TAFEL liTïïTl Rector Ashram College: Middenschool wordt oneerlijk bejegend £eidóe@outti/i|; i: a r Bezoek paus aan België definitief Vaticaan wil met moslims samenwerken Bisschop Ernst installeert werkgroep Vrouw en Geloof 1 1 M ,n >weer ACHTERGROND CckUcSoiMxmt VRIJDAG 29 JUNI 1984 PAG Verbeek (PPR) in conflict met bisschop over Eurozetel De voormalige PPR-voorzitter Herman Verbeek, die voor het Groen Progressief Akkoord gekozen is tot lid van het Europees parlement, verkeert in een conflict met de Groningse bisschop Möller. Verbeek, die priester is, mag van Möller zijn zetel in Straatsburg niet innemen omdat de bisschop van mening is dat priesters geen politieke func ties mogen vervullen. Verbeek bestrijdt dit en wijst erop dat hij al jarenlang in de politiek werk zaam is. Hij heeft nog twee weken de tijd om te beslissen of hij al dan niet naar Straatsburg zal gaan. Geharrewar over betaling Nijmeegse leerstoelen godsdienst Aan de Katholieke Universiteit In Nijmegen is geharrewar ontstaan over de vraag wie de leerstoelen godsdienstpsy chologie en godsdienstsociologie in de toekomst zal moeten financieren: de universiteit zelf of de faculteit sociale we tenschappen. De faculteitsraad sociale wetenschappen heeft met grote meerderheid een motie aangenomen waarin wordt gesteld dat het handhaven van beide leerstoelen geen specifieke taak is voor de faculteit. Het bestuur van de faculteit had in een bezuinigingsplan voor de sociale faculteit voorge steld de financiering van beide leerstoelen te handhaven wegens het bijzondere karakter van de universiteit. De fa culteitsraad is echter van mening dat de betaling moet worden overgebracht naar universitair niveau. Het bestuur komt in september met een nieuw voorstel. Bestuur en raad van de faculteit zijn het overigens met elkaar eens dat de leerstoelen in ieder geval gehandhaafd moeten worden. Nieuwe voorzitter Nederlands Israëlietisch Kerkgenootschap Tot nieuwe voorzitter van de Centrale Commis sie (algemeen bestuur) en van de Permanente Commissie (dagelijks bestuur) van het Neder lands Israelietisch Kerkgenootschap is gekozen dr. ir. E.M. Wikler te Utrecht. Hij neemt het voorzitterschap over van J.S. van der Hal, die na zes jaar om leeftijdsredenen is teruggetre den. Wikler (65) is chemicus. Hij is gevestigd als zefstandig adviseur voor chemische bedrijven. Het NIK is het overkoepelende kerkgenoot schap van 43 (orthodoxe) Joodse Gemeenten met ruim 11.000 zielen. Het vertegenwoordigt ongeveer 75 percent van de in gemeenten geor ganiseerde Joden. Dr. ir. E. M. Wikler Het bezoek van de paus aan België is definitief komen vast te staan nu hij hierover zelf in het openbaar heeft ge sproken. Hij deed dit gisteren in een ontmoeting met een groep katholieke Belgische journalisten. Het is ongebruikelijk dat de paus in een al zo vroeg sta dium (de reis vindt volgend jaar mei plaats) zijn reisplan nen onthult. Van zijn voorge nomen reis naar Nederland bijvoorbeeld, heeft officieel nog niemand in het Vaticaan ooit gerept. De journalisten aan wie de paus over zijn reis naar hun land gewaagde, brachten hem de „étrenne pontificale", de opbrengst van een collecte die de ka tholieke Belgische pers jaar lijks onder haar leden orga niseert. De opbrengst is be stemd voor de paus. De paus toonde zich opnieuw (zoals vorig jaar) blij met de geldelijke steun uit het Belgi sche. „Elke gave die mij be reikt", zei hij, „stelt mij in staat ervoor te zorgen dat de kerk goed functioneert of in naam van Christus hoop te bieden aan diegenen die in de misère leven. Wat men gewoonijk vertelt over de rijkdom van het Vaticaan, is achterhaald", zei hij. En hij kondigde aan dat binnenkort met betrekking tot de mate riële voorzieningen het con tact tussen Rome en de lokale kerken doeltreffender zal worden georganiseerd. GELUKWENSEN OP LAATSTE DAG VAN ISLAMITISCHE VASTEN Het Vaticaan heeft de mos lims aangeboden in deze ma terialistische wereld samen te werken voor de instandhou ding van de religieuze waar den. Ter gelegenheid van het einde van de vastentijd of ra madan heeft het Vaticaan' zich gisteren per brief tot alle moslims in de wereld gericht. „Met respect voor eikaars identiteit zijn wij bereid ons met u in dienst te stellen van de onrustige en met pijn be laden mens", aldus de brief van het Vaticaanse secretari aat voor de niet-christenen. Het gaat er de rooms-katho- lieken zowel als de moslims om de geestelijke dimensie van de mens te beschermen en God zijn juiste plaats in de aardse stad te geven. On danks de verschillen moeten we zien te ontdekken wat beide godsdiensten aan „waarheid en heiligheid" be zitten, in het bewustzijn dat alles het werk van God in zijn ondoorgrondelijke gehei menis is, zo schrijft de katho lieke kerk. Het Vaticaan vergelijkt de Vandaag is het de laatste dag van de islamitische vasten tijd. Ook in ons land zal dat morgen in tal van plaatsen ge vierd worden zoals hier in de moskee aan de Oostduin- laan in Den Haag. ramadan, die op ascese, ge bed en naastenliefde is ge richt, met het doel van het Heilig Jaar der verlossing, dat de rooms-katholieke kerk op 22 april van dit jaar heeft afgesloten. De Raad van Kerken in Ne derland heeft speciaal aan de 300.000 moslims in ons land een gelukwens doen uitgaan. Vandaag is de laatste dag van de vastentijd. Morgen vieren de islamitische gemeenschap pen alom feest. Volgens de Profeet Moham med zal degene die vast, door een speciale deur het paradijs binnengaan. Bovendien wor den zijn zonden hem verge ven. Het is dan ook begrijpe lijk dat moslimse mannen en vrouwen het einde van de ramadan met vreugde be groeten, aldus de Raad van Kerken. De Kerken stem men graag in met de vreugde van de moslims, aldus de brief van de sektie relatie met de wereldgodsdiensten. De sectie spreekt de wens uit dat christenen en moslims gezamenlijk zullen strijden tegen het kwaad in onze sa menleving. Als christenen en moslims weten we dat alle mensen voor God gelijk zijn en dat racisme regelrecht in gaat tegen Gods bedoelingen, zo wordt in de brief bena drukt. Het schrijven is met een Arabische en een Turkse vertaling aan ruim 400 adres sen van moslimgroeperingen toegezonden. Aandacht geven aan de eigen vragen van vrouwen met be trekking tot geloven en Kerk. Dat is de doelstelling van de diocesane werkgroep Vrouw en Geloof, die bis schop H. Ernst van Breda na langdurige voorbereiding heeft opgericht. In het statuut dat in onder ling overleg tussen bisschop en werkgroep is opgesteld, wordt er de nadruk op ge legd, dat de werkgroep zich in het bijzonder wil bezig houden met vrouwen die de Kerk beleven als een macht die hen dikwijls discrimi neert en miskent. Daarbij wil men in het bisdom aandacht vragen voor vormen van ge loofsbeleving die vrouwen steeds meer ontdekken en gestalte geven. De werk groep, die onder coördinatie staat van mevrouw led Meurders, zal initiatieven daartoe ondernemen en be staande initiatieven onder steunen. Hierbij gaat het op de eerste plaats om vrouwen die in hun reflexie op geloven en Kerk hun vrouw-zijn (wil len) betrekken en reeds een eerste proces van bewustwor ding hebben doorgemaakt. De werkgroep zegt zich te in teresseren voor alle vrouwen, maar in het bijzonder voor die vrouwen wier specifieke vragen binnen het bestaande pastoraat geen aandacht en kans krijgen. Daarbij zal men zich niet beperken tot activi teiten voor uitsluitend RK vrouwen; ook vrouwen uit andere christelijke Kerken en aan de rand van de Kerk kunnen van deze ondersteu ning gebruik maken. Met het oog daarop is de werkgroep oecumenisch samengesteld. De groep ziet het ook als haar taak een diocesaan be leid uit te stippelen ten aan zien van vrouw en geloof en contacten te onderhouden met vrouwenorganisaties, als deze met hun leden de vra gen van vrouw en geloof ter sprake willen brengen. Conflict met katholiek New York over homofilie van de baan Burgemeester Edward Koch van New York is een conflict met de rooms-katholieke kerk uit de weg gegaan over de rechten van homoseksue len. Hij heeft kerkelijke in stellingen vrijgesteld van de regel dat bij het aanstellen van personeel homoseksue len niet gediscrimineerd mo gen worden. Aanvankelijk had Koch ge dreigd de overheidssubsidie op allerlei sociaal werk van de Kerk te zullen intrekken als deze zich niet zou voegen naar de anti-discriminatie- verordening. De subsidie be draagt meer dan 180 miljoen gulden per jaar. Aartsbis schop John O'Connor van New York liet echter weten te allen tijde te zullen vast houden aan de katholieke leer, die homoseksueel ge drag veroordeelt. De verordening die nu bui ten werking is gesteld voor kerkelijke instellingen, houdt in dat de stad New York geen zaken wil doen met in stellingen of bedrijven die mensen aannemen op basis van „ras, geloof, huidskleur, land van herkomst, geslacht, leeftijd, handicap, wijze van samenleven of seksuele ge aardheid". De gemeente Amsterdam ligt om een soortgelijke maatre gel overhoop met het Leger des Heils. A ar da ppelsala de met eieren en tomaten hopjesvla met amandelen Nodig voor twee personen: 0,5 1 kg (nieuwe) aard appelen, 1 bekertje zure room, 1 citroen of 3 lepels azijn, uitje of sjalot of veel bieslook, zout, peper, stuk je komkommer, peterselie, 3 eieren, 4 tomaten; 75 g suiker, 1 lepel water, 0,5 liter melk, 25 g maïze na, circa 1 theelepel oplos- koffie, 1 lepel geschaafde amandelen. Kook de aardappelen zo lang van tevoren gaar dat ze koud kunnen worden. Snijd de koude aardappelen in dunne schijfjes, halveer die als ze wat groot zijn. Meng de zure room met citroensap of azijn gebruik zo mogelijk een ex tra geurige wijn-, appel- of citroenmelisse-azijn) en met fijngesneden ui, sjalot of bieslook, zout en peper. Schep de zure roomsaus luchtig door de aardappel- schijfjes. Schil het stukje komkommer, snijd het in blokjes en schep die door de aardappelsalade. Leg de sala de vervolgens op een ruime schotel en strooi er fijnge knipte peterselie over. Zet de eieren op met koud water, breng ze vlot aan de kook en laat ze acht minuten zacht doorkoken. Dompel de tomaten stuk voor stuk in het kokende water van de eieren en ontvel ze. Schenk het kokende water van de hard geworden eieren en laat ze onder koud water afkoe len. Snijd de gepelde eieren in plakjes en leg ze afgewis seld met plakjes tomaat op de salade. Strooi daarover een mengseltje van zout en pe per. Laat de suiker smelten in een droge braadpan en daar na bruin worden. Wacht tot de helft van het suikeropper vlak bruist, voeg het water toe en direct daarna alle melk. Laat de karamel rustig oplossen, bind de melk met de met koud water aange mengde maizena, voeg van het vuur oploskoffie toe en laat de vla koud worden. Rooster de amandelen licht bruin in een droge koekepan en garneer er de vla mee. JEANNE EERSTE DIPLOMA'S VANAVOND UITGEREIKT ALPHEN AAN DEN RIJN De „middenschoolsoep" wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Dat staat, aan de vooravond van de uitreiking van de eerste middenschooldiploma's in het Ashram College in Alphen aan den Rijn, wel vast. Er is flink geknabbeld aan de oor spronkelijke plannen: Veel water bij de wijn dus. Water drager: De VVD, die mordi cus tegen is. Ton Maurice, rector van het Ashram Colle ge, vindt dat er nogal eens op een unfaire manier over de middenschool wordt geoor deeld. „Fouten worden on middellijk gebruikt als kap stok om de middenschool aan op te hangen, om te zeggen dat de middenschool niet kan. Terwijl het wél kan. Dat blijkt uit de praktijk op onze school". Maurice is rector van de ka tholieke scholengemeenschap waar vanavond aan 167 leer lingen de eerste midden schooldiploma's worden uit gereikt. Dat is een mijlpaal in de geschiedenis van de school. De leerlingen hebben drie jaar middenschool ach ter de rug. In het derde schooljaar zijn de groepen na Kerstmis gesplitst in een ma vo/lbo en havo/vwo deel. Dat moest in verband met de doorstroming naar het ver volgonderwijs. Volgend jaar is dit niet meer nodig en dat betekent dat leerlingen met verschillende bekwaamhe den drie iaar lang in dezelfde groepen bij elkaar blijven. Ton Maurice en conrector Jo- han Timmermans zijn ervan overtuigd dat het wel dege lijk mogelijk en verantwoord is de leerlingen drie jaar lang in verschillende groepen bij elkaar te houden, ondanks de grote druk om de leerlingen voor het vervolgonderwijs klaar te stomen, wat een zware claim legt op de leer krachten. De twee leraren zijn overigens niet tevreden met de plannen die minister Deetman van onderwijs nu op tafel heeft gelegd. In die plannen is de mogelijkheid aanwezig om in 't tweede en derde leerjaar met verschil lende niveaugroepen te gaan werken. En dat is volgens rector en conrector nu juist niet de be doeling. Want het idee van de middenschool is om leer lingen van 12 tot en met 15 jaar nog niet in hokjes in te delen. Omdat ze dan later en beter kunnen kiezen wat ze willen, zó is de redenering. Bovendien krijgt de midden schoolleerling meer vakken. Dat was althans de bedoeling, want in het regeringsplan wordt de klok toch weer te ruggezet. Vooral richting wiskunde, Nederlands en En gels. „En verder", aldus Timmer mans, wordt de stof op onze school anders aangeboden. „Meer op maat toegesneden, op wat de leerling wil. Tus sen haakjes: Een onderzoek zou hebben uitgewezen dat de leerlingen balen van de eisen die aan hen op de „ge wone" scholen worden ge steld. Op de middenschool hoeft de leerling niet het ge voel te hebben dat hij niet kan aanhaken, hij hoeft niet op z'n tenen te lopen". „De leerlingen hebben ook minder verschillende lera ren, zitten langer bij elkaar in de klas (en hetzelfde schoollokaal) en kunnen zich mede daardoor beter op de school thuisvoelen. Op de middenschool wordt ook minder de nadruk gelegd op leervaardigheden en meer op sociale vaardigheden, bij voorbeeld het goed met el kaar om kunnen gaan". Op middenscholen zou min der worden gespijbeld en er zouden minder „afvallers" zijn. Timmermans: „Ik merk wel dat de leerlingen hier be ter aanspreekbaar zijn dan je op grond van het landelijke beeld zou denken. Want ik hoor ook wel, dat de leerlin gen in 't algemeen tegen woordig minder makkelijk te hanteren zijn. Overigens is dit een streekschool, in de grote steden zijn de leerlin gen naar alle waarschijnlijk heid minder hanteerbaar". India Even iets over de oosters klinkende naam van deze scholengemeenschap voor atheneum, havo, mavo, lbo en middenschool, die zo'n 1200 leerlingen telt. Ashram is de naam voor een leefge meenschap in India. De ge lijkwaardigheid van de deel nemers staat in die gemeen schap voorop. Iedereen is in de leefgemeenschap even welkom. De school vindt dat prima en daarom: Ashram. Het Ashram College heeft vijf iaar geleden nogal wat problemen gehad om de mid denschool in te kunnen voe ren. De toenmalige minister van onderwijs, Pais, heeft de aanvraag enige tijd aange houden, omdat het bestuur van de school en de leraren met elkaar overhoop lagen, overigens niet over de mid denschool. Nadat de rust was weergekeerd kon de invoe ring ingaan." Niveau Maurice en Timmermans zijn dus niet blij met het politieke gekrakeel over de invoering van de middenschool. Poli tiek gekrakeel, vooral omdat de VVD nou niet bepaald dik tevreden is met de midden school. Integendeel. Volgens de VVD is het niveau van de middenschool onvoldoende, terwijl de goede leerlingen niet aan hun trekken zouden kunnen komen en de aan sluiting op het vervolgonder wijs problemen zou opleve ren. Dat laatste geven Tim mermans en Maurice ook wel toe, maar zij zien dat als Ton Maurice, de rector van het Ashram College: „Fouten worden onmiddellijk gebruikt als kapstok om de middenschool aan op te hangen". „aanloopproblemen". De twee eerste verwijten doen zij af als „onbewezen". Keuzemogelijkheid De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is dus tegen de middenschool, ook wel voortgezet basisonderwijs ge noemd, maar als er dan toch een middenschool moet ko men, dan naast het „gewo ne", klassieke schooltype. De liberalen ziin van mening dat er een keuzemogelijkheid moet zijn. „Het gezonde marktmechanisme" noemde VVD-woordvoerder Frans- sen dat eens. Maurice hier over: „Wordt er voor het 12e jaar dan ook de eis van een Keuzemogelijkheid gesteld?" Maurice en Timmermans vinden dat twee schooltypen de dood in de pot is voor de middenschool. Maurice: „De „begaafde" leerlingen zullen dan veel minder naar de middenschool gaan". Een ge volg van zo'n „tweestromen land" in 't onderwijs is vol gens de rector ook dat de middenschool zich op een „vechtjasserige" manier moet gaan waarmaken. Steeds op nieuw moet knokken voor erkenning. „Terwijl het toch al een gigantische taak is om zo'n heel nieuw onderwij sproject, met alle problemen van dien, te realiseren". Onzekerheid Door het politieke geharre war over de middenschool, dat volgens de twee leraren overigens niet doelbewust wordt opgeroepen om de middenschool de nek om te draaien, ontstaat er boven dien onzekerheid en onrust. Natuurlijk voqral onder de scholen die de middenschool willen invoeren, zoals Tim mermans stelt. Deze week nog werd uiteindelijk door minister Deetman besloten het aantal middenschoolex perimenten met tien uit te breiden. Een compromisvoor stel waar de regeringspartij en VVD en CDA zich in kon den vinden. Van de 167 leerlingen op het Ashram College gaat 11 pro cent naar het vwo, 33 procent naar de havo, 44 procent naar de mavo, terwijl 12 pro cent naar het lager beroeps onderwijs gaat. Die 11 pro cent lijkt erg laag, is het mis schien ook, maar volgens Maurice moet je ook kijken naar wat er op de school bin nenstroomt. De rector: „En bovendien: 44 Procent gaat naar havo/vwo en 44 procent naar mavo/lbo. Dat is hele maal zo gek nog niet". Leraren, leerlingen en ou ders (Timmermans: „Wij hebben óók tevreden VVD- ouders") van het Ashram College lijken de midden school dus wel te zien zitten. Maar het is natuurlijk ook niet alles goud wat er blinkt. Timmermans zegt: „Het is natuurlijk niet zo, dat de leerlingen hier alleen maar staan te juichen, terwijl leer lingen op andere scholen er de balen van hebben. Wij moeten niet denigrerend doen over andere scholen". Voorzitter Jan van Nieuwen- huizen van de Landelijke Middenschoolvereniging reikt de diploma's aan de leerlingen uit. Diploma's met een profielschets (waarin de vakgebieden staan die de leerling gehad heeft plus de resultaten) en met een „dos- sioma", waarin staat welke persoonlijke ontwikkeling de leerling heeft doorgemaakt. Daarbij hoort ook een door de leerlingen zelf geschreven reaktie. MARTIN VOORN tlLl Strikte naleving vereist De VVD heeft deze week in de Tweede Kamer haain. opgegeven tegen een aantal voorwaarden, waaraan passing van de abortuswetgeving in de praktijk zal P.^ voldoen: het abortusreglement van de ministers Bri^d en Korthals Altes. Weliswaar heeft de VVD gistertfve; steun van een kamermeerderheid het Kabinet verzqwo Raad van State nog om advies te vragen, maar desapn min kan ervan worden uitgegaan, dat er nu eindellter punt is gezet achter het jarenlang durende politiekf j over de abortus provocatus. Vs op TOEN de eigenlijke abortuswet in 1980 in de Tweej^ mer aan de orde was, hebben we in deze kolom mt malen onze aarzelingen geuit over die abortuswetgevij kwamen uiteindelijk tot twee conclusies. Voor de polit p stond er allereerst geen andere mogelijkheid dan de*"1- slechte te kiezen van twee kwaden: handhaving van i bestaande (onaanvaardbare) situatie en de voorgestel^ geving. En voorts: die wetgeving is bedoeld voor echtj gevallen. Het feit dat zowel de PvdA als (vooral) de de behandeling van de algemene maatregel van besti de praktische uitvoering van de wet regelt, in de afg dagen weer zo haar best heeft gedaan toepassing vam in de praktijk te verruimen, bewijst de juistheid va! stelling uit 1980: de wet biedt alleen mogelijkheden ir noodgevallen. MINISTER Brinkman heeft er in de afgelopen wektf aan gedaan vast te houden aan enige vorm van conl aborterende artsen. Als hij die voorwaarde had latei ten, dan zou de uitvoering van de abortuswet in f< farce zijn geworden. Want een wet, die niet gecont£' kan worden, is in feite geen echte wet. RESTEERT nog de vraag of de abortus in het zieke^j. pakket moet. Voor een goed begrip: de abortussen die^ia kenhuizen worden gepleegd, worden reeds door het i fonds vergoed. Het gaat nu alleen om abortussen inboi ken. 'or ZOALS eerder gesteld: de nieuwe wetgeving is bedoeian echte medische en sociale noodgevallen. Alleen ine zich een uitgesproken noodgeval aandient kan een worden gepleegd. Welnu, als die wet dan inderdaa£er] noodgevallen is bedoeld, dan moet de betrokkenen i gebruikelijke vergoeding door het ziekenfonds niet onthouden. Ons sociale zekerheidsstelsel, waaronder voorzieningen van het ziekenfonds vallen, is bedoel mensen die in nood verkeren. Dat leidt tot de conclul-' kostenvergoeding door het ziekenfonds voor abortus nieken niet onredelijk is. Maar dan is wel vereist, dat die klinieken strikt volgens de wet wordt gehandeld. Af en toe zon DE BILT De koude lucht uit noordelijke streken heeft nu het noorden van de Bal kan, de Alpen en de Pyrene eën bereikt. Ten zuiden daar van is het nog warm en zo mers. In de overgangszone met koude lucht komen onweers buien voor. Bij ons wordt de koude lucht via de Noordzee aangevoerd, waardoor de tem peratuur overdag niet veel meer dan zeventien graden wordt. Er zal morgen af en toe zon zijn, maar de kans op een bui blijft aanwezig. Nog steeds wordt de circulatie in onze omgeving beheerst door een omvangrijk lagedrukgebied boven Scandinavië en een ho- gedrukgebied ten westen van Ierland. Er zijn enige aanwij zingen dat dit laatste in het weekeinde wat dichterbij komt. De veranderingen gaan echter uiterst traag en zullen waarschijnlijk pas begin ko mende week resulteren in wat meer zon en iets hogere tem peraturen. Weerrapporten van vanmorgen 0 Weer Max Mil t.n,pt.iEr ,lg - JËh Eelde l.bew. is Eindhoven h bew. 16 7n Den helder l.bew. 15 c i h h.bew. 15 I regenb. 15 (JU. regenb. 18 h.bew. is rar n.ontv. - j onbew. 26 11* J Berlijn zw.bew. 18 I d Bordeaux onbew. 25 11 Brussel l.bew. 17 fW Dublin zw.bew. 17 I^J( Genève h.bew. 23 1iye Helsinki zw.bew. 17 i Innsbruck regenb. 19 1161 Klagenfurl zw.bew. 26 1Ci Kopenhagen zw.bew. 16 1F1 Lissabon zw.bew. 21 1kr> Locarno onbew. 22 1f Londen onbew. 17 i Luxemburg zw.bew. 17 !rn Madrid onbew. 30 1f Malaga onbew. 30 1£I" onbew. 26 Hor 28 1< 21 1<h S !r' Koninklijke agenda De age'nda voor de leden van het Koninklijk Huis is als volgt: 30 juni Koningin Beatrix woont in de Pieterskerk te Leiden de opening bij van het 34e lustrum van de Sociëteit Minerva. 30.000 Werknemers Frans bedrijf met ontslag bedreigd PARIJS Een Parijse recht bank heeft surséance van be taling verleend aan het Franse staal- en machineconcern Creusot-Loire. De onderhan delingen tussen de grootste aandeelhouder van het con cern en de Franse staat over een reddingsplan zijn mislukt. Als het bedrijf failliet wordt verklaard zal het grootste deel van de 30.000 werknemers op straat komen te staan. Creusot was eens het paradepaardje van de Franse industrie. Ge zien het enorm hoge aantal werknemers dat met ontslag wordt bedreigd gaat het hier om het grootste debacle in de geschiedenis van het Franse bedrijfsleven. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Stockholm l.bew. Wenen regen 26 1&e Zurich zw.bew. 23 12, Casablanca zw.bew. - 16 n Istanbul zw.bew. 25 17» Weersvooruitzichten v<?u verse Europese landen,jn gedeeld door het knmi.js voor zaterdag en zondajlit Zuid Scandinavië: »e Wisselend bewolkt en 4t daar een bui. middagte^' tuur ongeveer zestien gjj Britse eilanden: n Perioden met zon en overal droog. Middagter tuur van 14 graden in; land tot 18 graden in zur- geland. Benelux: Wisselend bewolkt en eif kele bui. Middagtempe(] ongeveer zestien gradenj Duitsland: Wisselend bewolkt en i buien. Middagtempen van vijftien in het noorig negentien in het zuidenp it Frankrijk: i Perioden met zon maant in het midden en zuide enkele onweersbuien. M temperatuur van zestieL. den in de kanaalzone to*- entwintig aan de Riviër»^ Alpengebied: a Half tot zwaar bewol' plaatselijk een regen- weersbui. Middagtempe* van twintig graden a noordzijde tot achtend graden aan de zuidkant Portugal en Spanje: i Perioden met zon maa; en daar ook een regen- weersbui. Middagtempe| van twintig in het noofc ten tot dertig graden Spaanse hoogvlakte en j zuiden. Italië en de JoegoslaÜ kust: Perioden met zon en t overal droog. Middagterf tuur ongeveer zesenf1 graden in het noordej drieëndertig graden op a

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2