Franse wapengigant Creusot-Loire failiet Yigael Yadin overleden EMK-directeur financierde kolengraaf- project rNENLAND /BUITENLAND Limburgse heroïne handelaars ten onrechte in Duitse cel ptse specialisten wantrouwen directie SER verdeeld over energiebeleid Miljoenen extra voor opruimen gifbelten Wijsbegeerte op TH Twente Daf moet weer met bonden onderhandelen CeicLe Qouuvnt ZATERDAG 30 JUNI 1984 PAGINA 5 |eerbuisbaby jok mogelijk Itrecht iHT Het Academisch luis in Utrecht is be- I met de bevruchting |ellen buiten het li- yan de vrouw, de zoge- j reageerbuismethode, [ven is om volgend jaar |in 1986 ongeveer 400 In laparoscopic, de in- Jaarbij de eicellen wor- sfcrzameld", uit te voe- Brmee zou de Utrechtse 'Voor Obstetrie en Gy- »ie voorlopig het groot- andelcentrum in Ne- worden. In het AZU *)e eerste groep van vijf i al twee embryo's te- Hatst, maar er zijn nog Vangerschappen ont bot nu toe werd de me teen toegepast in het Tmse Dijkzigtzieken- 3aaruit zijn inmiddels Minderen geboren: zes 13en een jongen. Het 'Smse ziekenhuis heeft Richtlijsten, en daarom °ien het daar toe dat AZU met de reageer- *)iode is gestart. ynlied" l)t en Bie lasterlijk feRDAM Het door aoten en De Bie vorig jde televisie gezongen is niet godslasterlijk ijjt beledigend voor een groep mensen op b)an hun godsdienst. De j(i die Bond tegen het tegen het lied (gezon- •d onder andere over -•twoekerende exploita- Jezus") heeft, zijn vol et Amsterdamse ge- •f destijds terecht door er van justitie afgewe- Bond tegen het Vloe eer teleurgesteld over jr haar negatieve uit- die bijna een jaar op wachten. De bond be lch in een persbericht gebrek aan argumen- het hof. „Dit is een itende ontwikkeling", bond, die zich af- .Wordt vergroving en van Gods naam nu I eerd?" en „Is er bij de i.jke macht nog gevoel t de bond beoogt?". behandel [enschool" 4 AAN DEN RIJN Nieuwenhuizen, de r van de Vereniging denscholen, heeft het i van de eerste mid- il diploma's in het ollege gisteravond chpen om een felle aan- en op het kabinetsbe- janzien van het voort- derwijs. Volgens van huizen zet minister de ontwikkeling van enschool stop. „Er is ake meer van discus- de voor en tegens van ooi", aldus Nieuwen- ,maar wat nu gebeurt n gif spuiten. Het uit- van het aantal mid- en met tien is politie- indel. Het CDA wilde de VVD slechts vijf en ;ter besloot tien". Vol- Él voorzitter hebben ff en de VVD het re- >ord op dit punt naast rgelegd. erleg van minister en de onderwijsbon- ~r de ontwikkelingen .jiiddenschool is giste- -iigens voortijdig beëin- ■fanderdag reageert de nog op het voorstel "protestants-Christelijke ►aisvakorganisatie |pnen met de Katholie- Sw) en de Algemene de minister hebben «d. - - EG legt vervoer giftige afvalstoffen aan banden LUXEMBURG De tien EG-minis- ters voor milieuzaken hebben gisteren in Luxemburg besloten het vervoer van giftige afvalstoffen aan strikte banden te leggen. Met ingang van 1985 moeten producenten en vervoerders van giftige afvalstoffen de autoriteiten in hun eigen land op de hoogte stellen van een voorgenomen transport. De kennisgeveing door degene die het afval wil vervoeren, moet tevens duide lijkheid verschaffen over de herkomst van de giftige stoffen. Deze maatrege len komen een jaar nadat in Frankrijk 41 vaten met het zwaar giftige dioxine waren aangetroffen, die afkomstig ble ken van een chemisch bedrijf uit het Italiaanse Sevcso. Britse bonden niet eens over acties voor stakende mijnwerkers LONDEN Vakbondsvertegenwoordigers van de stakende mijnwerkers en metaalar beiders zijn er gisteren niet in geslaagd om een akkoord te bereiken over blokkades, die de mijnwerkers bij staalfabrieken wil len uitvoeren. De leider van de mijnwerkersbond, Scar- gill, sprak gisteren gedurende anderhalf uur met de voorzitter van de metaalbond, Sirs. De min of meer openlijke breuk tus sen beide bonden concentreert zich op het vraagstuk van de solidariteit. De mijnwer kersbond wil dat dat andere vakbonden zich aansluiten bij de mijnstaking, die is ge richt tegen het plan van de regering-That- cher om de mijnbouw te saneren. Vitamine-B wordt veel te snel voorgeschreven UTRECHT De geneesmiddelenin dustrie prijst vitamine-B-preparaten aan voor veel te veel toepassingen, terwijl artsen veel te snel recepten voor vitamine-B verstrekken. Vita mine-B is daardoor ten onrechte een van de meest voorgeschreven prepa raten in ons land. Dat schrijft de Utrechtse neuroloog dr. F. Jenne- kens in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Bij gezonde voe ding is het slikken van extra vitami ne-B volgens hem zelden nodig. Dat is alleen het geval als het lichaam vitamines niet goed kan opnemen, al dan niet door het gebruik van medi cijnen, of bij bepaalde zeldzame aan geboren ziekten. De Koning wil onbetaald werk wettelijk regelen DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Za ken) wil een wettelijke re geling maken voor het ver richten van onbetaald werk met behoud van een uitkering. Hij heeft een voorontwerp voor zo'n wet voor advies toegestuurd aan de SER en de Emanci- patieraad. Het voorstel moet het mogelijk maken dat uitkeringsgerechtig den voor langere tijd onbe taald werk kunnen doen zonder dat zij hun uitke ring verliezen. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Met het vonnis over te gaan tot liquidatie van de machinefabriek Creusot-Loire heeft een Parijse handelsrechtbank deze week het grootste faillissement in de ge schiedenis van de Franse industrie uitgesproken. De bankschulden van Creu sot-Loire waren de laatste vijf jaar opgelopen tot meer dan 3,5 miljard franc. Nadat deze particu liere onderneming eerder deze week niet akkoord kon gaan met een sane ringsplan van de Franse overheid, was ontbinding van het bedrijf onont koombaar. Bij Creusot- -Loire werken 23.000 mensen, terwijl meer dan 100.000 werknemers bij toeleveringsbedrijven in hoge mate van deze ma chinefabriek afhankelijk zijn. Het ziet er naar uit dat de Franse regering er na Lotha ringen een nieuw probleemge bied bij krijgt, want het faillis sement van Creusot-Loire heeft rampzalige gevolgen voor het oostelijk gelegen de partement Saone-et-Loire, dat sinds 200 jaar een grote staal- traditie heeft. De industriestad Creusot is vrijwel geheel ei gendom van de fabriek en het grootste deel van de 71.000 in woners is in het staal werk zaam. Opmerkelijk genoeg hebben de vakbonden gisteren de zijde van de regering geko zen in het al maanden slepen de arbeidsconflict met de di rectie van het bedrijf. Een woordvoerder van de sterke vakbond CGT verklaarde, dat overheidssteun nu onverant woord was daar de teloorgang van Creusot-Loire mede was veroorzaakt door slecht mana gement. Maandag zal door de werknemers worden besloten of men al dan niet tot een be-- drijfsbezetting overgaat. Creusot-Loire is op Peugeot na het grootste nog niet genatio naliseerde bedrijf van Frank rijk. President-directeur Pi- neau-Valencienne noemde als oorzaak van het faillissement „oneerlijke concurrentie" in eigen land. Terwijl andere Franse staalbedrijven als Usi- nor en Sacilor konden reke nen op miljarden aan over heidssteun moest Creusot-Loi re zijn eigen boontjes zien te doppen. Onder de toenmalige leiding van de in Parijse salon kringen geliefde baron Edou- ard-Jean Empain is dat niet altijd gelukt. Met name het uit speculatieve gronden aanhou den van het onrendabele Amerikaanse filiaal, Phoenix Steel, zou de ondergang heb ben versneld. Steun In november 1983 kreeg het bedrijf toch nog ruim 5,5 mil jard aan overheidssteun, het geen niet voldoende was. Overleg over een volgende subsidie mislukte aangezien de directeur van Creusot-Loire weigerde het noodlijdende be drijf weer op poten te zetten met geld uit de Schneider- -groep, het moederbedrijf van Creusot-Loire. Die holding boekte vorig een exploitatiewinst van bijna 50 miljoen franc. Pineau-Valen- cienne verweet de Franse mi nister van Industrie Laurent Fabius een oneigenlijke kop peling van bedrijven tot stand te willen brengen en aan te sturen op een „kruipende na tionalisatie" van het Schnei der-concern. Fabius meende echter dat Pineau-Valencienne zich moest schamen voor zijn bedrijfsvoering en dat de staat in geen geval de verliezen van Creusot-Loire wilde subsi- diëeren als de holding van de familie Empain bij andere dochterondernemingen forse winst maakte. De Franse regering heeft wel toegezegd dat er geen ontsla gen zullen vallen en dat men alles in het werk zal stellen in het departement Saone-et-Loi re voor vervangende arbeid te zorgen. Een belofte die, gezien de ervaringen in Lotharingen, de 23.000 werknemers van Creusot-Loire weinig hoop voor de toekomst zal geven. DEN HAAG De geza menlijke actie Van de Ne derlandse en Duitse nar- coticapolitie, waardoor op 22 december 1982 een Heerlense heroïnehande laar en diens vrouw (bei den 47 jaar) in Frankfort konden worden gearres teerd, was in flagrante strijd met het Europees Uitleveringsverdrag. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, gisteren in kort geding beslist. De Nederlandse Staat dient de inhoud van dit vonnis onver wijld aan de Minister van Jus titie van de deelstaat Hessen bekend te maken, aldus de Haagse rechtbankpresident. De zaak is zo ernstig, aldus mr. Wijnholt, dat de rechter bij wijze van uitzondering de Staat beveelt stappen te onder nemen op het gebied van de buitenlandse betrekkingen. De betrokken Heerlenaar werd in maart van dit jaar in de Bondsrepubliek veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en negen maan den voor het smokkelen van een kilo heroïne. Zijn vrouw, die het verdovende middel in kleinere partijtjes, verstopt in haar bh, over de grens ver voerde, kwam er met drie jaar cel minder vanaf. Beiden lie- f>en in Frankfort tegen de amp, waar Duitse agenten- provocateurs met behulp van de Heerlense politie een val voor hun hadden opgezet. Hun actie was er op gericht de ver dachten in de West-Duitsland te arresteren en te berechten voor feiten die zij in eigen land hadden begaan. „De Nederlandse politie heeft hiermee in flagrante strijd ge handeld met een grondrecht van de eiser. Het gaat hier kennelijk om een ontsporing van een vorm van internatio nale samenwerking. Die sa menwerking is op zichzelf een goede en hoopvolle zaak in een wereld die ernstig gebukt gaat onder de terreur van de internationale handel in ver dovende middelen", aldus de rechter. „Woensdrecht haalt met Goldberg oorlog in huis" WOENSDRECHT De stroomgroep Dodewaard, die enige jaren geleden de acties tegen de kerncentrale in die gemeente organiseerde, heeft de gemeenteraad van Woens drecht per telegram gewaar schuwd tegen de benoeming van Goldberg tot waarnemend burgemeester. „Met deze man haalt u regelrecht de oorlog in huis", aldus de stroomgroep. Goldberg werd gisteren door de commissaris van de konin gin in Noord- Brabant, mr. Van Agt, aangewezen als tijde lijke vervanger van burge meester De Leeuw, die sinds begin juni in het ziekenhuis ligt als gevolg van een ver keersongeluk. Volgens de stuurgroep heeft Goldberg, die ook tijdelijk burgemeester van Dodewaard was, in het verle den meerdere keren blijk ge geven ongeremde politieactivi teiten vrij spel te willen bie den. De fractievoorzitters van PvdA, CDA en Algemeen Be lang in de gemeenteraad van Woensdrecht waren verrast door benoeming van Goldberg. Fractievoorzitter Wils van het CDA vond het niettemin een goede zaak dat een „neutrale figuur" nu aan het hoofd van de raad staat. Internationale commissie doet onderzoek naar Afghaanse vluchtelingen DEN HAAG Een interna tionale commissie gaat een on derzoek doen naar de precaire omstandigheden, waarin vluchtelingen in Afghanistan moeten leven. De commissie wordt geleid door Theo van inwinnen over de vluchtelin- commissie ernaar streeft begin Afghaanse vluchtelingen zal genstroom in Afghanistan en volgend jaar een rapport over worden uitgebreid. Of de com- de gevolgen op medisch, eco- haar bevindingen uit te bren- missieleden zelf een bezoek nomisch en sociaal gebied voor gen. Met dat rapport, dat zal gaan brengen aan Afghanis- de vluchtelingen. Op een pers- worden aangeboden aan onder tan, wilde Van Boven uit conferentie in Den Haag zei andere de Verenigde Naties, voorzorg niet zeggen. De commissie wil informatie Van Boven gisteren, dat de hoopt hij dat de hulp aan de Boven, voorheen directeur van de afdeling mensenrech ten van de Verenigde Naties en nu werkzaam aan de Rijks universiteit van Maastricht. De drie medische e verbonden zijn aan er de Graaf Gasthuis dat in maart 1982 is ^uit de fusie van drie Jwekenhuizen, hebben Jiur verzocht een ver- commissie in te stel let functioneren van Ifte moet gaan onder- Ms onpartijdig voor zitter van deze commissie is oud-staatssecretaris van volks gezondheid J.P.M. Hendriks voorgedragen. Volgens de woordvoerder van de specialisten, dr. J.C. Kuij- pers, schort het met name aan de coördinatie en het finan cieel beleid binnen de directie. Dr. Kuijpers liet gistermiddag weten tevreden te zijn met de brief die staatssecretaris Van der Reijden het bestuur van het Gasthuis heeft gestuurd. Daarin geeft hij opdracht een extern adviesbureau in te schakelen, dat in overleg met de leiding en één medische staf een medisch functieplan gestalte zal moeten geven. «ELS \Jtai\inotl Is wee?. jJiET JERUZALEM Yigael Yadin, generaal, staats man en archeoloog van internationale reputatie, die Dode-Zeerollen voor Israël wist te verwerven en opgravingen in Massa- da uitvoerde, is op een leeftijd van 67 jaar aan een hartaanval overleden. Yadin voerde de troepen aan tijdens de eerste Israëlisch- Arabische oorlog in 1948. Hij nam in 1952 ontslag als staf chef toen de toenmalige pre mier, David Ben-Goerion, op de defensie-uitgaven wilde be zuinigen. Hij kwam in 1977 in de poli tiek als voorzitter van een nieuwe partij, de Democrati sche Beweging voor Verande ring (DASH). Deze partij ver wierf meteen al 14 zetels. Ya din werd vice-premier toen premier Menachem Begin zijn eerste regering vormde. Vier jaar later trok hij zich uit de politieke arena terug, omdat hij teleurgesteld was over het feit er niet in te zijn geslaagd zijn progressieve liberalisme in de rechtse coalitieregering van premier Begin gestalte te kun nen geven. Yadin keerde terug naar zijn studie en taak aan de He breeuwse Universiteit in Jeru zalem, waar hij archeologie doceerde. Tevens werkte hij aan een vertaling en populari sering van de Dode-Zeerollen. Avontuurlijk Als zoon van een hoogleraar in de archeologie in 1917 in Jeruzalem geboren, haalde Yadin de internationale pers toen hij op avontuurlijke wijze Dode Zeerollen voor de Israë lische staat wist te verwerven. Deze oudste geschriften van het Oude Testament werden in 1947 na jarenlange inspan ningen in een grot aan de westzijde van de Dode Zee ge vonden. Bij een door hem geleide expe ditie naar Massada werd het paleis van Herodes blootge legd, waarbij handschriften werden ontdekt die waren achtergelaten door de Zeloten, die daar tussen 70 en 73 na Christus standgehouden had den tegen de Romeinen. Ook zijn geschriften over zijn op gravingen op verschillende bijbelse plaatsen droegen bij tot zijn faam. ROTTERDAM De voormalige EMK-directeur G. Bernouw is in 1974 de financier geweest, die uiteinde lijk de ontwikkeling van de latere RSV-kolengraver mogelijk heeft gemaakt. Bernouw droeg de ontbreken de half miljoen gulden bij in het startkapitaal van 2,5 miljoen gulden voor de oorspronkelijke plannen van de initiatiefnemers M. Hengstmengel en de Amerikaan Todd. De eerste kolengraver is vervolgens in de Vere nigde Staten in elkaar gezet en provisorisch getest. Bernouw bevestigde gisteren desgevraagd, dat hij de plannen van Hengstmengel destijds zeer aantrekkelijk vond. Volgens Hengstmengel stelde Bernouw het geld binnen twintig minuten via zijn bank ter beschikking. Hengstmengel kwam met Ber nouw in contact via de Capelse aannemer Van Hoorn, ook een financier van de kolengraver, van wie Bernouw destijds met zijn afvalverwerkingsbedrijf EMK een terrein huurde. De claim van Bernouw op Hengstmengel is in 1977 bij RSV Mi ning Equipment (RSV-ME) terechtgekomen, het bedrijf dat de kolengraver moest her-ontwikkelen en waarvan RSV en Hengs tmengel ieder voor 50 procent aandeelhouder waren. Bernouw zal zijn geld echter nooit meer terugzien, omdat de belasting dienst bij RSV voor 5 miljoen gulden beslag heeft laten leggen op de mogelijke inkomsten van Bernouw uit het kolengraafpro- ject. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal Economische Raad (SER) is ernstig verdeeld over het in de toekomst te voeren energiebeleid en met name de rol van kernenergie daarin. De vertegenwoordigers van de vakbeweging in de SER menen, dat op dit moment van een verdere uitbreiding van het aantal kerncentrales in ons land afgezien moet worden. De vertegenwoordigers van de werkge vers menen, dat er op zich geen bezwaren zijn tegen een verdere uitbouw van het kerenergie-potentieel. De onafhankelijke kroonleden in de SER zijn verdeeld over de zaak. Dit valt op te maken uit een brief die het dagelijks bestuur van de SER aan minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft gezonden. Het dagelijks bestuur heeft de brief gezonden aan de hand van de uitkomsten van de brede maatschappelijke discus sie (BMD) over het toekomstige energiebeleid. De stuurgroep die de BMD leidde stelde op basis daarvan dat nu geen besluit geno men mag worden over een uitbreiding van het aantal kerncen trales. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Winsemius (Milieu) heeft voor de ko mende vijf jaar 276 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het opruimen van gifbelten en bodemverontreiniging, waarvan 200 miljoen voor de komende drie jaar. De kosten van de totale sa neringsoperatie zullen naar schatting twee miljard gaan bedra gen. Winsemius heeft tevens besloten de eigen kosten voor de ge meenten te verlagen. Saneringsoperaties tot 10 mille mogen zelf standig door de provincies worden uitgevoerd. Dit heeft de be windsman gisteren laten weten in een brief aan de Tweede Ka mer. Het drempelbedrag per bodemsaneringsgeval wordt voor de gemeenten verlaagd van tien naar vijf gulden per inwoner. Bovendien wordt het maximumbedrag dat de gemeenten bij moeten dragen per gifbelt, gehalveerd van 200.000 naar 100.000 gulden. De totale, maximale afdracht per inwoner (over alle sa- neringsgevallen) wordt verlaagd van 30 naar 20 gulden per in woner. Voor een gemeente met 50.000 inwoners betekent dat een verlaging van een half miljoen gulden. „Het betekent een lastenverlichting voor de gemeenten. Ik verwacht dat daardoor ook de kleinere gevallen van bodemverontreiniging sneller door de gemeenten zullen worden uitgevoerd", zei Winsemius. ENSCHEDE De TH Twente heeft van de minister van onder wijs en wetenschappen toestemming gekregen te starten met een nieuwe studierichting wijsbegeerte van wetenschap, techno logie en samenleving (WTS). Deze voor Nederland unieke studierichting is een postpropae- deutische opleiding en kan worden gevolgd na een met goed re sultaat afgesloten eerste jaar in een technische studierichting aan een van de drie technische hogescholen in Nederland. Het bijzondere van deze opleiding is een samenhangend studiepro gramma van technische en maatschappijwetenschappen met wijsbegeerte en geschiedenis. Man bekent moord op 18-jarige AMSTERDAM De 20-jarige C.R.B uit Amsterdam heeft dezer dagen tegenover de politie bekend eind mei in een woning in Amsterdam-Noord de 18-jarige Ricky Boerleide, eveneens uit de hoofdstad, met een breekijzer te hebben doodgeslagen. Het li chaam van Boerleide werd pas 3 juni gevonden in het water van het riviertje De Bullewijk in de gemeente Ouder-Amstel. B. geeft als motief voor zijn daad op dat hij maanden is vernederd door zijn latere slachtoffer. Boerleide bleek, aldus de Rijkspoli tie, tot een groep jonge snelkrakers uit Amsterdam Zuid-Oost te behoren, die de politie in Amstelveen ook al op het spoor was. DEN BOSCH Daf Trucks in Eindhoven moet voor 1 oktober het overleg met de bonden hervatten over de manier waarop de 36-urige werkweek voor het kantoorpersoneel. Dat heeft de pre sident van de Bossche rechtbank bepaald in een door de Unie BLHP aangespannen kort geding. Sedert augustus vorig jaar wordt bij Daf gemiddeld nog maar 36 uur per week gewerkt. De 3000 werknemers die direct bij het fabriceren van vrachtauto's betrokken zijn, krijgen de arbeidstijdverkorting voortaan in de vorm van 26 roostervrije dagen. Het 3000 man tellende kantoor personeel krijgt slechts tien roostervrije dagen. De rest van de arbeidstijdverkorting wordt gerealiseerd door per dag maar 7,5 uur te werken. De Unie BLHP vindt dat ook voor het kantoor personeel de atv zoveel mogelijk omgezet moet worden in roos tervrije dagen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5