'Postbank naar Amsterdam 'lan voor bestrijding eugdwerkloosheid evert Kabinet miljard op Wakker BON: Ambtenarenoverleg geheel vast [STAATSSECRETARIS SCHERPENHUIZEN SPREEKT GERUCHTEN TEGEN: Eachtpatsers Andere vragen Replica VOC-schip Frankrijk feest na fortuinlijke winst METAALSTAKING NADERT EINDE Meisje (8) verliest arm in gehaktmolen «5*£cidóe£ouxant £eicUe ©omcuit Donderdag 28 juni 1984,75e jaargang no. 22923 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uMaut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur 9, middagtemperatuur 15 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit noord tot noord-west Zon op 05.23, onder 22.03. Schev. hoog water 3.38 en 16.19. Laag water 11.57 en 0.19. ïkson krijgt fangenen vrij DgANNA Cuba zal 26 politieke gevan- i vrijlaten en ze met een vliegtuig de Verenigde Staten brengen als dit fneewerkt. Dit is gisteren in Havanna aard na afloop van het bezoek dat de ^ikaanse democratische presidentskan- L dominee Jesse Jackson, aan Cuba jgebracht. Eerder al had Castro aan pn de vrijlating toegezegd van 22 'ikaanse gewone gevangenen op Cuba. mi de Amerikaanse regering visa ver- voor de politieke gevangenen, en het gnse vliegtuig landingsrechten ver- l, kunnen de gevangenen direct naar 6 vertrekken, zo is gemeld. Jackson I anvankelijk gevraagd om de vrijlating Een van de vrijgelaten gevangenen om- —10 politieke gevangenen. helst dominee Jackson Scherpe granaa t als siervaas ANNEN De rijkspolitie heeft gisteren bij toeval bij de 28-jarige R.H. uit het Drentse dorp Annen een handgranaat en twee mortie ren aangetroffen, die als sier- vazen op de schoorsteenman tel stonden. Eén van de mor tiergranaten bleek bij nader onderzoek nog over zijn ge hele lading explosieven te beschikken. De explosieven opruimingsdienst EOD heeft die granaat op een afgelegen plek tot ontploffing gebracht. Tegen H. is proces verbaal opgemaakt. (Van onze sociaal- economische redactie) NIJKERK Het overleg tussen de ambtenarenbonden en minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) over de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren in 1985 is vastgelopen. Volgens Ton de Jong, voorzitter van de christelijke bond CFO, zit het overleg zelfs „muurvast". Hij zei dat vanochtend op de algemene verga dering van de CFO in Nijkerk. Me dio volgende maand moeten de kno pen worden doorgehakt over het in vullen van de bezuinigingen in de begroting 1985. Volgens CFO-voor- zitter De Jong is de ombuiging van 2,7 miljard gulden op de salarissen van het overheidspersoneel al inge zet en mogen niet al te veel ver wachtingen worden gekoesterd over wisselgeld. De Jong stelde dan ook vast dat het met geestdrift aange kondigde voorjaarsoverleg de kwa lificatie van overleg nauwelijks kan dragen. De Jong toonde zich uiter mate sceptisch over het doorvoeren van een 36-urige werkweek voor ambtenaren en trendvolgers. De volledige prijscompensatie kan daar niet voor worden ingezet, omdat de overheid daarvan een deel in eigen zak wil houden. „Bovenop alle be zuinigingen kan van de CFO-leden echter niet nog eens een extra be drag worden gevraagd", aldus De Jong. DEN HAAG Amster dam en niet Den Haag moet de standplaats worden van de Post bank. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Ver keer en Waterstaat) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Het voorstel van de VVD-kamerfractie en het Haagse gemeente bestuur om de Postbank in de Hofstad te vesti gen, wees hij van de hand. Berichten dat de Postbank naar Den Haag zou komen be stempelde de bewinds man tot „geruchten". Zoals bekend heeft het ge meentebestuur van Den Haag er bij de overheid op aangedrongen dat gezorgd moet worden voor 6000 nieuwe arbeidsplaatsen in de Hofstad, ter compensatie van het banenverlies door de overplaatsing van de centrale PTT-directie naar het noorden. De Postbank werd vorige week in kabi netskringen genoemd als mogelijkheid voor het creë ren van nieuwe werkgele genheid in Den Haag. Vol gens de oorspronkelijke ka binetsplannen zou de Post bank in Amsterdam moeten komen. Volgens Scherpenhuizen staan deze kabinetsplannen nog niet ter discussie. Tij dens de debatten toonden de kamerleden Van der Doef (PvdA) en Eversdijk (CDA) zich eveneens voor stander van vestiging van de Postbank in de hoofd stad. Bij de debatten werd verder duidelijk, dat bij de Haagse girodienst de komende drie jaar door automatisering en vermindering van het ta kenpakket totaal 350 banen zullen verdwijnen. Op het moment is volgens Scher penhuizen al sprake van een overschot van 70 mede werkers. Tot 1987 kunnen, zo voorziet de staatssecreta ris, via arbeidstijdverkor ting en het personeelsver loop gedwongen ontslagen worden voorkomen. Alleen bij de girodienst in Leeuwarden zal het aantal arbeidsplaatsen worden uit gebreid, zo zegde Scherpen huizen de Kamer gisteren toe. Leeuwarden heeft nog recht op 160 van de 400 in het spreidingsplan toegezeg de arbeidsplaatsen. Zowel CDA, VVD als PvdA dron- j j gen er op aan dat de over- L heid deze belofte ook daad werkelijk nakomt. d- n onze parlementaire re dactie) f N HAAG Het plan de werkgevers in de aal en de vakbonden mei uitbrachten voor bestrijding van de jdwerkloosheid levert Kabinet fors geld op. I plan voorziet in het en van een baan aan i 250.000 schoolverla- en 20.000 langdurig kloze jongeren. Van jongeren zou bedrijfsleven 190.000 jongeren moeten plaatsen, de overheid de rest. In twee jaar levert het plan de overheid 855 miljoen gulden op, zo hebben topambtenaren nu berekend in een nota voor het Kabinet. De besparing treedt op door minder uitga ven aan bijstandsuitkeringen en kinderbijslag. In de nota wordt gesteld dat de overheid niet 80.000 jonge ren aan een baan zal helpen, maar 75.000. Op dit moment neemt de overheid jaarlijks al 50.000 jongeren in dienst zodat er een extra werkgelegenheid ontstaat van 25.000, aldus de nota. De nota zegt dat het extra in dienst nemen van jongeren de overheid niets extra's mag kosten. Om dat te bereiken is het volgens de topambtenaren nodig dat de lonen van de jon geren met 33 procent omlaag gaan. Als dit niet gebeurt zul len de jongeren later weer hun baan verliezen, aldus de top ambtenaren. Het schoolverlatersplan zal de overheid 350 miljoen gulden extra kosten aan subsidies voor het leerlingwezen, een vorm van onderwijs naast het werken voor jongeren. De gel den zullen binnen de budget ten van Sociale Zaken en On derwijs vrijgemaakt moeten worden, aldus de nota. wijl de Amerikaan John Wooten op een bed van scherpe spijl- in een straat in Boston de krant leest, rijdt zijn vriend John -♦atrick met een motor over hem heen. De beide Johns zijn J elkaar in een dispuut gewikkeld over de vraag wie van bei- I nu eigenlijk de sterkste man ter wereld is en John Wooten ■beert met deze beproevingen te bewijzen dat hij het inder- |d is. -v- TOURPRIJSVRAAG De vele deelnemers aan de Tourprijsvraag wacht van daag een verandering. De politie heeft de redactie meegedeeld dat ze in over treding is met de wijze waarop wij dit jaar de prijsvraag hebben inge richt. De vorm van de prijsvraag komt overeen met die van een kansspel, en dit is in Nederland ver boden. Een prijsvraag mag geen gokelementen bevat ten, maar de vragen moe ten op basis van kennis kunnen worden beant woord. Het aanwijzen van de winnaar mag niet door het lot gebeuren, maar op grond van beoordeling van bijvoorbeeld een slagzin of rijm. Op grond van deze eisen die de wet stelt hebben wij vandaag de prijsvraag aangepast. De vragen die wij u vanaf nu stellen, gaan dus niet over de Tour die nog moet worden gereden, maar over wielerprestaties in het verleden. Verder vragen we u dagelijks om een slagzin, waarmee u een van de dagprijzen kunt winnen. Alle tot nu toe ge publiceerde vragen en alle tot nu toe ingezonden ant woorden tellen overigens mee in de einduitslag. Morgen moet het ant woord op vraag twee in ons bezit zijn: Op welke plaats staat Jan Raas in het puntenklassement na de tweede etappe Bobig- ny-Louvroil (Maubeuge) over 249 km? Zo moet het schip er uit gaan zien dat door de Makkummer scheepswerf Amels BV voor Japan wordt gebouwd. Het gaat om een replica van de 17e eeuwse Oost-lndiëvaarder „Prins Willem". Het VOC-schip, dat een lengte krijgt van 68 meter, gaat deel uitmaken van het aan Nederland gewijde open-luchtmuseum bij Nagasaki. Dit museum is opgericht om de herinnering levend te houden aan de historische banden tussen Nederland en Japan. Als alles volgens plan verloopt zal de Prins Willem in augustus 1985 in Japan arri veren. Verkoop van alcohol aan jongeren wordt in VS beboet WASHINGTON Ameri kaanse staten, die weigeren de verkoop van alcohol aan jon geren onder de 21 te verbie den, kunnen hiervoor finan cieel gestraft worden. In de Senaat is een wetsontwerp aangenomen, waarin wordt bepaald dat de staten waar al cohol aan jongeren verkocht mag worden, minder minder geld krijgen van de federale overheid voor het onderhoud van wegen. Er zijn nu 27 sta ten waarin alcohol verkocht mag worden aan jongeren on der de 21. Daartegenover krijgen staten, die de leeftijd waarop alcoholi sche dranken verkocht mogen worden op 21 stellen en dron ken bestuurders streng straf fen, als beloning extra geld. Jongen (13) stichtte miljoenenbrand LELYSTAD Het dertienja rige jongetje L.H^uit Lelystad is door de politie"aangehouden in verband met een brand, die zondag een complex wissel kantoren in Lelystad ver woestte. De jongen heeft gis termiddag bekend de brand te hebben getsticht. Zondagmid dag ontstond brand in de wis selkantoren in Lelystad, waar in het Rode Kruis, een dagver blijf en enkele onderdelen van de gemeente gevestigd waren. Het houten gebouw brandde volledig af. De schade be draagt ongeveer 2 miljoen gul den. De Franse vedette Michel Platini met de hoofdprijs. (Van onze correspondent) PARIJS Met champagne, rotjes en oorverdovende claxonnades op de Champs Elysées heeft Parijs gisteren de fortuinlijke overwinning van het Franse elftal bij de Euro pese voetbalkampioenschappen gevierd. Tot drie uur van ochtend bleven de supporters op straat om luidkeels hun overwinningskreet „On a gagné" te scanderen. In Lyon raakten de gemoederen na de winst van 2-0 op Spanje der mate verhit dat brandweer en politie in aktie moesten ko men om een spontaan ontstoken vreugdevuur in het cen trum van de stad te blussen. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Ook de Parijse kranten staken vanmorgen hun vreugde niet onder stoelen of banken. Onder het bovenkopje „We hebben er 80 jaar op gewacht" opende Le Parisien over de volle breedte met de kop „Kampioen Le Matin toont le vensgroot de blunder van de Spaanse doelman Arconada waarbij als onderschrift „Het miraculeuze doelpunt van Platini" is bedacht. Liberation vindt dat de titel „en shoot- ant" (schietend) is binnengehaald, terwijl het populaire blad France-Soir de beste schutter, Michel Platini, kapitaal bedankt met de woorden Merci Platini". De sportkrant L'Equipe heeft er een uitroepteken bijge haald. „Ze hebben het klaargespeeld", plaatste deze krant op de voorpagina, waarna uitgebreid verslag wordt gedaan van de wedstrijd, die Frankrijk dan eindelijk zijn eerste in ternationale titel opleverde. Alle kranten zijn het er over eens dat middenvelder Jean Tigana tegen Spanje de trico lores naar de victorie dirigeerde. Gevreesd wordt overi gens dat deze speler naar Italië zal uitwijken. Akkoord over verkorten werkweek STUTTGART De Westduit- se metaalstaking zal waar schijnlijk spoedig worden be ëindigd. Gisteravond stemden metaalwerkgevers en de vak bond IG Metall in met een werkweek van 38,5 uur. Het compromis werd bereikt, dankzij de bemiddeling van de sociaal-democratische oud-mi nister Leber. Hij was van de fensie en van verkeer tijdens de regering-Schmidt. Het com promis voorziet in een verkor ting van de werkweek tot 38,5 uur vanaf 1 april 1985. Leber verklaarde dat „zijn voorstel was aanvaard in de vorm, waarin hij het dinsdag op tafel had gelegd". Werkgevers zo wel als werknemers zullen het compromis nu aan hun achter ban voorleggen, aldus Leber. Verder hebben beide partijen ingestemd met een loonsver hoging van twee procent op 1 april volgend jaar. Op 1 juli zal tevens een loonsverhoging van 3,3 procent worden doorge voerd. De Westduitse metaal vakbond IG Metall was zeven weken geleden een staking be gonnen om een verkorting van de werkweek af te dwin gen tot 35 uur. Als gevolg van de staking zijn tot dusverre bijna een half miljoen mensen direct of indirect zonder werk komen te zitten en ligt inmid dels vrijwel de hele Westduitse auto-industrie stil. Aangeno men wordt dat het compromis in de metaal van grote invloed zal zijn voor het arbeidscon flict in de grafische industrie, waar al elf weken wordt ge staakt. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ALPHEN AAN DEN RIJN Een 8-jarig meisje uit Alphen is gisteren met haar arm in een gehaktmolen terechtgeko men. Een groot gedeelte van haar rechterarm werd afge rukt. Het ongeluk gebeurde in een pluimvee-uitsnijderij aan het Goudse Rijpad in Alphen, waar het meisje haar moeder gezelschap hield. De vrouw was bezig met het malen van vlees, haar dochterje zat op de tafel waarop de gehaktmolen stond. Plotseling stak zij haar rechterarmpje in de molen. De moeder trok de stekker uit het stopcontact, maar de arm zat al vast in de vleesmolen. Met haar armpje in de molen is het kind naar het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp gebracht. Daar bleek dat de arm tot een stukje over de elleboog moest worden geamputeerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Wie van plan is in de komende vakantie naar Zeeland te gaan hoeft nu tenminste niet vantevoren wakker te liggen over de vraag of hij ergens wel een goede slaapplaats of een plekje voor zijn tentje kan vinden. De computer weet raad! Hij staat met ingang van vandaag klaar om de toeristen die naar deze waterrijke provincie willen precies aan te wijzen waar nog een plekje vrij is om de nacht door te brengen. Uren rondrijden en zoeken hoeft niet meer. Er blijft dus nog tijd genoeg over om uitgebreid de Leidse Courant te lezen. De krant die zijn lezers wakker houdt. De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1