portverenigingen oor onderhoud velden omen met eigen plan QeidóaQoivumt _edboat vaart r weiland Leren jacks gestolen »CKEYCOMPLEX WELLICHT TOCH IN '85 AANGELEGD "stracte -ddha door water manteld twijk woedend over wervingsadvertentie Elisabeth Ziekenh uis gafaanzet tot film „Een nieuw begin99 Verzet in Voorhout tegen groot winkelcentrum Oosthout VRIJDAG 29 JUNI 1984PAGINA7 VTERWOUDE Een 22-jarige jdenaar heeft vannacht met zijn lat een voor van 50 meter door land in Rijnsaterwoude getrok- b man bevond zich omstreeks met zijn boot op het Braasse- *jr. Daar raakte hij in het donker 'Jbel voor richting kwijt, en op '"feven moment merkte hij dat hij nb van door water door weiland t ploegen was. De bestuurder 'Pit en meldde zijn vergissing aan van de politie. Zijn Ja- Mnd-achtige actie leverde hem beschadigde buitenboordmo- Optreden The Shoes' 99 ZOETERWOUDE De eve nementencommissie van het Zoeterwoudse Muziekcentrum houdt zondag een popavond met een optreden van „The Shoes", de formatie die in de jaren zestig en zeventig zoveel furore maakte. In het voorprogramma treedt de formatie „Respectable" op, terwijl ook Studio 17 voor de muzikale omlijsting zorgt. Het popgebeuren begint om half negen. Het optreden van Theo van Es, Henk Versteegen, Wim van Huis en Jan Verstee gen is wat later op de avond te verwachten. Bootjes bij Maurits- singel vogelvrij LEIDERDORP De bootjes, die in de sloten nabij de Leiderdorpse Mauritssingel liggen, lo pen gevaar in de knel te komen door de werk zaamheden voor de doortrekking van de singel. Deze werkzaamheden kunnen elk moment van start gaan. De aannemer, de NBM/Gebroeders Schouls uit Den Haag/Leiden wacht alleen nog de vergun ning af. In eerste instantie worden sloten ge dempt en zandlichamen aangebracht voor de opritten van de brug die deel uitmaakt van van" het toekomstige tracé. Op sommige plaatsen ko men beplantingen voor. Als de eigenaren die willen behouden zullen ze hun groen snel moe ten verwijderen. Anders zal het door de bulldo zer worden verpletterd. Jublilerende brigadiers NOORDWIJK De brigadiers L. Krijger, G. van de Meent en M. Smilde zijn van daag 25 jaar in dienst bij het politiekorps Noordwijk. Dat drie brigadiers tegelijk 25 jaar in dienst zijn, is een unicum. Vanmiddag om drie uur vond de receptie plaats in de Rank. ALPHEN AAN DEN RIJN Dieven hebben zich de vorige nacht meester ge maakt van 45 leren jacks. De jacks bevonden zich in het Herenmodehuis Raaphorst aan de Van Mandersloostraat in Alphen. De dieven kwa men binnen via het dak. Ze kropen door een raam op de tweede verdieping. Naast de jacks werden ook sweatshirts gestolen. Totale waarde be draagt omstreeks 21.000 gul den. Oegstgeest helpt Sierra Leone OEGSTGEEST Sierra Leone krijgt in het kader van de ontwikkelingssa menwerking financiële steun van de gemeente Oegstgeest. De raadscommis sie bestuurlijke aangelegenheden stem de in met een voorstel maximaal 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor een landbouwproject in dat Afrikaanse land. Op 9 mei besloot een werkgroep unaniem te kiezen voor het in Sierra Leone gelegen Makeni-Teko-Land- bouwprojekt als project dat door Oegst geest ondersteund zou moeten worden. Het voorstel dat gisteravond werd aan vaard komt erop neer, dat de gemeente voor elke gulden die onder de bevol king wordt opgehaald ook een gulden beschikbaar stelt tot een maximum van 50.000 gulden. Parkeerverbod langs de Zijl LEIDERDORP/WARMOND Het zal voortaan verboden zijn een auto te par keren langs de Zijldijk in Leiderdorp en de Zijlweg in Warmond. De autobe zitters mogen hun vervoermiddel al leen nog parkeren op de zestien par keerplaatsen die daar zijn aangelegd. De provincie heeft besloten dit par keerverbod in te stellen naar aanlei ding van het feit dat plankzeilers en vissers de parkeerplaatsen vaak nege ren en hun auto in de berm vlak tegen of op de verharding parkeren. Verhar ding en bermen lopen daardoor schade op, terwijl het agrariërs onmogelijk wordt gemaakt de smalle weg nog te gebruiken. S1 Pp WIJK De zijvijkse veldsportver- ;en gaan een eigen laken voor het on- d van de velden, pig is het plan dat euerenigingen geen djieer betalen maar bi gemeente een be- al bedrag per veld bg en dat zij dan zelf "?derhoud en beheer urhden nemen. Op ejnanier willen de talingen voorkomen bt plan van de ge- in drie jaar be- n onderhoud volle ragen op de ver ben zonder extra daarvoor, privati- dus doorgaat, ig ^thouders J. Bedijn vïn A. Admiraal (finan- ieten gisteravond al doorschemeren dat het voor stel van de gemeente van tafel kan als de verenigingen zelf met een goed alternatief ko men. Als duidelijk is dat de verenigingen daaraan hard werken en mee willen bezui nigen, kan alvast worden be gonnen met het hockeycom- plex, ook al zijn de bezuini gingsplannen nog niet rond. „Er zou dan in het voorjaar 1985 gras kunnen worden in gezaaid. De velden kunnen vervolgens in het najaar 1985 in gebruik worden genomen", zo stelde wethouder Bedijn. Gevolg van de vertraging is' overigens wel dat de plannen niet per september ingaan maar op zijn vroegst per 1 ja nuari 1985. De Sportraad gaat nu offertes vragen aan bedrijven voor het onderhoud van de velden. De verenigingen krijgen die in formatie en moeten die met hun achterban bespreken en op 6 augustus komt men dan weer bij elkaar. Enige haast is geboden want de gemeentelij ke commissie welzijn be spreekt de bezuinigingen op sport in de eerste week van september en de gemeenteraad beslist daarover aan het eind van die maand. Zoals bekend is het doel van de gemeentelij ke operatie het bereiken van een bezuiniging van 180.000 gulden in de sportsector (op de totale gemeentelijke uitgaven wordt een bezuiniging van 750.000 gulden nagestreefd). De veldsporters moeten 150.000 gulden inlveren, de zaalsporten 30.000. Aanvankelijk kwam de Sport raad fel in opstand omdat de gemeente het plan zonder hem vooraf erbij te betrekken, pre senteerde, in de tweede plaats omdat de plannen zo voor de zomervakantie werden gepre senteerd (contributies en huur- verplichtingen zijn al aange daan voor het nieuwe seizoen en iedereen gaat met vakantie) en bovendien omdat de bezui nigingsoperatie gekoppeld werd aan de plannen voor de aanleg van een nieuw hockey velden-complex in het Mid dengebied-Noord. Hierover wordt al sinds 1972 gesproken en geld is er ook al gereser veerd, het kost 511.000 gulden, maar in het kader van de be zuinigingen wil de gemeente eerst alle uitgaven heroverwe gen. Vijftig procent Het punt in de kwestie is dat het onderhoud van de velden de gemeente, volgens het eer dergenoemde rapport, 340.000 gulden per jaar kost. Slechts acht procent krijgt men daar van terug in de vorm van huur van de verenigingen. Dat is te weinig en men wil naar een dekking van vijftig pro cent toe. Daarbij is een argu ment van de gemeente dat verenigingen het onderhoud veel goedkoper kunnen laten doen dan zijzelf door de dienst gemeentewerken moet laten uitvoeren. De kosten van die dienst drukken ook op het on derhoud. Bovendien betaalt de gemeente het volle BTW-ta- rief. Als verenigingen het zelf of door een particuliere firma laten doen, moet dat volgens de plaatselijke overheid veel goedkoper kunnen. De sportverenigingen schaar den zich voorlopig, in afwach ting van de cijfers achter het „model Capelle". In die ge meente is de sport al eneige tijd geprivatiseerd. De vereni gingen krijgen daar van de ge meente tussen de 12.000 en 16.000 gulden per veld en moeten dan zelf met beheer en onderhoud quitte zien te draai en. Als de Noordwijkse vere nigingen ook zo'n bedrag per veld zouden krijgen, zou dat de gemeente is dat de helft van het bedrag dat de gemeen te nu kwijt is en is de bezuini ging van 150.000 gulden in een klap bereikt. >WIJK Het koude 'an de Noordzee kon ddag weinig badgasten dwijk tot pootje baden n. Jagende wolken en se branding maakten tiet aanlokkelijker op. is tegenover de politie- er aan de Wilhelmina- •d een eenzame badde- Jen. Het doel van haar ïtrof echter niet het >p maar een object dat de verte gezien veel strandpaal weg had. I bezien was het echter inbaar een beeld, i armen en benen cir- [e^nden. 1£Wes, Renée van Lint, cr van het beeld, legde ofending nog de laatste n ön haar geesteskind, me om twee uur 'smid- ietnée van Lint en Irene <jdie haar met het vor- en verslepen beeld geholpen had, toen al zo'n zeven ,jen opzitten. Bij het eer- ggindkrieken hadden zij inten sokkel met het van staaldraad, het beeld gevormd orden, naar het strand Met witte chamotte u het object, door de gSires een 'Abstracte pT genoemd, dan ter ^>pgebouwd' worden, ^"ekteur W. Rovers •af al zijn enthousiaste t De kunstenares, Renée van Lint, heeft de laatste hand aan haar buddha gelegd. medewerking aan het project toegezegd en ook de heren Van Maris en Van der Lip, respectieveljk, hoofd van de strandpolitie en kapitein van de Noordwijkse reddingsbriga de, lieten zich bij deze gebeur tenis niet onbetuigd. Daar waar de politie-agenten van de nachtpatrouille het verzoek om sjouwkracht van de beide dames nog vol afgrijzen had den afgewezen onder de woor den: "We zijn ^een slepers", ging hun collega s van de dag dienst geen zee te hoog. Met vereende krachten werd het inmiddels topzware beeld in een diep gat verankerd. De bedoeling was dat het op komende tij; dat omstreeks twaalf uur een aanvang zou nemen, de Buddha langzaam zou omspoelen, waarbij de branding wit schuim door de gaten van het beeld zou spui ten. Een heroisch gezicht, waarbij het beeld, tenslotte door mensenhanden vervaar digd, uiteindelijk het onderspit zou delven. Het idee achter dit alles was volgens de kunstena res 'de strijd tussen de natuur elementen'. Daarom werd het beeld ook van klei gevormd. Wat aan de natuur ontnomen was zou op deze manier lang zaam weer aan haar worden teruggegeven. Ondanks de he- roische lengte van 1.80 meter kon het beeld zich helaas maar twee en een half uur staande houden tegen haar natuurlijke rivaal. Met een indrukwek kende salto mortale ging de buddha om 14.26 uur precies ruggelings ten onder. ftK „Geschokt en V^fd" hebben de ge- iad en het college van gereageerd op een pa- a advertentie in een weekblad waarin renommeerde make foren uit Leiden en winkelruimte te ^nbieden in de zoge- Noordzeepassage van njkse badcentrum. De ver deze toekomstige het vernieuwde hart rimizeedorp nog in volle en er nog totaal geen heid bestaat over de ervan. Wethouder J. noemde de stap van ilaars dan ook „een de gemeente de besprekingen leidt, zijn de makelaars als een stier door de porseleinkast ge gaan. „Er wordt iets te koop aangeboden waarvan nog he lemaal niet zeker is dat het er menten ontstond een ambi- meente in de arm genomen, tieus en kostbaar project waar- makelaars de „subtiele onder- voor het zeer moeilijk bleek handelingen". In de adverten- serieuze gegadigden te vinden, tie wordt 1400 vierkante meter Tijdens de begrotingsbehande- winkelruimte aangeboden bo lingen van de afgelopen drie venop een ondergrondse par- komt". Hij bekende van de jaar heeft de wethouder steeds keergarage hele affaire, die zowel voor de raads- als de collegeleden als een volslagen verrassing kwam, de buik vol te hebben en zich „grotelijks belazerd" te voelen. „Er wordt ongeoor loofde druk op ons uitgeoefend en ik denk er dan ook hard over om achter deze hele zaak een punt te zetten". Al jaren is het gemeentebe stuur bezig om het centrum- plan aan te vullen met een lie jaren van subtiel fase die de bouw van een ho- tdelen met een aantal tel, een ondergrondse parkeer- nen op losse schroe- garage en een winkelpassage ji zou moeten omvatten. Door de jBergman, die namens koppeling van deze drie ele- aangekondigd dat de zaak waarvan de bouw „spoedig spoedig zou kunnen worden een aanvang zal nemen", afgerond maar evenzoveel Verbijsterde raadsleden kwa keer heeft hij zijn woorden "ïen gisteravond met de ad- niet waar kunnen maken. De vertentie in de hand de raad- onderhandelingen met de hui- zaal binnen en het eerste dat dige betrokkenen, genoemd CDA-fraktievoorzitter A. C. worden ondermeer het Rabo- Berkheij direkt na het openen pensioenfonds en Beyers con- van de vergadering deed was suiting, leken echter te leiden het, mede namens alle andere tot een mogelijke doorbraak fraktievoorzitters, opvoeren die uiteindelijk zijn beslag zou van een extra agendapunt met moeten krijgen in de maand als onderwerp deze recente september. ontwikkelingen met betrek- Voordat tot een definitieve king tot het „succesvolle win- vaststelling van het plan kon keicentrum van Katwijk", zo- worden gekomen doorkruist als het in de annonce omschre- nu een grote advertentie van ven werd. twee, vermoedelijk door de Voor de raadsleden was het mogelijke partners van de ge- kennisnemen van de adver tentie des te schokkender om dat ze tijdens de jarenlange onderhandelingsfasen tussen college en verschillende gega digden nauwelijks over de stand van zaken zijn ingelicht. Ook daarop werd dan ook scherpe kritiek geuit, die het college zich terdege aantrok en als gevolg waarvan min of meer beterschap beloofd werd. Wethouder Bergmans sprak heel duidelijk over een poging om de gemeente onder druk te zetten en zijn mening werd door de raad gedeeld. „Er is een stuk vertrouwen kapot ge maakt", zou burgemeester Bos ook later toegeven en er zal de komende dagen heel wat uit gezocht moeten worden om de trein weer op de rails te krij gen. De enige die van de hele affaire niet zo van zijn stuk gebracht leek was de PvdA-er Jaap Haasnoot. Hij noemde het heel logisch dat de makelaars alvast een balletje opwierpen om te kijken hoe de belang stelling voor dit projekt lag. De overhandiging van de film LEIDERDORP De heer F.J. de Leest van de Nederlandse Hartstich ting bood gistermiddag Zr. A.J.M. Vollebregt, adjunct-directrice van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp officieel de videofilm „Een nieuw begin" aan. Deze video film, die vergezeld ging van een kleurentelevisie toestel en een videore corder is bedoeld om hartpatiënten voorlich ting te geven over de re validatie na een hartin farct. Tot op heden werd daarvoor tamelijk primitieve dia-appa- ratuur gebruikt. Het Elisa beth Ziekenhuis gaf om streeks 1979 zelf de aanzet tot een betere methode om de patiënten voor te lichten door de Hartstichting een aantal aanbevelingen te doen. De Hartstichting kreeg door middel van een puzze lactie het geld bij elkaar om deze plannen werkelijkheid te doen worden. De Stichting gaf de Toonder Studio's de opdracht de videofilm te ma ken en kan nu van het geld 130 ziekenhuizen in Neder land met een hartbewakings- afdeling een complete set, be staande uit televisie, videore corder en videofilm aanbie den. Nieuw Begin De zeer professioneel ge maakte film „Een nieuw be gin" duurt ongeveer een kwartier en geeft voorlich ting op een komische manier. De hartpatiënt van nu wordt tegenover de de hartpatiënt van vroeger gezet. De hart patiënt van vroeger is te zien als de hoofdfiguur in een an tieke „stomme" slapstickfilm, driftig bewegend in zwart wit in het decor van de jaren dertig. Deze antieke hartpa tiënt en zijn omgeving doen zo ongeveer alles verkeerd wat er maar verkeerd te doen valt en maken een suc cesvolle revalidatie eigenlijk onmogelijk. De patiënt mag niet werken, hij laat zich vertroetelen en ga zo maar door. Daartegenover staat het rus tige beeld van de tegenwoor dige tijd, waarin wordt aan gegeven wat ongeveer de mogelijkheden van de revali derende hartpatiënt zijn, de cardioloog in vriendelijke ge sprekken om raad wordt ge vraagd en zo meer. De film wordt overigens niet het eni ge stukje begeleiding dat de patiënten voortaan vanuit het ziekenhuis meekrijgen, maar is meer bedoeld als een aanzet tot een goede dialoog tussen hartpatiënt en zieken huis. VOORHOUT „Wat in Oosthout staat te gebeuren, heeft niets te maken met de eerste levensbehoeften van de bewoners daar, maar lijdt tot de totale verpau pering van de hele Herenstraat", zo luidde de mening van één van de Voorhoutse ondernemers gisteravond tijdens een gecombineerde commissievergadering van Ruimtelijke Ordening en Financiën. Op het gemeente huis werd het voorstel behandeld om eind '85 met de bouw van een winkelcentrum te beginnen in de nieu we wijk Voorhout. Ook de voorzitter de ondernemersvereniging M.A. Hoek, hield een fel betoog tegen de omvang van het plan. De tekeningen, ingediend door projectontwikkelaar Noorlander, voorzien in het bouwen van een supermarkt van 900 vierkante meter, een drie tal winkeltjes van ieder 200 vierkante meter en drie ambachte lijke bedrijfjes van eenzelfde grootte. Ook komen daar zestig parkeerplaatsen. De korte tijd waarin de bouw moet beginnen, vond enige weer stand. De VVD'er Wout Meijer en Toos van der Meer (CDA) vinden dat de bouw langzamer moet omdat er over anderhalf jaar nog te weinig mensen in Oosthout wonen. Wethouder D. IJdo antwoordde dat de winkels bestemd zijn voor een groeiende gemeente. „De zaak moet je daarom niet te bekrompen opzetten", aldus IJdo. Bovendien constateerde hij dat er al veel Voorhouters naar Sassnheim gaan voor hun bood schappen. „En dat wordt alleen maar erger als er geen 'behoor lijk winkelcentrum komt". Over een jaar zijn er 500 woningen klaar. Dat is een derde van het hele plan. IJdo wilde wel toezeg gen de drie kleine ambachtelijke winkeltjes in het nieuwe cen trum voorlopig op de lange baan te schuiven. Voor de omvang van het plan waren weinig voorstanders, J. Warmenhoven van de partij Gemeentebelangen was met het meetlint door de Voorhoutse Herenweg getrokken. Hij kwam daar op totaal 2140 vierkante meter winkeloppervlak. „Dat is maar veertig vierkante meter meer dan de zogenaamde voorzie- ninkjes in Oosthout. Als dit winkelplan doorgaat, zie ik het voor het dorp heel zwart in", aldus Warmenhoven. Wethouder IJdo wilde het plan echter niet intrekken. Op 12 juli neemt de ge meenteraad een beslissing over het winkelcentrum. Zoeterwoude weigert tekening van 'werkgroep voor vrede' ZOETERWOUDE De Werkgroep Zoeterwoude voor Vrede krijgt de tekening die is aangeboden op 10 mei ji. na de vredesdemonstratie terug van het gemeentebestuur. Te vens zullen géén bordjes wor den geplaatst met het opschrift „Kernwapen vrije gemeente". Daartoe besloot gisteravond de raad, met uitzondering van de fraktie van Progressief Zoeter woude die het voorstel van het college „onbegrijpelijk, onge loofwaardig en onbehoorlijk vond". Burgemeester Houd ijk wees alle kritiek van de hand. Hij stelde het Zoeterwoudse ge meentebestuur geen verleng stuk is van de werkgroep voor vrede en dat de gemeenteraad altijd nog het laatste woord heeft over de vraag of een ge schenk -wel of niet wordt aan genomen. Ooijendijk reageer de daarop door te stellen dat de werkgroep voor vrede „zich wel besodemieterd" moet voelen nu alles wordt terug gegeven. CDA-woordvoerder Hogenelst wees er op dat het CDA nog steeds volledig achter de motie van november 1981 staat waarin het gaat om vrede in Nederland en heel Europa. Men verwijt P.Z. dat deze mo tie te pas en te onpas wordt ge bruikt. Het CDA toonde zich wel bereid de tekening te aan vaarden als de tekst „Zoeter woude kernwapenvrij" gewij zigd wordt in „De wereld kernwapenvrij". PARACOMMERCIE NEEMT TOE IN NOORDWUKERHOUT 'NOORDWUKERHOUT Er komen in Noordwijkerhout gevallen voor van oneerlijke concurrentie door paracom- mercialisme in sociaal-culture le instellingen. In parochiehui zen of verenigingsgebouwen vinden wel eens evenementen plaats die niet uitsluitend voor de betreffende parochie of vereniging bedoeld zijn, aldus mevrouw Lucassen-Van der Geest in de raadsvergadering in de Schelft. Mevrouw Van der Geest (CDA) bracht deze kwestie naar voren toen in de raads vergadering de leidraad van het ministerie over het plaat selijk overleg tussen Horeca en die sociaal-culturele instellin gen er sprake kwam. Maar de gemeente Noordwijkerhout voert volgens haar een eigen beleid. Zij protesteerde tegen het feit dat er paracommercië- le horeca-activiteiten plaats vinden in die culturele centra.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7