logelijke branchevervaging eed Leiden de das om ALLERLEI(DS) laredorp wijst leun stichting [elzi jn af Brandje in Minerva Kroost in Minerva Gedwongen fusie dreigt voor Reinwardt Academie Gouden Speld Dr. Fock gewoon hoogleraar kunst geschiedenis Leiden £eid&z Soman! VRIJDAG 29 JUNI 1984 PAGINA 3 lidsoverlast betonmortelcentrale It aangepakt |N Zo lang er nog geen ze il bestaat over de mogelijkheid Leidse betonmortelcentrale e Zoeterwoudseweg te ver- Jji, zullen geluidswerende ;elen getroffen moeten wor- zal de geluidsbron omman- (rden. Als na deze voorziening id nog niet tot een aanvaard- rfiveau is teruggebracht moet iworden welke andere moge- >n er nog zijn om de geluidso- terug te brengen. Tevens zal stofproblematiek aandacht Dit stellen Gedeputeerde van Zuid-Holland in ant- lop vragen van het statenlid jw F. Hazewinkel (PVDA). )w Hazewinkel stelde de vra gen naar aanleiding van een recent bezoek aan de bewoners van de flat aan de Lammenschansweg. Uit me tingen is gebleken dat daar de nor men in de Wet Geluidshinder regel matig ernstig worden overschreden. Het Statenlid had in haar vragen aan G S. gesteld dat binnen zes maanden met de voorzieningen moet worden begonnen. Of het inderdaad binnen deze termijn gerealiseerd kan worden is afhankelijk van het feit of de Betonmortelcentrale nog schorsing aanvraagt. Tot en met 1982 viel het bedrijf onder de gemeente lijke milieuverantwoordelijkheid. Sinds het eind van '82 moet de pro vincie de vergunningen verlenen. LEIDEN In de sociëteit Minerva aan de Breestraat is gisteravond rond half twaalf brand uitgebroken in de keuken. Door de brand werd een keuken kastje en een elektriciteits kabel vernield. De brand werd door de brandweer geblust waarna de eerste verdieping werd afgesloten. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Leids water niet verontreinigd door bacterie LEIDEN De bacterie die het Haagse drinkwater verontreinigt, is niet aange troffen in het Leidse drinkwater. Vol gens een woordvoerder van de Leidse Duinwater Maatschappij wordt de mo gelijke aanwezigheid van de bacterie voortdurend in de gaten gehouden. De bacterie werd in mei in het Haagse drinkwaternet gevonden. De Haagse Duinwaterleiding heeft inmiddels chloor aan het water toegevoegd om de bacterie te bestrijden. Bovendien wordt het hele waterleidingnet doorgespoeld. Het drinken van het Haagse water zou niet schadelijk zijn voor de gezondheid. Miljoen extra voor stadsvernieuwing LEIDEN De gemeente Leiden krijgt volgend jaar een miljoen gulden meer voor de stadsver nieuwing dan waar zij tot dusver op rekende. Het geld is afkomstig uit de zogenaamde knel- puntenpot, een potje van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, dat is ingesteld om al te grote problemen in stadsver nieuwingsgebieden op te lossen. Met die mil joen gulden wordt het Leidse miljoenentekort op de stadsvernieuwing waardoor een aantal projecten moest worden uitgesteld wat klei ner. Mogelijk dat het tekort nog wat kleiner wordt als het ministerie instemt met een voor stel van de gemeente om een aantal verande ringen aan te brengen in subsidies die al aan de gemeente zijn toegezegd. Om wat voor bedrag het daarbij gaat, is nog onduidelijk. :;IN VOOR MEUBELBOULEVARD AAN PLESMANLAAN SLECHT VOORBEREID De slecht opge- formulering in het be- Jigsplan waardoor tfevervaging niet werd iten, heeft GS doen be- geen medewerking te in aan het plan voor !?ubelboulevard aan de Bhlaan. Daarentegen I het speciaal op de i boulevard toegesneden lorpse bestemmings in alle eisen, waardoor i uiteindelijk de instem- slan GS kreeg. .d iteerde Staten van Zuid J hebben dit gisteren de ^en gemeenten laten weten. GS stellen verder dat de praktische uitvoering van het Leidse plan vertraging zou kunnen ondervinden, omdat er nog geen overeenstemming bestond over verplaatsing van de benzinepomp van het Mo torhuis aan de Plesmanlaan. Hoewel de twee concurreren de plannen qua omvang, mas sa, aard van het gebruik en si tuering nagenoeg vergelijk baar zijn, lijkt een meubelcon centratie aan de oostzijde van de Leidse regio betere moge lijkheden tot exploitatie in zich te bergen, zo menen GS. De locatie van Leski en Casba aan de Rijndijk viel het eerste uit de boot, zo blijkt uit de brief van GS aan het gemeen tebestuur van Zoeterwoude. „De locatie zou een voortgaan de verstedelijking veroorzaken van de as Leiden-Alphen ter wijl dit gebied functioneel be hoort tot het open middenge bied", aldus GS. Ook het Haagse gemeentebe stuur heeft van GS een brief ontvangen. GS schetsen de meubelboulevard aan het Haagse Spui als een 'woonwa- renhuis' dat hoofdzakelijk zou dienen voor de herhuisvesting van reeds bestaande woning bedrijven. Daarmee wordt het gat in de Rijnlandse meubel- markt niet gevuld, zo verdedi gen GS de beslissing om twee meubelconcentraties (Den Haag en Leiderdorp) toe te staan. GS dringen er bij het Haagse gemeentebestuur op aan, met spoed met de definitieve plan nen voor het 'woonwarenhuis' op de proppen te komen. GS willen op die manier voorko men dat het Leiderdorpse plan eerder verwezenlijkt is dan het Haagse plan zodat de con sument reeds de weg naar Lei derdorp heeft gevonden voor dat het Haagse woonwaren huis zijn poorten opent. Aan enkele Statenleden die hun bezorgdheid over een meubelvestiging in Leiderdorp uitten, hebben GS laten weten dat zowel de Provinciaal Pla nologische Dienst (PPD), de Provinciaal Planologische Commissie als de inspecteur voor Ruimtelijke Ordening ne gatief hebben geadviseerd over de totstandkoming van een meubelboulevard in Lei derdorp. De PPD en de in specteur adviseerden overi gens ook negatief over de loca tie Plesmanlaan. Bij de Kroon zijn zes bezwaarschriften tegen het Leiderdorpse bestem mingsplan 'Elisabethhof' inge diend. Zo'n honderdvijftig peuters en kleuters hadden gistermorgen bezit genomen van de grote zaal in sociëteit Minerva. Het was het verjaardagspartijtje voor de jeugd ter gelegenheid van het 34e lustrum van de ge lijknamige studentenvereniging aan de Breestraat. Alle kleu ters en leerlingen van de eer ste en tweede klassen van de Leidse lagere scholen waren uitgenodigd om de feestoch- tend bij te wonen. Het aantal kinderen dat kwam opdagen (150), viel wat tegen. „We had den op zo'n driehonderd gere kend, maar we hadden de uit nodigingen wat laat verstuurd en de meeste scholen hadden al reisjes enzo gepland. Maar toch is het ook zo wel ge slaagd", aldus een lid van de feestcommissie. Oorspronke lijk wilde Minerva het feestje in De Burcht geven, maar drei gende regenbuien noopte tot uitwijken naar de sociëteit. «EN Een buurtver- ig mag niet worden icht om gebruik te ;n van de ondersteu- door de stichting ijn. Dit zei mevrouw jan Dongen (wethou- ran onderwijs) gister- 3 in een vergadering J de raadscommissie rwijs naar aanleiding Ide onenigheid die 'jvereniging Mare- uen de gemeente al jjele tijd over dit punt !rn* Jneente vindt dat het lèrnieuwingsproject in [5orp en de Camp moet ih begeleid door een 'fent van de stichting ji. De begeleiding op [®)ied is een van de ta- jvan deze stichting, [^ereniging Maredorp i6 het echter beter dat l7» buurtwerker van het r<tuis hierbij wordt be- i,|n. Hij kent de wijk i.js goed. De gemeente 4it af. »en buurtwerker zich Stadsvernieuwing be- eh? Dat was de vraag de commissieleden ntwoord moesten ge- van Lint (PPR) vond Jel. „Maredorp kan dit rzelf doen, de stichting welzijn is niet nodig in die wijk'meende Van Lint die ook namens PSP en CPN sprak. P. Kranenburg (CDA) zei dat deze taak juist aan de stichting welzijn was toege wezen, maar „de buurtvere niging mag niet worden ver boden mee te werken", merkte hij op. „Als de bewo ners willen, dan kan de hulp van stadsvernieuwing wor den ingeroepen", aldus Kra nenburg. Mevrouw A. Boot (PvdA) pleitte voor samen werking. De gemeente en de buurtvereniging moeten om de tafel gaan zitten. „Het komt aan op afspraken ma ken", zei Boot. „Ondersteu ning van de stichting welzijn is alleen maar goed wanneer de buurt dat wil". De heer C. Elzenga (VVD) vond ook dat beide partijen de koppen bij- elkaar moeten steken. Tussen de stichting welzijn en de buurtvereniging be staan overigens geen conflic ten. Beide instanties zijn het er over eens dat zowel de buurtwerker als de consulent van welzijn actief kan zijn in het stadsvernieuwingspro ject. De gemeente is echter tegen de buurtwerker. De zaak wordt nu terug gespeeld naar de commissie ruimtelij ke ordening. Deze commissie spreekt zich uit over zaken op stadsvernieuvVingsgbied. Politiebus Op het Stadhuisplein staat op woensdag 4 juli de poli- tie-informatiebus. De in deze bus ingerichte mobiele expositie tracht een inzicht te geven in het werk van de politie. Er is een foto-expositie te zien en met be hulp van audio-visuele apparatuur kunnen bezoekers een idee krijgen van wat zich zoal in een meldkamer afspeelt. Personeel van de Leidse politie is in de bus aanwezig zodat ook vragen over Leiden aan de orde ge steld kunnen worden. Aandacht wordt ook besteed aan de plaats van de agent in de huidige samenleving: welk antwoord geeft de politie op snelle maatschappe lijke veranderingen? In de bus wordt bovendien infor matie gegeven aan degenen die van het politiewerk hun beroep willen maken. De bus is open van tien tot vijf uur. Koekepeertje Peuterspeelzaal „Meneertje Koekepeertje" houdt woensdag 4 juli van tien tot drie uur een feestelijk openingsfeest van het nieuwe onderkomen aan de Langegracht. Om vijf uur opent wethouder H. van Dongen de peuterspeelzaal offi cieel. Daarna is er nog een receptie voor belangstellenden, oud-bezoekers en oud-medewerkers. „Meneertje Koeke peertje" verruilde al begin juni haar krappe behuizing in het Leids Volkshuis voor een ruimte in het voormalige Harteveltcomplex aan de Langegracht Filmhuis LVC In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat gaat donderdag 5 juli een zomerpro- gramma van start. Er zullen dan alleen films vertoond worden op donderdag en wel om acht uur en om kwart over tien en op vrijdag alleen om kwart over tien. De maand juli staat in het teken van de Cinemascope- films. De eerste film, die in dit kader wordt vertoond is „Roodbaard" van de Japanse regisseur Akira Kuro sawa. Deze film wordt eenmaal vertoond en wel om acht uur. De film handelt over een jonge arts die in een armen-kliniek werkt en de koppige, dictatoriale directeur van de kliniek. Een aanvankelijk slechte re latie tussen de twee ontwikkelt zich gaandeweg tot een relatie van respect en wederzijdse waardering. Afscheid Mevrouw T. W. Louwrier-Terluin neemt vrijdag 6 juli af scheid van het onderwijs. Zij is zo'n 30 jaar werkzaam ge weest in het kleuteronderwijs in Leiden, het grootste deel als hoofdleidster van „De Klimop". Ter gelegenheid van haar a fscheid wordt vrijdag 6 juli een receptie gehouden in de aula van de Lorentzschool. De bijeenkomst begint om vier uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MCT INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Er worden di verse pogingen in het werk gesteld om de Leid se Reinwardt Academie, een hogere beroepsoplei ding voor museologie, aan een andere school te kop pelen. Een (papieren) fu sie is nodig om de Rein wardt Academie aan vol doende leerlingen te hel pen. Een HBO school moet mini maal 600 leerlingen hebben om te mogen blijven bestaan, de Reinwardt heeft er momen teel 185. Er worden gesprek ken met verschillende oplei dingen gevoerd. Men heeft zelfs contacten met scholen in Rijswijk en Leiderdorp. Nood zaak is dat de academie haar identiteit zoveel mogelijk be houdt, benadrukte mevrouw H. van Dongen (wethouder van onderwijs) gisteren in een vergadering van de raadscom- misie onderwijs. „Hoe behoud ik mijn identiteit en kom ik toch aan 600 leerlingen", vatte de wethouder het probleem sa men. Mevrouw Van Dongen zei het noodzakelijk te achten dat de Reinwardt, een openba re school, blijft bestaan. De wethouder deelde verder mee dat het gesprek over vrij willigerswerk met de besturen van het bijzonder onderwijs niets heeft opgeleverd. Het bij zonder onderwijs heeft er geen behoefte aan om met het open bare onderwijs in Leiden op één lijn te zitten waar het het werken door vrijwilligers be treft, zei mevrouw Van Don gen. Het bijzonder onderwijs wil een en ander in eigen hand houden. Mevrouw Van Dongen zei dit jammer te vin den. Het bijzonder onderwijs is wel bereid te praten over de criteria waaraan vrijwilligers werk moet voldoen. C stemt in met Sandersgarage 3N/DEN HAAG De Provinciale Planologische Com- )£(PPC) heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gead-, n| het bestemmingsplan Sanders goed te keuren. De PPC het advies geen enkel onderdeel van het bestemmings- i willen schrappen en de ingediende bezwaarschriften alle vijf ongegrond verklaard moeten worden. Tegen het >^ningsplan was onder meer bezwaar gemaakt wegens de r(g van de bebouwing en wegens het feit dat er winkels in npland. De PPC acht die winkels niet in strijd met het lurplan voor de Binnenstad. Vanmiddag heeft een com- uit Gedeputeerde Staten een hoorzitting gehouden over r itemmingsplan. M oden gekraakt N In de nacht van woensdag op donderdag zijn twee anden in de Hooglandse Kerkgracht gekraakt. De panden sU te koop aangeboden en staan al geruime tijd leeg. /wee huizen wonen momenteel tien mensen. Met de ma- >eZijn afspraken gemaakt over de bezichtiging van de twee ai door aspirant-kopers. De politie heeft niet ingegrepen, ltd onderzocht worden hoelang de panden al leeg staan. ,t. en gaan er met rek T-shirts vandoor iaÏN Twee jongemannen hebben gisterochtend bij een "Bzaak aan de Van 't Hoffstraat een rek met 12 T-shirts >en. Eén van de jongens, een 22-jarige Leidenaar, kon door °h van een toevallig passerende surveillancewagen worden louden. Het rek met T-shirts werd bij de eigenaar terug- 1 iinfietser gewond \EN Een 16-jarige vrouw op een bromfiets is gistermid- ;Jf de Wassenaarseweg licht gewond geraakt toen zij door itito werd aangereden. De vrouw reed op het fietspad langs j^senaarseweg en werd gegrepen door een auto die de in- $an het Academisch Ziekenhuis in wilde slaan. De vrouw net botbreuken in haar rechterhand en een wond aan het naar het AZL gebracht. LEIDEN Mevrouw dr. C.W. Fock (42) heeft vandaag aan de Rijksuniversiteit van Lei den, het ambt aanvaard van gewoon hoogleraar in de kunstgeschiedenis. Mevrouw Fock was wetenschappelijk medewerker aan het Kunst historisch Instituut bij de afde ling Kunstnijverheid en pro moveerde in 1975 cum laude op een proefschrift over Flo rentijnse maniëristsche edels meedkunst. Bij de aanvaarding van het ambt hield zij vanmid dag de rede "Ambachtsman en gilde, al wat blinkt is geen goud". In haar rede gaat dr. Fock in op de bloeiperiode en het ver val van het ambacht van edel smid. Zij gaat daarbij in op de leefomstandigheden van de leerlingen, gezellen en mees ters in het ambacht en zij komt tot aardige conclusies. Zo stelt zij in haar lezing, dat een teruggang van het aantal meesters in een bepaalde pe riode van de achttiende eeuw niet het gevolg was van een plotseling ingevoerde ver scherping van de toelatingsei sen voor het gilde, maar dat die teruggang eerder te maken had met een financiële om standigheid. Behalve de aan schaf van allerlei dure gereed schappen, materialen en een oven moest de aspirant mees ter tevens voor maaltijden, rook- en drinkwaar zorgen voor de hoofdgildelieden. Deze maaltijden werden steeds grootser en ook de wijn vloei de steeds rijkelijker. Op die manier was de aspirant mees ter niet alleen enkele honder den guldens kwijt aan de in richting van zijn werkplaats, er kwam een vaak nog hoger bedrag bovenop om alle mond voorraad aan de hoofdgildelie den te kunnen bekostigen. Be halve de hoofdgildelieden, die het werkstuk van de aspirant- meester, moesten beoordelen deden leden van het gemeen tebestuur ook graag mee aan deze kostbare feesten. Aan deze wildgroei werd in 1735 een halt toegeroepen. Technische vindingen versnel den het produktieproces en zorgde daarmee voor schaal vergroting. Dit leidde in Lei den na het wegvallen van de gilden uiteindelijk tot de Voor- schotense fabriek van Kem pen. Individueel werkende Leidse goud- en zilversmeden werd daarmee de genadeslag toegebracht. Buurthuis in Mostertcomplex lijkt haalbaar LEIDEN Het vestigen van een buurthuis en een bedrijfs verzamelgebouw in het Mos tertcomplex lijkt haalbaar. Technisch is het onderbrengen van beide in elk geval moge lijk en ook financieel lijken de problemen volgens L. Meijer van de directie stadsvernieu wing niet onoverkomenlijk: „Het gaat de goede kant op". tief laag blijft. Alleen in dat geval zullen startende onder nemers net zoals in het Ol- gacomplex in staat zijn zich er te vestigen. De Leidse ar chitect Boudewijn Veldman heeft een aantal mogelijke verbouwingsvarianten gete kend, die volgende week aan de buurt gepresenteerd wor den. Aanvankelijk wilde wethou der J. Peters de school aan de Middelstegracht laten verbou wen om er een buurthuis voor het buurthuiswerk van de wij ken Pancras-Oost, Heren- gracht- Zijlsingelgebied, Pan- cras-West, Maredorp, De Camp en Noordvest in onder te brengen. De buurt wees dit af en stelde het Mostertcom plex als onderkomen voor. Als compromis kwam uiteindelijk een onderzoek naar de moge lijkheden van het Mostertcom plex op tafel. SP: Verontreinigings heffing kan drie gulden omlaag LEIDEN De verontreini gingsheffing kan drie gulden omlaag. Gezinnen zouden daardoor dus negen gulden minder hoeven te betalen. Dat schrijft de SP (Socialistische Partij) aan het'Hoogheemraad schap Rijnland. De SP wijst op een winst van 3,8 miljoen gul den, die het Hoogheemraad schap vorig jaar maakte. Die winst maakt volgens de SP een verlaging van drie gulden per verbruikerseenheid moge lijk in plaats van de verdere verhoging (met vier procent, zoals al door het hoogheem raadschap is aangekondigd.) De SP wil ook dat het hoog heemraadschap ruime bekend heid geeft aan de mogelijkhe den om de verontreinigings heffing kwijt te schelden.^

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3