I 4 alkenburg wil weer zijn ware f ezicht tonen Vakantie is méér dan reizen en slapen mderd jaar ZATERDAG 30 JUNI 1984 mKENBURG „Zo me- Sfjen immers die met de be- S %te Tjilatjapse-koorts hier m, genas in enkele we- 1—*', noteerde de gezond- !|Ésofficier en Indië-ganger JTPiet aan het eind van de Jgpe eeuw. „Verschillende '^rs aan luchtpijpkatharren, iiademigheid en astma von- spoedig verlichting. Ken- jtsend is het feit, dat hier akwijls personen gevonden den die elders na tien mi jn wandelen reeds rusten wten en na enkele dagen ttevens alhier vrij steile ungen zonder moeite kun- beklimmen. Gelegen als |is in een dal, beschut te- i de op onze breedte heer- de winden, heeft men er renboven weinig last van jnist de vijand van de bikken die het grootste ge- lte van het jaar in Neder- pleegt te hangen". irover sprak deze J. F. Piet? T het Zwitserse kuuroord Da ft bekend bij de ongetelde Neder- lers die de hongerwinter met 'irculose uit waren gekomen en -te Alpen weer op krachten wer- i gebracht? Integendeel. De bra- iman was niet eens over de is. want zijn trompet zong de H|yan Valkenburg. „Dwaalt gij H- over de bergen", schreef onge il* gelijktijdig een andere chroni- |Hur, J. Graandijk, in zijn Wande len door Nederland, „en klopt Mffan de eenzame boerenhoeven, selt gij een woord met de arbei- op de akker, .het kan u gebeu- dat uw Hollands evenmin *dt verstaan als dat gij een letter rijpt van de taal die gij hoort". snippertje buitenlands binnen- ,niid kortom. Zouden er Nederlan- sts bestaan die nooit zijn kasteel- de enige op een natuurlij- hoogte gebouwde burcht aan ei^ï zijde van de blanke top der minen beklommen hebben? Het "zeiopen jaar weer 1,2 miljoen ^e!ernachtingen, aangevuld met p'sschien wel 2 miljoen dagjesmen- r°i. Een toeristische magneet die u?t ophoudt te trekken. Valken- °erg, dat is zonder paspoort of aefeemde valuta over de grens zijn na het keurslijf van de calvinisti- nie snit kunnen verwisselen voor ^tergondische frivoliteit zonder de r^npslomp van reis- en krediet- steven. Evenwel: niet de heilrijke eiglucht van J. F. Piet snuiven al an- bezoekers op; eerder de frites- ,elm. Niet de vreemde taal uit \zame boerenhoeven van wan dlaar Graandijk wordt vernomen, •ar de discogalm. Valkenburg, »r hoeveel hedendaagse Neder- eders zal de naam synoniem zijn I de plaats waar men de wilde /aten kwijt kon raken en de zo- mTzotheid bot kon vieren tot de JnJ>enstok erop volgde? ^it Valkenburg met zijn aan het n%oen gebonden tierigheid maakt r Vereniging Het Geuldal zich op het honderdjarig bestaan te vie- fj;L De oudste VVV van Neder- 111(d, jazeker. Het feit en de lokatie ^teden zo memorabel geacht, dat ^tkenburg als jongste aanwinst is ?tJjevoegd aan de populaire boe tien tot vijftien minuten uit het centrum vind je naar alle kanten rust. misschien heb ik wel een verkeerde voortlelllng ven io'n monorail kenserie „Kijk op" van uitgeversgi gant Elsevier. Een hoge uitzonde ring. Regel is dat slechts steden met meer dan 100.000 inwoners die eer krijgen toebedeeld en Valkenburg telt er krap 17.500. 's Winters ten minste. Het zijn de zomerse drom men, de miljoenen met het knoesti ge wandelstokje vol tinnen herte koppen en het gifgroene alpen hoedje, die de plaats van Valken burg in de boekenreeks rechtvaar digen. 's Zomers blaast Valkenburg zich als de kikker uit het sprookje op tot een grote stad en dreigt daaraan soms te barsten, zoals rel len in het recente verleden hebbeh bewezen. Behalve net als honderd iaar ge leden de glans van fakkelop tochten door de ondergrondse mer gelgroeven werpt het komende eeuwfeest echter ook schaduwen vooruit. Want het gaat niet onver deeld goed met deze meest Bour gondische van onze vakantieker- missen. De beurs van de doorsnee- toerist is flink minder gespekt dan enkele jaren geleden. Daarom groe ven zich zorgenrimpels in de voor hoofden van het plaatselijke onder- nemersdom. Bedenk even dat er, verdeeld over 236 bedrijven, 5.332 hotel- en 2.265 pensionbedden zijn, 7.500 ligplaatsen op campings, 79 bars, 18 dancings of discotheken en een veelvoud aan restaurants. Die moeten allemaal volen allemaal in de luttele maanden waarin Ne derland de vakantieteugel viert. Het baart zorgen. Hier en daar staan al hotels of pensions te koop. De rek is eruit en het elastiek springt terug. Geheim Om het dreigende laagtij een halt toe te roepen, circuleert er binnen gemeentelijke instanties een ambi tieus „Toeristisch Recreatief Over all Plan", dat Valkenburg weer op moet stoten in de vaart van het va kantievolk. De inhoud van dit TROP is nog zo geheim dat zelfs Marijke Boesten, sinds een jaar di recteur van de VVV „Het Geul- dal", volhoudt van de prins geen kwaad te weten. En deze uitdruk king staat hier niet voor niets. On danks zijn geheime karakter dreigt het stuk binnen Valkenburg op de drempel van zijn jubileumviering een fikse controverse aan te blazen. Want wat zou er in het TROP wor den aanbevolen? De bouw van een heuse monorail om de verschillen de toeristische attracties van Val kenburg en omgeving met elkaar te verbinden, beweren boze tongen. Marijke Boesten kan zich nog zo vakbekwaam van de domme hou den, dit bange gerucht ontkent ze niet. Ze zegt slechts met haar flu welen Limburgse tongval en met een glimlach die rechtstreeks van de Mona Lisa lijkt geleend: „Ik houd er niet van een mening uit te spreken over iets, waarvan ik niet weet hoe het er concreet uit gaat zien. Misschien heb ik wel een ver keerde voorstelling van zo'n mono rail". Een gruwel Anderen zien de zwevende trein echter al wel voor hun geestesoog. En sommigen zien dan een gruwel. Hun argumenten laten zich als volgt samenvatten, met ongetwij feld het applaus van heel milieu- minnend Nederland op de achter grond. „De natuur n het romanti sche aanzicht vormen het basiska pitaal van Valkenburg. Daar kun je niet zomaar de streep van een mo norail door zetten. Het mag hier niet helemaal kermisachtig wor den. Zo'n rail legt de nadruk op Valkenburg als passieve lolplaats. We zouden juist moeten inspelen op veranderde behoeften. De men sen willen tegenwoordig sportief bezig zijn tijdens hun vakantie". Taal die gezondheidsofficier Piet en wandelaar Graandijk een eeuw geleden uit het hart gegrepen zou zijn. Burgemeester P. Gilissen van zijn kant lijkt het oor te luisteren ge legd te hebben bij nieuwlichters onder de planologen, als daar zijn een Han Lörzing die in zijn boek „De angst voor het nieuwe land schap" van leer trekt tegen tuinka bouterachtige behoudzucht en de stelling propageert: „Landschappen zijn altijd aan veranderingen on derhevig geweest. In het verleden hebben die veranderingen situaties opgeleverd waar we op het ogen blik lang niet ontevreden mee zijn. Eeuwenlang is men erin geslaagd nieuwe ontwikkelingen in te pas sen in de grote landschappelijke lijn. Er is geen reden te bedenken waarom dit recept in onze tijd niet meer op zou gaan. Wie, zoals ooit in het begin van deze eeuw, de schoonheid van de techniek en de machine weet te ontdekken, gaat misschien anders tegen nieuwe ontwikkelingen in het landschap aankijken". In deze filosofie past de verzuch ting van burgemeester Gilissen dat de vraag gewettigd is of men in het verleden niet al te snel nee heeft gezegd tegen nieuwe plannen. Hij hangt de visie aan dat men zich de luxe van al te vergaand natuurbe houd niet meer kan permitteren nu veel ondernemers worstelen om het hoofd boven water te houden. Dus is hij voorstander van de mo norail, die op zichzelf al een attrac tie vormt, die van Valkenburg een samenhangend geheel maakt, die dagjesmensen in staat stelt veel meer bezienswaardigheden of eve nementen te bezoeken en die een intensiever verkeer mogelijk maakt tussen de verschillende cam pings en de horeca-etablissementen in het centrum. Marijke Boesten (na zes jaar erva ring te hebben opgedaan bij de Provinciale VVV Zuid-Holland te ruggekeerd in de boezem van haar Limburgse geboorteland) blijkt eveneens de mening toegedaan dat het milieu een stootje kan verdra gen. „Ik houd verschrikkelijk veel van het Limburgse landschap. Na tuurlijk moeten we er zuinig op zijn. Maar als je goed overweegt wat je doet, kun je best iets invoe gen in de natuur". Ze verwijst ter loops naar het Geulpark, een recre atieproject dat de milieu-lobby (spreekt het woord met een zuinig mondje uit) tegen heeft weten te houden. „Alles wat er nu ligt, is een kale plas waar alleen vissers komen. Ik ben ervan overtuigd dat de natuur minder zou zijn verpest wanneer de plas een beetje leuk was aangekleed". Proeftuin Zo is Valkenburg een arena van te gengestelde belangen geworden. Een proeftuin misschien ook, want overal elders in toeristisch Neder land doemen gelijksoortige proble men op. Marijke Boesten: „De ho- tellerie heeft zich niet tijdig gerea liseerd welke wensen er leefden bij de consument. Ik denk bijvoor beeld aan de sanitaire voorzienin gen. Twee, drie jaar geleden is men begonnen daarin grootscheepse veranderingen aan te brengen. Ge lijktijdig met de modernisering werden de brandpreventieve maat regelen enorm verzwaard. Valken burg liep ermee voorop, maar het eiste allemaal geweldige investerin gen. En juist op dat moment ging het toerisme stagneren. Daarom zullen we moeten proberen toevoe gingen te vinden aan ons produkt. Toevoegingen, die het seizoen ver lengen. De capaciteit is er. Waarom zouden we die niet benutten? Ik herhaal dat ik de bescherming van natuur en landschap erg belangrijk vind. Maar er mag geen status quo komen. Stilstand kan in geen enke le industrie, dus ook niet in de toe ristenindustrie. Je moet meegaan met je tijd. Anders ben ik bang dat ze straks een hek om Valkenburg heen willen zetten". Oneens is Marijke Boesten het met de kreet dat Valkenburg een nieuw vakantiegezicht zoekt. „Zo liggen de zaken niet helemaal, denk ik. Ik geloof dat het juister zou zijn te stellen dat we ons ware gezicht weer eens moeten laten zien. De laatste jaren is te eenzijdig de na druk gelegd op bepaalde produkt- elementen. Het flaneren, de terras jes, de gezelligheid. Goed, die mo gen er zijn. Het fritestoerisme, het discotoerisme, allemaal prima. Maar welke andere plaats in Ne derland kan bogen op twee restau rants met sterren in de Michelin- gids? En wat de drukte betreft: tien tot vijftien minuten uit het cen trum vind je naar alle kanten volop rust en wandelmogelijkheden. Dat moet ook weer nadruk krijgen". Het ware gezicht van Valkenburg wil Marijke Boesten, nu ze als nieuwste directeur bij de oudste VVV is ingewerkt, gaan verkopen En ze wil het ware gezicht wat aangevuld zien. Of dat nou met een monorail moet? Weer die Mona-Li- saglimlach. Wel schiet haar op de valreep van het gesprek een echte hartewens te binnen. „Wanneer de Olympische Spelen naar Nederland komen, laat het wielergebeuren dan aan Valkenburg gegund wor den. Want Valkenburg is toch de wielerplaats van Nederland bij uit stek". Ter adstructie gaat men met ingang van dit jaar een 'speciaal ar rangement voor geoefende wiel renners aanbieden. Bij het pro gramma zijn pittige tochtjes van 60, 80 en 100 kilometer verzonnen, ge stoffeerd met de nodige heuvels. Maar wat blijkt? In het parcours zijn ze de Cauberg vergeten. De Alpe d'Huez van de Lage Landen ontbreekt. Aan wielrennende toe risten althans heeft Valkenburg zijn ware gezicht onthouden. PIET SNOEREN 3 I <*ns per maand brengen wij vervolgverhaal van de Aderwaardigheden van de -l|nilie De Groot. Uit het ten gegrepen; het leven van ?jn modaal gezin, met alle lief ij leed, vooral financieel. Wat gunnen zij, uitgaande van hun ijiidige inkomen, in de volgende maand doen. En: at moeten zij laten. ?|fet Nationaal Instituut voor jdgetvoorlichting (Nibud) jflpt hen (en u) daarbij, pe de familie De Groot ipder Bert, moeder Betty en kinderen Henk en Tineke) t het inkomen uitkomen, hoe de eventuele klappen ïf)rden opgevangen, daarover n de verhalen in deze Het verblijf buitenslands beheerst momenteel de gedachten van de vier leden van de familie De Groot (en van talloze anderen in den lan de). Ze kunnen haast niet wachten voor het zo ver is. Er moeten voor de reis aanvangt (naar Joegoslavië) nog tal van dingen worden gedaan, en tal van zaken worden gekocht. Maar voor het zo ver is, moet moe der Betty eerst even de zaken op een financieel rijtje zetten. Ze had gepland eind juni een fors bedrag over te houden. Maar toen kwam zoon Henk met de medede ling dat zijn fiets was gestolen, zo dat er een nieuw rijwiel moest wor den aangeschaft. Dat was een hap van 145,- uit het budget. Daarbij kwam nog dat Henk zijn einddiplo ma had gehaald, en dat pa en ma hadden besloten hem, in plaats van een feestje, 150,- „cash" in han den te geven, waarvoor hij ze)f het festijn voor zijn klasgenoten maar moest bekostigen. „Eigenlijk niet zo'n gek idee van jou", zei vader Bert tegen moeder Betty, „als je weet wat ónze verjaardagen kosten. Dan zijn we wel een paar gulden meer kwijt In hun ouderlijke goedheid hebben pa en ma De Groot ook nog beslo ten niet meer te praten over de kosten van de nieuwe (tweede hands) fiets van zoon. Henk. Maar dat legt toch weer een extra belas ting op het huishoudbudget. Edoch, niet getreurd: in juli komt de kin derbijslag weer. Betty schrijft even op: Gepland overschot juni 1225,30 fiets voor Henk 145,- - 1080,30 gaat nog af voor feestje 150,- - Blijft over 930,30 Maar, zegt moeder Betty, in juli komt de kinderbijslag weer, en dat opent allerlei perspectieven. Want dan krijgen we in juli binnen: Salarisws 2300,- - kinderbijslag 875,- - totaal 3175, Bij de verhulde juichkreet omtrent het riante inkomen in de maand juli, fronst vader Bert toch even de wenkbrauwen. „We zijn helemaal vergeten dat Henk deze maand achttien wordt, dat hij zijn beurs krijgt en dat hij bij de komende kinderbijslag dus uit de boot valt. We zullen eerst eens even afwach ten wat de regering voor ons in petto heeft, dan kunnen we altijd nog zien". Maar zoon Henk heeft vanaf het tijdstip dat hij gaat stude ren eigen inkomsten, en dus ver valt de dubbele bijslag voor een in wonend en studerend kind. De aanstaande student zal het dus moeten doen met zijn schamele beurs plus de enkelvoudige kinder bijslag. Maar zover is het nog niet Dus zet moeder Betty even neer wat zij voor de komende maand heeft begroot: Honderdvijftig gulden „cash" voor Henk vanwege het behaalde einddi ploma Allereerst is daar de huur. Norma liter is die 350,-, maar daar komt ingevolge de huuraanpassing „zeg maar rustig verhoging", aldus va der Bert, zo'n eenentwintig gulden bij. „Kunnen we daar nou niks aan doen Daar is wel wat aan te doen, volgens het Nibud. Want de huurverhoging is gebaseerd op een puntenstelsel. Folders erover zijn te krijgen bij de afdelingen voorlich ting van de gemeente. En mocht de huisbaas bijvoorbeeld een extra wasbak willen plaatsen (waarmee de huurder het niet eens hoeft te zijn) dan kan het huis in punten, dus qua huur stijgen. In dat geval verdient het aanbeveling het be drag van de verhoogde huur te storten op een aparte bankreke ning, de „gewone huur" over te maken en het geschil voor te leg gen aan de Huuradviescommssie. Het kan wèl even duren voordat die uitspraak doet maar even een staatje van uitgaven maken, dan weten we waar we aan toe zijn: Huur ƒ350,- plus 6 verhoging 21,-- gas, cv, elektra, ƒ315,- - water 28,70 centrale antenne 14,- - contributie vakbond 18,50 totaal vaste lasten (laag ditmaal) ƒ747,20 Gemiddeld huishoudgeld plus verjaardag zoon Henk 1250,- totaal 1997,20 resteert voor bestedingen in juli ƒ3175,- minus ƒ1997,20 is 1177,80. Daar komt bij het restant van juni, dus in totaal 2108,10. Nou, zegt vader Bert, daarvan moet eerst de reparatie van de auto wor den betaald. „Ik heb geïnformeerd bij de garage: het kost me minstens vijfhonderd gulden. Moet ik wel uitgeven, want anders komen we helemaal niet in Joegoslavië". Bet ty voegt eraan toe dat ze nou wel een aantal kampeerspullen van haar vriendinnen kan lenen, maar dat er toch nog het een en ander bijgekocht moet worden. Hoeveel had je daarvoor uitgetrok ken, vraagt pa. „Zo'n tweehonderd vijftig gulden", is het antwoord. „Wel erg veel", repliceert hij. „Maar vergeet niet dat dat niet het enige is", zegt Betty weer. „Een verzekering voor drie weken kost ten minste 180 gulden, een reis- en kredietbrief van de ANWB 29 gul den, lidmaatschap van de ANWB 41 gulden, de kaarten die ik al ge kocht heb kostten vijftien gulden en de aanvulling van de reisapo theek 45 piek. Moet je nog peul tjes?" Betty, alert als zij is, heeft diverse zaken (mede bestemd voor de va kantie) gekocht in de uitverkoop. ..Ben je daar nou echt zoveel goed koper mee uit, vraagt haar echtge noot. „Jawel", is het antwoord, ..die driehonderd twintig gulden heb ik echt wel goed besteed. Je moet al leen kijken wat je waar koopt, en of je het echt nodig hebt. Jij was toch ook echt aan een paar nieuwe broeken toe? En je moet niet iets kopen omdat het gewoon goedkoop is. Dat geldt overigens ook voor de dagelijkse aanschaffingen". Maar bij die aanschaffingen komt ook nog het extra verfje voor de gang en de keuken. „Hard nodig", vindt Betty, „en dan kan er ook een nieuw lopertje in de gang van af". Totaal toch zo'n honderdtwin tig piek. En als ze daar nog eens bijschrijft dat dochter Tineke een nieuw trainingspak en een volley balkostuum moest hebben (ad 100,-) komt ze al rekenend en zuchtend tot de conclusie dat er in totaal zestienhonderd gulden is verdwenen. Voor de vakantie in juli resteert dan nog 508,10 LEO VAN DER MEEL

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17