V xpositic in St. Pancraskerk oon t ka th oliek erleden op het Hogelant Langs Omwegen V 3ouw in Bollenstreek vertragen f E MIDDELEEUWSE LEIDENAARS OOK MATERIALISTISCH HUN EIGEN GEESTELIJK NIVEA U KWAMEN Tien-procentsactie niet massaal gevolgd Op mijn omwegen door stad on land BI kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. IRé feSB Hoor Ton Pietrrs cDEN/REGIO GeidwOowuvnt DONDERDAG 28 JUNI 1984 PAGINA 5 en Zoeterwoude. De „Leide- naars" die zich rond de split sing van Oude en Nieuwe Rijn metterwoon vestigden moesten, al naar gelang de wijk waarin zij woonden, hun kerkelijke verplichtin gen nakomen in één van die drie oude parochies op vele kilometers afstand. De pas toors aldaar moesten immers in hun levensonderhoud worden voorzien. Het kapittel Onder graaf Floris V, die hier dikwijls hof hield, werd het anders: zijn huiskapel werd onder de patronage van St. Pieter een eerste pied a terre voor Leidse burgers. Toen in 1315 op het Hogelant een kapel de Leidse „Leider dorpers" ging bedienen was er al een O.L.Vrouwekapel voor de Oegstgeestse parochi anen hier ter stede. Het ge mak diende ook de middel eeuwse mens. In een notedop kan men de verduidelijkte geschiedenis van St. Pancras op de expositie volgen. Al lengs werd de houten kapel een stenen; verrijkt met alta ren, gesticht door gegoede burgers die bezorgd waren om hun zieleheil en dat van hun gestorven familieleden. In 1366 werd een belangrijke stap gezet om St. Pancras on afhankelijk te maken van de Duitse Orde en haar St. Pie terskerk en dwarsliggende pastoors die op het benoe mingsrecht van kapelaans plaatsen (een kapelaan voor elk familiealtaar) hamerden. Zo ontstond het kapittel van St. Pancras: twaalf Leidse priesters schaarden zich aan een, droegen hun „kapitaal tje" aan goederen bij en stichtten hun prebenden, uit welke jaarlijkse opbrengsten zij, als kanunniken, betaald konden worden. Het waren wereldheerlijke, seculiere, kanunniken die volgens een zekere regel leefden. Het voornaamste was dat zij de diensten in de kerk verzorgden. De één was pastoor, een ander nog hoger: deken van het college als da gelijks bestuurder. Daar was ook de proost, die in' feite aan het hoofd van het kapittel stond. Maar die proost was Een schilderij van Jacoba van Beieren met haar gevolg. dan, bijvoorbeeld, ook ka nunnik van het Utrechtse domkapittel (Leiden viel on der het bisdom Utrecht), en daarom was hij meer in Utrecht te vinden dan in Lei den. Je had ook een kanun nik die scholasticus was om dat hij godsdienstonderricht aan scholieren gaf. Zo had ie der kanunnik wel wat om handen. Filips' verdienste Een van die kanunniken van het eerste uur was de rechts geleerde Filips van Leiden, een gewijd pietje precies die in Orléans juridisch gevormd was. Hij had zo z'n relaties in het pauselijke Avignon, ken de het klappen van de zweep, de haken en ogen van het kerkelijk recht, hield de boekhouding van de graaf bij. Hij was de kapstok waar aan het kapittel van St. Pan cras, gebaseerd op bijbelse teksten, werd opgehangen. Hij werd ook schatbewaar der, thesaurier, van het ka pittel. Hij waakte ervoor, dat van de wereldlijke zaken geen bende werd gemaakt. Zelf stichtte Filips, die als kanunnik van St. Pancras enkele malen tevergeefs een welvarende prebende tracht te te bemachtigen, twee pre benden binnen het kapittel. Hij hield in het Latijn een openingsrede bij de inwijding van het St. Pancras-kapittel een zaak die Gode welge vallig was waarbij hij zich afzette tegen „de hardvoch tigheid van sommige lieden, namelijk de pastoors van de St. Pieter, die het benoe mingsrecht van vicarissen en altaren in eigen hand wilden houden". En als er ergens ka pittels werden opgericht of uitgebreid, dan was dat opdat het woord van Jezus Sirach 24 in vervulling zou gaan: „Ik zal mijn beste hof be sproeien en mijn vruchten van water voorzien". En: „Een afschrikking van smart, dat is het bouwen aan de tempel des Heren, het ver meerderen van de Goddelij ke eredienst". Zo hoopte hij, in het kortstondige leven vol mankementen, op de hemel se voleinding. Daarom ook zongen de ongeremde midde leeuwers hun gelovig en uniek lied in stenen hoogte en breedte en in, nu, wegge- schilderde fresco's en in eens vol haat en ergernis en brooddronkenheid aan digge len geslagen sculpturen. Twaalf mannen verzinne beeldden bij de instelling van het kapittel in 1366 de twaalf eerste kanunniken van St. Pancras: twaalf mannen tra den „voor het altaar des He ren, ieder met een steen op de schouder zoals in Joshua 4 staat geschreven; de last im mers en de kosten hebben de oprichters zelf gedragen zo dat zij terecht de fundamen ten van dit kapittel genoemd kunnen worden". Zie hier over Openbaring 21. „Hierna kwamen op het gerucht ve len toegesneld om prebenden en vicarieën te stichten", al dus Filips van Leiden in het herfsttij der middeleeuwen. De eerste kanunniken van St. Pancras op het Hogelant waren, volgens hun eerst schatbewaarder, „evenals hun vaders priester en poor ter van Leiden, zodat ter troosting van het gemenebest en tot teken van grote dank dit psalmvers geldt voor onze stad: „Op de plaats van Uw vaderen zullen Uw zonen staan". Een tekst waarmee paus Johannes Paulus II best wel enige moeite zou hebben. Wie iets meer wil weten van de „katholieke" opzet van de Leidse St. Pancraskerk, be- zoeke tegen een entreeprijs van een gulden deze exposi tie. 'jhet hoogkoor, waar tl de kanunniken in ?e wijdvallende super- s dagelijks zingend Diddend krachten op en om de „goddelijke jlienst te kunnen ver aderen", is nu (tot 21 (Jember) een blanke positie van witte pane- [jingericht, met daarop '1 overzicht van de njtholieke" historie der oPancras of Hoogland- Jterk. Een korte histo- n' vanaf de wijding van houten hulpkapel in 5, tot 1572, toen ook Leiden de Staten van .land de kerkelijke raderen confiskeerden il de kanunniken, de eirksmurfen van het ielant", van hun in- ^hsten beroofden. Van ?6 tot 1566, twee eeu- n lang, had het kapit- van zijn voorrechten mogen genieten. In 1566 luidde de beeldenstorm het einde in. In 1572 moest het gedaan zijn met de paapse stoutighe den en sindsdien, nu al weer 412 jaren lang, zijn de muren en pilaren be dekt met de witkalk van een reformatorische pe riode. Maar nu de lam meren en schapen uit Christus' verdeelde schaapstal op de grazige weiden van het geloof niet meer zo vlijmscherp tegenover elkaar staan, kan het gebeuren dat, onder het oog van het college van kerkvoogden der hervormde gemeente Leiden, een kazuifel („gouden vioolkist" uit het bezit van de Harte- brugkerk), eerbiedwaar dige middeleeuwse ma nuscripten, een altaar steen, kelk, pateen, kan delaars, aan een kijklus tig volkje dat tot nog toe niet stormloopt op deze zeer interessante voorlichting getoond worden. Vandaag is de Hooglandse kerk, hoewel beknot, een van Leidens grootste kerken. Als er in de 15e eeuw meer geld en mankracht aan be steed hadden kunnen wor den, zou de St. Pancras tus sen Oude en Nieuwe Rijn wellicht zijn uitgegroeid tot „kathedrale" afmetingen, met een kostelijke toren zoals de middeleeuwers elders ge wend waren. Het heeft niet zo mogen wezen. De middel eeuwen zijn in deze contreien vaak niet aan ten hemel wij zende statussymbolen toege komen. Toch was geld het zout in de levenspap van onze verre voorvaderen zoals het nog steeds is. Toen Leiden als stad nog niet be stond waren er reeds de ker kelijke kernen, parochies, van Oegstgeest, Leiderdorp van de panelen in de Hooglandse kerk. pVINCIALE COMMISSIE EN GEDEPUTEERDE BORGMAN: 1 ENSTREEK/DEN De woning- ilannen voor de fistreek lopen ver wekelijk uit de hand feoeten dan ook ver- 'si worden", dit zei de 'P.G.J. Bakker, na- het CDA lid van de 4issie volkshuisves- ~*van de provinciale l, gistermiddag op provinciehuis. Zijn j-collega A. de Jong dat de snel groeien- ^oningproductie „te. is geworden. Gede- rde J. Borgman was iet hem en de meer- rrid van de commissie "dat er niet alleen "J voor de bewoners J de Bollenstreek s'. gebouwd. „Die snel zmde tendens van 3 meer woningen in de Bollenstreek staat mij niet aan", aldus de gede puteerde. Bakker en de andere commis sieleden wilden meteen van Borgman horen dat de toezeg gingen voor woningen aan de Bollenstreekgemeenten ge deeltelijk worden ingetrokken. De gedeputeerde ging daar gis teren echter nog niet op in. Wel zegde hij toe met de ge meenten te gaan praten over het terugschroeven van de ambitieuze plannen. Mochten de gemeenten toch snel en veel willen bouwen, dan zul len ze wat de gedeputeerde en de commissieleden betreft, mogenverwachten dat de kraan na '86 flink wordt aan- De commissieleden reageerden hiermee op de nota woning- bouwprogrammering Bollen streek die GS onlangs het licht lieten zien. Daarin werden veel toezeggingen aan de ge meenten gedaan. Volgens GS "teer voorkeur voor ■ssluiting S4 op Plesmanlaan (ENBURG/DEN HAAG Een ruime meerderheid van i imissie ruimtelijke ordening van de provinciale staten, dlat de nieuw aan te leggen weg van Katwijk naar Leiden ïfde Plesmanlaan in de Sleutelstad moet worden aangeslo- e| commissie volgt hiermee het voorstel van Gedeputeerde Imevrouw Wolfs van D'66 zei bezorgd te zijn over de toe fan verkeer in de Leidse binnenstad. Zij vroeg zich, net PvdA. af of het plan niet wat goedkoper kan. Er is bij- i*ld een besparing mogelijk op de hoogte (5 meter 40) van ag. Een lage oversteek (2 meter 50) heeft weer als nadeel «brug 15 maal per dag open moet. GS wijzen dat dan ook ?gens gedeputeerde Th Jansen komen andere w«pgenpro- n^iiet in gevaar door de S4 die met een aansluiting op de ntnlaan naar schatting 28 miljoen gulden gaat kosten. „Wat ipanleg betreft zitten we nog redelijk in het geld", aldus el. In '86 kan de aanleg van de S4 op z'n vroegst beginnen, olmeerjarenbegroting in 16 miljoen voor de aanleg van de g|tgetrokken. De provincie zal dus het resterende bedrag op Roeten zien te krijgen. mocht de Bollenstreek tot 1990 in totaal 1161 woningen extra uit de grond stampen. Voor hout kreeg 925 huizen meer, Sassenheim 333, Hillegom 245, Lisse 130 en Noordwijkerhout 28. Het cijfer voor Voorhout is zo hoog omdat het ook bouwt voor de zogenaamde „donorge meenten" Noordwijk, Katwijk en Warmond. Deze staan een deel van hun woningbouw af aan Voorhout op voorwaarde dat hun inwoners ook in Oost hout aan een woning kunnen komen. Dit is nodig om het plan Oosthout rond te krijgen. Het zou voor Voorhout alleen anders te groot worden. Oosthout Vooral de voorspoedige bouw in het Voorhoutse Oosthout was er vplgens een aantal commissieleden en de gedepu teerde een duidelijk voorbeeld van dat er in de Bollenstreek niet alleen voor eigen bewo ners wordt gebouwd. Gedepu teerde Borgman: „In een lan delijk dagblad zag ik adverten ties waarin woningen in Oost hout worden aangeboden. Dat zette me toch aan het denken. Zo krijg je instroom uit het hele land en dat is niet de be doeling". Een foute beslissing van Gedeputeerde Staten om Oosthout twee jaar geleden door te zetten, kon je het vol gens Borgman nog niet noe men. „Maar de bouw zal zeker vertraagd moeten worden". Het PvdA-commissielid De Jong drong er zelfs op aan dat de tweede bouwfase van Oost hout, 564 woningen, nog eens opnieuw moet worden beke ken. „Ik heb zo m'n twijfels of er wel behoefte is aan die hui zen", aldus De Jong. Van avond vergadert de raadscom missie ruimtelijke ordening van Voorhout over het voor stel van B en W om de tweede fase van Oosthout te gaan bou wen. De meeste leden van de provinciale commissie conclu deerden dat een grote wijk als Oosthout binnen de kortste keren zelf weer een groot aan tal woningzoekenden zal voortbrengen in de vorm van volwassen wordende kinde ren. Dan beginnen de proble men opnieuw. Dupe Ook de bouwplannen van Hil legom werden met tegenzin door de commissieleden ont vangen. PvdA'er De Jong: „Die gemeente wil 500 extra vrije sectorwoningen voor de huisvesting van Noordhollan ders. Daar is die gemeente he lemaal niet voor Het Bollen- streekgebied heeft geen groei- taak, al denken sommige ge meenten van wel", aldus De Jong. Commissielid Bakker had aan de hand van het streekplan uit 1978 berekend dat de Bollen streek de laatste tijd opeens veel meer gaat bouwen dan was voorspeld. Noordwijker hout en Sassenheim mogen volgens hem opeens een derde meer huizen bouwen dan was berekend, en Voorhout maar liefst ruim tweemaal zoveel. „De touwtjes zijn te lang ge vierd geweest", aldus Bakker die verder zei: „Tot m'n grote verbazing zag ik dat Noordwij kerhout de cijfers nog eens probeert op te jagen". Overi gens heeft de gemeenteraad van Noordwijk eergisteren al aangekondigd bij de provincie te gaan lobby'en om meer te mogen gaan bouwen (tot 1990 668 woningen extra). „Wat de Bollenstreekgemeenten nu meer kriigen, gaat af van an dere streken in de provincie", aldus Bakker. Borgman beves tigde deze uitspraak van de CDA'er. Met name de gemeen ten in de Rijnstreek kunnen daar de dupe van worden want het totaal aantal huizen dat de provincie mag bouwen, blijft hetzelfde. Het plan Oosthout in Voorhout (archieffoto). Visbeeldje Ter herinnering aan de prijs die werd gewonnen in de wedstrijd van het Produkt- schap voor Vis en Visproduk- ten, heeft de gereformeerde school in Lisse een beeldje gekregen. Het hard stenen beeldje, voorstellende een vis, werd gistermorgen ont huld door de wethouder van onderwijs drs. J. Meulemans- Seelen op het schoolplein aan de Schoolstraat. De wed strijd was het gevolg van een voorlichtingsproject van het produktschap op zo'n 450 scholen. Daarvan deden er 120 mee aan de wedstrijd waarvoor visbeeldjes en werkstukken over vis moes ten worden gemaakt. Tot de 30 prijswinnaars behoorde ook de Gereformeerde School in Lisse. Het visbeeld je is een replica van het win nende beeldje dat door een school uit Tilburg werd inge zonden. GESPREK HLO'S MET GASBEDRIJVEN IN JULI: NAALDWIJK De drie Hollandse Landbouwor- gansaties (HLO'S) gaan op 11 juli weer rond de tafel zitten met de energiebe drijven, om te praten over de tien-procentsactie die momenteel door een deel van de tuinders in de Kring, het Westland en overige delen van Neder land (Aalsmeer Ooster hout, Vleuten) wordt ge voerd. Voor zover bekend doen enkele honderden tuinders aan de actie mee. In een brief aan de VEGIN- energiebedrijven hebben de HLO s nogmaals begrip ge vraagd voor de actie om tien procent van de gasrekening niet te betalen. De actie heeft tot doel aandacht te trekken voor de problemen die ont staan door de hoge gasprijzen. Overigens is het niet de bedoe ling de gasbedrijven de dupe te laten worden van de actie: de tien procent gaat in een pot waaruit het gasbedrijf later weer kan worden terugbe taald. De Vos, voorzitter van de HLO's: „Ongetwijfeld durven ook veel tuinders niet mee te doen. De eensgezindheid in de actie wordt 'verbroken door een fatale angstgedachte. Het lijkt er trouwens op dat in Ne derland te weinig wordt ge luisterd naar de rechtmatige argumentatie. Maar de Neder landse tuinders verschillen in hun manier van actievoeren Faillissementen De Vos doelt daarmee op de „ludieke" acties, waarmee Franse boeren hun ongenoe gen kenbaar maken, bijvoor beeld door het storten van tuinbouwprodukten op de stoep van ministeries en der gelijke. Dat is vooralsnog niet de methode van de Nederland se tuinders, maar De Vos stelt wel dat wanneer de gasprijs per 1 oktober niet omlaag gaat, meerdere acties zullen volgen. Zoals bekend is de gasprijs de laatste drie jaar meer dan ver dubbeld tot 45 cent per kuub. Maar per 1 oktober moet een nieuw gascontract worden op gesteld tussen de VEGIN, het ministerie van economische zaken en het Landbouwschap. Wanneer de gasprijs niet om laag gaat, zouden veel tuin ders, er is soms sprake van vijftien procent, faillissement moeten aanvragen. De Vos: „Er zijn al teveel tuin ders die in de winter leven bij de gratie van de banken; leven op leverancierskredieten. Zo lang de gasprijs niet omlaag gaat. gaat de strijd door. We worden nu als kippen geplukt, terwijl de politiek daar weinig aandacht aan schenkt. Het tweede gevolg van het hoog houden van ae gasprijs is de overschakeling door de tuin ders op produkten die nauwe lijks verwarming behoeven, maar dat zal onze concurren tiepositie ernstig verslechte-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5