TAFEL Kloof tussen top en basis in de Kerk zit pastores dwars CcidóeSoutaA lïïïïTl Nederland is luis in NAVO-pels HP I Russen prijzen westerse vredesbeweging Paus bezorgd over arrestaties in Polen kerk wereld Stormachtige ontwikkeling IlSüfcRS di0ENE PE TIJD weer ACHTERGROND EcidoeSoiwcwit DONDERDAG 28 JUNI 1984 PA( BELEIDSNOTA MOET IN BISDOM ROTTERDAM NIEUW PERSPECTIEF SCHEPPEN Veel pastores in het bis dom Rotterdam wijzen de kloof die zij ervaren tussen de top en de basis in de Kerk als de be langrijkste achtergrond aan van de problemen in hun werk. Velen bena drukken dat zij zich in hun werk behoorlijk ge hinderd voelen door het kerkelijk gezag. Vaak wordt geconstateerd, dat het gezag in de Kerk een andere weg gaat dan de basis. Dit is naar voren gekomen uit de discussies tijdens het jongste Pastoresberaad van het bisdom Rotterdam. Afge sproken is in dit beraad dat er voor 1 oktober 1984 een concept-beleidsnota gereed moet zijn, waarin de proble men van de pastores worden geïnventariseerd en aan het bestuur van het bisdom be leidsadviezen worden gebo den. Het Pastoresberaad werd ge houden in Noordwijkerhout en is een vervolg op het aan dezelfde problematiek gewij de beraad dat op 15 mei plaats had. Toen bleek één bijeenkomst niet voldoende om al het materiaal, dat 313 pastores in de dekenale bera den van pastores naar voren hadden gebracht, uit te die pen en de wensen verant woord samen te vatten. Overeengekomen is nu dat een kerngroep de taak krijgt de concept-beleidsnota op pa pier te zetten. In deze groep hebben onder anderen zitting drie pastores, drs. P. Noor- dermeer van de Priesterraad en vicaris-generaal J. Zuid geest. Uit de dekenale pastoresbe- raden was eerder al geble ken, dat veel pastores ont moedigd zijn, zich gewan trouwd voelen en problemen hebben met de vervreemding van de Kerk ten opzichte van de samenleving. Voorts werd door velen erover ge klaagd, dat zij overbelast zijn, te weinig tijd hebben voor spirituele verdieping en dat zij er door de verschillen van opvatting onder de gelovigen moeite mee hebben pastor voor allen te zijn. Vicaris-generaal J. Zuidgeest, IKV-SECRETARIS WIM BARTELS TERUG UIT MOSKOU De Sovjet-Unie beschouwt de tijdwinst als gevolg van het uitstel van de plaatsing van kruisraketten in Nederland als een groot succes van de vredesbeweging. Dit zei Wim Bartels, interna tionaal secretaris van het IKV, gisteren op Schiphol bij terugkeer uit Moskou. Hij heeft daar enkele dagen een informele conferentie van de Sovjet-Vredesraad bijge woond. Verder heeft hij ge sproken met vooraanstaande politici en militairen alsmede met Joeri en Olga Medvjed- kov van de onafhankelijke vredesbeweging „doverija" (vertrouwen). -Naar Bartels meedeelde heeft Moskou een beroep op de Ne derlandse vredesbeweging gedaan de anderhalf jaar tijd winst die is ontstaan door uit stel van de plaatsingsbeslis sing te gebruiken om be kendheid te geven aan het laatste voorstel van de Sov jet-Unie. Dit plan hield in dat het aantal raketten aan Sov jet-zijde tot 140 zou worden verminderd terwijl het Wes ten niet zou overgaan tot plaatsing van Pershing 2- en van kruisraketten. Bartels heeft een beroep op de Sovjet-Unie gedaan te be ginnen met het ontmantelen van de SS-20-raketten. „De vredesbeweging heeft daar toe meer recht dan premier Lubbers," had hij eraan toe gevoegd. Daarop had Arba- tov geantwoord dat er „meer reacties mogelijk zijn". Speci fiek wilden de Russen niet over het Nederlandse kabi netsbesluit praten (definitief geen plaatsing in Nederland als de Sovjet-Unie het aantal SS-20's niet vergroot). In Amersfoort is gisteren tij dens een vergadering van het IK V-beraad, waarin de ver tegenwoordigers van de ker ken zitting hebben, met Mient Jan Faber gesproken over diens verandering van standpunt inzake de plaat sing van kruisraketten. Fa ber verklaarde onlangs dat in het kader van een ontwape ningsvoorstel met als eind doel een kernwapenvrij Eu- REIS NAAR SOVJET-UNIE OP HET LAATSTE MOMENT UITGESTELD? Paus Johannes Paulus II heeft grote zorgen over de nieuwe arrestaties om politie ke redenen in Polen. De paus droeg deze bezorgdheid gis terochtend over aan zijn landgenoten die zich ter gele genheid van de wekelijkse generale audiëntie op het St. Pietersplein in Rome hadden verzameld. De paus doelde op de arresta ties die de laatste tijd door de Poolse politie worden uitge voerd onder tegenstanders van het communistisch regi me, met name onder de sym pathisanten van de verboden vakbond Solidariteit. De ver hevigde repressie in Polen zou in verband staan met de administratieve „verkiezin gen', die enkele weken gele den zijn gehouden en die zo wel door Solidariteit als door de Poolse katholieke kerk zijn geboycot. De paus had gisteren een speciale reden om over Polen te spreken, want het was pre cies een jaar geleden dat hij voor de tweede keer in zijn vaderland op bezoek was. Tijdens deze reis heeft hij en kele Polen heilig verklaard. Die heiligen riep hij gisteren tijdens de audiëntie aan om tussen beiden te komen om die „morele overwinning" te behalen waarover hij tijdens zijn laatste Poolse reis had gesproken. Vanuit de Sovjet-Unie is gis teren het verhaal gekomen dat de paus in maart van dit jaar een bezoek had zullen brengen aan Litauen. Litau- en, vroeger een onafhankelij ke staat aan de Oostzee met een vrijwel geheel katholieke bevolking, werd in 1940 door de Sovjet-Unie opgeslokt, en sindsdien heeft de kerk daar aan hevige vervolging bloot gestaan. De nationale heilige is Casimir, en om zijn 500ste sterfdag te herdenken had de paus op 4 maart in Litauen willen zijn. Volgens enkele plaatselijke geestelijken die nog steeds veel contact met het Vati- caan blijken te kunnen on derhouden, waren de voorbe reidingen voor deze pauselij ke reis, de eerste naar de Sovjet-Unie, al in een zeer ver gevorderd stadium. Dat de reis uiteindelijk toch niet doorging zou verband hou den met de dood van Sovjet- -leider Andropov, enkele we ken daarvoor, en met de on zekere situatie die door de machtswisseling in het Kremlin was ontstaan. Het Vaticaan heeft op deze berichten geen commentaar gegeven. Het rept nooit van reisplannen van de paus als de de realisering daarvan om politieke redenen niet bij voorbaat vaststaat. Leids gregoriaans koor sluit eerste werkjaar af De Schola Gregoriana Lugdu- nensis sluit haar eerste werk jaar af met twee integrale gre goriaanse vesperdiensten ter gelegenheid van het katholiek kerkelijk feest van Petrus en Paulus. De eerste dienst wordt mor genavond in de Petrus-en- Pauluskerk aan de Sluiskant 28 in Leidschendam gehouden en begint om acht uur. De tweede dienst begint zondag middag om half vijf in de Ci tykerk H.Lodewijk aan het Steenschuur 19 in Leiden Psalmen, hymne en Magnifi cat worden op monastieke wijze (zoals in de kloosters) in beurtzang gezongen onder lei ding van dirigent Theo Goed hart. Het SGL-koor is niet gebon den aan een kerkgemeente, parochie of gezindte en telt thans zestien leden, ongeveer evenveel mannen als vrou wen, die samen eenstemmig gregoriaans zingen. ropa, de vredesbeweging en de PvdA de tijdelijke plaat sing van kruisraketten in Ne derland moeten aanvaarden. Besloten is dat het IKV bin nen een week aan de negen kerken die het IKV hebben opgericht, een schriftelijke toelichting zal geven op Fa- bers uitlatingen. De beraadsleden van het IKV bleken het met Faber eens te zijn, dat de fixatie op de eventuele plaatsing van kruisraketten in Nederland verschoven moet worden naar een programma tot ont wapening van Europa. Zij vonden het voorbeeld dat Fa ber heeft genoemd echter on gelukkig, omdat het volgens hen over een theoretische mogelijkheid gaat. Verder heeft het beraad be sloten een grondige discussie te voeren over de relatie tus sen de vredesbeweging en de politiek. IKV-voorzitter Ben ter Veer legde er de nadruk op, dat het IKV een bewe ging wil zijn die dicht bij de politiek functioneert. Er is echter veel onhelderheid bin nen het IKV over de gevol gen van zo'n standpunt, aldus Ter Veer. MoGEN buitenlandse commerciële satellietzenders L of niet op de Nederlandse kabel? Dat is de belangrijkdi resterende vraag bij het mediadebat deze week in de lc Kamer. De PvdA vindt dat aan dat soort zenders gr^ perkingen moeten worden opgelegd en de VVD vinei dat die zenders meer vrijheid zouden moeten krijgej CDA neigt naar het PvdA-standpunt, maar kwam afg dinsdagavond in de Tweede Kamer niet verder dan i in de „vragende vorm". KRITIEK die je bij het uitspreken zelf al in de vri vorm giet maakt uiteraard geen al te ferme indruk. zal morgen in de Tweede Kamer toch voor z'n meni moeten komen, want dan wordt er opnieuw maar de plenaire vergadering gepraat en gestemd over b belreglement van minister Brinkman. HET CDA zal er goed aan doen in deze kwestie voc, inderdaad maar de Partij van de Arbeid te steunen. Dr nische mogelijkheden op tv-gebied worden immers groter en dat gebeurt zo snel, dat nauwelijks is te ov, wat we nu wél en niet op de Nederlandse kabel binneu en wat er nog van de kabel te weren is. Bij alle afspralr er achtereenvolgens in het regeerakkoord, in de me<P en nu in de Pinksterbeschikking van minister Brinkmi1 gemaakt, is nooit echt rekening gehouden met een verf sel als bijvoorbeeld Sky Channel: een commercieel bj dat vanuit het buitenland (Engeland) uitzendt, maar nauwelijks op een kabelnet is te ontvangen. Het progi^ wordt duidelijk en vrijwel uitsluitend voor het buiU gemaakt en Nederland is daarbij op dit moment verrei belangrijkste afnemer. 5< Het gaat ons natuurlijk niet speciaal om Sky Cly maar het is wel een uitstekend voorbeeld van wat er i. dels technisch allemaal mogelijk is. Het is een ontwikh waar we pak weg een half jaar geleden, althans in d<€ tiek, nog in het geheel niet bij stil stonden. Zo zullen er)( twijfeld nog vele variaties op dit thema te bedenken zi<r het Nederlandse omroepbestel, evenals de beoogde ab^ televisie in ons land, alleen maar ondergraven, terwijl c tussen voor de Nederlandse markt bestemd reclamegeit het buitenland verdwijnt. .r Op een gegeven ogenblik zullen die technische ontiu lingen niet tegen te houden zijn, sterker nog: het zal wi( in het geheel niet wenselijk zijn sommige ontwikkelingc gen te houden. Maar nieuwe en vooral stormachtige opf kelingen moeten wel, zoveel als maar mogelijk is, in? banen worden geleid. Om die banen goed uit te kunne^ pelen zou de overheid zich best wat tijd mogen gunnt', ker nu het geheel zo onoverzichtelijk is. Die extra tijd h; overheid zich verschaffen door in elk geval tijdelijl- meer beperkingen op te leggen, zeker wat de buitenL satellieten betreft. Menu voor morgen Viscurry met sla en rijst chocoladepudding Als u met z'n beiden bent dan heeft u nodig: 500 g hele schelvis, 3 dl water, zout, ui, peterselie, verse of gedroogde citroenmelisse, dragon en dille, 15 g mar garine, kerrie, 15 g bloem, 20 g margarine; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 le pel olie, bieslook, 1 tomaat; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 0,5 liter melk, 25 g cacao, 50 g suiker, 45 g maizena, half pakje vanillesuiker gele saus (2 dl melk, 5 g custard, 12 g suikerof 0,5 dl slagroom (met 10 g basterdsuiker) of paar schuimpjes. Spoel de schoongemaakte vis af met koud water en leg hem in kokend water met zout, een stukje ui, een paar takjes peterselie, dragon en dille en ook een blaadje ci troenmelisse. Laat de vis gaar worden in water dat maar nét kookt, in ongeveer tien minuten. Zeef de bouil lon. Laat de vis afkoelen en zoek er dan graten en vellen uit. Fruit in de eerste portie mar garine wat kleingesneden ui lichtbruin met kerrie, roer er de bloem door en voeg klei ne scheutjes visbouillon toe. Roer de saus steeds glad voor er nieuwe bouillon bij gaat. Warm de stukjes vis op in de saus, roer er van het vuur de tweede portie margarine door en strooi er fijngeknipte peterselie over. Kook de pudding een (halve) dag tevoren zodat hij kan op stijven. Maak bijna alle melk warm. Meng cacao, suiker en maizena en roer er het restje koude melk door. Schenk wat hete melk bij dit meng sel en doe het in de pan. Laat de pudding onder steeds roe ren even koken, voeg van het vuur de vanillesuiker toe en schenk de massa direct in een natgemaakte pudding vorm. Laat de pudding koud worden en opstijven, daarna keren. Garneer de pudding met gele saus, slagroom of schuimpjes. JEANNE MINISTER VAN DEN BROEK VAN BUITENLANDSE ZAKEN: „Het verkeerde vijandsbeeld van de Gooise lobby". Else vier Magazine vindt dat PvdA en CDA, de politieke beschermheren van het om roepbestel, in hun angst voor abonneetv een veel groter gevaar vergaten: satelliet-tv. „Buitenlandse commerciële satelliet-omroepen maken zich op om in het Nederland se kabelnet te penetreren. Sky Channel is er al, gratis, net als de andere satelliet omroepen. En tegenover dat gratis aanbod krijgt de abon neetv het knap moeilijk. Met de eis dat er niet in 't Neder lands ondertiteld mag wor den wil de regering een dam opwerpen". „Dat is een beleefdheidsge- baar naar de Kamer: Geen satellietstation is ook maar van plan te ondertitelen. De sfeer in de regeringscoalitie wordt er door alle menings verschillen ondertussen niet beter op. Den Haag Vandaag trok overigens weer minder belangstelling dan Sky Chan nel", zo besluit EM. „Met de opstelling die Neder land sinds 1979 heeft gekozen zijn, we laat ik het eerlijk bekennen een luis in de pels van de NAVO gewor den". Aan het woord is mi nister Hans van den Broek van buitenlandse zaken. Hij heeft het (cok al) over de kruisraketten. Nederland heeft besloten tot uitstel en loopt daarmee uit de NAVO- pas. De minister ontkent ech ter dat er sprake is van „Ne derland de lusten, de andere landen de lasten". „Wat moord? Niks moord! schrijft Elseviers' Wim Zaal naar aanleiding van het boek „Gods wil of mafia?" van Da vid Yallop, waarin staat dat paus Johannes Paulus I in de nacht van 28 op 29 september 1978 vermoord zou zijn. Zaal hekelt de schrijver van het boek, die volgens hem met bewijzen had moeten komen. De EM-redacteur houdt het erop dat Albino Luciani, die maar 33 dagen paus was, aan een overdosis slaaptabletten is overleden. En niet aan vergiftiging. De 54-jarige Amerikaan Ja mes D. Stacy (petje op, zon nebril op en sigaar in de mond) „siert" de omslag van EM. „De grafdelver van RSV" wordt hij in dat blad genoemd. Stacy moest de ko- lengravers van RSV aan de man zien te brengen. Dat lukte niet zo erg, maar on dertussen stak de „big spen der" miljoenen guldens van RSV in z'n zak. RSV bleef met de strop zit ten. Een strop van 400 mil joen gulden! M. Hengstmen- gel, die Stacy bij RSV bin nenhaalde, „Toen ik de Raad van Bestuur over de slechte gang van zaken op de hoogte bracht zei ik: Als jullie niet tot actie overgaan, zijn jullie gek of hebben boter op 't hoofd". Een reactie was er volgens Hengstmengel nau welijks. RSV ging door met het kolengraafproject. De Partij van de Arbeid zit in een politiek isolement, schrijft Hervormd Neder land. Vanwege het onwrik bare PvdA-standpunt over (alweer) de kruisraket (de so cialisten zijn onder alle om standigheden tegen plaatsing) en vanwege de PvdA-visie op het economisch beleid, een visie die sterk afwijkt van die van de VVD en het CDA. Die visie maakt het de socialisten moeilijk om com promissen te sluiten en rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. „Aan de hand van de ge schiedenisboekjes" schrijft Johan S. Wijne, die overigens redakteur van het PvdA-blad Voorwaarts is, dat de sociaal democratie een verschijnsel blijkt te zijn dat in de Neder landse samenleving niet he lemaal thuishoort. De Nederlander Joop Ver- nooy, lid van het comité van Christelijke Kerken (CCK), helpt als pastoor de nieuwe Surinaamse maatschappij op bouwen. Hij verdedigt het Suriname van dictator Bou- terse. „Wat bedoelen jullie ei genlijk met democratie?" valt uit zijn mond op te tekenen. En: „Ach Bouterse, hij heeft Indiaans bloed en Indianen wachten altijd tot het laatste ogenblik voor ze iets doen. Dat leidt niet altijd tot goede dingen. Bouterse is verlegen, hij zig-zagt. Maar hij hoort zeker niet tot de harde jon gens", zegt Vernooy over de man die, zo wordt aangeno men, op 8 december 1982 15 tegenstanders van zijn regi me liet vermoorden. Maar Vernooy ziet vooruitgang. Volgens Hervormd Neder land heeft de Amerikaanse president Ronald Reagan de vrouwen in zijn land zo tegen zich in het harnas gejaagd, dat ze nu in actie komen en een bepalende kracht voor de komende presidentsverkie zingen lijken te worden. De HN-redacteur schrijft dat een mogelijke oorzaak voor het in actie komen van de vrouwen is dat vrouwen de gevolgen van de crisis erva ren door het verliezen van hun baan. Echter: Tijdens het bewind van Reagan zijn er in de VS miljoenen banen bijge komen. Realistischer lijkt een andere benadering van de schrijver: Hij meldt dat de vrouwen bang zouden zijn dat Reagan „trigger-happy" is. Dat ie snel op de knop drukt, de knop waarmee kernwapens worden afgeschoten. Tegen de „koude-oorlogsmentali- teit" van Reagan en de enor me bedragen die hij voor be wapening uittrekt komen in derdaad veel vrouwen in op- Vrij Nederland. Piet Bakker is op 1 augustus 1940 bij Het Volk weggegaan toen daar alle joden werden ontslagen. Hij had er bijna 20 jaar ge werkt. Maar de overstap naar Elsevier hebben ze hem nooit vergeven, zegt zijn weduwe Hortense Prager in Vrij Ne derland. Piet Bakker is van zijn succes met Ciske de Rat niet ijdel geworden. „Piet was in zeer geringe mate ij- del. Die man kon relativeren. Hij wist heel goed dat hij lec tuur schreef en geen litera tuur". „Maar hij wist als onderwij zer en als journalist ook, dat veel mensen met lectuur be ginnen en daarna gaan le zen", aldus zijn weduwe. En zijn zoon Look herinnert zich van zijn gymnasium-tijd: „Ik hoorde een leerling aan de leraar Nederlands vragen of hij Ciske de Rat op de lijst mocht zetten. „Jawel", had die leraar gezegd, „als de rest van de lijst dan maar goed is". Zijn vader kwam niet meer bij van het lachen toen hij het hoorde. In het blad veel aandacht voor rechts-radicale stromin gen. De schets van het leven en de theorieën van de leider van het Franse Nationaal Front, Jean-Marie le Pen. Ook een interview met Han Lammers, burgemeester van Almere, ter inleiding van de kleurkatern die handelt over alledaags racisme bij ons in Holland. Lammers pleit voor een verbod van de Centrum partij. „Een verbod is niks erg, we zijn er alleen niet aan gewend". Een half jaar geleden dacht hij er nog anders over: „Wat ik helemaal niet heb inge schat is het effect dat het be staan van de CP heeft op de mensen die het betreft. Het bedreigende wat daar vanuit gaat, is me pas gaandeweg duidelijk geworden. Je merkt hoe mensen op die bedreigin gen reageren, hun emoties, hun angst. En dan denk je: dit is Nederland niet, zo mag Nederland niet zijn". De Groene Amsterdammer constateert dat klein-links wat het veiligheidsbeleid be treft niet op één lijn zit. CPN en PSP stemden onlangs voor een motie waarin wordt uitgesproken dat Nederland de NAVO moet verlaten, PPR was tegen. Profetische woorden van de deze weken zo fel bekritiseerde Mient Jan Faber: „Hoogstwaar schijnlijk zouden pogingen om uit te vinden wat de vre desbeweging „werkelijk wil", en alle krachten achter een alternatief programma te verzamelen, door allerlei me ningsverschillen uitlopen op een ramp". De Roemeense schrijver Paul Goma leeft als balling in Frankrijk. Hij neemt het in De Groene op voor de schrij vers in zijn vaderland. „Het ergste is dat mensen van bui ten niet weten dat je wordt gemarteld, en je vergeten". Goma roept Nederland op te kens te geven door hun werk bekend te maken. „Want daarmee geven we ze de moed verder te gaan, maar ook geeft de publicatie van een boek bekendheid en be scherming tegen de politie". Bitterheid troef bij Goma over de leefomstandigheden van zijn volk. „Er is geen hoop. Er is slechts wat ont snapping voor de geest." Burgemeester Han Lam mers van Almere in Vrij Nederland: „Een verbod van de Centrumpartij is niks erg, we zijn er alleen niet aan gewend". De NAVO heeft er last van dat ze succes gehad heeft. Als dat niet zo was, dan waren de mensen nog bang en bezorgd geweest. Maar nu ze succes gehad heeft, vraagt men zich af: hebben we die organisatie eigenlijk nog wel nodig?" De Haagse Post buigt zich over de praktijk van het oor logvoeren; de veronderstelde vechtlust van Amerikaanse soldaten na een atoomaanval. Over dat laatste een reporta ge over hoe het Pentagon met apen, ratten en honden repeteert voor Wereldoorlog III. Logboek van een nucle aire strijd: „De lethargie na een atoomexplosie is groot. Kan een soldaat dan nog wel met 40 kilo granaten lopen?" In het Midden-Oosten peilt de Haagse Post het Iraakse optimisme over de onschend baarheid van de grenzen: „Wij zijn klaar om de vijand zijn schedel te verbrijzelen". In de cultuurbijlage een in terview met scheidend direc teur van het Stedelijk Mu seum, De Wilde. Uiteraard over kunstmusea en smaken die kunnen verschillen. Verder in de HP een portret van de nieuwe Navo-baas Lord Carrington: „De oorlog is nu al zo lang voorbij en het lijkt irrelevant, die NAVO. In De Tijd een onderzoek naar de affiniteit die de bui tenlandse gastarbeiders heb ben met het Hollandse leven tje. Willen de gastarbeiders die veelbesproken multicul turele samenleving eigenlijk wel, is de vraag die daarbij centraal staat. Het blijkt, dat alle fraaie integratieprojecten ten spijt menig Tutk of Ma rokkaan niets liever wil dan terug gaan. „Het enige dat mij hier houdt is het geld". De weigering van de ge meente Amersfoort om dit jaar nog de nieuwe sociale wetten uit te voeren heeft een ware publiciteitsgolf te weeg gebracht over het vraagstuk van de sociale mi nima. De Tijd maakte een rondgang langs de sociale diensten. Daar wordt opgete kend: „De minima zijn al lang door de vloer gezakt. Voor deze mensen valt niets meer te kiezen. Of hooguit minder eten, of je huur niet meer betalen. Dan ben je geen vrij mens meer", aldus een ambtenaar. Verder een interview met de Sikh-banneling Jagjit Singh Chohan over een glorend thuisland voor „zijn volk". „Een bufferstaat tussen India en Pakistan. Dat zou toch ideaal zijn?" de coverstory: Dreigend kwaliteitsverlies bij de VPRO hu de b-status is bereikt. Koude lucht DE BILT Opnieuwr hoeveelheid lucht uit n lijke streken tot ons land gedrongen en die aanvo^j voorlopig nog door. Het in de middag dan ooi meer dan ongeveer 15 dat is zo'n graad of zevii der de gemiddelde ter] tuur voor deze tijd va< jaar. Wel zal de zon zichL dan laten zien, maar ovf geheel genomen is er vit bewolking. Bij ons is de wind noori verder op de Noordzee v noord. Die luchtstrv wordt in stand gehouden' een hogedrukgebied cj Oceaan bij Ierland en eel vangrijk lagedrukgebied ven Scandinavië. Het z naar uit dat de koude met vrij veel bewolking zaam verder naar het doordringt tot boven Mii -Frankrijk en de Alpen, bij kan in de overgang plaatselijk onweer voork( Zuid-Europa blijft nog zo Weerrapporten van vanmorgen 07J Amsterdam rwbew. 19 9| Eelde regenb. 18 b' Eindhoven l.bew. 21 12 Den Helder regenb. 16 9' Lh. R'dam h.bew. 10 8 Twente h.bew. 19 7 Vlissinaen I bew. 18 12 urg motreg. 22 12 Barcelona l.bew. 27 15 Berlijn regen 20 11 Bordeaux zw.bew. 29 18 Brussel zw.bew. 23 14 Dublin lichbew. 20 8 Frankfort zw.bew. 25 15 Genéve zw.bew. 29 15 Helsinki zw bew. 16 8 Innsbruck h.bew. 26 14 Klagenfurt I bew. 27 10 Kopenhagen zw.bew. 15 9 >nbew. 29 16 iwbew. 23 12 iw.bew. 24 18 Parijs h bew. Split onbew. Stockholm zw.bew Wenen l.bew. AVRO-film Naar aanleiding van u briek „Gekleurd gezien' krant van 13 juni j.l. om kop „Play-back de gi leugen van de televisie' zen wij u er op dat de i de film „The Longest niet heeft ingekort en i beroemde scène van de chutist die aan de. kerl bleef hangen, wel deg€ uitgezonden. HILVERSUM. G.Smit, Hoofd afd. Fill TV-series AVRO.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2