„Sovjet-leger begaat ongekende wreedheden onder Afghaanse burgers VS gaan treiterijen in diplomatie met gelijke munt betalen Mijnstaking kal overslaan naarr staalindustrie J D'Aubuisson bindt in 395 Israëlisch Hof heft uitsluiting twee partijen Aan de sigaar 'SIJTHOFFPERS •BUITENLAND EtidoaQptyuvnt VRIJDAG 29 JUNI 1984 PAG„_ }N Top CIA gereorganiseerd WASHINGTON Ii)«" van de Amerikaanse ftAC dienst CIA worden ^et j gen aangebracht. D per heeft het met name beai bij het Congres, dat zic!nner tegen de geheime actientral dienst in Nicaragua. O een woordvoerder \er dienst zei dat het om e0Vei tine-matige operatie een functionaris van 1 rikaanse Congres dat anderingen het gevolgL een reeks tegenslagen de steun in het Congi lag de geheime CIA-actie)ruil caragua hebben onderdok kon Kohl: DDR gaat valstrikbommen ontmantelen BONN Oost-Duitsland heeft in een verzoenend gebaar belooft de valstrikbommen aan de grens te ontmantelen, die werden aange bracht om vluchtelingen te doden of verwonden. Dit heeft de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl giste ren meegedeeld. Kohl zei dat de Oostduitse autoriteiten zijn regering ervan in kennis hadden gesteld, dat de automatisch ontploffende bom men snel verwijderd zouden wor den. De valstrikbommen werden ja ren geleden aangebracht langs de gehele grens tussen beide Duitslan- den. Vier sportlieden ontvluchten Estland STOCKHOLM Vier sport- lieden uit de Sovjet-republiek Estland zijn met een rubber boot over de Oostzee naar Fin land gevlucht en na een voet tocht van twee weken door dat land in Zweden aangekomen. Dat is vernomen in kringen van Estische ballingen in Stockholm. Het gaat om vier mannen van rond de twintig jaar, die in militaire dienst moesten en naar Afghanistan zouden worden gestuurd. Aan genomen wordt dat de vier po litiek asiel krijgen in Zweden. Plannen tot afbraak Spandau-gevangenis LONDEN Volgens het Britse persa gentschap Press Association (PA) be staat in Groot-Brittannië het geheime plan om de gevangenis voor oorlogs misdadigers in Berlijn-Spandau af te breken. Dit zou moeten gebeuren binnen twee dagen na het overlijden van Hitiers 90-iarige plaatsvervanger Rudolf Hess. Volgens PA wil Londen met de sloop van de gevanmgenis voorkomen, dat het grimmige gebouw martelaarsplaats wordt voor neo-nazi's. De Spandau-ge vangenis ligt in de Britse sector van West-Berlijn. Overigens is de gezond heidstoestand van Hess op het ogenblik goed. Aangenomen wordt dat hij nog een aantal jaren kan leven. Italië wil uitlevering van Gelli ROME Italië wil dat Montserrat, een Brits eiland in het Caribisch ge bied, Licio Gelli uitlevert. Gelli is de grote man in de clandestiene Ita liaanse vrijmetselaarsloge P-2. Het verzoek tot uitlevering is eerder deze week aan de autoriteiten van Montserrat overgebracht, zo meld den Italiaanse kranten gisteren. Volgens diverse Italiaanse kranten zou Gelli onlangs op Montserrat zijn gesignaleerd. Gelli wordt in zijn land gezocht wegens spionage, machtsmisbruik en wapenhandel. Hij ontsnapte in mei 1983 uit een Zwitserse gevangenis. Brazilianen mogen niet zelf hun president kiezen BRASILIA De Braziliaanse presi dent Figueiredo heeft gisteren zijn grondwetswijziging ingetrokken, die voorziet in een rechtstreekse verkie zing van een president in 1988. Mil joenen Brazilianen hebben de afgelo pen maanden vele malen betogd voor een directe verkieizng van de presi dent. De opvolger van Figueiredo zal derhalve volgens de bestaande grondwet op 15 januari 1985 worden aangewezen door een kiescollege. Dit college bestaat uit federale en regio nale parlementsleden, die voor het merendeel onder invloed staan van de aan de macht zijnde militairen. Rogers: Nederlands besluit aanmoediging voor vredesbeweging BRUSSEL Volgens de Navo-com- mandant zal de stap van Nederland een besluit over stationering van kruisvluchtwapens uit te stellen tot november 1985, niet voorkomen dat de Sovjet-Unie doorgaat met het plaatsen van SS-20-raketten. Neder landse functionarissen hebben het besluit een aansporing genoemd aan Moskou de plaatsing van Ss-20's te staken, maar Rogers verwierp deze redenering. Hij zei dat de Neder landse stap „bemoediging" en „soe laas" betekent voor de Russen en de vredesbeweging in West-Europa. LONDEN Twee uit het Sovjetleger gedeserteerde Russische soldaten hebben op een persconferentie in Londen een verklaring af gelegd over de wreedhe den, die het Russische le ger begaat op ongewapen de burgers in Afghanis tan. Zij verklaarden dat dorpen met wel 200 inwo ners op bevel van hogere Russsische officieren uit gemoord zijn. In het dorp je Bazartcha werden bij voorbeeld alle mannen en jongens ter plekke neer geschoten; de vrouwen werden daarna samenge dreven in een woning waar de dienstdoende of ficier vervolgens granaten naar binnen gooide. Igor Rykov (22) en Oleg Khlan (21) arriveerden twee weken geleden in Londen om zich daar medisch te laten be handelen. Tijdens de perscon ferentie gaven ze een gedetail leerd verslag over de toestand van het Russische leger in Af ghanistan. Volgens de twee is het moreel van de Sovjettroe pen bijzonder laag, worden er op wijde schaal drugs gebruikt en behandelen de officieren hun minderen als vee. In een brief aan de Britse pre mier Thatcher, waarin Rykov om politiek asiel vraagt, wordt de gespannen sfeer tussen sol daten en hun officieren bena drukt. Volgens hem komt het steeds vaker voor dat soldaten hun meerderen in de rug schieten. Rykov vermeldt ook hoe tijdens een zoekactie rond om Nangarkhar een eerste lui tenant een soldaat de opdracht gaf een zestienjarige Afghaan se jongen te doden. Rykov hoorde luitenant Ge- vorkkyan zeggen: „Hier heb je het mes, Sotnik. Steek het maar in deze jongeman hier. Ik heb gehoord dat je geen bloed kan zien. Je moet er maar aan wennen om mensen in koelen bloede te vermoor den, net zoals ik dat kan." Afgrijzen Volgens Rykov „benaderde de soldaat met wijdopengesperde ogen en het mes in zijn hand de jongeman, die het hele pro ces met afgrijzen gevolgd had. Even keken de twee elkaar recht in de ogen. Toen stak Sotnik het mes weifelend in de borst van de Afghaanse jongen." De Russische deserteurs Igor Rykov (links) en Oleg Khlan tijdens een persconferentie in Londen. „De jongen liet een schreeuw van de door angst bevangen horen, waarop Gevorkyan zei Sotnik af en stak het recht in dat Sotnik niet eens als een de keel van de jongen, die na man kon doden. Hij zei dat hij een paar stuiptrekkingen het hem wel voor zou doen. stierf. „Zo moet je dat doen", zei Gevorkyan, terwijl hij het De luitenant pakte het mes bloed van zijn mes veegde. Volgens Rykov en Khlan zijn diverse dorpen geheel uitge moord in acties, die een of twee keer per maand plaats vonden en ongeveer tien da gen duurden. Na drie jaar in Afghanistan besloten ze op drie juli 1983 uit het leger te deserteren en vertrokken zij richting Pakistan. Volgens Rykov is het nu on mogelijk om weer terug te ke ren naar de Sovjet-Unie en daar geconfronteerd te worden met de autoriteiten, die bewe ren dat Russische soldaten de Afghanen helpen met het cul tiveren van hun tuinen. Volgens de twee gedeserteerde soldaten is het Russische leger er niet best aan toe. Het komt vaak voor dat er twee of drie dagen lang geen voedsel aan komt. Wanneer er wel voedsel arriveert is het van slechte kwaliteit. In sommige gevallen "is er ook niet voldoende medi sche hulp aanwezig. Met geel zucht besmette soldaten wor den afgezonderd in een met prikkeldraad omgeven kamp en krijgen gezoet water te drinken in plaats van medicij nen. Rykov en Khlan werden na hun desertie uit het leger door het Afghaans verzet gevangen genomen (en zijn de Afghanen daar nog steeds dankbaar voor) en met opium rustig ge houden. Volgens hun gezame- lijk onderschreven verklaring zijn er nog meer Russische ge deserteerde soldaten, die zich op dit moment in Afghaanse gevangenschap bevinden. DAVID HEARST The Guardian WASHING TON De Amerikaanse regering gaat de wet van oog om oog, tand om tand" toe passen in haar diploma tieke betrekkingen met het buitenland. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft een serie vergeldingsmaa tregelen bekend gemaakt tegen diplomatieke vertegen woordigers van landen waar Amerikaanse diplo maten het lijdend voor werp zijn van ambtelijk getreiter. De regering is vastbesloten systematisch het principe van weder kerigheid toe te passen in de hoop dat zulks de landen die zich aan deze plagerijen schuldig ma ken tot de orde zal roe pen. Zo zullen de ongeveer 24.000 auto's van diplomatieke ver tegenwoordigingen in de Verenigde Staten voortaan verplicht zijn registratiehor den te voeren waarop duide lijk staat aangegeven of de eigenaar ambassadeur, con sul, of een lager personeelslid is. De politie heeft de be voegdheid bij „herhaalde verkeersovertredingende borden in beslag te nemen. Een bijzonderheid is dat de platen als ondergrond een af beelding van de Amerikaan se vlag dienen te hebben. Een functionaris van het mi nisterie van buitenlandse za ken gaf toe dat „diplomaten van Oostbloklandenhet waarschijnlijk niet aange naam zullen vinden dat zij zich moeten verplaatsen in voertuigen die de Ameri kaanse vlag voeren. Een pro minent „slachtoffer" van deze nieuwe maatregel is de ambassadeur van de Sovjet- Unie, wiens Cadillac niet meer het bordje met „dpi 1" mag dragen, waarop hij als deken van het corps diplo matique recht had. Voortaan krijgt iedere ambassadeur het nummer „001 „Dit systeem is bijzonder doeltreffend", zei een woord voerder van het ministerie. Hij gaf de volgende voorbeel den: m De Tsjechoslowaakse auto riteiten weigerden telefoon te installeren in de woningen van twee Amerikaanse diplo maten in Praag. De Ameri kanen sloten toen de telefoon van een Tsjechoslowaakse di plomaat in Washington af. Dit had echter niet het ver wachte resultaat. Pas toen ook het apparaat van een tweede Tsjechoslowaakse di plomaat werd afgesloten kre gen de Amerikanen in Praag hun zin en de Tsjechen in Washington hun telefoon te rug. Vertegen woordigers van China en de Sovjet-Unie mo gen in de Verenigde Staten geen gebouwen meer kopen omdat zulks voor buitenlan ders in die landen ook verbo den is. Telkens als in een land de douane de verzending van Amerikaanse diplomatieke bagage vertraagt zal de Ame rikaanse douane met gelijke munt betalen. Wanneer telefoon- of telex- verbindingen tussen een Amerikaanse vertegenwoor diging in het buitenland en Washington worden „ge stoord" zullen de ambassades van de betrokken landen de zelfde problemen krijgen. Het beginsel van oog om oog, tand om tand" zal wat de Amerikanen betreft ook zijn grenzen hebben. Het is namelijk niet de bedoeling fysieke vergelding te hante ren wanneer Amerikaanse diplomaten in het buitenland slachtoffer van een of andere vorm van lijfelijke agressie worden. RUITENHEER De Amerikaanse Democratische presidentskandidaat Jes se Jackson lacht breeduit na een sigaar geproefd te heb ben die de Cubaanse leider Fidel Castro voor hem heeft aangestoken. Na afloop vertrok Jackson naar Washington met 22 gewone Amerikaanse gevangenen en 26 politieke gevangenen, die op voorspraak van Jackson waren vrij gelaten. Castro bracht Jackson onder gejuich van duizen den mensen naar het vliegtuig. De Zwitserse tanker Tiburon Acht opvarenden van Zwitsersp' olietanker gedood na raketaan«" ZÜRICH De Zwitserse eigenaar van de olietanker ,,^0lj!i heeft meegedeeld dat acht van de 31 bemanningsleden: gekomen en drie ernstig gewond raakten, toen het scL een Iraakse raket werd getroffen. De aanval vond plaar moment dat de tanker vanuit het Iraanse olie-eiland Kh Europa was vertrokken. De tanker moet als verlorenten, beschouwd, aldus de eigenaar. -t' Gisteren waren bergers onder leiding van het Rotterd£ m drijf Smit-Internationale druk bezig om het vuur op de' ag te doven. Smit zond een extra brandweerploeg, omdaLen vaar levensgroot was, dat de brand zou overslaan V 250.000 ton ruwe olie, die de Tiburon aan boord heeft. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Arthur ScargiU, de stakingsleider van de Britse mijnwerkers, heeft gistermid dag in Sheffield verklaard, dat zijn vakvereniging haar cam pagne om ook de staalnijver- heid plat te leggen, fors zou opvoeren. Ingevolge een actie van de Britse machinisten ligt de toevoer van cokes naar de staalfabrieken nu compleet stil. Scargill doet nog alleen de levering van kleine hoeveel heden brandstof, die volstaan om de staalovens aan te hou den. De staalarbeiders klagen evenwel, dat hun ovens zullen barsten wanneer zij niet op volle kracht kunnen branden en ijzererts smelten. Boven dien wordt gevreesd dat de staalnijverheid, die zelf nog maar pas een zwaar sanerings programma achter de rug heeft, wegens de mijnwerkers- staking al haar klanten zal verliezen. De arbeiders van sommige staalfabrieken wen sen hoe dan ook door te wer ken, zelfs wanneer zij gebruik zouden moeten maken van brandstof en ijzererts; Y\ particulieren aangevat den. Vandaag ders van de mijnwerk( D( staalarbeiders in LonVai een om de gespannerr s te bespreken. Scargi!»d de mensen van de stabel heid ervan te overture zij terwille van de soir het eigenbelang opzij, hi zetten. Worden de stai d ken platgelegd, dan tmi druk op de regering cor gevoelig toe. Scargil»lij dat voor het conflict mijnsluiting dan toch i promis-oplossing gezL moeten worden. De stl ders vrezen echter L ergste voor hun baneil tussen heeft Scargill J slag geëist van Ian I" president van de Steenkolenraad. Dezel hoop uitgesproken dal ter is dat de staking! beetje voortduurt omi we acties bijvoorbeeld jaar wanneer de b voorraden veel lager ernstigere gevolgen hebben. WASHINGTON De rechts- extremistische leider in El Sal vador, D'Aubuisson, heeft gis teren in Washington gezegd dat hij een „constructieve op positie" wil voeren. Tevens zei hij de pogingen te zullen steu nen van president Duarte om de linkse rebellen weer in de politieke schapenhok te doen terugkeren. Maar tijdens een persconferen tie zei D'Aubuisson verder, dat dat hij niet zou toestaan dat de regering-Duarte een compro mis met de rebellen zou slui ten of met hen zou gaan on derhandelen. De oud-ambassadeur van de Verenigde Staten in El Salva dor, Robert White, heeft giste ren gezegd dat de regering- Reagan "vergaande vb^ zaamheid" aan de cy voor het „rechtse tens in El Salvador, door I son een visum voor i nigde Staten te ge' kreeg een visum ond richten dat hij de p Amerikaanse ambass San Salvador, Thomé ring, wilde vermoord Met uw krant naar het Sauerland: 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS naar WINTERBERG Vertrek maandag 6 augustus a.s. Voor e I augustus a.s. hebben we het" dit keer niet zo erg ver van huis gezocht: SAUER LAND. het fascinerende land van de duizend bergen. Een populaire vakantiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door de met uitgestrekte bossen bedekte hellin gen en diep ingesneden dalen uitstekend leent voor fijne wandelingen. Onze standplaats is WINTERBERG, met in het centrum nog een aantal sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerkhuizen en gezellige terrsjes. De ligging is uiterst gunstig voor het maken van een aantal Interessante ex cursies. Ons verblijfshotel Is AMBASSADOR, een schitterend hotel van de eerste kategorle: uiterst smaakvol Ingericht. Het Is rustig gelegen op wandelafstand van het centrum van Winterberg. De ruime, fraai gemeubileerde kamers zijn alle voorzien van douche, tollet, telefoon, radio, kleuren-tv en mini-bar. Voorts is het hotel voorzien van lift naar alle etages, kegelbanen, overdekt en verwarmd zwembad. veerd en 's avonds een drie-gangen menu. Het programma voor dit arrangement bevat een drietal In teressante middagtochten o.a. naar de Kahler Asten, een ertsmijn In Ramsbeck, stuwmeer Edersee. slot Waldeck- Pyrmont. Korbach en de bekende druipsteengrotten In Attendorn. Inlichtingen en boekingen telefonisch on- der nr. 070-190882 (van maandag t/m vrij dag van 9 tot 16 uur) of persoonlijk In onze vestigingen Spulstraat 71, Den Haag op de hoek van het Spul. Sauerland-tocht bedraagt slechts per persoon op basis van VOLPENSION (vanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en een 2-persoons kamer met douche en toilet. De toeslag voor een éénpersoons kamer bedraagt 30.-. Reisverzekering 10.- per persoon 5,- kosten. Annule ringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6,- kosten. r JERUZALEM Het Is raëlische hooggerechtshof heeft vanochtend de uit sluiting van twee politieke partijen van de komende parlementsverkiezingen ongedaan gemaakt. Het centrale verkiezingscomi té had vorige week beslo ten twee partijen, de ui terst-rechtse Kach partij van rabbijn Meir Kahane en de linkse "Progressieve Lijst voor Vrede" te we ren van de parlements verkiezingen op 23 juli. Het hooggerechtshof be sloot met algemene stem men dat er geen reden was om de partijen te ver bieden. Het verkiezingscomitél staat uit vertegenwa van politieke partijenq Kach te weren, wegera tische en anti-demof tendenzen". De Prop Lijst werd aanvanket boden, omdat zij "dcf van vijanden van de raël" nastreeft. Kach: stander van gewelddai drijving van PalestijnC raël en uit de bezette De Progressieve Lij Vrede, een partij wa den en Arabieren sa| ken, is voorstander vj streekse besprekingeij PLO. Zij streeft naar j stijnse staat op de y Jordaanoever en in j strook, met Oost-Jeruj hoofdstad.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10