Aardgasmeevaller verdubbeld, maar tekort blijft gelijk ^warring fthrijving mlenten JMMISSIE WIL RECHTERLIJKE VEREENVOUDIGEN Nog dit jaar besluit over dienstrecht voor vrouwen Kabinet praat morgen over steun aan boer en tuinder Directie: Holland Festival werd succes Ambtenarenbond wil nieuwe loonronde Kamer: leeftijdsgrens open universiteit naar 18 jaar Hi 1ENLAND, Gcidae Souiant DONDERDAG 28 JUNI 1984 PAGINA 9 lieverhoging huwde rden t gehalveerd ^AG Het kabinet is >ngehuwde bejaarden ;ijk te ontzien bij de bezuinigingsronde op e zekerheid. Staatsse- Van der Reijden leeft de Kamer giste- [ezegd dat de verho- n de ziekenfondspre- ,r deze categorie be- jehalveerd wordt. Een eerderheid van CDA had daar om ge- Prins Bernhard morgen jarig Advocate wil „straatverbod" voor aanrander AMSTERDAM De man die volgende week maandag in Amsterdam terecht moet staan wegens een aantal verkrachtingen zou een „straatverbod" moeten krijgen. De Amsterdamse advocate mr G.H.S. Van Driem zal volgende week vrijdag in een kort geding eisen dat de man zich in een be paald deel van de stad niet meer mag ophouden. Onlangs ontstond grote opschudding toen bleek dat de man na aanhouding in verband met verkrach ting, weer was vrijgelaten wegens het cellentekort in Amsterdam. „Nu deze man nog vrij rondloopt, durft mijn cliënte zich niet meer vrij over straat te begeven. Ze is ontzettend bang en ik denk dat dat ook voor een aantal andere vrouwen geldt", aldus mr Van Driem. „Daarom vind ik dat deze man zich niet meer mag ophouden in een gebied rond de woning van de vrouw dat wordt begrensd door een vijfhoek van straten". Overheidsgeld voor daklozen AMSTERDAM De minis teries van ontwikkelingssa menwerking en volkshuis vesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer heb ben samen een bedrag van 1.380.000 gulden beschik baar gesteld voor het opzet ten van acties in het kader van het internationale „Jaar van de Daklozen 1987". Het geld is bestemd voor organisaties die zich moeten gaan bezighouden met activiteiten als bewust wording en informatie rond de situatie van de daklozen in de wereld. Vondelingprijs uitgereikt aan VN - redacteuren DEN HAAG De journalisten Joop van Tijn en Max van Weezei van het' opinieweekblad Vrij Nederland hebben gisteren in Den Haag de Anne Vonde lingprijs 1983 uitgereikt gekregen voor hun artikelen over de Nederlandse po litiek in het algemeen en voor hun VN-bijlage „De Voorlichter" in het bij zonder. De bedoelde voorlichter, oud- -hoofddirecteur Gijs van der Wiel van de Rijksvoorlichtingsdienst, overhan digde de prijswinnaars in de Noenzaal van de Eerste Kamer ieder een beeldje van de enige jaren geleden verongeluk te oud-kamervoorzitter Vondeling en een bedrag van 1.250 gulden. Vredesactivisten onderdak bij Fransiscanen WOENSDRECHT De 22 vredesactivis ten die in de afgelopen nacht door de poli tie uit het permanente vredeskamp in Woensdrecht zijn gehaald, hebben de nacht doorgebracht in een klooster. Zij hebben onderdak aanvaard in een aantal oude ba rakken achter het klooster in Woensdrecht. De Fransiscanen houden al geruime tijd twee keer per dag een stille voettocht naar de basis. De politie had gisteravond het kamp ont ruimd, o.a. omdat niet was voldaan aan voorwaarden die aan de kampbewoners waren gesteld. De politie bood de activisten twee tenten op een voetbalveld aan. maar dat werd van de hand gewezen. De vrede sactivisten hebben de nacht vergaderend doorgebracht. s» - njd jRDAM Per jebben alle 490 jon- jjjie zich voor de stu- Yasdicijnen aan de glamse Erasmus-uni- 11 hadden aange- nfcericht ontvangen 'jzijn toegelaten tot iding. In werke- is er slechts plaats studenten, omdat geldt. kregen deze n brief in de bus van ika-werkgroep die in im introductieweken '^id. In een begeleidend r*i zat de fout: „Hallo snde eerstejaars. Al- van harte gelukge- let het feit dat je bent De aanhef gaf veel 'ers de indruk dat ze geerde plaats in de stu ng eindelijk hadden ,igd. „Heel vervelend betreurenswaardig", is ie van J. Groeneveld, ,s van de faculteit ge ïnde in Rotterdam. /e de vergissing in de regen hebben we met- brief geschreven met •rontschuldigingen. Er onrechte verwachtin- -ekt en dat spijt ons." werkelijkheid wordt op de studie wordt op (egst volgende week be- jemaakt door het in gen gevestigde Bureau Iding en Plaatsing van lars studenten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Er komt dit jaar 1,2 miljard gulden meer aan aardgasopbreng sten binnen dan was ge raamd. Desondanks zal het overheidstekort niet verder teruggaan. De meevaller in het huis houdboekje van de over heid, waarvan deze krant een maand geleden al melding maakte, is on danks hogere inkomsten niet groter geworden. Jongstleden vrijdag werd al bekend dat de extra gasinkomsten en de mee valler bij de PTT worden opgeslokt door hogere uit gaven, respectievelijk door geringere bezuinigin gen, met name op de soci ale uitkeringen. Toch gloort er een lichtpuntje aan de financiële hemel. De opbrengsten uit de Nederland se gasvelden nemen namelijk stormachtig toe. In de brief waarin minister Ruding in mei een meevaller van drie miljard gulden aankondigde, maakte al melding van een onver wachte stijging van de gasop brengst met 650 miljoen gul den. Uit zijn voorjaarsnota, die in grote lijnen het beeld van mei nog eens bevestigt, blijkt echter dat de geraamde op brengst voor 1984 opnieuw is bijgesteld, en wel met nog een meevaller van 550 miljoen gul den. Dus bijna een verdubbe ling in een maand tijd. In 1985 werkt deze ontwikke ling flink door. Nu al wordt rekening gehouden met een extra gasmeevaller in 1985 van 600 miljoen gulden. Dan zal de opbrengst uit het aardgas de 20 miljard gulden opnieuw over schrijden. In 1985 zal de gasop brengst daarmee 2,5 miljard gulden hoger liggen dan een jaar geleden nog werd ver wacht. De oorzaak van deze gunstige ontwikkeling is vooral te dan ken aan de veel hogere koers van de Amerikaanse dollar dan ten tijde van het moment dat de gasopbrengst werd ge raamd. Het merendeel van de contracten met het buitenland zijn afgesloten in dollars. Een hogere dollarkoers werkt ech ter met vertraging door in de opbrengst. Juist de laatse we ken is deze munt weer aan zienlijk in prijs gestegen, zodat zeker niet uitgesloten moet worden dat de meevallers in 1985 nog groter zullen zijn. Aan de andere kant werkt het aantrekken van de economie een hogere opbrengst in de hand. Zowel in het binnenland als in het buitenland neemt als gevolg daarvan de gasafzet toe. Cultureel punt in New York bepleit DEN HAAG Nederland moet met voorrang een vast cultureel punt in New York krijgen dat als platform dienst doet van de uitwisseling van ideeën en acti viteiten. „Om effectief in het Amerikaanse leven door te dringen is constante aanwezig heid nodig in de smeltkroes van mondiale creativiteit". Dit heeft de Raad voor de Kunst gisteren de ministers van cultuur, onder wijs en wetenschappen en bui tenlandse zaken geadviseerd. Het centrum kan in drie jaar worden gestart, waarvoor naar schatting ruim 900.000 gulden nodig is. Prinses bij de loodsen Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven hebben gisteren in Vlissingen de viering van het 100-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsen So ciëteit bijgewoond. Hier staat de prinses bij de nieuwe gedenkplaat voor het loodswezen. II -onze parlementaire re- %AAG De verbrok- recHterlijke organisatie Ierland moet in de toe- sterk vereenvoudigd i. Een staatscommissie voorzitterschap van mr. yan Zeben (lid van de ran State) heeft hiertoe ingrijpende voor- J gedaan. De plannen l/e staatscommissie zijn g/i aangeboden aan mi- Korthals Altes van Jus- mmissie stelt voor, een ht van eerste aanleg" in I ven te roepen. Dit ge- ^tomt in de plaats van de "de kantongerechten, arrondissementsrechtbanken, ambtenarengerechten, belas tingkamers, de afdeling recht spraak van de Raad van State (Arob), de Tariefcommissie (die geschillen behandelt inza ke invoerrechten en accijnzen) en het College van Beroep voor het bedrijfsleven (voor geschillen over sociaal-econo mische wetten). De militaire rechtspraak blijft voorlopig nog afzonderlijk bestaan. Alle civiele zaken, strafzaken en administratieve zaken zul len dus voortaan behandeld worden door het gerecht van eerste aanleg. Voor al deze za ken zal hoger beroep mogelijk moeten zijn. Deze beroepsza ken zullen worden behandeld door de bestaande gerechtsho ven. Daarna kan in beginsel in alle gevallen aan de Hoge Raad vernietiging van het vonnis van het gerechtshof (cassatie) worden gevraagd. Volgens de staatscommissie zal de opdeling van het Neder landse rethtsgebied in het hui dige aantal arrondissementen moeten vervallen. Het recht moet zo dicht mogelijk bij de burgers worden gebracht, vindt de commissie. Dit bete kent dat op vele plaatsen in het land een gerecht van eer ste aanleg of een „filiaal" daarvan (nevenzittingsplaats) wordt gevestigd. EMELS Computer weet slaapplaatsen in Zeeland DEN HAAG Toeristen met de bestemming Zee land kunnen vanaf mor gen via een computer ac tuele informatie krijgen over de in die provincie beschikbaare ruimte. On geveer 40 door het hele land verspreide VVV's met een Viditel-aanslui- ting zijn dan in staat infor matie te verstrekken over de beschikbare ruimte in campings, hotels of pen sions, zo heeft het Auto matiseringsbureau Toeris me (ABT) bekendgemaakt. Het gaat hier om een proef waarvoor Provinciale Sta ten van Zeeland 45.000 gulden beschikbaar heb ben gesteld. Bij de proef zijn ongeveer 400 bedrij ven met circa 150.000 slaapplaatsen betrokken. Ook worden gegevens ver strekt over kamperen bij de boer, zomerwoningen en kamers bij particulie- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Hoekzema (Personeelsbe leid Defensie) wil bezien of het mogelijk is jonge vrouwen gedurende een betrekkelijk korte periode een militaire op leiding te geven, vergelijkbaar met de dienstplicht voor jonge mannen. Hij heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. In mei had de Maatschappelij ke Raad voor de Krijgsmacht (MRK) voorstellen in die rich ting gedaan. Via het „dien strecht" moeten vrouwen uit eindelijk beroepsfuncties in het leger kunnen krijgen, al dus de MRK. Tot op heden bestaan er in de krijgsmacht voor vrouwen geen contracten met een korte looptijd. Hoekzema wil vóór het eind van dit jaar een defi nitief besluit over de invoering van het vrouwendienstrecht nemen. Rijkssubsidie voor drie jeugdtheatergezelschappen DEN HAAG Drie jeugdthe atergezelschappen moeten met rijkssubsidie in staat worden gesteld zich in een periode van drie jaar in een stabiele situa tie te ontwikkelen. Dit heeft de Raad voor de Kunst giste ren minister Brinkman van Cultuur geadviseerd. Deze re gel komt overeen met de situa tie bij het overige toneel, maar vormt een uitzondering op de regel, dat volgens de raad de lagere overheden vanaf het seizoen 1985-1986 de verant woordelijkheid voor de in hun regio gevestigde gezelschappen zou moeten overnemen. De raad houdt in grote lijnen vast aan het inhaalplan voor jeugd theater van drie jaar geleden. In aanvulling daarop wordt nu tevens voorgesteld gezelschap pen voor jeugdtoneel via pro jectsubsidies de gelegenheid te geven ook wat te experimente ren, of bijzondere op landelijke verspreiding gerichte produk- ties uit te brengen. Olifantje gedoopt Het is de be zoekers van Diergaarde Blij- dorp in Rotter dam nog niet toegestaan om de jonge olifant, die gisteren Bernhardine werd gedoopt, van dichtbij te bewonderen. Vanachter een groot traliehek kijken de be langstellenden naar moeder en dochter. Links: J. Bac ker, voorzitter van het Wereld Natuur Fonds, onthulde in het olifantenverblijf de naamplaat van het jonge dier. DEN HAAG Het Kabinet neemt wellicht morgen al een besluit over extra steunmaat regelen voor Nederlandse boe ren en tuinders. Dat gebeurt nu op de Europese top is beslo ten dat West-Duitsland zijn boeren meer steun mag verle nen dan de EG-landbouwmi- nisters in maart waren over eengekomen. Minister Braks van landbouw en visserij, die dit gisteren heeft gezegd tijdens overleg met de Vaste Kamercommissie voor Landbouw, weet nog niet hoe die maatregelen er uit zul len zien. Hij heeft daarover woensdag overleg met premier Lubbers. Bovendien wil hij afwachten hoe de maatregelen voor de Bondsrepubliek door de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, worden uitgewerkt. Tijdens het over leg hebben CDA, VVD en D'66 sterk aangedrongen op aanvullende maatregelen. Het besluit van de Europese top om de bijdrage van Enge land aan de EG te koppelen aan de steun aan Westduitse boere, vond in de ogen van Braks weinig genade. „Het hele besluit draagt een politiek karakter, waarvoor de top door de knieën is gegaan" CDA en WD stemmen in met regeling Koninklijk Huis (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regerings fracties CDA en VVD stem men in met het wetsontwerp dat het lidmaatschap van het Koninklijk Huis regelt. Zij hebben dit gisteren laten we ten in een schriftelijke reactie op het ontwerp, dat in april van dit jaar door het kabinet is ingediend. Bij de linkse oppo sitiepartijen leven ernstige be zwaren tegen de voorgestelde regeling. Volgens het wetsontwerp wor den al degenen die in aanmer king komen voor troonopvol ging alsmede de voormalige koning(in) en prins(es) tot le den van het Koninklijk Huis gerekend. Voor hun doen en laten in het openbaar zijn der halve de ministers verant woordelijk. De kinderen van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven worden geacht niet meer tot de leden van het Koninklijk Huis te behoren zodra koningin Beatrix wordt opgevolgd door Willem Alexander of één van haar an dere zoons. De VVD-fractie vraagt zich overigens nog wel af of het wenselijk is, minderjarigen tot lid van het Koninklijk Huis te bestempelen. Ook zet de VVD vraagtekens bij de bepaling dat een afgetreden staatshoofd lid van het Huis moet blijven. AMSTERDAM Het Holland Festival met zijn 200 voorstel lingen op het gebied van ope ra, muziektheater, concerten, dans, toneel en speciale projec ten in juni is een groot succes geworden. De zalen waren ge middeld voor 75 procent ge vuld en er waren voorstellin gen zoals die van het Ballet van de XXste Eeuw uit Brus sel onder leiding van Maurice Béjart in het RAI-concertcen- trum en het traditionale RAI- -concert die geheel uitver kocht waren. Dit vertelde fes tivaldirecteur Frans de Ruiter gistermiddag op een afsluiten de bijeenkomst in Amsterdam. Na de teleurstellende ervarin gen in de afgelopen jaren in andere steden speelde het Hol land Festival zich voor 90 pro cent af in Amsterdam. In Rot terdam waar dit jaar als „laat ste stuiptrekking" nog een ge ring aantal voorstellingen werd gegeven was het bezoek volgens De Ruiter „wisse lend". Toch blijft het Holland Festival een nationaal gebeu ren, voegde hij er aan toe. De hoop dat de televisie zou zor gen voor een nationale sprei ding was dit jaar echter in rook opgegaan. Er is niet één avondvullend Holland-Festi valprogramma op de beeldbuis geweest. Sport heeft in Hilver sum nog altijd grote voorrang, zo voegde hij er bitter gestemd aan toe. Hij denkt dat dit vol gend jaar beter gaat, omdat er dan in juni geen grote sport evenementen op het program ma staan. Veel belangstelling was er ook voor de toneelvoorstellingen van Poolse theatergezelschap pen, hoewel het één keer mis ging met de vertaling door het uitvallen van de computer. Formule Volgens De Ruiter is ook de formule van het Holland Fes tival een succes gebleken. Die formule houdt in dat het Hol land Festival plaats vindt in een betrekkelijke korte tijd van drie tot vier weken in voornamelijk één plaats (Am sterdam) met een grote varië teit aan kunstuitingen. Daardoor wordt dit jaarlijks evenement naar zijn oordeel overzichtelijk. „Met deze for mule zullen we dan ook door gaan". De Ruiter betreurt het overigens wel dat Den Haag het heeft laten afweten dit jaar. Daardoor dreigt deze stad net contact met het internatio naal kunstgebeuren kwijt te raken en treedt er een ver schraling op in het kunstaan bod van Den Haag. Overigens is het Holland Fes tival nog niet helemaal afgelo pen. In het kader van dit jaar lijks kunstgebeuren is er van 24 augustus tot en met 2 sep tember nog het Festival Oude Muziek in Utrecht met een groot aantal concerten en en kele gratis toegankelijke eve nementen. Er zijn momenteel al 3000 kaarten voor verkocht, meldt de festivaldirecteur. Voor het Holland Festival van het komende jaar (7 juni- 7 juli) staat er alweer een groot aantal plannen op stapel. Door dit festival zullen twee rode draden lopen: aandacht voor de cultuur van Canada en op voering van werken van de Duitse componist van Argen tijnse afkomst, Mauricio Ka- gel. LEIDEN Een antieke ei kenhouten deur is in de afge lopen dagen gestolen uit de William Brewstersteeg, een steegje dat sinds kort de Pie- terskerkchoorsteeg en de Arend Roelandsteeg verbindt. Aangifte werd gedaan door een van de bewoonsters van I de Pieterskerkchoorsteeg. Eeuwenoude deur gestolen De William Brewstersteeg was enkele maanden geleden nog een doodlopend zijsteegje van de Pieterskerkchoorsteeg, af gesloten door een deur. Om de doorschrijdbaarheid van de binnenstad te vergroten werd aan het eind van de steeg een muurtje gesloopt zodat een verbinding met de Arend Roe landsteeg ontstond. De eeu wenoude deur, die het doodlo pende stukje altijd afsloot, bleef gehandhaafd maar stond altijd open. De deur is thans verdwenen. De waarde is niet bekend. „Massale uittocht naar bedrijfsleven UTRECHT De ambtenarenvakbond voor middelbaar en ho ger personeel CMHA vreest een uittocht van ambtenaren in de middelbare en hogere regionen naar het royaler betalende be drijfsleven. Alleen als de ambtenarensalarissen binnen enkele Iaren via een nieuwe „Toxopeus-ronde" fors worden opgetrok- ten, kan een massale exodus van overheidsdienaren worden voorkomen. Volgens secretaris G. van Dalen van de CMHA (30.000 leden) variëren de inkomensverschillen nu al van 10 procent in de middenmoot (referendaris) tot maar liefst 100 procent in de ambtelijke top. Zo incasseert een secretaris-generaal aan de top van een ministerie jaarlijks bruto ongeveer 150.000 gulden, een directeur in het bedrijfsleven met ongeveer dezelfde verant-" woordelijkheden verdient veelal het dubbele. Van Dalen meent ^lat de zuigkracht van het bedrijfsleven nu al duidelijk merkbaar is in een aantal sectoren. Vooral accoun tants, automatiseringsdeskundigen en technici zouden al in gro ten getale overstappen naar het beter betalende bedrijfsleven. Ook de belastingdiensten en politie zien met lede ogen ervaren mensen vertrekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil de leeftijdsgrens voor toelating tot de Open Universiteit verlagen van 21 naar 18 jaar. Ondanks de bezwaren van minister Deet- man (Onderwijs) hiertegen, blijven VVD en PvdA vasthouden aan hun eerder ingediende wijzigingsvoorstel. Dit bleek gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de Open Universi teit, die komende augustus van start gaat. Deetman uitte bezwa ren tegen een abrupte verlaging van de leeftijdsgrens, omdat het naar zijn mening een te groot spanningsveld zou opleveren tus sen het voortgezet onderwijs en de Open Universiteit. De kans dat jongeren voortijdig het voortgezet onderwijs verlaten neemt volgens Deetman toe: „De stimulans om het voortgezet onder wijs te blijven volgen is weg, als de leeftijdsgrens achttien jaar wordt. Het voortgezet onderwijs moeten wij intact laten," zo be toogde hij. Een geleidelijke verlaging van de toelatingsleeftijd achtte hij wel aanvaardbaar. De woordvoerders van PvdA, VVD en D'66 bleven echter bij hun standpunt dat mensen van 18 jaar oud en wijs genoeg zijn om hierover zelf te beslissen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9