Kerken in spoor van Kadars „kleine stappen" Eiwit- dieet: hoe gevaarlijk? Hongarije is een open huis geworden. Partijleider Janos Kadar, in zijn buitenlands beleid trouw aan Moskou, heeft met zijn voorzichtige doch consequente hervormingspolitiek op economisch gebied zijn tien miljoen Hongaren een redelijke mate van welvaart en welzijn bezorgd. Verslaggever Leo van Vlijmen nam een kijkje in deze Oosteuropese oase en schreef hierover een serie van vier artikelen. De eerste drie verschenen op de .zaterdagen 9, 16 en 23 juni. Vandaag het laatste artikel. BOEDAPEST Het mooiste plek je van Boedapest moet men zoeken op de rechteroever van de Donau. Het is een anderhalve kilometer lang plateau dat zich ongeveer zes tig meter boven de stad verheft: de Varhegy (Vestingberg). Deze na tuurlijke uitkijkpost biedt een schitterend uitzicht op het stadsdeel Pest, op het Margaretha-eiland in de Donau en op vele kilometers van deze in Boedapest overigens met bruingrijs water gevulde ri vier, die reeds menige Hongaarse milieugroep ertoe heeft verleid om Kédór Jénos enige last te bezorgen. De Vórhegy heeft echter heel wat meer te bieden dan alleen een prachtig panorama. De schitterende gevels van herenhuizen en paleizen na de verwoestingen door Mon golen, Turken, nazi's en Russen vele malen gerestaureerd zijn pronkende getuigen van een lange Hongaarse geschiedenis. Hoewel de koninklijke burcht (gedeeltelijk nog steeds in de steigers) als be langrijkste bouwwerk geldt, wordt de Varhegy gedomineerd door de "Métyas-kerk, in het midden van de dertiende eeuw gebouwd, driehon derd jaar later als moskee ingericht en nu nog steeds het trotse symbool van het katholieke Hongarije. Oos tenrijkse, Duitse en Tsjechische toeristen lopen snaterend in het duistere godshuis rond; degenen die een kruisteken maken en knielen zijn Hongaren èn Poolse toeristen. De Polen voelen zich in deze bo venstad met heiligenbeelden, ker ken en het standbeeld van de heili ge koning Stefan zo thuis, dat een drietal van hen er wel muziek in ziet en met panfluit, gitaar en een Je kunt van de staatssecretaris van volksgezondheid J. van der Reijden alles denken, maar saai is hij in elk geval niet. Kortgeleden vroeg hij aan de Gezondheidsraad en Voe dingsraad om advies over het eiwit- dieet. Dat is op zich niet vreemd. Maar dat de staats al op voorhand weet te melden dat vrije verkoop van die produkten aan banden moet, is natuurlijk wel een beetje raar. In Amerika, aldus Van der Reijden, zouden door dergelijke diëten zestig doden zijn gevallen. Hoe zo'n dieet kan uitpakken is misschien het best uit te leggen aan de hand van het meest extreme dieet dat er is: helemaal niets eten. Eet je niets dan moet het lichaam toch de boel aan het draaien zien te houden. Daarvoor moet het op zijn minst voor 1.500 calorieën per dag verstoken. Goed, die calorieën wor den niet bijgegeten, wat nu? Het li chaam gaat dan zijn eigen vet ver branden en hoera, daar slank je van af. Maar er gebeurt meer. I)e eiwitten van het lichaam, het spul waarvan de hartspier is gemaakt en meer belangrijke zaken, worden ook afgebroken. Dat is een ramp. Op den duur gaat het lichaam lij ken op iemand die zijn huis sloopt alleen maar om de kachel aan te houden. Aan dat bezwaar probeert het ei- witdieet tegemoet te komen. Het dieet levert 500 calorieën per dag; om aan de resterende 1.000 calo rieën te komen moet het lichaam dus eigen energievoorraden aan spreken. Om te voorkomen dat de lichaamseiwitten ook worden opge stookt, zit er in het dieet 30 tot 50 gram eiwit. Gevolg: het vet smelt weg, maar het levensbelangrijke ei wit blijft gespaard. Duurkoop Simpele theorie, en toch vielen er in Amerika een zestigtal doden. Bij 17 van hen werden de gegevens tot in detail nagetrokken. Wat bleek? Allen gebruikten een dieet met ei witten van slechte kwaliteit die, als ik goed ben ingelicht, bereid waren uit koeiehoèven. In die goedkoop- -duurkoop diëten zaten ook nog on voldoende mineralen en sporenele menten. Opvallend was dat 16 van de 17 zo enthousiast hadden door- gekuurd dat ze op het laatst totaal waren ondervoed. Op dat kwade moment gaf hun leeggeroofde hart spier het op. Het vreemde is dat het eiwitdieet in de Nederlandse medische bladen een redelijk gunstige pers heeft ge had. Eind vorig jaar stond in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde een artikel van de Rot terdamse internisten Wilson en prof. Lamberts waarin het dieet „in de praktijk veilig en werkzaam" werd genoemd. Voorwaarde is wel dat in het dieet de stoffen zitten die het lichaam beslist nodig heeft zo als goede eiwitten, mineralen, spo renelementen, essentiële vetzuren en vitaminen. Het duo nam een ze vental overzware vrouwen in hun kliniek op, zette ze op een Equiline eiwitdieet en mat vervolgens wat er maar te meten viel. De vrouwen verloren gemiddeld 10 kilo (eigen lijk niet zo erg veel bij een overge wicht van 69 tot 130 procent!) en van nadelige gevolgen geen spoor. Ze vinden dat dit dieet in huisart senpraktijk of op polikliniek 6 tot 10 weken zonder controle kan wor den doorgezet. Wel is bij hartafwij kingen en gebruik van bepaalde geneesmiddelen geregelde controle nodig. Beide heren (de een op congres, de ander in het buitenland) waren niet bereikbaar voor commentaar. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding was zoals het een voor lichtingsbureau betaamt wel be reikbaar. „Je kunt niet alle prepa raten over één kam scheren. In Amerika was er sprake van onvol waardige diëten waarin allerlei es sentiële elementen ontbraken. Het schrikbeeld van Van der Reijden is niet zonder meer van toepassing op de diëten die nu in Nederland vrij te koop zijn". Helpt het? „Ach, het is natuurlijk wel een aar dig opstapje: de eerste poging wordt beloond. Maar stop ie ermee dan moet je het weer zelf opknappen. Dus: minder eten en meer bewe gen. Zet je de oude levenswijze na de kuur voort, dan is er zelfs een goede kans dat je boven je uit gangsgewicht uitkomt. Het eiwit dieet is ontworpen voor de over- zwaren. Wie wil lijnen om de mooi valt wel een kilootje af, maar dat komt zo weer aan". In het artsenblad „Huisarts en We tenschap" schreef de arts W. Saris ook al een gunstig artikel over ei- witdiëten bij obesitas, medisch chi que voor veel te dik. Wat vindt hij nou van de uitspraak van Van der Reijden? Saris (net op het punt om af te reizen, wetenschappers reizen wat af): „Hij heeft de klok horen luiden en weet niet waar de klepel hangt. Die doden in Amerika vie len ten gevolge van een onvol waardig dieet. Van der Reijden vergelijkt appels met peren. Het zou beter zijn dat hij het advies van de Gezondheidsraad afwacht". clusief en daarmee sta ik a lange tenen van de diëtist dl geleiding op lange termijn df^ diëtist biedt. De overgrote i derheid, 90 procent, valt weerk op zijn oude gewicht, welke ny de ze ook gebruiken. Dat isl waarheid als een koe". I Hoe gevaarlijk is het eiwitdieé „Voor echt overgewicht is het» schien wel de aangewezen I Voor een kilootje eraf om in ó>r kini te kunnen, heeft het diee»t gens mij ook geen bezwaar. IL geval wordt dan de kuur tef volgehouden om echt gevaarlf kunnen worden". I) Wat van dit alles te denken?, de doden van Van der Ra. wordt ernstig getwijfeld, mai. het eiwitdieet op lange termijP den aan de dijk zet ook. Afv)l, komt niet uit een (peperduur)ai je maar is veeleer een manieiii leven. De wetenschappers ongeveer hoe een eiwitdieetfv pakt onder medische controle zijn over de resultaten niet vreden. Maar hoe zo'n dieet uip in de vrije verkoop weten ze t Van der Reijden weet het ook b de Gezondheidsraad weet hetf niet. Over zes maanden komt raad met een rapport. Ik houdr de hoogte. Mindszenty Toch is Hongarije allang geen ka tholiek land meer. De officiële scheiding tussen kerk en staat heeft in feite het atheïsme tot staatsgodsdienst verheven en al draagt de kardinaal-aartsbisschop van Esztergom nog steeds de titel van primaat, een politieke rol speelt hij niet meer. Maar de Hon gaarse kerk, met ruim zestig pro cent van de Hongaren achter zich, is nog steeds veruit de grootste ge loofsgemeenschap, reden waarom Perczel Lószló me bereidwillig naar de burelen van de Katholieke Actie brengt, waar voorzitter bis schop Joszef Kacziba en secretaris generaal Istvén Szantay geen duurkoop diëten zaten ook nog on een kerk in een socialistisch land te schetsen. Het eerste wat opvalt is, dat de overleden kardinaal Mindszenty in 1949 tijdens een monsterproces veroordeeld, in 1956 door de op standelingen bevrijd, na de inval van de Russen naar de Amerikaan se ambassade gevlucht en in 1971 door paus Paulus VI naar Rome ge haald weinig genade vindt. Bis schop Kacziba: „Mindszenty was een zeer vroom en ascetisch mens, Zusters Kacziba geeft toe dat de eerste ja ren na de oorlog zeer moeilijk zijn geweest voor de kerk. „We moes ten niet alleen een verslagen en verwoest land opbouwen, maar werden ook geconfronteerd met een nieuwe maatschappelijke orde. Dat laatste was voor velen bijzon der zwaar. Mindszenty en de mees te bisschoppen uit die tijd waren fel tegen de nieuwe maatschappij. In dien men toen soepeler geweest zou zijn, zou de kerk het vermoedelijk veel minder moeilijk gehad heo- ben. Ik moet er overigens bij zeg gen, dat wanneer na de oorlog in plaats van de stalinist Rékosi de huidige partijleider Kódér Janos het voor het zeggen had gehad kar dinaal Mindszenty waarschijnlijk ook soepeler geweest zou zijn Inzet van het conflict tussen Mindszenty en de nieuwe orde was indertijd de confiscatie van alle kerkelijk bezit, het verbod van de meeste ordes en congregaties en het terugdringen van de kerk binnen de muren van het kerkgebouw. Momenteel zijn alleen francisca- Bisschop Joszef Kacziba: „Mindszenty was vroom, ascetisch en" dig, maar star". onze vrienden en wij bewonderen hun vroomheid, maar hun politiek kunnen wij niet volgen". Is er ook hier sprake van een histo risch compromis? Kacziba: „Wij praten met elkaar, proberen samen oplossingen te vinden, doch onze uitgangspunten zijn niet veranderd. Wij willen het marxisme niet do pen en de marxisten weten dat ze ons niet kunnen bekeren. Van be lang is echter, dat de partij de golf lengte naar ons gevonden heeft". En nog eens Szantay: „De politiek van kleine stapjes is niet slechts een kwestie van taktiek, maar wij weten dat we er op den duur succes mee zullen hebben. De afgelopen jaren hebben we al menige vrucht kunnen plukken". Tehuizen voor oude priesters, een religieus vor mingscentrum en de restauratie van oude en de bouw van nieuwe kerken, alles door de atheïstische staat gefinancierd, worden door bisschop Kacziba en Istvan Szantay als trofeeën opgevoerd. Alternatieve kerk „Hebben ze ook over de basisbewe ging gesproken?", vraagt de collega met wie ik later op de Varhegy, bij het standbeeld van de heilige Ste fan, heb afgesproken. „Nee", ant woord ik. „Allicht", zegt hij, „want de strijd tegen die basis is een ge meenschappelijk belang van de hiërarchie en de regering". De ka tholieke basisgemeenschappen in spireren zich op de theologie van pater György Bulényi, die volgens eigen zeggen tweehonderd basis groepen achter zich heeft. Pater Bulanyi verzet zich tegen de Hon gaarse regering omdat deze atheïs tisch is en hij propageert dienstwei gering die in Hongarije tot nu toe slechts voor de aanhangers van een tweetal secten is toegestaan. De bis schoppen hebben hem, in afwach ting van de restultaten van een of ficieel kerkelijk onderzoek, de uit oefening van zijn priesterlijke functies verboden. De Hongaarse collega, zelf i tholiek, vindt de groep ronA Bulényi interessant als versc^ hij heeft er als intellectuefL grote sympathie voor („Wijf gaarse intellectuelen, zijn e beroeps- opstandelingen"), t ziet geen toekomst voor ze. ervan overtuigd dat 95 procer, ons volk, met name ook het 1^, ïieke deel, slechts één zorgij hoe kunnen we behouden hebben? Kijk eens hoe beroeL in andere socialistische landeC Ik bedoel niet alleen in ma"j opzicht, maar ook waar hle vrijheid gaat. Wij hebben eer^, lijke mate van vrijheid en dan, ook voor de kerken, al hebfce; zoals wij allemaal, iets moeteig veren. Ik denk dat de Hoi® bisschoppen evenals de leide^ de andere kerken in ons lat2 wijste partij gekozen hebben. lijk leven is de moeite waard,a haftigheid en dan waarschjr nog zinloos staat op een hej dere bladzijde geschreven". t We staan aan de voet va^ standbeeld van Stefan, de weliswaar de kerk naar zijnL zette, maar die niettemin al er lang als patroonheilige van rije wordt vereerd. Honderd F verderop is het Poolse miP groepje nog steeds bezig mei vakantiebudget, alwéér met e^j ligieus lied. Nog eens de Hon^< „Weet u wat Kadar]i_ tijdens de laatste zitting vaij m eft\ Centrale Comité gezegd heeft!u kan me niet schelen of julliu hervormingen noemen of weT ders, als de welvaart maar geg deerd wordt". Kijk, dat is het! wat op het ogenblik telt. En heeft met zijn politiek van lj stapjes heel wat bereikt. Is hö wonder, dat de bisschoppen j andere geestelijke leiders del taktiek volgen?". De markt zet in Hongarije 1 zien niet alleen Marx, maar ól kerken in de schaduw. LEO VAN VLIJ uit lege walnootdoppen bestaande rammelaar het schamele vakantie budget probeert aan te vullen. Kennelijk geïnspireerd door de omgeving en het vooral uit Po len en Hongaren bestaande pu bliek kunnen ze het niet laten ook een kerkmelodie te spelen. een buitengewoon moedig man oo"k, maar hij was ook een star en in politiek opzicht een a-politiek denkend mens. In het koninkrijk Hongarije zonder koning be schouwde hij zichzelf als inter-rex en hij was zó trouw aan de Habs- burgse traditie, dat hij né de oorlog in Hongarije de monarchie wilde herstellen. Dat ging zelfs in Oos tenrijk niet, laat staan hier". Pools muziekgroepje dat in de oude bovenstad van Boeda een centje bijverdient. Forum nen, benedictijnen, piaristen en een enkele zustercongregatie toegela ten. Samen runnen zij onder meer acht gymnasia die als verreweg de beste onderwijsinstellingen van Hongarije gelden. Ruzie tussen kerk en staat is er op het ogenblik met name over het feit of priesters tot ziekenhuizen mogen worden toegelaten. Maar bisschop Kacziba weet: „Momenteel denkt men er in partijkringen over om eventueel weer zusters in ziekenhuizen te la- Bisschop Kacziba geeft toe dat er nog heel wat problemen opgelost moeten worden, maar: „We hebben een apart staatssecretariaat voor de kerken; dat wil zeggen, er is een forum waar kerk en staat elkaar op vriendschappelijke voet ontmoeten. In die dialoog kunnen problemen opgelost worden. Zo'n forum ont breekt bijvoorbeeld in Tsjechoslo- wakije; daar heeft de kerk het veel moeilijker". De Hongaarse katholieke hiërar chie heeft voor de betrekkelijk welwillende houding van de staat wel een prijs moeten betalen. De regering heeft het vetorecht bij de benoeming van bisschoppen. Istvab Szantay: „Maar dat is een oude Hongaarse traditie. De heilige ko ning Stefan benoemde bisschoppen op eigen gezag. En we weten dat de regering niet graag een veto uit spreekt". Kacziba: „Het is interes sant om te zien hoe het communis tische regime oude Hongaarse ge bruiken heeft overgenomen. In de Sovjet-Unie is trouwens hetzelfde gebeurd. Daar hebben de commu nisten in veel opzichten ook de draad van de tsaristische traditie opgenomen, bijvoorbeeld in het le ger en bij de politieke strategie". Szantay karakteriseert het beleid van de huidige primaat, kardinaal Lószló Lékai, als een politiek van kleine stappen. „Velen vinden dat hij te weinig doet, maar zijn opstel ling heeft ons tot nu toe alleen voordeel gebracht. Wat de Poolse kerk bijvoorbeeld wil kan hier niet, en kan waarschijnlijk in Polen ook niet. De Polen zijn traditioneel Istvan Szantay: „Wat de Poolse kerk wil kan niet in Hongarije!" ten werken. Er is dringend behoef te aan deskundig verplegend perso neel en met name de oudere com munisten herinneren zich nog, dat de verpleging in de door zusters ge dreven ziekenhuizen vroeger de beste was".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16