheid, duidelijkheid en Ruud als lijsttrekker. Daarmee winnen we straks vijf zetels," voorspelde partijvoorzitter Piet Bukman tijdens de barbe cue op het Binnenhof, waar mee traditioneel het parle mentaire jaar werd uitgeleid. Maar wat als de VVD zoveel verliest, dat beide partijen sa men onder de 75 zetels ko men0 „Dan maar vier jaar Staphorst (samenwerking met SGP. RPF en GPV", aldus Bukman. De tweedeling in de Nederlandse politiek heeft zich eindelijk voltrokken. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7