Veiling Flora overweegt directeur aan te stellen mvangrijke tknapbeurt ïor woningen 'oorschoten Rodeo op rijksweg Aarzeling over verhuur lokalen Video als kunstvorm op Zuidhollandse televisie Schillenproject loopt aardig NA TWEE JAAR WEER WINST: 2,4 MILJOEN GULDEN 'Sis gestolen jwe straat- e/chting poortseweg «45 mille QeidwQowuvnt DONDERDAG 28IUNI1984 PAGINA 7 "WIJK Het schillenproject, een zerklozenprojecten van 't Steuntje jwijk, is nu uitgebreid tot heel de erenburg. Nadat eind mei eerst ters voor de schillen waren uitge- at aantal vandaag uitgebreid tot Elke dinsdag- en donderdagmor gen de vrijwilligers met de volks- —fe en aanhanger langs om de ije verzamelen, 's Middags worden aaide schillen direct weggebracht boer die ze als veevoer gebruikt, lillen zitten veel waardevolle voe len voor vee. Iers van de wijk Boerenburg zijn iteuntje-bestuurslid en vrijwilli- d Franse zeer enthousiast. Men maal per week bij een deel van k langs, de tweede dag wordt een jel van de wijk „bestreken", 't Ilzou wel vaker langs willen ko- ar een probleem is dat de schillen >eten zijn en verder is het vanuit financieel oogpunt niet haalbaar. Overi gens is de stichting 't Steuntje nog in on derhandeling met de gemeente over de kilo-prijs van de schillen. Schillen-ophaal- diensten elders krijgen tien cent per kilo van de gemeente en 't Steuntje wil daar ook naar toe. Dat geld is ook nodig om zonder verlies te kunnen draaien. Boven dien streeft men ernaar de schillen-opha- ler op den duur een onkostenvergoeding te kunnen betalen. Behalve schillen haalt de dienst ook oud papier op. Ook dat loopt volgens 't Steun tje boven verwachting. Er is echter één probleem: het fietskarretje waarmee de kranten nu worden opgehaald is geleend en moet binnenkort terug naar de eige naar. 't Steuntje heeft geen geld voor de aanschaf van een eigen exemplaar en zoekt dus een oud karretje. De vrijwilli gers komen in ieder geval huis-aan-huis en halen woensdagmiddag oud papier op bij winkels, bedrijven en hotels en pen sions. Desgewenst kan gebeld worden om papier af te laten halen (18082) en boven dien staat er een grote container voor pa pier bij het gebouw van 't Steuntje aan de Molenstraat 19a. Overigens is men ook van plan binnen kort te starten met het versnipperen van papier voor bedrijven en met de verkoop van tweedehands kleding. Ook wil men tweedehands spullen gaan ophalen en op knappen en die weer verkopen, maar door gebrek aan ruimte in het onderko men zal men zich moeten beperken. Misschien toch naaktstrand in Wassenaar WASSENAAR „Er wordt zeer binnenkort over het naakt strand gesproken met de Haagse wethouder P. Vink. Den Haag heeft gezegd dat een andere oplossing hiervoor mogelijk is". Dit stelde de Wassenaarse wethouder van ruimtelijke ordening Mr. A.F. Cocheret de la Moriniére gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie. Vorig jaar veranderde de gemeen teraad van Wassenaar de politieverordening zo, dat naaktrecrea- tie op het strand niet langer onmogelijk is. Op dat moment was er overleg met de gemeente Den Haag, die er wel wat voor voelde haar strand uit te breiden in noordelijke richting. De kosten zouden voor Wassenaar neerkomen op 86.000 gulden, geld voor politietoezicht en de reiniging. Daar voor bleek de randgemeente van de residentie bitter weinig te voelen. Wethouder Choceret gaf desgevraagd te kennen dat hij „nog niet weet wat het voorstel van Den Haag inhoudt. Zeer zeker weet ik wel dat we geen 86.000 gulden per jaar willen be talen, dat is teveel van het goede". Cb en tenestafette 'RG De „promi- ifette", die zwem- ig „De Rijnkikkers" hield, is gewonnen .dmiraal Schilders. werden de vakleer- =5 van het lager onder- derde de Rijnkanters 1eJvoor de ploeg met de zoirderingen ging naar j,slirs sr. Zij waren 20 jer dan vorig jaar en uüvoor de beste nieuw- Jwas voor Admiraal ^jedstrijdklasse werden 3irbosmedewerkerseer- Kon. Marechaussee iDin Het Onderwaterbos ,E)URG Parels en o'; uwringen vormen de y4Jn inbrekers in de /jan maandag op dins- °°t gestolen goed is on- «.2000 gulden waard. ïn de spullen weg uit _iing aan de Spinoza- "in de achterzijde van werd een slot gefor- RIJNSBURG De vei ling Flora heeft vorig jaar ruim 2,4 miljoen gulden winst gemaakt. Daarmee is een eind gemaakt aan een paar jaar van verlies die in 1981 werden inge luid. Toen zorgde met name het oude veiling complex dat nog steeds niet was verkocht, ervoor dat de Flora voor het eerst in de rode cijfers kwam. Nu is er dan weer winst, zij het iets lager dan verwacht. Het vei- lingbestuur had eigenlijk een miljoen gulden meer verwacht. De omzet is 1983 in geld uitgedrukt ten opzichte van 1982 ge stegen met 6,8 procent. Tijdens de algemene le denvergadering van de veilingvereniging wordt morgenavond vanaf acht uur dit resultaat bespro ken. Ook ter tafel komt een het onderzoek naar de organisatie van de veiling waaruit mogelijk het voorstel komt om een di recteur te benoemen. Dit werd enkele jaren gele den al door de toenmalige Flora-voorzitter Jac. Via- nen aangekaart omdat het besturen van de sterk ge groeide veilingvereniging steeds meer een manage- mentstaak wordt waarbij je geen eigen bedrijf moet hebben. Iets wat de voor zitters tot op heden wel hadden. Als oorzaak voor het positieve resultaat wijst het bestuur de lagere rentestand en energie besparende maatregelen en een energiezuiniger gedrag aan. Zo zijn er onder meer als nieuwste maatregelen deuren die automatisch open en dicht gaan. Overigens had de winst nog hoger kunnen uitvallen en op ruim vier miljoen gulden kunnen komen als men niet was overgegaan op een andere wijze van het aflossen van le ningen. Door een nieuwe me thode komt de rente en aflos sing per jaar 1,4 miljoen gul den hoger uit. De veilingvereniging heeft vo rig jaar in geld ruim 281 mil joen gulden omgezet en in stuks 1.049 miljoen. De omzet stijging van 17.825.300 gulden is daarbij vergeleken maar een klein bedrag. Het bestuur van de veilingver eniging stelt de leden morgen avond voor de winst van 2.4 miljoen gulden te storten in de reserves. Op die pot is langza merhand, door de verliezen van 1981 en 1982, aardig inge teerd en door de storting van nu zou men op een reserve van vier miljoen gulden ko men. Een appeltje voor de dorst bij eventuele tegenval lers zodat niet direct het vei lingpercentage verhoogd hoeft te worden bij tegenslagen. De Flora kent nu een percentage van zes en wil in een paar jaar zelfs terug naar een veiling provisie van vijf procent. Re den daarvoor is het verkrijgen van een goede concurrentiepo sitie ten opzichte van andere veilingen. Wat cijfers over de Flora de laatste tijd. In 1981 leed de vei ling 544.000 gulden verlies, terwijl er in 1980 nog 1,7 mil joen gulden winst werd ge maakt. In 1982 werd het ver lies nog groter: 1,25 miljoen gulden en pas in 1983 was er dus weer winst te zien: 2.444.929 gulden. De hoogste dagomzet in 1983 was 2.873.877 gulden en 35 cent en die werd behaald op 29 maart. De hoog ste weekomzet werd vanaf die dag tot en met 1 april ge maakt: 10.911.981 gulden en 95 cent. De Flora kende het afge lopen jaar ook een kleine le dengroei: 100 leden vertrok ken, maar er kwamen er 134 bij, waardoor het totaal leden tal komt op 1955. ^tering Langenhorst kost 6,5 miljoen e! :tCHOTEN De Voor- De bewoners Van de woningen e!»e gemeenteraad moet in de Langenhorst, die zijn ge- 1!td een beslissing ne- legen aan de Raadhuislaan, >r een omvangrijke op- Vredenhoeffstraat, Bethle- ^rt van de 25 jaar oude hemstraat, Langenhorststraat, 'Sn het plan „Langen- Vlietzicht, Tolstraat en Noort- ®Het gaat hier om een heystraat, hebben zich in het verleden uitgesproken tegen verbeteringen die de huur verhoogden. Twee keer werd door de gemeente een verbete ringsplan aan hen voorgelegd, waardoor niet alleen noodza kelijk onderhoud werd voor gesteld, maar ook „verhoging van het wooncomfort". De ho gere huurprijzen die het ge volg zouden zijn van het laat ste, waren er de oorzaak van dat de bewoners ervan afza gen. De gemeente koos daarop voor de mogelijkheid dat de f)'|esparende maatrege- bewoners, tegelijk met het n pouwmuurisolatie, iso- groot onderhoud, individueel Brfbeglazing en kieraf- kunnen kiezen voor werk- Vooraf wordt met zaamheden ter verhoging van rsjt een huuraanpassing het wooncomfort. 5J*kzaamheden richten "'reparaties aan muren in, vernieuwing van —kozijnen en deuren, ran de rioleringen, de Jraing en het sanitair, 4-jverkzaamheden en 2,lrengen van ventilatie les en toiletten. Verder 'r$e bewoners indivi- Llunnen kiezen voor Datzelfde geldt 8-t mogelijke betegeling tuches en toiletten, r volgens het raads- wel belangstelling e bestaan. «RWOUDE De *irtseweg, Uiterdijk SJnmedijkseweg te woude zullen wor- sforzien van nieuwe nérlichting. De kos- i'^daarmede gemoeid ï'nh 45.500 gulden. De ^amheden worden o-Jdig uitgevoerd met Stale pakket van s,Jiingen dat binnen- ss<realiseerd zal gaan in dit landelijke Aïhap. di jjjheentebestuur is van jjpat nu van de gelegen- jvfbruik gemaakt moet ;8: omdat de hele straat ftverhoop" wordt ge hoor aanleg van de p^tabel is het realiseren er energiezuinige straat zang ter plekke moge- Mnderzijds is de huidige ^lichting in de Wei- veertig jaar oud. De leraad moet zich over iterie, plus het krediet wf>00 gulden vanavond De gemeente denkt van de 6,5 miljoen gulden ruim twee mil joen gulden te kunnen terug krijgen van het rijk. Met het verschil is echter al enkele ja ren rekening gehouden. B en W van Voorschoten wijzen er daarbij op dat bij uitstei van de onderhoudswerkzaamheden ook de rijksbijdrage kan ko men te vervallen. Ook in Vlietwijk zijn de wo ningen aan groot onderhoud toe. Het gaat hier om 116 flat woningen aan de Prof. Eintho- venlaan, het Prof. Eykmanhof, de Prof. Lorentzlaan en het Kamerlingh Onnesplantsoen. De flats krijgen nieuwe keu kenblokken, kozijnen en dak bedekking en het betonwerk wordt zo nodig gerepareerd. Ook hier kunnen de bewoners zelf aanvullende verbeterin gen verlangen, die dan in de huur worden verwerkt. De koeien op de rijksweg. LEIDERDORP Een groep op hol geslagen koeien heeft gisteravond voor nogal wat opschudding gezorgd op de rijksweg 4 bij Leiderdorp. De koeien waren ter hoogte van het Elisabeth Ziekenhuis op de ventweg terecht geko men, gingen het talud op en stapten de vangrail over. Hoe de koeien precies vanuit hun weiland op de rijksweg te rechtkwamen is nog ondui delijk. Hun- aanwezigheid op de westelijke rijbaan, Am sterdam-Den Haag gaf in ie der geval veel problemen. Eén koe werd direct doodge reden door een auto en enige meters meegesleurd. De auto werd bestuurd door een 28- jarige man uit Tholen. Diens vader, een 51-jarige man uit Sint Maartensdijk liep lichte snijwonden op en moest wor den overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De bestuurder en drie andere inzittenden bleven ongedeerd. De koeien sloe gen vervolgens op hol. Dankzij het optreden van de rijkspolitie van Leiderdorp, die tijdig was gewaarschuwd en het verkeer stil kon leg gen en omstanders, die mee hielpen de koeien te vangen bleef de schade verder be- Een van de gehavende auto's. perkt tot een aanrijding in de ontstane file ter hoogte van het Ibis hotel. De inzittenden van de auto die op de file in reed, trachtten zich uit de voeten te maken en werden aangehouden. Het ging om twee Amsterdammers, 24 en 31 jaar oud, goede bekenden van de politie die de auto in Haarlem hadden gestolen. Zij zijn ingesloten en zullen waarschijnlijk aan de Haar lemse politie worden overge dragen. De koeien werden, verder ongedeerd, naar een weiland teruggevoerd. De ei genaar, een Leiderdorpse veehouder is bij de politie bekend. Dierenpark Wassenaar is als geen andere dierentuin in ons land deskundig op het gebied van apen. Dat werd deze week opnieuw bewezen, toen daar zondagavond een dwergchimpansee werd geboren. Het dierenpark is de enige dierentuin in ons land waar dwergchimpansees worden gehouden. Slechts zes andere tuinen op de we reld zijn in het bezit van dergelijke apen. De jonge aap, die Lomako is gedoopt, kwam geheel zonder medische bijstand ter wereld. Zijn eerder in Wassenaar geboren broertje Naomi moest met de keizersnede worden ge haald. Moeder Maringa en zoon Lomako zijn onafschei delijk. (Foto Cees Verkerk.) Inbreker zet kraan open ALPHEN AAN DEN RIJN De inbreker die in de nacht van dinsdag op woensdag zijn slag sloeg in een flatwoning aan de Diamantlaan in Alphen zette na zijn „bezoek" aan de woning de waterkraan open. De politie werd gewaarschuwd door de bene denburen die het water door het plafond van hun woning zagen sijpelen. De politie heeft de kraan dichtgedraaid. Bij thuiskomst van de bewoners bleken 6 a 10 girobetaalkaarten te zijn verdwe- Woningbouwplan langs Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE Het be stuur van de Zoeterwoudse woningbouwvereniging „Willibrord" heeft bij het ge meentebestuur een verzoek ingediend voor de bouw van 28 woningwetwoningen aan Auto in brand VOORSCHOTEN Een Voorschotenaar trachtte gis teravond zijn op de Raadhuis laan in Voorschoten gepar keerde auto te starten. Na di verse pogingen sloeg de motor niet aan, maar vloog die spon taan in brand. De brandweer kon niet voorkomen dat de auto volledig uitbrandde. De politie vermoedt dat kortslui ting de oorzaak is. de Lindelaan en omstreken in het woongebied Hoge Rijndijk West II. Het plan voorziet in de bouw van 18 eengezins- en 10 bejaarden woningen. De totale grond- en bouw kosten worden geraamd op repectievelijk 518.924,- en 2.702.857,-. De gemiddelde grond en bouwkosten per woning bedragen derhalve respectievelijk 18.533,- en 96.530,-. De gemiddelde huurprijs van de woningen zal 488,- per maand gaan bedragen. Inmiddels is een aanvraag ingediend om ver strekking van geldelijke steun van het rijk op grond van de „Beschikking gelde lijke steun huurwoningen". OEGSTGEEST Het Rijnlands Lyceum heeft vier lo kalen van de oude Mariaschool aan de Apollolaan te Oegstgeest in gebruik. Voor de aanvang van het nieu we schooljaar heeft het lyceum meer ruimte nodig en zo is met de gemeente overeenstemming bereikt de resterende twee lokalen in genoemde school er bij ne men tegen een huurprijs van 22.000 gulden per jaar. De gemeente zal er overigens nog over moeten beslissen of de transactie wel door kan gaan. Het is namelijk zo dat de peuter speelzaal, die in de resterende twee lokalen is ondergebracht, zal moeten verhuizen. „Naar een nieuw onderkomen op het ASC- terrein" zo luidt het voorstel. De meerprijs die het Rijnlands Ly ceum gaat betalen aan huur kan voor de aanschaf en plaatsing van de peuterspeelzaal op het ASC-terrein worden gebruikt. Als voetbalvereniging ASC en de korfbalverenigingen FIKS en KNS hun velden ruilen dan kan de peuterspeelzaal op het ASC- trerrein dienen als kantine voor KNS. De peuters gaan dan ver huizen naar de Gevers-Deutzkleuterschool die leeg komt. Zo op het oog een mooie transactie maar de veldenruil tussen ASC en de korfballers is nog niet rond. Bovendien moeten de regenten van de Gevers-Deutzkleuterschool toestemming geven voor het onderbrengen van de peuters in hun schoolgebouwtje. Het een grijpt in het ander en er zijn onzekerheden. Plaatsing van het gebouwtje op het ASC terrein gaat ongeveer twee ton kosten. De raadscommissies van onderwijs en welzijn bogen zich gisteravond over het voorstel. Mevrouw de Vroomen (CDA): „Mijn fractie zal „neen" zeggen tegen het voorstel want het is allemaal te haastig en te vlug". De radicaal Van Eisen had ern stig bezwaar tegen de koppeling van het geheel aan de velden- ruilnota. Mevrouw Hajonides (VVD) vond de wijze waarop on derhandeld is, onaanvaardbaar. Daar was de wethouder het niet mee eens. „Het voorstel tot verhuur van de lokalen van de Ma riaschool is door de gemeente gedaan toen het Rijnlands Ly ceum ons ruimte vroeg voor noodlokalen." INITIATIEF VAN CULTURELE RAAD EN OMROEP WEST DEN HAAG De televi siekijkers in Zuid-Holland met een aansluiting op het kabelnet kunnen eind september een anderhalf uur durend eenmalig kunstprogramma bekij- kerf, dat door Omroep West in samenwerking met de culturele raad van Zuid-Holland wordt uit gezonden. Het gaat hier om de eerste televisie-uit zending van Omroep West, die hiervoor een éénmalige zendmachti ging van het ministerie van WVC krijgt. Het programma geeft een beeld van de prestaties die mo menteel op kunstgebied met video-aparratuur worden be reikt. Vier kunstenaars, die in experimenten met deze vorm van kunst een hoge graad van perfectie hebben bereikt, heb ben van de culturele raad op dracht gekregen films van 10 a 12 minuten te maken, die op een of andere wijze met Zuid- Holland te maken moeten hebben. Daar tussendoor wor den beelden getoond van wat met video als kunstvorm alle maal wordt gedaan. Het programma wordt ver moedelijk uitgezonden op een dag dat België 1 en 2 gelijk zijn geschakeld. Een van deze twee netten wordt dan voor dit pro vinciale kunstprogramma ge bruikt. Voor elk kabelnetwerk geldt een andere uitzendda tum, die overigens nog niet is vastgesteld. In de regio rond Rotterdam wordt gebruik ge maakt van de zendmachtiging van Radio Rijnmond. Volgens Rob Huisman van de Culturele Raad van Zuid-Hol land gaat het er bij de uitzen ding om een wat groter pu bliek te laten kennismaken met video als kunstvorm. „Vertoning van dit soort zaken vindt meestal plaats in daarop gespecialiseerde plaatsen, zoals kijk- en filmhuizen, waar een heel geselecteerd publiek komt. Met deze uitzending trachten we uit dat kleine cir cuit te komen en bekijken we of de kabel daarvoor het juiste middel is. Het is overigens niet zo dat we de pretentie hebben miljoenen aan de beeldbuis te kluisteren. Daarvoor is het weer net even te experimen teel", aldus Huisman. De kunstenaars hebben hun werkstukken vervaardigd in het videocentrum van de Rot terdamse Kunststichting. De vier, Gerard Holthuis en Paul de Mol uit Den Haag en Chris- tiaan Bastiaans en Claudio Goulart uit Amsterdam, heb ben hun opdracht ieder op ge heel eigen wijze vervuld. Hol thuis doet iets met de ruimte van het Gemeentemuseum Den Haag, De Mol laat met beelden een vrouw aan een blinde vertellen hoe Zuid-Hol land er uit ziet, Bastiaans heeft zijn film opgenomen in Zuid hollandse hotels en Goulart heeft culturele instellingen in deze provincie gevraagd voor zijn camera reclame voor zich zelf te maken. De totale kosten van de uit zending komen op zo'n 100.000 gulden. Daarvan gaat 70.000 gulden naar de productie van het programma, waaraan op de achtergrond mensen als Moniek Toebosch en Frans Zwartjes hebben meegewerkt. Die kosten worden gesubsi dieerd door de provincie Zuid- Holland, het ministerie van WVC en de gemeenten Rotter dam en Den Haag. De zend- kosten, ongeveer 30.000 gul den, worden betaald door een afdeling van het ministerie van WVC. Om het programma mogelijk te maken heeft de Culturele Raad de afgelopen weken on geveer tachtig Zuidhollandse gemeenten aangeschreven, met het verzoek de Omroep West te erkennen als „repre sentatief culturele instelling". Die erkenning is nodig om de omroep een tijdelijke zend machtiging te geven Veel ge meenten moeten die aanvraag tot erkenning nog in de ge meenteraad behandelen, maar volgens Rob Huisman van de Culturele Raad heeft een aan tal inmiddels al positief gerea geerd. KOOS VAN WEES

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7